Конспект інтегрованого заняття з формування граматичного устрою мови "в гості до лісника". Пізнання Конспекти занять з розвитку граматичного

Вчитель-логопед: Жильцова Є.В.,

вищої кваліфікаційної категорії

Програмний зміст

Ціль: створення педагогічних умов ефективного формування лексико-грамматического ладу промови на лексичну тему: «Осінь» в дітей віком старшої групи компенсуючої спрямованості з порушенням розвитку промови.

Завдання домінуючої освітньої галузі (мовленнєвий розвиток):

1.Продовжувати роботу над розвитком розуміння дітьми словотвору та збагатити словник дітей іменниками: передзимтя, листобій, брудник;

2. Продовжувати формувати вміння підбирати прикметники до іменників (слова-ознаки, що відповідають на запитання: Який? Який? Який? Який?).

Завдання інтегрованих освітніх областей (пізнавальний розвиток):

1. Розвивати прагнення до пізнання нового, формувати інтерес до рідної мови, традицій, звичаїв свого народу.

2.Ознайомити зі старовинними російськими назвами осінніх місяців - вересень, жовтень, листопад, допомогти зрозуміти їх зміст, запам'ятати.

3.Познайомитидітей із життям простих людей (селян), які займалися сільським господарством,назвою та призначенням предметів російського побуту: бочка, кадушка, чавунок, козуб, туїсок.

(фізичний розвиток):

1. Продовжувати розвивати слухову увагу, пам'ять.

2.Розвивати дрібну мускулатуру рук, координацію та узгодженість мови з рухом.

(соціально-комунікативний розвиток):

1.Формировать початку праці у побуті російських громадян, виховувати бажання трудиться.

2. Сприяти вихованню гнучкості розуму, сміливості, дружби, добра через художнє слово (прислів'я).

ІКТ методично використано як метод та засіб навчання. Мета застосування - урізноманітнити, зробити цікавою форму подачі інформаційного матеріалу дітям.

Попередня робота

Розучування пальчикової гри "Опалого листя розмова", словесної гри «Ти лети, лети, листок»; прислів'їв та приказок про осінь. Читання казок: "Ріпка", "Ведмідь і мужик", "Вірки і коріння". Дидактичні ігри щодо словотвору «Який? Яка? Яке?», «Знайди зайвий», «Один-багато», «Веселий рахунок».

Екскурсія в осінній парк, спостереження сезонних змін у природі восени.

Розповідь про сюжетні картини «Осінь».

Обладнання: столи, стільці за кількістю дітей; лава, вкрита половиком із «російської хати», стіл зі скатертиною для старовинного начиння; мультимедійний проектор, екран.

ІКТ: презентація, аудіозаписи: голос бабусі-господарки російської хати, мелодії пісень «Від посмішки», «Фіксики» (годинник), «Крилаті гойдалки», «Білогріві конячки».

Матеріали: сухий басейн (кошик із сушеною квасолею та шишками); сюжетні картинки із зображенням осінніх ознак; кленовий лист, зшитий із помаранчевого фетру; картинки із зображенням назви артикуляційних та голосових вправ; засушений стручок гороху; старовинне начиння: чавунок,кошик (кошеня), бочка, кадушка, туїсок; пластикові тарілки (за кількістю дітей) із крижаними кульками; тепла вода (у тазі), паперові рушники (за кількістю дітей);виделок капусти.

Хід заняття.

I частина - вступна (мета - концентрація уваги дітей та мотивування дітей на освітню діяльність, визначення мети заняття)

Організація дітей: довільно входять до зали.

Мотивація, цілепокладання: діти по черзі беруть картинки із сюжетним зображенням природних явищ осені із сухого басейну. Діти називають те, що зображено пропозицією.

Мета: концентрація уваги та розвитку дрібної моторики дітей.

Логопед: Діти, коли це буває? (восени). Спробуйте здогадатися, про що ми сьогодні говоритимемо на занятті? (Про осінь).

На екрані з'являється слайд 1 «Осінь»

Мовна рухлива гра (малої рухливості) у колі з осіннім листочком (зшитим із фетру оранжевого кольору):

Мета: вдосконалення в дітей віком вміння підбирати слова-ознаки

«Ти лети, лети, листок

Не пнями, не доріжками, а дитячими по долоньках.

