Тирі між підлеглим і присудком. Конспект уроку з російської мови на тему "Тирі між підлеглим і присудком" (8 клас) Урок тире між підлеглим та присудком 8

Урок «Тирі між підлеглим і присудком» присвячений особливостям російської пунктуації. Вчитель докладно розповість про випадки постановки тире і про випадки, коли між підлягаючим і присудком цей розділовий знак ставити не слід.

Тема: Двоскладові речення. Головні члени речення

Урок: Тире між підлеглим і присудком

Тире- Це розділовий знак.

У російській пунктуації використовується для позначення пауз між словами (частинами речення); для підкреслення інтонації (викликаної емоційністю висловлювання) у мові; між підлягаючим і присудком на місці відсутньої зв'язки; для виділення прямого мовлення, вступних слів; для відділення союзу при підкресленому протиставленні.

Існує кілька випадків, коли для інтонаційно-логічного членування фрази між підлягаючим і присудком необхідно поставити тире.

1. Підручник: Російська мова: підручник для 8 кл. загальноосвіт. установ/Т.А. Ладиженська, М.Т. Баранов, Л.А.Тростенцова та ін - М.: Просвітництво, ВАТ «Московські підручники», 2008.

2. Повний академічний довідник за редакцією В.В. Лопатіна ().

У яких пропозиціях слід поставити тире?

1. Мальовничий народ індійці (І. Гончаров).

2. Офіцер цей не подружжя вам (К. Федін).

3. Самотність у творчості важка штука (А. Чехов).

4. Уссурійський тигр зовсім не казка (Л. Мартинов).

5. Дивовижна справа сон (І. Тургенєв).

6. Звичайно, те велике мистецтво чекати (Л. Соболєв).

7. Двадцять років хороша річ (К. Симонов).

8. Це дуже нестерпно переїжджати (І. Гончаров).

9. Я чесна людина і ніколи не говорю компліментів (А. Чехов).

10. Це будинок Звєркова (О. Чехов).

11. Без тебе я зірка без світла. Без тебе я творець без миру (В. Брюсов).

12. Пробуджувати на боротьбу серця це найкраща доля співака (Кондирєв).

13. Справа письменника протистояти стражданню всіма силами, усім талантом. Справа художника народжувати радість (К. Паустовський).

14. Пейзаж не ваги до прози і не прикраса (К. Паустовський).

Конспект уроку з російської мови в 8 класі: «Тирі між підлеглим і присудком»

Мета уроку:

поглибити знання учнів про правила пунктуації, що регламентують постановку тире між підлеглим і присудком.

Тип уроку: урок-практикум.

Устаткування: проектор,

ПК,

Інтерактивна дошка.

Хід уроку з російської мови у 8 класі:

I. Орг.момент

У: Здрастуйте, хлопці! Сідайте.

II . Вступне слово вчителя

Сьогодні ми проводимо урок-практикум.

Ви виконуватимете завдання в робочих аркушах, які лежать на партах (підпишіть їх, будь ласка) і самостійно контролювати свої знання та вміння на тему уроку, тобто оцінювати самих себе. Результати роботи фіксуйте в Оціночному листі. Будьте об'єктивними.

Завдання 1. Термінологічний диктант

Згадаймо основні лінгвістичні терміни, які ми вивчаємо в розділі «Синтаксис і пунктуація». Мета: Знання термінів необхідне успішного засвоєння матеріалу. Перше завдання – термінологічний диктант.

У робочих аркушах під цифрою 1 є місце записи термінів.

1. Розділ граматики, в якому вивчається будова та значення синтаксичних одиниць. (Синтаксис)

2. 1. Сукупність розділових знаків, що використовуються в письмовій мові. 2. Збори правил їх розміщення. (Пунктуація)

3. Слово або група слів, граматично оформлених та мають смислову та інтонаційну закінченість (Пропозиція)

4. Єдність підлягає і присудка (Основа пропозиції)

5. Елементи писемності , що виконують допоміжні функції поділу (виділення) смислових відрізківтексту , пропозицій, словосполучень, слів (Знаки пунктуації)

Перевіримо, як ви впоралися із термінологічним диктантом.

……, прочитай усі терміни, які ти записала.

