Нэр үг хичээл технологийн зураг. "Нэр үг" сэдвээр хичээлийн технологийн газрын зураг

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Зүйл________ Орос хэл ___________________________

Анги ___________ 2 _____________________________________

Хичээлийн сэдэв______ Нэр үг _________________________________

Хичээлийн төрөл _______ шинэ мэдлэгийг нээх ________________________________

Зорилтот:Оюутнуудад нэр үгийг ярианы хэсэг болгон танилцуул.

Задачи:

1) "Нэр үг" гэсэн ойлголтыг танилцуулах;

    амьд ба амьгүй нэр үгийн ялгааг харуулах;

    амьд ба амьгүй нэр үгсийг багтааж болох сэдэвчилсэн бүлгийг тодорхойлох;

    хүүхдийн яриаг үгээр баяжуулах - хэрэгслийн нэр;

    үг хэллэг дэх төлөөний үгийн үүргийн талаархи пропедевтик танилцуулга (нэр томъёог танилцуулахгүйгээр).

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв:Оюутнууд нэр үгийг таних, амьд ба амьгүй нэрийг ялгаж сурах болно.

Хувийн:өөрийн үнэлгээ хийх чадвартай байх боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн.

Мета субьект:багшийн тусламжтайгаар хичээлийн зорилгоо тодорхойлж, томъёолж чаддаг байх; хичээл дээрх үйлдлүүдийн дарааллыг хэлэх; хичээл дээрх үйлдлийн зөв байдлыг үнэлэх; хийсэн алдааны шинж чанарыг харгалзан үзсэний үндсэн дээр арга хэмжээ дууссаны дараа шаардлагатай засварыг хийх; өөрийн таамаглалыг илэрхийлнэ үү (Зохицуулалтын UUD).

Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх; бусдын яриаг сонсож, ойлгох; Сургуулийн зан үйл, харилцааны дүрмийг хамтран тохиролцож, дагаж мөрдөх (Харилцааны UUD).

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх; багшийн тусламжтайгаар шинэ зүйлийг аль хэдийн мэддэг зүйлээс ялгах; шинэ мэдлэг олж авах; Сурах бичиг, амьдралын туршлага, ангид хүлээн авсан мэдээллээ ашиглан асуултын хариултыг олох (Танин мэдэхүйн UUD).

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв

I. Org. мөч. Хичээлийн сэтгэл хөдлөлийн байдал.

Хонх дуугарч чимээгүй болов
Хичээл эхэлж байна.
Чи ширээнийхээ ард чимээгүйхэн суулаа.
Бүгд над руу харав.
Таны нүдээр амжилт хүсье
Мөн урагшаа, шинэ мэдлэгийн төлөө!

Багш нараас мэндчилж байна.

Хичээлдээ бэлдэж байна.

II. Орфф графикОдоохон

Үгийг уншиж, дутуу үсгийг оруул, зөв ​​бичгийн дүрмийг тайлбарла.

D. rev.ya, m.l.daya, tr.ka, sq.rtsy, adj.teli, үзэсгэлэнтэй, zaz.l.nela, gr.chi.

Эдгээр үгсийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

Алга болсон үсгүүдийг дуудах санал тавих.

Үг үсгийн алдааг тодорхойлж тайлбарла.

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх (Танин мэдэхүйн UUD).

III. Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох.

Өнөөдөр бид ярианы шинэ хэсгийг сурч эхэлнэ- нэр үг. Гэхдээ та ярианы энэ хэсгийн талаар маш их зүйлийг мэддэг болсон гэж бодож байна. Бид зүгээр л ярианы энэ хэсгийн үгийг өөрөөр дууддаг байсан. Хэрхэн? Даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа бодож, хариул.

Даалгавраа гүйцээнэ үү. Багшийн асуултад хариулна уу.

Таны таамаглалыг илэрхийлэхийн тулд (Зохицуулалтын UUD).

Багшийн тусламжтайгаар шинэ зүйлийг аль хэдийн мэддэгээс ялгах (Танин мэдэхүйн UUD).

IV. Хичээлийн сэдвийг боловсруулах, боловсролын даалгаврыг тодорхойлох.

Ямар асуултанд хариулсан бэ?

Ярианы энэ хэсгийг юу гэж нэрлэдэгийг бид мэдэх үү?

- Танд ямар асуудал байсан бэ?

- Бид өнөөдөр хичээл дээрээ ямар зорилго тавих вэ?

Орос хэлэнд ярианы хэсэг бүрийг нэрлэж болох үгс байдаг. гэсэн асуултад хариулах үгсийн бүлгүүд ХЭН? ЮУ? мөн харагдах, сонсох, хүрэх, мэдрэх гэх мэт бүх зүйлийг тэмдэглэнэ - тэд байгаа зүйлийг нэрлэдэг.

Та ярианы энэ хэсгийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хичээлийн сэдвийг томъёол.

- Тэгэхээр бид өөрсдөдөө ямар даалгавар тавих вэ?

Асуултанд хариулна уу.

(Ярианы энэ хэсгийг юу гэж нэрлэдэгийг олж мэдээд, ярианы бусад хэсгүүдээс ялгаж сурах)

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг нэрлэнэ үү.

(Нэр үг)

Даалгавруудыг боловсруулах.

1. Нэр үгийг утга, асуултаар нь таних

2. Амьд ба амьгүй нэр үгийг ялга

Багшийн тусламжтайгаар хичээлийн зорилгоо тодорхойлж, томьёолох, хичээлийн үйлдлүүдийн дарааллыг хэлэх (Зохицуулалтын UUD).