Як у долоні потрапиш, слово про осінь візьмеш»

Логопед: Яка осінь? (золота, красива, холодна)

Яке восени стає небо? (похмурим, похмурим, сірим, низьким, похмурим)

Яке восени листя? (листя стали сухими, потемнілими, брудними, мокрими)

Які восени грона горобини? (красиві, стиглі, багряні)

Яка восени вода в озері? (Чиста, прозора, холодна, замерзла)

(тендітна, тонка, прозора)

Діти сідають на стільці.

II частина – основна (мета - формування у дітей пізнавального інтересу до народних назв осінніх місяців, як жили люди за старих часів, за допомогою прислів'їв; відпрацювання моторних та мовних умінь)

Логопед:Діти ви знаєте осінні місяці? Назвіть їх. (вересень жовтень листопад)

Хочете дізнатися, як за старих часів російські люди називали осінні місяці?Кожен із осінніх місяців, як і всі інші місяці року, має свої народні назви. У цих назвах відображені не лише погодні умови місяця, а й деталі із селянського життя.

Як ви вважаєте, де можна дізнатися про назви осінніх місяців? (Діти висловлюють припущення та роблять висновок)

Логопед (узагальнює): знаєбабуся (господиня), яка живе у російській хаті. Ходімо! (запрошує сісти на лаву)

Слайд2 із зображенням бабусі, чується голос 1 за кадром

Діти сідають на лаву

Бабуся: (голос 2) "Ласкаво просимо, милі хлопці, гості дорогі, милості прошу! Сідайте рядком та поговоримо ладком. (Діти сідають на лаву з половиком) Як ся маєте? ... Ось вже і осінь до нас у двір завітала.

У давнину ВЕРЕСЕНЬ місяць називалиПОХУРЕНЬ Слайд 3- похмуре небо

Логопед: Хлопці, як ви вважаєте, з чим пов'язана така назва «хмурень»? (Небо часто «хмуриться», погода буває негода, часто йдуть дощі.)

Психогімнастика

Ціль: розвиток у дітей психомоторних функцій, вміння застосовувати емоційні стани.

Логопед: Діти, але у вересні ж не лише хмуриться небо, а й усміхається сонечко.

Артикуляційна гімнастика (під музику «Від посмішки..», «Часики», «Крилаті гойдалки», «Білогріві конячки», з картинками, що зображають назви вправ)

Мета: розвиток рухливості органів артикуляції.

Вправи: «Посмішка», «Часики», «Гойдалка», «Кінька».

Слайд 4 - зображення бабусі-господарки

Слайд 5 - листопад

Логопед: А ось цікава назва – листобій: які 2 слівця сховалися в цьому довгому слові? (Листя, бій). І вийшло якесь слово? (листобій)

Що означає "листобій", як ви розумієте? (Листя об землю падають, б'ються)

А в наш час яким словом ми замінюємо слово «листобій» («листопад»)

Пальчикова гра (Діти роблять стоячи)

Ціль: розвиток дрібної моторики пальців рук.

«Опалого листя

Розмова ледь чутна

Долоні - «листя» падають, роблять плавні рухи вниз

Ми з кленів

Ми з в'язів

Ми з вишень

З осинки

З черемхи

З дуба

З берези

Пальці по черзі одночасно на 2-х руках постукують один за одним

Скрізь листопад:

Кругові обертання пальцями

На порозі – морози!»

Провести долонями від середини до

різні сторони.

Логопед: А що у народі про жовтень кажуть, які приказки склали? Слайд 6 - менімодоріжки прислів'їв

-«Жовтень годує землю, коли листком, коли сніжком».

-«Плаче жовтень холодними сльозами».

-«Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою».

Мета: розвиток сили та висоти голосу

Повторити приказки згідно зображення на картинці.

Логопед: За старих часів російське село майже цілий рік годувалося овочами з городу. Не дарма йдеться у прислів'ї: «Хочеш їсти калачі – не сиди на печі».

Тому осінь у народі називали Осінь - припасах-час, коли люди збирали врожай і робили собі припаси на зиму. Слайд 7 – урожай

Раніше магазинів не було і люди їли те, що вони виростили влітку на своїх полях та городах. Про те, що восени російські люди припасали на зиму, ми можемо дізнатися зказок, прислів'їв, приказок та загадок.
Казку про картоплю ви знаєте? Ні. Бо картоплю раніше не вирощували. А про ріпку? Є і не одна. Слайд 8 - ріпа

( казки: «Ріпка» , «Вірки і коріння», «Чоловік і ведмідь». У казці йдеться про те, як чоловік з ведмедем ріпу ділили і хитрий чоловік забрав собі всі коріння (саму ріпу), а ведмедеві залишив лише вершки (одне бадилля)).

