Таны хөл доорх гайхамшиг, эргэн тойрон дахь ертөнц, ажлын дэвтэр. "Таны хөл доорх гайхамшиг" сэдвээр хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийг боловсруулах

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлийг хөгжүүлэх
3-р анги, "Перспектив" боловсролын цогцолбор
Хичээлийн сэдэв: "Таны хөл доорх гайхамшиг"

Багш:
Волкова Марина Валерьевна
бага сургуулийн багш, Хотын боловсролын байгууллагын 1-р дунд сургууль, Малоярославец

СЭДВИЙГ СУДАЛАХ ТЕХНОЛОГИЙН ЗУРАГ
"Шинэ мэдлэгийг нээх" хичээл нь үйл ажиллагаанд суурилсан, судалгааны аргад суурилсан болно
Сэдэв
Таны хөл дор гайхамшиг

Зорилтот
Хөрсний найрлагыг туршилтаар тодорхойлох; хөрсөнд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн
Сэдвийн ур чадвар
UUD

Хөрсний найрлагыг тодорхойлох Хөрс, үржил шим, ялзмаг, эрдэс давс гэсэн нэр томьёог мэдэх.
Байгаль судлах хүртээмжтэй аргуудыг эзэмших (туршилтаар)
Хувийн:
- хөрсөнд хандах хувийн сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг бий болгох (хөрсний үржил шимт анхаарал халамж тавих).
Зохицуулалт:
- зорилго, ажлын төлөвлөгөөний дагуу даалгавар гүйцэтгэх, тавьсан асуултын хариултыг зорилготойгоор хайх.
Танин мэдэхүйн:
- практик ажлын явцад хөрсөнд юу багтаж байгааг тодорхойлох.
Харилцааны:
- бүлэгт харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Мета сэдвийн ур чадвар

Боловсролын үйл ажиллагааны зорилго, зорилтыг хүлээн зөвшөөрөх, хадгалах чадварыг эзэмших, түүнийг хэрэгжүүлэх арга замыг эрэлхийлэх, дүн шинжилгээ хийх логик үйлдлүүдийг эзэмших, аналоги, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, үндэслэлийг бий болгох, мэдэгдэж буй үзэл баримтлалд хандах.

Орон зайн зохион байгуулалт

Ажлын хэлбэрүүд
Нөөц

бүлгүүдэд
практик ажил
-Багш аа Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, 3-р анги, 1-р хэсэг, хуудас,
-Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи ажлын дэвтэр, 1-р хэсэг, 50-51-р тал. - "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай сургамж" арга зүйн гарын авлага, 3-р анги. М.Ю. Новицкая, Н.М. Белянкова, "Гэгээрэл" - М., 2010.
- Интернет эх сурвалжууд ("Би цэнхэр тариа руу хардаг" хөгжмийн зохиол, Л. Афанасьевын хөгжим, И. Шафераны үг)
- Практик ажилд зориулсан тоног төхөөрөмж
- Интерактив санал хураалтын систем
- MIMIO интерактив систем

Хичээлийн үе шат
Хичээлийн агуулга
Онцлог шинж чанартай
оюутан, багш нарын үйл ажиллагаа
UUD

I шат. 10 минут Үйл ажиллагааны сэдэл
Зорилго нь оюутнуудыг "Таны хөл доорх гайхамшиг" сэдвийг үргэлжлүүлэн судлахад түлхэц өгөх явдал юм.
Зохион байгуулалтын мөч
Асуудалтай нөхцөл байдал
Хөгжмийн чимээ - "Би цэнхэр нууруудыг хардаг" хөгжмийн зохиолын эхний бадаг (хөгжим Л. Афанасьев, үг нь И. Шаферан).
- Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар сэдвээр ажилласан бэ?
- Та энэ сэдвээр ямар сонирхолтой зүйлийг олж мэдсэн бэ?
-Мэдлэгээ дүгнэе. Үүнийг бид яаж хийх вэ?
- Тест ашиглах.
Хүүхдүүд санал хураалтын системээр шалгалт өгдөг.
Туршилт.
1 Хөрс нь
A) байгалийн бодис
B) хөрсний дээд үржил шимт давхарга
B) Би хариулахад хэцүү байна
2 Хөрсний үндсэн шинж чанар
A) Хөрс бол амьтдын гэр юм
B) үржил шим
B) Би хариулахад хэцүү байна
3 Хөрс судлал
A) хөрсний шинжлэх ухаан
B) хөрс судлал
B) хөрс судлал
4 ХӨРСНИЙ ШИНЖЛЭХ УХААНЫ шинжлэх ухааныг бий болгосон
A) V.V. Докучаев
B) K.E. Циолковский
B) V.I. Дал
5 Хөрсний найрлагад дараахь зүйлс орно.
A) газар
B) ус, агаар, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс
B) Би хариулахад хэцүү байна
Туршилтын дараа зөв гүйцэтгэлийн диаграммд дүн шинжилгээ хийнэ.
- Яагаад бид шалгалтыг 100 хувь давж чадаагүй гэж та бодож байна вэ?
-Ямар асуулт танд төвөг учруулсан бэ?
-Тав дахь асуултад хариулахад амар байсан уу?
-Та хариултыг яаж мэдсэн бэ?
- Хөрсөнд ус, агаар, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс агуулагдаж байгаа эсэхийг шалгаж чадах уу?
- Хөрсний найрлагыг мэдэхийн тулд хаана хандах ёстой вэ (лабораторид)
- - Өнөөдөр бид лабораторийн эрдэмтэд болно.
- Бид ямар эрдэмтэнд хандах вэ? (Танд. Докучаев руу)
Багш хүүхдүүдийг хичээлийн хүссэн давалгаанд тохируулдаг.
Оюутнууд таамаглал дэвшүүлж, бүлгээр ажиллах, хариу таамаглах замаар хичээлийн сэдвийг томъёолдог.
Зохицуулалт:
багштай хамт боловсролын асуудлыг олж, томъёол

Харилцааны:

II шат. 25 минут Оюуны болон хувиргах үйл ажиллагаа
Зорилго нь оюутнуудад боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд өөрийгөө зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх явдал юм

Та хөрсний гол өмч болох үржил шимийг нэрлэсэн. Хөрс яагаад үржил шимтэй болохыг олж мэдье. Үүний тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хөрсний найрлагыг судлах)
- Бид бүлгээрээ ажилладаг. 50-р хуудасны ажлын номыг нээ.
- Бид юу хийх ёстой вэ? (хөрсний найрлагыг судлах практик ажил хийх)
-Бидний судалгааны зорилго юу вэ? (хөрсөнд юу багтаж байгааг тодорхойлох)
- Ширээн дээрээ практик ажилд бэлтгэсэн тоног төхөөрөмжийг хар. Та эдгээр төхөөрөмжүүдийн нэрийг мэдэх үү? Хөрштэйгээ зөвлөлдсөний дараа дэвтэртээ сум ашиглан тоног төхөөрөмжийн зураг, түүний нэрийг холбоно.
Аюулгүй байдлын сургалт
- Эхний туршилтын зааврыг анхааралтай уншина уу. Та энэ туршилтыг хэрхэн хийх вэ? (нэг аяга ус аваад нэг хэсэг хуурай шороо асгаж, ажигла)
- Та ямар сонирхолтой зүйлийг харсан бэ? (бөмбөлөгүүд дээшээ дээшлэх - энэ нь хөрсөнд агаар байгааг илтгэнэ)

- 2-р туршилтын зааврыг анхааралтай уншина уу.Та энэ туршилтыг хэрхэн хийх вэ?
(шилэн дээр нэг хэсэг шинэхэн шороо асгаж, шилийг саванд хийж, гал дээр жигд халааж, хүйтэн шилийг сайн халсан хөрсөнд барина)
- Та юу ажиглаж байна вэ? (шилэн дээр усны дусал гарч ирэв - хөрсөнд ус бий)
- Сайн хийлээ! Бид дүгнэлтээ тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэдэг.
Физминутка
- Туршилт No3-ыг 1-р бүлэг, No4-ийг хоёрдугаар бүлэг, No5-ыг гуравдугаар бүлэг гүйцэтгэнэ. Та маргаж, үзэл бодлоо хамгаалж чадна! Хонхны дуун дээр ажлаа дуусга.
Хүүхдүүд туршилт хийж, дүгнэлт хийж, тайлангаа бэлтгэдэг.
1-р бүлэг: хөрс халах үед тэд эвгүй үнэрийг мэдэрсэн - хөрсөнд ялзмаг байсан.
2-р бүлэг: саарал хөрс (ялзмаг байхгүй) нэг аяга усанд цутгаж, эхлээд улаан өнгөтэй бодис ёроолд нь, дараа нь саарал өнгөтэй болно. Дүгнэлт - хөрсөнд шавар, элс байдаг.
Гуравдугаар бүлэг: Эхний туршилтаас хэдэн дусал ус авч, шилэн дээр дусааж, гал дээр барив. Ус нь ууршиж, шилэн дээр ул мөр үлдээсэн - хөрсөн дэх эрдэс давс байдаг.
Дүгнэлт бүрийг дэвтэрт тэмдэглэнэ.
- Хийсэн туршилтын үндсэн дээр хөрсөнд юу орсон талаар өөрийн дүгнэлтийг гаргахыг хичээ. (Хөрсний найрлагад агаар, ус, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс орно). Тэдгээрийг хавсралтын хуудсан дээрх үр дүнтэй харьцуул. 89.
- Сайн байна! Бид. 51 практик ажил гүйцэтгэх бүлгийн үнэлгээний картыг олж, бөглөнө үү.

