Диференціація г к х пропозицію. Тема: диференціація приголосних г-к

Заняття 1

Цілі заняття:

§ розвивати слухову диференціацію звуків К та Г;

§ розвивати вміння співвідносити звуки К, Р з літерами К і Р;

§ розвивати фонематичний слух;

§ розширювати словниковий запас;

§ розвивати увагу, логічне мислення;

§ виховувати самоконтроль.

Матеріал до заняття

1. Скільки разів у вірші зустрівся звук Р? Знайдіть слово з м'яким звуком Г.

Між собою вже століття

Живуть у згоді Г і К

І не впадає До образи,

Коли її змінює Г,

Що схожа з чаплею на вигляд

І на одній стоїть нозі.

Г запам'ятаємо напам'ять -

Це гордість, це сум.

Усі слова на Г потрібні -

У промові так вони потрібні!

Думаю, не помилюся -

Г - як голуб,

Г – як гусак.

Г - гриби, горох, галети,

місто, газ, графин, газета.

Скільки разів у вірші зустрівся звук До? Назвіть слова з м'яким звуком.

К - кіно, компот, котлета,

Книга, фарби та цукерки,

Мереживо, корабель, кит - Чуєш,

До - скрізь звучить!

Кролик, кури, кіт і кішка,

І капуста, і картопля,

Конюшина, кактуси та клени,

Кіпаріс вічнозелений.

Кущ калини, гай кедрів,

Ах, яка мова наша щедра!

Т. Синіцина

Нагадуємо!

Звук Г - дзвінкий, у його освіті бере участь голос, голосові зв'язки вібрують. Якщо прикласти долоню до шийки – відчувається вібрація.

2. Перевір себе! Порівняй звуки:

§ Поклади долоньку на шийку. Якщо відчувається вібрація, тремтіння – це дзвінкий звук, якщо тремтіння немає – глухий.

§ Закрий вушка долонями і вимов дзвінкий звук Г і глухий К.

На допомогу логопеду-початківцю.

«Ці глухі дзвінкі»

Не секрет, що одне з найпоширеніших порушень при фонетико-фонематичному недорозвиненні мови у дитини це труднощі диференціації приголосних на глухі та дзвінкі. Дитина може правильно вимовляти слова з парними приголосними, але у промові іншої людини виділяє їх важко.

Найпростіший тест на повторення складових рядів із опозиційними звуками відразу виявляє цю проблему.

Корекція цього дефекту може бути утруднена і мінімальними дизартричними розладами, у яких страждає голосова функція.

Для роботи з таким порушенням логопеду доводиться підбирати багато лексичного матеріалу для диференціації опозиційних звуків, використовувати різноманітні ігрові прийоми підтримки у дитини інтересу до занятию.

Сподіваюся, що пропонований мною конспект допоможе колегам під час підготовки підгрупового, групового та індивідуального заняття з цієї теми.

Конспект заняття.

Тема: «Диференціація звуків К – Р на матеріалі слів та речень».

Цілі:

  1. Розвиток фонематичного слуху: навчити дітей слух диференціювати звуки До і Р.
  2. Формування операцій фонемного аналізу: усвідомлення позиції фонеми у слові.
  3. Навчити дітей практично застосовувати правило написання приголосних До і Р наприкінці слова.
  4. Розвиток психологічної основи промови: розвиток зорової лінійної пам'яті.

Обладнання:

  • предметні зображення: коні, вовк, вікно, спідниця, гриб, нога, голка, книга, хлопчик, дівчинка, ковзани, глобус, олівці, кубики, гірлянда, настільна гра, гладіолуси; картинки із зображенням хлопчика, картинка із зображенням дівчинки;
  • картки зі словами, у яких пропущено літери К і Р;
  • картки з парами слів для завершення речень;
  • сюжетна картинка «Діти у лісі збирають гриби та ягоди».

Хід заняття.