Үзэл бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх (Харилцааны УУД).

V. Шинэ мэдлэгийг нээх.

Асуултанд яг хариулахын тулд текстийн үгсийг эхний хэлбэрээр бичих ёстой ДЭМБ?эсвэл Юу?

Самоваровын захиасыг уншихдаа "Нэр үг" гэсэн нэр томъёоны танилцуулга (х. 77).

Текстээс асуултанд хариулсан үгсийг бич ДЭМБ?Тэгээд Юу?(Жишээ нь. 93)

Дүрмийг уншина уу.

Ялгахасуултанд хариулдаг үгс ДЭМБ?Тэгээд Юу?

D шинэ мэдлэг олж авах (Танин мэдэхүйн UUD).

VI. Биеийн тамирын дасгал.

Манай үзэг

Бид гараа дээш өргөөд,

Тэгээд бид тэднийг суллана.

Тэгээд бид тэдгээрийг задлах болно

Мөн бид таныг бидэн рүү хурдан дарах болно.

Тэгээд илүү хурдан, илүү хурдан

Алга таших, илүү хөгжилтэй алгадах.

Халаалт хий.

VII. Анхдагч нэгтгэх. Бүлгийн ажил.

Асуулт асууж байна: Та одоо миний оньсого тааж чадах уу? Өмнө нь бид энэ бүлгийн үгийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? Одоо бид үүнийг юу гэж нэрлэх вэ? Ямар нэр үгийг амьд гэж нэрлэдэг вэ? мөн амьгүй?

Бүлгээр ажиллахдаа амьгүй (94-р дасгал) ба амьд (95-р дасгал) нэр үгийг ол.

Эдгээр үгс нь аль сэдэвчилсэн бүлэгт хамаарахыг тодорхойл.

Багаж хэрэгслийн нэрэнд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Эдгээр зүйлс танд танил байна уу? Та тэдгээрийг хэрхэн ашиглахаа мэдэх үү?

Багш нарын асуудал дээр ажиллах.

Дасгалуудыг хий. Бүлгүүдээс бид амьд ба амьгүй нэр үгсийг олдог.

Сэдэвчилсэн бүлгүүдийг тодорхойлдог (хэрэгсэл, амьтны нэр).

Ялгах

амьд ба амьгүй нэр үг

Бусдын яриаг сонсож, ойлгох; Сургуулийн зан үйл, харилцааны дүрмийг хамтран тохиролцож, дагаж мөрдөх (Харилцааны UUD).

VIII. Нэгтгэх. Бие даасан ажил.

Сурах бичигт заасан даалгаврын дагуу "Старлинг" тексттэй ажиллах (96-р дасгал).

Нэр үг ба төлөөний үгийн утгын ялгааг харуулдаг: нэр үг нь объектыг яг таг нэрлэдэг боловч төлөөний үг нь бусад үгийг орлуулж чаддаг бөгөөд өөрөө объектыг заадаггүй. бид ярих үед од эрхэс, Бид шувууг мэдээж дууддаг. Энэ хэн бэ Тэр? Хүү? Харандаа? Хаус? Старлинг? Тэгвэл яагаад энэ үг ярианд хэрэгтэй байна вэ? Тэр?

Дасгалыг бие даан гүйцэтгэх. 96, текстийг уншина уу.

Төлөөлөгчийн үүргийг ажиглах ("жижиг үг") Тэр.

(Ижил нэр үгийг давтахаас зайлсхийхийн тулд үүнийг үгээр солих хэрэгтэй Тэр.)

Яриа дахь төлөөний үгийн үүрэг

Үнэлгээ, алдааны шинж чанарыг харгалзан үзсэний үндсэн дээр арга хэмжээ дууссаны дараа шаардлагатай засварыг хийх (Зохицуулалтын UUD).

(Танин мэдэхүйн UUD).

IX. Хичээлийн хураангуй

Тусгал

Хичээлийн зорилго руугаа буцъя. Таны зорилго юу байсан бэ?

Бичсэн үгс рүү буцъя.

Мод, өвс, од, дэгээ.

Хичээлийн эхэнд бидний бичсэн үгс ярианы аль хэсэг вэ?

Нэр үг гэж юу вэ?

Ямар төрлийн нэр үг байдаг вэ?

Та ямар ажил хийх дуртай байсан бэ?

Та өнөөдрийн хичээл дээр хэний ажлыг нь магтах вэ?

Дугтуйнуудыг ав, би чамд зориулж навч, цэцэг, алим бэлдсэн.

Хэрэв та сайн ажиллаж, хичээлийн материалыг эзэмшсэн гэж бодож байвал жимс - улаан боловсорсон алим ав - энэ нь үр дүнтэй ажилласан гэсэн үг юм;

Хэрэв танд энэ сэдвээр илүү их ажил хэрэгтэй гэж бодож байгаа бөгөөд хичээл дээр даалгавраа биелүүлэхэд хүндрэлтэй байсан бол цэцэг аваарай.

Хэрэв даалгаврууд танд хэцүү байсан бөгөөд хичээлийн сэдэв хэцүү санагдаж байвал цаас ав.

(Оюутнууд эгнээндээ самбар дээр гарч, сонгосон зургийг модон дээр тавина)

Модыг хар, ... (бид навчтай хэвээр байгаа бөгөөд энэ нь дараагийн хичээлүүдэд бид энэ сэдвээр үргэлжлүүлэн ажиллах болно гэсэн үг юм; манай мод дээр бид зөвхөн жимс, цэцэг хардаг - энэ нь бид хичээлийн материалыг сурсан гэсэн үг юм)

Хичээл өгсөнд баярлалаа.