Бид туршилтын тоног төхөөрөмжийг зөв нэрлэсэн
Бидний олж мэдсэн зүйл хавсралтад байгаатай давхцсан
Бид хөрсний найрлагыг зөв тодорхойлсон боловч дүгнэлтийг буруу томъёолсон
Бид хөрсний найрлагыг тодорхойлохдоо алдаа гаргасан

Бүлгийн төлөөлөгч бүлгийн ажлын талаар дүгнэлт гаргадаг

Сэдвийн талаар сайн ойлголттой байхын тулд бүлэг бүр хөрсний диаграммыг гаргана. Үүнийг хийхийн тулд таны ширээн дээр цаас, тэмдэглэгээ байна.
Бүлгүүд ажиллаж, схемээ самбар дээр байрлуулна.
Бүлгийн хамгийн ахмад нь диаграммд тайлбар өгдөг.
Шалгалт нь самбар дээрх диаграммын дагуу явагдана.

13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

Практик ажлын явцад оюутнууд хөрсөнд юу багтаж байгааг тодорхойлдог. Үүний зэрэгцээ туршилт бүрийн хувьд ажлыг гүйцэтгэх алгоритмыг боловсруулдаг. Тэд дүгнэлт хийж, ажлын дэвтэрт тэмдэглэж, туршлага, ажиглалтаа ангид тайлагнадаг. Практик ажил гүйцэтгэх бүлгийн үнэлгээний картыг бөглөнө үү.
Багш нь хүүхдүүдэд туршилт хийх алгоритмыг боловсруулах, зөв ​​хэлбэрээр дүгнэлт гаргахад тусалдаг.

Залуус санал болгож буй элементүүдээс диаграммыг хийдэг. Энэ жишээн дээр диаграмаа шалгана уу.

Зохицуулалт:
- Ажиллаж байхдаа өөрийн үйлдлээ зорилгодоо нийцүүлэн шалгаж, шаардлагатай бол багшийн тусламжтайгаар алдаагаа зас.
Танин мэдэхүйн:
- практик ажлын явцад хөрсөнд юу багтаж байгааг тодорхойлох, хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах: мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэхэд дүгнэлт хийх.
Харилцааны:
- хос, бүлгээр харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Өөрийнхөө байр суурийг бусдад илэрхийлэх: өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлж, аргумент өгөх замаар үүнийг батлахыг хичээ.

Зохицуулалт:
-багштай харилцан ярилцаж, үнэлгээний шалгуурыг боловсруулж, одоо байгаа шалгуурт үндэслэн өөрийн болон хүн бүрийн ажлыг гүйцэтгэх амжилтын түвшинг тодорхойлох.

Зохицуулалт:
- зорилгодоо нийцүүлэн даалгавар гүйцэтгэх, тавьсан асуултын хариултыг зорилготойгоор хайх.
Хувийн:
- хөрсөнд хандах хувийн сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг бий болгох (хөрсний үржил шим, хөрсийг бүрдүүлдэг амьтдад анхаарал халамж тавих).
Танин мэдэхүйн:
-мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт шилжүүлэх: мэдээллийг текст, хүснэгт, диаграм хэлбэрээр харуулах.

III шат. 6 минут эргэцүүлэн бодох үйл ажиллагаа
Зорилго нь гүйцэтгэлийн үр дүнг өөрөө үнэлэх, шинэ мэдлэгийг ашиглах хязгаарыг ухамсарлах, амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгох явдал юм.
- Бидний хичээл дуусч байна. Ангидаа хийсэн ажлаа үнэл. Үнэлгээг интерактив санал хураалтын систем ашиглан хийдэг. Сонголт хийсний дараа хүүхдүүд "Сонголтын үр дүн" диаграмм дээр ажилладаг

A) маш сайн
B) сайн
C) Өнөөдөр би бүх зүйлд амжилтанд хүрч чадаагүй
Хүүхдүүд өөрийгөө үнэлдэг
олж авсан мэдлэгээ амьдралд хэрэгжүүлэх жишээг өг.
Боловсролын ерөнхий үйл ажиллагаа: үйл ажиллагааны арга, нөхцлийн талаархи тусгал, үйл ажиллагааны үйл явц, үр дүнг хянах, үнэлэх.

IV шат. 2 минут
Оюутны үйл ажиллагаанд хяналт тавих. Гэрийн даалгавар
Зорилго нь үйл ажиллагааны шинэ аргыг ашиглах, зорилгодоо хүрэх хувь хүний ​​тусгал юм.

Тиймээс, гэрийн даалгавар. Сурах бичиг х. 77, "Өөрийгөө сорьцгооё" хэсгийн асуултуудад хариулна уу. Та даалгавраа дуусгахаар сонгож болно. Өөрийн чадварын дагуу карт ав.
Цэнхэр карт - атлас эсвэл бусад эх сурвалжаас хөрсний амьтдын тухай мэдээллийг олж аваарай - мэнгэ, мэнгэ царцаа. Тэдний тухай богино түүх бич.
Улаан карт - "Газар дээрх аварга биет" номноос "Шорон хорхойн амьдралыг хүндэтгэ" түүхийг уншина уу. Асуултуудад хариул: Та түүхээс ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та шороон хорхойн талаар ямар бодолтой байдаг вэ? Энэ түүх танд юу зааж чадах вэ?
Ногоон карт - эрдэмтэд хөрсийг зөвхөн амьгүй эсвэл зөвхөн амьд байгаль гэж ангилж болохгүй гэж үздэг. Түүнд амьгүй, амьд байгаль нэгдэж байгаа мэт. Та энэ мэдэгдэлтэй санал нийлж байна уу? Тайлбарлаарай, жишээнүүдээ хэлээрэй.

Багш дараагийн хичээлд бэлтгэх зааварчилгаа өгч, гэрийн даалгаврын хоёр дахь хэсгийг сонгохыг санал болгож, хүүхдүүдийн сонголтыг ажиглана. Оюутнууд гэртээ хийж болох бүтээлч ажлыг сонгодог.

Ерөнхий боловсролын сургалтын үйл ажиллагаа: бүтээлч, эрэл хайгуулын шинж чанартай асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг бие даан бий болгох.

Дасгалын номын хоёрдугаар хэсгийн GDZ Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, 3-р анги >>

3-р ангийн "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" сэдэвт ажлын дэвтэрт өгсөн даалгаврын хариултууд, Дасгалын дэвтрийн 1-р хэсэг, зохиолч Плешаков, Новицкая, "Перспектив" хөтөлбөр. Дасгалын дэвтэр нь гэрийн даалгавраа хийхэд тань туслах болно. Дасгалын дэвтэр нь өмнөх 1, 2-р ангийнхтай ижил хэв маягаар зохион байгуулагдсан (бид эдгээрийн хариултыг манай вэбсайтад байрлуулсан) боловч логикийн хувьд даалгаварууд нь илүү төвөгтэй бөгөөд хариултыг олоход улам бүр хэцүү болж байна. . Бидний бэлдсэн гэрийн даалгаврууд нь таныг эргэн тойрныхоо ертөнцөөр аялахад тань туслах бөгөөд гэрийн даалгавраа хялбархан, А нэмэх оноогоор дуусгах болно!

Хэрэв та ажлын дэвтрийн эхний хэсгийг аль хэдийн дуусгасан бол хоёр дахь хэсэгт очно уу: GDZ Дасгалын дэвтрийн хоёр дахь хэсэг Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, 3-р анги >>

Хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи даалгаврын хариултууд, 3-р анги, 1-р хэсэг

Тэдгээрийн хариултыг харахын тулд хуудсыг гүйлгэ.

"Мэдлэгийн баяр баясгалан" сэдвээр GDZ

Хуудас 3-5. Мэдлэгийн гэрэл

1. Өөрийн нутгийн ард түмнүүдээс оюун ухаан, мэдлэг, гар урлалын тухай зүйр цэцэн үгсийг сонго. Тэднийг бич.

Оюун санаа ямар байна, яриа нь ч мөн адил.
Чам шиг өндөр ч бие шигээ ухаалаг.
Сурах нь гэрэл, мунхаглал бол харанхуй юм.
Дахин давтах нь суралцахын эх юм.
Мэдэхгүй байх нь гутамшиг биш, сурахгүй байх нь ичмээр юм.
Чадварлаг гар уйтгарыг мэддэггүй.
Амандаа залбирч, гараараа ажилла.
Та цөөрөмөөс загасыг ч бэрхшээлгүйгээр гаргаж чадахгүй.
Муу толгойд хөл чинь амардаггүй.
Мэдлэг бол таны толгой дээрх титэм юм.

2. ...Сургуульдаа ангидаа юу сурахыг хүсч байгаагаа асууж, бичиж тэмдэглэ.

Яагаад салхи үлээж байна вэ?
Баавгай яагаад өвлийн улиралд өвөлждөг вэ?
Нарны систем хэрхэн ажилладаг вэ?

Мензисийн псевдо-цуга

3. Дээрх зураг дээрх байгалийн буланг хар. Энэ ургамлын талаар аль хэдийн мэддэг зүйлээ бидэнд хэлээрэй.

