Ялгах практик хичээл g k.Сэдэв: гийгүүлэгчийн ялгах g k

Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Бичгийн G-K үсэг ба авианы ялгаа"

Дэд бүлгийн хичээл

Зорилго: G-K үсэг, дууг ялгах

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:хүүхдүүдэд K, G үсэг, тэдгээрийн илэрхийлсэн дууг үе, үг, хэллэг, өгүүлбэрт ялгахыг заах;

Залруулах, хөгжүүлэх: фонемик сонсгол, анализ, синтезийг хөгжүүлэх; санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэл хийхдээ нарийвчлал, нөхдөө сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дутуу үетэй бичсэн үгс; сэдэвчилсэн зураг; бөмбөг.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу хүүхдүүдээ. Өнөөдөр бид хичээлээ оньсогогоор эхэлнэ.

Би усанд сэлж, хуурай хэвээр үлдэв.

(Галуу)

Амьтан биш, шувуу биш, харин сүлжмэлийн зүү шиг хамар.

(шумуул)

"Галуу", "шумуул" гэдэг үгэнд хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогддог вэ?

2. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж:

Бид G ба K үсэг, тэдгээрийн илэрхийлсэн дуу авиаг ялгах болно.

Хүүхдүүд дуу чимээг дүрсэлдэг.

-[g]-гийгүүлэгч, дуут, бичгээр Г үсгээр тэмдэглэсэн.
-[к]-гийгүүлэгч, дүлий, бичгээр К үсгээр тэмдэглэнэ.

3. Үе мөчний гимнастик

"Инээмсэглэх хоолой"

"Өөх, туранхай"

"Хусуур"

"Зүү"

"Савлуур"

4. Анхааралтай сонсож, үеийг давт

га - га - ка гы - гы - ки ко - го - ко

гу - гу - ку го - го - ко ку - гу - ку

ку - ку - гу ky - ky - гы ко - го - ко

5. Тоглоом "Үгийг хэл".Хэл ярианы эмч нь дутуу үгтэй бичсэн үгийг харуулдаг. Оюутнууд энэ үеийг нэрлэнэ. Үгийг үе шаттайгаар санаж байна.

RU -, - ZETA, MA - ZIN, SOBA -.


6. Тоглоом "Навчнууд чичирч байна - тэд чичирдэггүй."


Хэл ярианы эмч үгсийг нэрлэнэ, хэрэв хүүхдүүд үгэнд [g] сонсвол хуруугаа хөдөлгөдөг (навч чичирдэг), хэрэв тэд [k] сонсвол навч чичирдэггүй.

7. Зурагтай ажиллах.Хүүхдүүд багц зургийг хүлээн авдаг.

Үгсийг хоёр баганад бичГ үсэгтэй 1, К үсэгтэй 2

өргөст хэмх, вандуй, лууван, сонгино.

8. Биеийн тамирын дасгал.

Залуус аа, одоо бос
Гараа аажмаар дээшлүүл
Хуруунуудаа шахаж, дараа нь тайлж,
Гараа доошлуулаад ингээд зогс.
Баруун, зүүн тийш хазай
Тэгээд дахин ажилдаа ор.

9. Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохиож унш

Үгээр ялгах G – K

Зорилтот:г-к үсгийг аман болон бичгээр ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

I. Давталт.

Залуус аа, дуу авиа, үсэг гэж юу байдгийг санацгаая.

(Бид дуудаж, сонсдог, гэхдээ бид үсэг харж, бичдэг)

II. Сэдвийн танилцуулга

С.Погореловскийн "Мишка өвөөгөө хэрхэн уурлуулсан бэ" шүлгийг сонсоорой. Тэгээд асуултанд хариулна уу: Миша ямар алдаа гаргасан бэ?

Миша Михаилд бичжээ.

"Өвөө Герасим гоол оруулсан."

Хүн бүр уншиж, хашгирав:

Хөөе хөгшин, тэр гоол оруулсан!

Бүх сонинд өгнө үү

Өвөөгийн хөрөг зураг!

Үгүй гэж өвөө ууртай хэлэв.

Мишкин, надад хөрөг зураг өгөөч!

Тэр сургуульд диктант бичсэн,

Тэгээд би хөлбөмбөгийн талаар бодож байсан.

Тийм ч учраас KOL

GOL болж хувирав

Мөн энэ ЗОРИЛГЫН төлөө

Тэр KOL авсан!

Мишагийн алдаа юу байсан бэ?

KOL гэдэг үг ямар хоёр утгатай вэ?

Эхний авиаг үгээр нэрлэ - KOL, GOL.

Эдгээр дуу авианд нийтлэг зүйл юу вэ (К, Г - гийгүүлэгч)

Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ? (г дуу хоолойтой, k дуугүй байна)

III. Нэгтгэх.

    Дуу авиаг үсэгтэй тааруулахк, г

Дасгал: [k] дуунд тохирох үсгийг олох; [g] дуунд тохирох үсгийг ол.

    Тоглоом "Үгийг хэл". Холбогдох үсгийг аваарай.

Би сонссон: үүдэнд

Чанга мяавав... (муур)

Шөл нь гайгүй болсон

Энэ нь төмс, ... (вандуй) агуулдаг.

Ким яагаад хөгжилтэй байдаг вэ?

Тэр өнөөдөр... (сургууль) явах гэж байна

Би хурдан гүйж чадна

Тэгээд гудамжинд ... (гүйж)

Өглөө нь гайхалтай зам дагуу гол руу

Борлосон хурдан гүйдэг...(хөл)

Өвчтэй хүний ​​хувьд

Надад эмч хэрэгтэй байна, надад хэрэгтэй байна...(эмийн сан)

Хүйтэн өдрүүд ирж байна

Бидэнд цана хэрэгтэй ба... (тэшүүр)

Таны төмөр хэл

Би малгайны доор нуудаг

Хичээл дуудаж байна

Миний нэр ... (хонх)

    Бөмбөгийг шидэх "Нэг - олон" тоглоом.

Дасгал: гийгүүлэгчийн дараа байхаар үгсийг өөрчил Гэсвэл рууэгшиг гарч ирэв.

Төмөр-... алх-...

Навч-...эрэг-...

Ravine-...гутал-...

Зангиа-... бөмбөг-...

    Карт ашиглан дэвтэр дээр ажиллах

Дасгал: Алга болсон үсгийг үгээр гүйцээнэ үү Гэсвэл руу.Туршилтын үгийг хаалтанд бичнэ үү.

Сне..., кула..., пау..., багана..., замо..., пиджа..., кабу..., шлан...,

мэдэх..., зах..., клуб..., vra...

IV. Биеийн тамирын дасгал.

Юу байна? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та яаж сэлж байна вэ? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та яаж гүйж байна вэ? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та алсыг харж байна уу? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та өдрийн хоолоо тэсэн ядан хүлээж байна уу? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та дагаж байна уу? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Та шөнө унтдаг уу? Хүүхдүүд: "Тийм байна!" гэж хариулдаг. болон харуулах

Чи дэггүй юу?... Хүүхдүүд: "Тийм л дээ!" болон харуулах

    Картуудтай ажиллах

    Үгийн бүтэц.

Дасгал: 1,2,3 гэсэн тоонуудын доор байгаа зургуудыг үгийн үений тооноос хамааруулан байрлуул. Үгсийг 3 баганад бич.