(Ярианы хэсгийг юу гэж нэрлэдэгийг олж мэдээд бусад хэсгүүдээс ялгаж сурах)

Хичээлийн сэдвийг нэгтгэн дүгнэ.

Багшийн асуултад хариулна уу.

Тэдний мэдлэгийг үнэл.

Ярианы бусад хэсгүүдийн дунд нэр үгийг таних.

o хичээл дээрх үйлдлүүдийн зөв байдлыг үнэлэх (Зохицуулалтын UUD).

Өөрийгөө үнэлэх чадвартай байх боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн (Хувийн UUD).

Сурах бичиг, амьдралын туршлага, ангид хүлээн авсан мэдээллээ ашиглан асуултын хариултыг олоорой. (Танин мэдэхүйн UUD).

Гэрийн даалгавар:

Асуултанд хариулсан гурван үгийг толь бичгээс бич ДЭМБ?эсвэл Юу?; жишээ нь. RT-ээс 144.

Анги: 2-р анги

Хичээлийн сэдэв: "Нэр үг. Хөдөлгөөнт ба амьгүй."

Хичээлийн зорилго:объектыг илэрхийлдэг бүлэг үгсийн талаархи мэдлэгийг шинэчлэх, асуултанд хариулах ДЭМБ? Юу?; заах: амьд ба амьгүй нэр үгсийг ялгаж, үзэл бодлоо зөвтгөх.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах

Даалгаварууд:Боловсролын - сурагчдыг амьд ба амьгүй нэр үгтэй танилцуулах; текст дэх үгсийг таних, тэдгээрийг зөв ашиглах, тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх; Хөгжлийн- сурагчдын яриа, төсөөлөл, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх; оюутнуудын үгсийн санг баяжуулах; Боловсролын- хүүхэд бүрийн чадавхийг нээх сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгох; Орос хэлийг хайрлах хайрыг бий болгох .

Төлөвлөсөн үр дүн: Хувийн UUD - шинэ зүйлийг судалж, сурахын ач холбогдлыг хүлээн зөвшөөрч, боловсролын зарим үйлдлийг яагаад хийх ёстойг ойлгох; боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх нийтлэг арга замыг хайж олох, ашиглах сонирхолтой байх. Зохицуулалтын UUD - боловсролын харилцан ярианд оролцох, үзэл бодлоо илэрхийлэх; хосоор ажиллахдаа ангийнхантайгаа хамтран ажиллах; Зорилготойгоо өөрийн үйлдлүүдийг шалгаж, шаардлагатай бол багш, ангийнхны тусламжтайгаар алдаагаа засах; багш, ангийнхантайгаа харилцан ярилцаж, бие даан өөрийн үйлдлийг үнэлэх шалгуурыг боловсруулах. Танин мэдэхүйн UUD - ерөнхий дүгнэлтэд үндэслэн дүгнэлт гаргах; синонимыг нэрлэх, тэдгээрийг текстээс олох, ижил утгатай үгсийг бусад үгтэй зөв хослуулах чадвар. Харилцаа холбоо UUD - аргументуудыг баримтаар баталгаажуулах; сонсох, хосоороо ажиллахдаа ангийнхантайгаа хамтран ажиллах; боловсролын яриа хэлэлцээнд оролцох, үзэл бодлоо илэрхийлэх;

Тоног төхөөрөмж: самбар, сурах бичиг, дэвтэр, мультимедиа суурилуулалт

Уран зохиол:

    Бага сургууль. Хичээл, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд тавигдах хоёр дахь үеийн стандартын шаардлага / С.П.Казачкова, М.С.Умнова. – М.: Planeta, 2013. – 256 х. – (Заах чанар).

    Желтовская, Л.Я., Калинина, О.Б. Орос хэл. Арга зүйн гарын авлага./ Л.Я. Желтовская, О.Б. Калинина/ - М.: Боловсрол/Сурах бичиг. 2013 он.

    Желтовская, Л.Я., Калинина, О.Б.: Орос хэл. Сурах бичиг. 14 цагт.2-р хэсэг./ Л.Я. Желтовская, О.Б. Калинина / - М.: Боловсрол / Сурах бичиг. 2013 он.

    Желтовская, Л.Я. Калинина, О.Б. Орос хэл. 2-р анги: Дасгалын дэвтэр No2. ./ Л.Я. Желтовская, О.Б. Калинина / - М.: Боловсрол / Сурах бичиг. 2013 он.

Хичээлийн бүтэц:

    хичээлийн эхлэлийн зохион байгуулалт

    уран бүтээлийн нэг минут

    Хичээлийн сэдэв, зорилгын харилцаа холбоо

    шинэ материал сурах

    биеийн тамирын минут

    судлагдсан материалын анхан шатны нэгтгэлт

    нэгтгэн дүгнэх, эргэцүүлэн бодох

    гэрийн даалгавар мэдээлэл

Тусгал, хяналт.

Ф, И

Хичээлийн зорилгын талаар асуулт асууна.

Тэд хичээлийн талаарх сэтгэгдлээ илэрхийлж, таамаглал дэвшүүлдэг.

Гэрийн даалгавар

Анхаарал, хичээлийн талаархи сэтгэгдлээ илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Ажлын дэвтэр 2.

Хуудас 29 жишээ нь. 1.2.

Гэрийн дасгал бичих зааварчилгааг өгнө.

