Harmony технологийн хичээлийн картууд. "Хармони" боловсролын цогцолборын орос хэлний хичээлийн технологийн зураг "Угтвар, дагавартай танилцах" (хоёрдугаар анги)

  • Боловсролын цогцолборын нэр нь "Хармони" юм.
  • Зүйлийн нэр- математик
  • Хичээлийн сэдэв – олон оронтой тоог 4-т хуваах
  • -4-р анги.

Математик

UMK - "Хармони"

Сэдэв: "Олон оронтой тоог 4-т хуваах"

Зорилго: Математикийн чиглэлээр 4 "В" ангийн сурагчдын боловсролын чадамжийг (мэдээлэл, дизайн, харилцаа холбоо, бүтээлч) хөгжүүлэх.

– танин мэдэхүйн UUD;

Зохицуулалтын UUD;

- – харилцааны UUD.

  • Сэдвийн талбай, периметрийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх; тооцоолох чадварыг сайжруулах,

Асуудлыг шийдвэрлэх ур чадвар

  • Оюутнуудад дүгнэлт хийхийг заа
  • Багаар ажиллаж сур.

Хэрэглэсэн тоног төхөөрөмж: самбар, заавар, үзэг.

Төслийг удирдан чиглүүлэх асуултууд

Үндсэн асуулт

Та яагаад 4-т хуваагдах тестийг мэдэх хэрэгтэй байна вэ?

Асуудалтай асуулт

Тоо 4-т хуваагддаг эсэхийг тооцоолохгүйгээр яаж мэдэх вэ?

Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах.

Тооны 4-т хуваагдах тестийн гарал үүсэл.

Сургалтын асуултууд:

Тоонуудыг 2.3-т хуваах ямар шинж тэмдгийг бид мэддэг вэ?

"Булан" ашиглан олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хэрхэн хуваах вэ?

p/p

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD үүсэх

Зохион байгуулах цаг

Харилцааны:багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх.

Зохицуулалт: таны боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах

Хувийн: суралцах сэдэл

Нэг минут уран бүтээл

Ширээн дээр цуврал тоо: 20344, 441, 236, 1016

Тоо уншина уу. "Нэмэлт" тоог олоорой. (441). Үүнийг батла.

Энэ тооны мөрийг бүхэлд нь бичиж, нүд бүрийг зөв бичнэ үү.

Танин мэдэхүйн: өөрийн мэдлэгийг зохион байгуулах.

Харилцааны:багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг зохион байгуулах, төлөвлөх.

Зохицуулалт: хяналт ба үйл явц, гүйцэтгэлийн үр дүнгийн үнэлгээ.

Хувийн: олж авсан материалын үнэлгээ.

Танин мэдэхүйн: аман хэлбэрээр ярианы хэллэгийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх чадвар.

Хувийн: өөрийгөө тодорхойлох.

Зохицуулалт: зорилго тавих.

Харилцааны:харилцан яриа өрнүүлэх, асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох чадвар.

Зохицуулалт: анги доторх өөрийн үйл ажиллагааны үнэлгээ

Амаар тоолох

Тоглоом "Шатаар өгсөх".

Математикийн диктант.

Ганцаарчилсан болон урд талын ажил.

Шинэ материал сурах.

Бүлгийн ажил

№ 263

Асуудлын шийдэл

№ 262

Тусгал

Өнөөдөр бид "Математик" хэмээх нууцлаг, агуу орноор аялах сонирхолтой аялалаа үргэлжлүүлэх болно. Та бодож, тооцоолж, өрсөлдөх хэрэгтэй.шинэ сэдвийг нээж, судлах.

- Залуус аа! Математикийн орон өндөр ууланд байрладаг. Гэхдээ та даалгавраа зөв гүйцэтгэвэл тэнд хүрэх боломжтой. Тоглоомоо тоглож үзье"Шатаар өгс».

- Жишээ нь алхам дээр бичигдсэн байдаг. Таны даалгавар: хариултыг тооцоолж, олж, өөрийн жишээн дээр илгээнэ үү. Хэрэв хариулт буруу сонгогдсон бол ээлж нь нөгөө тоглогч руу шилждэг.

- Сайн байна! Бид Математикийн оронд ирлээ.

Гэхдээ хараарай, хаалганууд нь цоожтой байна. Тэдгээрийг нээхийн тулд та кодыг цоожтой тааруулах хэрэгтэй.

Алдаа гаргасан жишээний дугаарыг бичнэ үү.

1 . 96000: 100 = 960

2 . 1250: 10 = 125

3 . 95000: 1000 = 950

Хариултаа тооцоод бичээрэй.

355 – 50*7

Зөв мэдэгдлийн дугаарыг бичнэ үү.

Хуваагчийг олохын тулд танд хэрэгтэй:

  1. Ногдол ашгийг хуваалтаар үржүүлнэ.
  2. Ногдол ашгийг хуваана.

Асуудлыг амаар шийдэж хариултаа бичнэ үү.

Оюутан 40 минутын дотор 10 жишээ шийддэг.

Үүнийг шийдвэрлэхэд дунджаар хэр хугацаа шаардагдах вэ

Нэг жишээ?

Та ямар код авсан бэ? 3 5 2 4

Дөрөв дэх жилдээ бид Математикийн гудамж, талбай, гудмаар аялж, маш их зүйлийг мэдэж авлаа. Мэдлэгээ шалгацгаая.

Хувь хүн.

350 ба 7-ийн хэсгийг 20-оор нэмэгдүүл.(70)

800-аас 30 ба 9-ийн үржвэрийг хас.(530)

50 дээр 36 ба 6-ийн хуваалтыг нэмнэ.(56)

240 см хэдэн дм вэ?(24 дм)

9 см талтай квадратын периметрийг ол.

(36 см)

Талбай нь 54 квадрат метр бол цэцэрлэгийн өргөн нь хэд вэ? м, урт - 9 м.(6 м)

1. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Та жишээнүүдийг зөв шийдэж, хариултын доор харгалзах үсгийг бичснээр өнөөдрийн хичээлийн сэдвийг сурах болно.

500 * 6: 100E

4000*3: 100 Н

950 – 720 + 42D

140: 70 * 20 I

(270 – 50) * 10 л

272 30 2200 30 120 40 30

Энэ үгийг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичдэг.Шалгалт.

Самбар дээр хүүхдүүд жишээний шийдлийг тайлбарлаж, хариултын захидлыг бичнэ.

Хүүхдүүдэд зааврыг өгсний дагуу 4-т хуваагдах тэмдгийг тодорхойлно. Бүлэг бүр дүгнэлт гаргана.

Самбар дээр гурван диаграмм байна. Зөвийг нь сонго.

Асуудлыг шийдэх.

Оюутны ажлын хэмжээг тодорхойлох

Дахин давтах ажилд оролцоорой: багштай ярилцахдаа тэд тавьсан асуултанд хариулдаг.

Хүүхдүүд багштай хамт асуудлыг шийддэг.

Урьдчилан үзэх:

Владимир хотын төсвийн боловсролын байгууллага

“10 дугаар дунд сургууль

гадаад хэлийг гүнзгийрүүлэн судлах"

  • Боловсролын цогцолборын нэр нь "Хармони" юм.
  • Хувьсах сурах бичгийн нэр, сурах бичгийн зохиогч– Н.Б. Истомина, Математик.
  • Зүйлийн нэр- математик
  • Хичээлийн сэдэв – геометрийн дүрсүүдийн талбай ба периметрийг олох.
  • Хичээл заасан анги-4-р анги.

Математик

UMK - "Хармони"

"Математик" сурах бичиг Н.Б. Истомина

Хамтын төсөл

Сэдэв: "Геометр хэлбэрийн талбай ба периметр"

Зорилго: Математикийн чиглэлээр 4-р "В" ангийн сурагчдын боловсролын чадамжийг (мэдээлэл, дизайн, харилцаа холбоо, бүтээлч) хөгжүүлэх, оюутнуудыг хамтын төсөлд хамруулах замаар.

Үүнд хүрэхэд чиглэсэн сургалтын зорилго:

1) хувийн сургалтын үр дүн:

- бусад үзэл бодол, бусад үзэл бодолд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Боловсролын үйл ажиллагааны сэдлийг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг бий болгох.

Мэдээлэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх (цуглуулах, системчлэх, хадгалах, ашиглах)– танин мэдэхүйн UUD;

Хувийн тусгалын анхны хэлбэрийг бий болгох -зохицуулалтын хяналтын систем;

- ярилцагчийг сонсох, сонсох, харилцан яриа өрнүүлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах чадварыг хөгжүүлэх;

- статик хос, бүлэгт харилцах чадварыг хөгжүүлэх– харилцааны UUD.

3) хичээлийн сургалтын үр дүн:

  • Сэдвийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх, олж авсан мэдлэгээ практикт ашиглах чадварыг бий болгох.
  • Талбай ба периметр, дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт, жигд бус хэлбэрийг олох чадварыг хөгжүүлэх.
  • Оюутнуудад дүгнэлт хийж, үр дүнг албан ёсны болгохыг заа.
  • Талбай болон периметрийг хэмжих практик хэрэгцээтэй холбоотой жишээнүүдийг оюутнуудад танилцуулах.
  • Багаар ажиллаж сур.
  • Тооцоолол хийж сур.
  • Бие даан судлах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаанд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Практик ажлыг гүйцэтгэхдээ оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагаа, бүтээлч байдал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  • Чадварыг бий болгох (мэдээлэл, дизайн, харилцаа холбоо, бүтээлч)

Хэрэглэсэн тоног төхөөрөмж: самбар, даалгаврын карт, өнгөт харандаа, захирагч, үзэг.

Төслийг удирдан чиглүүлэх асуултууд

Үндсэн асуулт

Та яагаад талбай, периметрийг олох чадвартай байх хэрэгтэй байна вэ?

Асуудалтай асуулт

Квадрат: гурвалжин, жигд бус хэлбэр. Тогтмол бус хэлбэрийн геометрийн дүрсийн талбайг олох алгоритмыг хэрхэн бий болгох вэ?

Бие даасан судалгаа:

Геометрийн дүрсүүдийн талбай ба периметрийн тооцоо.

Гурвалжин ба жигд бус дүрсийн талбайг тооцоолох томъёо гаргах.

Сургалтын асуултууд:

Бид ямар тоон хэсгүүдийг олж чадах вэ?

Үүний тулд та юу мэдэж, чадах ёстой вэ?

Энэ мэдлэг, чадвар бидэнд амьдралд хаана хэрэгтэй вэ?

p/p

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD үүсэх

Зохион байгуулах цаг

Багш сурагчдыг угтан авч, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана.

Оюутнууд ажил эхлэхэд бэлэн байна.

Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

Өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна, та аль хэдийн анзаарсан байх. Та бүгдийн гарт энэ хичээлд хамрагдах эрхийн бичиг байгаа.

Тасалбар гэж юу вэ?

Хичээл юуны тухай болохыг та таамаглаж чадах уу?

Тасалбартаа тохирсон ширээний ард суу. Болгоомжтой байгаарай.

Геометрийн дүрсүүд

Геометрийн дүрсүүдийн тухай

Сурах даалгаврыг ойлгох (өмнө нь сурсан зүйлээ шинэчлэх)

Эдгээр цэцэрлэгүүд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Парисын ойролцоох Версалийн хааны цэцэрлэгт хүрээлэн, Санкт-Петербургийн ойролцоох эзэн хааны Петерхоф цэцэрлэгт хүрээлэн, Вавилоны домогт цэцэрлэгт хүрээлэнгүүд дэлхий даяар алдартай. Тэдний бүтээл дээр олон хүн ажилласан. Тэдний ажил хэрхэн эхэлсэн гэж та бодож байна вэ? Энэ бүхэн цэцэрлэгийн зураг төсөл боловсруулахаас эхэлсэн. Цэцэрлэгийн дизайн бол эртний урлаг юм.

Ландшафтын дизайны компани цэцэрлэгийн зураг төсөл боловсруулах хүсэлтийг бидэнд ирүүлсэн. Хэрэв бид цэцэрлэгийн объектын талбай, периметрийг зөв тооцоолох юм бол "Манай цэцэрлэг" худалдааны компани тарих материалын хөнгөлөлт үзүүлэх болно.

Энэ цэцэрлэгийн төлөвлөгөө энд байна.

Мөн энэ үед бид цэцэрлэгийн төлөвлөгөөтэй танилцаж байна. Үүнд: байшин, зүлэг, цэцгийн цэцэрлэг, жимсний цэцэрлэг байдаг.

Цэцэрлэгт хүрээлэнгийн объектууд ямар геометрийн хэлбэртэй байдаг вэ?

Бид ямар тоон хэсгүүдийг олж чадах вэ?

Гурвалжин, тэгш өнцөгт, зургаан өнцөгт.

Дөрвөлжин, тэгш өнцөгт.

Ололтын томъёог санаарай. Талбай ба периметрийг олохын тулд миний санал болгосон томъёонуудаас квадратын талбай ба периметр, тэгш өнцөгтийн талбай ба периметрийг олоход бидэнд туслах томъёог олоорой. Тэднийг самбар дээрээс олоорой.

Аль тоонуудын томъёонууд бидэнд танил биш байна вэ?

Гурвалжны талбай.

Шинэ мэдлэг олж авах (шинэ материал сурах)

Өнөөдрийн бидний хичээлийн сэдэв юу гэж та бодож байна вэ?

Бид ангид юу сурах вэ?

гурвалжны талбай

Гурвалжны талбайг олох, ажиглах, дүн шинжилгээ хийх, төлөвлөгөөний дагуу, бүлэгт ажиллах.

Зохицуулалтын UUD

Өнөөдөр би таныг математикч, судлаач болохыг урьж байна, гурвалжны талбайг бие даан тодорхойлох арга замыг хайж, гурвалжны талбайг өөрөө олох томьёо бүтээхийг хичээ.

Бүлэгт ажиллах. Бүлэгт ажиллах дүрмийг санаарай.

Бие биетэйгээ эелдэг харьцаж, намуухан дуугаар ярьж, идэвхтэй ажиллаж, өгсөн үүрэг даалгаварт нухацтай хандаж, бусдыг сонс.

Танин мэдэхүйн UUD

Бүлгийн ажил

Үүрэг хуваарилах.

Даалгаврын картуудыг ашиглан шаардлагатай тооцоог хийнэ үү. Гүйцэтгэлийн алгоритм бүхий картууд нь хийсэн ажлын талаар дүгнэлт хийхэд тусална.

Харилцааны UUD (асуулт тавих, мэдээлэл хайх, цуглуулах чиглэлээр идэвхтэй хамтран ажиллах)

Тусгал (хичээлийн хураангуй)

Худалдааны компани тарих материалын хөнгөлөлт үзүүлэх үү?

Бид цэцэрлэгийн объектуудын талбай, периметрийг зөв тооцоолсон уу?

Хичээл дээр юу сурсан бэ? Чи юу сурсан бэ?

Үнэлгээний хуудсан дээр хийсэн ажлаа үнэл.


Технологийн хичээлийн газрын зураг

Шинэ мэдлэгийг "нээх" хичээл

UMK"Эв найрамдал"

Сэдвийн хэсэгб: Математик (Н.Б. Истомина)

Анги: 3-р анги (2-р хэсэг)

Сэдэв: Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл. Олон оронтой тоог дугаарлах. Шинэ тоолох нэгжийг танилцуулж байна - мянга. Гурван оронтой ба дөрвөн оронтой тооны бүтцийн шинжилгээ. Олон оронтой тоонуудын ангилал.

Зорилтот. Боловсролын даалгавар өгөх дидактик нөхцлийг бүрдүүлэх: шинэ тоолох нэгж - мянгатай танилцах, дөрвөн оронтой тоог уншиж, бичиж сурах.

Сургалтын зорилгохувийн сургалтын үр дүнд хүрэхэд чиглэсэн:

    бусад үзэл бодол, өөр үзэл бодолд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг бий болгох;

Сургалтын зорилгомета-субъектийн сургалтын үр дүнд хүрэхэд чиглэсэн:

    сэдвээр шинэ мэдээлэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх (сонгох, тодруулах, нэгтгэн дүгнэх);

    ярианы мэдэгдлийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;

    статик бүлэг, хосоор ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх (харилцааны UUD);

    тусгалын анхны хэлбэрийг бий болгох (зохицуулалтын UUD).