Зургийн жагсаалт: гитар, хумс, нүд, луужин, муур, галуу, бөмбөг, сүлжих, вандуй, тармуур, байцаа, нохой, оймс, тагтаа.

В. Гэрийн даалгавар

Дасгал: Кроссворд тааварыг шийдээрэй. Заавал хийх нөхцөл: зөвхөн нэр нь дуугарсан үгсийг сонго Гэсвэл руу.

Byбосоо чиглэлүүд: 1. Хүүхдүүдийн сурдаг номнууд.

Хэвтээ: 2.Мод шатсаны дараа юу үлдэх вэ.

3. Хаврын шувуу.

4. Эрэгтэй нэр.

5. Далайн хавч хэлбэрийн оршин суугч.

6. Зүүнд залгасан зүйл.

7. Гутлын төрөл.

8. Утаснуудыг болгоомжтой ороох.

9. Хөдөө аж ахуйн хэрэгслийн төрөл.

VI. Доод шугам.

- захидалд ямар үсгүүдийг ялгасан бэ?

Үгийн төгсгөлд эргэлзээтэй гийгүүлэгч байгаа эсэхийг хэрхэн шалгах вэ?

K.G.U "Тусгай (засах) дотуур байр

хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан"

Риддер хотын боловсролын газар

Зүүн Казахстан муж

Ярианы эмч: Шамонаева Е.В.

Риддер 2012 - 2013 оны хичээлийн жил

Сэдэв: Дууны ялгаа [ руу] ба [r]

Боловсрол: хүүхдийн дууны ялгах мэдлэгийг нэгтгэх [ руу] ба [g], дуу авиаг ялгаж сурах [ руу] ба [d] тусгаарлагдсан хэлбэрээр, үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой ярианд. Багшийн санал болгосон даалгаврыг зөв гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх: авианы сонсгол, ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээ, зөв ​​бичгийн дүрмийн сонор, сурагчдын үгсийн сан, үе мөчний эрхтэн, мэдрэхүйг хөгжүүлэх.

Зөв ярианы ур чадвар

Боловсролын: янз бүрийн арга, техникийг ашиглан зөв дуугаралттай яриа, сэдвийг сонирхох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн үеэр:

    Org. PPN мөч

Хонх дуугарч хичээл эхэллээ.

    Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх

Өнөөдөр бидний хичээл тийм ч энгийн биш байх болно, учир нь олон зочид ирсэн тул бид тэмцээн зохион байгуулах болно. Тэмцээний өмнө тамирчид үргэлж бие халаалт хийдэг, өөрөөр хэлбэл бэлтгэл хийдэг, мөн бид одоо богино халаалт хийх болно.

    Хурууны гимнастик (буурцагыг өнгөөр ​​нь ангилах: нэг аяганд цагаан, нөгөөд нь улаан)

    Үе мөчний гимнастик: толины өмнө дасгал хийх - "Амттай чанамал, Зураач, Шүдээ угаацгаая (дотор болон гадна), Слайд"

    Нүдэнд зориулсан гимнастик

    Одоо бид бэлтгэлээ базааж, бие халаалтаа хийж, тэмцээнд ороход бэлэн болсон ч санацгаая

Бидний яриа юунаас бүрддэг вэ? (дуу, үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой яриа).

Дууг ямар хоёр том бүлэгт хуваадаг вэ? (эгшиг ба гийгүүлэгч)

Ямар гийгүүлэгч байж болох вэ? (хатуу зөөлөн, дуутай, дуугүй)

Эгшиг авиаг ямар хоёр бүлэгт хуваадаг вэ? (гийгүүлэгчийн зөөлөн, хатуу байдлыг харуулах).

7 . Дуу авианы хэлцийг тодруулах [ руу] ба [r]

A)дууны зөв илэрхийллийг тодруулах [g]

1) инээмсэглэсэн уруул

3) хэлний үзүүрийг доошлуулж, хэлний ар тал нь хатуу тагнайд хүрдэг.

5) G дууны шинж чанар - гийгүүлэгч, дуут, хатуу, зөөлөн.

B)дууны зөв илэрхийллийг тодруулах [ руу]

1) инээмсэглэсэн уруул

2) шүд нь хоорондоо ойрхон, гэхдээ хаалттай биш

3) хэлний үзүүрийг доош буулгаж, хэлний ар талыг зөөлөн тагнай руу чиглүүлнэ.

5) K дууны шинж чанар - гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу, зөөлөн.

1 даалгавар "Анхаарал сонс"

Хэрэв оюутнууд [g] дууг сонсвол дууны цувралыг санал болгож байна - хэрэв дууг сонсвол улаан тойрог өргө. руу] – цэнхэр тойргийг өргө.

М К Л Г Р С К А Г И Г Ш К О Ф К X Г Т В К Ц Г

Даалгавар 2 "Эсрэгээр нь хэл."

Хэл ярианы эмч үеийг дууддаг бол хүүхдүүд үеийг арагш нь нэрлэх ёстой.

КА ГУ ЯК ОГ

KE IG UK GA

YUG UK GE CO

KI GO AK GO

3 даалгавар "Шифрлэлт"

Дуу нь үгэнд хаана гарч болох вэ (эхэнд, дунд, төгсгөлд)

ABKEVGAERMIOUTTM (аквариум, гиппопотам)

WOLGIUTRKEATS(эмгэн хумс, өргөст хэмх)

ПБОАПБУОГЧАКЯ (тоть - эрвээхэй)

СКАОПМОПГАЙС(гутал, луужин)

РЯБДЛУОГКАО(солонго, алим)

GPIETRASRIAC(гитар - тоор)

ӨГТӨКСАЙ(нугас, галуу)

ГКЛАОРБТУАС(бөмбөрцөг, газрын зураг)

Даалгавар 4 "Ачааны машин"

Хүүхдүүд компьютер дээрх даалгавраа гүйцээж, үүнтэй зэрэгцэн картууд дээр ажилладаг - нэр дээрх зургуудыг харгалзах үсэгтэй холбодог.

5-р даалгавар "Уран зохиол"

Хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн дүрмийг санаарай. Үг санал болгож байна, хүүхдүүд алга болсон үсгийг оруулаад тестийн үгийг сонгох ёстой.

Даалгавар 6 "Хэлбэр зохиох"

Үгсийг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

Өгүүлбэр зохиох

өргөст лийр

Шавар солонго

Дөрвөлжин өргөст хэмх

Шар сав

Тоосгоны тоть

Исгэлэн гутал

Ярьдаг шоо

Олон өнгийн зараа

Давстай гараж

    "Санал гаргах" даалгавар

Эмхэтгэсэн хэллэгээ ашиглан өгүүлбэр зохио.

Даалгавар 8 "Ярилцагч"

Хэлний мушгиа сурах

Бид Егоркаг гулсуураар чарга худалдаж авсан

Бүх өвөл Егорка гулсуур дээр явдаг байв.

7 . Хичээлийн хураангуй, ялагчдыг шагнаж урамшуулах. Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй ажилласан бэ, эдгээр дуу чимээ юугаараа төстэй вэ, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Сэдэв: Дууны ялгаа [k] ба [g]

Энэ бол урд талын хичээл бөгөөд 3-р ангийн 3-р түвшний OHP гэж оношлогдсон, дуу авианы дуудлага муутай хүүхдүүд оролцсон.