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү

ТЕХНОЛОГИЙН ХИЧЭЭЛИЙН ЗУРАГ Гребенкова Наталья Валерьевна 3-р анги Сэдэв: Орос хэл "Оросын сургууль" боловсрол, боловсролын цогцолбор Хичээлийн сэдэв:Нэр үгХичээлийн төрөл:шинэ материалыг тайлбарлах хичээл (анхан шатны сэдвийн ур чадвар, суралцах чадварыг бий болгох, шинэ сэдвийн чадварыг эзэмших хичээл)

Хичээлийн зорилго:оюутнуудад сэдвээр шинэ мэдлэг олж авах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн Сэдэв: Нэр үгийг ярианы хэсэг болгон танилцуулах- нэр үгийн утгыг ажиглах, нэр үгийг ангилж сурах, нэр үгийн шинж тэмдгийг олж сурах,олж авсан мэдлэгээ практикт, бие даасан ажилд ашиглах. Мета субьект Хувийн UUD: суралцах эерэг хандлагын түвшинд оюутны дотоод байр суурийг бүрдүүлэх; боловсролын үйл ажиллагааны зорилго ба түүний сэдэл хоорондын холбоог тогтоох; боловсролын материалын шингэсэн агуулгыг үнэлэх (хувийн үнэт зүйлс дээр үндэслэн); хүн бүрийн зан үйлийн нийтлэг дүрмийг тодорхойлох; хос, бүлгээр ажиллах дүрмийг тодорхойлох; үйл ажиллагааны зорилго ба түүний үр дүнгийн хоорондын холбоог тогтоох.Зохицуулалтын UUD: боловсролын зорилтуудыг тодорхойлох; ангидаа үйл ажиллагаагаа төлөвлөж сурах; боловсролын материалд үндэслэн өөрийн таамаглалыг илэрхийлэх; зөв гүйцэтгэсэн ажлыг буруугаас ялгах; өөрийгөө хянах чадвар; багш, ангийнхантайгаа хамт хичээл дээрх үйл ажиллагааг нь үнэл.

Танин мэдэхүйн UUD: сурах бичиг, дэвтэрт шилжих; Амьдралынхаа туршлагыг ашиглан текст, зураг дээрх асуултын хариултыг олох; танин мэдэхүйн зорилгыг бие даан тодорхойлох, боловсруулах чадварыг хөгжүүлэх; аман яриаг бүтээх; таамаглал дэвшүүлэх; үгсийг харьцуулах, ангилах; шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох; ерөнхий дүгнэлт хийх; шаардлагатай мэдээллийг хайж олох, тодруулах; загварын мэдээлэл; сургалтын материалыг эзэмшсэн түвшинг тодорхойлох чадвартай байх.

Харилцаа холбооны UUD: бусдын яриаг сонсож, ойлгох; хамтарсан үйл ажиллагаанд хэлэлцээ хийх, нэгдсэн шийдвэрт хүрэх чадварыг хөгжүүлэх; янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэж, хамтын ажиллагааны янз бүрийн байр суурийг зохицуулахыг хичээх; өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвартай байх;

Хичээлийн үе шатуудын онцлог

Хичээлийн алхамууд


1. -Та юу хийх хамгийн дуртай вэ?- Тэгвэл хичээлээ тоглоомоор эхэлцгээе, би таныг тоглоом тоглохыг урьж байна"Тийм ээ, үгүй." Энэ сэдэв нь хэн бэ гэсэн асуултуудад хариулдаг. Юу?- Үгэнд дагавар байх ёстой юу?- Цасан шуурга гэдэг үгийг b тэмдгээр бичсэн үү?- [З] ба [С] авиаг хос гийгүүлэгч гэж нэрлэж болох уу?-Apple [th] гэдэг үгийн эхний авиа мөн үү?- Тэнэг, ухаалаг үгс нь эсрэг утгатай үг үү?- Үгэнд па- угтвар орсон байна?- Угтвар нь язгуурын өмнө ирдэг үү?- Субьект нь зөвхөн нэр үг байж болох уу?- Бид нэр үгийн талаар бүгдийг мэддэг үү?2. Хувь хүний ​​​​үйл ажиллагааны хүндрэл - Хараач, таны санал хуваагдсан байна. Та хэнийх нь зөв болохыг шалгахыг хүсч байна уу?Үгтэй хөзөр болохоосоо өмнө тэдгээрээс зөвхөн нэр үгийг бич.Багш сурагчийг самбарт дуудаж, ангийнхан дэвтэрт бичдэг. (Мод, зориг гүйх, үзэсгэлэнтэй, гүйх, нохой)- Одоо та үүнийг зөв бичсэн эсэхийг шалгацгаая.- Та яагаад алдаа гаргасан бэ?-Таны бодлоор хүндрэл нь юу вэ? Сэдэв: объект, тэдгээрийн үйлдлийг нэрлэх;сэдвийн тодорхойлолт, үгийн хэсгүүдийг мэдэх, дуу авиаг тодорхойлох;Мета субьект (UDD) боловсролын: мэдээллийг ашиглан асуултын хариултыг олохзохицуулалт: өөрийгөө хянах чадвар;урьдчилан таамаглах чадварыг эзэмших;боловсролын материалд үндэслэн өөрийн таамаглалыг илэрхийлэх;харилцаа холбоо:багшийн яриаг сонсож, ойлгох; өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвартай байх.Хувийн:боловсролын материалын шингэсэн агуулгыг үнэлэх (хувийн үнэт зүйлс дээр үндэслэн); - хүн бүрийн зан үйлийн нийтлэг дүрмийг тодорхойлох. Сэдэв:үгийн хэсгүүдийг тодорхойлох; зөв үсгийг олоорой.Мета субьект (UDD) боловсролын:мэдлэгийн системээ чиглүүлэх (мэдлэг/мунхаг байдлын хил хязгаарыг тодорхойлох);зохицуулалт: өөрийн таамаглалыг илэрхийлэх;харилцаа холбоо: бодол санаагаа үнэн зөв, бүрэн илэрхийлэх.Хувийн UUD:

Боловсролын үйл ажиллагааны зорилго ба түүний сэдэл хоорондын холбоог бий болгох (яагаад?).

