Наші друзі – іграшки, конспект заняття з розвитку мови. Конспект заняття з розвитку мови

Конспект заняття з розвитку мови

«Улюблені іграшки» За віршами А.Л. Барто

Цілі:
Освітні;

- Продовжувати розвивати інтерес до віршів А. Барто;
- розширювати та збагачувати словник;
- продовжувати вчити осмислювати, що таке добре та що таке погано;
Корекційні;
- закріпити узагальнююче поняття «іграшки»;
- формувати навички словотвору іменників зі зменшувально-пестливими суфіксами.
Виховні;
- вивчати уважно, вдумливо слухати, відповідати на запитання по тексту;
- виховувати дбайливе ставлення до іграшок.
Розвиваючі;
- розвивати пам'ять, мислення, уяву, зорове сприйняття;
- пробуджувати дітей до вирішення проблемних ситуацій, виконувати прості доручення з іграшками самостійно чи з допомогою вихователя.
Матеріал до заняття:іграшки: заєць, ведмідь, конячка, вантажівка з кошеням, лялька з м'ячиком, тазик з водою.
Попередня робота:завчання віршів А. Барто, розмова «Мої іграшки».
Хід заняття
Діти стають у коло. Під покривалами заховані іграшки.
Хлопці, сьогодні до нас прийшли гості, давайте привітаємось з ними та подаруємо нашим гостям нашу улюблену пальчикову гру.
ГОСТІ
До Каті гості прибігли, (біжимо пальчиками однієї руки по долоні іншої руки)
Всі один одному руки тиснули.
Привіт Жора, (з'єднуємо великий та вказівні пальчики)
Привіт Жанно, (великий та середній)
Радий Сергій, (великий та безіменний)
Рада Сніжана. (Великий і мізинець)
Чи не хочете пиріжок? (Долошки складаємо разом)
Може коржик, (Показуємо 2 відкриті долоні)
Іль ріжок (2 кулачки ставимо один на одного)
Ось драже вам на доріжку, (пальчиком тицяємо у відкриту долоню)
Ви берете потроху (кілька разів згинаємо долоні в кулачки)
Всі струсили швидко крихти
І заляскали в долоні!
Сідають на стільці
Хлопці, а ви любите сюрпризи? Подивіться, тут сховалися іграшки, а які ви маєте відгадати. Послухайте першу загадку:
Швидше за вітр я скачу,
"Цок-цок," - копитами стукаю,
Я голосно "іго-го" кричу,
Сідай на спину – прокачаю! (Коніка)
Правильно, це конячка. Подивіться, яка конячка. Гарна? Як «каже» конячка? Давайте разом скажемо іг-го-го. Як цокає? Яка конячка? Що ви бачите у конячки?
(Діти разом із вихователем розглядають конячку і називають хвіст, гриву, вуха, копита, очі тощо. буд. Потім вихователь пропонує згадати вірш про конячку.)
Я люблю свою конячку,
Причешу їй шерстку гладко,
Гребінцем пригладжу хвостик
І верхи поїду в гості.
Хлопці, у цьому вірші добрий господар? Чому ви так вирішили? (Відповіді дітей)
А зараз послухайте таку загадку.
Цей звір живе лише вдома.
З цим звіром усі знайомі.
У нього вуса, як спиці.
Він муркочучи пісню співає.
Тільки миша його боїться.
Вгадали? Це кіт)
Дістаємо кота. Описуємо кота. Наслідуємо як нявкає і муркоче.
Світло горить, мотор гуде
На колесах шини
Дорогою хвацько мчить
Нас у собі... (машина)
Дістаємо машину. Як гуде, сигналить.
Давайте згадаємо вірш про машину та кота.
Ні даремно ми вирішили
Прокотити кота в машині.
Кіт кататися не звик,
Перекинула вантажівка.
А що ще можна возити у вантажівці? (Відповіді дітей)
Ой, дітки, мені почулося чи насправді хтось плаче у нас у вмивальній кімнаті? Давайте підемо, побачимо.