А які приказки ви знаєте про ріпку?

(Наприклад, «простіше пареної ріпи» про якусь дуже просту справу говорять).

Що за парена ріпа така? Виявляється, улюблена страва наших з вами пра-прадідусь і пра-прабабусь, яка дуже просто готувалася. Різали ріпку, клали в горщик (показує чавун), заливали водою і ставили в піч на кілька годин. Потім виймали і готово.

І чого тільки з ріпки не готували! Вживали її і сиру, і парену, і варену, сушену, і навіть пюре з ріпки робили, як зараз, з картоплі.

Розгадайте загадки про інші овочі: «сидить дівчина у в'язниці, а коса на вулиці» (морква), Слайд 9 «сто одежек і все без застібок» (капуста) Слайд10.
Звичайно, любили і здавна вирощували на Русі моркву та капусту.

Якщо ріпка з морквою можуть усю зиму пролежати у холодному підполі (підвалі), то капуста так довго зберігається не може. А як же зберігали капусту взимку? Капусту квасили і складали в таку дерев'яну бочку і діжку (показ).

А ще раніше, ніж ріпа, капуста та морквина, з'явився на Русі горох. Слайд 11 Є приказка, яка говорить нам про давнину гороху. «За царя Гороха»-кажуть про щось, що було дуже-дуже давно.

Дидактична гра: "Що варили з гороху?" (Діти грають стоячи із засушеним стручком гороху).

Суп із гороху - гороховий

каша з гороху -горохова,

кисіль з гороху -гороховий,

Пироги з горохом – горохові;

пюре з гороху – горохове;

сир із гороху - гороховий;

млинці з гороху – горохові;

борошно з гороху – горохова.

Логопед: Наших предків годував не лише город, а й ліс. Що ж збирали у лісі? Звісно, ​​гриби. Збирали в кошики та козуби, сушили, солили і зберігали в бочках і діжках. (Показ)

Дидактична гра «Збери в козуб» Слайд 12

Мета: закріплення вміння дітей називати гриби та визначати їстівний-їстівний.

Діти називають їстівні гриби, зображені на картинці, щоб «покласти» у козуб.

Логопед: А що ще збирали у лісі? (Ягоди). Збирали ягоди зазвичай у туїсок-круглу коробочку, зроблену з берести. (Показ)

Що зараз із ягід варять? (Варення, сік, компот).

Дидактична гра «Яке варення?» Слайд 13 - варення

Мета: закріплення у дітей вміння підбирати слова-ознаки (прикметники до іменників)

Варення з полуниці-полуничне

Варення з аґрусу - аґрусове

Варення з чорниці - чорничне

Варення з брусниці.

Варення з ожини - ожинове

Варення з лохини - блакитне

Варення з малини - малинове

Варення з вишні – вишневе

Логопед: Раніше варення не варили. Для варення необхідний цукор, а він був дуже дорогий. Тому ягоди просто сушили, а деякі види (бруснику, журавлину) мочили – заливали водою. Мочені ягоди могли стояти в дерев'яних діжках (показ) аж до весни і не псується. Замість цукру додавали мед! Зберігали мед теж у туєсках і барилах. (Показ)

Бабуся: ЛИСТОПАДостанній місяць осені. Задумливий, сумний місяць. Його називають брамою зими. Слайд 14 та голос 4 за кадром

Логопед: Чому називали воротами зими? називали листопад - ПЕРЕДЗІМ'Я.

Яке знайоме слово чується? (Зима).

Як ви гадаєте, що означає слово передзимтя? (Цей час перед зимою). Коли починає з'являтися сніг та лід.

Вправи з крижаними кульками за столом

Ціль: розвиток дрібної моторики рук.

1. На столі перед кожною дитиною стоїть пластикова тарілка з крижаними кульками. Діти накривають кульки долонькою, катають їх у тарілці за годинниковою стрілкою, вимовляючи тест. Потім вони опускають долоні в миски з теплою водою. Вправу спочатку роблять правою, потім лівою рукою.

На столі лежать горошки.
Притискаю їх долонькою
І катаю їх по колу
Один за одним,
Один за одним.
Тануть гладкі горошки
Під гарячою під долонькою.

