Мета – читання казок для дітей. Система роботи з дітьми в дитячому садку щодо залучення до сприйняття художньої літератури та фольклору методична розробка з розвитку мови на тему

КОНСПЕКТ НІД ЧИТАННЯ ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРИ.

У МОЛОДШІЙ ГРУПІ. Читання казки. "Вовк та семеро козлят"

Мета: познайомити дітей із казкою «Вовк та семеро козенят»

Завдання: - виховувати в дітей віком вміння слухати казку уважно;

Співпереживати героям казки;

Розвивати пам'ять, увагу;

Підвести дітей до розуміння дотримання елементарних правил слухняності;

Розвивати цілісне сприйняття: впізнавати та називати казку з ілюстрації;

Хід заняття.

Перед заняттям вихователь пропонує дітям стати в коло та пограти. Фізмінутка.

Цікава Варвара

Дивиться вліво, дивиться вправо,

Дивиться нагору і дивиться вниз.

Ось присіла на карниз,

А з нього впала.

За дверима чується стукіт. Вихователь підходить до дверей і бере ляльку, вбрану бабусею.

Бабуся вітається і говорить про те, що звуть її бабуся Оповідання. Вона знає багато казок, пропонує відгадати про них загадки. Бабуся загадує загадки про казки:

  1. Що за казка: кішка, онука,

Миша, ще собака Жучка

Діду з бабою допомагали,

Коренеплоди збирали? (ріпка)

  1. Відповідайте на запитання:

Хто в кошику Машу ніс,

Хто сідав на пеньок

І хотів з'їсти пиріжок?

Казочку ти знаєш?

Хто це був? … (ведмідь)

  1. Біля лісу, на узліссі,

Троє їх живе у хатинці.

Там три стільці та три кружки,

Три ліжечка, три подушки.

Вгадайте без підказки,

Хто герої цієї казки? (три медведі)

  1. Носик круглий, п'ятачком,

Їм у землі зручно ритися,

Хвостик маленький гачком,

Замість туфельок – копитця.

Троє їх - і до чого

Брати дружні схожі.

Відгадайте без підказки,

Хто герої цієї казки? (три порося)

  1. З борошна він був печений,

На сметані був мішаний.

На віконці він студився,

Доріжкою він котився.

Був він веселий, був сміливий

І в дорозі він співав пісню.

З'їсти його хотів зайчик,

Сірий вовк і бурий ведмедик.

А коли малюк у лісі

Зустрів руду лисицю,

Від неї втекти не зміг.

Що це за казка? (колобок)

  1. Чекали на маму з молоком,

А пустили вовка до хати.

Ким же були ці

Маленькі діти? (козята)

а на мультимедіа показуються ілюстрації – відгадки з казок. Діти називають назви казок та головних героїв. Остання ілюстрація казки «Вовк та козенята». Діти цю казку називають, а бабуся її не впізнає. Вихователь пропонує бабусі та хлопцям не лише послухати, а й за допомогою настільного театру подивитися казку.

Жила-була коза з козенятами. Ішла коза в ліс, їсти траву шовкову, пити воду стужену. Як тільки піде - козенята запруть хатинку і самі нікуди не виходять. Вернеться коза, постукає у двері і заспіває:

Козлятушки, дітлахи!

Відімкніться, відчинитеся!

Біжить молоко за вимічкою,

З вимічка по копітечку,

З копитечка у сиру землю!

Козенята відіпруть двері і впустять матір. Вона їх погодує, напоїть і знову піде в ліс, а козенята запруться міцно-міцно.

Якось вовк підслухав, як співає коза. Ось коли коза пішла, вовк побіг до хатинки і закричав товстим голосом:

Ви, дітлахи!

Ви, козенята!

Відімкніться,

Відчинитеся,

Ваша мати прийшла,

Молоко принесла.

Повні копитці водиці!

Козенята йому відповідають:

Вовку робити нічого. Пішов він у кузню і велів собі горло перекувати, щоб співати тоненьким голосом. Коваль йому горло перекував. Вовк знову побіг до хатинки і сховався за кущ.

Ось приходить коза і стукає:

Козлятушки, дітлахи!

Відімкніться, відчинитеся!

Ваша мати прийшла – молока принесла;

Біжить молоко за вимічкою,

З вимічка по копітечку,

З копитечка у сиру землю!

Козенята впустили матір, і давай розповідати, як приходив вовк, хотів їх з'їсти.

Коза нагодувала, напоїла козенят і суворо покарала:

Хто прийде до хатинки, проситиметься товстим голосом та не перебере всього, що я вам причитую, - двері не відчиняйте, нікого не впускайте.

Тільки-но пішла коза, вовк знову шість до хатки, постукав і почав причитувати тонюсеньким голосом:

Козлятушки, дітлахи!

