Հրաշքը ոտքերիդ տակ, աշխարհը քեզ շրջապատող, աշխատանքային գրքույկ. Շրջապատող աշխարհի վերաբերյալ դասի մշակում «Հրաշքը քո ոտքերի տակ

Մեզ շրջապատող աշխարհի մասին դասի մշակում
3-րդ դասարան կրթահամալիր «Հեռանկար»
Դասի թեման՝ «Հրաշք քո ոտքերի տակ»

Ուսուցիչ:
Վոլկովա Մարինա Վալերիևնա
տարրական դպրոցի ուսուցիչ, քաղաքային ուսումնական հաստատություն, թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, Մալոյարոսլավեց

ԹԵՄԱ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՔԱՐՏԵԶ
«Նոր գիտելիքների բացահայտում» դաս՝ կառուցված գործունեության վրա հիմնված հետազոտական ​​մեթոդի հիման վրա
Առարկա
Հրաշք ձեր ոտքերի տակ

Թիրախ
Փորձնականորեն որոշել հողի բաղադրությունը. մշակել հոգատար վերաբերմունք հողի նկատմամբ.

Պլանավորված արդյունք
Առարկայական հմտություններ
UUD

Բնութագրե՛ք հողի բաղադրությունը Իմացեք հող, բերրիություն, հումուս, հանքային աղեր տերմինները։
Բնությունն ուսումնասիրելու մատչելի եղանակների յուրացում (փորձնական)
Անձնական:
- հողի նկատմամբ անձնական հուզական վերաբերմունքի ձևավորում (հողի բերրիության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք):
Կարգավորող:
- նպատակին և աշխատանքային պլանին համապատասխան առաջադրանքների կատարում, առաջադրված հարցի պատասխանի նպատակային որոնում.
Ճանաչողական:
- գործնական աշխատանքի ընթացքում որոշեք, թե ինչ է ներառված հողի մեջ.
Հաղորդակցական:
- խմբում հաղորդակցվելու կարողության զարգացում.

Մետա-առարկայական հմտություններ

Ուսումնական գործունեության նպատակներն ու խնդիրները ընդունելու և պահպանելու ունակության յուրացում, դրա իրականացման միջոցների որոնում, վերլուծության տրամաբանական գործողությունների յուրացում, անալոգիաներ և պատճառահետևանքային հարաբերություններ հաստատում, հիմնավորում կառուցել, հղում անելով հայտնի հասկացություններին:

Տիեզերքի կազմակերպում

Աշխատանքի ձևեր
Ռեսուրսներ

խմբերով
գործնական աշխատանք
-Ուսուցիչ Մեզ շրջապատող աշխարհը, դասարան 3, մաս 1, էջ,
-Աշխատանքային տետր մեզ շրջապատող աշխարհի մասին, մաս 1, էջ 50-51: - Մեթոդական ձեռնարկ «Դասեր մեզ շրջապատող աշխարհի մասին», 3-րդ դասարան. Մ.Յու. Նովիցկայա, Ն.Մ. Բելյանկովա, «Լուսավորություն» - Մ., 2010:
- Ինտերնետային ռեսուրսներ (երաժշտական ​​կոմպոզիցիա «Ես նայում եմ կապույտ հատիկին», երաժշտությունը՝ Լ. Աֆանասևի, խոսքերը՝ Ի. Շաֆերանի)
- Սարքավորումներ գործնական աշխատանքի համար
- Ինտերակտիվ քվեարկության համակարգ
- Ինտերակտիվ MIMIO համակարգ

Դասի փուլ
Դասի բովանդակությունը
Բնութագրական
ուսանողների և ուսուցիչների գործունեությունը
UUD

I փուլ. 10 րոպե Գործունեության մոտիվացիա
Նպատակն է դրդել ուսանողներին շարունակել ուսումնասիրել «Հրաշքը ձեր ոտքերի տակ» թեման.
Կազմակերպչական պահ
Խնդրահարույց իրավիճակ
Երաժշտության հնչյուններ - «Ես նայում եմ կապույտ լճերին» երաժշտական ​​ստեղծագործության առաջին հատվածը (երաժշտությունը՝ Լ. Աֆանասևի, խոսքերը՝ Ի. Շաֆերանի):
-Ի՞նչ թեմայով ենք աշխատել վերջին դասին:
-Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ իմացաք այս թեմայի շուրջ:
-Եկեք գնահատենք մեր գիտելիքները. Ինչպե՞ս ենք մենք դա անում:
- Օգտագործելով թեստ:
Երեխաներն աշխատում են թեստի միջոցով՝ օգտագործելով քվեարկության համակարգ:
Փորձարկում.
1 Հողն է
Ա) բնական նյութ
Բ) հողի վերին բերրի շերտը
Բ) Ես դժվարանում եմ պատասխանել
2 Հողի հիմնական հատկությունը
Ա) հողը կենդանիների տուն է
Բ) պտղաբերություն
Բ) Ես դժվարանում եմ պատասխանել
3 Հողագիտություն
Ա) հողագիտություն
Բ) հողագիտություն
Բ) հողագիտություն
4 Ստեղծել է ՀՈՂԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ գիտությունը
Ա) V.V. Դոկուչաևը
Բ) K.E. Ցիոլկովսկին
Բ) V.I. Դալ
5 Հողի կազմը ներառում է.
Ա) հող
Բ) ջուր, օդ, հումուս, ավազ, կավ, հանքային աղեր
Բ) Ես դժվարանում եմ պատասխանել
Թեստից հետո կատարվում է ճիշտ կատարման դիագրամի վերլուծություն։
- Ինչո՞ւ եք կարծում, որ մենք 100%-ով չանցանք թեստը:
- Ո՞ր հարցն է ձեզ դժվարացրել։
-Հե՞շտ էր հինգերորդ հարցին պատասխանելը։
-Ինչպե՞ս իմացար պատասխանը։
- Կարո՞ղ ենք համոզվել, որ հողը պարունակում է ջուր, օդ, հումուս, ավազ, կավ, հանքային աղեր:
- Որտեղ պետք է գնալ հողի բաղադրությունը պարզելու համար (լաբորատորիա)
- - Այսօր մենք լաբորատորիայի գիտնականներ ենք լինելու։
-Ո՞ր գիտնականին կհասնենք։ (Ձեզ. Դոկուչաևին)
Ուսուցիչը երեխաներին դնում է դասի ցանկալի ալիքի համար:
Աշակերտները ձևակերպում են դասի թեման՝ ենթադրություններ անելով, խմբով աշխատելով և ռեբուսը գուշակելով:
Կարգավորող:
ուսուցչի հետ միասին բացահայտել և ձևակերպել կրթական խնդիր

Հաղորդակցական:

II փուլ. 25 րոպե Ինտելեկտուալ և փոխակերպող գործունեություն
Նպատակն է ուսանողների մեջ զարգացնել կրթական խնդրի լուծման հարցում ինքնակազմակերպվելու կարողությունը

Դուք անվանեցիք հողի հիմնական հատկությունը՝ բերրիությունը։ Եկեք պարզենք, թե ինչու է հողը բերրի: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է պետք անել դրա համար: (ուսումնասիրել հողի բաղադրությունը)
-Աշխատում ենք խմբերով։ Բացեք աշխատանքային գրքույկը էջ 50-ում:
-Ի՞նչ պետք է անենք։ (իրականացնել գործնական աշխատանք՝ ուսումնասիրելու հողի բաղադրությունը)
- Ո՞րն է մեր հետազոտության նպատակը: (որոշել, թե ինչ է ներառված հողում)
- Նայեք ձեր գրասեղանին գործնական աշխատանքի համար պատրաստված սարքավորումներին: Գիտե՞ք այս սարքերի անունը։ Հարևանի հետ խորհրդակցելուց հետո նոթատետրում սլաքով միացրեք սարքավորման նկարը և դրա անվանումը։
Անվտանգության ուսուցում
- Ուշադիր կարդացեք առաջին փորձի հրահանգները: Ինչպե՞ս եք իրականացնելու այս փորձը: (վերցրեք մի բաժակ ջուր և մի կտոր չոր հող գցեք դրա մեջ, դիտեք)
-Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ տեսաք։ (փուչիկները վեր են բարձրանում - սա ցույց է տալիս, որ հողում օդ կա)

- Ուշադիր կարդացեք թիվ 2 փորձի հրահանգները: Ինչպե՞ս եք իրականացնելու այս փորձը:
(Թարմ հողը լցնել բաժակի վրա, ապակին ամրացնել պահարանի մեջ, հավասարաչափ տաքացնել կրակի վրա, սառը բաժակը պահել լավ տաքացրած հողի վրա)
-Ի՞նչ եք նկատում: (ապակի վրա ջրի կաթիլներ են հայտնվել. հողում ջուր կա)
-Լավ արեցիր: Եզրակացությունը գրանցում ենք նոթատետրում։
Ֆիզմնուտկա
- Թիվ 3 փորձը կատարում է 1-ին խումբը, թիվ 4-ը՝ երկրորդ խումբը, թիվ 5-ը՝ երրորդ խումբը։ Դուք կարող եք վիճել և պաշտպանել ձեր տեսակետը: Աշխատանքի ավարտը զանգի մոտ:
Երեխաները կատարում են փորձեր, եզրակացություններ անում և պատրաստում իրենց զեկույցները:
Խումբ 1. երբ հողը տաքացնում էին, տհաճ հոտ էին զգում՝ հողում հումուս կար:
Խումբ 2. մոխրագույն հողը (առանց հումուսի) լցրեցին մի բաժակ ջրի մեջ, սկզբում կարմիր գույնի նյութը նստեց ներքևում, իսկ հետո մոխրագույնը: Եզրակացություն - հողում կա կավ և ավազ:
Խումբ 3. առաջին փորձից վերցրեց մի քանի կաթիլ ջուր, կաթեց այն բաժակի վրա և պահեց կրակի վրա: Ջուրը գոլորշիացավ՝ ապակու վրա հետք թողնելով՝ հողում կան հանքային աղեր։
Յուրաքանչյուր եզրակացություն գրանցվում է նոթատետրում:
- Կատարված փորձերի հիման վրա փորձեք ինքներդ եզրակացություններ անել, թե ինչ է ներառված հողում: (Հողի կազմը ներառում է օդ, ջուր, հումուս, ավազ և կավ, հանքային աղեր): Համեմատե՛ք դրանք էջ 1-ի հավելվածի բացահայտումների հետ: 89.
-Լավ! Մեզ. 51 գտնել գործնական աշխատանք կատարելու խմբային գնահատման քարտը, լրացնել այն։