Мета субьект (UDD) зохицуулалт: хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлж, томъёолох; багшийн удирдлаган дор хичээл дээрх үйл ажиллагаагаа төлөвлөх; дараалал

хичээл дэх үйл ажиллагаа.

1. Энэ хичээлээс эхлэн бид ярианы бие даасан хэсгүүдийн нэг болох нэр үгийг судлах болно. Бид түүний талаар юу олж мэдэх вэ? Энэ тухай сурах бичгээс уншъя.Гэхдээ бид нэр үгийн талаар бага зэрэг мэддэг тул энэ талаар юу мэддэгээ санацгаая. 2.Би танд үгийн судалгаа хийхийг санал болгож байна, үүний тулд бид бүлгээрээ ажиллах болно. (Ажлын өмнө хамтын ажиллагааны дүрмийг санаарай.)Бүлэг бүр судалгааг дуусгах алгоритм, үгсийг бичсэн хуудас авдаг.a) зөвхөн нэр үг бичих.б) тэдгээр нь нэр үг гэдгийг батлах:-Энэ үг ямар асуултанд хариулдаг вэ?-гэдэг үг ямар утгатай вэ?в) дүгнэлт гаргах
Ерөнхий дүрмийг томъёолъё.
Сайн хийлээ!!!
Бүлгээр ажлаа дүгнэ. 1. Бие биенээ сонсох 2. бууж өгөх 3. хэлэлцээр хийх 4. Бүлэгт үүрэг хуваарилах
Хүүхдүүд дүрмийг санаж байна

Дараа нь хүүхдүүд бүлэг байгуулж, удирдагчаа сонгоно.

Хүүхдүүд ажилладаг
1-р бүлгийн үгс: машин, урт, алхах, үхэр, алхах 2 бүлгийн үгс: шар, нохой, үсрэх, суух, сандал. 3 бүлгийн үгс: буудлага, цэцэг, үзэсгэлэнтэй, бичих, нугас Дүгнэлт: бичсэн бүх үгс нь хэн бэ гэсэн асуултанд хариулдаг. эсвэл юу?Объектыг тэмдэглэХүүхдүүд бүлэг болон найз нөхдийнхөө ажлыг үнэлдэг.

Харилцаа холбооны UUD: бусдын яриаг сонсож, ойлгох; хамтарсан үйл ажиллагаанд хэлэлцээ хийх, нэгдсэн шийдвэрт хүрэх чадварыг хөгжүүлэх; янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэж, хамтын ажиллагааны янз бүрийн байр суурийг зохицуулахыг хичээх;Танин мэдэхүйн:танин мэдэхүйн зорилгыг бие даан тодорхойлох, боловсруулах чадварыг хөгжүүлэх; аман яриаг бүтээх; таамаглал дэвшүүлэх; үгсийг харьцуулах, ангилах; шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох; ерөнхий дүгнэлт хийх; шаардлагатай мэдээллийг хайж олох, тодруулах; загварын мэдээлэл;Зохицуулалт:боловсролын материалд үндэслэн өөрийн таамаглалыг илэрхийлэх; зөв гүйцэтгэсэн ажлыг буруугаас ялгах; өөрийгөө хянах чадвар; багш, ангийнхантайгаа хамт хичээл дээрх үйл ажиллагааг нь үнэл.

Та бага сургуулиасаа эхлэн нэр үгтэй танилцсан. Өнөөдөр та нэр үгийн талаархи мэдлэгээ өргөжүүлэх болно. Мөн таныг уйдахгүйн тулд би танд аялал санал болгож байна. Зөв замаар явж, төөрөхгүй байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүн бүр бид аль буудлаар явах ёстойг харуулсан маршрутын хуудсыг хүлээн авч, өөртөө оноо өгөх болно. Замд гарцгаая.

Тиймээс эхний зогсоол нь "Амьд - Амьдгүй" юм. Хөдөлгөөнт дүрсийн талаар ярилцъя - нэр үгийн амьгүй байдал.

(Дөрвөн сурагчийг самбарт дууд. Тэд цасан хүн, хүүхэлдэй, үхсэн хүн, үхсэн хүн, цогцос гэсэн нэр үгсийг амьд эсвэл амьгүй гэдгийг тодорхойлно)

Надад хэлээч, төгсгөлийн системийн дагуу цасан хүн, хүүхэлдэй нь амьд нэр үг боловч эдгээр нь амьд биет биш юм шиг тоглоом юм уу?(Хүүхэд хүүхэлдэй, цасан хүнийг амьд амьтан гэж ойлгодог гэдгийг бид санаж байна. Тэд хүүхэлдэйгээр тоглож, хувцаслаж, хооллож, ярихыг зааж өгдөг)