Відімкніться, відчинитеся!

Ваша мати прийшла – молока принесла;

Біжить молоко за вимічкою,

З вимічка по копітечку,

З копитечка у сиру землю!

Козенята відчинили двері, вовк кинувся в хату і всіх козенят з'їв. Лише одне козенятко сховалося в грубці.

Приходить коза, скільки ні кликала, ні причитувала – ніхто їй не відповідає. Бачить – двері відчинені, вбігла у хатинку – там немає нікого. Зазирнула в піч і знайшла одного козеня.

Як дізналася коза про своє лихо, як сіла вона на лавку - почала горювати, гірко плакати: (МОЖНА ПОСТАВИТИ АУДІОЗАПИС З МУЗИЧНОЇ КАЗКИ «Вовк і семеро козенят, та на новий лад» ОСТАННІЙ КУПЛЕТ).

Ох ви, мої діточки, козлятушки!

На що відпиралися-отворялися,

Злому вовку діставалися?

Почув це вовк, входить у хатину і каже козі:

Що ти на мене грішиш, кумо? Не я твоїх козенят з'їв. Повно сумувати, ходімо краще в ліс, погуляємо.

Пішли вони в ліс, а в лісі була яма, а в ямі вогнище горіло. Коза й каже вовку:

Давай, вовку, спробуємо, хто перестрибне через яму?

Стали вони стрибати. Коза перестрибнула, а вовк стрибнув та й упав у гарячу яму.

Черево в нього від вогню лопнуло, козенята звідти вискочили, всі живі, та стриб до матері! І стали вони жити-живати, як і раніше.

Після перегляду казки вихователь ставить дітям запитання щодо тексту:

Де мешкала коза?

З ким вона жила?

Куди йшла коза щоранку?

Згадайте, яку пісеньку співала коза своїм діткам. Яким голосом?

Як відреагувала коза на те, що сталося?

Після розмови вихователь нагадує дітям у тому, що відсутність дорослих дітям не можна навіть підходити до дверей, що може статися.

Хлопці, а як ви вважаєте, де коза зберігала молоко? (У лататтях). Але вовк розбив весь посуд. Давайте допоможемо козі в її біді. Вихователь запрошує дітей до столів, на яких лежать на клейонках вирізані з картону латаття. Вихователь пропонує дітям прикрасити глеки (барельєфне ліплення). Але перед цим пропонує зробити пальчикову гімнастику та підготувати руки та пальці до роботи.

Кізочка.

Ішов старий дорогою

йти пальчиками по стіл

Знайшов козу безрогу.

показати пальчиками роги

Давай, коза, пострибаємо,

постукати пальчиками по столу

Ніжками підригаємо.

А коза бодається,

знову показати роги

А старий лається.

погрозити пальчиком.

Діти виконують роботу, показують бабусі, вона їх хвалить. Бабуся дякує дітям за казку, прощається, йде. Діти розглядають свої роботи.

Заняття закінчено.

Вікторина за казками

Мета:1.Закріпити знання дітьми російських народних казок, казок російських

письменників.

2.Розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, кмітливість.

3.Прищеплювати любов до читання, дбайливе ставлення до книг,

почуття колективізму.

Обладнання: літературні герої, мозаїка, фішки, книжки-малюки,

рефлексія, деталі для закладок, магнітофон та диск з

дитячі пісні, сигнальні картки.

Хід вікторини.


1.Організаційний момент.

Дорогі хлопці! Сьогодні ми з вами зібралися тут, щоби згадати і

поговорити про ваші улюблені казки. Ще змалку ваші мами, тати,

бабусі читали вам казки про тварин, про казкових героїв та різних

істот. Ви знаєте багато казок, любите їх слухати та читати. Тому

я пропоную вам вирушити до країни казок. Чи згодні?


2. Вступна бесіда.

Для того, щоб успішно подолати всі випробування, які чекають на нас

по дорозі до країни казок, необхідно розділитись на 2 команди. Кожна

команда має дати собі назву.

А ви знаєте, де є країна казок? І я не знаю. Для того щоб

не заблукати по дорозі, ми візьмемо з собою проводжатого. Хто ж це,

ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Під соснами, під ялинками

Лежить мішок з голками. (Їжак)

А Їжачок наш непростий. У нього в кошику багато завдань – конкурсів. Їжачок

візьме з собою найрозумніших, найсміливіших. Давайте ж виконаємо всі його завдання, щоб якнайшвидше дізнатися, де країна казок!

3. Конкурсна програма.

(Діти працюють у командах; відповідають на запитання ті, хто першими під-

німають сигнальну картку і дадуть правильну відповідь. За правильну відповідь

діти одержують фішку. За дотриманням правил стежить журі, воно ж підбиває підсумки конкурсів.)