Сургалтын зорилгохичээлийн сургалтын үр дүнд хүрэхэд чиглэсэн:

    олон оронтой тоог дугаарлах талаархи мэдлэгийг эзэмших

Хичээлийн тоног төхөөрөмж(бэлтгэсэн мэдээлэл, боловсролын орчныг бүрдүүлэх): багшийн компьютер, сурах бичиг, бие даан ажиллах хуудас, хосоор ажиллах карт, өөрийгөө үнэлэх карт.

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

УУД байгуулсан

Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох.

Сурагчдыг хичээл эхлэхэд нь урамшуулдаг

Тэд багштай харилцан яриа өрнүүлдэг: тоонуудыг ямар үндэслэлээр 2 бүлэгт хувааж болох вэ?

Хоёр эгнээнд байгаа тоонууд хэр төстэй байна вэ?

    33, 84, 75, 22, 13, 11, 44, 53

    91,81, 82. 95, 87, 94, 85

Харилцаа холбоо

Мэдлэгийг шинэчлэх, үйл ажиллагааны бэрхшээлийг бүртгэх

Эхний эгнээний тоог 2 зуугаар нэмэгдүүлж, гарсан тоонуудыг өсөх дарааллаар бичихийг санал болгож байна (1-р сонголтыг хийнэ)

Сонголт 2 - хоёр дахь эгнээний тоог 7 зуугаар нэмэгдүүлж, үр дүнгийн тоог буурах дарааллаар бичнэ үү.

Сонголтууд дээр тооцоолол хийж, даалгаврын дагуу гарсан тоонуудыг ажлын дэвтэрт бичнэ үү.

Танин мэдэхүй, харилцааны чадвартай

Боловсролын зорилтуудыг тодорхойлох.

Хичээлийн сэдвийг тодорхойлохын тулд No149 (2-р хэсэг) дээр статик хосоор ажиллах ажлыг зохион байгуулна. Зөвлөхөөр ажиллаж байгаа багш нь оюутнуудад боловсролын даалгаврыг хүлээн авахтай холбоотой таамаглал дэвшүүлэхийг дэмждэг. Асуудалтай нөхцөл байдал үүснэ: 991, 992, 993, 994 гэсэн цувралыг хэрхэн үргэлжлүүлэх вэ.

Хосоор ажиллаж, хичээлийн сэдвийг томъёолоорой ("Тоглоом анхааралтай оюутан") Хэрэв хүндрэл гарвал тооны машин ашиглаж, хамгийн бага дөрвөн оронтой тоог нэрлээрэй. Сурах бичигт тэд Миша, Маша нарын аргументуудыг уншиж, хичээлийн сэдвийг томъёолдог.

Зохицуулалт, танин мэдэхүйн

Хэцүү байдлаас гарах төсөл боловсруулах (хичээлийн сэдвээр оюутнуудтай харилцах ажлыг зохион байгуулах):

"Дөрвөн оронтой тоо"

Сурах бичгийн дасгалтай ажиллах 49-50-р тал

152 тоот бие даасан ажил

153 тоот статик бүлгүүдэд ажиллана

Баруун гар талаас дөрөвдүгээрт орсон шинэ ангиллын нэр юу вэ гэсэн асуултын талаар санал солилцох ажлыг зохион байгуулна.

Оюутнуудын бие даасан ажлыг зохион байгуулж, оюутнуудыг таамаглал дэвшүүлэхэд түлхэц өгдөг

Статик бүлгүүдийн ажлыг зохион байгуулдаг

"Stomp and Clap" тоглоомыг зохион байгуулдаг.

Тэд бие даан таамаг дэвшүүлж, зөвтгөж, харилцан ярианд оролцож, №151-ийг эргэцүүлэн бодож, тоонуудын цувралыг бүрдүүлэх дүрмийг олдог.

Тэд санал бодлоо солилцож, нэмэлт, өөрчлөлт оруулдаг.

Санал болгож буй зааврын дагуу тоонуудыг харьцуулсан болно.

Ажлыг статик бүлгүүдэд хийж, дараа нь баталгаажуулна.

Танин мэдэхүйн, харилцааны, хувийн шинж чанартай

Зохицуулалтын

Танин мэдэхүйн, харилцааны, зохицуулалтын

Анхан шатны бэхэлгээ No154

Тоглолтонд оролцоорой. "Хамгийн анхааралтай нь хэн бэ"

Танин мэдэхүй,

хувийн

Стандартын дагуу харилцан шалгах бие даасан ажил

Таныг бие даасан ажил хийхийг урамшуулдаг. Диктантаас тоо бичих.

3579, 20 зуу, 300, 1234, 17, 6054, 1903, 8000, 1001

Амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгох. (Алдаа гаргасан хүмүүсийн хувьд амжилтын нөхцөл нь алдааны шалтгааныг олж тогтоох, засахад оршино)

Бие даан гүйцэтгэх

хамтран ажиллах

дээжийн дагуу харилцан баталгаажуулалт. Өөрийгөө хүндэтгэх.

Зохицуулалт, танин мэдэхүйн, харилцааны чадвар

Мэдлэгийн системд оруулах, давтах.

155 дугаар хүснэгтийг бөглөнө үү

Үйл ажиллагааны тусгал.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг зохион байгуулж, бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг.

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Ямар дасгалууд таалагдсан бэ?

Та гэртээ ажиллахад юу хэрэгтэй вэ?

ТМС-аас гэрийн даалгавраа сонго.

Хүүхдүүд асуудлыг шийддэг:

"Миша түүнийг 1 настай байхад аав нь 21 настай байсныг олж мэдэв. Тэр ширээ хийхээр шийдсэн ..."

Хүүхдүүд асуудлыг шийдэж, тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд бичнэ.

Оюутнууд анги дээрх үйл ажиллагаагаа үнэлдэг.

Зохицуулалт, танин мэдэхүйн

Урьдчилан таамагласан үр дүн:

    сэдвийн талаархи мэдээлэлтэй ажиллах, илтгэл тавих, хос, бүлгээр ажиллах үндсэн түвшний ур чадвар бий болно;

    тусгалын анхны хэлбэрүүд бий болно;

    дөрвөн оронтой тоог бичих, зөв ​​унших чадварын суурь түвшин бүрдүүлнэ

Ирина Андреевна Чернобай
"Хармони" боловсролын цогцолборын орос хэлний хичээлийн технологийн зураг "Угтвар, дагавартай танилцах" (хоёрдугаар анги)

OS-ийн 2-р ангийн орос хэлний хичээлийн технологийн газрын зураг« Эв найрамдал» , багш Чернобай И.А.

Сэдэв Үзэл баримтлалын танилцуулга « консол» Тэгээд « дагавар» (« Надтай уулз: үгийн бусад хэсгүүд!)

Боловсролын:

тухай санаа бий болгох үгийн хэсэг болох угтвар, дагавар, өөрийн гэсэн утгатай, үгэнд чухал ажил гүйцэтгэх.

Урд ажил, ганцаарчилсан болон бүлгийн ажлын явцад зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

UUD үүсгэх:

- Хувийн UUD: Баян боломжуудын тухай алсын хараа Орос хэл, хүний ​​ярианд ухамсартай хандах, түүнд хяналт тавих элементүүд гарч ирэх. Өөрийнхөө ололт амжилтыг ухамсарлах, боловсролын бэрхшээлийг даван туулах сэтгэл ханамж. Суралцах эерэг хандлага, суралцагчийн хувьд өөрийгөө хүндэтгэх элементүүд.

- Зохицуулалтын UUD: Сурах даалгаврыг таньж, хүлээн зөвшөөрөх. Үйлдлээ төлөвлөж, хүмүүжлийн үйлдлүүдийг материаллаг, яриа эсвэл сэтгэцийн хэлбэрээр хийж, үйлдлээ зохицуулахын тулд яриаг ашигла. Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах (өөрийн болон бусдын үйл ажиллагаа, тохируулга хийх. Өөрийнхөө амжилтыг үнэлэх, бэрхшээлийг таних, хайх. (багштай хамт)Тэдний шалтгаан, тэдгээрийг даван туулах арга замууд.

- Харилцааны УУД: Боловсролын чиглэлээр хамтран ажиллах ангийнхан, хамтарсан үйл ажиллагаанд оролцох, харилцан туслалцаа үзүүлэх, харилцан хяналт тавих, түншүүддээ найрсаг ханддаг. Амаар болон бичгээр мэдэгдэл үүсгэж, хамгийн зөвийг нь сонго хэл гэсэн үг.