2. Діти беруть по дві крижані кульки, затискають по одній кульці в долоні, дивляться, як з долонь капають крапельки, при цьому ритмічно стискають і розтискають кулачки і вимовляють текст. Потім діти кладуть кульки назад у цебро і опускають руки в миски з теплою водою.

Крижинки-горошки
Стислю в долоні.
І крапельки-крихти
Течуть із долоні.
Льодяники у цебро швидше покладу
І руки у воді трохи підтримаю.

Діти опускають долоні у теплу воду, витирають рушниками.

IIIчастина – заключна (мета - підбиття підсумків заняття та перспектив подальшої роботи, рефлексія дитячої діяльності)

Бабуся: (голос 5) Найромантичніша назва цього місяця- «ВЕСІЛЬНИК».Роботи зі збору врожаю закінчено, вільного часу побільшало. Селяни тим часом дружно справляли весілля.Люди влаштовували і свято врожаю—наряджалися у свої найкращі вбрання, співали та танцювали. Слайд 15 (1)

Діти виконують осінню пісню

Логопед: Хлопці ви розумниці та молодці! Тепер ви знаєте не тільки природні явища осені, але ще й як жили восени за старих часів.

Ви в групі намалюйте своє яскраве враження від заняття, що вам найбільше запам'яталося і сподобалося.

Бабуся прощається з вами і пропонує виделок капусти – вивчити рецепти як солити та квасити капусту, а потім у групі засолити разом із вихователями.

Анісімова Тетяна Вікторівна

Тема: Хто в зоопарку живе?

Програмний зміст:

1. Уточнити знання дітей про тварин, які мешкають у зоопарку.

2. Продовжувати вчити дітей швидко підбирати слова-відгадки, що підходять за змістом та римою.

3. Активізувати вміння погоджувати присвійні прикметники з іменниками.

4. Удосконалювати інтонаційну промовистість мови.

5. Продовжувати навчати дітей погоджувати іменники з чисельними (два-п'ять).

6. Сприяти закріпленню назв дитинчат диких та свійських тварин.

Словникова робота:

вчити осмислювати образні висловлювання у загадках.

Обладнання:

м'яч, атрибути на голову дітей, ілюстрації до загадок – додавань, кошик, макети чи ілюстрації овочів та фруктів.

Хід заняття:

- Хлопці, хто з вас був у зоопарку?

Яких тварин ви там бачили? (ведмедя, лисицю, білку, вовка, верблюда і т. д.)

- А хочете, ми сьогодні ми з вами вирушимо зоопарк для того, щоб дізнатися від них дещо цікаве?(так)

- Але з порожніми руками ми вирушити не можемо. Давайте щось візьмемо. Як ви вважаєте, що ми можемо взяти з собою, щоб пригостити звірів?(фрукти овочі)

- А цукерками можна годувати тварин?(ні)

- Чому?(Від цієї їжі тварини можуть захворіти).

Пропоную дітям сісти на стільці, які стоять на килимі півколом.

Гра "Два - п'ять".

2 моркви

2 апельсини

-Напевно, цього мало буде тварин у зоопарку. А якби ми взяли лише по 5.

То як скажемо?

5 бананів

5 морквин

5 апельсинів

- Ось тепер ми молодці! Багато взяли овочів та фруктів.

Діти встають. Звучить чарівна музика.

-Слухайте уважно та виконуйте рухи:

Повертайтеся, покружляйте (заплющують очі)

У зоопарку опинитесь!

Діти розплющують очі, а перед ними стоять звірі (діти із зображенням тварин на грудях)

Я ставлю питання у віршованій формі, а діти-звірятка мені відповідають:

1. Чому тигреня-крихта,

Ти схожий на нашу кішку?

Тому що для мене кішка-близька рідня!

2. Хобот, слон, тобі навіщо?

А в спеку облитися чим? Чим тоді мені воду пити? І на що тоді трубити?

3. Мавпо, ти послухай

Що на сніданок їстимеш?

Відповідає мавпа:

Принесіть мені бананів!

4. Не застудиш, кенгуру кенгуренка по ранку?

Я його не застуджу

у сумку сина посаджу!

5. Гей, жирафе, відповідай швидше

Чому ти з довгою шиєю?

Мені з таким високим зростом діставати до листя просто.

6. Зебра, будь добра, скажи

Хто тільник запозичив?

Це мені подаруночок від коханої матусі!

Дякую вам звірятка за все! А у нас для вас теж є подаруночок! (подаю кошик із фруктами та овочами)

Під чарівні слова повертаємось до групи:

П оберніться, покружляйте

Знову в групі опиниться!