Завдання №1.

Дізнатися, з якої казки уривок:

А дорога – далека,

А кошик - нелегкий,

Сісти б на пеньок,

З'їсти б пиріжок.

(«Машенька та ведмідь»)


Ах ти, Петя-простота,

Склопотів трошки,

Не послухався кота,

Виглянув у віконце.

(«Півник-золотий гребінець»)

Червона дівчина сумна,

Їй не подобається весна.

Їй на сонці тяжко,

Сльози ллє, бідолаха.

(«Снігуронька»)

Немає ні річки, ні ставка,

Де води напитися?

Дуже смачна вода-

У ямці від копитця.

(«Сестриця Оленка і братик Іванко»)


Відчинили двері козенята,

І зникли всі кудись!

("Вовк та семеро козлят")
Я від бабусі пішов,

Я від дідуся пішов,

Відгадайте без підказки,

З якої пішов я казки?

(«Колобок»)
(Журі підбиває підсумки першого конкурсу).

Завдання №2.

Зібрати мозаїку і назвати, з якої казки герой.
4.Фізмінутка.

Ми все ближчі до країни казок. А щоб було швидше, нам треба проїхати

поїздом, потім уплав перепливти річку, ще трохи пробігти і пролізти

по тунелю. (Діти імітують всі рухи).


Завдання №3.

Відгадати казкових героїв:


Усіх у світі зцілить.

Лікує він хворих звірів.

Він відомий, знаменитий

Добрий лікар...

(Айболіт)
У батька був хлопчик дивний,

Незвичайний, дерев'яний.

Але любив тата сина

Шалунишку ...

(Буратіно)
Хто назустріч Червоній Шапочці попався,

Потім бабусею в ліжку вдавався?

(Вовк)
Він до меду піднімався

І примудрявся співати:

-«Я хмарка, хмарка, хмарка,

А зовсім не ведмідь!

(Вінні Пух)
З'явилася дівчинка в філіжанці квітки,

І була та дівчинка трохи більше пелюстки.

Хто читав таку книжку,

Знає дівчинку-малятку?

(Дюймовочка)
Коник дивний був у Вані,

На спині із двома горбами.

Допомагав здобути Жар-птицю,

Діву в царську світлицю.

(Горбунок)
Він дружок звірам та дітям,

Він жива істота.

Але таких на цілому світі

Більше немає жодного.

Тому що він не птах,

Не тигреня, не лисиця,

Не кошеня, не цуценя,

Чи не вовченя, не сурок.

Але знята для кіно

І відома всім давно

Ця мила мордочка,

Що зветься ... (Чебурашка)


Усіх він любить незмінно,

Хто б до нього не приходив.

Здогадалися? Це Гена,

Це Гена... (Крокодил)

Її тягнуть бабуся з онукою,

Кішка, дід та мишка з Жучкою. (Ріпка)

З театру Карабаса втекла,

Звірі та птахи її любили.

Займалася вихованням Буратіно

Блакитноволоса ... (Мальвіна)

Курочка жила-була,

Яєчко рідке знесла.

Жаль, розбила його миша.

Так вередував спросонок

Дурне маленьке … (Мишеня)


Завдання №4.

Вгадати мелодію, назвати з якоїсь казки чи мультфільму вона.


Завдання №5.

Хлопці, всі ви читаєте книги або розглядаєте картинки. І,

зізнайтеся чесно, завжди поспішайте і недбало перевертаєте сторінки.

А що допомагає вам завжди знайти потрібну сторінку, навіть якщо ви забули її номер? Звісно ж, закладка. А цей конкурс полягає саме в тому, щоб

зробити швидко і з підручних матеріалів закладку. Вам дається три хвилини.
Завдання №6.

Діти, допоможіть знайти помилки. Якийсь поет-невмійка неправильно написав літери у віршах, через що вірші втратили сенс. Допоможіть виправити.


Кажуть, один рибалка

У річці виловив черевик,

Але зате йому потім

На гачок попався будинок.


В очах у Машеньки переляк:

Повзе велика зелена цибуля.(жук)


Ми збирали волошки.

На головах у нас щенята.


На пожовклу траву

Роняє лев своє листя. (ліс)


На вовку - сметана,

Сир, молоко.

І радий би поїсти,

Та дістати нелегко. (На полиці)


На болоті немає доріг,

Я по кішках – скок та скок! (по купи)

5. Підбиття підсумків.

Ну ось, хлопці, і добігла кінця наша подорож. Ми майже дісталися мети. А щоб дізнатися, де ж країна казок, що манить нас, треба відгадати

Остання загадка Їжачка:

Говорить вона беззвучно,

Але зрозуміло та ненудно.

