Tieto škodlivé konflikty sú prezentáciou na lekciu na túto tému. Prezentácia „tieto škodlivé konflikty“ Hodina týchto škodlivých konfliktov

OBECNÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV STREDNÁ ŠKOLA č.85

Triedna hodina

"Tieto škodlivé konflikty"

6 trieda "A".
Ciele:

Úlohy:




Typ udalosti: spoločenská hodina
Vybavenie: projektor, plátno, laptop.
Pripravená triedna hodina

a vykonal:

Krasko Tatyana Mikhailovna,

triedny učiteľ

6 trieda "A".

Taishet, 2010

Dizajn: Epigraf na tabuli „Kto nevie variť polievku, varí kašu“, prezentácia.
Priebeh vyučovacej hodiny

Triedny učiteľ: Chlapci, museli ste niekedy „rozhýbať neporiadok“? Čo to bolo?

Vzorové odpovede od detí:

Niečo som pokazil, s každým som sa pohádal; sa dostal do ťažkej situácie a pod.

Triedny učiteľ: A je tu ešte jedno príslovie so slovom kaša: "Nemôžeš s tebou robiť kašu." O kom to hovoria?

Vzorové odpovede od detí: o hlúpom, lenivom, nepoddajnom, o človeku, s ktorým sa nedá dohodnúť.

Triedny učiteľ: Prečítajte si epigraf pre triednu hodinu. Ako by ste vysvetlili jeho význam?

Vzorové odpovede od detí: Kto nedokáže komunikovať a rozumie si, ocitne sa v neprehľadných situáciách. Tí, ktorí nedokážu vychádzať s ľuďmi, neustále spôsobujú ťažkosti sebe aj iným. Ak tím nedokáže spolupracovať, každé podnikanie sa zmení na neporiadok.

Triedny učiteľ: Ak tím nedokáže spolupracovať, vzťahy v tomto tíme sa neustále riešia, hromadia sa krivdy a dochádza k stretom. Ako sa im vyhnúť? Ako zastaviť „rozoberanie“ neporiadku, ktorý sa pri takýchto stretoch uvaril? Budeme o tom hovoriť počas vyučovania.

Zdvihnite ruky, kto sa kedy dostal do konfliktnej situácie? Pripomeňme si, prečo vznikla vaša konfliktná situácia. Čo bolo príčinou tohto konkrétneho konfliktu?

Aby ste to urobili, navrhujem, aby ste doplnili vetu, ktorá sa objavila na obrazovke: „Príčinou konfliktu bolo, že ......“ (snímka 1)

Vzorové odpovede od detí:

Obaja sme s priateľom chceli byť lídrami vo firme.

Máme úplne iné postavy.

Nepáčilo sa mi jeho správanie.

Začali sme fandiť rôznym futbalovým tímom

Triedny učiteľ: Ako vidíme, konflikty vznikajú z rôznych dôvodov, ale dôvody sú u každého podobné: nesúlad cieľov, túžob, hodnotení, neúcta k druhým, neschopnosť komunikovať.

čo je konflikt?

(snímka 2) Konflikt- toto je stret, rozpor, ktorý vyvoláva medzi ľuďmi nevraživosť, strach, nenávisť. Vedci ich identifikovali hneď niekoľko odrody konflikty.

(snímka 3) Najčastejšie je neovládateľný konflikt.

V autobuse vám niekto stúpil na nohu a vy ste boli rozhorčení: „Ten drzý chlap sa ani neospravedlnil! Teraz je nútený zaútočiť: "Musíte si vziať taxík!" V dôsledku toho môžu veci viesť k boju.

(snímka 4) Iný typ konfliktu - chladné napätie(vnútorný konflikt).

Môže sa to stať medzi ľuďmi stojacimi v rade, keď sa niekto pomocou svojho práva snaží predbehnúť všetkých. Napríklad pri preukazovaní preukazu sociálneho pracovníka ľudia mlčia, no všetko v nich vrie. Potom to však niekto nevydrží a protestuje, front ho podporí a vypukne škandál.

(snímka 5) Existuje tretia odroda - vyhýbanie sa, keď človek jasne dáva najavo, že nechce udržiavať komunikáciu.

Aká je podľa vás škoda takýchto konfliktov?

Vzorové odpovede od detí:

Kvôli konfliktom sa hádate s tými, ktorých máte radi. Nechcem ísť do školy. Vaše zdravie trpí, ste nervózny a podráždený.

Triedny učiteľ: Správne!

Po prvé, ľudská dôstojnosť trpí konfliktmi.

Po druhé, na každú minútu konfliktu pripadá 20 minút následných zážitkov, keď práca nejde dobre a vo všeobecnosti sa všetko vymkne spod kontroly.

Po tretie, trpí fyzické zdravie - sú postihnuté nervy, srdce a krvné cievy. Preto je nevyhnutné naučiť sa takýmto konfliktom predchádzať.