Гра «Доскажи слівце».

Дуже повільні рухи

І хода як ковзання

У хату свою ховається від страху,

Хвіст підібгавши… (черепаха)

Він живе серед боліт,

Має великий живіт.

І величезний страшний рот!

Це товстий …. (бегемот)

Ось біжить колобок

У нього колючий бік,

Його в руки не візьмеш

Тому що це… (їжак)

У річці Африки живе

Сердитий зелений пароплав.

Хто б на зустріч не проплив

Усіх проковтне… (крокодил)

Косолапий, незграбний,

Любить мед, не любить холоду.

До весни звик хропіти.

Як звати його (ведмідь)

Ходить у шубі золотистій

Хвіст у кумушки пухнастий

Дуже хитрі очі

Як звати її? (лисиця)

Фізмитка «Звірина зарядка»

Раз присядка, два стрибки,

Це заяча зарядка,

А лисички як прокинутися,

Обов'язково позіхнуть

Ну і хвостиком вильнуть,

Ну а ведмедик клишоногий

Широко розставивши лапи,

То одну, то обидві разом

Довго тупцює на місці,

А наш Петя півник

Піднявши червоний гребінець

Важливо подвір'ям крокує

Свою пісню співає.

Гра з м'ячем «Чий, чия, чиє»

Кидаю м'яч дитині та починаю фразу. Дитина закінчує та кидає м'яч назад.

У ведмедя хвіст… ведмежий

У ведмедя вухо… ведмеже

У ведмедя лапа чия… ведмежа

У ведмедя ніс. ведмежий

У ведмедя вовна… ведмежа

У ведмедя сон… ведмежий

Діти, а в зоопарку у звірів народжуються дитинчата.

А ви знаєте, у кого хтось народжується?

У вовчиці - вовченя (показую ілюстрації)

У лисиці -лисеня

У левиці – левеня

У ведмедиці – ведмежа

У жирафа жирафенок

У оленя – оленя

Які ви молодці!

Усі впоралися!

Підсумок:

Де ми з вами сьогодні були?

Кого бачили?

Які ігри грали?

Яка гра найбільше сподобалася?

Горбанева Світлана Валеріївна ,

учитель-логопед вищої категорії,

МДОУ ДСКВ №22 м. Єйська МО Єйський район

ТЕМА: «Наш дім»

Корекційно-освітні цілі:

Збагачення словника на тему «Наш дім». Уточнення та розширення уявлень про призначення, матеріали, з яких будують будинки. Удосконалення граматичного ладу мови (освіта відносних прикметників зі значенням співвіднесеності з різними матеріалами; вживання споріднених слів).

Корекційно-розвиваючі цілі:

Розвиток зв'язного мовлення, уваги, мислення; уміння порівнювати предмети, виділяючи відмітні ознаки.

Корекційно-виховні цілі:

Формування навичок співробітництва, взаємодії.

Обладнання:

Гра «Хто де живе?», картинки із зображенням житла людини, одноповерховий та багатоповерховий будинки, гра «Будівельні професії».

Хід заняття:

1. Оргмомент.

Дидактична гра "Хто де живе?".

Діти, давайте з вами пригадаємо, хто де живе?

Де живе лисиця? (Лиса живе в норі)

(вовк, заєць, білка, їжак, ведмідь, свиня, корова, собака, вівця, кінь, ластівка, шпак і т.д.)

2. – А де живе людина? (В будинку)

Як можна сказати про маленький будинок? (будиночок)

Про великий будинок? (домище)

Казкова людина, яка мешкає в будинку? (будинковий)

Людина, яка любить проводити вільний час у себе вдома? (домосід)

Як назвемо справи, які виконуємо вдома? (домашні)

Як називають жінку, яка не працює, а веде домашнє господарство? (домогосподарка)

Будинок, будиночок, домівка, домовик, домашній, домосід, домогосподарка – це сім'я слів, слова-родичі.

Гра з м'ячем «Назви родинні слова до слова ДІМ».

3. - У якому ще житло може жити людина? (у замку, у палаці, у курені, у хаті, у теремі, у фортеці, у наметі)

Хто будує будинки? (будівельники)

Люди яких професій беруть участь у будівництві будинку? (муляр, штукатур, маляр, покрівельник, паркетник, скляр, бетонник, зварювальник, сантехнік, електрик, тесляр)

4. Дидактична гра "Хто що робить?" (Логопед показує картинки із зображенням людей різних будівельних професій, а діти називають слова-дії)

Що робить муляр? (Муляр будує, зводить стіни) і т.д.