Ти розмовляй частіше з нею-

Станеш кращим і розумнішим!

(Книга)


-Так, хлопці, звичайно, що країна казок знаходиться в книзі. Адже тільки з

книги ми дізнаємося всі цікаві казки та оповідання, адже тільки за допомогою

книги ви вивчили або ще вивчіть літери та цифри, щоб вміти читати та

писати. Тільки завдяки книзі ви знайдете потрібні вам знання. Книга-ваш

друг, який допоможе вам стати розумними людьми. Тому книжки треба цінувати та берегти.

(Журі підбиває підсумки вікторини).

побачити в небі килим-літак, що швидко мчить під хмарами; гуляючи лісом, зустріти того, хто говорить людською мовою Сірого Вовка або ще

випадково натрапити на стару хатинку Баби-Яги?! Я хочу подарувати вам

книжку-малу з казкою, щоб ви частіше заглядали в країну казок.


Підготувала та провела

Олена Кузіна
Читання та розповідь казки в дитячому садку

ВСТУП

З давніх-давен люди використовували казкиу виховних цілях. Чому саме казки? Та тому що казка- Це найбільш зрозумілий для дитини спосіб передачі та отримання інформації. Незважаючи на те, що наші діти дивляться телевізор і грають у комп'ютерні ігри, їм, як і раніше, подобається, коли вихователі, а іноді й батьки читають і розповідають казки. Тому, як на мене, тема читання та розповідання казки в дитячому садкуНайактуальніша в даний момент.

Вся справа тут в особливостях дитячогосприйняття – діти сприймають всю інформацію через наші почуття. Адже вони дивляться на світ нашими очима. Вони запам'ятовують НАШІ жести та міміку, НАШУ реакцію на предмети та ситуацію. Вони уважно спостерігають прояви наших почуттів та емоцій, а потім також дивляться на світ.

Наприклад, мама в присутності дитини щиро пораділа квітці, що розпустилася, блакитному небу або красивому метелику. Дитина зрозумів: «Це щось дуже хороше, раз так порадувало маму, значить, я це сприйматиму, як хороше, радітиму квітам і небу…» А якщо мама скрикнула побачивши маленьке мишеня, і на її обличчі позначився страх, то дитина буде сприймати мишей, як щось небезпечне собі та своїх близьких. Швидше за все, він теж почне боятися мишей або відчувати до них неприязнь.

Тому діти сприймають лише ту інформацію, яка передається їм у безпосередньому спілкуванні з дорослими і яка забарвлена ​​безліччю інтонацій та емоцій. А де ж, як не в казках, шукати яскраві образи, які так легко і жваво видаються дитячимсвідомістю та залишаються в ньому на довгі роки?

Слухаючи казку, дитина «бачить»її героїв, співпереживає їм, радіє разом із ними, вчиться в них, бажає бути схожим на них чи навпаки, дає собі слово ніколи так не чинити. Казкаторкає душу дитини, змушує задуматися, щось змінити в собі, допомагає знайти вихід із ситуації. У казкахпротиставляється добро і зло, щедрість і жадібність, сміливість і боягузтво, доброта і жорстокість. Без зайвих складнощів казки прямо і зрозуміло, На яскравих прикладах пояснюють дитині, що бути поганим - значить діяти собі на шкоду, а бути хорошим - правильно і вигідно. Адже на позитивного героя завжди чекає нагорода.

Мова казокнабагато ближче і зрозуміліше дитині, ніж нудні батьківські нотації та зауваження.

Казкане викликає внутрішнього опору, тому дитина здатна до неї прислухатися. У казкахдітям не читають повчань, їх не звинувачують і не змушують говорити про свої труднощі та проблеми – вони просто слухають та роблять свої власні висновки. Казка може дуже багато: допомагає позбутися страху темряви та спокійно заснути, вчить, як подолати тривоги та конфлікти

Через казкудитині можна подати будь-яку інформацію, навіть ту, яку він відмовлявся слухати та сприймати у розмові з дорослими. Адже слухаючи казки, Діти мимоволі знаходять у них відлуння свого життя і прагнуть скористатися прикладом позитивного героя у боротьбі зі своїми проблемами. Казказдатна вселити в дитину надію, а отже, у неї з'являться сили йти до успіху.

ЧИТАННЯ І РОЗПОВІДАННЯ КАЗКИ У ДИТЯЧОМУ САДУ

У роботі із дітьми дошкільного віку широко використовується художнє слово. Діти люблять слухати народні казки, вірші, оповідання. Цікавий зміст, багатство фантазії, яскраві художні образи привертають увагу дитини, доставляють їй радість і, водночас, надають на неї виховний вплив.