Зорилго:

Боловсрол: [к] ба [г] дууг ялгах талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, [к] ба [г] авиаг тусгаарлах хэлбэрээр, үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой яриагаар ялгаж сургах. Багшийн санал болгосон даалгаврыг зөв гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх: дуу авианы сонсгол, ой санамж, анхаарал, сэтгэхүй, зөв ​​бичгийн дүрмийн сонор, сурагчдын үгсийн сан, үе мөчний эрхтэн, мэдрэхүйг хөгжүүлэх.

Зөв ярианы ур чадвар

Боловсролын: янз бүрийн арга, техникийг ашиглан зөв дуугаралттай яриа, сэдвийг сонирхох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Энэ сэдвийг ярианы эмчилгээний ажлын ерөнхий системд төлөвлөж байна. Илтгэлийн материал нь логик, тууштай зохион байгуулагдсан хичээлийн сэдэв, зорилгод нийцдэг. Хичээлийн хэлбэр, арга техник нь сурагчдын сэтгэцийн үйл ажиллагааг эрчимжүүлэхэд тусалсан бөгөөд энэ нь хичээлийг нэг цогц болгож, хүүхдийн мэдрэмжийг шингээсэн юм. Хичээлийн үеэр тэр намайг байнга бодож, асуулт, даалгавар хийхэд нь тусалдаг байсан. Хичээлийн үеэр хамгаалалтын дэглэмийг ажиглаж, ашигласан арга, техник нь хүүхдүүдэд хэт ачаалал үүсгэдэггүй. Хичээлийг дангаар нь явуулсан - компьютер дээр ажиллах үед ажиглагдаж болох ялгаатай арга барил. Багшийн өнгө аяс, яриа нь хүүхдүүдтэй харилцах, хамтран ажиллахад таатай, найрсаг байсан. Хүүхдүүд хичээлийн явцад идэвхтэй байж, өгсөн даалгавраа маш их баяртайгаар гүйцэтгэсэн. Хичээлийн сэдэв илчлэгдэж, зорилгодоо хүрч байна.

3-р ангид ярианы эмчилгээний хичээл

Сэдэв. Ялгаварлах Г-К үг, өгүүлбэрээр.

Зорилго:

1.

2.

3.

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

[G] - [K] дууг ялгаж сурах;

бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд [G] - [K] дууг тодруулах;

бичгээр G - K үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах:

Боловсролын:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Оньсого таавар:

Дуу [K]:

Би бол бялуу, би коридалис.
Хаана-хаана! - Би товчхон хашгирав.
Би хашгирч, гудамж сонсдог:
Тэр өндөглөдөг ... (Тахиа)

Дуу [G]:

Хөлөө хавчихыг хичээдэг,
Би түүнийг замаас хөөж:
"Зайл! Би чамаас айхгүй!"
"Га-ха-ха!" - инээв... (галуу)

Тэднийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Шувууны аж ахуй)

Бид яагаад тэдгээрийг гар хийцийн гэж нэрлэдэг вэ? (Тэд хүмүүсийн хашаанд амьдардаг, хүмүүс тэднийг асардаг).

Үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр бид G-K үсэг, дуу авиаг ялгах болно.

II. Гол хэсэг.

Дууны акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах [G] - [K].

G - K авиаг харьцуулж, тэдгээр нь ямар төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг хэлье.

Хүзүүн дээрээ гараа тавь. Г дууг хэл.

Дууны үе мөчний профайлыг хараарай - уруул нь нээлттэй, шүд нь нээлттэй, хэл нь тагнай дээр байрладаг бөгөөд агаарт саад тотгор үүсгэдэг, дуу хоолой сонсогддог.

G дуу нь гийгүүлэгч, хатуу, дуу авиа юм.

K дууг хэл.

Дууны артикуляцийн профайлыг хараарай - уруул нээлттэй, шүд нь нээлттэй, хэл нь тагнай дээр хэвтэж, агаарт саад тотгор үүсгэдэг, дуу чимээ гарахгүй.

К дуу нь гийгүүлэгч, хатуу, уйтгартай.

Энэ нь [G] - [K] дууг хослуулсан гэсэн үг юм.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах: тоог бич.

Хэл ярианы эмч оюутнуудад дуут авиатай үеийг хэлдэг. Залуус нь уйтгартай гийгүүлэгчтэй үеийг нэрлэж, бичих ёстой.

Га-ка, го-ко, гу-ку, ги-ки

G-K авиатай цэвэр хэллэгийг дуудах.

Ха-га-га - галуу нугад гарч ирэв.

КА-ка-ка - манай мод өндөр.

Явах - Би хэнтэй ч уулзахгүй.

Ко-ко-ко - урсгалтай усанд сэлэх нь амархан

Гу-гу-гу - нугад маш олон зөгий

Ку-ку-ку - Катя гурил асгав.

Алга болсон GA эсвэл KA үеийг оруулна уу. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй.

ДУ...(ГА), РУ...(КА), ГЭХДЭЭ...(ГА), ДОРО...(ГА), ГОР...(КА), ВИЛ...(КА), оньсого. ..(КА), РАДУ...(ГА), ВЕТ... (КА), РО...(ГА), БЭЛ...(КА), ВЕРЕВ...(КА), ОТВА... (GA).

ӨӨРИЙГӨӨ ШАЛГААРАЙ

Биеийн тамирын дасгал.

Жишиг үгсийг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээж, k -g-ийн доогуур зур.

Сүү нь шингэн, цөцгий нь ……………..

Бөөрөлзгөнө нь чихэрлэг бөгөөд viburnum ……………..

Гол горхи нарийхан, гол нь ……………..

Хамтдаа дуулах сайхан ч …………….. тусад нь.

Лавлах үгс: _ядарсан, _оркая, _өргөн_ая, _воровит.

Диск дээрх эсрэг утгатай үгсийг сонгоно уу.

Үгсийг хосоор нь r эсвэл k оруулан бич.

уй гашуу - баяр баясгалан

цэвэр байдал - шороо

баян - ядуу

нар мандах - нар жаргах

чанга чимээгүй

Үгэнд g эсвэл k үсгийг оруулна уу.

Самбар дээрх үгсийг хосоор нь зохио.

кора - уул

тоо - зорилго

слайд - царцдас

ул мөрний цаас - хайрга

Текстийн түвшинд дуу авиаг ялгах.

Текстийг уншиж, алга болсон G эсвэл K үсгийг оруулна уу.

Нохой ясыг нь хазаж байна. Пүрэв гарагт... остууд манайд ирнэ. Гриша талханд дуртай ... орка. Даваа гаригт бүх анги ... orca руу явав. Хашаанд нэг сонирхолтой, бас...ра болж байв. Маш ашигтай хар ба...ра. Алина цэцэрлэгт цэцэглэж байна. Катягийн найзыг ... Алина гэдэг.

III Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ангидаа ямар дуу авиатай ажилласан бэ?

Эдгээр дуу чимээг тайлбарла.

Нэмэлт даалгавар

1. Үгийг сонсож, г эсвэл авиатай үеийг нэрлээрэй руу.