Висновок: Отже, ми повторили основні лінгвістичні терміни, які необхідні для вивчення розділу «Синтаксис і пунктуація».

III . Актуалізація знань про пропозицію

1. У: Перш, ніж перейти до теми уроку, пригадаємо, що таке речення та які його ознаки як синтаксичної одиниці?

Дайте визначення даному поняттю.

Про: Пропозиція - слово чи група слів, граматично оформлених та мають смислову та інтонаційну закінченість.

Пропозиція має такі ознаки:

1) має граматичну основу;

2) виражає закінчену думку;

3) характеризується смисловою закінченістю;

4) є одиницею спілкування.

2. Формулювання теми та мети уроку

1) Продовжуємо роботу.

Завдання 2

Після виконання другого завдання сформулюємо тему сьогоднішнього уроку.

Доведіть, що перед вами пропозиції, розставте знаки пунктуації, що бракують, графічно поясніть їх постановку (підкресліть граматичну основу пропозиції). Мета: Визначити, у чому особливість цих пропозицій.

Слово – це духовне життя народу. (А. Вознесенський)

Вчитися - завжди знадобиться. (Прислів'я)

Мова - всім знанням та всій природі друг. (Г. Державін)

В: Так, перед нами пропозиції, оскільки вони мають граматичну основу – НАЗВАТИ, характеризуються інтонаційною закінченістю – наприкінці крапка, пропозиції оповідальні.

За структурою це найпростіші пропозиції.

У: У чому їхня особливість?

Відповідь: Висновок: У всіх пропозиціях між підлеглим і присудком ставиться тире.

Ми знаємо, що найважливішою ознакою пропозиції є наявність предикативної (граматичної) основи.

Чи здогадалися ви, виконуючи завдання, яка тема уроку?

В: Я припускаю, тире між підметом і присудком.

Запишіть тему у робочих аркушах.

У: А тепер сформулюємо мету уроку:

В: Згадати та закріпити правило постановки тире між головними членами речення.

(Поглибити знання учнів про правила пунктуації, що регламентують постановку тире між підлеглим та присудком).

Перш ніж сформулювати правило, скажіть, чим відрізняється ТІРЕ від ДЕФІСУ?

В: ТІРЕ - пунктуаційний знак, дефіс - орфографічний.

А тепер звернемося до історії пунктуаційного знака тире. Надаю слово знавцю російської мови.
В: Розділові знаки з'явилися набагато пізніше, ніж була винайдена писемність. У Росії її система пунктуації сформувалася лише після поширення друкарства.

До кінця XVIII століття з'явився ще один розділовий знак - тире

Тіре походить від французького «чорточка». Як тільки не називали цей знак:

Чорна смуга чорнила,

Молчанка,

Довга риса,

Горизонтальна характеристика,

Знак припинення

Цей знак вперше став застосовувати М.Карамзін

У: Нагадаю вам, що Микола Михайлович Карамзін -видатний історик, найбільший російський літератор епохи сентименталізму, творець багатотомного твору «Історії держави російського», автор оповідання «Бідна Ліза».
Отже, тире, як і інші розділові знаки, допомагають зрозуміти структуру речення, а значить, зміст написаного.

Тире виконує багато функцій, ми сьогодні говоримо про тире, яке поділяє підмет і присудок.

IV . Виконання завдань на тему

1) Завдання 3

У: Перейдемо до третього завдання. Уважно прочитайте речення.

Підкресліть граматичні засади всіх пропозицій; вкажіть, чим виражені підлягає і присудок. Поясніть вживання тире між підлеглим і присудком та його відсутність. Розставте знаки пунктуації, де це необхідно. Ціль: Після виконання завдання сформулювати правило.

1.Книга - найкращий друг людини.

(Існ. - Існ.)

2. Вченого вчити – тільки псувати.

(Inf-Inf)

3. Перечитувати сторінки улюблених книг – величезна насолода.

(Inf-сущ.)

4. П'ять п'ять - двадцять п'ять.

(числ. – числ.)

5. Книга – це міст у світ знань.

(сут. - це сущ.)

1. Книги як найкращі друзі.

(сут. як сущ.)

2.Вони вірні та розумні помічники.