Энэ бол Мензисийн псевдоцуга. Ургамлын хоёр дахь нэр нь Дуглас гацуур юм. Энэ бол мөнх ногоон шилмүүст мод юм. Энэ нь Номхон далайн эрэг дагуу Бритиш Колумбаас Калифорниа хүртэл, Монтана, Колорадо, Техас, Нью Мексико мужуудад ургадаг.

Түүний талаар өөр юу мэдэхийг хүсч байгаагаа асууж, бичээрэй. Асуултынхаа хариултыг олохыг хичээ.

Мөчир дээрх улаан цэцэг юу вэ? Улаан цэцэг нь залуу нахиа юм.
Энэ мод хэр өндөр ургах вэ? 50 метрээс дээш өндөрт ургаж болно.

4. р дээрх зургаас хэлээрэй. 5, та Москва дахь Улаан талбайн талаар юу мэддэг вэ?

Улаан талбай нь Москвагийн төвд байрладаг. Үүн дээр байрладаг: Гэгээн Василий сүм, Минин ба Пожарскийн хөшөө, Лениний мавзолей, Москвагийн Кремль.

Зурган дээр дүрслэгдсэн соёлын дурсгалт газруудын талаар өөр юу мэдэхийг хүсч байгаагаа асууж, бичээрэй. Асуултынхаа хариултыг олохыг хичээ.

Спасская цамхаг ямар өндөр вэ? 71 м.
Хэдэн онд баригдсан бэ? Гэгээн Василий сүм? Энэхүү сүмийг 1555-1561 онд Иван Грозныйын тушаалаар Казань хотыг эзлэн авч, Казанийн хаант улсыг ялсны дурсгалд зориулан барьсан бөгөөд энэ нь 1552 оны 10-р сарын эхээр хамгийн ариун Теотокосын зуучлалын өдөр болсон юм.

Хуудас 6-11. Хичээлийн хариултууд Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг хэрхэн судлах вэ

1. Эдгээр оюутнууд эргэн тойрныхоо ертөнцийг судлахын тулд ямар арга хэрэглэдэг вэ?

Зүүнээс баруун тийш: Байгалийн объектыг тодорхойлох, ажиглалт, туршлага, загварчлал, хэмжилт.

2. "Ажиглалт" практик ажил

Хооллох үед аквариумын загас (эсвэл бусад амьтдын) зан байдлыг ажигла. Ажлын үе шатуудыг сайтар бодож, тэмдэглэл хөтөл.

1. Ажиглалтын зорилго: Загас аль хоолонд илүү дуртай, хуурай эсвэл амьдардаг болохыг олж мэдэх.
2. Ажиглалтын төлөвлөгөө: Хуурай болон амьд хоолыг нэгэн зэрэг аквариум руу шидээд, загасыг эхлээд ямар хоол идэж байгааг ажигла.
3. Ажиглалтын үр дүн: Загас эхлээд амьд хоол идсэнийг бид харсан. Тэд түүнийг маш их сонирхож байсан.
4 Дүгнэлт: Загас хуурай хоолноос илүү амьд хоолонд дуртай.

3. "Туршлага" практик ажил

Соронзоор туршилт хий. Ажлын үе шатуудыг сайтар бодож, тэмдэглэл хөтөл.

1. Туршилтын зорилго: гал тогооны ямар эд зүйлсийг төмрөөр хийсэн болохыг олж мэдэх.
2. Туршилтыг төлөвлөх: объектуудад соронз бэхлэх, тэдгээрт наалдсан эсэхийг шалгах.
3. Туршилтын үр дүн: соронзон хэд хэдэн объектод наалдсан.
4. Дүгнэлт: соронз ашиглан бид гал тогооны өрөөнд төмөр зүйл байдгийг олж мэдсэн: хөргөгч, халбага зай, хутга, сэрээ, угаалтуур.

5. "Массыг хэмжих" практик ажил.

Үүнийг нэмнэ үү.

Жинлүүр бол массыг хэмжих хэрэгсэл юм.

6. "Уртыг хэмжих" практик ажил.

Үүнийг нэмнэ үү.

Захирагч ба соронзон хэмжүүр нь уртыг хэмжих хэрэгсэл юм.

Хуудас 12-13. ГДЗ 7 багшаас хичээл хүртэл Ном бол мэдлэгийн эх булаг

1. Танд хамгийн их таалагдсан шинжлэх ухааны алдартай номын тухай мэдээллийг бич.

Гарчиг: Мөсний тухай халуун баримтууд

3. Хүний амьдралд ном, төрөлх хэл ямар чухал байдаг тухай өгүүлбэрүүдийг унш.

Марк Туллиус Цицерон бол эртний Ромын улс төрч, гүн ухаантан, гайхалтай уран илтгэгч юм. Мэдээллийг Интернет, Википедиагаас авсан.

Константин Григорьевич Паустовский бол хүүхдүүдэд зориулсан богино өгүүллэг, өгүүллэгийн зохиолч гэдгээрээ алдартай, романтизм жанраар бичсэн Оросын Зөвлөлтийн зохиолч юм. Мэдээллийг Интернет, Википедиагаас авсан.

4. Ном унших, уншихын ач тусын талаар өөрийн дүгнэлтээ гарга. Үүнийг бичээрэй.

Ном уншсанаар бид олон шинэ, мэдээлэл сайтай зүйлийг сурч, яриагаа хөгжүүлдэг.

5. Эртний Грекийн Трой хот юугаараа алдартай болохыг ямар лавлах номноос олж мэдэх вэ? Үүнийг бичээрэй.

Нэвтэрхий толь, толь бичиг, гарын авлага, атлас.

Хуудас 14-17. Сэдвийн сайтын хариултууд Аяллаар явцгаая

2. 1-2 жишээ хэлнэ үү.

Урлагийн музей: Третьяковын галерей, Эрмитаж.

Музей-орон сууц, байшин-музей, музей-үл хөдлөх хөрөнгө: Чуковскийн байшин-музей, Л.Н. Толстой.

Байгалийн нөөц газар, үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн: Кавказын шим мандлын нөөц газар, Сочи үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн, Лосини арал (Москвад).

4. Хавсралт дахь гэрэл зургуудаас ямар музейг үзүүлж байгааг бие даан эсвэл нэмэлт ном зохиол, интернетийн тусламжтайгаар тодорхойл. Тэдгээрийг хайчилж аваад тохирох хайрцагт хийнэ.

Хуудас 18-21. GDZ Төлөвлөгөө танд юу хэлэх вэ

Газар нутгийн төлөвлөгөө гэдэг нь ердийн тэмдэглэгээг ашиглан хийсэн талбайн үнэн зөв зураглал юм.

2. Төлөвлөгөөний тэмдгүүдэд өөрөө эсвэл сурах бичгийн тусламжтайгаар гарын үсэг зурна.

хот; Жимсний цэцэрлэг; нуга ба зам; шороон зам.

3. Хавсралтаас төлөвлөгөөний тэмдэглэгээг хайчилж аваад тохирох цонхонд наана.

5. Хичээлийн үеэр багш: "Сурах бичигт үзүүлсэн төлөвлөгөөний цар хүрээ нь юу гэсэн үг вэ?" ... Хэн зөв хариулсан бэ? Хайрцагыг шалгана уу.

Хариулт: Ира зөв.

6. "Жуулчны төлөвлөгөө" практик ажил

1. Сурах бичигт байгаа амьтны хүрээлэнгийн төлөвлөгөөг хар. Тэнгэрийн хаяаны хажуу тал дээр анхаарлаа төвлөрүүлж, амьтны хүрээлэнгийн аль хэсэгт амьдардаг болохыг тодорхойл.

а) бар - хойд хэсэгт

б) арслан - өмнөд хэсэгт

в) бух болон бусад шувууд - баруун хэсэгт

г) тэмээ - зүүн хэсэгт.

2. Сурах бичигт Москвагийн төлөвлөгөөний нэг хэсгийг авч үзье. Үүн дээр ямар дурсгалт газруудыг дүрсэлсэн бэ?

Хариулт: Москвагийн Улсын Их Сургууль, Бор шувуу, Их сургууль, Лужники цэнгэлдэх хүрээлэн, Ботаникийн цэцэрлэг, Олимпийн тосгон.

3. Санкт-Петербург хотын төв хэсгийн төлөвлөгөөг авч үзье. Московскийн буудлаас Өвлийн ордон руу хэрхэн хүрэхээ тодорхойл. Энэ зам дээр юу харж байгаагаа бичээрэй.

Хариулт: Та Невский проспектийн дагуу Ордны талбай руу алхах хэрэгтэй. Замдаа та харж болно: Аничковын гүүр, Казанийн сүм, Александр багана.

Хуудас 22-23. Цаасан дээрх гараг сэдвийн хариултууд

1. Сурах бичгийг ашиглан тодорхойлолтыг бөглөнө үү.

Газрын зураг нь тэмдэглэгээг ашиглан хавтгай дээрх дэлхийн гадаргуугийн багасгасан дүрс юм.

3. Газрын зураг дээр заасан өнгө:

ус - хөх, газар: тэгш тал - ногоон, шар, уулс - бор.

4. Сурах бичгийг ашиглан тодорхойлолтуудыг бөглөнө үү.

Тив бол бүх талаараа усаар хүрээлэгдсэн асар том газар нутаг юм.

Дэлхийн нэг хэсэг нь ойролцоо байрладаг арлууд бүхий тив эсвэл тивийн нэг хэсэг юм.

5. Дэлхийн бүх тив, хэсгүүдийн нэрийг хүснэгтэд бич.