б) түрс, зүү, нуга, Игорь, тоглоом, цонх, гал, нуга, гол

2. Г, к үсэгтэй үеийг бич.

a) Галя, Коля, Гуля, муур, тагтаа, уруул, нударга, хэсэг, жин, Хера, кино театр, алхах

б) мөөг, муруй, дэл, дулаацах, дээвэр, лийр, шажигнуур, ир, цавуу, хашгирах

в) ханцуйгаа, жимс жимсгэнэ, анхаарал халамж тавих, туслах, худалдан авах, үсрэх, хуаран хийх

г) солонго, хөл, хөл, гутал, зүү, салфетка, гар, мөчир, тор

3. Хос үгийг авиа, утгаараа харьцуул. Эдгээр үгс ямар авиагаар ялгаатай вэ? Үг бүрээр амаар өгүүлбэр зохио.

гулсуур - царцдас зочин - ясны гадас - зорилго тодорхойлох цаас - хайрга

trot - мэнгэ түрс - зүү Галина - viburnum дуу хоолой - чих

4. Үгсийг сонс. Тэдний диаграммыг зур. Захиа бич Г эсвэл руу харгалзах үений дээгүүр. Диаграммын доор түүнд тохирох үгийг бичнэ үү.

тахиа, жин, тарилга, түрс, зам, дэлгүүр, халаас, өнхрөх зүү, цаг агаар, таг, хонх, аварга, хот, аймшигт, блок, бригад, өсгий, тагтаа, гутал, олс, өсгий.

6. Зурагтай ажиллах. (Энэ нь өмнөх даалгаврын нэгэн адил хийгддэг; та 4-р даалгаврын зургийг ашиглаж болно.)

7. Үгийг үсэг агуулсан байхаар өөрчил руу эсвэл d.Үсгүүдийн доогуур зур geek янз бүрийн харандаа.

хот - хот зүү - ..., сонин - ..., мөөг - ..., дуу хоолой - ..., декантер - ..., холтос - ..., толгой -..., тагтаа -..., уруул - ..., баян хуур - ...

8. Үг залгах замаар үгсийг гүйцээнэ үү га эсвэл ка.

nit... ...zeta ru... гэхдээ... ro-... lu... re...

покер... нохой... хуц... хүрз... ав... ма...зинру...ва

ро...тима...ронейбо...ты бит...сэм...вет...нор...

Ражи...рета...питан...чели

9. Үг залгах замаар үгсийг гүйцээнэ үү га эсвэл ка.

гэхдээ... cap... сэбэр... теле... вэ... уул... сапо... uro...

ру... вра... танхимууд... кабл... ре... өдөр... нөхөөс... оньсого...

10. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич Г эсвэл руу.

у...ол, ва...он, у...сус, по...ода, у...ол, лав...а, ...амен, ...усто, ...усти , ...рафин, би...ода, ...ал...а, ...ал...а, с...аз...а, би...од...а, ...олуб.. .а, төлөө...ад...а, ...ро...одил

11. Үгийг гийгүүлэгчийн дараа байхаар өөрчил Г эсвэл руу. эгшиг гарч ирэв.

төмөр—... алх—... хумс—... навч—... эрэг—... хадаас—...

жалга - ... халхавч - ... тохой - ... зангиа - ... гутал - ... гэрэл - ...

хадлан—... бөмбөг—... зөөлөн—...

12. Алга болсон g буюу үсгийг гүйцээнэ үү руу. Баталгаажуулах үгийг хаалтанд бичнэ үү.

сне..., кула..., творо..., пау..., ро..., багана..., замо..., дурсла..., пиджа..., бусад..., кабу..., шлан..., гон..., гама..., мэднэ..., цочмо..., ryno..., плу..., клуб..., лу..., дөрөв ...

13. Асуултанд нэг үгээр хариул. Хариултуудаа бичээрэй. g ба доогуур зур руу янз бүрийн харандаа.

Асуулт: Тэмээний нуруун дээр юу байдаг вэ? (Эсвэл тэмээний шинж тэмдэг.)

Олсоор нэхсэн савлуурын төрлийг (тор хэлбэрээр) юу гэж нэрлэдэг вэ?

Талхыг огтолсны дараа ширээн дээр юу үлдэх вэ?

Бага насны хүүхдүүд ямар тоглоомоор тоглох дуртай вэ?

Аадар борооны үед юу дуугардаг вэ?

Хотын ногоон байгууламжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Телевизийн нийтлэг антенн хаана суурилуулсан бэ?

Температурыг хэрхэн хэмждэг вэ?

Лавлах үгс: овойлт, дүүжин, үйрмэг, чимээ шуугиан, аянга, цэцэрлэгт хүрээлэн, дээвэр дээр, термометр.

14. Оньсого таавар. Хариултуудыг бичнэ үү. Тэдгээрийн доторх үсгийн доогуур зур г, к. өөр

харандаа.

Өвлийн хүйтэнд ямар амьтан бэ?

Ой дундуур өлсөж алхаж байна уу?

Таван хүү

Таван шүүгээ;

Хөвгүүд өөр өөрсдийн замаар явав

Харанхуй шүүгээнд,

Хөвгүүд бүр

Таны шүүгээнд.

Толгойгүй, гэхдээ малгайтай.

Нэг хөл, нөгөө нь гуталгүй.

Бид үргэлж хамт алхаж,

Ах нартай адилхан.

Бид оройн хоолонд байна - ширээн доор,

Мөн шөнө - орны доор.

Улаан сарвуу

Тэд өсгийг чинь чимхэж,

Эргэж харалгүй гүй.

Хар, уян хатан

Орилж: "Крак!"

Хорхойн дайсан.

Тэр бол рокер, ор юм.

Үүн дээр хэвтэх нь сайн хэрэг.

Тэр цэцэрлэгт эсвэл ойд байна уу

Жин дээр ганхах болно.

Жижиг, алслагдсан

Дэлхийгээр дамжин өнгөрөв

Би Улаан малгайтыг олсон.

Тагтаа цагаан өнгөтэй

Тэр байшин руу нисэв.

Та хаана юу харсан бэ?

Тэр надад бүгдийг хэлсэн.

Таадаг: хадаас, чоно, гутал, бээлий, галуу, мөөг, дэгээ, гамак, сонин.

15. Диктант.

Анхааруулга диктант

Арга зүйн заавар. Хэл ярианы эмч самбар дээр үгсийн диаграммыг зурж, харгалзах үгийн дээр үсэг бичдэг. Г эсвэл руу. Сурагчид диктант бичсэний дараа самбар дээр өгөгдсөн диаграммыг ашиглан шалгана .

үндсэн, сүүний мөөг, өнхрөх зүү, гунигтай, халаах дэвсгэр, жин, толгой, газарзүй, уйлах, намтар, ор, тэрэг, гүн, нударга, нүд, дүүжин, зочид, дэгээ, малгай, багана, яс, харандаа, могой, зангиа .

Үе бүрээр диктант (үгийн дуудлагатай)

улаан лиш, хонх, толгой, тагтаа, бумба, гүзээлзгэнэ, тэнгэрийн хаяа, өсгий, үдшийн бүрий, чанга, газар, жигнэмэг, таг, лонх, өсгий, лийр, бригад, хамтын тариаланчид, аяга, хэрэм, сонгино, уй гашуу, гашуун

Туршилтын диктант

үсэг, агч, тармуур, дусал, улаан лууван, алхах, алхах, үзэсгэлэн, гахайн банк, гөлгөр, цасан шуурга, тэшүүрийн талбай, баглаа, байцаа, тоглоом, түрс, кал-ка, гүн, хайрга, үхрийн нүд, гутал, бялуу, намуу, гамак, эвэрт, эвэр

Ялгаварлах g - Хэнд өгүүлбэрээр

1. Утгад нь тохирсон үгсийг сонгон өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

зочин - яс Нохой хаздаг....