- Танин мэдэхүйн UUD: Шинэ мэдээлэл хэрэгтэй байгааг ойлгож, сурах бичиг, багшийн тайлбараас зур. Бүдүүвч хэлбэрээр үзүүлсэн мэдээллийг ойлгож, үгээр хөрвүүлнэ. Хэл шинжлэлийн тодорхой асуудлыг шийдвэрлэх ерөнхий аргуудыг мэдэж, тэдгээрийг заасан эх сурвалжаас олох хэл шинжлэлийнтодорхой ойлголт, дүрэм, хэв маягийг харуулах жишээ.

Үнэ цэнийг ажигла хэл шинжлэлийн нэгжүүд, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, хэлний ангилалөгөгдсөн шалгуурын дагуу материал, загвартай ажиллах, энгийн үндэслэлийг бий болгох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, дүгнэлт гаргах, томъёолох, хүлээн авсан мэдээллээ нэгтгэн дүгнэх.

Төлөвлөсөн үр дүн Сэдэв:

Үзэл баримтлалыг мэдэх « консол» , « дагавар» .

Боломжтой байх: тодруулах үгэнд угтвар, дагавар; залгах угтвар ба дагаварын тэмдэг;

Хувийн: Баялаг боломжуудыг мэддэг байх Орос хэл, хүний ​​ярианд ухамсартай хандах, түүнд хяналт тавих элементүүд гарч ирэх. Амжилтаа хүлээн зөвшөөрч, суралцах бэрхшээлийг даван туулах. Суралцахдаа эерэг хандлагатай, суралцагчийн хувьд өөрийгөө хүндэл.

Мета субьект

багшийн тусламжтайгаар хичээл; даалгаврын дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх; Үнэлгээний үндсэн дээр хийсэн алдааны шинж чанарыг харгалзан үзэж дууссаны дараа үйл ажиллагаанд шаардлагатай засваруудыг хийх (Зохицуулалтын UUD).

Бусдын яриаг сонсож, ойлгох чадвартай байх; санаа бодлоо амаар илэрхийлэх (Харилцааны UUD).

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх; объектыг шинжлэх; текст болон зураг дээрх асуултын хариултыг олох; мэдээллийг нэг хэлбэрээс хөрвүүлэх өөр: асуултанд хариу бичих (Танин мэдэхүйн UUD).

Үндсэн ойлголт Үг, үгийн утга, ижил язгууртай үгс, үгийн хэсгүүд, үндэс, дагавар, консол, төгсгөл.

Салбар хоорондын холбоо Орос хэл, уран зохиолын уншлага, эргэн тойрон дахь ертөнц

Нөөц:

Үндсэн

Нэмэлт Соловейчик М.С., Кузьменко Н.С. Сурах бичиг Орос хэл"Бидний нууцад хэл» 2 Анги, 2 цаг.

Соловейчик М.С., Кузьменко Н.С. Асуудлын ном, 3-р хэсэг

Боловсролын танилцуулга

Орон зайн зохион байгуулалт Урд ажил, бие даасан ажил, хосоор ажиллах, бүлгээр ажиллах

Технологиүйл ажиллагаа явуулах

оюутны үйл ажиллагаа

багш нар Оюутнуудад зориулсан даалгавар, тэдгээрийг дуусгаснаар төлөвлөсөн үр дүнд хүрэх болно Төлөвлөсөн үр дүн

УУД сэдэв

I. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл (2 минут)

Зорилго: - оюутнуудад боловсролын үйл ажиллагаанд хамруулах дотоод хэрэгцээг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх;

Төрөл бүрийн тодорхойлолт хичээл;

Сэдвийн хүрээг тодруулах. Зан үйлийн дүрмийн талаар ярилц хичээл, эдгээр дүрмийг яагаад дагаж мөрдөх шаардлагатайг тайлбарла.

Тэд уриаг хэлдэг хичээл, төрлийг тодорхойлно хичээл.

Эхлэхийн тулд оюутнуудыг зохион байгуулдаг хичээл.

Сэдвийн хүрээг тодруулна. -Таныг манайхыг урьж байгаадаа таатай байна зочин анги! Сайн уу залуусаа!

Биднийг эхлүүлээрэй хичээлБи нэг уриатай болмоор байна. Туслаач надад: СЛАЙД №1

Мэдлэгийн самар хэцүү ч гэсэн

Бид ухарч дасаагүй байна!

Оюутандаа үргэлж туслах болно

Энгийн уриа: "Бүхнийг мэдмээр байна!"

Бидний уриа юу вэ? хичээл? ("Бүхнийг мэдмээр байна!")

ШИНЭ МЭДЛЭГ олж авах нь яагаад хэрэгтэй вэ?

(Мэдлэг биднийг илүү ухаалаг болгож, бидний эргэн тойрон дахь ертөнц илүү сайхан байдаг)

Таныг илүү ухаалаг болж, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг сайжруулахыг хүсч байна. Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх; -тэй хэлэлцээр хийх ангийнханзан байдал, харилцааны дүрмийн талаар багштай хамт дагаж мөрдөх (Харилцааны UUD).

II.Үзэглэлийн ур чадвар. Лавлах мэдлэгийг шинэчлэх (8 мин)

Зорилго:

суурь мэдлэг, ур чадварыг шинэчлэх;

Тэмдэглэлийн дэвтэрт тоо бичих, ажлын төрлийг төлөвлөх.

Багшийн тусламжтайгаар суурь мэдлэгийг давтах, дэмжлэг үзүүлэх хүснэгтийг бүрдүүлнэ

Сэдэв, зорилгыг боловсруулах ажлыг зохион байгуулдаг оюутнуудын хичээл, гэрийн даалгавар шалгах

Уран бичлэг.

1. Үгсийг унш. Ямар үг "нэмэлт"? Яагаад? (хадагч - өөр утгатай).

2. Үүнийг бичнэ үү. уран бичлэгийн бүх дүрмийг дагаж мөрдсөн нийтлэг утгаараа нэгдсэн үгсийн мөр.

braid braid braids

Аль үг нь шалгалтын үг вэ? Яагаад? Тэдгээрийг шошго.

Өөр ямар зөв бичих вэ? (CHK/CHN хослол)

3. Ижил үгийн хувилбаруудыг ол. (сүлжих, сүлжих). Ялгаа нь юу вэ? Төгсгөл нь юунд зориулагдсан вэ? (өгүүлбэр дэх үгсийг холбох)

4. Хэд хэдэн төрлийн холбоог олоорой (сүлжих-сүлжих / сүлжих-гахайн сүүл / сүлжих-хадуурч). Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (утга ба үндэс). Үүнийг сонго.

5. Үндэс гэдэг нь ямар утгатай вэ? (энэ нь үгийн утгыг агуулдаг).

* үгийн олон утгатай

ҮР ДҮН: Та үгийн аль хэсгийг санаж байсан бэ? Тэдний ач холбогдол юу вэ? Хүснэгт хийж эхэлцгээе - тулгуур.

Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх (Харилцааны UUD).

Зорилгоо тодорхойлж, боловсруулах чадвартай байх багшийн тусламжтайгаар хичээл(Зохицуулалтын UUD).

III. Шинэ нөхцөл байдалд мэдлэгийг бүтээлчээр ашиглах (асуудалтай даалгавар)Сэдвийн томъёолол хичээл, зорилго тавих.

(20 минут)

Зорилтот: сэдвийг боловсруулах зохион байгуулалт оюутнуудын хичээл;

Зорилго тодорхойлох зохион байгуулалт оюутнуудын хичээл;

Үзэл баримтлалыг нэвтрүүлэх тал дээр ажиллана « дагавар» , "төгсгөл"; тэдний бэлэг тэмдэг; үгийн хэсгүүдийг ялгах, тодруулах сургалт.

Бодлоо гүйцээ. Хэсгүүдээс үг үүсгэ.

Тэд асуусан асуултад хариулдаг.

Багшийн тусламжтайгаар тэд сэдэв, зорилгоо томъёолдог хичээл.

Объектийн тайлбарыг нэрээр нь сольж, үгийн хэсгүүдийг тодруулна уу. Оюутнуудын даалгаврын ажлыг зохион байгуулдаг.