Які ще будинки будують будівельники? (бібліотеки, школи, дитячі садки)

5. Фізмінутка

Давайте пограємо в іграшкове будівництво.

Ми дістали подарунки: Діти зображають, як викладають

Цегла, бруски та арки. предмети з коробки.

З коробки ми беремо,

Будуємо ми чудовий будинок.

Будуємо швидко, будуємо швидко, Діти сідають навпочіпки,

Без цементу із розчину. поступово випрямляючись,

Будинок росте все вище, вище, а потім стають на шкарпетки.

Є карниз, труба та дах.

6. - Хлопці, а як називається житло Баби-Яги?

Набридло Бабі-Язі жити у своїй хатинці на курячих ніжках. Сіла вона в ступу і полетіла в місто, подивитися, в яких будинках живуть люди.

У місті багато різних будинків: одноповерхових та багатоповерхових. Порівняйте одноповерховий та багатоповерховий будинок. Знайдіть відмінності. (порівняння будинків)

Які ще вдома побачила Баба-Яга? (Дітям лунають картинки будинків з різною кількістю поверхів)

Порахуйте, скільки поверхів у будинку, скажіть який будинок?

(У цьому будинку 5 поверхів. Він п'ятиповерховий.)

7. - Сподобалися Бабі-Язі ці будинки і вирішила Яга збудувати собі новий будинок, а з чого не знає.

Підкажіть хлопці, з чого можна звести будинок? (з цегли, з бетону, з каменю, з дерева, з глини, з паперу, з гілок, із пластмаси, з металу, із соломи)

Будинок із паперу, будинок із соломи, будинок із цегли. Який ви вважаєте будинок буде міцним? Чому ви так думаєте?

8. Дидактична гра «Назви який дім?»

Будинок із цегли (який будинок?) – цегляний будинок.

з бетону - із пластмаси - з паперу -

з каменю - з металу - з льоду -

з глини - зі скла - з дерева -

9. - Прилетіла Баба-Яга в ліс і почала розповідати Льошому, що вона бачила.

Чи правильно вона говорила, якщо ні, виправте.

Біля школи будує (цегла) будинок.

Оля живе у (бетон) будинку.

На узліссі стоїть (дерево) будинок лісника.

Мама зробила для ляльки (папір) будинок.

У (скло) будиночку живуть різнокольорові рибки.

Порося Наф-Наф побудував (цеглу) будиночок.

Снігова Королева живе в (лід) палаці.

У ляльки Барбі (пластмаса) будиночок.

У Баби-Яги (дерево) хатинка.

Конспект заняття з розвитку лексико-граматичного ладу мови та зв'язного мовлення у підготовчій до школи групі з ОНР

Горбанева Світлана Валеріївна ,

учитель-логопед вищої категорії,

МДОУ ДСКВ №22 м. Єйська МО Єйський район

ТЕМА: «Наш дім»

Корекційно-освітні цілі:

Збагачення словника на тему «Наш дім». Уточнення та розширення уявлень про призначення, матеріали, з яких будують будинки. Удосконалення граматичного ладу мови (освіта відносних прикметників зі значенням співвіднесеності з різними матеріалами; вживання споріднених слів).

Корекційно-розвиваючі цілі:

Розвиток зв'язного мовлення, уваги, мислення; уміння порівнювати предмети, виділяючи відмітні ознаки.

Корекційно-виховні цілі:

Формування навичок співробітництва, взаємодії.

Обладнання:

Гра «Хто де живе?», картинки із зображенням житла людини, одноповерховий та багатоповерховий будинки, гра «Будівельні професії».

Хід заняття:

1. Оргмомент.

Дидактична гра "Хто де живе?".

- Хлопці, давайте з вами пригадаємо, хто де живе?

– Де живе лисиця? (Лиса живе в норі)

(вовк, заєць, білка, їжак, ведмідь, свиня, корова, собака, вівця, кінь, ластівка, шпак і т.д.)