(Разом йдемо в умивальну кімнату, а там лежить зайчик замотаний у рушник)
Хлопці, то що ж за господиня кинула тут зайчика?
Давайте його заберемо із собою.
Може, хтось із вас це зробив?
Описуємо зайчика
Дітки, а ми знаємо вірш про зайчика?
Давайте його прочитаємо, може, нашому зайчику тепліше стане?
Зайчика кинула господиня -
Під дощем залишився зайчик.
З лави злізти не міг,
Весь до ниточки промок.
Хлопці, скажіть мені, будь ласка, гарна господиня у цього зайчика. Хіба можна залишати свої іграшки на вулиці? А кидати їх? Як нам допомогти зайчику, щоб йому стало веселіше і тепліше? Давайте з ним пограємось. (Встаємо в коло)
Фізкультхвилинка.
Зайчик сіренький сидить (Сідаємо)
І вухами ворушить. (Підносимо руки до голови і ворушимо)
Ось так, ось так
Він ворушить.
Зайчику холодно сидіти,
Треба погріти лапочки. (плескаємо в долоні)
Ось так, ось так
Треба лапочки погріти!
Зайчику холодно стояти,
Потрібно зайчику поскакати. (стрибки)
Ось так, ось так
Треба зайчику поскакати!
Зайчика вовк злякав!
Зайчик відразу втік!
Подивіться хлопці, який зайчик став веселим! Він каже вам усім «Спасибі».
Наступна загадка.
Бурий він і клишоногий,
Ловить рибу потужною лапою.
А ще він любить мед!
Хто сластену назве? (Ведмідь)
Діти відгадують іграшку та розповідають про нього. Який ведмедик, що є у ведмедика. Діти називають частини тіла. Вихователь пропонує гарчати як це робить ведмідь. Потім пропонує розповісти вірш про ведмедика.
Впустили ведмедика на підлогу,
Відірвали ведмедику лапу.
Все одно його не кину -
Тому що він добрий.
Хлопці, ведмедику лапку відірвали – це гарний чи поганий вчинок. А те, що дівчинка не хоче кидати ведмедика – це добре чи погано?
Дітки наші іграшки ще не закінчились
Слухайте таку загадку:
Його штовхають, а він не плаче
Його кидають, а він скаче.
Що це? Правильно, це м'ячик.
Подивіться який він гарний, якого кольору? А який формою? А він великий чи маленький? (Проводимо експеримент із м'ячем. У тазику з водою м'яч не тоне, уточнюємо ознаки м'яча: легкий, гумовий, круглий.
А віршик про м'ячик знаєте? Давайте прочитаємо його!
Наша Таня голосно плаче:
Впустила в річку м'ячик.
- Тихіше, Танечко, не плач:
Не потоне у річці м'яч.
Молодці! Усі добре розповіли поезії. Як сказати одним словом: конячка, ведмедик, літак, м'ячик, машинка, лялька. (Іграшки)
Хлопці, а давайте скажемо, хто ж написав всі ці вірші про іграшки. (Агнія Львівна Барто)
Хлопці, скажіть, можна рвати іграшки? (Не можна)Чому не можна? (Їм боляче. Вони теж ображаються)
Хлопці, чи можна залишати іграшки на вулиці? (Ні. Іграшок не залишиться.)
Хлопці, а як грають машинкою, щоби вона не ламалася? (Треба її катати за мотузку, не можна лягати на машинку)
Хлопці, щоби наші іграшки завжди були красиві, що треба робити? (Мити, розчісувати)
Діти, необхідно берегти іграшки: треба грати обережно, щоб вони не падали. А якщо впадуть, що може статися? (Можуть зламатися, розбитися)Давайте ласкаво назвемо іграшки. (лялька-лялечка, м'яч-м'ячик, заєць-зайчик, ведмедик-мішенька, машина-машинка, кінь-конячка)
На цьому заняття закінчилося, дітки давайте попрощаємось із нашими гостями, а самі пограємось з нашими новими іграшками.

Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі
ФОРМУВАННЯ ГРАМАТИЧНОЇ СТОРОНИ МОВЛЕННЯ
ПО ТЕМІ "ІГРАШКИ"

Завдання.

  • Вправляти дітей у освіті прикметників («З чого зроблено?)»;

у формуванні складнопідрядної пропозиції із протилежним союзом «а»; відповідно до іменника з прикметником (“Розкажи про іграшку”), іменника з особистим займенником (“Мій, моя, моя”);

  • вправляти дітей у вживанні просторових прийменників, у вжитку іменників у родовому відмінку.
  • Розвивати увагу, мовленнєву активність.
  • Виховання дбайливого ставлення до оточуючих, іграшок.

    Матеріал. Іграшки із різних матеріалів; картинки із зображенням дітей, що грають (до гри “Що намальовано на картинці?”); набір картинок у коробці чи конверті із зображенням іграшок (до гри “Мій, моя, моє”); іграшка ведмедя, стілець, цебро, коробка з дрібними іграшками (для історії про іграшки), невелика ширма (до гри “Чого не стало?”); картинки із зображенням зламаних іграшок (до гри “Чого не вистачає?”).

    Хід заняття.
    Діти стоять на килимі.
    - Привіт, діти. Як ви гадаєте, що таке “здоровіть”? (Індивідуальні відповіді дітей). Це слово означає побажання здоров'я іншій людині. Побажаємо здоров'я один одному. (Діти по колу вітаються із сусідом, називаючи його на ім'я. Хором вітаються з гостями).

    Щоранку ви приходите в дитячий садок. Чи подобається вам наш садок? Чи подобається вам наша група? Що особливо подобається вам у нашій групі? (Індивідуальні відповіді дітей). Справді, у нас багато різних цікавих ігор та іграшок.

    Діти підходять до столу, де розкладені іграшки.
    – Подивіться, які іграшки сьогодні у нас у гостях. Усі вони різні, несхожі одна на одну. Вони різного розміру, різного кольору, виготовлені з різних матеріалів. З ними можна грати у різні ігри. Давайте розглянемо їх уважніше.

    Гра "З чого зроблено?"
    індивідуальні відповіді дітей.
    - Ця матрьошка зроблена з дерева, значить вона – … (дерев'яна).
    Черепаха зі скла - … (скляна)
    М'яч із гуми - … (гумовий)
    Барабан із заліза - … (залізний)
    Конячка з глини - … (глиняна)
    Відро із пластмаси - … (пластмасове)
    Ведмедик з плюшу - … (плюшевий)
    Літак з паперу - … (паперовий)
    Лялька із пластиліну - … (пластилінова)
    Кільце з дроту - … (дротяне)

    Порівняємо ці іграшки.
    (Індивідуальні відповіді дітей)
    М'яч гумовий, а матрьошка дерев'яна.
    Відро пластмасове, а літак паперовий. І т.д.

    "Розкажи про іграшку"
    (Всі діти.)
    - Давайте детальніше розглянемо деякі з цих іграшок.
    Це м'яч. Скажіть, який він? (круглий, червоний, гумовий, пружний…). Як із ним можна грати? (Відбивати, підкидати, ловити, катати, штовхати…)
    Це відро. Яке воно? (Рожеве, пластмасове, велике, легке, красиве…). Як із ним можна грати? (Набирати в нього пісок і будувати будинки, або набирати воду і поливати квіти, або щось переносити…).
    Це літак. Який він? (Легкий, паперовий, легко рветься, може пом'ятися…). Як із нею можна грати? (запускати у повітря, влаштовувати змагання, чий літак далі відлетить.)