Po prvé, v žiadnom prípade by ste nemali používať zakázané techniky - sú to frázy ako: "No tak!", "Čo tomu rozumiete!", "Zdá sa, že ste chytrý človek, ale hovoríte také nezmysly!" (snímka 6)

Naopak, slová majú jednoducho magický účinok: „zdá sa mi“, „možno sa mýlim“, „možno so mnou budete súhlasiť“ atď. (snímka 7)

Správne správanie počas konfliktu zachová vaše zdravie a nielen vy, ale aj ostatní budú pokojnejší a šťastnejší.

Rovnako ako choroby, konfliktom je lepšie predchádzať, ako ich liečiť. Teraz sa naučíme predchádzať konfliktným situáciám. Na to existuje veľa spôsoby. Pozrieme sa na dva najbežnejšie.

(snímka 8) najprv ako predchádzať konfliktom - mäkká konfrontácia.

Mäkká opozícia je silná námietka vyjadrená v miernej forme. Takto môžete obhájiť svoju pozíciu bez toho, aby ste urazili druhú osobu.

Po druhé metóda sa volá "konštruktívny návrh" Ide o snahu nájsť kompromis, t.j. riešenie, ktoré by vyhovovalo každému. Pozrime sa na konkrétne situácie.

(snímka 9) Mäkká konfrontácia.

Nepáči sa vám, že váš sused pri stole nikdy nenosí učebnice do školy a používa vaše. Dajte mu miernu konfrontáciu. Skúste mu to jemne naznačiť.

Príklady fráz od detí:

Dima, nechcem sa hádať, ale nemám rád, keď ostatní používajú moje veci.

nie byť urazený, ale toto sú moje učebnice a je pre mňa pohodlnejšie používať ich samostatne.

Konštruktívny návrh.

Si veľmi dobrý v mäkkej konfrontácii. Ako sa môžete v tejto situácii vyhnúť konfliktom pomocou konštruktívneho návrhu?

Príklady fráz od detí:

Lena, zdá sa mi nespravodlivé, že nosím učebnice do školy sama, urobme to jednu po druhej. Chápem, že je ťažké nosiť do školy plnú tašku učebníc. Teraz sú také tašky na kolieskach a s výsuvnou rukoväťou. Možno by si o to mohol požiadať svojich rodičov.

Triedny učiteľ: Jemná konfrontácia a konštruktívne návrhy sú dva spôsoby správania, ktoré vám pomôžu predchádzať konfliktom a zachovať si dôstojnosť.

Ak konflikt nezastavíte, rozhorí sa ako oheň. A niekedy je nemožné to uhasiť. A ak ide o konflikt medzi národmi, môže to skončiť nezmieriteľnou vojnou. Potom mierové jednotky prichádzajú do oblasti konfliktu a snažia sa konflikt uhasiť a obnoviť dialóg medzi národmi. Na uhasenie konfliktu psychológovia prišli so špeciálnym protipožiarnym pravidlom – „Šesť krokov k mieru“.

Navrhujem, aby ste pôsobili ako mierotvorcovia. Pokúsme sa vyriešiť konflikt pomocou tohto pravidla.

Pozvané sú strany, ktoré majú konflikt – dvaja ľudia, ktorí sú v konfliktnom stave.

Pozývame vás, aby ste urobili šesť krokov k zmiereniu.

Ak chcete podniknúť tieto kroky, musíte na moje otázky odpovedať čestne a jasne. Takže urobte prvý krok! Teraz poskytnite úprimnú a jasnú odpoveď na otázky: (snímka 10)

1. "Aká moja túžba viedla ku konfliktu?"

Teraz musíte urobiť druhý krok. (A pod.)

2. "Čo spôsobilo konflikt?"

Opýtajte sa sami seba:

3. "Môžem prísť s riešením, v ktorom obaja dostaneme to, čo chceme? Aké by to mohlo byť riešenie? Koľko takýchto riešení dokážeme spoločne vymyslieť? A aké riešenia ti môžu navrhnúť tvoji spolužiaci?"

4. "Zamyslite sa nad tým, ktoré z týchto riešení je najlepšie? K čomu povedie každé z navrhovaných riešení?"

5. "Budem spokojný s týmto rozhodnutím? Bude spokojný môj oponent? Aké rozhodnutia budú vyhovovať nám obom? Urobíme tieto rozhodnutia?"

Zostáva jeden krok! Musíme odpovedať na poslednú otázku:

6. "Kde by sme mali začať naše prímerie?"

(treba si podať ruku)

Takže sme váš konflikt uhasili – nastalo prímerie. Ale učiteľ alebo dospelý nebude vždy vedľa vás. V takýchto prípadoch môže každý z vás pôsobiť ako mierotvorca a pokúsiť sa konflikt uhasiť alebo aspoň oddeliť konfliktné strany od seba.