Бие биедээ ярих дуртай аймшигт түүхээ санаарай (ардын аман зохиол цуглуулагчид тэднийг аймшгийн түүх гэж нэрлэдэг). Тэдний булшнаас хэн мөлхөж, хажуугаар өнгөрөх хүмүүсийг айлгадаг вэ? (Үхсэн хүмүүсийг амьд амьтан гэж ойлгодог, гэхдээ та хэзээ ч цогцос гэж хэлэхгүй.)
Хоёр дахь зогсоол бол "Дугаар".
Самбар дээр хоёр мөр бичигдсэн үгс байна.
1) Сүү, элсэн чихэр, цай ... (зөвхөн нэгжээр хэрэглэдэг)
2) Лаазалсан хоол, гоймон, хайч...(зөвхөн олон тоогоор ашигладаг)
- Өөрийн жишээн дээр мөрүүдийг бөглөнө үү. (Самбар дээр 2 хүн байгаа, бусад нь маршрутын хуудас дээр ажилладаг)

Дасгал хийх. Нэр үг тавь. нэгж олон тооны хувьд төгсгөлүүдийг заана уу:
Ном, унага, далавч, цонх, талбай, инженер, бяцхан үнэг, найз, морь, баавгай, эзэн.
Дасгал хийх. Нэр үг тавь. нэгжээр мөн тэдэнд зориулсан нэр үг сонгох. Жишээлбэл, зулзага - жижиг зулзага.
Цонх, дуу, бөмбөг, түлхүүр, үүл, тахиа, мод, хулгана.
- Олон тооны нэр үг ямар төгсгөлтэй байж болох вэ?
- Зарим олон тооны нэр үг үүсгэхийн тулд ямар дагавар залгадаг вэ?

Ямар шинж чанарыг олон тоогоор тодорхойлоход хэцүү, заримдаа боломжгүй байж болох вэ?

Гурав дахь зогсоол - "Саваа"
Самбар дээр сурагч тоглодогдасгал:
Үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонгож, хүйсийг нь тодорхойл.
Нөхөр, өдөр, зовлон, дулаан, гэрэл, өмнөд, нөхөрлөл, тэнгэр, амьдрал.

Нэр үгийн хүйсийн талаар бид юу мэддэг вэ?

Биеийн тамирын дасгал.

Тоглоом "Амарч, бод."

Ширээнийхээ дэргэд зогс. Би нэр үгсийг нэрлэе, хэрэв энэ нь эрэгтэй нэр байвал гараа дээшлүүлж, эмэгтэй нэр байвал хажуу тийш нь тарааж, сааруулагч нэр байвал бүсэндээ зүүгээрэй.

авга ах, нуур, аав, ээж, бух, манан, ургамал, охин, кино театр, талбай, эгч, хулгана,кафе(s.r.),кофе(m.r.), цонх, толгой, гутал, далай,төгөлдөр хуур(н.н.)

Дасгал хийх. Энд нийтлэг нэр үгс байна. Таны даалгавар бол нийтлэг нэр үгсийг зохих нэрээр тохируулах явдал юм.
Тосгон, хот, ном, овог, нэр, овог нэр, тосгон, далай, гол, сонин, кино.
-Өөрийн болон нийтлэг нэр хоёулаа байж болох үгсийн жишээг өг.
Дөрөвдүгээр зогсоол "Тайсалт ба тохиолдол"

Бууралт гэж юу вэ?
-Хамгийн уналтыг хэрхэн зөв тодорхойлох вэ?
-Нэр үг ямар утгатай вэI, II, IIIхолболт?
- Нэр үгийн тохиолдлыг хэрхэн тодорхойлох вэ?

А.А.Фетийн “Шивнээ, аймхай амьсгал...” шүлгийг авч үз. Үүнээс бүх нэр үгийг бичиж, тэдгээрийн бууралт, тохиолдолыг тодорхойл.
-
Бид ямар зорилгоор энэ ажлыг гүйцэтгэсэн бэ?

У орос хэлний рок 5 анги" Нэр үг"

Зорилтууд:

    нэр үгийн талаар өмнө нь сурч мэдсэн зүйлээ системчлэх;

    ярианд нэр үгийн үүргийн талаархи ойлголтыг гүнзгийрүүлэх;

    үг үсгийн үгтэй холбоотой зөв бичгийн дүрмийг давтах;

    Өгүүлбэр дэх нэр үгийн синтаксийн үүргийг тодорхойлох

    сурагчдын боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

    анхаарал, ажиглалт, мэдээллийг нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

    орос хэл сурах ухамсартай ухамсарыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл : Мэдлэг, ур чадвараа шинэчлэх, нэр үгийн талаар өмнө нь сурсан зүйлийг давтах хичээл

Сургалтын арга, хэлбэрүүд: хэлний ажиглалт; эвристик арга; хувь хүн, бүлэг, урд тал.

Боловсролын нөөц: http:|// www. цэвэр; http:|// www. завуч. мэдээлэл; http:|// www. интергу. ru; http:|// www. наадам.1 Есдүгээр сар. ru. html

Тоног төхөөрөмж: интерактив самбар, компьютер, проектор.

Үзүүлэн, үзүүлэх материал: хотын үзэмж бүхий гэрэл зургууд, даалгавар бүхий картууд, тайлбар болон зөв бичгийн толь бичиг, ижил утгатай үгсийн толь бичиг.