Тивүүд: Еврази, Африк, Хойд Америк, Өмнөд Америк, Австрали, Антарктид.

Дэлхийн хэсэг: Европ, Ази, Африк, Америк, Австрали, Антарктид.

6. Сурах бичгийн газрын зургийг ашиглан жишээ тат.

Тэнгис: Хар, Шар, Охотск, Лаптев, Баренц, Улаан.

Гол мөрөн: Об, Лена, Енисей, Волга, Миссисипи, Амазон, Ганга.

Арлууд: Мадагаскар, Шри Ланка, Крит, Тасман, Врангель.

Хуудас 24-25. Дэлхийн улс төрийн газрын зураг дээрх улс, ард түмэн сэдвээр GDZ

1. Ром бол Италийн нийслэл юм. Хөршүүд (хөрш улсууд) - Швейцарь, Франц, Австри, Словени.

3. Янз бүрийн үндэстний төлөөлөгчдийг уламжлалт хувцастай хар. Улс, нийслэлийнхээ нэрийг бич.

Беларусьчууд. Улс - Беларусь (Беларусь), нийслэл - Минск.

Мексикчүүд. Улс - Мексик, нийслэл - Мехико хот.

туркууд. Улс - Турк, нийслэл - Анкара.

Хятад. Улс - Хятад, нийслэл - Бээжин.

Хуудас 26-27. Аялал жуулчлалаар бид дэлхийг судалдаг

Хот руугаа аялах бэлтгэлээ төлөвлө.

Хэрэв та Москвад байгаа бол "Далан дээрх байшин" орон нутгийн түүхийн музей, Санкт-Петербургт - "Невская застава" улсын орон нутгийн түүхийн музейн тухай бичээрэй. Хот болгонд орон нутгийн түүхийн музей байдаг.

Аяллын зорилго: эх орныхоо түүхийн талаар илүү ихийг мэдэх.
Аялал жуулчлалын газар: Бүс нутгийн орон нутгийн музей.
Аялал жуулчлалын газрын талаархи мэдээллийн эх сурвалж: Интернет.
Лавлах ном: Музейн албан ёсны вэбсайт.
Газрын зураг, диаграмм, төлөвлөгөө, гарын авлага: музейд очих хотын газрын зураг.
Тоног төхөөрөмж: үзэг, тэмдэглэлийн дэвтэр.
Цаг агаарын урьдчилсан мэдээ: хамаагүй.
Хувцаслалтын код: бизнесийн костюм.
Миний хамтрагч(ууд): эцэг эх.

Музей нь маш олон сонирхолтой эртний эд зүйлстэй бөгөөд хөтөч нь манай хот, бүс нутгийн түүхийн талаар дэлгэрэнгүй ярьсан.

3. Белгород мужийн "Эрэг дээр" фермд бид зөгийчийн ур чадварыг сурах болно. Хавсралтаас зургийг хайчилж ав. Ажиллаж буй зөгий, зөгийчдийн санаа зовнилын дарааллыг ажиглаж, гэрэл зургийн түүхийг тэдэнтэй хамт нэмж оруулаарай.

Хуудас 28-31. Сэдвийн хариултууд Тээвэр

1. Өөрийнхөө нутаг дэвсгэрийн ард түмний дунд эртний тээврийн хэрэгслийг зурж эсвэл зургийг нь наа.

3. "Сониуч зорчигч" төсөл

Төслийн нэр: автобус - аквариум.

Тээврийн хэрэгслийн нэр: автобус.

Дотор чимэглэлд зориулсан зураг, гэрэл зураг, бичвэрүүд:

Текстүүд: загасны нэрс, тэдгээрийн товч шинж чанарууд (тэд хаана амьдардаг, юу иддэг)

Хуудас 32-33. Хэвлэл мэдээлэл, харилцаа холбоо

1. Мэдээлэл дамжуулахын тулд тэмдэглэгээг гаргаж ирээрэй. Тэдгээрийг тугнууд дээр зур.

Та цагаан толгойн үсэг бүрт зохиомол тэмдэг оноож, эдгээр тэмдгийг ашиглан үг бичиж болно.

2. Найздаа бичсэн захидал..

Мэдээллээ оруулна уу! Дизайн жишээ:

Хэнээс Иванова Иван
Хаана Москва, Некрасова гудамж 67-98

Явах индекс 105120

Смирнов Саша руу
Хаана Москва, Некрасова гудамж 67-99

Очих газрын индекс 105120


3. Орон нутгийн сонин, сэтгүүлээс өөрийн сонирхсон байгалийн үзэгдэл, соёлын үйл явдлын тухай эсвэл бүс нутгийнхаа хүмүүсийн талаарх мэдээллийг жаазанд байрлуул.

Хэрэв танд сонин, сэтгүүл байхгүй бол хотынхоо мэдээллийн вэбсайтаас сонирхолтой мэдээ олж, хэвлэж аваарай.

4. Хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл, харилцаа холбооны нэрсийг санах ойгоос бич.

Хариулт: Телевиз, радио, сонин, сэтгүүл. Интернет мэдээллийн хэрэгсэл.

Утас, телеграф, шуудан - харилцааны хэрэгсэл.

Дасгалын номны хэсэгт зориулсан GDZ Дэлхий бол гэр шиг

Хуудас 34-35. Ардын урлаг дахь байгалийн ертөнц

1. Грек хэлнээс орчуулсан "экос" (ойкос) гэдэг үг нь "байшин", "орон сууц" гэсэн утгатай.

Грек хэлнээс орчуулсан "лого" гэдэг үг нь "мэдлэг", "үг" гэсэн утгатай.

Эртний Грекчүүд "ойкоумене" гэдэг үгийг хүний ​​амьдарч, хөгжүүлж байсан газар нутгийг тодорхойлохдоо ашигладаг байжээ.

2. Эртний ээрэх дугуйны хэлтэрхий. Үүн дээр орчлон ертөнцийн хэдэн давхаргыг дүрсэлсэн болохыг тодорхойл.

Эртний ээрэх дугуйны энэ хэсэг нь хоёр шатлалыг харуулж байна. Дээд хэсэг нь гэрэл ба нарны хаант улс, мөн дунд шат - амьтад, хүмүүсийн амьдардаг давхарга юм.

Дэлхийн олон ард түмний эртний домогт нэг ертөнц гурван давхаргаас бүрддэг. Энд нэг домог байна.
Доод давхарга нь далд ертөнц, усны захирагч могойн оршин суух газар юм. Үлгэрийн могой оройн цагаар баруун тийш явахдаа нарыг залгиж, өглөө нь зүүн тийш гаргадаг.
Дээд давхарга нь тэнгэр, гэрлийн хаант улс, нар, тэнгэрлэг амьдрал өгөгч ус юм. Эндээс хүчирхэг гэрэлтүүлэгч орчлон ертөнц дэх дэг журмыг удирддаг.
Амьтад, хүмүүс дунд давхаргад амьдардаг. Энэ давхарга нь хүн төрөлхтний өргөн уудам орчлон ертөнцтэй, эргэн тойрон дахь бүх байгальтай уулзах газар юм. Хүн дотроо, дэлхийн төвд байдаг. Хүн бол том бүхэл бүтэн зүйлийн дунд хэсэг юм.

3. “Томас чи хаашаа явж байна вэ?” дуун дээр үндэслэн асуулт хариултын гинж зохио.

- "Чи хаашаа явж байна, Маша?" - "Дэлгүүрт." - "Яагаад дэлгүүр орох гэж?" - "Бүтээгдэхүүний хувьд." - "Чамд яагаад хоол хэрэгтэй байна вэ?" - "Үдийн хоол бэлд." - "Та яагаад өдрийн хоол хэрэгтэй байна вэ?" - "Гэр бүлээ тэжээ". - "Яагаад чамд гэр бүл хэрэгтэй байна вэ?" - "Алим цуглуул." - "Чамд яагаад алим хэрэгтэй байна вэ?" - "Бялууг жигнэх." - "Яагаад чамд бялуу хэрэгтэй байна вэ?" - "Ширээ зас, найр хий!"

Хуудас 36-39. Бүх зүйл юунаас бүрддэг вэ?

1. Мөр бүрээс нэмэлт зургийг ол. Сонголтоо тайлбарлана уу.

Хариулт: дээд эгнээнд аяга байна, учир нь энэ нь хүний ​​бүтээгдэхүүн, бусад бүх зүйл нь байгалийн объект юм. Доод эгнээнд толгойт хулгана байна, учир нь энэ нь байгалийн объект, бусад бүх зүйл нь хүний ​​бүтээсэн объект юм.

2. Байгалийн объектуудын жишээг өг:

Амьгүй байгалийн объектууд: чулуу, элс, ус, агаар, үүл.

Зэрлэг ан амьтдын объектууд: шувуу, загас, муур, аалз, кактус, медуз.

3. Сурах бичгийн текст, дүрслэлийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

Хатуу, шингэн ба хий.

Хатуу бодис: чулуу, харандаа, ор, цаг, шил.

Шингэн: ус, сүү, наранцэцгийн тос, жүүс, керосин.

Хий: хүчилтөрөгч, устөрөгч, нүүрстөрөгчийн давхар исэл.

4. Тодорхойлолтоос бодисыг олж, тэдгээрийн нэрийг хайрцагт бичнэ үү.