Үзэл баримтлал, тэмдэглэгээг танилцуулна угтвар болон дагавар.

Эдгээр шинжлэх ухааны үгс манайд ирсэн хэлэртний гадаад хэлнээс хэл, Латин. Орчуулсан Тэд орос хэлийг хэлдэг: консол(эрдэмтэд үүнийг өөрөөр нэрлэдэг - угтвар) - « урд байрлуулсан» , А дагавар -"хүрээтэй".

509-р даалгавар та бодлыг амаар гүйцээх хэрэгтэй

Цасан дор ургаж эхэлдэг анхны хаврын цэцэг гэж нэрлэдэг (цасан дор-ник-и)

СЛАЙД №2

Бид юу яриад байгаа юм бэ?

Энэ үгийг барилгын багцын хэсгүүд гэх мэт хэсгүүдээс нэгтгэж, бичье.

Үгийн мэдэгдэж буй хэсгүүдийг тэмдэглэе. Тэдний ажлын талаар давт.

Та бүх хэсгийг нэрлэсэн үү? Асуудал уу? (Тийм)

Асаалттай Бид хичээлээ давтах болномэддэг мэдлэг эсвэл шинэ мэдлэг олж авах уу? (шинэ)

СЛАЙД №3

Мэдлэг олж авах үе шатууд юу вэ? (би юу мэдэхгүй байна вэ? Та өөрөө аргаа олоорой)

Өнөөдөр бид юу сурах ёстой вэ?

СЭДЭВ ХИЧЭЭЛ

Бидний зорилгоо тодорхойл хичээл

ЗОРИЛТ ХИЧЭЭЛ

Үгэнд өөр ямар хэсгүүд байдаг вэ?

Тэд өөрсдийн гэсэн ажилтай юу?

БҮЛГИЙН АЖИЛ

Юуг санаарай "түлхүүрүүд"бидний ашигладаг мэдлэгийг нээхэд? (сурах бичиг/нэвтэрхий толь/лавлах номтой ажиллах; Интернэтээс мэдээлэл авах; багш/эцэг эхээс асуух).

Та бүлгээр ажиллах ямар дүрмийг мэддэг вэ?

Өнөөдөр бид зааварчилгааг ашиглах болно.

Даалгавар 510 - талаар суралц үгийн танил бус хэсгүүд.

Сурах бичгийн мэдээллийг ашиглан даалгаврын хуудсыг бөглөнө үү.

Физминутка

БҮЛГЭЭР АЖЛЫГ ШАЛГАЖ БАЙНА

Цасан ширхгүүд гэдэг үгийн хараахан тодорхойлогдоогүй хэсгийг нэрлэж, шошго.

ҮР ДҮН: Та үгийн аль хэсгийг таньсан бэ? Тэдний ач холбогдол юу вэ? Хүснэгт үүсгэж дуусгацгаая - тулгуур.

Үгийн язгуур, төгсгөлийг ялгах чадвартай байх.

Сургалтын үе шатуудыг тодорхойлох чадвартай байх. үйл ажиллагаа;

Төрөл, сэдэв, зорилгыг тодорхойлох чадвар хичээл

Багаар ажиллах чадвартай

Юу гэдгийг нь мэд консол, дагавар, тэдгээрийг олж, шошголох боломжтой.

Үгийн хэсгүүдийг хэрхэн олох, үгийн найрлагыг тодорхойлох, түүний хэсгүүдийг тодорхойлох чадвартай байх.

Тодорхой мэдэгдлийг бий болгох; асуултанд хариулах, бусдын хариултыг сонсох. (Харилцааны UUD)

Шинжилгээ хийх хэлний материал, загвар дүгнэлт гаргах, тэдгээрийг практик зорилгоор ашиглах; шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх. (Танин мэдэхүйн UUD)

Хураангуй хүснэгт, диаграм дээр үндэслэсэн бизнесийн богино мессежийг бүтээ (Харилцааны UUD)

IV. Хяналтын даалгавар (10 мин)

Зорилтот: санал болгож буй үгсийн эсрэг утгатай үг сонгох чадварыг бэхжүүлэх, үгийн үүссэн хэсгийг тэмдэглэх Зааврын дагуу бие даан гүйцэтгэх. Ажлыг зохион байгуулдаг даалгавар дээр анги.

Даалгавар 511 (TPO)- Нэг үгээр сольж, мэддэг үгсийн бүх хэсгийг зааж, бүү мартаарай зөв бичгийн дүрэм:

Барын бамбар

Ажил нь онгоц жолоодох хүн

Сургуульд сурдаг хүү

Сургуульд орох насанд хүрээгүй хүүхэд

Бяцхан царс

жижиг хус

Хусны шүүс (Аль)

Далайн эрэг (Аль)

Ажиллаж байгаа анги(аль)

ҮР ДҮН: Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн бэ? Аль зөв бичгийн дүрэм давтагдсан?

ӨӨРИЙГӨӨ ҮНЭЛЭХ Антоним гэж юу байдгийг мэдэх, санал болгож буй үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох, үгийн үүссэн хэсгүүдийг тодруулах. Үйлдлийн арга, үр дүнг ялгах; үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах (өөрийн болон өөр хэн нэгний); үйл ажиллагааны зөв байдлыг үнэлж, шаардлагатай зохицуулалтыг хийх. Хийж буй ажлынхаа дагуу өөрийн үйлдлээ төлөвлөх чадвартай байх (Зохицуулалтын UUD).

V. Боловсролын үйл ажиллагааны тусгал дээр хичээл, гэрийн даалгавар (3 мин)

Зорилго: сурагчдын өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг бий болгох чиглэлээр ажиллах. Ажлын өөрийн үнэлгээг хийх.

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү. Тусгал зохион байгуулдаг.

-д оноо өгдөг хичээл.

Гэрийн даалгавар өгөх зааварчилгааг өгдөг. -Бидний сэдэв юу вэ хичээл?

Та ямар зорилго тавьсан бэ?

Зорилгодоо үндэслэн хичээл, үр дүн нь юу вэ d.b. хүрэх үү?

Та хүрсэн үү?

БҮТЭЭГДЭХҮҮН ДАВТАЛТ

Үг нь язгуур, төгсгөлөөс гадна ямар хэсгүүдтэй байж болох вэ?

Үгийн хэсэг бүр ямар ажил хийдэг вэ?

Үгийн шинэ хэсгүүд хэр төстэй байна вэ? Ялгаа нь юу вэ?

Гэртээ: Хамт. 106 мэдээлэл; жишээ нь. 514 Даалгавар дээр ажиллах талаар ерөнхий дүгнэлт гарга хичээл. Боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн өөрийгөө үнэлэх чадвар (Хувийн UUD).

Дүрслэх урлагийн хичээлийн технологийн зураг No6 огноо _______________________________________ Хичээлийн сэдэвЖимсний бөмбөлгүүдийг, цэцгийн хэлхээ

Зорилтот Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн дүрслэлийн хэлний өвөрмөц байдлыг тодорхойлох (загвар, хэмнэл, тэгш хэм, өнгөний зохицол).

Даалгаварууд: - дулаан, хүйтэн өнгийг ялгаж сурах

хэмнэлтэй зохион байгуулалттай найруулгыг бий болгох;

Бүтээлч үйл ажиллагаа, үе тэнгийнхнийхээ үр дүнгийн илэрхийлэлтэй байдлыг үнэлэх;

Үнэт эдлэлийн зураачийн бүтээсэн эд зүйлсийг уран зураг, графикийн бүтээлүүдээс ялгах.

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

    Зохион байгуулалтын үе (1 мин.)

    Бэлэн байдлыг шалгаж байнахичээлд зориулсан оюутнууд.

Ангиа ажилд бэлтгэх

Зорилго тогтоох (3 мин.)

Залуус аа, эргэн тойрныхоо ертөнцөд анхаарлаа хандуулаарай. Эргэн тойрон дахь бүх зүйл ямар үзэсгэлэнтэй вэ! Цэцэг, ногоон мод, хөх тэнгэр, цасан цагаан үүл. Гудамжинд явж байгаа машинуудын өнгө хүртэл өөр. Энэ бүх баялаг өнгөний үндэс нь улаан, цэнхэр, шар гэсэн гурван үндсэн өнгө юм. Эдгээр гурван өнгийг хослуулснаар бид үлдсэн өнгийг олж авдаг. Жишээлбэл, хэрэв та улаан, шар өнгийг холивол хар улаан, хөх, улааныг хослуулбал ягаан, шар, цэнхэр өнгийг хослуулвал ногоон өнгөтэй болно.