1. Організаційний етап.

Завдання: з прикладу слів-паронімів показати значення правильної вимови звуків.

Мій племінник Іллюша живе в іншому місті, навчається, як і ви, у другому класі. Вчора дзвонить мені і каже:

«Я ходжу на друге око. Цей учбовий кіт дуже важкий. Нещодавно отримав гол. Приїжджай у кістки, ходитимемо на кірку».

Хто з вас зрозумів, про що говорив Іллюша?

Як треба було сказати правильно?

Які ж звуки Іллюша плутає? (К та Г)

А що сталося зі словами, коли він неправильно промовляв звуки? (Вони змінили своє значення, свій сенс.)

Хто тепер скаже, навіщо потрібно вимовляти звуки правильно? (Щоб нас розуміли і ми могли передати свою думку).

2 етап: Орієнтовний.

Мета: Уточнити артикуляцію звуків К і Г, показати їх схожість та відмінність.

Логопед: Сьогодні ми з вами вчитимемося порівнювати та розрізняти звуки, які плутав Іллюша.

Але спочатку пригадаємо, які звуки бувають? (Голосні та приголосні)

Чим вони відрізняються одна від одної?

Які звуки ми порівнюватимемо і розрізнятимемо? (До і Р).

Згадаймо, що ми знаємо про звук К. (Це звук приголосний).

А чому? (Є перешкода у роті)

Давайте всі разом промовимо цей звук і відчуємо, в якому положенні знаходяться губи та язик. (Вимовлять діти і логопед вголос.)

Що заважає повітрю виходити вільно, що утворює перешкоду його шляху? (Спинка язика вигинається, замикається з небом, заважаючи повітрю виходити. Тому повітря проривається з шумом).

Послухайте, як я скажу цей звук. Голос хтось почув? (Ні).

Отже, який це звук? (Глухий)

Давайте всі разом промовимо звук Г і дамо йому характеристику. (Гук голосний. Є перешкода в роті – спинка язика вигинається, стуляє з небом і заважає повітрю проходити).

Чим схожі звуки К та Г? (Обидва звуки - приголосні, при виголошенні обох звуків перешкода - мова)

А чим відрізняються? (Звук Г – дзвінкий).

3. Фонемний аналіз: виділення звуків До та Р та визначення їх позиції у слові.

У близнюків Колі та Галі день народження. Їм принесли подарунки, а хлопці їх переплутали. Допоможемо хлопцям розібрати подарунки! Якщо в назві є звук Р – це подарунок для Галі, а якщо К – для Колі.

Діти розбирають предметні картинки – ковзани, глобус, книжка, книжка, олівці, настільна гра, гладіолуси, кубики.

4. Вправа у розвиток лінійної пам'яті.

А) — Назвіть, що отримав у подарунок Коля? (Ковзани, книга, олівці, кубики.)

Що отримала у подарунок Галя? (Глобус, книга, настільна гра, гладіолуси).

Б) — Знайдіть на зображенні предмети, в назвах яких є звуки К і Г

На дошку виставляється сюжетна картинка: Діти у лісі збирають гриби та ягоди.

Назвіть усі предмети, у назві яких є звук До.

Назвіть усі предмети, в яких є звук Г.

4. Диференціація звуків До та Р у словах.

Які звуки шукали, розбираючи подарунки? (К та Г)

А як записуємо звуки? (Літера Ка і Ге)

А) По предметним картинкам: Напишіть по складах назви зображених предметів (коні, вовк, вікно, спідниця, гриб, нога, книга, голка).

Формування операцій фонемного аналізу.

Назвіть першу картинку. Який звук ви вимовляєте? Де ви промовили цей звук? (на початку, наприкінці, у середині слова)

Результати перевіряються разом із підгрупою вголос.

Б) За картками: вставити у словах пропущені букви.

Вгадайте, яке слово із чотирьох зайве (наприклад, все зі звуком К, а одне зі звуком Г).