Энэ бодис нь аливаа амьд организмын нэг хэсэг юм. Хүний биеийн 2/3 нь энэ бодисоос бүрддэг. - УС

Энэ бодис нь газар доор чулуун хэлбэрээр олддог бөгөөд мөн далай, далайн усанд уусдаг. Үүнийг гал тогооны бүх байшинд олж болно. ДАВС.

Энэ бодисыг олон төрлийн бүтээгдэхүүнд нэмдэг - чихэр, нарийн боов, бялуу. Байгальд энэ нь ургамалд байдаг. элсэн чихэр.

Энэ бодис нь сайн шатдаг тул гал тогооны өрөөнд бидний туслах юм. Гэхдээ гоожсон тохиолдолд энэ нь бүхэл бүтэн орон сууцанд тархах боломжтой бөгөөд энэ нь маш аюултай юм. БАЙГАЛИЙН ХИЙ.

Эдгээр бодисыг зохиомлоор бий болгодог. Эдгээр нь гэр ахуйн эд зүйлс, цонхны хүрээ, тоглоом болон бусад олон бүтээгдэхүүнийг хийхэд хэрэглэгддэг. Хуванцар.

5. Хатуу бодисын нэрийг цэнхэр харандаагаар, бодисын нэрийг ногоон өнгийн харандаагаар зур.

Хатуу бодис (цэнхэр харандаагаар): хадаас, тах, утас, бензиний сав, мөсөн бүрхүүл, мөсөн бүрхүүл, чихэр, давс сэгсрэгч.

Бодис (ногоон харандаагаар): давс, төмөр, хөнгөн цагаан, зэс, хуванцар, бензин, ус, элсэн чихэр.

Хуудас 40-41. "Тэнгэрийн биетүүдийн ертөнц" хичээлийн 7гуругийн хариултууд

1. Сурах бичгийн мэдээллийг ашиглан текст дэх тоон өгөгдлийг бичнэ үү.

Нарны диаметр 109 дэлхийн диаметрээс дахин их. Нарны масс 330 мянгаманай гаригийн массаас хэд дахин их. Дэлхийгээс Нар хүртэлх зай 150 сая км. Нарны гадаргуу дээрх температур хүрдэг Цельсийн 6 мянган градус, мөн нарны төвд - Цельсийн 15 сая градус.

2. Хүснэгтийг бөглөнө үү.

Оддын өнгөний ялгаа.

Цагаан: Регулус, Денеб.

Цэнхэр: Сириус, Вега.

Шар: Нар, Капелла.

Улаан: Алдебаран, Кефей.

3. Нарны аймгийн загварыг бүтээх...

Хар эсвэл цэнхэр өнгийн картон хуудас аваад, нарны аймгийн диаграммын дагуу өнгөт хуванцар дугуйлан наа.

4. Кроссворд таавар шийд.

2. Телескопоор тодорхой харагдах цагираг бүхий гараг бол САНЧИН.

5. Бидний амьдарч буй гараг бол ДЭЛХИЙ.

6. Уг гараг нь Дэлхийтэй хөрш, наранд дэлхийгээс илүү ойр оршдог - СУЛАР.

7. Уг гараг нь дэлхийн хөрш бөгөөд нарнаас дэлхийгээс хол зайд оршдог - МАС.

8. Санчир, Далай ван хоёрын хооронд орших гараг бол Уран ван юм.

5. Мэдээллийн янз бүрийн эх сурвалжийг ашиглан илүү ихийг мэдэхийг хүсч буй од, од, гаригийн тухай мессеж бэлтгэ.

Ангараг бол нарнаас дөрөв дэх гараг юм. Улаан өнгөтэй учраас "улаан гариг" гэж нэрлэдэг. Ангараг гараг нь Фобос ба Деймос гэсэн хоёр хиймэл дагуултай. Эрдэмтэд Ангараг гарагийг удаан хугацаанд судалж байна. Одоогоор гаригийн гадаргуу дээр роверууд ажиллаж байна. Эх сурвалж - Википедиа, Интернет.

Хуудас 42-43. Үл үзэгдэгч эрдэнэ сайтаас GDZ

1. Сурах бичгийн эх бичвэрээс салхины гарал үүслийг тайлбарласан догол мөрийг олоорой. Үүнийг анхааралтай уншина уу. Салхи хэрхэн үүсдэг тухай диаграммыг гаргаж ирээрэй.

2. Диаграммд агаарыг бүрдүүлдэг хийн нэрсийг тэмдэглэ. Сурах бичгийг ашиглан өөрийгөө сорих.

3. Агаарын шинж чанарыг судалж, дүгнэлтээ бичнэ үү.

1. Агаар тунгалаг эсвэл тунгалаг биш үү? - ил тод.

2. Агаарт өнгөтэй байдаг уу? Үгүй

3. Агаар үнэртэй юу? үгүй 4. Агаарыг халааж, хөргөхөд юу тохиолддог вэ?

Энэ туршилт нь халах үед агаар өргөжиж байгааг харуулж байна.
Энэ туршилт нь хөргөхөд агаар агшиж байгааг харуулж байна.

5. Агаар дулааныг хэрхэн дамжуулдаг вэ? Хариулт: Агаар бол дулаан дамжуулагч муу юм.

4. Эдгээр туршилтуудад ашигласан тоног төхөөрөмжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хуудас 44-45. Хамгийн чухал бодис

"Усны шинж чанарыг судлах" практик ажил.

Туршлага 1. Шилэн савааг нэг аяга усанд дүрнэ. Тэр харагдаж байна уу? Энэ нь усны ямар шинж чанарыг илтгэж байна вэ?

Саваа харагдаж байна. Энэ нь ус тунгалаг болохыг харуулж байна.

Туршлага 2. Усны өнгийг энэ хуудсан дээр харуулсан зураасны өнгөтэй харьцуул. Чи юу харж байна? Энэ юу гэсэн үг вэ?

Ус нь өнгөгүй, өнгөгүй.

Туршлага 3. Цэвэр усыг үнэрлэнэ. Усны ямар шинж чанарыг ингэж тодорхойлж болох вэ?

Цэвэр ус үнэргүй, энэ нь үнэргүй гэсэн үг юм.

Туршлага 4.

Өнгөт усаар дүүргэсэн хоолойтой колбыг халуун усанд хийнэ. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юуг харуулж байна вэ?

Дүгнэлт: Ус хоолойноос дээш гарч эхлэв. Энэ нь ус халах үед өргөжиж байгааг харуулж байна.

Туршлага 5. Ижил колбыг мөстэй тавганд хийнэ. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юуг харуулж байна вэ?

Дүгнэлт: Усны түвшин буурч байгаа нь ус хөргөх үед агшина гэсэн үг юм.

Ерөнхий дүгнэлт: ус нь тунгалаг, өнгөгүй, үнэргүй, халах үед өргөсдөг, хөргөхөд агшдаг.

Хуудас 46-47. Дасгалын номны сэдвийн хариултууд Ардын урлагийн байгалийн элементүүд

1. Аппликешн дээрх зургуудыг хайчилж ав. Тэдгээрийг байгалийн элементүүдийн нэрээр тэмдэглэ. Хүснэгтийн доод талд бүс нутгийнхаа ард түмний дүрслэх урлагийн онцлог шинж чанартай гал, ус, агаарын дүрсийг зур.

Танай нутгийн ард түмний урлагт гал, ус, агаарын дүр төрх.

2. Танай нутгийн ард түмний бүтээлч сэтгэлгээгээр бий болсон гал, ус, агаарын тухай оньсого бичээрэй.

Оросын ард түмний бүтээл дэх гал, ус, агаарын тухай оньсого:

Түүнд хоол өгвөл амьд, уух юм өгвөл үхнэ. (гал)

Улаан үнээ бүх сүрлийг идэв. (гал)

Хэлтэй, гэхдээ хуцдаггүй, шүдгүй, харин хаздаг. (гал)

Энэ нь доод тал руу дуслаар нисч, дээд тал руу нь үл үзэгдэх болно. (ус)

Гаргүй, хөлгүй ч уулыг сүйтгэдэг. (ус)

Та уулыг өнхрүүлж, шигшүүрээр авч явах эсвэл гартаа барьж болохгүй юу вэ? (ус)

Энэ нь урсдаг, урсдаг - гоожихгүй, гүйдэг, гүйдэг - дуусахгүй. (гол)

Вандуй нь зуун зам дагуу тархсан бөгөөд хэн ч тэднийг цуглуулахгүй: хаан ч, хатан ч, үзэсгэлэнт охин ч, цагаан загас ч биш. (агаар)

вандуй далан замаар тарсан; Үүнийг хэн ч цуглуулж чадахгүй - тахилч нар ч биш, бичиг хэргийн ажилтнууд ч биш, тэнэг бид ч биш. (агаар)

3. Ардын хатгамалын хэв маягийг хар. Гал, ус, агаарын дүрсийг тодорхойл.

Усны дүрс нь доорх долгион, агаарын дүрс бол шувуу юм. Галын дүр төрхийг ихэвчлэн дугуй эсвэл нар хэлбэрээр дүрсэлсэн байдаг. Зургийн дунд нар байдаг - энэ бол галын дүр төрх юм.

Хуудас 48-49. GDZ Storeroom газар

1. Тодорхойлолтыг өөрөө эсвэл сурах бичгийн тусламжтайгаар гүйцээнэ үү.

Ашигт малтмал нь байгалийн гаралтай бодис юм.