Солонго нь өөр өөр өнгийн судалтай байж болно. Эдгээрийн гурав нь үндсэн өнгө бөгөөд үлдсэн дөрвөн өнгө нь эдгээр өнгөний хослолоос үүссэн.

"Сэрүүн" өнгө гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

"Дулаан" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

- - 25-р хуудсыг үзнэ үү. Үхрийн нүд (шар-ногоон), дараа нь үхрийн нүд (улаан-улбар шар) -ын өнгөнд хамгийн ойр байгаа өнгийг харуул.

Хичээлийн сэдэв:

асуултад хариулах. Хэлэлцүүлэгт оролцох

Танин мэдэхүй (текстийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх)

Зохицуулалт (багштай хамтран бүтээлч, боловсролын зорилтуудыг тавих)

Хичээлийн сэдвийн танилцуулга (.)

Биеийн тамирын дасгал (3 мин.)

Сурах бичгийн 26, 27-р хуудасны хуулбаруудад анхаарлаа хандуулна.

Эрт дээр үеэс дэлхийн янз бүрийн улс орны цэцэг, жимс, жимсгэнэ нь өвөг дээдсийн газрын баялагийг илэрхийлж ирсэн. Олон амралт: төрсөн өдөр, хуримын өдрүүд, хавар, зун, намрын амралт нь цэцгийн баглаа, хэлхээ, цэцэг, ургамал, жимсгэний зүүлт дагалддаг. Энэтхэгт хүндэт зочны хүзүүнд цэцгийн хэлхээ зүүдэг уламжлалтай. Африкийн зарим овгуудад олон өнгийн үр, жимсээр хийсэн өнгөт цагираг нь гоёл чимэглэл, сахиус юм. Талисман бол хүнийг золгүй явдал, өвчин эмгэгээс хамгаалдаг зүйл юм. Тиймээс, хүнд хэлхээ, зүүлт, бөгж, бугуйвч, бөмбөлгүүдийг хэлбэрээр гоёл чимэглэлийн чимэглэл өгөхөд энэ чимэглэл нь хамгаалагч, сахиус болно гэж үздэг.

Чимэглэлийн үнэт эдлэл хийдэг зураачдыг алтны дархан гэж нэрлэдэг. Жимс, цэцгийн оронд үнэт болон хагас үнэт чулуу, металл, өнгөт шил, хуванцар гэх мэтийг ашигладаг.

Сэдвийн сонирхлыг харуулж байна

28-р хуудсанд байрлах бөмбөлгүүдийгүүдийн эгнээнд анхаарлаа хандуулаарай, бөмбөлгүүдийг (ээлж буй бөмбөлгүүдийг) нь янз бүр байж болно, жишээлбэл, нэг жижиг, дараа нь том, дахин жижиг байж болно. Эсвэл гурван жижиг, дараа нь нэг том, дахиад гурван жижиг. Бөмбөлгүүдийг хэлбэр, хэмжээгээрээ өөр байж болно.

28-29-р хуудсанд үзүүлсэн хуванцараас (эсвэл өнгөт хуванцар) бөмбөлгүүдийг хийх арга техникийг авч үзье.

- * Би хүүхдүүдийг ээждээ (эгч, эмээ эсвэл найздаа) зориулж хүйтэн, дулаан эсвэл холимог (дулаан, хүйтэн) өнгөөр ​​​​ялгаатай бөмбөлгүүдийг бүтээхийг урьж байна. Бөмбөлгүүдийг хийх чухал үе шат бол нэрээр илэрхийлсэн санаа юм. Жишээлбэл, "Өглөөний хүйтэн өнгө", "Өглөөний хүйтэн өнгө", "Халуун нарлаг цэцэг", "Халуун нарлаг цэцэг", гэх мэт.

дээжийг харж байна

Ажлын төлөвлөгөөг хэлэлцэх

дараалал,

    Чи чимэглэлийг хэрхэн төсөөлдөг вэ?

    Би эхлээд маркер ашиглан янз бүрийн бөмбөлгүүдийг зурахыг санал болгож байна. Хамгийн сайн сонголтыг сонгож, хуванцараас бөмбөлгүүдийг хий.

    Ажлын явц ахих тусам би амжилттай хийсэн ажлуудаа тэмдэглэж, загварт тохирсон бөмбөлгүүдийгний өнгөний загварыг сонгохыг хүүхдүүдэд сануулж байна. Ингэснээр шаардлагатай бол хуванцаруудын өнгийг холино. Жишээлбэл, өнгийг илүү нарийн болгохын тулд цагаан plasticine-тай холих хэрэгтэй.

    Хэрвээ хүсвэл, мөн чөлөөт цаг үлдсэн тохиолдолд оюутнуудыг бөмбөлгүүдийг, бугуйвч, ээмэг, бөгж зэргээс бүрдсэн үнэт эдлэлийн багц хийхийг урьж байна.

Ажил гүйцэтгэхдээ шинэ мэдлэгээ ашиглах

зураг зурах

Ажил дээрээ өнгө бий болгох

Зохицуулалт (загварын дагуу ажиллах

. Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэнболон тэдний хэлэлцүүлэг.

    Та пластилинаар хичнээн сайхан чимэглэл хийснээ хараарай!

    Та гар урлалыг хараад ямар сэтгэл хөдлөлтэй байдаг вэ?

    Ямар өнгө сонгосноо бидэнд хэлээрэй.

2. Ерөнхий дүгнэлт.

    Ажлын байрыг цэвэрлэх.

өөрийн гүйцэтгэлийг өөрөө үнэлэх

Дүрслэх урлагийн хичээлийн технологийн зураг No7 огноо ____________________________

Хичээлийн сэдэв:Өдөр шөнөгүй.

Зорилго:График материалын илэрхийлэх чадварыг ашиглан байгалийн байдлыг (уйтгар гуниг, баяр баясгалан, түгшүүр) тусгах: цэг, шугам, цус харвалт, толбо.

Даалгаварууд:- шөнийн ландшафтын гоо үзэсгэлэнгийн талаархи сэтгэл хөдлөлийн дүгнэлтийг илэрхийлж сурах;

Хар ба цагаан өнгийн тодосгогч байдлыг ашиглан график найруулгыг гүйцэтгэх;

Хар ба цагаан зургийн илэрхийлэлтэй чанарыг үнэлж, зургийнхаа анхны нэрийг гаргаж ирээрэй;

График бүтээлийг уран зургаас ялгах.

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

Зохион байгуулалтын

Бэлэн байдлыг шалгаж байнахичээлд зориулсан оюутнууд.

Өдрийн мэнд залуусаа!

Бидний уулзалт хүн бүрт хэрэгтэй, сонирхолтой байх болно гэж найдаж байна.

Уриа Энэ замд бидэнд туслах болно: зоригтой урагшлаарай, бүү зогс, ганцаараа юу хийж чадахгүй, бид хамтдаа хийх болно

Ангиа ажилд бэлтгэх

Хувийн (боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагаанд урам зориг өгөх түвшинг нэмэгдүүлэх)

Зорилго тавих

Өдрийн янз бүрийн цагийг дүрсэлсэн зургууд

Өдрийн аль цагийг харуулах вэ? (өдөр шөнө)

Уран бүтээлчид өдрийн энэ цагийг адилхан хардаг уу?

Хичээл юуны тухай байх вэ?

Сурах бичгийн 30-р хуудас – хичээлийн сэдвийг уншина уу?

Бид юу сурах гэж байна?

Хэлэлцүүлэгт оролцох

Хичээлийн сэдвийн танилцуулга (.)

Биеийн тамирын дасгал (3 мин.)

Сурах бичгийн 30-33-р хуудасны чимэглэлүүдийн хэлэлцүүлэг.

Зураач Константин Богаевский яагаад сарны туяаг ийм ер бусын байдлаар дүрсэлсэн бэ (Сурах бичгийн 30-р тал)?

К.Богаевский, Ф.Масерел нарын бүтээлийг уран зураг эсвэл графикийн ямар хэлбэрээр хийсэн бэ? (график, сурах бичгийн 30, 31-р хуудас).