Diskusia "Potrebujeme mierotvorcov?"

Triedny učiteľ: Čo si myslíte, pomôže týchto šesť krokov zmieriť protivníkov? Je vôbec potrebné uzavrieť prímerie? Možno máte nejaké iné spôsoby, ako vyriešiť konfliktné situácie?

Vzorové odpovede od detí:

Ani 10 krokov nezmieri tých, ktorí sa navzájom pohŕdajú. Čo ak sa niekto správal škaredo a škaredo? Vtedy by to nemali vôbec znášať. Ak naozaj chcú uzavrieť mier, urobia to.

Jedno príslovie hovorí: Dvaja sa bijú, tretí zostáva vonku. Ak sa ich pokúsite zosúladiť, vytvoríte si dvoch nepriateľov.

V konflikte sa mýlia obe strany. Stačí im to vysvetliť a za žiadnych okolností sa neprikláňať k jednej strane.

Slovo na záver.

Triedny učiteľ: V spoločnosti sa nedá žiť bez rozporov, ľudia budú mať vždy iné názory, vkus a preferencie. Ale tieto rozpory nemôžu viesť ku konfliktom. Aby ste si udržali duševný pokoj, duševné a fyzické zdravie, musíte sa naučiť predchádzať konfliktom a ak už konflikt vypukol, musíte sa z neho vedieť dostať.

Zhrnutie.

Aký dojem vo vás hodina triedy zanechala?

Získali ste väčšiu dôveru vo svoje schopnosti?

Máte chuť používať spôsoby, ako predchádzať konfliktom a riešiť ich?

Hodinová sebareflexia triedy

"Tieto škodlivé konflikty"

vedená v 6 „A“ triede triednym učiteľom

Krasko Tatyana Mikhailovna
Typ udalosti: spoločenská hodina
Vybavenie: projektor, plátno, laptop.
Dekor: epigraf na tabuli „Kto nevie variť polievku, variť kašu“, prezentácia.
Hodina je venovaná spôsobom efektívnej komunikácie. Mnohé deti v tomto veku jednoducho nie sú naučené riešiť konflikty pokojne. Príčiny konfliktov medzi tínedžermi sú neschopnosť dlhodobo odolávať napätiu, návyk na agresivitu a neznalosť správnych spôsobov, ako sa konfliktom vyhnúť. Dôsledkom konfliktov je nervozita detí, vznik problémov s fyzickým a duševným zdravím, nárast nepochopenia, nedôvera pri komunikácii s rovesníkmi.

11-13 rokov je vek, v ktorom veľa detí kladie na prvé miesto pocit rozporu s ostatnými a konfliktná situácia sa môže stať dominantnou v komunikácii dieťaťa s rovesníkmi aj s dospelými. Na základe toho považujem uskutočnenie triednickej hodiny s takouto témou za potrebné, akútne a včasné.

Cieľ:

Vyzvite deti, aby sa zamysleli nad prekážkami aktívnej komunikácie s ľuďmi, ich dôsledkami na vlastné zdravie a naučte ich, ako sa dostať z konfliktných situácií.

Boli dodané nasledovné úlohy:


  1. Vzdelávacie: oboznámiť deti s pojmom „konflikt“ a „konfliktná situácia“, so spôsobmi, ako konfliktom predchádzať, priviesť k myšlienke, že konflikty prispievajú k zhoršovaniu zdravia.

  2. Výchovné: podporovať formovanie pozitívneho vzťahu k ľuďom, podnecovať deti k spolupráci a vzájomnému porozumeniu, ako jednu z ciest k udržaniu duševnej rovnováhy, duševného a fyzického zdravia.

  3. Rozvojové: rozvíjať túžbu zvládnuť komunikačné a sociálne interakcie.

Formuláre udalostí: rozhovor, diskusia, uvedenie do teoretickej problematiky a situácií prostredníctvom prezentácie.

Objasnenie pojmu „konflikt“, „konfliktná situácia“, uvedomenie si príčin konfliktov a ich dôsledkov prostredníctvom analýzy navrhnutých situácií, ktoré môžu viesť ku konfliktu, zvládnutie zručností konštruktívneho riešenia konfliktov – to je náplň hodiny hodina.

Hodina „Tieto škodlivé konflikty“ je jedným z dôležitých článkov v systéme výchovno-vzdelávacej práce zameranej na zisťovanie a predchádzanie problémom, ktoré u dospievajúcich detí vznikajú pri komunikácii, určovaní ich miesta v spoločnosti, pri štúdiu priorít, ich potrieb a schopností. Popri organizovaní rodičovských stretnutí na túto tému a individuálnych rozhovoroch takéto hodiny načrtávajú prítomnosť určitých problémov, nútia vás zamyslieť sa nad ich príčinami a dôsledkami, naučia vás ich prekonávať sami alebo s pomocou iných a pomáhajú s tým aj vašim priateľom. .