Մենք ճիշտ անվանել ենք փորձերի սարքավորումները
Մեր բացահայտումները համընկել են հավելվածում բերվածների հետ
Մենք ճիշտ որոշեցինք հողի բաղադրությունը, բայց եզրակացությունները սխալ ձևակերպեցինք
Հողի կազմը որոշելիս սխալներ թույլ տվեցինք

Խմբի ներկայացուցիչը եզրակացություն է անում խմբի աշխատանքի վերաբերյալ

Համոզվելու համար, որ դուք լավ եք հասկանում թեման, յուրաքանչյուր խումբ կկազմի հողի դիագրամ: Դա անելու համար դուք ունեք թուղթ և մարկերներ ձեր սեղանների վրա:
Խմբերն աշխատում են և իրենց գծապատկերները տեղադրում գրատախտակին:
Խմբի ավագը մեկնաբանում է դիագրամը:
Չեկը հետևում է տախտակի գծապատկերին:

13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

Գործնական աշխատանքի ընթացքում սովորողները որոշում են, թե ինչ է ներառված հողում: Միաժամանակ կազմվում է ալգորիթմ յուրաքանչյուր փորձի համար աշխատանքը կատարելու համար։ Նրանք եզրակացություններ են անում, դրանք գրանցում աշխատանքային գրքույկում և դասարանին զեկուցում են իրենց փորձի և դիտարկումների մասին: Լրացրե՛ք խմբային գնահատման քարտ՝ գործնական աշխատանք կատարելու համար։
Ուսուցիչը օգնում է երեխաներին կազմել ալգորիթմ փորձը կատարելու և ճիշտ ձևով եզրակացություններ անելու համար:

Առաջարկվող տարրերից տղաները դիագրամ են կազմում։ Ստուգեք ձեր դիագրամը այս օրինակով:

Կարգավորող:
- աշխատելիս ստուգեք ձեր գործողությունները նպատակային և անհրաժեշտության դեպքում ուղղեք սխալները ուսուցչի օգնությամբ:
Ճանաչողական:
- գործնական աշխատանքի ընթացքում որոշել, թե ինչ է ներառված հողում, մշակել ստացված տեղեկատվությունը. եզրակացություններ անել՝ հիմնվելով գիտելիքների ընդհանրացման վրա:
Հաղորդակցական:
- զույգերով և խմբերով հաղորդակցվելու կարողության զարգացում.

Ձեր դիրքորոշումը հաղորդեք ուրիշներին. արտահայտեք ձեր տեսակետը և փորձեք հիմնավորել այն փաստարկներով։

Կարգավորող:
-Ուսուցչի հետ երկխոսության մեջ մշակել գնահատման չափանիշները և առկա չափանիշների հիման վրա որոշել սեփական և յուրաքանչյուրի աշխատանքի հաջողության աստիճանը:

Կարգավորող:
- նպատակին համապատասխան առաջադրանքի կատարում, առաջադրված հարցի պատասխանի նպատակային որոնում.
Անձնական:
- հողի նկատմամբ անձնական հուզական վերաբերմունքի ձևավորում (հողերի բերրիության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք, հողը կազմող կենդանիների նկատմամբ).
Ճանաչողական:
-փոխակերպել տեղեկատվությունը մի ձևից մյուսը. ներկայացնել տեղեկատվությունը տեքստի, աղյուսակների, գծապատկերների տեսքով:

III փուլ. 6 րոպե Մտածողության գործունեություն
Նպատակը կատարողականի արդյունքների ինքնագնահատումն է, նոր գիտելիքների կիրառման սահմանների գիտակցումը հաջողության իրավիճակի ստեղծումը:
- Մեր դասն ավարտվում է: Գնահատեք ձեր աշխատանքը դասարանում: Գնահատումն իրականացվում է ինտերակտիվ քվեարկության համակարգի միջոցով։ Ընտրություն կատարելուց հետո երեխաները աշխատում են «Ընտրության արդյունք» գծապատկերով

Ա) գերազանց
Բ) լավ
Գ) այսօր ինձ ամեն ինչ չհաջողվեց
Երեխաները կատարում են ինքնագնահատում
բերեք ձեռք բերված գիտելիքները կյանքում կիրառելու օրինակներ.
Հանրակրթական կրթական գործունեություն. գործունեության մեթոդների և պայմանների արտացոլում, գործընթացի և գործունեության արդյունքների վերահսկում և գնահատում:

IV փուլ. 2 րոպե
Ուսանողների գործունեության մոնիտորինգ: Տնային աշխատանք
Նպատակը գործողության նոր մեթոդի կիրառումն է, նպատակին հասնելու անհատական ​​արտացոլումը։

Այսպիսով, տնային աշխատանք: Դասագիրք էջ. 77, պատասխանեք «Եկեք փորձենք ինքներս մեզ» բաժնի հարցերին: Դուք կարող եք ընտրել առաջադրանքը ավարտելու համար: Վերցրեք քարտեր՝ ըստ ձեր հնարավորությունների:
Կապույտ քարտ - ատլասում կամ այլ աղբյուրում գտեք տեղեկություններ հողի կենդանիների՝ խալերի և խալերի ծղրիդների մասին: Նրանց մասին կարճ պատմություն գրիր։
Կարմիր քարտ - «Հսկան բացատում» գրքում կարդացեք «Հարգեք երկրագնդի կյանքը» պատմվածքը: Պատասխանեք հարցերին. Ի՞նչ նոր սովորեցիք պատմությունից: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում հողային որդերին: Ի՞նչ կարող է ձեզ սովորեցնել այս պատմությունը:
Գրին քարտ - գիտնականները պնդում են, որ հողը չի կարող դասակարգվել միայն որպես անշունչ կամ միայն որպես կենդանի բնություն: Անշունչ ու կենդանի բնությունը կարծես թե միավորված են նրա մեջ։ Համաձա՞յն եք այս պնդման հետ։ Բացատրեք, բերեք ձեր օրինակները:

Ուսուցիչը հրահանգներ է տալիս հաջորդ դասին պատրաստվելու վերաբերյալ, առաջարկում է տնային առաջադրանքի երկրորդ մասը և հետևում երեխաների ընտրությունին: Ուսանողները ընտրում են ստեղծագործական առաջադրանք, որը կարող են անել տանը:

Հանրակրթական ուսումնական գործունեություն. ստեղծագործական և հետախուզական բնույթի խնդիրների լուծման ուղիների ինքնուրույն ստեղծում:

GDZ աշխատանքային գրքույկի երկրորդ մասի համար Մեզ շրջապատող աշխարհը, դասարան 3 >>

Աշխատանքային գրքույկի առաջադրանքների պատասխանները «Մեզ շրջապատող աշխարհը» 3-րդ դասարանի համար, աշխատանքային գրքույկի 1-ին մաս, հեղինակներ Պլեշակով և Նովիցկայա, «Հեռանկար» ծրագիր: Աշխատանքային գրքույկը կօգնի ձեզ կատարել տնային առաջադրանքները: Աշխատանքային տետրը կազմակերպված է նույն ոճով, ինչ նախորդ 1-ին և 2-րդ դասարանների համար (մենք ունենք նաև դրանց պատասխանները մեր կայքում), սակայն առաջադրանքները, տրամաբանորեն, ավելի բարդ են, և դրանց պատասխանները գտնելն ավելի ու ավելի է դժվարանում։ . Մեր պատրաստի տնային առաջադրանքները կօգնեն ձեզ նավարկելու ձեր շրջապատող աշխարհը և կատարել ձեր տնային առաջադրանքները հեշտությամբ և A plus-ով:

Եթե ​​արդեն ավարտել եք աշխատանքային գրքույկի առաջին մասը, անցեք երկրորդին. GDZ աշխատանքային գրքույկի երկրորդ մասի Մեզ շրջապատող աշխարհը, դասարան 3 >>

Շրջապատող աշխարհի առաջադրանքների պատասխաններ, դասարան 3, մաս 1

Ոլորեք էջերը՝ դրանց պատասխանները տեսնելու համար:

GDZ Գիտելիքի ուրախությունը թեմայով

Էջ 3-5. Գիտելիքի լույս

1. Ընտրեք ասացվածքներ ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդներից բանականության, գիտելիքի և հմուտ ձեռքերի ուժի մասին: Գրեք դրանք:

Ինչպես միտքն է, այնպես էլ ելույթները։
Քեզ պես բարձրահասակ, բայց քո մարմնի պես խելացի։
Սովորելը լույս է, իսկ տգիտությունը՝ խավար:
Կրկնությունը սովորելու մայրն է։
Չիմանալը ամոթ չէ, չսովորելը ամոթ է։
Հմուտ ձեռքերը ձանձրույթ չեն ճանաչում:
Աղոթքը բերանումդ, գործը ձեռքիդ մեջ։
Դուք նույնիսկ չեք կարող ձուկը լճակից առանց դժվարության հանել:
Վատ գլուխը ձեր ոտքերին հանգիստ չունի։
Գիտելիքը քո գլխի պսակն է։

2. ...Կազմե՛ք և գրե՛ք հարցեր այն մասին, թե ինչի մասին կցանկանայիք սովորել դասարանում դպրոցում:

Ինչու է քամին փչում:
Ինչու է արջը ձմեռում ձմռանը:
Ինչպե՞ս է աշխատում արեգակնային համակարգը:

Մենցիեսի կեղծ-ցուգա

3. Նայեք բնության անկյունին վերևի լուսանկարում: Ասա մեզ, թե ինչ գիտես այս բույսի մասին:

Սա Menzies-ի Pseudotsuga-ն է։ Բույսի երկրորդ անունը Դուգլաս եղեւնի է։ Սա մշտադալար փշատերև ծառ է: Այն աճում է Խաղաղ օվկիանոսի ողջ ափի երկայնքով՝ Բրիտանական Կոլումբիայից մինչև Կալիֆոռնիա, Մոնտանայում, Կոլորադոյում, Տեխասում և Նյու Մեքսիկոյում:

Կազմեք և գրեք հարցեր այն մասին, թե էլ ինչ կցանկանայիք իմանալ նրա մասին: Փորձեք գտնել ձեր հարցերի պատասխանները։

Որո՞նք են այդ կարմիր ծաղիկները ճյուղերի վրա: Կարմիր ծաղիկները երիտասարդ բողբոջներ են:
Որքա՞ն բարձր կարող է աճել այս ծառը: Կարող է աճել ավելի քան 50 մետր բարձրության վրա:

4. Ասա ինձ p. 5, ինչ գիտեք արդեն Մոսկվայի Կարմիր հրապարակի մասին:

Կարմիր հրապարակը գտնվում է Մոսկվայի հենց կենտրոնում։ Դրա վրա են գտնվում՝ Սուրբ Բասիլի տաճարը, Մինինի և Պոժարսկու հուշարձանը, Լենինի դամբարանը, Մոսկվայի Կրեմլը։

Կազմեք և գրեք հարցեր այն մասին, թե էլ ինչ կցանկանայիք իմանալ լուսանկարում պատկերված մշակութային հուշարձանների մասին: Փորձեք գտնել ձեր հարցերի պատասխանները։

Որքա՞ն է Սպասկայա աշտարակի բարձրությունը: 71 մ.
Ո՞ր տարում է կառուցվել։ Սուրբ Բասիլի եկեղեցի? Տաճարը կառուցվել է 1555-1561 թվականներին Իվան Ահեղի հրամանով ի հիշատակ Կազանի գրավման և Կազանի խանության նկատմամբ տարած հաղթանակի, որը տեղի է ունեցել հենց Ամենասուրբ Աստվածածնի բարեխոսության օրը՝ 1552 թվականի հոկտեմբերի սկզբին:

Էջ 6-11. Դասի պատասխանները Ինչպես ուսումնասիրել մեզ շրջապատող աշխարհը

1. Ի՞նչ ուղիներ են օգտագործում այս ուսանողները՝ ուսումնասիրելու իրենց շրջապատող աշխարհը:

Ձախից աջ՝ բնական առարկաների նույնականացում, դիտարկում, փորձ, մոդելավորում, չափում։

2. Գործնական աշխատանք «Դիտարկում».

Դիտեք ակվարիումի ձկների (կամ այլ կենդանիների) պահվածքը կերակրման ժամանակ: Մտածեք աշխատանքի քայլերը և նշումներ կատարեք:

1. Դիտարկման նպատակը՝ պարզել, թե որ կերակուրն է ավելի շատ սիրում ձուկը՝ չոր, թե կենդանի:
2. Դիտարկման պլան՝ միաժամանակ ակվարիում նետել չոր և կենդանի սնունդ, հետևել ձկներին, թե առաջինը որ կերակուրն են ուտում։
3. Դիտարկման արդյունքներ. Մենք տեսանք, որ ձուկը նախ կերավ կենդանի կերակուրը: Նրանք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նրա նկատմամբ։
4 Եզրակացություն. Ձկներն ավելի շատ են սիրում կենդանի սնունդ, քան չոր սնունդ:

3. Գործնական աշխատանք «Փորձ».

Կատարեք փորձ մագնիսով. Մտածեք աշխատանքի քայլերը և նշումներ կատարեք:

1. Փորձի նպատակը՝ պարզել, թե խոհանոցի որ իրերն են երկաթից։
2. Պլանավորեք փորձի համար՝ մագնիս ամրացրեք առարկաներին, տեսեք՝ արդյոք այն կպչում է դրանց:
3. Փորձի արդյունքները՝ մագնիսը կպել է մի քանի առարկաների։
4. Եզրակացություններ՝ օգտագործելով մագնիս՝ իմացանք, որ խոհանոցում երկաթե առարկաներ կան՝ սառնարան, գդալի մարտկոց, դանակներ, պատառաքաղներ, լվացարան։

5. Գործնական աշխատանք «Զանգվածի չափում».

Ավելացնել այն։

Կշեռքը զանգվածը չափող սարք է։

6. Գործնական աշխատանք «Երկարության չափում».

Ավելացնել այն։

Քանոնն ու ժապավենը երկարությունը չափելու գործիքներ են։

Էջ 12-13. GDZ 7 գուրուից մինչև դաս Գիրքը գիտելիքի աղբյուր է

1. Գրեք տեղեկատվություն գիտահանրամատչելի գրքի մասին, որը ձեզ հատկապես դուր է եկել.

Վերնագիր. Թեժ փաստեր սառույցի մասին

3. Կարդացեք հայտարարություններ գրքի և մայրենիի կարևորության մասին մարդու կյանքում:

Մարկուս Տուլիուս Ցիցերոնը հին հռոմեական քաղաքական գործիչ և փիլիսոփա է, փայլուն հռետոր: Տեղեկություն վերցված ինտերնետից, Վիքիպեդիա։

Կոնստանտին Գրիգորիևիչ Պաուստովսկին ռուս սովետական ​​գրող է, ով գրել է ռոմանտիզմ ժանրում, առավել հայտնի է որպես փոքրիկ պատմվածքների և պատմվածքների հեղինակ։ Տեղեկություն վերցված ինտերնետից, Վիքիպեդիա։

4. Գրքի և ընթերցանության օգուտների մասին ձեր սեփական հայտարարությունն արեք: Գրեք այն:

Գրքեր կարդալով մենք շատ նոր ու բովանդակալից բաներ ենք սովորում, ինչպես նաև զարգացնում ենք մեր խոսքը։

5. Ի՞նչ տեղեկատու գրքերում կարող եք պարզել, թե ինչով է հայտնի հին հունական Տրոյա քաղաքը: Գրեք այն:

Հանրագիտարանում, բառարանում, ուղեցույցում, ատլասում։

Էջ 14-17. Կայքի պատասխանները թեմայի շուրջ Եկեք գնանք էքսկուրսիայի

2. Բերե՛ք 1-2 օրինակ:

Արվեստի թանգարաններ՝ Տրետյակովյան պատկերասրահ, Էրմիտաժ։

Թանգարան-բնակարան, տուն-թանգարան, թանգարան-կալվածք՝ Չուկովսկու տուն-թանգարան, Լ.Ն.թանգարան-կալվածք. Տոլստոյը։

Բնության արգելոցներ, ազգային պարկեր՝ Կովկասյան կենսոլորտային արգելոց, Սոչիի ազգային պարկ, Լոսինի կղզի (Մոսկվայում):

4. Ինքներդ կամ լրացուցիչ գրականության՝ ինտերնետի օգնությամբ որոշեք, թե որ թանգարաններն են ցուցադրված Հավելվածի լուսանկարներում: Կտրեք դրանք և կպցրեք համապատասխան տուփերի մեջ:

Էջ 18-21։ GDZ Ինչ կասի ձեզ ծրագիրը

Ռելիեֆի հատակագիծը տարածքի ճշգրիտ գծագիրն է, որը կատարվում է սովորական նշանների միջոցով:

2. Ինքներդ կամ դասագրքի օգնությամբ ստորագրեք պլանի խորհրդանիշները։

քաղաք; Պտղատու այգի; մարգագետին և ճանապարհ; կեղտոտ ճանապարհ.

3. Հավելվածից կտրեք հատակագծի նշանները և տեղադրեք համապատասխան պատուհաններում:

5. Դասի ընթացքում ուսուցիչը հարցրեց. «Ի՞նչ է նշանակում դասագրքում ներկայացված պլանի մասշտաբը»: ... Ո՞վ է ճիշտ պատասխանել։ Ստուգեք վանդակը:

Պատասխան՝ Իրան իրավացի է։

6. Գործնական աշխատանք «Զբոսաշրջային պլաններ».

1. Դասագրքում նայեք կենդանաբանական այգու հատակագիծը. Կենտրոնացեք հորիզոնի կողմերի վրա և որոշեք, թե կենդանաբանական այգու որ մասերում են նրանք ապրում.

ա) վագրեր - հյուսիսային մասում

բ) առյուծներ - հարավային մասում

գ) ցլամորթ և այլ թռչուններ` արևմտյան մասում

դ) ուղտեր՝ արևելյան մասում.

2. Դիտարկենք Մոսկվայի հատակագծի մի հատված դասագրքում: Ի՞նչ տեսարժան վայրեր են պատկերված դրա վրա:

Պատասխան՝ Մոսկվայի պետական ​​համալսարան, Sparrow Hills, համալսարան, Լուժնիկի մարզադաշտ, Բուսաբանական այգի, Օլիմպիական գյուղ:

3. Դիտարկենք Սանկտ Պետերբուրգի կենտրոնական մասի հատակագիծը: Որոշեք, թե ինչպես հասնել Մոսկովսկի կայարանից Ձմեռային պալատ: Գրեք, թե ինչ կարող եք տեսնել այս երթուղու վրա:

Պատասխան. Դուք պետք է քայլեք Նևսկի պողոտայով մինչև Պալատի հրապարակ: Ճանապարհին կարելի է տեսնել՝ Անիչկովի կամուրջը, Կազանի տաճարը, Ալեքսանդրի սյունը։

Էջ 22-23։ Մոլորակ թեմայի պատասխանները թղթի վրա

1. Օգտագործելով դասագիրքը, լրացրու սահմանումը.

Քարտեզը երկրագնդի մակերեսի կրճատված պատկերն է հարթության վրա՝ օգտագործելով նշաններ:

3. Գույնը, ինչպես նշված է քարտեզի վրա.