Уран бүтээлчид яагаад уран бүтээлдээ өнгө оруулаагүй юм бэ?

К.Богаевский “Гэрэлт хот”, Ф.Масерэл “Шөнө” цувралын сийлбэрт ямар уран сайхны илэрхийллийн хэрэгсэл болох цэг, шугам, зураас, толбо ашигласан бэ?

* К.Балмонтын “Сар шинэ” шүлгийг унших.

Сурах бичгийн 32-33-р хуудсан дээрх хүүхдүүдийн зурсан зургийг хараад дараахь зүйлийг тодорхойлно уу.

*“Сар шинэ” гэж юу гэсэн үг вэ?

* Аль зураг шүлгийн агуулгыг хамгийн сайн тусгасан бэ?

* Хэлэлцүүлгийн үр дүнд нэг ч зураг энэ шүлгийн мөрийг бүрэн тусгаагүй байна. Хүн бүр шөнийг өөр өөрийнхөөрөө хардаг - өдрийн тэр нууцлаг цаг: хэн нэгэн үзэсгэлэнт бүсгүйн хөрөг хэлбэрээр зүйрлэвэл, хэн нэгэн хотын шөнийг дүрсэлдэг, хэн нэгэн ганцаардсан амьтдын улих дүр төрхтэй шөнийн ландшафтыг хардаг. сар руу харах гэх мэт.

Сэдвийн сонирхлыг харуулж байна

Асуултанд хариулна уу

Шүлэг уншиж байна

Танин мэдэхүй (анхны танилцуулга хийх)

Хувийн (гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх)

Харилцаа холбоо (өөрийн үзэл бодлыг бий болгох)

Хувь хүний ​​​​(хүүхдийн байгальд онцгой хандлагыг бий болгох замаар оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил)

IV. Зураг дээрх ажлын дарааллыг харуулах

(Зорилго нь жүжиглэх шинэ арга барилыг бий болгох явдал юм)

Хүүхдүүдэд цагаан, хар цаас, цагаан, хар гель үзэг урьдчилан өгдөг. Ажлын технологи нь хүүхдүүдэд ойлгомжтой: хар дэвсгэр дээр зураг зурахын тулд та цагаан, цагаан дэвсгэр дээр хараар ажиллах хэрэгтэй (Бүтээлч хавтасны 21-р хуудсыг үзнэ үү).

"Шөнө - өдөр" сэдвээр өөрийн түүхээ зохио. Цагаан, хар өнгөний ялгаатай байдлыг ашиглан зургийг дуусга.

* Залуу зураачид зургийн (төлөвлөгөөний) санааг гаргаж, үүнийг чангаар хэлж чадна: Би Хатан Шөнийг цагаан дэвсгэр дээр хараар зурна. Би өдөр, шөнийг зурах болно: нэг талд нь нар, цэцэг, нуман талд нь сар, мод. Нар шиг гялалзах титэмтэй ханхүүгийн дүрд би өдрийг цагаанаар зурна. Би цагаан хар хааны шатрын хаант улсыг зурна - Шөнийн хаан, өдрийн хаан гэх мэт.

Дээжийг шалгаж байна

Ажлын төлөвлөгөөг хэлэлцэх

дараалал,

даалгаврын зөв байдал

Зохицуулалт (мэдээлэл хүлээн авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, түүний дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх)

Харилцааны (зайлшгүй асуулт асуух)

V. Хүүхдийн бие даасан ажил

) Оюутнуудын бүтээлч практик үйл ажиллагаа

Зураг зурах

VIII. Тусгал (хичээлийн хураангуй).

1. Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэнболон тэдний хэлэлцүүлэг.

    Та зургуудыг хараад ямар сэтгэл хөдлөлтэй байдаг вэ?

2. Ерөнхий дүгнэлт.

    Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу сурсан бэ?

    Ажлын байрыг цэвэрлэх.

хэлэлцүүлэгт оролцох

Харилцааны ур чадвар (бодол санаагаа илэрхийлэх чадвар)

Хувийн (гүйцэтгэсэн ажлын амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг ойлгоход анхаарлаа төвлөрүүл

Дүрслэх урлагийн хичээлийн технологийн зураг No8 огноо ____________________________

Хичээлийн сэдэв: Байгалийн ертөнц бидэнд бүтээлч байх материалыг өгдөг

Зорилтот: 2-р ангийн сурагчдын аливаа уран сайхны материал нь бүтээлч сэтгэлгээний материал болж чадна гэсэн ойлголтыг өргөжүүлэх, ухаалаг зураач бол юуны түрүүнд байгалийн мэргэн ухаанаас суралцдаг анхааралтай үзэгч юм.

Даалгаварууд:

Архитектур, график, уран зураг, уран баримал, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг гэх мэт янз бүрийн уран сайхны материалын харааны чадвар, дүрслэх урлагийн үндсэн төрлүүдийг ялгаж сурах;

“Гэр” сэдэвт зохиолоор дамжуулан санаагаа илэрхийл.

Гар урлал, зургийн илэрхийлэлтэй чанарыг үнэлж, бүтээлч бүтээлийн анхны нэрийг гаргаж ирээрэй.

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

Зохион байгуулалтын

Мэндчилгээ.

Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах.

Ангиа ажилд бэлтгэх

Хувийн (боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагаанд урам зориг өгөх түвшинг нэмэгдүүлэх)

Зорилго тавих

Бид бүгдээрээ үзэсгэлэнтэй сайхан зүйлсээр хүрээлэгдэхийг маш их хичээдэг тул ихэнхдээ бид өөрсдөө хэтэрхий царайлаг мэт санагдах зүйлсийг чимэглэхийг хичээдэг.

Дараа нь унадаг дугуй дээр олон өнгийн утсаар хийсэн янз бүрийн гоёл чимэглэлүүд гарч ирэн, бөмбөлгүүдийг гар цүнх дээр оёдог.

Өнөөдөр та илүү том бизнест хүчээ сорих болно -

Гэрийнхээ чимэглэлийг зохион бүтээх, эсвэл үлгэрийн байшинг бүтээх.

Хэлэлцүүлэгт оролцох

Танин мэдэхүйн зохицуулалт (багштай хамтран бүтээлч, боловсролын даалгавруудыг тавих)

Хичээлийн сэдвийн танилцуулга (.)

Биеийн тамирын дасгал (3 мин.)

-- – Хичээл дээр хийх зүйлийг дизайн гэдэг. Орчин үеийн амьдралд та энэ үгийг ихэвчлэн сонсдог: дизайнер тавилга шугам, ландшафтын дизайнер, хувцасны дизайнер гэх мэт.

- Дизайн гэж юу вэ?(Оюутны хариулт.)

Дизайн гэдэг ойлголт ХХ зууны 30-аад оны эхээр гарч ирсэн.Дизайн (англи хэлнээс орчуулсандизайн ) – объектын уран сайхны дизайн. Үүнээс өмнө дизайн инженерүүд машин, машинуудын гадаад төрхийг үл тоомсорлож, зөвхөн тэдгээрийг илүү сайн ажиллуулахын тулд голчлон анхаардаг байв.

Байгальд ямар уран сайхны материалыг хадгалдаг вэ?

Эрт дээр үеэс хүмүүс (уран бүтээлчид, архитекторууд гэх мэт) байшингаа барих, байшингийн гадна болон дотор талыг чимэглэх, аяга таваг, хувцас хунар хийхдээ тодорхой материалыг хэрхэн ашигладаг байсан бэ?

Тоглоом "Юу - Юу?" (хоёрдугаар ангийн сурагчдын бүтээлч хавтасны 22, 23-р хуудсыг үзнэ үү).

Харааны материал болгон та хуудсан дээр байрлах сурах бичгийн хуулбарыг ашиглаж болно. 34-37, бусад хуудсууд болон сурах бичгийн тархсан хэсгүүдэд шинэ хэсгийг эхлүүлнэ (4-5, 40-41,84-85,134-135).