Neriešené problémy dospievania spravidla vedú k narušeniu vzťahov s ostatnými, skľúčenosti, depresiám, zhoršovaniu fyzického a duševného zdravia. Preto verím, že realizácia tejto triednickej hodiny pomáha v deťoch rozvíjať pozitívny vzťah k ľuďom, podnecovať deti k spolupráci a vzájomnému porozumeniu, ako jeden zo spôsobov, ako si zachovať duševný pokoj, duševné a fyzické zdravie.

Deti sa aktívne zúčastňovali na triednickej hodine, ochotne zvažovali prípady vedúce ku konfliktom a úspešne ich riešili, diskutovali o nich aj po hodine, ako aj s rodičmi doma, preto verím, že ciele a zámery, ktoré som si stanovil, boli dosiahnuté.

Téma: „Tieto škodlivé konflikty“ Konflikty sú normou života. Ak vo vašom živote nie sú žiadne konflikty, skontrolujte, či máte pulz? C. Lixon.


"Tí, ktorí nevedia variť polievku, robia kašu." Už ste niekedy robili kašu?


Ciele: zoznámiť deti s pojmom „konflikt“; povzbudzovať deti, aby spolupracovali a navzájom si rozumeli; rozvíjať u žiakov rešpektujúci postoj k rodičom a spolužiakom; rozvíjať schopnosť správne vyriešiť konfliktnú situáciu;


Doplňte vetu „Dôvodom konfliktu bolo, že...“


Konflikt je stret, rozpor, ktorý vyvoláva medzi ľuďmi nepriateľstvo, strach a nenávisť.


Test na identifikáciu konfliktov u detí a rodičov Do akej miery ste konfliktnou osobou?


„Hodnotenie vlastného správania v konfliktnej situácii“ ČASTO 3 body; OD PRÍPADU KU PRÍPADU - 2 body; Zriedkavé - 1 bod.


OTÁZKA: Ako sa zvyčajne správate v spore alebo konfliktnej situácii?


ODPOVEDE: Vyhrážam sa alebo bojujem. Snažím sa akceptovať pohľad nepriateľa a zaobchádzať s ním ako so svojím vlastným. Hľadám kompromisy. Priznávam, že sa mýlim, aj keď tomu nemôžem úplne uveriť. 5. Vyhýbanie sa nepriateľovi.


6. Chcem dosiahnuť svoje ciele za každú cenu. 7. Snažím sa prísť na to, s čím súhlasím a s čím absolútne nesúhlasím. 8. Robím kompromisy. 9. Vzdávam sa. 10. Zmena témy...


11. Vytrvalo opakujem jednu myšlienku, kým nedosiahnem svoj cieľ. 12. Snažím sa nájsť zdroj konfliktu, pochopiť, kde to všetko začalo. 13. Trochu sa podvolím a tým zatlačím na druhú stranu, aby urobila ústupky. 14. Ponúkam pokoj. 15. Snažím sa zo všetkého robiť srandu.


Typ „A“ - súčet bodov očíslovaných 1, 6,11. Typ „B“ - súčet bodov očíslovaných 2, 7,12. Typ „B“ - súčet bodov očíslovaných 3, 8,13. Typ „G“ - súčet bodov očíslovaných 4,9,14. Typ „D“ - súčet bodov očíslovaných 5,10, 15.


„A“ je „ťažký typ riešenia konfliktov a sporov“ „B“ je „demokratický“ štýl „C“ je „kompromisný“ štýl „D“ je „mäkký“ štýl „D“ je štýl „odchádzajúci“


Konfliktológia je veda, ktorá študuje príčiny, výskyt, vývoj a riešenie konfliktov. Znalosť základov zvládania konfliktov je potrebná pre každého človeka, pretože pomáha: vyhýbať sa konfliktom, kde je to možné; správne riešiť konflikt; zvládať konflikty; efektívne riešiť konflikty.


Stratégie riešenia konfliktov


Hra na hrdinov „Kontakty a konflikty“


Zlaté pravidlo komunikácie: Vždy sa správajte k ostatným tak, ako by ste chceli, aby sa ostatní správali k vám.


Aká je škoda takýchto konfliktov? Po prvé, ľudská dôstojnosť trpí konfliktmi. Po druhé, na každú minútu konfliktu pripadá 20 minút následných zážitkov, keď práca nejde dobre a vo všeobecnosti sa všetko vymkne spod kontroly. Po tretie, trpí fyzické zdravie - sú postihnuté nervy, srdce a krvné cievy. Preto je nevyhnutné naučiť sa takýmto konfliktom predchádzať.


Vyriešiť konflikt znamená nájsť riešenie prijateľné pre obe konfliktné strany

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Tieto škodlivé konflikty Tí, ktorí nevedia uvariť polievku, robia kašu. V. Domile

Dôvodom konfliktu bolo...