ջուրը` կապույտ, հողը` հարթավայրերը` կանաչ և դեղին, լեռները` շագանակագույն:

4. Օգտագործելով դասագիրքը, լրացրե՛ք սահմանումները:

Մայրցամաքը հսկայական ցամաքային տարածք է, որը բոլոր կողմերից շրջապատված է ջրով:

Աշխարհի մի մասը մայրցամաք է կամ մայրցամաքի մի մասը՝ մոտակայքում գտնվող կղզիներով։

5. Աղյուսակում գրի՛ր աշխարհի բոլոր մայրցամաքների և մասերի անունները:

Մայրցամաքներ՝ Եվրասիա, Աֆրիկա, Հյուսիսային Ամերիկա, Հարավային Ամերիկա, Ավստրալիա, Անտարկտիդա:

Աշխարհի մասեր՝ Եվրոպա, Ասիա, Աֆրիկա, Ամերիկա, Ավստրալիա, Անտարկտիդա:

6. Օգտագործելով դասագրքի քարտեզը, բերեք օրինակներ:

Ծովեր՝ Սև, Դեղին, Օխոտսկ, Լապտև, Բարենց, Կարմիր:

Գետեր՝ Օբ, Լենա, Ենիսեյ, Վոլգա, Միսիսիպի, Ամազոն, Գանգես:

Կղզիներ՝ Մադագասկար, Շրի Լանկա, Կրետե, Թասմանիա, Վրանգել։

Էջ 24-25։ GDZ-ն՝ Երկրներ և ժողովուրդներ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա

1. Հռոմը Իտալիայի մայրաքաղաքն է։ Հարևաններ (հարևան պետություններ) - Շվեյցարիա, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Սլովենիա:

3. Նայեք տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին ավանդական տարազներով: Գրեք նրանց երկրների և մայրաքաղաքների անունները:

բելառուսներ. Երկիր - Բելառուս (Բելառուս), մայրաքաղաք - Մինսկ:

մեքսիկացիներ. Երկիր - Մեքսիկա, մայրաքաղաք - Մեխիկո Սիթի:

թուրքեր. Երկիր՝ Թուրքիա, մայրաքաղաք՝ Անկարա։

չինական. Երկիր՝ Չինաստան, մայրաքաղաք՝ Պեկին։

Էջ 26-27։ Ճամփորդելով՝ մենք ուսումնասիրում ենք աշխարհը

Կազմեք պլան՝ ձեր քաղաք ուղևորություն պատրաստելու համար:

Եթե ​​Մոսկվայում եք, գրեք «Տուն ամբարտակի վրա» երկրագիտական ​​թանգարանի մասին, Սանկտ Պետերբուրգում՝ «Նևսկայա Զաստավա» տեղական պատմության պետական ​​թանգարանի մասին։ Յուրաքանչյուր քաղաքում կա տեղական պատմության թանգարան:

Ճամփորդության նպատակը՝ ավելին իմանալ մեր հայրենի երկրի պատմության մասին:
Ճանապարհորդության ուղղությունը՝ Տարածաշրջանային Տեղագիտության թանգարան:
Ճամփորդության վայրի մասին տեղեկատվության աղբյուրները՝ ինտերնետ:
Տեղեկատու գրականություն՝ թանգարանի պաշտոնական կայք։
Քարտեզներ, գծապատկերներ, հատակագծեր, ուղեցույցներ. քաղաքի քարտեզ՝ թանգարան հասնելու համար:
Սարքավորումներ՝ գրիչ և նոթատետր:
Եղանակի կանխատեսում: Կարևոր չէ:
Հագուստի կոդը՝ գործնական կոստյում։
Իմ ուղեկից(ներ)ը՝ ծնողներ:

Թանգարանն ունի շատ հետաքրքիր հնաոճ իրեր, էքսկուրսավարը մեզ մանրամասն պատմեց մեր քաղաքի և տարածաշրջանի պատմության մասին։

3. Բելգորոդի շրջանի «Edges» ֆերմայում մենք կսովորենք մեղվաբույծի հմտությունները: Կտրեք գծագրերը Հավելվածից: Լրացրե՛ք նրանցով ֆոտոպատմությունը՝ պահպանելով աշխատող մեղուների աշխատանքում և մեղվաբույծի հոգսերի կարգը։

Էջեր 28–31։ Տրանսպորտ թեմայի պատասխանները

1. Նկարեք հինավուրց տրանսպորտային միջոց ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների մեջ կամ տեղադրեք լուսանկար:

3. «Հետաքրքրասեր ուղևոր» նախագիծ.

Նախագծի անուն: ավտոբուս - ակվարիում.

Տրանսպորտային միջոցի անվանումը՝ ավտոբուս։

Ներքին ձևավորման համար նկարներ, լուսանկարներ և տեքստեր.

Տեքստեր. ձկների անունները և դրանց հակիրճ բնութագրերը (որտեղ են նրանք ապրում, ինչ են ուտում)

Էջ 32-33։ Լրատվամիջոցներ և հաղորդակցություններ

1. Գտեք խորհրդանիշներ՝ տեղեկատվություն փոխանցելու համար: Նկարեք դրանք դրոշների վրա:

Կարող եք այբուբենի յուրաքանչյուր տառին ֆիկտիվ նշան հատկացնել և բառեր գրել՝ օգտագործելով այս նշանները:

2. Նամակ ընկերոջը..

Մուտքագրեք ձեր տվյալները: Դիզայնի օրինակ.

Ումից Իվանովա Իվանա
Որտեղ Մոսկվա, Նեկրասովա փողոց 67-98

Մեկնման ինդեքս 105120

Սմիրնով Սաշային
Ուր Մոսկվա, Նեկրասովա փող. 67-99

Նպատակակետի ինդեքս 105120


3. Շրջանակի մեջ տեղադրեք տեղական թերթից կամ ամսագրից ստացված տեղեկատվություն բնական երևույթների կամ մշակութային իրադարձությունների մասին, որոնք ձեզ հետաքրքրում են կամ ձեր տարածաշրջանի մարդկանց մասին:

Եթե ​​չունեք թերթ կամ ամսագիր, գտեք հետաքրքիր նորություններ ձեր քաղաքի լրատվական կայքում և տպեք այն:

4. Հիշողությունից գրի՛ր լրատվամիջոցների և հաղորդակցությունների անունները:

Պատասխան՝ հեռուստատեսություն, ռադիո, թերթեր, ամսագրեր: Ինտերնետային լրատվամիջոցներ.

Հեռախոս, հեռագիր, փոստ՝ կապի միջոցներ։

GDZ աշխատանքային գրքույկի բաժնի համար Աշխարհը տան նման է

Էջ 34-35։ Բնական աշխարհը ժողովրդական արվեստում

1. «Էկոս» (oikos) բառը հունարենից թարգմանված նշանակում է «տուն», «բնակարան»:

Հունարենից թարգմանված «լոգոս» բառը նշանակում է «գիտելիք», «խոսք»:

Հին հույներն օգտագործում էին «oikoumene» բառը՝ նկարագրելու մարդկանց կողմից բնակեցված և զարգացած երկիրը։

2. Հինավուրց մանող անիվի բեկոր: Որոշեք, թե Տիեզերքի քանի մակարդակ է պատկերված դրա վրա:

Հնաոճ մանող անիվի այս հատվածը ցույց է տալիս երկու մակարդակ: Վերինը լույսի և արևի թագավորությունն է, ինչպես նաև միջին աստիճանը՝ այն աստիճանը, որտեղ ապրում են կենդանիներն ու մարդիկ։

Երկրի շատ ժողովուրդների հնագույն լեգենդներում մեկ աշխարհը բաղկացած է երեք մակարդակից: Ահա լեգենդներից մեկը.
Ստորին աստիճանը օձի, անդրաշխարհի և ջրի տիրակալի բնակավայրն է: Հեքիաթային օձը կուլ է տալիս արևը երեկոյան, երբ նա գնում է դեպի արևմուտք, և բաց է թողնում առավոտյան՝ արևելքում։
Վերին աստիճանը երկինքն է, լույսի թագավորությունը, արևը, երկնային կենարար ջրերը։ Այստեղից հզոր լուսատուն վերահսկում է Տիեզերքի կարգը:
Կենդանիներն ու մարդիկ ապրում են միջին մակարդակում։ Այս աստիճանը մարդու հանդիպման վայրն է հսկայական Տիեզերքի հետ, շրջապատող ողջ բնության հետ: Մարդը ներսում է՝ աշխարհի կենտրոնում։ Մարդը մեծ ամբողջության միջին մասն է։

3. «Ուր ես գնում, Թոմաս» երգի հիման վրա կազմիր հարցերի ու պատասխանների շղթա։

«Ո՞ւր ես գնում, Մաշա»: - «Դեպի խանութ»: -Ինչու՞ գնալ խանութ։ - «Ապրանքների համար»: - «Ինչի՞ն է քեզ պետք սնունդը»: - «Պատրաստիր ճաշը»: - «Ինչո՞ւ է քեզ պետք ճաշը»: - «Կերակրեք ընտանիքը»: - «Ինչի՞ն է քեզ պետք ընտանիքը»: - «Խնձոր հավաքիր»: - «Ինչի՞ն է պետք խնձորը»: - «Թխիր կարկանդակը»: - «Ինչի՞ն է պետք կարկանդակ»: - «Սեղան գցիր, խնջույք կազմակերպիր»:

Էջ 36-39։ Ինչից է բաղկացած ամեն ինչ:

1. Գտեք յուրաքանչյուր շարքի լրացուցիչ լուսանկարը: Բացատրեք ձեր ընտրությունը:

Պատասխան՝ վերևի շարքում դրված է մի բաժակ, քանի որ այն մարդու արտադրանք է, իսկ մնացած ամեն ինչը բնական առարկաներ են։ Ներքևի շարքում տիտմոկն է, քանի որ այն բնական առարկա է, իսկ մնացած ամեն ինչը մարդու կողմից ստեղծված առարկաներ են։

2. Բերե՛ք բնական առարկաների օրինակներ.

Անկենդան բնության առարկաներ՝ քար, ավազ, ջուր, օդ, ամպ։

Վայրի բնության առարկաներ՝ թռչուն, ձուկ, կատու, սարդ, կակտուս, մեդուզա։

3. Օգտագործելով դասագրքի տեքստը և նկարազարդումները, լրացրե՛ք աղյուսակը:

Պինդներ, հեղուկներ և գազեր:

Պինդ՝ քար, մատիտ, մահճակալ, ժամացույց, ապակի։

Հեղուկներ՝ ջուր, կաթ, արևածաղկի ձեթ, հյութ, կերոսին։

Գազեր՝ թթվածին, ջրածին, ածխաթթու գազ։

4. Նկարագրությունից պարզի՛ր նյութերը և վանդակներում գրի՛ր դրանց անունները:

Այս նյութը ցանկացած կենդանի օրգանիզմի մի մասն է։ Մարդու մարմնի 2/3-ը բաղկացած է այս նյութից։ - ՋՈՒՐ

Այս նյութը գտնվում է քարի տեսքով ստորգետնյա, ինչպես նաև լուծվում է ծովերի և օվկիանոսների ջրերում։ Այն կարելի է գտնել խոհանոցի յուրաքանչյուր տանը: ԱՂ.