Цінність творів художнього слова полягає в їхньому впливі на всебічний розвиток дитини. Реалістичні оповідання, казки, вірші є для дітей однією з форм пізнання світу, допомагають дитині уточнити наявні у неї уявлення про навколишню дійсність, поступово збагачують її новими поняттями, розширюють життєвий досвід.

Художнє слово сприймається шляхом читання та слухання. У першому випадку сприйняття безпосереднє, у другому – через виконавця (читача або оповідача, який є посередником між автором і виконавцем.

Опанувати мистецтво художнього читання та розповідання– професійний обов'язок вихователя дитячого садка.

Художнє виконання літературного твору потребує ретельної підготовки. Попередня робота над твором – творча робота. У процесі підготовки треба добре вивчити цей твір, осмислити його ідею, зрозуміти задум автора. Розуміння ідеї допоможе визначити своє ставлення до твору загалом, до дійових осіб та їх вчинків, допоможе ясніше побачити образи, обстановку дії.

Щоб оволодіти увагою дітей-слухачів, мова вихователя має бути емоційною та переконливою. А це станеться лише в результаті ретельної підготовки, під час якої вихователь настільки вживається у цей твір, що зможе передати своє ставлення до того, про що говорить.

Велику допомогу у виконанні художнього твору надає творча уява. Потрібно бачити те, про що розповідаєш.

У процесі творчої роботи над твором намічаються кошти художньої передачі. Основний засіб виразного звучання твору – голос. Різноманітні інтонації голосу, всілякі відтінки його сили, темп читання, що відповідають змісту, допоможуть створенню правдивого, переконливого малюнка твору, що виконується.

Завдання вихователя – вміло використати все багатство відтінків свого голосу.

У процесі підготовки до читання чи розповіданнявелику увагу слід приділити і засвоєнню тексту. Незалежно від виду виконання ( читання за книгою, читання чи розповідь напам'ять, Від жанру виконуваного твору, вихователь повинен добре засвоїти текст. Знання тексту художнього твору для розповіданняздебільшого має бути дослівним.

Твори дітей дошкільного віку невеликі за обсягом, легко запам'ятовуються. Дослівна передача тексту при розповіданнізберігає стиль та цілісність всього твору.

Вихователю необхідно на основі глибокого, повного розуміння змісту тексту, що виконується, легко знаходити і використовувати відповідні прийоми художнього. читання та розповідання.

Мета нашої роботи – навчити дітей усвідомлено ставитися до своїх почуттів, до свого внутрішнього світу, інакше кажучи, сприяти становленню їхньої самосвідомості, розвивати вміння керувати своїми почуттями за допомогою народних казок.

На початковому етапі роботи ставиться завдання пробудити в дітей віком бажання слухати розповідь казкистежити за розвитком дії, співчувати позитивним героям

Для дітей молодшого віку ми казки не читаємо, а розповідаємо: це посилює емоційний вплив, що, у свою чергу, сприяє розумінню основного змісту казки. Адже, коли вихователь дивиться над книжку, але в дітей, він хіба що розмовляє з кожним дитиною, і це виховує дуже важливе вміння слухати і розуміти монологічну мову.

При розповіді казокдобре використовувати для показу настільний театр, магнітна дошка або фланелеграф, показ ілюстрацій. Щоб зацікавити дітей майбутнім оповіданням казкиможна використовувати також приказкичи невеликі вірші свого твору.

При вступі дітей до групи багато вихователів стикаються з тим, що в індивідуальних бесідах з батьками з'ясовується – мало, кому з дітей батьки читають казки, а, вже, тим більше розповідають, намагаючись замінити «живе»слово показ відеокасет або DVD диски.

Тому добре провести батьківські збори на тему «Чому вчить казка, на якому вихователь розповість про те, що таке казка, надасть рекомендації на адресу батьків щодо відбору казоквідповідно до віку дітей, а також методичні поради (місце та час читання чи розповідання казок; необхідність готувати дитину до слухання казки, Повертатися до прочитаного; бесіди з прочитаного - ставлення до героїв та оцінка їх вчинків; переказування казок дітьми; розгляд ілюстраціймалювання на теми казок).

І вихователі, і батьки повинні завжди пам'ятати, що читати та розповідати казкидітям дошкільного віку необхідно, так як:

Дошкільний вік – це вік казки.

Казка- це особливий спосіб освоєння світу, що дозволяє дошкільнику зрозуміти і по-своєму систематизувати той потік подій, що обрушується на нього з усіх боків і який не хоче чекати, поки мислення дитини не стане «науковим». А така, хай ненаукова, хай тимчасова систематизація дитині необхідна: вона знижує «напруженість розуміння», гармонізує свідомість малюка, робить світ зрозумілим, а отже, приємним та зручним. Робить його світом, у якому цікаво жити, який хочеться краще досліджувати та глибше зрозуміти.