Konflikt je stret, rozpor, ktorý vyvoláva medzi ľuďmi nepriateľstvo, strach a nenávisť. Nezvládnuteľný konflikt (situácie v autobuse) Chladné napätie (rada v obchode) Vyhýbanie sa (človek dáva najavo, že nechce komunikovať)

Spôsoby predchádzania konfliktom 1. Mäkká konfrontácia – silná námietka vyjadrená mäkkou formou. 2. Konštruktívny návrh je pokusom nájsť kompromis, teda riešenie, ktoré by mohlo vyhovovať každému.

„Šesť krokov k mieru“ 1. Aká moja túžba viedla ku konfliktu? Čo chce osoba, s ktorou mám konflikt? 2. Čo spôsobilo konflikt? Chceme obaja to isté? Alebo chceme, aby sa zároveň stalo niečo iné? 3. Opýtajte sa sami seba: Môžem prísť s riešením, kde obaja dostaneme to, čo chceme? Aké by mohlo byť riešenie? Koľko takýchto riešení dokážeme vymyslieť spolu s mojím oponentom? Aké riešenia môžu navrhnúť vaši spolužiaci?

4. Zamyslite sa nad tým, ktoré z týchto riešení je najlepšie? K čomu povedie každé z navrhovaných riešení? Budem spokojný s ich výsledkami? Bude môj súper spokojný? 5. Aké riešenia budú vyhovovať nám obom? Budeme tieto rozhodnutia realizovať? 6. Kde začať naše prímerie? Čo nám ukáže, že sme sa nemýlili?


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Triedna hodina „Konflikty v našich životoch“.

Hodina je venovaná spôsobom efektívnej komunikácie. Mnohé deti jednoducho neučia, ako riešiť konflikty pokojne. Príčinami konfliktov medzi tínedžermi je ich nervozita, neschopnosť...

vypracovanie triednej hodiny „Konflikty a spôsoby ich riešenia“

Táto vyučovacia hodina vám umožní zvážiť problém konfliktov, príčiny ich výskytu a metódy riešenia v hravom prostredí. Triednická hodina zostavená pre 7. ročník....

Triedna hodina "Konflikty!" Konflikty! Konflikty! (8. ročník)

Cieľ: vypestovať u žiakov úctivý postoj k ľuďom okolo seba, Ciele: - vytvárať predstavy o rôznych možnostiach ľudskej komunikácie, - podporovať porozumenie...

Kto nevie uvariť polievku, robí kašu.

Hodina venovaná spôsobom efektívnej komunikácie.

Príčinou konfliktov medzi tínedžermi je ich nervozita, neschopnosť dlhodobo odolávať napätiu, zvyk agresivity. Hodina o spôsoboch riešenia konfliktov pre deti vo veku 13 – 14 rokov sa nám zdá veľmi relevantná. Objasnenie pojmov „konflikt“, „konfliktná situácia“, uvedomenie si príčin konfliktov, zvládnutie zručností konštruktívneho riešenia konfliktov – to je hlavná náplň vyučovacej hodiny. Scenár udalosti je vybudovaný formou hodinovej komunikácie, využívajú sa rôzne techniky (rozhovor, nedokončená veta, problémová situácia, diskusia).

Ciele lekcie:

– oboznámiť deti s pojmami „konflikt“ a „konfliktná situácia“, so spôsobmi, ako konfliktom predchádzať; podporovať formovanie pozitívneho postoja k ľuďom, túžbu zvládnuť komunikačné zručnosti a sociálnu interakciu; Povzbudzujte deti, aby spolupracovali a navzájom si rozumeli.

Forma: konverzačná hodina.

Prípravné práce s deťmi: deň-dva pred vyučovaním bude musieť učiteľ zistiť, ktoré z detí v triede je v hádke, čo spôsobilo konflikt, a veľmi jemne pripraviť deti na zmierenie, ktoré by sa malo uskutočniť počas vyučovania.

Dekor:

- napísať na tabuľu tému, epigraf;
- napíšte na tabuľu nedokončenú vetu: „Dôvodom konfliktu bolo, že...“;
- Napíš na tabuľu:

Spôsoby, ako predchádzať konfliktom:

mäkká konfrontácia;
konštruktívny návrh.

Triedny plán

I. Interaktívna konverzácia na tému „Mám uvariť polievku alebo urobiť kašu?“
II. Nedokončené vety na tému „Prečo vznikajú konflikty?
III. Miniprednáška „Tieto škodlivé konflikty“.
IV. Dielňa. Spôsoby, ako predchádzať konfliktom:
1. Mäkká konfrontácia.
2. Konštruktívny návrh.
V. Problémová situácia „Šesť krokov k mieru“.
VI. Diskusia "Potrebujeme mierové jednotky?"
VII. Slovo na záver.
VIII. Zhrnutie (úvaha).