Այս նյութը ավելացվում է բազմաթիվ ապրանքների՝ քաղցրավենիքի, խմորեղենի, տորթերի: Բնության մեջ այն հանդիպում է բույսերի մեջ։ ՇԱՔԱՐ.

Այս նյութը մեր օգնականն է խոհանոցում, քանի որ այն լավ է այրվում։ Բայց արտահոսքի դեպքում այն ​​կարող է տարածվել ամբողջ բնակարանով մեկ, և դա շատ վտանգավոր է։ ԲՆԱԿԱՆ ԳԱԶ.

Այս նյութերը ստեղծվում են արհեստականորեն։ Դրանցից պատրաստվում են կենցաղային իրեր, պատուհանների շրջանակներ, խաղալիքներ և շատ այլ ապրանքներ։ ՊԼԱՍՏԻԿՆԵՐ.

5. Կապույտ մատիտով ընդգծիր պինդ մարմինների անվանումները, իսկ կանաչ մատիտով՝ նյութերի անունները:

Պինդ (կապույտ մատիտով). մեխ, պայտ, մետաղալար, բենզինի տարա, սառցալեզու, սառցաբեկոր, կոնֆետ, աղաման.

Նյութեր (կանաչ մատիտով). աղ, երկաթ, ալյումին, պղինձ, պլաստմասսա, բենզին, ջուր, շաքար.

Էջ 40-41։ 7գուրուի պատասխանները «Երկնային մարմինների աշխարհ» դասին

1. Օգտագործելով դասագրքի տեղեկատվությունը, գրի՛ր տեքստում թվային տվյալները:

Արևի տրամագիծը 109 Երկրի տրամագծի չափը: Արևի զանգվածը 330 հազանգամ մեր մոլորակի զանգվածը: Հեռավորությունը Երկրից Արեգակ է 150 միլիոն կիլոմետր. Արեգակի մակերեսի ջերմաստիճանը հասնում է 6 հազար աստիճան Ցելսիուսև Արևի կենտրոնում - 15 միլիոն աստիճան Ցելսիուս.

2. Լրացրե՛ք աղյուսակը:

Աստղերի տարբերությունն ըստ գույնի.

Սպիտակ: Regulus, Deneb:

Կապույտ՝ Սիրիուս, Վեգա:

Դեղին: Արև, Կապելլա:

Կարմիր՝ Aldebaran, Cepheus:

3. Կառուցեք արեգակնային համակարգի մոդելը...

Վերցրեք սև կամ կապույտ ստվարաթղթի մի թերթ և դրա վրա կպցրեք գունավոր պլաստիլինե շրջանակներ՝ համաձայն Արեգակնային համակարգի գծապատկերի.

4. Լուծիր խաչբառը:

2. Աստղադիտակում հստակ տեսանելի օղակներով մոլորակը ՍԱՏՈՒՐՆ է:

5. Մոլորակը, որի վրա մենք ապրում ենք, ԵՐԿԻՐՆ է:

6. Մոլորակը Երկրի հարեւանն է, գտնվում է Արեգակին ավելի մոտ, քան Երկիրը՝ ՎԵՆԵՐԱ։

7. Մոլորակը Երկրի հարեւանն է, գտնվում է Արեգակից ավելի հեռու, քան Երկրից՝ ՄԱՐՍ:

8. Սատուրնի և Նեպտունի միջև գտնվող մոլորակը ՈՒՐԱՆՆ է:

5. Օգտագործելով տեղեկատվության տարբեր աղբյուրներ, պատրաստեք հաղորդագրություններ աստղի, համաստեղության կամ մոլորակի մասին, որի մասին կցանկանայիք ավելին իմանալ:

Մարսը Արեգակից չորրորդ մոլորակն է։ Այն կոչվում է «կարմիր մոլորակ» իր կարմրավուն գույնի պատճառով։ Մարսն ունի երկու արբանյակ՝ Ֆոբոսը և Դեյմոսը: Գիտնականները երկար ժամանակ ուսումնասիրում են Մարսը։ Ներկայում մոլորակի մակերեսին գործում են ռովերներ։ Աղբյուրը՝ Վիքիպեդիա, Ինտերնետ։

Էջ 42-43։ GDZ Invisible Treasure կայքից

1. Դասագրքի տեքստում գտե՛ք այն պարբերությունը, որը բացատրում է քամու ծագումը: Խնդրում եմ ուշադիր կարդացեք: Գտեք և գծեք դիագրամ, թե ինչպես է քամին առաջանում:

2. Դիագրամը նշիր օդը կազմող գազերի անուններով: Փորձեք ինքներդ ձեզ դասագրքի միջոցով:

3. Ուսումնասիրեք օդի հատկությունները և գրեք ձեր եզրակացությունները:

1. Օդը թափանցիկ է, թե անթափանց: - թափանցիկ.

2. Օդը գույն ունի՞: Ոչ

3. Օդը հոտ ունի՞։ No4. Ի՞նչ է պատահում օդի հետ, երբ այն տաքացվում և սառչում է:

Այս փորձը ցույց է տալիս, որ օդը տաքանալիս ընդլայնվում է:
Այս փորձը ցույց է տալիս, որ օդը կծկվում է, երբ սառչում է:

5. Ինչպե՞ս է օդը փոխանցում ջերմությունը: Պատասխան. Օդը ջերմության վատ հաղորդիչ է:

4. Ի՞նչ է կոչվում այս փորձերում օգտագործվող սարքավորումները:

Էջ 44-45։ Ամենակարևոր նյութը

Գործնական աշխատանք «Ջրի հատկությունների ուսումնասիրություն».

Փորձ 1. Ապակե ձողը թաթախեք մի բաժակ ջրի մեջ։ Արդյո՞ք նա տեսանելի է: Սա ջրի ի՞նչ հատկություն է ցույց տալիս:

Ձողիկը տեսանելի է։ Սա ցույց է տալիս, որ ջուրը մաքուր է:

Փորձ 2. Համեմատեք ջրի գույնը այս էջում ցուցադրված գծերի գույնի հետ: Ինչ ես դու տեսնում? Ինչ է սա նշանակում?

Ջուրը գույն չունի, անգույն է։

Փորձ 3. Հոտեք մաքուր ջուրը: Ջրի ո՞ր հատկությունը կարելի է որոշել այս կերպ։

Մաքուր ջուրը հոտ չի գալիս, ինչը նշանակում է, որ այն չունի հոտ:

Փորձ 4.

Գունավոր ջրով լցված խողովակով կոլբը դրեք տաք ջրի մեջ: Ի՞նչ եք նկատում: Ի՞նչ է սա ցույց տալիս:

Եզրակացություն. Ջուրը սկսեց բարձրանալ խողովակով: Սա հուշում է, որ ջուրը տաքացնելիս ընդլայնվում է:

Փորձ 5. Նույն կոլբը դնել սառույցով ափսեի մեջ: Ի՞նչ եք նկատում: Ի՞նչ է սա ցույց տալիս:

Եզրակացություն. Ջրի մակարդակը նվազում է, ինչը նշանակում է, որ ջուրը սառչելիս կծկվում է:

Ընդհանուր եզրակացություն՝ ջուրը թափանցիկ է, անգույն, անհոտ, տաքանալիս լայնանում է և սառչելիս կծկվում։

Էջ 46-47։ Աշխատանքային գրքույկի թեմայի պատասխանները Բնական տարրերը ժողովրդական արվեստում

1. Կտրեք լուսանկարները հավելվածից: Նշեք դրանք բնական տարրերի անուններով: Աղյուսակի ներքևում նկարեք կրակի, ջրի և օդի պատկերներ, որոնք բնորոշ են ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների կերպարվեստին:

Կրակի, ջրի և օդի պատկերները ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների արվեստում:

2. Գրի՛ր հանելուկներ կրակի, ջրի և օդի մասին, որոնք ստեղծվել են քո տարածաշրջանի ժողովուրդների ստեղծագործությամբ:

Հանելուկներ կրակի, ջրի և օդի մասին ռուս ժողովրդի ստեղծագործություններում.

Եթե ​​կերակրես նրան, նա ապրում է, եթե նրան խմելու բան ես տալիս, նա մահանում է։ (կրակ)

Կարմիր կովը կերավ ամբողջ ծղոտը։ (կրակ)

Լեզուով, բայց չի հաչում, առանց ատամների, բայց կծում է: (կրակ)

Այն թռչում է դեպի ներքև՝ կաթիլներով, դեպի վեր՝ անտեսանելի։ (ջուր)

Ոչ ձեռքեր, ոչ ոտքեր, բայց քանդում է լեռը: (ջուր)

Ի՞նչ չես կարող սարը փաթաթել, մաղով տանել կամ ձեռքիդ մեջ պահել: (ջուր)

Այն հոսում է, հոսում է - այն չի արտահոսի, վազում է, վազում է - չի վերջանա: (գետ)

Սիսեռները ցրված են հարյուր ճանապարհներով, ոչ ոք չի հավաքի դրանք՝ ոչ թագավորը, ոչ թագուհին, ոչ գեղեցիկ աղջիկը, ոչ սպիտակ ձուկը։ (օդ)

Սիսեռը ցրվեց յոթանասուն ճանապարհի վրա. ոչ ոք չի կարող դա հավաքել՝ ոչ քահանաները, ոչ գործավարները, ոչ մենք՝ հիմարները: (օդ)

3. Նայեք ժողովրդական ասեղնագործության նախշերին: Բացահայտեք կրակի, ջրի և օդի պատկերները:

Ջրի պատկերը ներքևի ալիքներն են, օդի պատկերը՝ թռչուն։ Հրդեհի պատկերը սովորաբար պատկերվում է որպես անիվ կամ արև: Նկարի մեջտեղում արև է, սա կրակի պատկեր է:

Էջ 48-49։ GDZ Պահեստային հողեր

1. Սահմանումները լրացրե՛ք ինքներդ կամ դասագրքի օգնությամբ:

Հանքանյութերը բնական նյութեր են։

Ժայռերը հանքանյութերի բնական միացություններ են։

2. Գործնական աշխատանք «Գրանիտի կոմպոզիցիա».