    Іграшки різні та грати в них можна по-різному.
    "Що намальовано на картинці?"
    - У кожного з вас є картинка. Розкажіть, хто на ній намальований та що він робить.
    (Дівчинка стрибає через скакалку. Хлопчик грає з юлою. Дівчинка будує пірамідку…)

    Фізмінутка.
    Стійкий солдатик
    Нахилиться все вперед,
    А потім навпаки.
    Вліво, вправо нахилиться,
    Нахиляйтесь, не лінуйтесь!
    На одній нозі стривай,
    Неначе ти солдатик стійкий.
    Руки ти притисніть до грудей,
    Та дивись, не впади!
    Руки вгору, руки в бік,
    І на місці – скок, скок, скок!
    Носом вдих, а видих ротом.
    Дихаємо глибше... А потім...
    Марш на місці не поспішаючи.
    Діти. Ох, гарна зарядка.

    Діти переходять на килим.

    Гра "Мій, моя, моє"
    - Дівчинка Таня із сусідньої групи вирішила подарувати вам свої іграшки (на картках). Чиї це іграшки? (Танини). Таня подарувала мені барабан. Це мій барабан. Насте, що тобі подарувала Таня? (Індивідуальні відповіді дітей)

    А тепер я розповім вам одну історію. Чи знаєте ви, що коли ввечері всі діти йдуть із дитячого садка додому, іграшки оживають та починають грати. Вони ходять один до одного в гості, п'ють чай з іграшкового посуду, пригощаються іграшковими пряниками та печивом і діляться останніми новинами: хто з ними грав, які цікаві ігри вигадували з ними діти,
    І ось одного разу іграшки вирішили пограти у хованки. Ведучим вибрали Мишку. Він відвернувся до стіни і чесно почав рахувати до 10. Хитрі іграшки вирішили сховатися все в одну коробку, яка стояла... (біля стільця).
    Закінчивши рахувати, Мишко вирушив шукати. Спочатку він заглянув… (за коробку), потім… (під стілець), потім забрався… (на стілець), на якому стояло відро. Він заглянув ... (у відро), не втримався і впав у нього, такий незграбний! Він виліз... (з відра), зістрибнув...(зі стільця на підлогу), озирнувся на всі боки, обійшов... (навколо стільця), заліз... (на коробку), сів на ній і задумався: "Де ж вони сховалися?" У цей час у коробці хтось із іграшок тоненько чхнув. Від несподіванки Мишко впав... (з коробки), але одразу ж зазирнув у неї. Так і знайшов своїх друзів!

    Гра "Чого не стало?"
    - Я пропоную вам пограти у гру з різними іграшками, які сховалися у коробці. Ось вони (дістати 5-6 іграшок). Вони хочуть пограти з вами у хованки. Подивіться їх уважно, запам'ятайте їх (5-8 сек). (Закрити іграшки маленькою ширмою, одну прибрати назад в коробку, інші переставити. Прибрати ширму.) Скажіть, чого не стало? (3-4 рази).

    Але іноді іграшки скаржаться один одному: кому що зламали, порвали, зіпсували.
    Гра "Чого не вистачає?"
    У кожної дитини картка із зображенням зламаної іграшки.
    - А тепер уважно розгляньте ваші картинки. На них зображені іграшки, які зламали діти. Скажіть, чогось не вистачає кожній із цих іграшок (Індивідуальні відповіді дітей).
    - Ми з вами знаємо, що з іграшками треба поводитися дбайливо, не ламати їх. Ви знаєте вірш “Бережіть іграшки”. Давайте згадаємо його.
    Бережіть іграшки
    Вантажівка без коліс,
    У їжачка відклеєний ніс,
    Стали чорними курчата,
    А з ляльки лізе вата!
    Були новими іграшки,
    А тепер вони старенькі.
    Беремо ж швидше
    Голки та клей,
    Нитки, котушки
    І робимо іграшки.
    І нам за це від душі
    Дякую скажуть малюки.