(Міст. Існ.)

3. Книга мала, а розуму додала.

(Існ. дод.)

4.Освіта, безумовно, опора у житті.

(сут., вступне слово, сущ.)

5. Бідність не пряник, а себе манить.

(сут. НЕ сущ.)

ПЕРЕВІРКА

1. Назвіть речення 4 (1 ст.)

запропонувати. 4 (другий ст.)

запропонувати. 3 (перший стовпчик)

запропон.1 (другий ст.)

запропон.2 (перш.ст.)

запропонувати. 2 (втор.ст.)

У: Висновок: Яким правилом ми керуємося при постановці тире між головними членами пропозиції?
Відповідь: Між підлягаючим і присудком ставиться тире, якщо до складу граматичної основи входять у різних поєднаннях іменники, інфінітиви та числівники без допоміжної частини.

У: У яких випадках постановка тире неприпустима?

В: Тире зазвичай не ставиться, якщо у складі присудка є негативна частка, якщо у складі присудка є порівняльна частка як, ніби, немов; якщо підлягає виражене займенником; якщо присудок виражено прикметником, якщо між підлягаючим і присудком є ​​ст.слова.

Ми повторили пунктуаційне правило «Вживання тире між підлеглим і присудком».Закріпити це правило нам допоможуть практичні вправи та алгоритм, який представлений у картках-інформаторах.

2) Робота з алгоритмом

Завдання 4 Гра «Третє зайве»

Пограємось. Уважно прочитайте речення. Підкресліть граматичні основи, розставте знаки пунктуації, знайдіть третє зайве, поясніть чому.
1. Добре слово сказати — палицею в руку дати.
2. Червоне дерево рідко, червоне слово влучно.

3. Правдиве слово – сила.

Перевірка – 1 людина

3) У: Ми продовжуємо підготовку до основного державного іспиту.

Переходимо до п'ятого завдання «Елементи аналізу тексту»

Прочитайте текст. Визначте тему, головну думку?

1) Книга - Життєве джерело, що дає людині знання і силу, щастя і чистоту, молодість та ентузіазм. 2) Книга - це життя, пр.. червона, дивовижна, стрімка і бе.. покійна. 3) Бачити цю красу - обов'язок кожного з нас. 4) Наше завдання - навчиться розуміти мистецтво (н / нн) твори, що .. криють перед нами таємниці минулого і майбутнього, дивують величчю сьогодення. (Святіший патріарх Московський і всієї Русі Кирило)

Тема – книга, яка дає знання людині.

Основна думка – навчитися розуміти художню літературу.

А тепер розставте відсутні розділові знаки, вставте пропущені літери.

ПЕРЕВІРКА

У: Виконайте тест, побудований у форматі ОДЕ.

Тест

1. Вкажіть, у якому значенні вживається у тексті слово «животворний»:

1. допомагає

2. відроджуючий

3. корисний

4. цілющий

2. Випишіть граматичну основу із пропозиції № 4

завдання - навчитися розуміти

3. Вкажіть номери пропозицій, у яких відокремлені визначення виражені причетними оборотами

___________________

4. Вкажіть номери пропозицій, в яких підлягає і присудок виражені ім.

___________________

5. Вкажіть № речення, де підлягає виражене глаг., а присудок - сущ.

___________________

Взаємоперевірка.

Підніміть руки, хто отримав 5, 4.

У: Сьогодні на уроці ми отримали нові відомості про пунктуаційний знак - тире, виконуючи завдання, закріпили вивчене раніше правило постановки тире між підлеглим і присудком, оцінюючи себе, намагалися бути об'єктивними.

Тирі між підлеглим і присудком

Голдаївська Валентина Анатоліївна

Російська мова, 8 клас

До підручника: Російська мова. 8 клас. Тростенцова Л.А., Ладиженська Т.А. та ін. М.: 2014. – 272с.

Тема в підручнику: § 22. Тирі між підлеглим і присудком

    не правильно?

А) Надмірна гордість – вивіска нікчемної душі.

Б) Поспішати – справі шкодити.

В) Росинки на листі – точно чисті діаманти.

Г) П'ять п'ять - двадцять п'ять.

    У якій пропозиції допущено пунктуаційну помилку?