Հետազոտության արդյունքների հիման վրա լրացրեք աղյուսակը:

Գրանիտի կազմը. Գրանիտ՝ ֆելդսպաթ, միկա, քվարց:

3. Գիտե՞ք, թե ինչ է պահվում Երկրի պահեստներում։ Կտրեք լուսանկարները հավելվածից և տեղադրեք դրանք համապատասխան պատուհաններում:

4. Գրեք ձեր տարածաշրջանի օգտակար հանածոների անվանումները՝ նավթ, մարգել, ավազ, կավ, կավիճ, թերթաքար (Կրասնոդարի մարզ):

Էջ 50-51։ GDZ դասի համար մեզ շրջապատող աշխարհը Հրաշք մեր ոտքերի տակ

Գործնական աշխատանք «Հողի կազմի ուսումնասիրություն»

Փորձ 1. Մի կտոր չոր հող նետեք ջրի մեջ: Ի՞նչ եք նկատում: Ինչ է սա նշանակում?

Եզրակացություն. Հողը նստում է հատակին, բայց ոչ ամբողջը: Հողի մեջ օդ կա։

Փորձ 2. Մի քիչ թարմ հող տաքացրեք կրակի վրա: Սառը բաժակը պահեք հողի վրա: Ի՞նչ եք նկատում: Ինչ է սա նշանակում?

Եզրակացություն. Ապակին մառախլապատ է: Սա ցույց է տալիս, որ հողում ջուր կա։

Փորձ 3. Շարունակեք տաքացնել հողը: Սպասեք ծխի և տհաճ հոտի առաջանալուն։

Եզրակացություն՝ հողը պարունակում է հումուս։

Փորձ 4. Կալցինացված հողը, որի մեջ հումուսը այրվել է, լցնել մի բաժակ ջրի մեջ և խառնել։ Դիտեք, թե ինչն է առաջինը նստում ներքևում, և ինչ է որոշ ժամանակ անց: Ի՞նչ է ասում այս փորձը:

Եզրակացություն. Նախ, ավազը նստեց հատակին, ապա կավը: Սա նշանակում է, որ հողը պարունակում է ավազ և կավ:

Փորձ 5. Մի քանի կաթիլ ջուր լցրեք այն բաժակի վրա, որի մեջ հողը երկար նստած է եղել։ Բաժակը պահեք կրակի վրա։ Ի՞նչ եղավ ջրի հետ: Ի՞նչ եղավ ապակին: Սրանք հանքային աղեր են: Ի՞նչ է ասում այս փորձը:

Եզրակացություն՝ ջուրը գոլորշիացել է՝ ապակու վրա նստվածք թողնելով։ Սա ցույց է տալիս, որ հողը պարունակում է հանքային աղեր:

Ընդհանուր եզրակացություն. հողի կազմը ներառում է օդ, ջուր, հումուս, ավազ, կավ և հանքային աղեր:

Էջ 52-55։ Բույսերի աշխարհ

1. Բույսերի խմբերը պարզի՛ր ըստ նկարագրությունների: Վանդակներում գրի՛ր խմբերի անունները:

Այս բույսերն ունեն արմատներ, ցողուններ, տերևներ, ծաղիկներ և պտուղներ, որոնցում հասունանում են սերմերը: ԾԱՂԿԱՅԻՆ

Այս բույսերը չունեն արմատներ, ցողուններ, տերեւներ, ծաղիկներ կամ պտուղներ: Նրանց մարմինը կոչվում է թալուս։ ԾՈՎԱԼԻՄՆԵՐ.

Այս խմբի բույսերն ունեն ցողուններ և տերևներ, բայց չունեն արմատներ, ծաղիկներ կամ սերմերով պտուղներ: MHI.

Այս բույսերը ունեն բոլոր մասերը, բացի ծաղիկներից և պտուղներից: Նրանց սերմերը հասունանում են կոների մեջ: ՓԱՍՏԵՐ.

Այս խմբի բույսերն ունեն արմատներ, ցողուններ և տերևներ, որոնք նման են մեծ փետուրների: Բայց նրանք չունեն ծաղիկներ, պտուղներ կամ սերմեր։ ՖԵՐՆԵՍ.

2. Դասի ընթացքում ուսուցիչը հարցրեց ծաղկող բույսերի օրինակներ: Երեխաներն այսպես պատասխանեցին... Տղաներից ո՞վ է ճիշտ պատասխանել. Ո՞վ է սխալներ թույլ տվել:

Նադյան ունի ճիշտ պատասխանը, Սերյոժան՝ մեկ սխալ (սխալ պատասխան՝ սոճին), Իրան՝ երկու սխալ (ծովային ջրիմուռ, եղևնի), Վիտյան՝ երեք սխալ (թուջա, խոզապուխտ, պտեր):

3. Բացահայտեք այս բույսերը: Գրե՛ք բույսերի անունները և այն խմբերը, որոնց պատկանում են:

Պատասխան՝ վերին շարքում՝ ձախից աջ՝ ֆուքսիա (ծաղկում), սալվիա (ծաղկում), դոդոշկա (ծաղկում), եղերդիկ (ծաղկում)։ Ներքևի շարքում ձախից աջ՝ բրաքեն (պտեր), ֆունարիա (մամուռ), եղևնի (փշատերևներ), մայրու սոճին (փշատերևներ):

4. Օգտագործելով «Կանաչ էջեր» գիրքը, պատրաստեք հաղորդագրություն ցանկացած խմբի բույսերի տեսակներից մեկի մասին: Ձեր հաղորդագրության համար գրեք տեսակի անվանումը, խումբը և համառոտ տեղեկատվություն:

Մայրի սոճին փշատերև բույս ​​է (ծառ), որն աճում է Սիբիրում և Ռուսաստանի եվրոպական մասի հյուսիս-արևելքում: Մարդիկ հաճախ այն անվանում են սիբիրյան մայրի: Այս ծառի ասեղները հավաքվում են 5 կտորից բաղկացած փնջերով։ Խոշոր կոները հասունանում են համեղ սերմեր՝ սոճու ընկույզ:

Էջ 56-57։ GDZ բերրի հող և բույսեր ժողովրդական արվեստում

1. Գունավորեք նախշը այնպես, ինչպես ցանկանում ենք։ Երկրորդ սրբիչ.

2. Նկարեք ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների հեքիաթի նկարազարդումը, որտեղ բույսը կարևոր դեր է խաղում գործողության զարգացման մեջ:

Հեքիաթներ, որոնցում ներգրավված են բույսեր. «Ոսկե սանր աքլորը և հրաշագործ կավիճը» (տանը բողբոջած լոբի կամ կաղինի հատիկ և աճեց դեպի երկինք), «Շաղգամ», «Երիտասարդացնող խնձոր» հեքիաթը. «Վայրի կարապներ» (աղջիկը եղինջից վերնաշապիկներ էր հյուսում):

Նկարազարդում «Շաղգամ» հեքիաթի համար

3. Ընտրեք և գրեք ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների հանելուկներն ու ասացվածքները կերակրող հողի և բույսերի մասին:

Առակներ. Փոքր հողը սև է, բայց սպիտակ հաց է տալիս։ Երկիրը ափսե է. այն, ինչ դնում ես, հանում ես:

Հանելուկներ երկրի մասին. Անձրև է գալիս. նա խմում է ամեն ինչ, մնացած ամեն ինչ կանաչում և աճում է: Բոլորը մորն են կանչում, բոլորը վազում են նրա հետևից։

Էջ 58-61։ Կենդանիների աշխարհ դասի պատասխանները

1. Գրի՛ր թվարկված կենդանիների խմբերի անունները:

Գորտ, դոդոշ, տրիտոն - սա է երկկենցաղներ.
Հողային որդ, տզրուկ է ճիճուներ.
Խխունջը, սլագը, ութոտնուկը, կաղամարն են խեցեմորթ.
Խեցգետինները, խեցգետինը, ծովախեցգետինը են խեցգետնակերպեր.
Ծովաստղերը, ծովախորշը, ծովաշուշանն են echinoderms.
Սարդ, կարիճ, խոտագործ - սա է arachnids.
Մողես, օձ, կոկորդիլոս, կրիա են սողուններ.

2. Բացահայտեք կենդանիներին: Գրի՛ր կենդանիների անունները և այն խմբերը, որոնց պատկանում են։

Էջ 58-ում ձախից աջ՝ սաթի խխունջ (փափկամարմին), ոսկեղենիկ (թռչուններ), խոտի սարդ (արախնիդներ):
59-րդ էջում վերին շարքում ձախից աջ՝ ջրասամույր (կենդանիներ), թագավորական խեցգետին (խեցգետիններ), ռնգեղջյուր բզեզ (միջատներ):
Էջ 59-ում ներքևի շարքում ձախից աջ՝ բուրբոտ (ձուկ), ծառի գորտ (երկկենցաղներ), խոտի օձ (սողուններ):

3. Արտաքինից համեմատե՛ք գորտին և դոդոշին: Ասա (բանավոր), որոնք են նրանց նմանությունները և որոնք են նրանց տարբերությունները:

Նախ՝ տարբերությունների մասին։ Դոդոշները սովորաբար ավելի մեծ են, քան գորտերը: Դոդոշներն ունեն հաստ, լայն մարմին և ավելի կարճ ոտքեր։ Գորտերը չունեն մեծ պարոտիդային գեղձեր, որոնք գտնվում են գլխի հետևի մասում՝ դոդոշների մեջ։ Գորտերի մաշկը քնքուշ է և խոնավ, իսկ դոդոշներինը՝ չոր և ծածկված տուբերկուլյոզներով։ Գորտերի ձվերը կլոր են, իսկ դոդոշներինը՝ երկար պարանների տեսք։
Նմանություններ. և՛ դոդոշը, և՛ գորտը երկկենցաղներ են: Ունեն ուռուցիկ աչքեր։ Հետևի ոտքերը ավելի երկար են, քան առջևի ոտքերը: Նրանք շարժվում են ցատկելով։ Նրանք ավելի հաճախ ապրում են ջրային մարմինների մոտ։ Սնվում են միջատներով։

4. Կտրեք մանրամասները հավելվածից և կառուցեք զարգացման մոդելներ:

Ձկների, գորտերի, թռչունների զարգացման մոդելներ.