Казкиграють дуже важливу роль, тому що в них потужно звучить життєстверджуючий мотив, який кожна дитина відкриває для себе. Вони дають дитині можливість вірити, що Зло завжди буде покарано, Добро переможе.

Казкавідкриває перед дитиною ворота найбагатшого світу культури, допомагаючи їй краще орієнтуватися у різних життєвих ситуаціях.

Казкабудить і полонить мрію. Вона дає дитині перше почуття героїчного... Вона вчить її мужності та вірності, вчить споглядати людську долю, складність світу, відмінність «правди»від «кривди».

Від зіткнення зі казкоюу дитини народжується власне враження. Чим молодша дитина, тим більше це враження відрізняється від бачення дорослого. Логічно мислити дитина ще не вміє, а казкане вчить його безпосередньо. Казкові образи, стиль, мова повідомляють малюку життєво важливу інформацію поступово.

Казкаставить та допомагає вирішувати моральні проблеми. У ньому всі герої мають чітку моральну орієнтацію. Вони або цілком добрі, або цілком погані. Це дуже важливо для визначення симпатій дитини, для розмежування добра і зла, для впорядкування її складних почуттів. Дитина ототожнює себе із позитивним героєм.

Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі «Читання російської народної казки «Морозко»

Сценарій освітньої діяльності «Морозко»


Місце роботи: педагог додаткової освіти МБОУ ДДТ «Планета», м. Томськ.
Опис: конспект заняття з розвитку мови для дітей дошкільного віку
для вихователів та педагогів додаткової освіти.
Ціль: Знайомство зі змістом казки «Морозко»
Завдання:
Вчити слухати та сприймати казку.
Вчити аналізувати твір та характери героїв казки. Відрізняти добро від зла.
Розширювати словниковий запас дітей.
Виховувати інтерес до художніх творів.
Розвивати навички зв'язного мовлення, пам'яті, логічного мислення.
Матеріал до заняття: музика «Пори року» Чайковського, на ТБ панелі ілюстрації до
казці «Морозко», костюм Зими, кошик із штучними сніжками.
Словникова робота: веретено, тріскучий мороз, у золоті, у сріблі, відчинилися двері.
Хід заняття:
1. Організаційний етап.
Вітання, вірші на організацію уваги.
«Усміхнися сусіду зліва, усміхнися сусіду праворуч.
Обійми сусіда зліва, обійми сусіда праворуч.
Обійміться всі, друзі,
Разом ми – одна родина.
Усміхнемося сонцю, лузі,
І травиночці будь-якої,
Усміхнемося ми один одному
Просто так зараз із тобою»
2.Підготовчий етап.
Звучить музика. (Чайковський «Пори року «Зима»).
Педагог читає вірш Пушкіна «Ось північ хмари наздоганяючи…»
Про яку пору року йдеться у вірші?
З'являється дитина у костюмі зими.
Загадка:
«Хто я, вгадай-но
Сива господиня:
Тряхну перинки -
Над світом пушинки?
Я принесла із собою сніг, покрила білим покривалом поля, ліси, закувала в лід річки. А ще я можу
неслухняним дітям заморозити ручки та носи. Чи не боїтеся? Ну, якщо ви сміливі, виходьте, пограємось.
Фізкультхвилинка. Рухлива гра «Заморожу»(Діти стають у гурток, витягують вперед
руки, звучить швидка музика, Зима, пробігаючи по колу, намагається торкнутися дитячих рук, а
діти швидко прибирають їх за спину, хто не встиг, того Зима заморозила)
Зима: «Але зате я подарую вам катання з гір, ковзани, лижі, а ще найулюбленіше свято в році-
Новий рік. Тільки у це свято приходить Дід Мороз із подарунками. Хіба ви не любите зими?
А тепер послухайте мою зимову казку.
3.Основний етап:
Читання казки(супроводжується показом ілюстрацій на ТВ панелі)




Розмова щодо змісту казки.
Запитання:
Чи сподобалася вам казка?
Що запам'яталося?
Кого було шкода?
А кого нема?
Як жилося падчериці та старій дочці?
Порівняйте, як поводилися в лісі падчерка і стара дочка?
Чому Морозко зглянувся на падчерку?
Які з цих слів можна віднести до падчерки, а які до старої дочки?
"Добра, працьовита, ввічлива, ласкава, терпляча"
"Груба, лінива, сварлива, зла, шкідлива"
Чому?
Давайте узагальним, яка ж була падчерка? Що вона одержала від Морозка?
Яка була стара дочка? Що вона одержала від Морозка?
Виділимо головну думку:
Як ви вважаєте, за заслуги вони отримали?
Яка основна думка казки?
Добро винагороджується, а зло карається.
Згадайте казку, в якій відбулася схожа історія з донькою та падчеркою («Дванадцять
місяців»)
Як ви розумієте прислів'я: «По праці та нагорода»?
4.Підсумковий етап:
Дидактична гра: «Синоніми та антоніми»
Мета гри: формувати вміння підбирати до слів синоніми та антоніми.
Працівниця - ледар, працьовита - лінива, старанна, майстриня на всі руки - невміха.
Дочка-падчерка.
Фізкультхвилинка «Гра в сніжки»
Слово педагога: «З казкою ми прощаємось,
На зміну повертаємось,
Будемо бігати і грати,
Пісні співати та танцювати».