Тэд пүрэв гаригт бидэн дээр ирнэ....

слайд - царцдас Гриша талханд дуртай ....

Даваа гаригт анги бүхэлдээ явлаа

гоол - Коля Галкин гоол орууллаа....

Барилгачид эхний ээлжинд машинаа...

хайрга - ул мөрний цаас Далайд маш олон зүйл байдаг ... .

Хуулбарчин маш их зүйлтэй ...

Галина - цэцэрлэгт viburnum цэцэглэдэг ....

Катягийн найзын нэр...

түрс - хашаанд сонирхолтой тоглоом болж байв....

Маш хэрэгтэй хар....

2. а-д байгаа үгийг тухайн догол мөрийн утгын хувьд тохирсон үгтэй холбож өгүүлбэр зохио. б.

a) гашуун, уруул, чанга, жижиг, Сагаган, хөх, халуун, улаан, үзэсгэлэнтэй, гүн

б) баян хуур, будаа, тууз, сүү, сонгино, хот, дуу хоолой, гослинг, гуаш, худаг

3. Өгүүлбэрүүдээс утгын хувьд өөр хоорондоо уялдаа холбоотой хос үгсийг үсгээр бичээрэй. г, к. Үсгүүдийн доогуур зур г, к янз бүрийн өнгийн харандаа.

Тэнгэр үүлтэй, аянга цахилгаантай байв. Гуля өдөр бүр тагтаа тэжээдэг. Гриша Сагаган будаанд дуртай. Ээж нь хүүхдээ зөөлөн хөвөнгээр угаана. Жүчээнд хул морь байна. Бид халуун төмс идсэн. Аленка гүйлтийн тэшүүртэй. Манай баг цэнхэр өмсгөлтэй өрсөлдсөн. Коля гоол оруулсан. Сонирхолтой тоглоом байлаа. Улаан хүрэм сандал дээр өлгөөтэй байна.

4. Эдгээр хэллэгтэй өгүүлбэр зохиож бич. Үсгүүдийн доогуур зур г, к.

viburnum баглаа усан үзмийн баглаа төмс

атга үр тариа давхисаар өндөрт харайв

чанга ярих, тагтаа тэжээх, яс хазах

ор ухаж, толгойгоо дохиж, гуашаар будсан

гэж оньсого асууж, баян хуур худалдаж аваад наранд шарлаа

толгод уруу өнхөрч, зам дагуу үсэрч, гамак дээр эргэв

хийл тоглоод тэнгэрийн хаяанд алга болж шуудуу дээгүүр харайв

5. Өгүүлбэрт утга учиртай үсэг бүхий үгсийг оруул г, к. Үсгүүдийн доогуур зур г, к эдгээр үгэнд.

Өнөөдөр хичээл дээр бид таамагласан.... Хүчтэй салхи үлээж, ... аянга. Ойд хөхөө хөхөх нь... . Байшин дээр улаан нисэв ... . Галя утаснуудаа ... . Бяцхан саарал нь миулав... Машин асфальтан дээгүүр явж байсан... . Галя зургаа өнгөөр ​​будна... . Ойд залуус цагаан ..., боловсорч гүйцсэн ... цуглуулав. Бороо зогсч... нар гийж байна. Гриша... чарга дээр... .

6. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич. Гийгүүлэгчийг онцлон тэмдэглэ г, к.

Зуны өглөө.

Тэнгэр ... цэнхэр. Бри...да lu...u-д ажилладаг байсан. ...фермийн аж ахуй... анхилуун хадлан авчирч ... зуу... а. Том сүрэг их хэмжээний хоол хүнс шаарддаг. Сүүний ... тоо хэмжээ, чанар ... хэлбэрээс хамаарна. Залуусыг ... хот руу явуулж байна. ... фермээс ... мөн тэд өөр ... бүтээгдэхүүн авдаг.

Зуккини.

Абачо... -тарган...

Ле... дээр... эгнээ... цагт -

Тэгээд чимээгүйхэн....

Тэр...ойролцоо...д хэвтэж байна

Тавдугаар сараас,

Савыг өргөхгүйгээр.

Жижиг, том.

Бяцхан Маняа

Жижиг... өө хүрз... өө

Болгоомжтой нар ... унав

Жижиг ... эгнээ ... эгнээ ... y.

Жижиг үр

Би үүнийг дараалан тарьсан,

Жижигхэн ... тэд хашаатай

Э...өө о... төрчихлөө.

Би...ля гэж бодсон

Түүний ажлын хувьд:

"Тэр магадгүй том болно

Жаахан... ямар нэгэн зүйл."

Гэхдээ би буруу байсан...rep...өө

Би тамдаа байна ...

Гайхалтай тарвас

Би энд өссөн ... ойролцоо ... e.

Сургуулийн сайт дээр.

Хавар ирлээ. Нар хүчтэй тусаж байна. Урсгал ... чимээ шуугиантай. Бараг ... ногоон гэрэлд гарч ирэв. Бри...ада ш...олни...ов... цэцэрлэгт. Тэд ... доошоо унаж байна ... эгнээ, ... шидэж ... цэцгийн ор. Өө... аравдугаар сар... анхдагчид туслах болно.

7. Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариул. Тэднийг бич. Тэдгээрийн доторх үсгийн доогуур зур г, к.

Асуулт: Хавар ямар шувууд нисдэг вэ?

Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ?

Аль баатар хот Нева мөрөн дээр байрладаг вэ?

Зуны улиралд анхдагчид хаашаа явдаг вэ?

Хэн хашгирав, хэн шоолж байна вэ?

Та өвсөө хэрхэн тармуурдаг вэ?

Ойд ямар шувуу дууддаг вэ?

Дайзи, будаа, хонх хаана ургадаг вэ?

8. Эдгээр үгсээс утгыг нь өөрчилж өгүүлбэр зохио.

Хажуу, доор, яс, нохой, үүдний танхим. Могойн дотор нар жаргаж байв. Нэгдэлчид, овоо, өвс, овоолон. Эргэн тойрон цасаар бүрхэгдсэн, бүх зүйл. Цасан дор мөчрүүд, бут, моднууд нугалж байв. Анги, манайх, явлаа, үзэсгэлэн, уран зураг, дээр, график гэх мэт. Халуун, болжмор, дэгээ, улсаас ирсэн оддын загаснууд буцаж байна. Зам нь хайрга чулуугаар дүүрсэн. Бид олны дунд алхахаар явлаа.

Сэдэв. Ялгаварлах З-С үг, өгүүлбэрээр.

Зорилго:

1. Аман болон бичгийн яриан дахь гийгүүлэгч авиа, үсгийг ялгаж сурах;

2. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. дүрмийн бүтцийг сайжруулах;

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

[Z] - [S] дууг ялгахыг заах;

бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд [Z] - [S] дууг тодруулах;

эдгээр дуу авианы акустик болон артикуляторын шинж чанарыг тодруулах, харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах;

бичгээр Z - S үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах: фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: фонемик анализ, синтезийн үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харааны ойлголт, сэтгэлгээ, сонсгол, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

1. Хос үгсийг авиа, утгаараа харьцуул.