5. Ստեղծեք և գրեք 2-3 հարց «Կենդանիների աշխարհում» վիկտորինայի համար:

Քանի՞ օր կպահանջվի, որ հավը դուրս գա ձվից:
Ինչո՞վ է գորտը տարբերվում դոդոշից:
Նապաստակը կաթով է կերակրում իր երեխաներին:

6. Օգտագործելով «Կանաչ էջեր» գիրքը, պատրաստիր հաղորդագրություն ցանկացած խմբի կենդանատեսակներից մեկի մասին:

Վարդագույն սաղմոն. Վարդագույն սաղմոնը այն ձկներն են, որոնք սովորաբար ապրում են ծովում, բայց ձվադրում են գետերում: Վարդագույն սաղմոնի երկարությունը հասնում է 50 սմ-ի։Վարդագույն սաղմոնը սնվում է մանր ձկներով և խեցգետնակերպերով։ Ձվադրման ժամանակ վարդագույն սաղմոնը փոխում է գույնը, իսկ արուների մոտ առաջանում է մեծ կուզ։ Այստեղից էլ առաջացել է ձկան անվանումը։ Վարդագույն սաղմոնը արժեքավոր ձուկ է, որը պաշտպանության և պահպանման կարիք ունի:

Էջ 62-63։ GDZ թեմայի շուրջ Մեր ճանապարհորդությունը դեպի կենդանական աշխարհ

Էջ 64-65։ Կենդանիների պատկերները ժողովրդական արվեստում

1. Լրացրեք փորագրության դիզայնը...

Դուք կարող եք սոսնձել սրբիչների լուսանկարները ասեղնագործված աքլորներով, լուսանկարները Dymkovo խաղալիքով հնդկահավի տեսքով, ձիու, այգու և տան փայտե զարդեր կենդանիների տեսքով:

3. Համառոտ գրեք ձեր տարածաշրջանի ժողովուրդների հեքիաթի սյուժեն, որտեղ մարդկանց օգնում են կախարդական կենդանիները:

Հիշենք հեքիաթները՝ «Իվան Ցարևիչի և գորշ գայլի հեքիաթը», «Փոքրիկ խավրոշեչկա», «Շաղգամ», «Կախարդական մատանին», «Ցուլ - կուպր տակառ»։

Իվան Ցարևիչը և գորշ գայլը.

Թագավորը երեք որդի ուներ։ Նրա այգում կար մի խնձորի ծառ՝ ոսկե խնձորներով, և ամեն գիշեր խնձորները սկսում էին անհետանալ։ Թագավորն ուղարկեց իր որդիներին, որ տեսնի, թե ով է գողանում խնձորները։ Երկու որդիները քնեցին, բայց Իվանը չքնեց, տեսավ, որ Հրեղենը խնձոր է ուտում։ Թագավորը հրամայեց իր որդիներին վերցնել հրե թռչունը։ Նրանք գնացին իրենց ճանապարհով: Իվանը հասավ մի պատառաքաղի մոտ, որտեղ մակագրությամբ գրություն կար։ Ով ուղիղ գնա, ամբողջ ճանապարհին կմրսի ու սոված կլինի։ Ով ձախ է գնում, կմեռնի, բայց նրա ձին կապրի։ Իսկ ով աջ գնա, ողջ կմնա, բայց ձին կմեռնի։ Իվանը գնաց աջ։ Գորշ գայլը դուրս վազեց անտառից, կերավ ձին և սկսեց հավատարմորեն ծառայել Իվանին: Այդ գայլն օգնեց Իվանին ձեռք բերել հրե թռչունին, իր հարսին և ողջ մնալ:

The Little Humpbacked Horse

Գյուղացին երեք որդի ուներ։ Նրանց հայրը նրանց ուղարկել է ցորենը պահելու։ Երկու որդիները քնեցին, իսկ Իվանը բռնեց ձին։ Ձին նրան տվեց Փոքրիկ Կուզիկ Ձին: Փոքրիկ Կուզ Ձին օգնեց իր ընկերոջը գտնել հրե թռչունը, մատանին և գեղեցկությունը թագավորի համար: Թագավորը ցանկանում էր ամուսնանալ, բայց ստիպված էր լողանալ եռացող ջրով։ Ցարը առաջինը կանչեց Իվանին լողալու։ Ձին օգնեց Իվանին, և նա դարձավ գեղեցիկ: Եվ թագավորը եփվեց։ Իվանն ու Կույս ցարն ամուսնացան։ (գրել է Մաքսիմ Եգորովը)

Էջ 66-67։ GDZ 7 գուրուներից մինչև դաս Անտեսանելի թելեր կենդանի բնության մեջ

1. Ուշադիր կարդացեք տեքստը: Ընդգծի՛ր տարբեր գույներով տարբեր խմբերի կենդանիների անունները՝ կանաչ՝ խոտակեր, կապույտ՝ գիշատիչներ, կարմիր՝ միջատակեր, շագանակագույն՝ ամենակեր։

Ամառը տարվա առատ եղանակ է կենդանիների բազմազանության համար: Երկնքում հաճախ ենք տեսնում ծիծեռնակներ։ Նրանք օդում բռնում են բազմաթիվ թռչող միջատներ։ Ջրի մոտ գորտը որսում է մոծակներ։ Անտառում նրանք գտնում են իրենց զոհին՝ մանր կրծողներին՝ աղվեսին և բուին։ Այստեղ հարուստ սեղան է գցված նապաստակի համար և խոզուկ- դրանք տարբեր ճյուղեր են, տերևներ, կեղևներ: Իսկ ագռավների և վայրի խոզերի համար ցանկացած սննդամթերք օգտակար կլինի՝ և՛ բուսական, և՛ կենդանական:






















Սարդերը՝ խաչաձևերը, ամենահմուտ արհեստավորներն են՝ ջուլհակները։ Նրանց ցանցը ոչ միայն մոխրագույն է, այլև արծաթագույն և նույնիսկ ոսկեգույն։ «Հնարավո՞ր է դրանից գործվածք հյուսել»,- մեկ անգամ չէ, որ մտածում էին մարդիկ։ Եվ մի օր Չինաստանում մի վարպետ կար, ով մետաքսե գործվածք էր հյուսում սարդի ցանցերից։ Նա սարդը դրեց վանդակի մեջ, կերակրեց նրան ճանճերին, և սարդը բաց թողեց ցանցը, որը վարպետը փաթաթեց պտտման վրա։ Այնուհետև դրանից գործվածք են հյուսել, որը կոչվում է «Արևելյան աշխարհի գործվածք»։ Բայց շատ քիչ էր, քանի որ դժվար էր ցանց ստանալը։ Եվ այնուամենայնիվ, 17-րդ դարում Ֆրանսիայի թագավոր Լուի 14-ը (նրան անվանում էին «Արևի արքա») հագնում էր սարդոստայնից հյուսված գուլպաներ և ձեռնոցներ։ Ավելի ուշ Ֆրանսիայում նրանք փորձեցին ավելի շատ սարդոստայններ ստանալ պարաշյուտի համար գործվածք պատրաստելու համար: Համացանցը թեթև է և թափանցիկ: Բայց ջուլհակները բավարար համբերություն չունեին։ Այնուամենայնիվ, սարդերն իրենք են օգտագործում իրենց ցանցերը որպես պարաշյուտ։ Փոքրիկ սարդերը սողում են տերևի վրա, բաց թողնում երկար ցանց, քամին վերցնում է այն, և սարդը թռչում է փոքրիկ ճանապարհորդի պես:






Ո՞ւմ մասին է խոսվում Շիբաևի «Ընկերները միացել են ձեռքերը» բանաստեղծության մեջ: Մի օր երեկոյան գնացինք զբոսնելու մութ անտառում, ստենոգրաֆ, տեղագրագետ, այգեպան և փայտահատ ու սունկ հավաքող։ Նրանք ցրվեցին անտառում։ Ոմանք իրենց համեղ կեղևով էին վերաբերվում, ոմանք՝ սնկերի՝ ստենոգրաֆ, տեղագրագետ, այգեպան և փայտահատ՝ սունկ հավաքողով։ Բայց հետո ներս թռավ մի փոքրիկ թռչնակ, և նրանք մտան նրա բերանը՝ ամբողջությամբ՝ ստենոգրաֆ, տեղագրագետ, այգեպան և փայտահատ ու սունկ հավաքող։ Միջատների մասին. Գիտնականների կողմից որոշ միջատների տրված անուններ.














Ռ. Քիփլինգի «Մաուգլի» գրքում Փոքրիկ մարդկանց դուր չի եկել մարդկանց հոտը։ Ինչպիսի միջատներ են թաքնված այս անվան տակ: Հիշեք, թե ինչու էր Մաուգլին վայրի սխտորով քսում: Փոքրիկ մարդիկ վայրի մեղուներ են: Մաուգլին քսվում էր սխտորով, որպեսզի վախեցնի մեղուներին, մինչ նա փախչում էր կարմիր շներից:






Միջատների հուշարձաններ Լեհաստանում և Ճապոնիայում կան մեղուների հուշարձաններ։ Ամենաանսպասելի հուշարձանը կանգնած է ԱՄՆ-ում՝ Ալաբամայում։ Սա շատրվան է, որտեղ պատկերված է պտղաբերության աստվածուհի Ցերերան: Ձեռքին նա պահում է բրոնզե բզեզով մի թաս՝ խոզուկ։ Իսկ հիմքի վրա կա գրություն, որը բացատրում է, թե ինչու են բզեզին նման պատիվ տվել։ «Որպես խորին երախտագիտություն ողկույզին բարեկեցության մատնանշված ճանապարհի համար՝ այս հուշարձանը կանգնեցվել է ԱՄՆ Ալաբամա նահանգի Էնթերփրայզ քաղաքի քաղաքացիների կողմից»: Պարզվում է, որ տարիներ առաջ բզեզները անօգտագործելի են դարձրել տեղի ֆերմերների կողմից աճեցված բամբակի ամբողջ դաշտերը։ Խոշտանգված ֆերմերները դադարեցին թունավորել իրենց արտերը թունաքիմիկատներով, բամբակի փոխարեն սկսեցին գետնանուշ տնկել, սկսեցին առատ բերք հավաքել ու հարստացան։ Ահա թե ինչպես է եղջերավորը օգնում հողագործներին.