Үндсэн ойлголтууд: ерөнхий дүрмийн утга, морфологийн онцлог, синтаксик үүрэг

Хичээлийн технологийн газрын зураг:

Хичээлийн үе шат,

цаг

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутны бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа

I. Боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл (өөрийгөө тодорхойлох).

Залуус аа, өнөөдөр бид гайхалтай, гайхалтай улс орноор аялах болно. "Нэр үг". Асуултанд хариулж аялалын автобусны билет худалдаж аваарай. Үүнийг хийхийн тулд та самбар дээр бичсэн шүлэг дэх үгсийн ярианы хэсгүүдийг нэрлэх хэрэгтэй.

Далай. Нар.

Элс. Сэвшээ салхи.

Цахлайн нислэг.

Долгион тоглоом.

Усанд сэлэх. Хөгжилтэй.

Инээд. Амар амгалан.

Зөв хариулт өгөхийн тулд хүн бүр инээмсэглэлтэй нүүр царай авдаг.

Сайн хийлээ! Зөв! Манай үлгэрийн улсыг “Нэр үг” гэдэг.

Тэд багшийг сонсож, түүнтэй харилцан яриа өрнүүлдэг.

Тэд асуултанд чангаар хариулж, бие биенээ нөхдөг. Тэд алдаагаа засч, хариултаа зөвтгөхийг хичээдэг.

Л : , үүсэх гэсэн утгатай;П :загварчлах, логик гинжин хэлхээг бий болгох;Р :, сайн дурын өөрийгөө зохицуулах;К: боловсролын

багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах

II. Мэдлэгийг шинэчлэх. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг зарлах

Бидний хичээлийн сэдвийг бичнэ үү: "Нэр үг".

Хичээлийн зорилгыг тайлбарлахад хэн туслах вэ? (Нэр үгийн талаар бидний мэддэг бүх зүйлийг санаарай).

Таны гүйцэтгэсэн бүх даалгаврууд нь гэрийн даалгавраа хийхэд тань туслах болно: "Нэр үг бол ярианы гайхалтай хэсэг" сэдвээр бяцхан эссэ бичих эсвэл энэ сэдвээр мэдлэгээ харуулсан карт дээрх даалгаврыг гүйцэтгээрэй. Хүн бүрт сонголт бий

Хичээлийн сэдвийг дэвтэрт бичих.Оюутнууд нэр үгийн талаар мэддэг бүх зүйлээ ярианы хэсэг болгон санахыг хичээдэг.

Хичээлийн сэдвийг томъёол.

Үүссэн хүндрэлийг засах (Нэр үгийн бууралтыг мартсан). Дахин дуудах

лавлагааны диаграмын дагуу.

P: асуудлын томъёолол; R: зорилго тавих; ХҮҮ: Харилцааны дүрэм, нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх, олон ерөнхий асуудлыг тодорхой асуудлаас урьтал болгох, шийдвэр, сонголт хийхээсээ өмнө янз бүрийн үзэл бодлыг харьцуулах чадвар

I II.Бүтээлч практик үйл ажиллагаа

1 станц "Нуугдсан үг"

-Нэр үг яагаад хэрэгтэй вэ?

Эхний даалгавар: нэр үгийн утгыг олж, ямар бүлгийн нэрсийн бүлэгт хамааруулж болохыг тайлбарла.

1) Цэнхэр өнгө, цэнхэр өнгөтэй (тэнгэр, усны ойролцоо, магадгүй нүдний доор байдаг), зөв ​​бичгийн дүрмийг тайлбарла.

2) Славян хэлээр нэрийг нь "айдас", "айдас" гэж орчуулсан загас (мөн шүд нь аймшигтай, хурц - хэл, тагнай дээр ч байдаг)

3) Өөрийгөө үл хайрлах гэдэг үгийн синоним

4) Энэ үг нь "тэмдэглэл, бичлэгийн бүлэг" гэсэн утгатай.

5) Энэтхэг-Европ хэлнээс орчуулсан энэ үг нь "уралдааны амин хүч" гэсэн утгатай.

6) нэг зуун хүнээс бүрдсэн цэргийн анги.

7) "Ажил, ажил мэргэжил" гэсэн үгийн синоним

8) Нар жаргахаас нар ургах хүртэлх өдрийн нэг хэсэг

Ямар толь бичиг Энэ даалгаврыг бэлтгэхэд надад тусалсан уу?

Та ямар "далд" үгийг олж авсан бэ?

Энэ нь нэр үгтэй ямар холбоотой вэ?

Энэ нь бид Анатолий Шибаевын үгээр нэр үгийн талаар хэлж болно гэсэн үг юм.

Энэ нэрийг бүх зүйлд өгсөн:
Араатан ба эд зүйл хоёулаа
Эргэн тойронд олон зүйл бий,
Мөн нэргүй хүмүүс байдаггүй!

Эдгээр үгс нь бидний хичээлийн эпиграф болно

2 станц "Дугаар"

Ганц тоон нэр үгсийг тавь. олон тоогоор:

Ном, зах, цонх, талбай, найз, мастер, ширээ, оюутан, арслан.

Олон тооны нэр үгийг байрлуул. нэгжээр:

Хөвгүүд, охид, мод, үүл, дуу, ой мод, сандал.

Олон тооны нэр үг ямар төгсгөлтэй байдаг вэ?

Зарим олон тооны нэр үг үүсгэхийн тулд ямар дагавар ашигладаг вэ?

Олон тооны нэрээр ямар шинж чанарыг тодорхойлоход хэцүү байж болох вэ? тоо?

3 станц "Дугаар"

Бүлгийн ажил. Хариултыг томъёолохыг оролдох (Янз бүрийн объектуудад нэр өгөх)

Тэд янз бүрийн хариултын хувилбаруудыг нэрлэж, толь бичигтэй ажиллах замаар бурууг нь засдаг. Үндэс дэх өргөлтгүй эгшгийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла. Хариултуудыг самбар дээр бичиж, кроссворд тааварлана.