Система роботи з дітьми у дитячому садку щодо залучення до сприйняття художньої літератури та фольклору.

Система роботи з дітьми в дитячому садку включає цілі, завдання, форми, методи

Метою роботи за прилученням дітей до читання в дитячому садку є:

Формування розвитку сприйняття художньої літератури, фольклору.

Завдання:

Розвивати мовленнєву творчість;

Ознайомити із книжковою культурою, дитячою літературою;

Розвивати розуміння на слух текстів різних жанрів дитячої літератури

Стимулювати співпереживання персонажам художніх творів.

«У кого в дитинстві не було казки, той виростає сухою, колючою людиною, і люди про нього забиваються як про камінь, що лежить на дорозі, і вколюються як про лист осота» - це висловлювання І. Токмакової.

Ці завдання вирішуються у вигляді різних форм роботи з дітьми:

Щоденне читання казок, оповідань, віршів.

Самостійне розгляд книг.

Організовані заняття.

Вільне спілкування вихователя з дітьми з урахуванням художньої літератури.

Співпраця з батьками з цієї проблеми.

Процес щоденного читанняповинен займати не менше 30 хвилин на день (залежно від віку).

Метою щоденного читання є глибоке розуміння тексту дітьми.

Щоденне читання передбачає відбір творів.

Найбільш оптимальний варіант - об'єднання їх на основі жанрової приналежності та чергування оповідань, казок, віршів.

2 – тиждень – читання віршів;

3 - тиждень – читання оповідань та повістей; розгляд ілюстрацій до окремих творів;

4 – тиждень – подорож сторінками «товстої книги» (у старшому дошкільному віці).

Після того, як книжка прочитана, Увага дітей зафіксована на її змісті, вихователь показує ілюстрації до неї.

Залежно віку дітей вихователь змінює прийоми розгляду художніх ілюстрацій.

У першій та другій молодшій групі прийоми розглядання мають на меті впізнавання дитиною персонажів, речей:

Дізнайся, хто це?

Покажи де, хто чи що?

У середній групі – співвідношення фраз тексту з картинками:

Знайди картинку до таких слів.

Які слова підходять до цієї картинки?

У старшій групі - підведення дитини до оцінки кольору намальованих предметів, виразності жесту героя, розташування фігур:

Чому подобається тобі ця картинка?

У підготовчій до школи групі – порівняння ілюстрацій різних художників-ілюстраторів одного й тому твору.

Головна мета – розглядати ілюстрацій у всіх вікових групах – викликати дітей на розмову.

При розгляді книг з ранніх років необхідно вчити дітей ставитись до книги як найбільшої цінності, правильно тримати її в руках, правильно перегортати, знати її місце на книжковій полиці, пам'ятати про те, що книга має автора і назву.

Організовані заняття з ознайомлення з художньою літературоюДіти різних вікових груп організуються по-різному.

З дітьми раннього віку вихователь працює індивідуально або з групами по 2-6 осіб.

Група дітей молодшого дошкільного віку слухання читання чи розповіді поділяються на дві підгрупи.

У середній та старшій групах заняття проводяться одночасно з усіма дітьми. Основне правило організації заняття з читання дітям – емоційна піднесеність і читача, і слухачів. Настрій піднесеності створює вихователь. Декількома вступними словами збуджує інтерес дітей до того, про що збирається читати чи розповідати. Барвиста обкладинка нової книжки, яку вихователь покаже перед початком читання, теж може стати причиною їхньої підвищеної уваги.

Текст художнього твору вихователь читає не перериваючись, коментарі допускаються лише під час читання пізнавальних книг. Усі слова, розуміння яких може викликати в дітей віком складне становище, треба пояснити на початку заняття.

Щоб навчити дітей слухати художній твір, допомогти засвоїти його зміст та емоційний настрій, вихователь зобов'язанийчитати виразно.

Виразне читання вихователя - спосіб довести до дитини всю гаму емоцій, що містяться в художньому творі, що читається, а також розвиток і вдосконалення його почуттів.

Особлива увага приділяється вимові тих слів, які пишуться інакше, ніж вимовляються: (свого, його, сьогодні, булочна, нудно). Краще не вимовляти слово, ніж вимовляти його з орфоепічної помилкою.