Priebeh vyučovacej hodiny

I. Interaktívna konverzácia na tému „Mám uvariť polievku alebo urobiť kašu?“

Triedny učiteľ. Chlapci, museli ste niekedy „zamiešať hrniec“? Čo to bolo?

Vzorové odpovede od detí:

– Urobil som takú vec, že ​​som to neskôr ledva rozlúštil.
"Urobil som pár škaredých vecí a potom to moji rodičia upratali."
"Niečo som pokazil a s každým som sa pohádal."
– Ocitla som sa v ťažkej situácii, z ktorej som nevedela nájsť východisko.
"Urobil som jednu vec veľmi komplikovanú a zmätenú, ktorú museli opraviť iní."

Triedny učiteľ. A je tu ďalšie príslovie so slovom „kaša“: „Nemôžeš si s tebou pripraviť kašu! O kom to hovoria? Vzorové odpovede od detí:

- O hlúpych, lenivých, hlúpych ľuďoch.
- O tvrdohlavých, nepoddajných ľuďoch.
– O tých, ktorí nevedia spolupracovať.
- O človeku, s ktorým sa nedá dohodnúť.

Triedny učiteľ. Prečítajte si epigraf hodiny (číta). Ako by ste vysvetlili jeho význam? Vzorové odpovede od detí:

– Tí, ktorí nie sú schopní komunikovať a porozumieť, sa ocitnú v neprehľadných situáciách.
– Tí, ktorí nevedia vychádzať s ľuďmi, neustále spôsobujú ťažkosti sebe aj iným.
– Ak tím nedokáže spolupracovať, každé podnikanie sa zmení na neporiadok.

Triedny učiteľ. Ak tím nedokáže spolupracovať, vzťahy v tomto tíme sa neustále riešia, hromadia sa krivdy a dochádza ku konfliktom. Ako sa im vyhnúť? Ako prestať upratovať neporiadok, ktorý sa pri takýchto stretoch uvaril? Budeme o tom hovoriť počas vyučovania.

II. Nedokončené vety na tému „Prečo vznikajú konflikty?

Triedny učiteľ. Zdvihnite ruky, kto sa kedy dostal do konfliktnej situácie?

(Deti zdvihnú ruky.)

Pripomeňme si, prečo vznikla vaša konfliktná situácia. Čo bolo príčinou tohto konkrétneho konfliktu? Aby ste to urobili, navrhujem, aby ste dokončili vetu napísanú na tabuli: „Dôvodom konfliktu bolo, že...“

(Deti zdvihnú ruky a prehovoria.)

Vzorové odpovede od detí:

– S kamarátkou sme mali na školskú diskotéku rozdielne názory.
„Zaobchádzali sme s tým istým chlapcom inak.
– Obaja sme chceli byť lídrami v masovej komunite.
– Máme úplne odlišné postavy.
– Nepáčilo sa mi jeho správanie.
"Urazil môjho brata."
– Začali sme fandiť rôznym futbalovým tímom.
"Stal sa fanúšikom hudobnej skupiny, ktorú nemôžem vystáť." A tak ďalej.

Triedny učiteľ. Ako vidíme, konflikty vznikajú z rôznych dôvodov, ale dôvody sú pre každého podobné: nesúlad cieľov, túžob, hodnotení, neúcta k druhým, neschopnosť komunikovať.

III. Miniprednáška „Tieto škodlivé konflikty“

Triedny učiteľ. Konflikt je stret, rozpor, ktorý vyvoláva medzi ľuďmi nepriateľstvo, strach a nenávisť. Vedci identifikovali niekoľko typov konfliktov. Najčastejším je nezvládnuteľný konflikt. V autobuse vám niekto stúpil na nohu a vy ste boli rozhorčení: „Je taký drzý, ani sa neospravedlnil! Teraz je nútený zaútočiť: "Musíte si vziať taxík!" V dôsledku toho môžu veci dokonca viesť k boju.

Ďalším typom konfliktu je chladné napätie (vnútorný konflikt). Môže sa to stať medzi ľuďmi stojacimi v rade, keď sa niekto, využívajúc svoje právo, snaží všetkých obísť. Napríklad veterán ukáže občiansky, ľudia sú ticho, ale všetko v nich vrie. Niekto to ale nevydržal a protestoval, línia ho podporila a vypukol škandál. Tento typ konfliktu sa nazýva „rozšírenie zdola“.

Existuje tretí typ - vyhýbanie sa, keď človek jasne ukazuje, že nechce udržiavať komunikáciu.

Aká je škoda takýchto konfliktov? Po prvé, ľudská dôstojnosť trpí konfliktmi. Po druhé, na každú minútu konfliktu pripadá 20 minút následných zážitkov, keď práca nejde dobre a vo všeobecnosti sa všetko vymkne spod kontroly. Po tretie, trpí fyzické zdravie - sú postihnuté nervy, srdce a krvné cievy. Preto je nevyhnutné naučiť sa takýmto konfliktom predchádzať.