Програмний зміст:

Корекційно-навчальні завдання:

    Розширити знання дітей про різноманіття іграшок, форму, матеріали, з яких вони виготовлені;

    Розвивати зорове сприйняття, фіксацію погляду;

    Вчити виділяти складові, матеріал, властивості поверхні;

    Вчити складати безперервну, логічно пов'язану розповідь про іграшку за опорною за схемою;

    Вчити складати якісні прикметники, зіставляти іграшки за матеріалом;

    Вчити дітей визначати та називати просторове розташування предметів;

    Вчити розрізняти та називати кольори, відтінки, правильно використовувати їх при описі іграшок;

    Закріпити назви основних геометричних стандартів.

Корекційно-розвиваючі завдання:

    Розвивати слухову пам'ять, дотик, тактильну пам'ять;

    Розвивати просторове мислення, просторову уяву;

    Активізувати зорові функції відстеження, акомодації;

    Розвивати дотик дітей у предметно-практичній діяльності;

    Дати елементарні уявлення про матеріали, у тому числі виготовляються іграшки.

    Розвивати графічні навички.

Корекційно-виховні завдання:

    Розвивати зорову увагу;

    Виховувати емоційний відгук на розповіді про іграшки, на їхню різноманітність;

    Закріпити правила поводження з іграшками, ігрові дії.

    Виховувати дружелюбність, вміння грати у колективі.

Мовні завдання:

    Вчити словесного позначення просторового розташування частин зразка;

    Розвивати зв'язне мовлення;

    Розвивати словниковий запас дітей.

Індивідуальна робота: підставки для дітей з косоокістю.

План заняття:

    Введення у тему;

    Перегляд слайду «Екскурсія до музею старовинних іграшок»;

    Бесіда з питань вчителя-дефектолога;

    Вправа формування граматичного ладу промови;

  1. Фізмінутка;

    Вправа «Скриня дотик»;

    Складання описових оповідань із використанням опорних схем;

    Ігри з використанням комп'ютерних технологій;

    Пальчикова гімнастика;

    графічне завдання.

Обладнання:

    Слайд «Старовинні іграшки»;

    Опорні схеми для складання описових оповідань;

    Іграшки: ведмедик, пірамідка, лялька, м'яч;

    «Скриня дотиків»;

    Графічне завдання «Розплутай малюнок».

Попередня робота:

    Розгляд ілюстрацій;

    Читання художніх творів;

    Організація сюжетно-рольової гри «Магазин іграшок».

Хід заняття:

Введення у заняття.

Вчитель-дефектолог: Ви все любите грати. Що вам потрібно, щоб ваша гра була цікавою?

Відповіді дітей.

Вчитель-дефектолог: Правильно, вам потрібні друзі та цікаві іграшки.

Як ви вважаєте, чи давно у дітей з'явилися іграшки? Якими вони були та чому?

Відповіді дітей.

Вчитель-дефектолог: Зараз ми з вами подивимося маленький фільм «Старовинних іграшок». Зверніть увагу на вигляд іграшок, матеріали, з яких вони виготовлені.

Перегляд слайдів.

Вчитель-дефектолог: Скажіть, чому серед старовинних іграшок немає літаків, гелікоптерів, машин? Хто та як раніше робили іграшки для дітей? З чого?

Відповіді дітей.

Вчитель-дефектолог: Іграшки виготовлялися із глини, тканин, дерева, каміння. Пізніше, коли люди навчилися одержувати скло, почали робити їх зі скла. Наприклад, ялинкові іграшки, посуд.

Вчитель-дефектолог: Ми знаємо, що іграшки виготовляють із різних матеріалів. Скажіть будь ласка,

Якщо іграшка виготовлена ​​із глини, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із соломи, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із тканини, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із вовни, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із пластмаси, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із плюшу, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із вати, як вона називається?

Якщо іграшка зроблена зі скла, як вона називається?

Якщо іграшка зроблена з картону, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​з паперу, як вона називається?

Якщо іграшка виготовлена ​​із гуми, як вона називається?

Вчитель-дефектолог: Люди з давніх-давен про свої улюблені предмети любили складати загадки. Я пропоную відгадати загадки про іграшки.

Закриває вона очі

І розповідає казки.