Наступним елементом виразного читання є сила голосу читача.

Щоб довести до маленького слухача зміст твору, потрібно, читаючи, посилювати та слабшати голос у суворій відповідності до змісту.

Точності та виразності промови сприяє правильна розстановка логічних наголосів, виразність яких визначається умінням читця модулювати свій голос за силою.

Дуже важливо під час читання витримувати необхідний темп мовлення.

За допомогою пауз можна передати настрій дійових осіб.

Найпильнішу увагу треба приділяти моральному початку твору, за допомогою літератури будити в дитині «добрі почуття».

Дорослий, який читає дитині, повинен пам'ятати про «вчительську роль» літератури, у тому, що література – ​​«правдива і хвилююча запис людського досвіду» (Д.Б.Пристли), який корисніше засвоювати з дитинства.

Дитяча література як відображає руху дитячої душі, а й формує їх. Вона пробуджує в маленькій людині добрі почуття та шляхетні прагнення.

Вільне спілкування вихователя з дітьми на основі художньої літературидає можливість пропонувати їм той вид діяльності, який зараз їх особливо приваблює: драматизація, лялькова вистава, читання твору в особах, «розповідання віршів руками».

Робота з батьками щодо прилучення дітей до читанняполягає у проведенні консультацій з проблем дитячого читання, психології віку та сприйняття. Обов'язкове включення батьків до організації та проведення літературних вікторин, свят. Залучення батьків до оформлення інформаційного простору групи, пов'язаного з книгою (виставки книжок, анотування, рекомендації у тому, що читати дітям).

Оформлення інформації про книги, які читають діти на заняттях. Організовуються відкриті заняття з ознайомлення з художньою літературою для батьків.

Щоб здійснювати різні форми роботи щодо прилучення дітей до книги, у дитячому садку мають бути створені певні умови:

Наявність вікового бібліотечного фонду художньої литературы.

Наявність портретного фонду дитячих письменників.

Наявність граматичних словників для вихователів.

Організація групових книжкових куточків.

У кожній віковій групі дитсадка влаштовуються своєрідні інформаційні центри – куточки книг.

Як правило, ці книжки багато ілюстровані, в хорошому стані.

Склад книг у групових книжкових куточках час від часу оновлюються або повністю, або частково не тільки тому, що книги зношуються, а й тому, що процес виховання дітей потребує постійного тематичного оновлення.

Діти беруть книги з книжкового куточка за своїм бажанням та смаком, але потім обов'язково ставлять на місце.

У старшому дошкільному віці має бути організовано чергування дітей, які видають та отримують книги, відповідають за їх збереження.

Якщо виявляється пошарпана книга, вихователь молодшої та середньої групи сам її ремонтує, бажано у присутності дітей.

У старших групах до лагодження книг залучаються і діти.

У книжкових куточках періодично організовуються тематичні виставки. Наприклад, "Наші книги про природу", "Казки Пушкіна", "Наші російські народні казки", "Книги, прочитані у вересні".

Експонуються ілюстрації відомих дитячих художників-ілюстраторів.

Вже із середньої групи діти по обкладинках, по ілюстраціям дізнаються назву казок, оповідань.

З допомогою вихователя запам'ятовують прізвища таких авторів, як О.С. Пушкін, К.І. Чуковський, Л.М. Толстой, М.М. Пришвін, С.Я. Маршак, С.В. Михалков.

Починаючи із середньої групи, проводяться короткі, але змістовні розмови про книги, про письменників.

У ході цих розмов з'ясовується, які книги улюблені дітьми, а пізніше – і чому їм подобається та чи інша книга. Після розмов прочитаними творами дітям старшого дошкільного віку пропонують виконати творчі завдання. Наприклад: підібрати до слова риму, вимовити слово зі зміною інтонації, підібрати до слова синоніми - спить - дрихне, підібрати до слова антоніми - сильний, хоробрий.

У книжкові куточки поміщають творчі альбоми дітей із малювання за прочитаними творами протягом місяця. У процесі спілкування дітей із книгами групового книжкового куточка вони засвоюють такі слова: палітурка, обкладинка, сторінка, а трохи пізніше – корінець.

За допомогою дитячих книжкових куточків відбувається виховання грамотного читача. Діти у всьому наслідують дорослих. Якщо вони бачать, що дорослий миє руки, перш ніж розкрити книгу, ніколи не перегинає її, акуратно перевертає сторінки, а зустрівши м'яті, розмальовані, висловлює невдоволення, діти й самі стають захисниками книги.

Активно використовується в дитячому садку предметно-розвивальне середовище: музична зала, студія образотворчого мистецтва, театральна студія.




Подібні публікації