2. - А де живе людина? (В будинку)

- Як можна сказати про маленький будинок? (будиночок)

– Про великий будинок? (домище)

– Казкова людина, яка мешкає в будинку? (будинковий)

– Людина, яка любить проводити вільний час у себе вдома? (домосід)

– Як назвемо справи, які виконуємо вдома? (домашні)

- Як називають жінку, яка не працює, а веде домашнє господарство? (домогосподарка)

Будинок, будиночок, домівка, домовик, домашній, домосід, домогосподарка - це сім'я слів, слова-родичі.

Гра з м'ячем «Назви родинні слова до слова ДІМ».

3. - У якому ще житло може жити людина? (у замку, у палаці, у курені, у хаті, у теремі, у фортеці, у наметі)

– Хто будує вдома? (будівельники)

– Люди яких професій беруть участь у будівництві будинку? (муляр, штукатур, маляр, покрівельник, паркетник, скляр, бетонник, зварювальник, сантехнік, електрик, тесляр)

4. Дидактична гра "Хто що робить?" (Логопед показує картинки із зображенням людей різних будівельних професій, а діти називають слова-дії)

- Що робить муляр? (Муляр будує, зводить стіни) і т.д.

– Які ще будинки будують будівельники? (бібліотеки, школи, дитячі садки)

5. Фізмінутка

- Давайте пограємо в іграшкове будівництво.

Ми дістали подарунки: Діти зображають, як викладають

Цегла, бруски та арки. предмети з коробки.

З коробки ми беремо,

Будуємо ми чудовий будинок.

Будуємо швидко, будуємо швидко, Діти сідають навпочіпки,

Без цементу із розчину. поступово випрямляючись,

Будинок росте все вище, вище, а потім стають на шкарпетки.

Є карниз, труба та дах.

6. - Хлопці, а як називається житло Баби-Яги?

- Набридло Бабі-Язі жити у своїй хатинці на курячих ніжках. Сіла вона в ступу і полетіла в місто, подивитися, в яких будинках живуть люди.

– У місті багато різних будинків: одноповерхових та багатоповерхових. Порівняйте одноповерховий та багатоповерховий будинок. Знайдіть відмінності. (порівняння будинків)

- Які ще вдома побачила Баба-Яга? (Дітям лунають картинки будинків з різною кількістю поверхів)

- Порахуйте, скільки поверхів у будинку, скажіть який будинок?

(У цьому будинку 5 поверхів. Він п'ятиповерховий.)

7. - Сподобалися Бабі-Язі ці будинки і вирішила Яга збудувати собі новий будинок, а з чого не знає.

- Підкажіть хлопці, з чого можна звести будинок? (з цегли, з бетону, з каменю, з дерева, з глини, з паперу, з гілок, із пластмаси, з металу, із соломи)

– Будинок із паперу, будинок із соломи, будинок із цегли. Який ви вважаєте будинок буде міцним? Чому ви так думаєте?

8. Дидактична гра «Назви який дім?»

Будинок із цегли (який будинок?) – цегляний будинок.

з бетону – з пластмаси – з паперу –

з каменю – з металу – з льоду –

з глини – зі скла – з дерева –

9. - Прилетіла Баба-Яга в ліс і почала розповідати Льошому, що вона бачила.

Чи правильно вона говорила, якщо ні, виправте.

Біля школи будує (цегла) будинок.

Оля живе у (бетон) будинку.

На узліссі стоїть (дерево) будинок лісника.

Мама зробила для ляльки (папір) будинок.

У (скло) будиночку живуть різнокольорові рибки.

Порося Наф-Наф побудував (цеглу) будиночок.

Снігова Королева живе в (лід) палаці.

У ляльки Барбі (пластмаса) будиночок.

У Баби-Яги (дерево) хатинка.

Автору приємно, тобі не складно - натисніть "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"

Ціль:Розширити та уточнити уявлення дітей про лісових тварин

Завдання:

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект інтегрованого заняття

з формування граматичного ладу мови у старшій групі

Мета: Розширити та уточнити уявлення дітей про лісових тварин

Завдання:

1. Закріпити знання дітей про диких тварин наших лісів: згадати їхні назви, зовнішні ознаки, звички, чим харчуються, як називається їхнє житло («Пізнання»).

2. Удосконалювати вміння утворювати присвійні прикметники; вправляти у доборі визначень до іменників; підтримуючи активність дітей заохочувати освіту складних прикметників («Комунікація»).

3. Розвивати граматично правильне мовлення, з урахуванням відповіді питання. Вправляти в утворенні однокорінних слів (лисиця-лисеня), продовжувати формувати узагальнюючі поняття, вміння утворювати слова за допомогою суфіксів (лапи-лапки-лапищі) («Комунікація»).