А) Для мене жити – значить працювати.

Б) Геть і шалопай - два рідні брати.

В) У цьому місті я – непомітний мандрівник.

Г) Честь, порядність, совість – це найважливіші людські риси.

    У якій пропозиціїні пунктуаційної помилки?

А) Жити означає відчувати, мислити, страждати.

Б) Це яскраве світло – немов золота злива.

В) Наш край – багатий та прекрасний.

Г) Живопис – не засіб збагачення.

    В якому реченні тире поставленоправильно?

А) Зимовий ліс – начебто казка.

Б) Найважче для людини – це боротьба із собою.

В) Лінгвістика - є наука, що вивчає мову.

Г) Поганий товариш – не підмога.

5. У якому варіанті відповідівірно потрібно

А) Поезія Пушкіна - як спів птаха в гаю.

Б) У камінь стріляти – лише стріли втрачати.

В) Безумство хоробрих - ось мудрість життя!

Г) Сьогодні день – прозорий, як кришталь.

ВІДПОВІДІ: 1) А, Б 2) Б, В 3) Б, Р 4) А, Р

6. У якому варіанті відповідівірно вказані пропозиції, в якихпотрібно ставити тире між підлеглим і присудком?

А) Жити Землі – це велике задоволення.

Б)Хмари – як химерні замки.

В) Обов'язок кожного громадянина – любити свою країну.

ВІДПОВІДІ: 1) А, В 2) А, Б 3) Б, В 4) А, Г

7. У якому варіанті відповідівірно

А) Я – ваш новий сусід.

Б) Людина без Батьківщини – жебрак.

В) Говорити з вами – лише слова витрачати.

Г) Будь-яка людина – є Всесвіт.

ВІДПОВІДІ: 1) А, Б 2) А, Р 3) В, Р 4) Б, В

8. У якому варіанті відповідівірно вказані пропозиції, в яких НЕ потрібно ставити тире між підлеглим та присудком?

А) Тричі три – дев'ять.

Б) Вона – учениця п'ятого класу.

В) Ласкаве слово – що весняний день.

Г) Вступити до МДУ - мета його життя.

ВІДПОВІДІ: 1) А, Р 2) Б, Р 3) А, Р 4) Б, В

9. У якому варіанті відповідівірно вказані пропозиції, в якихні пунктуаційної помилки?

А) Ельбрус – вершина Кавказьких гір.

Б) Твої мови – наче гострий ніж.

В) Приліт журавлів є ознакою весни.

Г) Вилікувати хворого – завдання досвідченого лікаря.

ВІДПОВІДІ: 1) А, Б 2) А, Р 3) Б, Р 4) Б, В

10. У якому варіанті відповідівірно вказані пропозиції, в якихдопущено пунктуаційна помилка?

А) Марс – планета, названа на вшанування бога війни.

Б) Пообіцяти – значить зробити обіцяне.

В) Ліс - точно терем розписний.

Г) Кожен кленовий лист на воді як маленький кораблик.

ВІДПОВІДІ: 1) А, Б 2) Б, Р 3) Б, В 4) В, Р

11. Яка пропозиціяне

А) Обов'язок наш – захищати фортецю до останнього нашого подиху.

Б) Ах, краса – це страшна сила!

В) Допомагати батькам обов'язок дітей.

Г) Сир випав – з ним була шахрайство така.

12. Яка пропозиціяне підходить під правило "Тирі між підлеглим і присудком"?

А) Тричі п'ять – п'ятнадцять.

Б) Найвірніша прикмета – дим багаття.

В) Впаде промінь сонця на траву спалахне трава смарагдом і перлами.

Г) Зайве говорити – тільки шкодити справі.

КЛЮЧІ ДО ТЕСТУ

№ завдання

Між підлягаючим (групою підлягає) і присудком (групою присудка) зі всіх розділових знаків використовується тільки тире. ставиться дома відсутньої зв'язки.

Тирі між підлеглим і присудком СТАВИТЬСЯ:

Тирі ставиться Приклади
За відсутності зв'язки у складовому іменному присудку, якщо: а) обидва головні члени речення виражені іменником в І. п. Слово – полководець людської сили (В. Маяковський).