V prvom rade by ste nikdy nemali používať zakázané techniky - sú to frázy ako: "No tak!", "Čo tomu rozumieš?", "Zdá sa, že si šikovný človek, ale hovoríš nezmysly." Naopak, slová majú jednoducho magický účinok: „zdá sa mi“, „možno sa mýlim“, „možno so mnou budete súhlasiť“ atď. Správne správanie v konflikte zachráni vaše zdravie, nielen vy pokojnejší a šťastnejší, ale aj ostatní.

IV. Dielňa. Spôsoby, ako predchádzať konfliktom

Triedny učiteľ. Rovnako ako choroby, konfliktom je lepšie predchádzať, ako ich liečiť. Teraz sa naučíme predchádzať konfliktným situáciám. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť. Pozrieme sa na dva najbežnejšie. Prvým spôsobom, ako predchádzať konfliktom, je jemná konfrontácia. Mäkká opozícia je silná námietka vyjadrená v miernej forme. Takto môžete obhájiť svoju pozíciu bez toho, aby ste urazili druhú osobu. Druhá metóda sa nazýva „konštruktívny návrh“. Ide o snahu nájsť kompromis, teda riešenie, ktoré by mohlo vyhovovať každému. Pozrime sa na konkrétne situácie. Mäkká konfrontácia

Triedny učiteľ. Nepáči sa vám, že váš sused pri stole nikdy nenosí učebnice do školy a používa vaše. Dajte mu miernu konfrontáciu. Skúste mu to jemne naznačiť.

(Učiteľ udelí slovo deťom, ktoré chcú hovoriť. Ak nie sú žiadni dobrovoľníci, môžete vyzvať deti, ktoré sedia v prvom rade, aby sa prihovorili. Každý žiak bez toho, aby vstal zo svojho miesta, musí svojho suseda osloviť menom a Vyjadrite svoje sťažnosti (najpriateľskejšou formou). Je desivé, že všetky deti povedia rovnaké slová. Je dôležité, aby našli správnu intonáciu - dôstojnosť a pevnosť v mäkkej forme.)

Príklady fráz:

– Dima, nechcem sa hádať, ale naozaj nemám rád, keď ostatní používajú moje veci.
– Sasha, neurážaj sa, ale toto sú moje učebnice a je pre mňa pohodlnejšie ich používať sám.

Konštruktívny návrh.

Triedny učiteľ. Si veľmi dobrý v mäkkej konfrontácii. Ako sa môžete v tejto situácii vyhnúť konfliktom pomocou konštruktívneho návrhu?

(Deti hovoria rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom prípade.)

Vzorové odpovede od detí:

– Lena, zdá sa mi nespravodlivé, že len ja nosím učebnice do školy, poďme na to jednu po druhej. Potom sa nikto neurazí.
– Chápem, Anya, aké ťažké je nosiť do školy portfólio plné kníh. Teraz sú aktovky na kolieskach a s výsuvnou rukoväťou, ako kufre. Možno by si mohol požiadať svojich rodičov o jeden na Nový rok alebo na narodeniny?

Triedny učiteľ. Jemná konfrontácia a konštruktívne návrhy sú dve spôsoby správania, ktoré vám môžu pomôcť predchádzať konfliktom a zachovať si dôstojnosť.

V. Problémová situácia „Šesť krokov k mieru“

Triedny učiteľ. Ak konflikt nezastavíte, rozhorí sa ako oheň. A niekedy je nemožné to uhasiť. A ak ide o konflikt medzi národmi, môže to skončiť nezmieriteľnou vojnou. Potom mierové jednotky prídu do oblasti konfliktu a pokúsia sa uhasiť nepriateľstvo a nenávisť a obnoviť dialóg medzi národmi. Na uhasenie konfliktu psychológovia prišli so špeciálnym protipožiarnym pravidlom – „Šesť krokov k mieru“. Navrhujem, aby ste pôsobili ako mierotvorcovia. V našej triede nedávno vypukol konflikt medzi (mená, priezviská). Pokúsme sa tento konflikt vyriešiť šiestimi krokmi. Na začiatok pozývam konfliktné strany do správnej rady.

(Deti idú k tabuli a postavia sa po oboch stranách učiteľa a učiteľ ich požiada, aby stáli od seba.)

Chlapci, zdá sa nám, že ste z tohto konfliktu unavení, ale nikto nechce byť prvým, kto podnikne kroky k zmiereniu. Pozývame vás, aby ste urobili až šesť krokov.

Aby ste mohli urobiť tieto kroky, budete musieť odpovedať na moje otázky čestne a jasne. Takže urobte prvý krok!

Teraz odpovedzte čestne a presne na otázky: „Aká moja túžba viedla ku konfliktu? a "Čo chce osoba, s ktorou som v konflikte?"