шүд - шөл, сарнай - шүүдэр, ямаа - сүлжих, Зоя - шар буурцаг

2. Үг сонсох, хэрэв та үгэнд ямар нэгэн авиа сонсвол z эсвэл s үсгийг дээшлүүл

s эсвэл s.

шүүс, шүхэр, салбар; шүд, нойр, ган, дуугарах, тогтворгүй, сайн хооллодог, бүдүүн, арчилгаа, ширүүн, тарвас, вазелин, найм, лав, хөөс, ваши-лек, шил

3. Дуу авиа байгаа байдал, байршлыг тодорхойлох s, h: үгээр

Үгсийн ойролцоо жагсаалт: үзэсгэлэн, гоо сайхан, бизон, квас, шил, тэрэг, өвөл, өвөл, хавар, шил, хашаа.

заан, хамар, хаалт, могой, тарвас, сармагчин, цайз, чарга, тэмээн хяруул.

4. Үгсийг сонс. Нэрлэж бичнэ үү: а) эхний үе; б) эцсийн үе.

а) чарга, зөгийн сархинаг, Зоя, Соня, шүд, хуурай, бүрэн, салют, нар жаргах, өвөл, хөх, суусан, ногоон, үр, Сема, хөвгүүд

б) хусуур, ямаа, зөөх, зөөх, хамар, ямаа, сарнай, шүүдэр, жинс, тэрэг, зөөх, зөөх

5. Үгийг сонс. Тэдгээрийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: эхнийх нь z үсэг, хоёр дахь нь s үсэг. z эсвэл s үсгээр үгийн доогуур зур. (Та өмнөх даалгаврын үгсийг ашиглаж болно.)

6. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич.

Такан, ...акон, ...тайван, ...ладкий, ...лой, ...абота, ...лово, ...доровье, ...тин, ...а...лонка , ...драв...твой, ...па...фор, ...анаве...ка, ...о...уугуул, ...али...ат, ...о ...тавит, ...а...тавит, ...ано...а

7. Алга болсон үеийг z эсвэл үсгээр гүйцээнэ үү -тай.

та..., ко..., ко..., ва..., у..., ро..., бу..., ро..., ва...

Үгийг давтаж болохгүй, хэрэв хүндрэл гарвал ярианы эмч дараах зургийг өгч болно.

сав, сүлжих, ямаа, ваар, ваар, сахал, сарнай, бөмбөлгүүдийг, шүүдэр.

8. Үгийг залгаж гүйцээж бичээрэй.

a) эсвэл төлөө:

ли... ...пог...бота пи...тел

Ли... ...мок...жигшүүртэй...ли...

ко... ...хар ...погипи...ла

өнгөрсөн ... ... шатсан ... жин ... ла

б)Жичэсвэлsg.

гэхдээ... үс... энэ нь... хэцүү... дээр...

ва... моро... хөшиг... дээр... намар

ro... streko... capri... по...сат

9. Эдгээр үгэнд угтвар залга ард, гарч ирсэн үгсийг нэрлээд бич.

Жишээ: авчрах - авчрах.

нэхэх, гялалзах, зөөх, үүрэх, өмсөх, суух, хэвтэх, давслах, хог хаях, асуух

10. Үгийн бүдүүвч зурж, харгалзах үений дээр z, s авиаг бич.

Жишээ: хашаа z, тэмдэглэл z s.

чавга, хашаа, сүүл, хонх, хоньчин, дэлгүүр, тарьсан, дархан,галуу,ногоон, эмчлэх, хатах, хуралдах, дуугарах, хоцрох, од, тарих, зохиох, боловсорч гүйцэх, тэмдэглэх, ханиад хүрэх, отолт хийх, унтах.

11. Зургуудыг хар. Тэднийг нэрлэ. Эдгээр үгсийн диаграммыг хий. z, s үсгүүдийг бич. Үгсийг бичиж, үе болгон хуваа.

Ойролцоогоор жагсаалт: тахө, тахө, заан, шил, чавга, тарвас, байцаа, үүр.

12. З, с гийгүүлэгчийн дараа эгшиг гарч ирэхээр үгийг өөрчилж, доогуур нь зурж сүүлчийн үеийг нэрлэнэ үү.

Жишээ:хайлаас - вяЖич, ой - leса.

нүд - ... хамар - ... хяруу - ... овъёос - ... шороо - ...

бүс - ... тарвас - жин - ... луужин - ... захиалга - ...

насос - ... шумбагч - ... амт - ...

автобус - ... гулгах - ... хулчгар - ... тэрэг - ...

13. З, с гийгүүлэгчийн ард эгшиг гарахаар үгийг өөрчил. Энэ эгшгийг онцлон тэмдэглэ. Үгийн дундах дуут гийгүүлэгч байгаа эсэхийг хэрхэн шалгахыг тайлбарла.

Жишээ: бага - доод О к, тэрэг - тэрэг О чка.

бага - ... нарийн - ... ойр - ... гулгамтгай - ...

үлгэр - ... хус мод - ... тэрэг - ... заагч - ...

замаск - ... боолт - ... будаг - ... маск - ...

цүүц - ... хүсэлт - ... бардам - ​​... улаан лууван - ...

14.Алга болсон z эсвэл s үсгийг оруулна уу. Туршилтын үгийг хаалтанд бичнэ үү. Эдгээр гийгүүлэгчийг шалгасан эгшгийн доогуур зур.

Жишээ: у...кий (уз д nky), кра...ка (кра О чка).

кра...ка, совхо..., тру..., зака..., дер...кки, бли...ко, бэрэ...ка, овэ..., гла..., вку .... vodola..., autobu..., троллейбус..., хэд... дохио, үгүй...ко, повя...ка, ариун...ка

15. Шүлгийг унш. Текстээс үгийн тестийн үгийг олоорой нэг удаа, ваз. Үгсийг хосоор нь бич. Туршилтын үгийг үгтэй тааруулна уу аарцаг

Хэзээ ч үгүй!

Магадгүй хорин мянган удаа

Төмөр савыг хая.

Мөн шаазан ваар

Нэг удаа ч гэсэн хаяж болохгүй.

Эцсийн эцэст, хорин мянган удаа

Бидэнд хорин мянган ваар хэрэгтэй. (А. Кондратьев.)

16. Гурван баганад үгсийг бичнэ үү: z үсгээр - эхний, s үсгээр - хоёрдугаарт, z үсгээр, s - гуравдугаарт. З үсгийг ногоон харандаагаар, c үсгийг цэнхэр харандаагаар зур. Дуут гийгүүлэгчийн шалгалтын үгийг сонго. Онцолсон үгсийг үе шаттайгаар бичнэ үү.

чарга, сууж, сайхан, үнэр, нэг удаа, улаан лууван, дасгал, цэнгэлдэх хүрээлэн,чарга, үзэсгэлэнтэй, ягаан, гайхалтай, жавартай, нүд, тэмдэглэл, нам, заагч, тэмдэг, будаг, нарийн,хөшиг,бөглөрсөнтархах,гэрэлтүүлэх, хуванцар, отолт, цоорхой.