4. Формувати у дітей навички співробітництва у спільній діяльності, виконувати поставлені завдання, взаємодіяти, домовлятися та узгоджувати свої дії, розвивати фонематичний слух. («Соціалізація»)

Придумано кимось просто та мудро

При зустрічі вітатись: «Доброго ранку»

Доброго ранку сонцю та птахам

Доброго ранку усміхненим особам!

Лист!

«Здрастуйте, дівчатка та хлопчики! Запрошую вас у гості! Буду дуже радий зустрічі з вами. Лісник.»

А ви знаєте, хто це? Де він живе? Як називається його будиночок? (сторожка)

(Лісник – це людина, яка стежить за лісом, щоб ніхто не кривдив звірів у лісі, не кидав сміття, не ламав дерева, не рвав квіти)

Ви згодні піти?

А хто ж покаже нам дорогу?

Дивіться – бджілка! Давайте в неї спитаємо!

Бджілка, бджілка – покажи

Бджілка, бджілка – розкажи

Як знайти доріжку

До лісника в сторожку?

Покажу, звісно. Але спочатку я хочу спитати, чи знаєте ви пісеньку комарика? (з-з-з), пісеньку жука (ж-ж), вітру (ш-ш-ш), водички (с-с-с)

Давайте пограємо. Я називатиму слова, а ви повинні ляснути в долоні, якщо почуєте

Пісеньку комарика (з) – зебра, машина, парасолька, зима, сніг, паркан.

Пісеньку жука (ж) - живіт, жираф, будинок, яблуко, жук, їжачок, ножик.

Пісеньку вітру (ш) - шапка, шуба, цукерка, шишка, машина.

Пісеньку води (с) - стіл, стілець, рука, слон, літак, дерево.

Білка, білка – розкажи

Білка, білка – покажи

Як знайти доріжку,

До лісника в сторожку

Д/І «Назви одним словом»

Метелик, жук, комар, муха, бджола, бабка – комахи.

Береза, дуб, ялина, клен, сосна, кедр – дерева.

Шпак, снігир, сова, сорока, зозуля, ластівка – птахи.

Лисиця, вовк, ведмідь, заєць, білка, їжачок – тварини

Ромашка, дзвіночок, волошка, троянда, конвалії – квіти.

Молодці! Ще гра «Великий – маленький»

У їжачка маленькі лапки, а у ведмедя великі лапи.

У їжачка маленький носик, а у ведмедя великий носище.

У їжачка маленькі очі, а у ведмедя великі очі.

У їжачка маленька головка, а у ведмедя велика голова.

Д/І «Назви ласкаво»

Аркуш – листочок

Гриб – грибочок

Гілка-гілочка

Кущ - кущ

Ягода – ягідка

Трава – трава

Гусениця - гусеничка

Жук – жучок

Ялинка – ялинка

Квітка – квіточка

Дощ – дощ

Словесна гра «Хто ким був?»

Лисиця – лисеня

Вовк – вовченя

Ведмідь – ведмежа

Білка – білченя

Заєць – зайченям

Їжак – їжачком

Їжачок, їжачок – розкажи

Їжачок, їжачок – покажи

Як знайти доріжку

До лісника в сторожку?

Покажу та розповім тільки пограйте зі мною у гру «Четвертий зайвий»

Назвіть зайву тварину та поясніть чому.

1. Корова – вовк – лисиця – ведмідь.

2. Лисиця – верблюд – вовк – ведмідь.

3. Вовк – лисиць-півень – їжак.

4. Лисиця – ведмідь – вовк – морж.

5. Вовк-кішка-лисиця-заєць.

А тепер дайте відповідь на мої запитання:

Хто живе у лісі?

Як називаються тварини, які мешкають у лісі?

Хто із тварин змінює зимову шубку на літню?

Що роблять птахи навесні?

Які дерева влітку та взимку стоять зелені?

Що не можна робити у лісі? (У лісі не можна нічого ламати, переслідувати комах та тварин, треба берегти красу, ліс не можна забруднювати.)

Молодці! Ви порадували мене своїми відповідями, кожен із вас чимось відзначився, ви багато знаєте! А ось і лісник!

Здрастуйте, хлопці! Які ви молодці, що прийшли до мене у гості. Мені мої мешканці передали поштою, що ви з ними грали, не кривдили! З ким ви зустрілися в лісі? Які ігри грали?



Подібні публікації