Էջ 17 26-ից

ՀՐԱՇՔԸ ՔՈ ՈՏՔՆԵՐԻ ՏԱԿ, էջ 50-51

Գործնական աշխատանք «Հողի կազմի ուսումնասիրություն»

Փորձ 1. Ջրի մեջ գցեք չոր հողի մի կտոր: Ի՞նչ եք նկատում: Ինչ է սա նշանակում?

Եզրակացություն. Հողը նստում է հատակին, բայց ոչ ամբողջը: Հողի մեջ օդ կա։

Փորձ 2. Թարմ հող տաքացրեք կրակի վրա: Սառը բաժակը պահեք հողի վրա: Ի՞նչ եք նկատում: Ինչ է սա նշանակում?

Եզրակացություն. Ապակին մառախլապատ է: Սա ցույց է տալիս, որ հողում ջուր կա։

Փորձ 3. Շարունակեք տաքացնել հողը: Սպասեք ծխի և տհաճ հոտի առաջանալուն։

Եզրակացություն՝ հողը պարունակում է հումուս։

Փորձ 4. կալցինացված հողը, որի մեջ հումուսն այրվել է, լցնել մի բաժակ ջրի մեջ և խառնել: Դիտեք, թե ինչն է առաջինը նստում ներքևում, և ինչ է որոշ ժամանակ անց: Ի՞նչ է ասում այս փորձը:

Եզրակացություն. Նախ, ավազը նստեց հատակին, ապա կավը: Սա նշանակում է, որ հողը պարունակում է ավազ և կավ:

Փորձ 5. Մի քանի կաթիլ ջուր լցրեք բաժակի վրա, որի մեջ հողը երկար նստած է եղել: Բաժակը պահեք կրակի վրա։ Ի՞նչ եղավ ջրի հետ: Ի՞նչ եղավ ապակին: Սրանք հանքային աղեր են: Ի՞նչ է ասում այս փորձը:

Եզրակացություն՝ ջուրը գոլորշիացել է՝ ապակու վրա նստվածք թողնելով։ Սա ցույց է տալիս, որ հողը պարունակում է հանքային աղեր:

Ընդհանուր եզրակացություն. հողի կազմը ներառում է օդ, ջուր, հումուս, ավազ, կավ և հանքային աղեր:

Դուք անվանեցիք հողի հիմնական հատկությունը՝ բերրիությունը։ Եկեք պարզենք, թե ինչու է հողը բերրի: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է պետք անել դրա համար: (ուսումնասիրել հողի բաղադրությունը):

Աշխատանք զույգերով. Բացեք աշխատանքային գրքույկը էջ 50-ում:

Ի՞նչ պետք է անենք։ (իրականացնել գործնական աշխատանք՝ ուսումնասիրելու հողի բաղադրությունը)

Ո՞րն է մեր հետազոտության նպատակը: (որոշել, թե ինչ է ներառված հողում)

Հաշվի առեք ձեր գրասեղանի վրա գործնական աշխատանքի համար պատրաստված սարքավորումները: Գիտե՞ք այս սարքերի անունը։ Հարևանի հետ խորհրդակցելուց հետո նոթատետրում սլաքով միացրեք սարքավորման նկարը և դրա անվանումը։

Անվտանգության ուսուցում

Ուշադիր կարդացեք առաջին փորձի հրահանգները: Ինչպե՞ս եք իրականացնելու այս փորձը: (վերցրեք մի բաժակ ջուր և մի կտոր չոր հող գցեք դրա մեջ, դիտեք)

Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ տեսաք: (փուչիկները վեր են բարձրանում - սա ցույց է տալիս, որ հողում օդ կա)

Ուշադիր կարդացեք թիվ 2 փորձի հրահանգները: Ինչպե՞ս եք իրականացնելու այս փորձը:

(Թարմ հողը լցնել բաժակի վրա, ապակին ամրացնել պահարանի մեջ, հավասարաչափ տաքացնել կրակի վրա, սառը բաժակը պահել լավ տաքացրած հողի վրա)

Ի՞նչ եք նկատում: (ապակի վրա ջրի կաթիլներ են հայտնվել. հողում ջուր կա)

Լավ արեցիր։ Եզրակացությունը գրենք նոթատետրում։

Այժմ յուրաքանչյուր խումբ կստանա առաջադրանք՝ կատարել փորձ: Անվանեք փորձի կատարման ալգորիթմը (կարգը): (մենք ուշադիր կարդում ենք առաջադրանքը, ընտրում ենք անհրաժեշտ սարքավորումները, քննարկում դրա կատարման կարգը, հստակ կատարում ենք առաջադրանքը ըստ հրահանգների, դիտարկում ենք, եզրակացություն ենք անում, պատրաստվում ենք աշխատանքային հաշվետվությանը)

Թիվ 3 փորձը կատարում է 1-ին խումբը, թիվ 4-ը՝ երկրորդ խումբը, թիվ 5-ը՝ երրորդ խումբը։ Դուք կարող եք վիճել և պաշտպանել ձեր տեսակետը: Աշխատանքի ավարտը զանգի մոտ:

Երեխաները կատարում են փորձեր, եզրակացություններ անում և պատրաստում իրենց զեկույցները:

Խումբ 1. երբ հողը տաքացնում էին, տհաճ հոտ էին զգում՝ հողում հումուս կար:

Խումբ 2. մոխրագույն հողը (առանց հումուսի) լցրեցին մի բաժակ ջրի մեջ, սկզբում կարմիր գույնի նյութը նստեց ներքևում, իսկ հետո մոխրագույնը: Եզրակացություն - հողը պարունակում է կավ և ավազ:

Խումբ 3. առաջին փորձից վերցրեց մի քանի կաթիլ ջուր, կաթեց այն բաժակի վրա և պահեց կրակի վրա: Ջուրը գոլորշիացավ՝ ապակու վրա հետք թողնելով՝ հողում կան հանքային աղեր։

Յուրաքանչյուր եզրակացություն գրանցվում է նոթատետրում:

Կատարված փորձերի հիման վրա փորձեք ինքներդ եզրակացություններ անել, թե ինչ է ներառված հողում: (Հողի կազմը ներառում է օդ, ջուր, հումուս, ավազ և կավ, հանքային աղեր): Համեմատե՛ք դրանք էջ 1-ի հավելվածի բացահայտումների հետ: 91.

Լավ! Մեզ. 51 գտնել գործնական աշխատանք կատարելու խմբային գնահատման քարտը, լրացնել այն։

Մենք ճիշտ անվանել ենք փորձերի սարքավորումները։

Մեր բացահայտումները համընկել են հավելվածում բերվածների հետ

Մենք ճիշտ որոշեցինք հողի բաղադրությունը, բայց սխալ ձևակերպեցինք մեր եզրակացությունները։ Հողի բաղադրությունը որոշելիս սխալներ թույլ տվեցինք։

Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

Եկեք, տղաներ

Ամենուր, որտեղ մենք ապրում ենք

Եկեք ծառեր տնկենք

Եկեք այգիներ տնկենք։

Մենք շատ ենք, տղերք:

Թող մեզանից յուրաքանչյուրը

Նույնիսկ մի թուփ այգու համար,

Նա հիմա կտնկի:

Տղերք, դուք ինձ ասացիք, որ հողը շատ կենդանիների տուն է դառնում։ Ուշադիր նայեք դասագրքի նկարին p. 74-75 թթ. Որոշեք, թե ինչ կենդանիներ են ապրում հողում: (փայտե մուկ, խլուրդ, խլուրդ ծղրիդ, ճիճուներ, հարյուրոտանի, ..)

Ի՞նչ ընդհանրություն ունեն տարբեր խմբերի կենդանիները, միջատները և հողում ապրող կենդանիները: (նմանություն առջևի վերջույթների կառուցվածքում - հարմարեցում ստորգետնյա կյանքին)

Արտահայտեք ձեր ենթադրությունները այն մասին, թե ինչպես են այս կենդանիները ազդում հողի բերրիության վրա: (երեխաների պատասխանները)

Անկախ նրանից՝ ճիշտ եք, թե ոչ ամբողջությամբ, կարող եք ինքներդ ձեզ ստուգել՝ լսելով իմ պատմությունը։ Ձեր խնդիրն է՝ ուշադիր լսեք և, մինչ իմ պատմությունը զարգանում է, ձեր առջև ձեր գրասեղանի վրա գծեք դիագրամ՝ «Ի՞նչ են ստանում բույսերը հողից»: (Յուրաքանչյուր երեխա ունի բառերի և նկարների հավաքածու, որոնցից կազմված է գծապատկեր՝ մեկ կամ երկու երեխա աշխատում է գրատախտակում)

Ի՞նչ են ստանում բույսերը հողից: Բույսի արմատները շնչում են հողում պարունակվող օդը։ Նրանք հողից ջուր են կլանում։ Բույսերը ջրի հետ կլանում են լուծված հանքային աղերը։ Այս աղերը սննդանյութեր են, առանց որոնց բույսերը չեն կարող ապրել։

Տեսանք, որ հողում աղը քիչ է։ Բույսերը կարող են արագ օգտագործել դրանք, բայց դա տեղի չի ունենում: Հողի մեջ աղերի պաշարը մշտապես համալրվում է հումուսի շնորհիվ։ Հումուսը դանդաղ, աստիճանաբար փլուզվում է՝ վերածվելով աղերի։ Հետեւաբար, որքան շատ է հողում հումուսը, այնքան ավելի բերրի է այն:

Հողի մեջ ապրող կենդանիները դրա մեջ անցումներ են անում, որտեղ հեշտությամբ թափանցում են ջուրն ու օդը։ Կենդանիները նույնպես խառնում են հողը և տրորում բույսերի մնացորդները։ Այս կերպ նրանք բարձրացնում են հողի բերրիությունը։

Մենք ստուգում ենք նրանց, ովքեր աշխատել են տախտակում ըստ մոդելի։ Մենք եզրակացություն ենք անում ձեր ստացած աղյուսակից. (Բույսերը հողից ստանում են օդի թթվածին, ջուր, հումուս, քայքայված հումուսը վերածվում է աղերի, որոնք ջրի հետ միասին կոչվում են լուծված հանքային աղեր)

Ճի՞շտ են Ձեր ենթադրությունները հողում ապրող կենդանիների՝ նրա բերրիության վրա ազդեցության վերաբերյալ։ (երեխաների պատասխանները)



Առնչվող հրապարակումներ