17. Тайлбар толь бичгийн диктант (үгний график диаграм дээр үндэслэсэн).

Удирдамж:

а) ярианы эмч энэ үгийг дуудна.Оюутнууд энэ үгийн график дүрсийг өгч, z, s үсгийг бичээд дараа нь үгийг бүхэлд нь бичнэ.

резин, хөгжим, эмчилсэн, боловсорсон, хагархай, даавуу, хэсэг, хавар, ногоон

албадан, алт, гялалзсан, ихэмсэг, хөлдүү, сүрэг, унтаж, унтсан, хөлдсөн, хоньчин, хангамж, хяруу

Ойролцоогоор жагсаалт: нүд, үс, чарга, нарс, гал, гүзээлзгэнэ, байцаа, сагс.

18. Оньсого таавар. Хариултуудыг бичнэ үү. z, s үсгүүдийн доогуур зур. Онцолсон үгсийг үе шаттайгаар бичнэ үү.

Арга зүйн заавар. Хэл ярианы эмч самбар эсвэл бие даасан картууд дээр оньсого бичдэг. Сурагчид оньсого уншиж, энэ даалгаврыг гүйцэтгэнэ. Гүйцэтгэсэн даалгаврын зөв эсэхийг ажлын явцын дагуу шалгана.

Зундаа саарал, өвөлдөө цагаан. Энэ махчин амьтан яриа хөөрөөтэй.

Хулгайч,уймраа,

Мөнгөн унжлагатай - Цохилтцагаан талтай

Нэгдүгээр сарын хярууны ул мөр - Түүний нэр ....

Цагаан хонгилтой….Тайлбарлах үг: бухимдалтай.

Тайлбарлах үгс:

унжлага, сувд.

Цас шиг цагаан, байшин бүх талаараа нээлттэй,

Хүн бүрийн хүндэтгэлд. Байшинд олон мянган багана байдаг.

Аманд орсон - Дээрбагануудмайхан,

Тэнд тэр алга болсон. Доодбаганууд- хивс.

Тэд бас энд хивсэн дээр амьдардаг,

Илэрхийллийг тайлбарла: Мөн баганад,

"Бүхнийг хүндэтгэн". Мөн майханд.

Тайлбарлах үг: майхан.

Алтаншигшүүр хайлдагцасан бөмбөг,

Маш олон хар байшин бий. Нуга амиллаа.

Хичнээн жижиг харууд вэдомков, өдөр ирж байна.

Маш олон бяцхан цагаануудоршин суугчид. Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Талбай дээрх цас, Frostгялалздаг

Гол мөрөн дээрх мөс. Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Таагаарай: бөжин, шаазгай, хус, ой, наранцэцэг, элсэн чихэр, өвөл, хавар.

Алга болсон үгсийг зөв утгаар нь өгүүлбэрт нөхөж бичнэ үү.

Шүдний шөл Зоя үндэс өвдөж байна... .

Эмээ амттай хоол хийсэн...

ямаа - сүлжих Зина сайхан, өтгөн ... .

Цэцэрлэгт тэнүүчилж...

тууралт - тууралт Өвчтөнд улаан ... тууралт гарсан.

Намагт аймаар...

давс - өргөст хэмхийг давсны уусмалаар хийнэ.

Бидэнд... өвлийн улиралд өргөст хэмх хэрэгтэй.

sev - залгиур Өвчтөн улаан... .

Хавар эхэллээ...

уур хилэн - ус зайлуулах шаардлагагүй ... нохой.

Үлдсэн ус нь...

2. s эсвэл z авиаг агуулсан нэг үгээр өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

Жишээ: Оймс нэхэх.

Зөөх.... Аваач.... Аваач.... Хүргэх.... Нэхэх .... Уяа....

Лавлах үгс: цүнх, сонин, чарга, зангилаа, оймс.

3. a, b цэг дэх үгсийг ашиглан хэллэг зохио.

a) хүйтэн жавартай, хөгжилтэй, сонирхолтой, дуугарах, судалтай. Кремлевски, өндөр, гөлгөр, тогтворгүй

б) үлгэр, агаар, дуу, дуулсан, цөл, хашаа, одод, тахө, намаг

4. Эхний мөрөнд байгаа үгсийг тохирох үгтэй тааруулан өгүүлбэр зохио хоёр дахь нь гэсэн утгатай. Дараа нь эдгээр хэллэгийг ашиглан өгүүлбэр үүсгэ.

a) самовар, нуур, автобус, хонх, булбул, царцаа, могой

б) хөлдөх, буцалгах, мөлхөх, исгэрэх, тоормослох, чалчаа, дуугарах

5. Үг хэллэг бүрээр өгүүлбэр зохиож бич.

Боловсорсон тарвас. Хүчтэй хяруу. ичээнээс.

Буцаж борлосон. Ууртай нохой. Эрүүл шүд.

Хуучин шүхэр. Хүйтэн агаар. Боловсорсон чих.

Халамжтай эгч. Зоригтой үйлс. Одот тэнгэр.

6. Текстүүдээс z, s үсэгтэй үгсийг бич. z үсгийг ногоон харандаагаар доогуур зур -тай цэнхэр

Биднийг хүлээ.

Инээмсэглэл, сар, инээ.

Зөөлөн гэрэл, эргэн тойронд тархсан.

Бидний өмнө хоёр туяа зогсох болтугай

Тэд төмөр зам шиг хэвтэх болно.

Бид газраас бууна.

Тиймээс зөвхөн оддыг авч хаяцгаая

Тэд яаран өнгөрөх болно!

Бүү ай - бид буцаж ирнэ

Амьд, гэмтэлгүй.

Цэнэглэгч.

Дарааллаар нь

Дараалал!

Цэнэглэх

Бүгд!

Бид зоригтой өсдөг

Наранд

Идээлсэн.

Бидний хөл

Хурдан.

Шошго

Бидний цохилтууд.

Өдөр мэдэгдэхүйц буурч эхлэв. Бүрэнхий хурдан ирж байна. Шөнийн тэнгэр бүрхэг байна. Үүн дээр нэг ч од харагдахгүй байна. Үүр оройтдог.

Хонх дуугарч, хүүхдүүд хурдан байрандаа оров. Цас туулайн мөрийг хурдан бүрхэв. Боловсорч гүйцсэн тарвасыг колхозын зах зээлд авчирсан. Нэгдлийн тариаланчид боловсорч гүйцсэн овъёосыг цагт нь хадав.

Алтан нуга.

Бид тосгонд амьдардаг байсан. Манай цонхны өмнө нуга байсан. Нугад Dandelions ургаж, нуга бүхэлдээ алтан өнгөтэй байв. Маш үзэсгэлэнтэй байсан.

Нэг өдөр би загас барихаар бослоо. Цонхоор хартал нуга алтан биш, ногоон өнгөтэй байв. Үдээс хойш гэртээ харих үед нуга дахин алтан өнгөтэй байв. Би ажиглаж эхлэв. Орой болоход нуга дахин ногоон өнгөтэй болжээ. Тэгээд нэг данделион түүж үзлээ. Тэр өөрийгөө хааж, алтан дэлбээгээ ногоон аяганд нуусан нь тогтоогджээ.

Нар мандахад данделионууд нээгдэж, нуга дахин алтлаг болж байгааг би харав.