Сэдвийн сонирхлыг харуулж байна

Асуултанд хариулна уу

Шүлэг уншиж байна

Танин мэдэхүй (анхны танилцуулга хийх)

Хувийн (гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх)

Харилцаа холбоо (өөрийн үзэл бодлыг бий болгох)

Хувь хүний ​​​​(хүүхдийн байгальд онцгой хандлагыг бий болгох замаар оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил)

IV. Зураг дээрх ажлын дарааллыг харуулах

(Зорилго нь жүжиглэх шинэ арга барилыг бий болгох явдал юм)

- Тоглолтын дараа бид үүнийг дүгнэж байнаБайгалийн аливаа материалыг хүн төрөлхтөн уран сайхны янз бүрийн төрлүүдэд ашиглаж болно: архитектур, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг, уран зураг, график, уран баримал,

бүтээлч даалгавар Сурах бичгийн 38-р хуудсанд хүүхдүүд үүнийг дуусгаж эхэлдэг.

Ажлын төлөвлөгөөг хэлэлцэх

дараалал,

даалгаврын зөв байдал

Зохицуулалт (мэдээлэл хүлээн авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, түүний дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх)

Харилцааны (зайлшгүй асуулт асуух)

V. Хүүхдийн бие даасан ажил

) Оюутнуудын бүтээлч практик үйл ажиллагаа

Энэ санааг хэлэлцсэний дараа оюутнууд практик ажил эхэлдэг.

(Хичээл дуусахаас таваас арван минутын өмнө би оноо өгдөг. Хүүхдийн нэрийг хэлээд би түүнээс ажлаа харуулахыг хүсдэг. Хэрэв сурагч хараахан дүрсээ гүйцээж амжаагүй бол ажлын үе шатанд оноо өгдөг. )

Ажил гүйцэтгэхдээ шинэ мэдлэгээ ашиглах.

Зураг зурах

Зохицуулалт (загварын дагуу ажиллах

VIII. Тусгал (хичээлийн хураангуй).

1. Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэнболон тэдний хэлэлцүүлэг.

2. Ерөнхий дүгнэлт.

    Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу сурсан бэ?

3. Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Өөрийнхөө үйл ажиллагааг өөрөө үнэлэх

хэлэлцүүлэгт оролцох

Харилцааны ур чадвар (бодол санаагаа илэрхийлэх чадвар)

Хувийн (гүйцэтгэсэн ажлын амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг ойлгоход анхаарлаа төвлөрүүл

Дүрслэх урлагийн хичээлийн технологийн зураг No9 огноо ____________________________

Хичээлийн сэдэв:Усан доорх ертөнцийн нууцууд.

Зорилтот:усан доорх ертөнцийн оршин суугчдын ер бусын хэлбэрийг үнэлж сурах.

Даалгаварууд:

Усан доорх хаант улсын оршин суугчдын тухай оньсого тааварлахдаа ухаалаг бай;

Архитектурын барилгуудын илэрхийлэлд дүн шинжилгээ хийх;

Уран сайхны илэрхийллийн хэрэгслийг ашиглан зураг зурах: өнгө, шугам, хэмнэл гэх мэт;

Гар урлал, зургийн илэрхийлэлтэй чанарыг үнэлж, бүтээлч бүтээлийн анхны нэрийг гаргаж ирээрэй

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

Зохион байгуулалтын

Ангиа ажилд бэлтгэх

Хувийн (боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагаанд урам зориг өгөх түвшинг нэмэгдүүлэх)

Зорилго тавих

Өмнөх хичээлийн "Байгалийн ертөнц бидэнд бүтээлч байдлыг бий болгодог" сэдвийг үргэлжлүүлэхийн тулд зураач анхааралтай үзэгчийн хувьд хүрээлэн буй орчныг судалж, ажиглаж, олж авсан сэтгэгдлээ бүтээлдээ ашигладаг гэж хэлж болно. Орчин үеийн харилцаа холбоо, мэдээллийн компьютерийн технологийн чадавхийн ачаар хүн усан доорхи гүний амьдралтай танилцах боломжтой.

Өнөөдөр би та бүхнийг дэлхийн хөх хөнжлийг өргөж, усан доорх хаант улс руу харахыг урьж байна. Ус бол байгалийн хамгийн нууцлаг, үзэсгэлэнтэй элемент юм. Таны өмнө эв найртай, үзэсгэлэнтэй ертөнц нээгдэх болно. Дараа нь бид усан доорх ертөнцийн олон янз байдал, сүр жавхланг бий болгохыг хичээх болно.

Хэлэлцүүлэгт оролцох

Танин мэдэхүйн зохицуулалт (багштай хамтран бүтээлч, боловсролын даалгавруудыг тавих)

Хичээлийн сэдвийн танилцуулга (.)

Биеийн тамирын дасгал (3 мин.)

Мультимедиа үзүүлэн.

Сурах бичгийн 42, 43-р хуудсанд гол мөрөн, далай тэнгис, далай тэнгисийн оршин суугчид байдаг тул тэдгээрийг анхааралтай ажиглаарай.

Нөхөн үржихүйн талаарх ойлголтыг жинхэнэ бүрхүүлээр нөхөж болно. Хэрэв энэ нь том бүрхүүл бол "далайн чимээ" -ийг сонсохын тулд 1-3 сурагчийн чихэнд байрлуулж болно.

Эдгээр хэлбэрийг биширсэн нь уран бүтээлчдийн дунд архитектурын олон санааг бий болгосон.

Сэдвийн сонирхлыг харуулж байна

Асуултанд хариулна уу

Шүлэг уншиж байна

Танин мэдэхүй (анхны танилцуулга хийх)

Хувийн (гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх)

Харилцаа холбоо (өөрийн үзэл бодлыг бий болгох)

Хувь хүний ​​​​(хүүхдийн байгальд онцгой хандлагыг бий болгох замаар оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил)

IV. Зураг дээрх ажлын дарааллыг харуулах

(Зорилго нь жүжиглэх шинэ арга барилыг бий болгох явдал юм)

Сурах бичгийн 44-45-р хуудсыг харна уу.

Та ямар архитектурын бүтцэд илүү дуртай вэ? Яагаад?

Өнөөдөр ямар ч урлагийн материалыг ашиглан усан доорх ертөнцийн гоо сайхныг тусгах хэрэгтэй болно. Г.Х.Үлгэрийн чимэглэлийг зур. Андерсений "Бяцхан лусын дагина" эсвэл түүний амьдардаг усан доорхи ордны дүр төрхийг бий болгох.

Ажлын төлөвлөгөөг хэлэлцэх

дараалал,

даалгаврын зөв байдал

Зохицуулалт (мэдээлэл хүлээн авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, түүний дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх)

Харилцааны (зайлшгүй асуулт асуух)

V. Хүүхдийн бие даасан ажил

) Оюутнуудын бүтээлч практик үйл ажиллагаа

Хэрэв ажил арай эрт дууссан бол багш хүүхдүүдийг лусын дагина цайзыг алт, мөнгөн гель үзэг эсвэл өнгийн харандаагаар будахыг урьж болно (Бүтээлч хавтасны 26-р хуудсыг үзнэ үү).

(Бүтээлч ажлын төгсгөлд хэрэв зургийг усан будаг эсвэл гуашаар зурсан бол тэдгээрийг хатаана; график материалыг ашигласан бол нэн даруй сонгомол үнэлгээ өгнө.

Тэмдэглэлд дүн нэмэхдээ та тодорхой тактик боловсруулж болно. Та ангиа тойрон алхаж, 4-т дууссан зургуудыг тусгаарлаж, бусад хүүхдүүдэд хичээл дуустал эсвэл дараа нь үлдсэн хугацаанд 5 гэсэн үнэлгээ өгч болно.

4 оноо авсан оюутнууд ажлынхаа талаар тайлбар өгч, дараагийн удаа илүү сайн үр дүнд хүрэхийн тулд юуг анхаарах хэрэгтэй вэ гэдэгт анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй.)

Ажил гүйцэтгэхдээ шинэ мэдлэгээ ашиглах.

Зураг зурах

Зохицуулалт (загварын дагуу ажиллах

VIII. Тусгал (хичээлийн хураангуй).

1. Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэнболон тэдний хэлэлцүүлэг.

2. Ерөнхий дүгнэлт.

    Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу сурсан бэ?

3. Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Өөрийнхөө үйл ажиллагааг өөрөө үнэлэх

хэлэлцүүлэгт оролцох

Харилцааны ур чадвар (бодол санаагаа илэрхийлэх чадвар)

Хувийн (гүйцэтгэсэн ажлын амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг ойлгоход анхаарлаа төвлөрүүл



Холбогдох хэвлэлүүд