Тэдгээрийг толь бичиг гэж нэрлэдэг.

"мөн чанар" гэдэг үгийг тодорхойлох

Тэд хариулах гэж оролдож байна (Үндсэн зүйл бол гол зүйл, зорилго юм. Нэр үг нь дэлхий дээр байгаа, хүнийг хүрээлж байгаа, түүний харж, сонсож, мэдэрч буй бүх зүйлийг нэрлэнэ).

Тэд хосоороо ажилладаг: даалгавраа бие даан гүйцэтгэж, дэвтэр солилцож, бие биенээ шалгадаг.

Өөрийнхөө бодлыг томъёолж, үзэл бодлоо илэрхийлэх, зөвтгөх. Тэд дүгнэлт гаргадаг.

P: , нэгтгэх, загварчлах, харьцуулах үндэслэл, шалгуурыг сонгох, ангилах, үндэслэлийн логик хэлхээг бий болгох, даалгавар боловсруулах, тодорхой нөхцлөөс хамааран асуудлыг шийдвэрлэх хамгийн үр дүнтэй арга замыг сонгох; R : , ; TO : багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, ярилцагчтай харилцаа тогтоох, хадгалах, харилцан яриаг идэвхтэй явуулах, ярилцагчийн хэлсэн үгэнд хурдан хариу өгөх чадвар.

3 станц "Род"

Оньсого тааж, хүйсээ тодорхойл:

Гол мөрөнд зэгс чимээ гаргадаггүй,

Шалны доор чимээ шуугиан гаргахгүй ... (хулгана-f.r.).

Энэ цагт үнэхээр чимээгүй байна!

Та зөвхөн сонсох боломжтой: "Унт... (хүүхэд)

Бөмбөг биш дугуй,

Шар, манжин биш. (сар-f.r.)

4 станц "Таслах"

Сурах бичгийн 96-р дасгал дээр ажиллана. Хүснэгтийг харцгаая.

А.Фетийн “Өнөө өглөө, миний баяр баясгалан...” шүлгээс 5 нэр үг бич.

1-р бууралт

2 дахь бууралт

3 дахь бууралт


5-р буудал "Падеж"

Сурах бичгийн 99-р дасгал дээр ажиллана. Хүснэгтийг харцгаая.

100 дасгал хий.

6-р буудал "Үсгийн алдаа"

Багш оньсого уншдаг. Таамаглах (poтиймээ, гр hтэр h)

47-р хуудасны 8 дугаар зөв бичгийн дүрмийг уншъя.

98-р дасгал хийцгээе

Хамтын аман ажил.

Тэд дүгнэлт хийж, нөхдийнхөө хариултыг сонсож, түүнийгээ нөхдөг.

Үнэлгээний самбарт 2 сурагч ажилладаг. Бүх сурагчид дасгалыг дэвтэр дээрээ хийж, самбар дээр хийсэн ажлаа хянадаг.

Сурагчид оньсого тааж, самбар дээр бичнэ. Тэд багштай хамт үгийн төгсгөлд байгаа ь үсгийн дараа ь үсгийн зөв бичгийн талаар дүгнэлт гаргадаг.

Залуус дасгалыг нэг нэгээр нь самбар, дэвтэр дээрээ хийж, инээмсэглэсэн царайг хүлээн авдаг.

P: үзэл баримтлалыг нэгтгэн дүгнэх, үр дагаврыг гаргах, мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар, баталгаажуулах аргыг эзэмших: R: ; ХҮҮ: мэдэгдлийг зөв, ухамсартайгаар бий болгох, харилцааны талаархи үзэл бодол, байр сууриа илэрхийлэх чадвар

IY.Нэгтгэх.

Үйл ажиллагааны тусгал.

7-р буудал "Нэр үгийн морфологийн шинжилгээ"

Даалгавар: үгийн морфологийн шинжилгээг хийх: яриа, ширээ, ширээ

Ажлаа дүгнэж байна.

Оюутны ой санамжинд шинэ мэдлэгийг суулгах ажлыг зохион байгуулдаг. Сурагчдын боловсролын үйл ажиллагаа, сурагчдын хичээл дээрх үйл ажиллагааны үнэлгээ, бэрхшээлийг бүртгэх, дараагийн хичээлүүдэд ажиллах чиглэл болгон ашиглах.

Өнөөдөр бид хэнд зочилсон бэ?

Нэр үг нь ярианы гайхалтай хэсэг гэдгийг бид баталж чадсан уу?

Хичээлийн явцад та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Та ажилдаа сэтгэл хангалуун байна уу?

Мэдлэгийг өөрөө үнэлэх:

Ногоон - Би ойлгож байна, би бүх асуултанд хариулж чадна

Шар - бэрхшээлтэй

Улаан - Би ойлгож байна, гэхдээ би өөрөө хариулж чадахгүй

Сайн хийлээ! Ногоон гэрэл - мэдлэгт хүрэх зам нээлттэй

Тэд гол зүйлийг онцолж, хэл шинжлэлийн бие даасан үзэгдлүүдийн хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоодог.

Үр дүнг тэмдэглэ

К. хамтарсан үйл ажиллагаа явуулах, мэдэгдлийг зөв, ухамсартайгаар хийх, харилцаа холбооны талаархи санал бодол, байр сууриа илэрхийлэх чадвар.



Холбогдох хэвлэлүүд