Ямар сонирхолтой цэцэг, Dandelions: тэд орой унтаж, өглөө босдог.

(ГарагчМ. Пришвин.)

7. Өгүүлбэрт утга учиртай үгсийг оруул.

Дуугарч... сурагчид орлоо.... Бороо орж, хүмүүс нээгдэв.... Онгоц хөөрлөө... тэгээд.... Дараа... хавар ирлээ. Өвөө хүүхдийн гацуур модны дэргэд ирлээ... . Нар... хангалтгүй байна. Энд тэд ирж байна ... мөн өвөл ... .

8. Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохио.

Хашааны цаана нохой хуцав. Миний шүд маш их өвдөж байна, Соня. Нохой туулай хөөж байв. Туулай, нохой, жим авав. Дуу гэнэт зогсч, дуугарав. Хадлан, могой, өвс, мөлхөж явсан. Булбул цэцэрлэгт дуулж, хангинаж байв. Дэлбээ, Соня, Зоя нар сарнай цуглуулав. Бутнууд дээр шүүдэр гялалзаж байв.

сарнай ба ваар, соно ба царцаа, сав ба тогоо, заан ба тахө, могой, манго бут.

Ялгах - -тай холбогдсон бичвэрүүдэд

Цэгүүдийн оронд алга болсон z эсвэл s үсгийг оруулна уу.

Өвөл.

На... Stupila... има. Тэнд ... чимээгүй хяруу байсан. ...ина...яла...анки гээд толгод өгсөв. Тэр гулсуураар ... анкас унасан. Түүний араас гүйх нь... obakaTre... эсвэл. Айхгүй ээ...би...инаморо...аа.

Хус.

... тамд бай ... ка. Бере...ка...хөхөөх байсан. ... торхон дээр... алим хүртэл. ... алим маш их байсан ... уурандаа тооцоолсон ... тики хүртэл.

Улаан лууван.

Хараач, хар даа, бүгд ... толь авч байна

Ямар улаан гэрэл вэ? ... ногооноос ... урсав.

Энэ бол зэрлэг...дика

Шинэ өдөр үүр цайж байна. Хэрэм зулзага дуулдаг

Тийм ээ, тэр самар иддэг,

Өнөө өглөө хүйтэн жавараас ... бас самар муудаагүй байна

On... are...venyatber...s. ... д... хясаа нь ... хөндий байна.

Сэдэв. Ялгаварлах З-З үг, өгүүлбэрээр.

Урд талын ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

« Дууны ялгаа [G]-[K]»

Боловсролын:дуу авиаг ялгаж сурах[G] - [K]; дуу чимээг тодруулах[G] - [K] бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд; эдгээр дуу авианы акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах, харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах; бичгээр G - K үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах:фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:фонемик анализ, синтезийн үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харааны ойлголт, сэтгэлгээ, сонсгол, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, картууд - тэмдэгтүүд, хүүхэд бүрт бичсэн даалгавар бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

I.Зохион байгуулах цаг:

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Ойн захад, өндөр мөчир дээр

Өглөө хөхөө: "КО-КОО, КОО-КО, КОО-КОО!" Гэж дуулдаг.

Шар элсэнд гол урсдаг,

Хөхөө чанга дуугаар: "КУ-КУ, КУ-КУ, КУ-КУ!"

GA-GA-GA - галуу дуугарах,

Би гэр бүлээрээ бахархаж байна

Загаснууд болон галуунууд руу

Би хайсаар байгаад хангалттай харж чадахгүй байна.

II. Дууны акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах [G] - [K].

Надад хэлээч, [G] авиа нь гийгүүлэгч үү эсвэл эгшиг үү? Яагаад?

Дуутай эсвэл дуугүй юу? Яагаад?

[K] авиа нь гийгүүлэгч үү эсвэл эгшиг үү? Яагаад?

Дуутай эсвэл дуугүй юу? Яагаад?

Энэ нь [G] - [K] дууг хослуулсан гэсэн үг юм.

III. Фонемик ойлголтыг бий болгох, фонемик анализ, синтезийн үйлдлүүд.

    бусад дуу авианы дунд өгөгдсөн дуу байгаа эсэх/байгааг тодорхойлох.

Заавар 1:

[G] бусад дуу чимээний дунд:

G, k, n, m, p, g, l.

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] бусад дуу чимээний дунд:

Г, к, н, м, п, к, л.

    үе дэх өгөгдсөн авиа байгаа/байгааг тодорхойлох.

Заавар 1:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[G] үг хэллэгээр:

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] үг хэллэгээр:

Га-ка-га-ха-ого – уку – йгы.

    үгэнд өгөгдсөн авиа байгаа/байхгүй эсэхийг тодорхойлох.

Заавар 1:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[G] үгээр:

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] үгээр:

Тоглоом - түрс - зорилго - тоо - тоглоом - түрс.

    Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлно уу:

Заавар 1:

Дууны байршлыг олох[G] :

СОНИН, ЭВЭР, АККОРИНА, ТАГтаа, СОЛОНГО, ГАЛ, МӨӨГ, ҮҮР.

Заавар 2:

Дууны байршлыг олох[TO] үгээр хэлж, машинуудад тараана:

ГАХАЙ, ГОЛ, ХАВДАР, ЧУЛУУ, ЦОНХ, ШҮҮШ, БАЙЦА, ЧОНО.

    GA эсвэл KA дутуу үеийг оруулна уу (бөмбөг шидэх амаар):

Зааварчилгаа:

Би бөмбөг шидэж, үгийн нэг хэсгийг нэрлэхэд, та дутуу GA эсвэл KA үеийг оруулна уу:

ДУ...(ГА), РУ...(КА), ГЭХДЭЭ...(ГА), ДОРО...(ГА), ГОР...(КА), ВИЛ...(КА), оньсого. ..(КА), РАДУ...(ГА), ВЕТ... (КА), РО...(ГА), БЭЛ...(КА), ВЕРЕВ...(КА), ОТВА... (GA).

IV. Физик минут:

Бид хөлөө дэвсдэг

Бид алгаа ташиж байна

Бид толгой дохилоо.

Бид гараа өргөдөг

Бид бууж өгдөг

Тэгээд бид толгойгоо эргүүлнэ.

В. Г - К үсгийг бичгээр ялгах.

1. Үгийг 2 бүлэгт хуваах (бичгээр):

Зааварчилгаа:

1-р баганад G үсэгтэй үгсийг, 2-р баганад K үсэгтэй үгсийг бичнэ.

ЦАЙЗ, ТООСГО, ГҮН, НОГООМЫН ЦЭЦЭРЛЭГ, ДЭЭД, НАР ШАТАХ, ДЭЛГҮҮР, ҮСЭР.

2. Алга болсон GA эсвэл KA үеийг (бичгээр) оруулна уу:

Зааварчилгаа:

Алга болсон GA эсвэл KA үеийг үгэнд оруулна уу.

- ХООСОН, ... - ЗЕТА, ... - ТЕР, ... - УУРЛАГА, ... - ЛИТКА, ... - ПЭЛ, ... - НАВА, ... - РАНДАШ.

VI. Хичээлийн хураангуй:

Ярианы эмч: Бид ямар дуу авиаг ялгаж сурсан бэ? Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?



Холбогдох хэвлэлүүд