Кохання та дружба – взаємна луна: вони дають стільки, скільки беруть (А. Герцен).

б) один з головних членів виражений іменником у називному відмінку, а інший - інфінітивом або обидва - інфінітивом (крім інфінітиву, до складу підлягає і присудка можуть входити інші слова) Дар поета - пестити і карабити, фатальна на ньому печатка (С. Єсенін).

У камені стріляти – стріли втрачати (М. Горький).

Виганяти перед вечором і приганяти

на ранковій зорі табун - велике свято для селянських хлопчиків (І. Тургенєв).

в) підлягає і присудок виражені числівниками в І. п.; один головний член виражений числівником або числівником з іменником, а інший - іменником в І. п. Тричі три – дев'ять.

Чотири – парне число.

Питома вага сосни - нуль цілих шість десятих тонни на кубічний метр.

г) до складу присудка входять слова це, от, значить Мова - це знаряддя мислення ... Поводитися з мовою абияк - значить і мислити абияк: неточно, приблизно, неправильно (А. Толстой).

Тирі між підлеглим і присудком НЕСТАВИТЬСЯ:

Тирі не ставиться Приклади
Якщо:

а) перед іменною частиною присудка стоїть вступне слово, прислівник, союз або частка (тільки, тільки ж, хіба)

Грач, звичайно, птах розумний ... (К. Паустовський).

Ртуть теж метал.

Березень лише початок весни.

б) до складу присудка входять порівняльні спілки як, ніби, наче точно, що, однаково як (що) Ставок як блискуча сталь (А. Фет). Недочитана книга однаково що незакінчений шлях (Прислів'я).
в) перед іменною частиною присудка стоїть заперечення не, крім тих випадків, коли обидва головні члени речення (або один з них) виражені інфінітивом Кінний пішому не попутник (Прислів'я). Життя прожити – не поле перейти (Прислів'я).

Основний мотив мого життя - не прожити задарма життя ... (К. Ціолковський).

г) між підлягаючим і присудком стоїть доповнення, обставина Але цей спокій часто є ознакою великої, хоча прихованої сили (М. Лермонтов).
д) присудок виражено прикметником (повним, коротким, порівняльною або чудовою мірою) Сонячний день.

Дівчина розумна та красива.

Погода до осені дощова, а люди до старості балакучіші (І. Крилов).

е) підлягає або присудок виражено займенником; Вона дівчинка хитра. Книжка моя.
ж) іменна частина присудка, виражена іменником, позначає ознаку певної особи (немає інтонації «розриву») Моя мати вчителька.

Його старший брат добрий товариш. Наша приятелька жінка похилого віку.

з) присудок передує підлягає Славне місце ця долина! (М. Леомонтов)

Тире у неповній пропозиції

У неповних реченнях тире зазвичай ставиться при пропуску присудка або інших членів речення, якщо вони відновлюються з тексту самої речення, найчастіше складної: Протягом кількох секунд пастушеня і Метелиця дивилися прямо в очі один одному: Метелиця - з робленою байдужістю, пастушеня - зі страхом, співчуттям та жалістю . (А. Фадєєв) На північ від міста німці вийшли на Волгу, на південь - підходили до неї . (К. Симонов)

«Тирі між підлеглим і присудком»

Цілі уроку:

навчальні

    Поглибити знання про умови постановки тире між підлеглим і присудком

    Відпрацювати навичку правильно ставити тире між підлеглим і присудком

    Відпрацювати навичку правильно виділяти граматичну основу

    Вчити працювати із завданнями ДІА

розвиваючі

    Розвинути в учнів уміння застосовувати отримані знання у різних ситуаціях

    Розвивати мовлення, мислення, орфографічну та пунктуаційну пильність, збагатити словниковий запас

виховують

    Формувати в учнів інтерес до предмета

    Щеплювати любов до художнього слова

    Вдосконалювати навички спілкування

Обладнання:інтерактивна дошка, презентація, картки із завданнями

Тип уроку:урок засвоєння нових знань

Хід уроку

    Організаційний момент. 1,5 хв. (Привітання, перевірка присутніх, перевірка готовності учнів до уроку)

Подивіться свого сусіда по парті, посміхніться йому. Здрастуйте, сідайте. Ми розпочинаємо наш урок, усім бажаю успіхів.