(Deti sa v odpovediach striedajú.)

Takže teraz musíme urobiť druhý krok...

(Deti urobia jeden krok k sebe.)

A odpovedzte na otázky: „Čo spôsobilo konflikt? Chceme obaja to isté? Alebo chceme, aby sa v rovnakom čase diali rôzne veci?"

(Odpovedajú deti.)

Urobme tretí krok.

(Deti urobia jeden krok k sebe.)

Opýtajte sa sami seba: „Môžem prísť s riešením, kde obaja dostaneme to, čo chceme? Aké by mohlo byť riešenie?

(Odpovedajú deti.)

Teraz si položte otázku: „Koľko týchto riešení dokážeme vymyslieť spolu s mojím protivníkom?

(Odpovedajú deti.)

Aké riešenia vám môžu navrhnúť vaši spolužiaci?

(Deti sediace pri svojich stoloch zdvihnú ruky a odpovedajú.)

Keď sa našli možné kompromisy, je čas urobiť štvrtý krok.

(Deti urobia jeden krok k sebe.)

Zamyslite sa nad tým, ktoré z týchto riešení je najlepšie? K čomu povedie každé z navrhovaných riešení? Budem spokojný s ich výsledkami? Bude môj súper spokojný?

(Odpovedajú deti.)

Konflikt sme takmer uhasili – robíme piaty krok.

(Deti urobia jeden krok k sebe.)

Odpovedáme, aké riešenia budú vyhovovať nám obom? Budeme tieto rozhodnutia realizovať?

(Odpovedajú deti.)

Zostáva jeden krok!

(Deti urobia jeden krok k sebe.)

Musíme si odpovedať na poslednú otázku: „Kde by sme mali začať naše prímerie? Čo nám ukáže, že sme sa nemýlili?“ (Musíte si podať ruky.)

(Podať si ruky.)

Tak sme tento konflikt uhasili – nastalo prímerie. Ale učiteľ alebo dospelý nebude vždy vedľa vás. V takýchto prípadoch môže každý z vás pôsobiť ako mierotvorca a pokúsiť sa konflikt uhasiť alebo aspoň oddeliť konfliktné strany od seba.

VI. Diskusia "Potrebujeme mierotvorcov?"

Triedny učiteľ. Čo si myslíte, pomôžu tieto kroky zmieriť súperov? Je vôbec potrebné uzavrieť prímerie? Možno máte nejaké iné spôsoby, ako vyriešiť konfliktné situácie?

Vzorové odpovede od detí:

– Ani 10 krokov nezmieri tých, ktorí sa navzájom pohŕdajú.

– Čo ak sa jeden z nich správal škaredo a škaredo? Verím, že potom ich netreba znášať.

- Áno, o 2 dni už zabudnú, o čo sa hádali, a nebude potrebné žiadne prímerie.

– Môžete si zopnúť malíčky: „Makeť, líčiť, líčiť... atď.“ - bude to oveľa lepšie a hlavne - kratšie.

- Ak chcú uzavrieť mier, urobia to bez akýchkoľvek krokov. A ak jeden z nich nechce, nepomôže ani sto krokov.

- Existuje príslovie: "Dvaja sa bijú, tretí neprekáža!" Ak sa ich pokúsite zosúladiť, sami si vytvoríte dvoch nepriateľov.

– Spôsoby riešenia konfliktu sú v každej situácii iné. Môžete odsúdiť obe strany, môžete trestať (ak sa napríklad deti pobili), môžete každému vysvetliť, čo robí zle.

– V konflikte sa obaja mýlia, stačí im to vysvetliť a v žiadnom prípade sa nestavať na stranu jedného.

VII. Slovo na záver

Triedny učiteľ. Nie je možné žiť v spoločnosti bez rozporov, ľudia budú mať vždy rôzne názory, vkus a preferencie. Ale tieto rozpory nemôžu viesť ku konfliktom. Na udržanie duševného, ​​duševného a fyzického zdravia sa musíte naučiť predchádzať konfliktom a ak už konflikt vypukol, musíte sa z neho vedieť dostať.

VIII. Zhrnutie (úvaha)

Triedny učiteľ. Aký dojem zanechala triedna hodina? Získali ste väčšiu dôveru vo svoje schopnosti? Máte chuť používať spôsoby, ako predchádzať konfliktom a riešiť ich?

Vzorové odpovede od detí:

– Dojem je dobrý, verím, že sa dokážem vyhnúť konfliktom.
"Zatiaľ je všetko jasné, ale keď sa ocitnete v konfliktnej situácii, možno sa všetko skomplikuje."
– Je to veľmi dobrý dojem, keby sa každý naučil takto rozprávať, neboli by žiadne konflikty.
– Som presvedčený, že sa dokážem vyhnúť konfliktom.
– Inteligentný človek nikdy neprivedie veci do konfliktu.



Súvisiace publikácie