Чулуулаг нь ашигт малтмалын байгалийн нэгдлүүд юм.

2. "Боржин чулууны найрлага" практик ажил

Судалгааны үр дүнд үндэслэн хүснэгтийг бөглөнө үү.

Боржингийн найрлага. Боржин: хээрийн жонш, гялтгануур, кварц.

3. Дэлхийн агуулахуудад юу хадгалагддагийг та мэдэх үү? Аппликешн дээрх зургуудыг хайчилж аваад тохирох цонхонд буулгана уу.

4. Бүс нутгийнхаа ашигт малтмалын нэрсийг бичнэ үү: газрын тос, марл, элс, шавар, шохой, занар (Краснодар муж).

Хуудас 50-51. Хичээлийн хувьд GDZ бидний эргэн тойрон дахь ертөнц Бидний хөл доорх гайхамшиг

"Хөрсний найрлагыг судлах" практик ажил

Туршлага 1. Хуурай хөрсийг ус руу хая. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юу гэсэн үг вэ?

Дүгнэлт: Хөрс нь ёроолд нь сууна, гэхдээ бүгдийг нь биш. Хөрсөнд агаар бий.

Туршлага 2. Шинэхэн хөрсийг гал дээр халаана. Хүйтэн шилийг хөрсөнд барина. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юу гэсэн үг вэ?

Дүгнэлт: Шилэн манантай байна. Энэ нь хөрсөнд ус байгааг илтгэнэ.

Туршлага 3. Үргэлжлүүлэн хөрсийг дулаацуулаарай. Утаа, эвгүй үнэр гарахыг хүлээнэ үү.

Дүгнэлт: Хөрс нь ялзмаг агуулдаг.

Туршлага 4. Ялзмаг нь шатсан шохойжсон хөрсийг нэг аяга усанд хийж хутгана. Юуны өмнө ёроолд юу тогтож, хэсэг хугацааны дараа юу болохыг ажигла. Энэ туршлага юу хэлж байна вэ?

Дүгнэлт: Эхлээд элс ёроолд нь суурьшиж, дараа нь шавар. Энэ нь хөрс нь элс, шавартай гэсэн үг юм.

Туршлага 5. Хөрс удаан хугацаанд суусан шилэн дээр хэдэн дусал ус хийнэ. Шилийг гал дээр барь. Ус юу болсон бэ? Шилэнд юу тохиолдсон бэ? Эдгээр нь эрдэс давс юм. Энэ туршлага юу хэлж байна вэ?

Дүгнэлт: Ус нь ууршиж, шилэн дээр үлдэгдэл үлдээсэн. Энэ нь хөрсөнд эрдэс давс агуулагдаж байгааг харуулж байна.

Ерөнхий дүгнэлт: хөрсний найрлагад агаар, ус, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс орно.

Хуудас 52-55. Ургамлын ертөнц

1. Тодорхойлолтоор ургамлын бүлгүүдийг олоорой. Нүдэнд бүлгүүдийн нэрийг бич.

Эдгээр ургамал нь үндэс, иш, навч, цэцэг, үр боловсордог жимстэй байдаг. ЦЭЦГИЙН

Эдгээр ургамлууд нь үндэс, иш, навч, цэцэг, жимсгүй байдаг. Тэдний биеийг thallus гэж нэрлэдэг. ДАЛАЙН ЗАМАГ.

Энэ бүлгийн ургамал нь иш, навчтай боловч үндэс, цэцэг, үртэй жимсгүй байдаг. MHI.

Эдгээр ургамлууд нь цэцэг, жимснээс бусад бүх хэсгүүдтэй. Тэдний үр нь боргоцойд боловсордог. ШИЛМҮҮС.

Энэ бүлгийн ургамал нь том өд шиг харагддаг үндэс, иш, навчтай байдаг. Гэвч тэдэнд цэцэг, жимс, үр байхгүй. ФЕРНЕС.

2. Хичээлийн үеэр багш цэцэглэдэг ургамлын жишээг асуув. Хүүхдүүд ингэж хариулав... Залуусаас хэн нь зөв хариулсан бэ? Хэн алдаа гаргасан бэ?

Надя зөв хариулттай, Серёжа нэг алдаатай (буруу хариулт - нарс), Ира хоёр алдаатай (далайн ургамал, гацуур), Витя гурван алдаатай (thuja, шинэс, оймын).

3. Эдгээр ургамлыг тодорхойл. Ургамлын нэрс, тэдгээрийн харьяалагдах бүлгүүдийг бич.

Хариулт: Зүүнээс баруун тийш дээд эгнээнд: фуксиа (цэцэглэдэг), салвиа (цэцэглэдэг), бах (цэцэглэдэг), chicory (цэцэглэдэг). Доод эгнээнд зүүнээс баруун тийш: bracken (оймын), funaria (хвд), гацуур (шилмүүст мод), хуш нарс (шилмүүст).

4. “Ногоон хуудас” номыг ашиглан аль нэг бүлгийн ургамлын зүйлийн талаар мэдээ бэлтгэ. Мессеждээ төрөл зүйл, бүлэг, товч мэдээллийг бичнэ үү.

Хуш нарс нь Сибирь, Оросын Европын зүүн хойд хэсэгт ургадаг шилмүүст ургамал (мод) юм. Хүмүүс үүнийг ихэвчлэн Сибирийн хуш гэж нэрлэдэг. Энэ модны зүүг 5 ширхэг багцаар цуглуулдаг. Том боргоцой нь амттай үрийг боловсордог - нарс самар.

Хуудас 56-57. GDZ Ардын урлагт үржил шимт газар, ургамал

1. Загварыг бидний хүссэнээр будна. Хоёр дахь алчуур:

2. Ургамал нь үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бүс нутгийн ард түмний үлгэрийн зураг зурах.

Ургамал оролцдог үлгэрүүд: "Алтан самнаа хорхой ба гайхамшигт шохой" үлгэр (байшинд соёолж, тэнгэрт ургасан буурцаг эсвэл царсны үр тариа), "Манжин", "Залуужуулагч алим", "Зэрлэг хун" (охин хамхуулаар цамц нэхсэн).

"Манжин" үлгэрийн зураг

3. Тэжээлийн газар, ургамлын тухай өөрийн нутгийн ард түмнүүдийн оньсого, зүйр цэцэн үгсийг сонгон бичиж тэмдэглэ.

Сургаалт үгс: Бага газар хар боловч цагаан талх гаргадаг. Дэлхий бол таваг: оруулсан зүйлээ гаргаж авдаг.

Дэлхийн тухай оньсого: Бороо орж байна - тэр бүх зүйлийг ууж, бусад бүх зүйл ногоон болж, ургадаг. Бүгд ээжийгээ дууддаг, бүгд араас нь гүйдэг.

Хуудас 58-61. Амьтны ертөнц хичээлийн хариултууд

1. Жагсаалтад орсон амьтдын бүлгүүдийн нэрийг бич.

Мэлхий, бах, тритон - энэ бол хоёр нутагтан.
Шороон хорхой, хануур хорхой өт.
Эмгэн хумс, наймалж, далайн амьтан хясаа.
Хавч, хавч, сам хорхой хавч хэлбэртүүд.
Далайн од, далайн зулзага, далайн сараана echinoderms.
Аалз, хилэнцэт хорхой, хадланчин - энэ бол арахнид.
Гүрвэл, могой, матар, яст мэлхий хэвлээр явагчид.

2. Амьтдыг таних. Амьтдын нэр, тэдгээрийн харьяалагдах бүлгүүдийг бич.

58-р хуудсанд зүүнээс баруун тийш: хув эмгэн (нялцгай биетэн), алтан шувуу (шувуу), хадлан аалз (арахнид).
59-р хуудсанд зүүнээс баруун тийш дээд эгнээнд: халиу (амьтан), хаан хавч (хавч хэлбэрт), хирс цох (шавж).
59-р хуудсанд зүүнээс баруун тийш доод эгнээнд: бурбот (загас), модны мэлхий (хоёр нутагтан), өвсний могой (мөлхөгчид).

3. Мэлхий ба бахыг гадаад төрхөөр нь харьцуул. Тэдгээрийн ижил төстэй байдал, ялгаа нь юу болохыг (амаар) хэлээрэй.

Нэгдүгээрт, ялгааны талаар. Бах нь ихэвчлэн мэлхийнээс том хэмжээтэй байдаг. Бах нь зузаан, өргөн биетэй, богино хөлтэй. Мэлхийнүүд толгойн ар талд бах байрладаг том паротид булчирхайгүй байдаг. Мэлхийн арьс зөөлөн, чийглэг байдаг бол бах нь хуурай, булцуугаар хучигдсан байдаг. Мэлхийн өндөг нь дугуй хэлбэртэй, бах нь урт утас шиг харагддаг.
Ижил төстэй байдал: бах ба мэлхий хоёулаа хоёр нутагтан амьтан юм. Тэд товойсон нүдтэй. Хойд хөл нь урд хөлөөсөө урт байдаг. Тэд үсрэх замаар хөдөлдөг. Тэд ихэвчлэн усны ойролцоо амьдардаг. Тэд шавьжаар хооллодог.

4. Програмаас дэлгэрэнгүй мэдээллийг хайчилж, хөгжүүлэлтийн загвар бүтээх.

Загас, мэлхий, шувууны хөгжлийн загварууд.

5. “Амьтдын ертөнцөд” асуулт хариултын 2-3 асуултыг бодож олоод бич.