Може "Мама!" закричати,

І в колясці полежати (лялька).

Він стрункий і гарний, має густу гриву.

Шкода, не можна на ньому промчати,

Можна тільки похитатися (кінь - гойдалка).

Стукнеш об стінку, я відскачу.

Кинеш на землю, а я підскачу.

Я з долонь у долоні лечу,

Смирно лежати не хочу (м'яч).

Поруч різні подружки,

Але схожі один на одного.

Всі вони сидять один в одному,

А лише одна іграшка (матрьошки).

Скаче крихта, а всього одна ніжка (вілл)

Фізмитка «Ми втомилися».

Ми втомилися, засиділися.

Нам захотілося розім'ятися.

То на стіну подивилися,

То у віконце подивилися.

Вправо, вліво поворот,

А потім навпаки.

Присідання починаємо,

Ноги до кінця згинаємо.

І востаннє присіли,

А потім на місце сіли.

Вчитель-дефектолог: Зараз я хочу перевірити, чи ви дізнаєтеся іграшку, не бачачи його.

Вправа «Скринька дотик».

Вчитель-дефектолог: У руках у вас по іграшці. Вони різні, виготовлені з різного матеріалу. Розкажіть нам про них. А допоможе вам у цьому така схема.

Складання описових оповідань із використанням опорної схеми.

Вчитель дефектолог: Я пропоную вам пограти в логічні ігри, в яких задіяні іграшки.

Ігри з використанням комп'ютерних технологій «Виключення зайвих предметів», «Що спочатку, що потім», «Послідовність із двох елементів», «Знайди такий самий предмет, як зразок», «Підбери предмет, що бракує», «Заповни таблицю».

Вчитель-дефектолог: Молодці! Зараз я хочу звернутися до вас від імені іграшок. Слухайте пісню іграшок.

Діти люблять іграшки,

Так всі говорять.

Ну, а хіба іграшки

Чи не люблять хлопців?

Душі в них не чують!

Жаль, що це не всі помічають!

Не помітиш образи

На наш погляд.

Ми хлопцям прощаємо

Будь-яку образу.

Вчитель-дефектолог: Про що ця пісня іграшок?

Відповіді дітей.

Вчитель-дефектолог: У шухляді лежало багато іграшок, і вони переплуталися. Давайте ми їх зараз розплутаємо.

Пальчикова гімнастика «Куля».

Надуємо швидко кульку, всі пальці обох рук стикаються

кінчиками

Він стає більшим, у цьому становищі дуємо на них

Раптом куля лопнула, повітря вийшло, пальчики набувають форми кулі

Став він тонким і худим. Повітря «виходить» і пальчики приймають

вихідне положення

Виконується завдання «Розплутай малюнок» на готовій основі.

Підсумок: Про що ми говорили сьогодні? Усі іграшки однакові? Чим відрізняються іграшки? Що у них спільного?

Муніципальне бюджетне дошкільне освітнє

установа – «Дитячий садок № 5» компенсуючого виду.

міського округу місто Стерлітамак

Республіки Башкортостан

«Іграшки»

конспект інтегрованого заняття

з використанням комп'ютерних технологій

у підготовчій групі № 3

Підготувала Сагітова Г.З.

вчитель-дефектолог

Заняття.
Тема. Ведмедик. Розглядання великого та маленького ведмедиків.
Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, пізнавально-дослідницька, музична.
Цілі: знайомити дітей із назвами предметів найближчого оточення: іграшка ведмедик; вчити описувати іграшку (називати частини, величину, ознаки), знаходити її зображення на картинках, порівнювати велику та маленьку іграшки; розвивати мову, інтерес до рухів під музику; збагачувати словник дітей.
Цільові орієнтири дошкільної освіти: бере участь у грі «Знайди ведмедика», виявляє емоційну чуйність на доступні віку музичні твори (російська народна мелодія «Полянка» в обробці Г. Фріда); може розповісти про зображене на картинці, про іграшку (ведмедик та її зображення на картинках), розглядати і порівняти предмети за величиною за допомогою навідних питань педагога.
Матеріали та обладнання: два плюшеві ведмедики, що відрізняються за розміром, картинки із зображенням різних іграшок (заєць, вантажівка, лялька, м'яч 2–3 зображення ведмедика).
Музичний супровід: російська народна мелодія "Полянка" в обробці Г. Фріда.
Організована освітня діяльність.
1. Організаційний момент.
Вихователь (показує великого плюшевого ведмедика). Хлопці, подивіться та скажіть, хто це.
Якщо діти відповідають правильно, вихователь підтверджує їхню відповідь і просить тих хлопців назвати іграшку, хто промовчав.