Робота із епіграфом. (слайд 1)

Познайомтеся з епіграфом до сьогоднішнього уроку:

Не бійся визнавати свої помилки, чим більше

визнаєш, тим менше потім робиш.

Народна мудрість

Як ви розумієте сенс епіграфа?

Постарайтеся сьогодні бути уважними і робити менше помилок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Мовленнєва розминка. Назвіть словосполучення, у яких порушено мовну норму. Опитування домашнього завдання, (про підлягає і присудок, види присудка). (слайд 2)

Синтаксична хвилинка. Знайдіть у цих реченнях граматичну основу, вкажіть чим виражені підлеглі та присудки (слайд 3)

Розгляньте останню пропозицію, поясніть, будь ласка, який знак знаходиться між підлеглим і присудком? Діти відповідають, А тепер відкрийте зошити, запишіть у них число, класна робота.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.- Ми знаємо, що між підлеглим і присудком кома не ставиться. Але в деяких випадках між підлягаючим і присудком все-таки ставиться розділовий знак, А ось який? відгадайте загадку:

Я мінус у математиці,

Але знак інший у граматиці.

Знаком я дітлахам,

Мене звуть… тире.

4. Повідомлення теми та мети уроку (діти самі визначають).Спробуйте самі визначити тему нашого уроку та сформулювати основні цілі( слайд 4).Поки діти ведуть записи у зошитах, учитель дає історичну довідку

Історична довідкапро розділовий знак тире.

Родоначальницею російської пунктуації по праву вважатимуться крапку. Вона зустрічається вже у пам'ятниках давньоруської писемності. Не випадково це слово (або його корінь) увійшло в назву таких знаків, як крапка з комою, двокрапка, крапка.

Найбільш поширеним розділовим знаком в російській мові вважається кома. Це слово зустрічається у XV столітті. Назви більшості розділових знаків в російській мові є споконвічно російськими, та й сам термін «знаки пунктуації» перегукується з дієсловом зупинити – «зупинити, затримати в русі». Divis (від лат. divisio - окремо) та тире (характеристика) - з французького tiret, tіrer (тягнути)

Тире [-] відноситься до пізніших знаків. Існує думка, що його ввів у вжиток російський письменник та історик Микола Михайлович Карамзін. Однак доведено, що вперше знак тире [-] під назвою "мовчанка" описаний у 1797 році в "Російській граматиці".

Тирі багатозначно. Його використовують у простих реченнях, у реченнях з прямою мовою, при оформленні реплік діалогу, в неповних реченнях, у складних реченнях. Через свою багатозначність поети та письменники люблять тире, перетворюючи його на головний засіб авторської пунктуації.

5. Робота з теоретичним матеріалом «Тирі між підлеглим і присудком» (слай5-7)

Вивчення теоретичного матеріалу у групах за підручником.

Завдання для 1 групи

Робота з таблицею «Тирі між підлеглим і присудком ставиться» (упр. 114)

Завдання для 2 групи

Робота з теоретичним матеріалом «Тирі між підметом і присудком не ставиться» (упр.114)

Учні ставлять одне одному питання у групах з теоретичних відомостей. Потім один учень з 1 групи (сильний учень) розповідає, у яких випадках ставиться тире між підлеглим і присудком; один учень з 2 групи розповідає, у яких випадках тире між підметом і присудком не ставиться. Якщо потрібно, команда допомагає.

(Коли тире ставиться?)

Якщо П і С виражені Сущ або Числит в ім..

Якщо обидва головні члени виражені Неопр. формою Гл.

Якщо один головний член виражений Неопр. формою Гол, а інший - Сущ.

Коли перед присудком стоїть вказівна частка ЦЕ, ОСЬ, ЗНАЧИТЬто тире ставиться перед цією часткою.

Якщо логічний наголоспадає на підмет.

Коли тире зазвичай не ставиться?

Даний приєднується союзом ЯКабо іншими порівняльними спілками

Якщо підлягає виражено ОСОБИСТИЙ МІСЦЬ.

Якщо при присудці є заперечують. частинка Не



Подібні публікації