Тахиа өндөгнөөс гарах хүртэл хэдэн өдөр болох вэ?
Мэлхий бахнаас юугаараа ялгаатай вэ?
Туулай хүүхдээ сүүгээр хооллодог уу?

6. "Ногоон хуудас" номыг ашиглан аль нэг бүлгийн амьтдын нэг зүйлийн тухай мэдээ бэлтгэ.

Ягаан хулд. Ягаан хулд загас бол ихэвчлэн далайд амьдардаг боловч гол мөрөнд өндөглөдөг загас юм. Ягаан хулд загасны урт нь 50 см хүрдэг.Ягаан хулд нь жижиг загас, хавч хэлбэрээр хооллодог. Түрсээ шахах үед ягаан хулд загасны өнгө өөрчлөгдөж, эрчүүд нь нуруундаа том овойлт үүсгэдэг. Тиймээс загасны нэр гарч ирэв. Ягаан хулд загас бол хамгаалах, хамгаалах шаардлагатай үнэ цэнэтэй загас юм.

Хуудас 62-63. GDZ сэдвээр бидний амьтдын ертөнцөд хийсэн аялал

Хуудас 64-65. Ардын урлагт амьтдын дүрслэл

1. Сийлбэрийн загварыг дуусгах...

Та хатгамал азарган тахиа бүхий алчуурны зураг, цацагт хяруул хэлбэртэй Дымково тоглоомын зураг, морь, цэцэрлэг, гэрийн модон чимэглэлийг амьтны дүрсээр нааж болно.

3. Шидэт амьтад хүмүүст тусалдаг нутгийн ард түмний үлгэрийн зохиолыг товч бич.

"Иван Царевич ба саарал чонын үлгэр", "Бяцхан Хаврошечка", "Манжин", "Шидэт бөгж", "Бух - Тар торх" үлгэрүүдийг санацгаая.

Иван Царевич ба саарал чоно.

Хаан гурван хүүтэй байв. Түүний цэцэрлэгт алтан алимтай алимны мод байсан бөгөөд шөнө бүр алим алга болж эхлэв. Хаан хөвгүүдээ хэн алим хулгайлж байгааг харахаар явуулав. Хоёр хүү унтсан боловч Иван унтсангүй, Галт шувуу алим идэж байхыг харав. Хаан хөвгүүддээ галт шувууг авахыг тушаажээ. Тэд тус тусын замаар явсан. Иван бичээстэй шон байсан салаа дээр ирэв. Шулуун явсан хүн замын турш даарч, өлсөх болно. Зүүн тийш явсан хүн үхнэ, харин морь нь амьд үлдэнэ. Мөн баруун тийш явсан хүн амьд үлдэнэ, харин морь үхнэ. Иван баруун тийшээ явав. Саарал чоно ойгоос гүйж очоод морио идэж, дараа нь Иванд үнэнчээр үйлчилж эхлэв. Тэр чоно Иванд галт шувуу, сүйт бүсгүйгээ авч, амьд үлдэхэд тусалсан.

Бяцхан бөхөг морь

Тариачин гурван хүүтэй байв. Эцэг нь тэднийг улаан буудайг манахаар явуулсан. Хоёр хүү унтаж, Иван морийг барив. Морь түүнд Бяцхан бөхөг морийг өгчээ. Бяцхан Бөгтөр морь найздаа галт шувуу, бөгж, хааны гоо сайхныг олоход нь тусалжээ. Хаан гэрлэхийг хүссэн ч буцалсан усанд угаалга хийхээс өөр аргагүй болжээ. Хаан эхлээд Иваныг усанд сэлэхийг дууджээ. Морь Иванд тусалж, тэр царайлаг болжээ. Тэгээд хаан чанасан байна. Иван, Цар охин хоёр гэрлэжээ. (Максим Егоров бичсэн)

Хуудас 66-67. 7 багшаас хичээл рүү GDZ Амьд байгаль дахь үл үзэгдэх утаснууд

1. Текстийг анхааралтай уншина уу. Янз бүрийн өнгөтэй янз бүрийн бүлгийн амьтдын нэрийг доогуур зур: ногоон - өвсөн тэжээлтэн, хөх - махчин, улаан - шавьж идэштэн, хүрэн - бүх идэштэн.

Зун бол олон төрлийн амьтдын хувьд жилийн элбэг дэлбэг цаг юм. Бид тэнгэрт хараацайнуудыг ихэвчлэн хардаг. Тэд олон тооны нисдэг шавжийг агаарт барьдаг. Усны ойролцоо мэлхий шумуул агнадаг. Ойд тэд олзоо олдог - жижиг мэрэгч амьтад - үнэг, шар шувуу. Энд туулайнд зориулж баялаг ширээ тавьдаг хандгай- эдгээр нь өөр өөр мөчир, навч, холтос юм. Хэрээ, зэрлэг гахайн хувьд ямар ч хоол хүнс хийх болно - ургамал, амьтны аль алинд нь.






















Аалзнууд - cross-worts - хамгийн чадварлаг гар урчууд - нэхмэлчид. Тэдний тор нь зөвхөн саарал төдийгүй мөнгөлөг, бүр алтан өнгөтэй. "Үүнээс даавуу нэхэх боломжтой юу?" гэж хүмүүс нэг бус удаа бодож байсан. Тэгээд нэг өдөр Хятадад аалзны тороор торгон даавуу нэхдэг нэгэн мастер байжээ. Тэрээр аалзыг торонд хийж, ялаагаар тэжээж, аалз тор гаргаж, эзэн нь ороомог дээр ороосон байна. Дараа нь түүнээс "Дорнын ертөнцийн даавуу" нэртэй даавуу нэхжээ. Гэхдээ вэб авахад хэцүү байсан тул тийм ч их байгаагүй. Гэсэн хэдий ч 17-р зуунд Францын хаан Луис 14 (түүнийг "Нарны хаан" гэж нэрлэдэг байсан) аалзны тороор сүлжсэн оймс, бээлий өмсдөг байв. Хожим нь Францад тэд шүхрэнд зориулж даавуу хийхийн тулд илүү олон аалзны тор авахыг оролдсон. Вэб нь хөнгөн бөгөөд ил тод. Гэвч нэхмэлчдийн тэвчээр хангалтгүй байв. Гэсэн хэдий ч аалзнууд өөрсдөө шүхэр болгон тороо ашигладаг. Бяцхан аалзнууд навчис дээр мөлхөж, урт тор гаргаж, салхи түүнийг шүүрэн авч, аалз бяцхан аялагч шиг нисдэг.






Шибаевын "Найзууд гар нийлэв" шүлэгт хэний тухай ярьдаг вэ? Нэг өдөр орой харанхуй ойд зугаалахаар явлаа.Стенографич, топографич, цэцэрлэгч, модчин, мөөг түүгч. Тэд ойд тарсан. Зарим нь өөрсдийгөө амттай холтосоор, зарим нь мөөгөнцөрт - стенографич, топограф, цэцэрлэгч, мөөг түүгчтэй модчин зэргийг эмчилсэн. Гэвч дараа нь бяцхан шувуу нисч, түүний аманд тэд бүхэлдээ стенографич, топограф, цэцэрлэгч, модчин, мөөг түүгч болжээ. Шавжны тухай. Зарим шавжуудад эрдэмтдийн өгсөн нэрс.














Р.Киплингийн "Маугли" номонд Бяцхан хүмүүс хүний ​​үнэрт дургүй байсан. Энэ нэрийн дор ямар шавж нуугдаж байна вэ? Маугли яагаад өөрийгөө зэрлэг сармисаар үрж байсныг санаж байна уу? Бяцхан хүмүүс бол зэрлэг зөгий юм. Маугли улаан нохойноос зугтаж байхдаа зөгийг айлгах гэж өөрийгөө сармисаар үржээ.






Шавжны хөшөө Польш, Японд зөгийд зориулсан хөшөө дурсгалууд байдаг. Хамгийн гэнэтийн хөшөө АНУ-ын Алабама мужид байдаг. Энэ бол үржил шимийн бурхан Цересийг дүрсэлсэн усан оргилуур юм. Тэр гартаа хүрэл цохтой аяга барьдаг. Мөн суурин дээр цохыг яагаад ийм хүндэтгэл үзүүлснийг тайлбарласан бичээс байдаг. "Сайн сайхан амьдрах замыг зааж өгсөн хонхорхойд гүн талархал илэрхийлэн энэхүү хөшөөг АНУ-ын Алабама мужийн Энтерпрайз хотын иргэд босгов." Олон жилийн өмнө цох нь нутгийн тариачдын тариалсан хөвөнгийн талбайг бүхэлд нь ашиглах боломжгүй болгожээ. Эрүүдэн шүүсэн тариачид талбайгаа пестицидээр хордуулахаа больж, хөвөнгийн оронд самар тарьж, арвин ургац хурааж, баяжиж эхлэв. Зэрлэг өвс тариаланчдад ингэж тусалсан юм.

26 хуудасны 17 дахь хуудас

ХӨЛ ДОРХ ГАЙХАМШИГ, 50-51-р тал

"Хөрсний найрлагыг судлах" практик ажил

Туршилт 1. Хуурай хөрсийг ус руу шиднэ. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юу гэсэн үг вэ?

Дүгнэлт: Хөрс нь ёроолд нь сууна, гэхдээ бүгдийг нь биш. Хөрсөнд агаар бий.