2. Основна частина. Розгляд іграшки.
Вихователь. Підійдіть ближче до ведмедика, погладьте його по пухнасті шерсті, поторкайте вушка, гладкий носик, м'які лапи, животик, подивіться, які у нього очі.
Діти розглядають, чіпають ведмедика.
- Який ведмедик? (Заохочує дітей говорити разом з ним.) Наш ведмедик (який?) великий, пухнастий, у нього вушка (які?) м'які, лапи (які?) м'які, а живіт (який?), хвостик (який?). Носик у ведмедика гладкий, очі круглі, як ґудзички.
– Назвіть частини іграшки. (Носик, хвіст, лапки, живіт, спинка.) Де у ведмедика носик? (Діти показують.)
3. Дидактична гра «Знайди ведмедика».
Вихователь прикріплює на мольберт картинки із зображенням іграшок, потім, вказуючи на них, просить дітей показати ведмедика: «Тут, на картинках теж є ведмедики, але вони сховалися серед інших іграшок, знайдіть їх». Діти по черзі можуть підійти та вказати на картинки із зображенням ведмедика.

4. Музично-ритмічні рухи.
Під російську народну мелодію «Полянка» в обробці Г. Фріда діти зображують, як ходить клишоногий ведмедик, як збирає ягоди, при цьому вихователь показує і коментує дії, які повторюють за ним діти: «Косолапі ведмедики ходять по галявині. (Ідуть клишоногою ходою.) Ой, скільки ягід на галявині! (Розводять руки в сторони від подиву.) Ведмедики збирають ягоди в лапку, потім кладуть у рот. (Імітують рухи.)»
5. Порівняння ведмедиків різної величини.
З-під столу, на якому сидить великий ведмедик, вихователь дістає маленького ведмедика і садить поруч із великим, просить назвати іграшку: «Хто це?» (Ведмедик.) Далі, вказуючи спочатку на маленького ведмедика, потім на великого, ставить питання: «Цей ведмедик такий же?». Якщо дітям важко відповісти, вихователь каже: «Наш ведмедик великий, а цей маленький. Який наш ведмедик? (Великий.) А цей? (Маленький.) У великого ведмедика вуха великі, а у маленького… (вушка маленькі), у великого ведмедика лапи великі, а у маленького… (лапки маленькі)» і т.д.
Після кожного питання вихователь дає дітям можливість відповісти самостійно, а при утрудненнях спонукає дітей повторювати відповідь за ним.

6. Рефлексія.
Подивіться, мішені, як наші хлопці весело граються.
Вихователь читає дітям уривок із вірша З. Олександрової і показує рухи, що відповідають тексту, а діти повторюють.
Ведмедик лапу заносив,
Наступивши на шишку, Топнути спочатку однією, потім іншою ногою.
Розсердився, пригрозив:
Ти дізнаєшся ведмедика! Погрозити пальцем.
Шишку в сучках закопав,
Потанцював на сучках, Стрибки на двох ногах на одному місці.
Посковзнувся і впав
У нори борсучої. Сісти навпочіпки.
Вийшов заспаний борсук,
Забурчав на ведмедика. Погрозити пальцем.
Ведмедик злякався, вліз на сук,
Причаївся мишкою. Стрибок на місці, сісти навпочіпки, обхопити коліна руками.



Подібні публікації