Туршилт 2. Шинэхэн хөрсийг гал дээр халаана. Хүйтэн шилийг хөрсөнд барина. Та юу ажиглаж байна вэ? Энэ юу гэсэн үг вэ?

Дүгнэлт: Шилэн манантай байна. Энэ нь хөрсөнд ус байгааг илтгэнэ.

Туршилт 3. Хөрсийг үргэлжлүүлэн халаана. Утаа, эвгүй үнэр гарахыг хүлээнэ үү.

Дүгнэлт: Хөрс нь ялзмаг агуулдаг.

Туршилт 4. Ялзмаг нь шатсан шохойжсон хөрсийг нэг аяга усанд хийж хутгана. Юуны өмнө ёроолд юу тогтож, хэсэг хугацааны дараа юу болохыг ажигла. Энэ туршлага юу хэлж байна вэ?

Дүгнэлт: Эхлээд элс ёроолд нь суурьшиж, дараа нь шавар. Энэ нь хөрс нь элс, шавартай гэсэн үг юм.

Туршилт 5. Хөрс удаан суусан шилэн дээр хэдэн дусал ус хийнэ. Шилийг гал дээр барь. Ус юу болсон бэ? Шилэнд юу тохиолдсон бэ? Эдгээр нь эрдэс давс юм. Энэ туршлага юу хэлж байна вэ?

Дүгнэлт: Ус нь ууршиж, шилэн дээр үлдэгдэл үлдээсэн. Энэ нь хөрсөнд эрдэс давс агуулагдаж байгааг харуулж байна.

Ерөнхий дүгнэлт: хөрсний найрлагад агаар, ус, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс орно.

Та хөрсний гол өмч болох үржил шимийг нэрлэсэн. Хөрс яагаад үржил шимтэй болохыг олж мэдье. Үүний тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хөрсний найрлагыг судлах).

Хоёр хоёроороо ажил. 50-р хуудасны ажлын номыг нээ.

Бид юу хийх ёстой вэ? (хөрсний найрлагыг судлах практик ажил хийх)

Бидний судалгааны зорилго юу вэ? (хөрсөнд юу багтаж байгааг тодорхойлох)

Ширээн дээрээ практик ажилд бэлтгэсэн тоног төхөөрөмжийг авч үзье. Та эдгээр төхөөрөмжүүдийн нэрийг мэдэх үү? Хөрштэйгээ зөвлөлдсөний дараа дэвтэртээ сум ашиглан тоног төхөөрөмжийн зураг, түүний нэрийг холбоно.

Аюулгүй байдлын сургалт

Эхний туршилтын зааврыг анхааралтай уншина уу. Та энэ туршилтыг хэрхэн хийх вэ? (нэг аяга ус аваад нэг хэсэг хуурай шороо асгаж, ажигла)

Та ямар сонирхолтой зүйлийг харсан бэ? (бөмбөлөгүүд дээшээ дээшлэх - энэ нь хөрсөнд агаар байгааг илтгэнэ)

2-р туршилтын зааврыг анхааралтай уншина уу.Та энэ туршилтыг хэрхэн хийх вэ?

(шилэн дээр нэг хэсэг шинэхэн шороо асгаж, шилийг саванд хийж, гал дээр жигд халааж, хүйтэн шилийг сайн халсан хөрсөнд барина)

Та юу ажиглаж байна вэ? (шилэн дээр усны дусал гарч ирэв - хөрсөнд ус бий)

Сайн хийлээ! Дүгнэлтийг дэвтэрт бичье.

Одоо бүлэг бүр даалгавар хүлээн авах болно - туршилтыг дуусгах. Туршилтыг гүйцэтгэх алгоритмыг (захиалга) нэрлэнэ үү. (бид даалгаврыг анхааралтай уншиж, шаардлагатай тоног төхөөрөмжийг сонгох, түүнийг хэрэгжүүлэх дарааллыг хэлэлцэх, зааврын дагуу даалгаврыг тодорхой гүйцэтгэх, ажиглах, дүгнэлт гаргах, ажлын тайланд бэлтгэх)

Туршилт No3-ыг 1-р бүлэг, No4-ийг 2-р бүлэг, No5-ыг 3-р бүлэг гүйцэтгэнэ. Та маргаж, үзэл бодлоо хамгаалж чадна! Хонхны дуун дээр ажлаа дуусга.

Хүүхдүүд туршилт хийж, дүгнэлт хийж, тайлангаа бэлтгэдэг.

1-р бүлэг: хөрс халах үед тэд эвгүй үнэрийг мэдэрсэн - хөрсөнд ялзмаг байсан.

2-р бүлэг: саарал хөрс (ялзмаг байхгүй) нэг аяга усанд цутгаж, эхлээд улаан өнгөтэй бодис ёроолд нь, дараа нь саарал өнгөтэй болно. Дүгнэлт - хөрс нь шавар, элс агуулдаг.

Гуравдугаар бүлэг: Эхний туршилтаас хэдэн дусал ус авч, шилэн дээр дусааж, гал дээр барив. Ус нь ууршиж, шилэн дээр ул мөр үлдээсэн - хөрсөн дэх эрдэс давс байдаг.

Дүгнэлт бүрийг дэвтэрт тэмдэглэнэ.

Хийсэн туршилтууд дээр үндэслэн хөрсөнд юу орсон талаар өөрийн дүгнэлтийг гаргахыг хичээ. (Хөрсний найрлагад агаар, ус, ялзмаг, элс, шавар, эрдэс давс орно). Тэдгээрийг хавсралтын хуудсан дээрх үр дүнтэй харьцуул. 91.

Сайн байна! Бид. 51 практик ажил гүйцэтгэх бүлгийн үнэлгээний картыг олж, бөглөнө үү.

Бид туршилтын тоног төхөөрөмжийг зөв нэрлэсэн.

Бидний олж мэдсэн зүйл хавсралтад байгаатай давхцсан

Бид хөрсний найрлагыг зөв тодорхойлсон боловч дүгнэлтээ буруу томъёолсон. Бид хөрсний найрлагыг тодорхойлохдоо алдаа гаргасан.

Биеийн тамирын минут

Алив ээ залуусаа

Бидний амьдардаг газар бүрт

Мод тарьцгаая

Цэцэрлэгээ тарьцгаая!

Бид олон байна, залуусаа.

Бидний хүн нэг бүр байх болтугай

Цэцэрлэгт зориулсан бут хүртэл,

Тэр одоо тарих болно.

Хөрс олон малын гэр болж хувирдаг гэж та нар надад хэлсэн. Сурах бичигт байгаа зургийг анхааралтай ажигла. 74-75. Хөрсөнд ямар амьтад амьдардагийг тодорхойлох. (модны хулгана, мэнгэ, мэнгэ царцаа, хорхой, зуун хорхой,..)

Хөрсөнд амьдардаг янз бүрийн бүлгийн амьтад, шавж, амьтад юугаараа ижил төстэй вэ? (урд мөчний бүтцийн ижил төстэй байдал - газар доорх амьдралд дасан зохицох)

Эдгээр амьтад хөрсний үржил шимт байдалд хэрхэн нөлөөлдөг талаар таамаглалаа илэрхийл. (хүүхдийн хариулт)

Таны зөв эсэхээс үл хамааран миний түүхийг сонсоод өөрийгөө шалгаж болно. Таны даалгавар: анхааралтай сонсож, миний түүхийг цааш үргэлжлүүлэхийн тулд ширээн дээрээ "Ургамал хөрсөөс юу авдаг вэ?" Гэж диаграммыг зур. (Хүүхэд бүр олон үг, зурагтай бөгөөд диаграммыг хийдэг - нэг эсвэл хоёр хүүхэд самбар дээр ажилладаг)

Ургамал хөрснөөс юу авдаг вэ? Ургамлын үндэс нь хөрсөнд агуулагдах агаараар амьсгалдаг. Тэд хөрсөөс усыг шингээдэг. Ургамал устай хамт ууссан эрдэс давсыг шингээдэг. Эдгээр давс нь ургамалгүйгээр амьдрах боломжгүй шим тэжээл юм.

Хөрсөнд давс бага байгааг бид харсан. Ургамал тэдгээрийг хурдан ашиглаж болох боловч энэ нь болохгүй. Хөрсөн дэх давсны хангамж нь ялзмагийн ачаар байнга нөхөгддөг. Ялзмаг нь аажим аажмаар нурж, давс болж хувирдаг. Тиймээс хөрсөнд ялзмаг их байх тусам үржил шимтэй байдаг.

Хөрсөнд амьдардаг амьтад тэнд ус, агаар амархан нэвтэрдэг хэсгүүдийг хийдэг. Амьтад мөн хөрсийг хольж, ургамлын үлдэгдлийг бутлана. Ингэснээр тэд хөрсний үржил шимийг нэмэгдүүлдэг.

Загварын дагуу самбарт ажиллаж байсан хүмүүсийг шалгадаг. Таны авсан хүснэгтээс бид дүгнэлт гаргадаг. (Ургамал хөрсөөс агаарын хүчилтөрөгч, ус, ялзмагийг хүлээн авдаг; устгасан ялзмаг нь давс болж хувирдаг бөгөөд үүнийг устай хамт ууссан эрдэс давс гэж нэрлэдэг)

Хөрсөнд амьдардаг амьтдын үржил шимт нөлөөллийн талаарх таны таамаг зөв үү? (хүүхдийн хариулт)



Холбогдох хэвлэлүүд