Полуниця, виноград, курка, лялька.
Голка, голуби, малюнок, гуси.
Ягнята, корова, гірлянда, гімнасти.
Снігур, кошик, папір, гора.
Веселка, рука, гудзики, сніговика.
Зозуля, ягоди, папуга, горох.

В) - Я скажу слова, а ви повторите тільки ті, де почуєте звук К:

Жоржина, жаба, педагог, записувати, скоро, картопля, курка, папір, кінотеатр.

Г) Повторити слова, у яких є звук Г:

Ягода, пісня, сміятися, навантажити, сорока, гірчиця, пригорюнитися.

Д) Ми гратимемо в гру: «Заміни звук».

Запишіть у зошит слова, змінюючи звуки К на Р і навпаки.

Що будете робити? (Діти повинні повторити інструкцію, таким чином логопед перевіряє, чи інструкція зрозуміла).

Калька – галька, грот – кріт, ікра – голка, Галина – калина, голос – колос.

Скажіть, що вийшло. Поясніть значення слів.

Е) Запишіть відгадки:

Багато суконь, багато хрускоту.
Як звати її?
(Капуста)

Без голови, а в капелюсі.
Одна нога, та та без чобота.
(Гриб)

Червоні лапки
Щиплють за п'яти,
Біжи без оглядки.
(Гусь)

Ж) Закінчіть речення, вибираючи потрібні за змістом слова:

Футболіст забив у ворота.
У землю вбили гострий...
(Гол, кіл)

Тягне мишеня в норку величезну хлібну …

Взимку в парку заливають сніжну... (Кірка, гірка)

Пролунав дитячий …

Пристають до застави.

Собака гризла... (Гості, кістки)

5. Правило вимови:

Звук «Г» наприкінці слова приголомшується, і лунає звук «К».

Виявляється, треба не лише добре чути, а й правило знати! І не лише знати, а й навчитися його застосовувати.

1) Змініть слова так, щоб після приголосного Г або К з'явився голосний звук (усно):

праска – праски
яр – яри
краватка – краватки
стог – стога
берег – береги
чобіт – чоботи

2) Яку букву напишемо у словах?

Падав сніг на поріг.
Кіт випек собі пиріг.
А поки ліпив і пек,
Струмок пиріг витік.
Пиріжки собі ліпи
Не зі снігу – з борошна.

3) Гра "Хто перший прийде до фінішу?"

На дошці два учні повинні вставити пропущені наприкінці слів літери К і Р, пояснити правило та підібрати перевірочне слово.

Підсумок логопедичного заняття.

Наше заняття також підійшло до фінішу. Хто скаже, чим ми сьогодні займалися на уроці?

Навіщо потрібно правильно вимовляти звуки? (Щоб правильно розуміти та передавати словами сенс, тобто свою думку).

Які звуки ми сьогодні порівнювали та розрізняли? (До і Р).

Дайте характеристику звуку «К» (згодний, глухий)

Дайте характеристику звуку "Г" (згідний, дзвінкий)

Як перевірити букву наприкінці слова?

Оцінка роботи дітей на занятті.

Є.М.Топоркова,
вчитель-логопед вищої кваліфікації,
ДБОУ ЗОШ № 1995 р. Москва

Конспект фронтального логопедичного заняття

« Диференціація звуків [Г]-[К]»

Освітні:вчити розрізняти звуки[Г] - [К]; виділяти звуки[Г] - [К] серед інших звуків, складів, слів; уточнити акустико-артикуляційні характеристики даних звуків, провести порівняльний аналіз; вчити визначати позицію звуку у слові; вчити диференціювати літери Г – К листі.

Корекційні:розвивати фонематичний слух, фонематичне сприйняття.

Розвиваючі:розвивати навички володіння операціями фонематичного аналізу та синтезу; розвивати зорове сприйняття, мислення, слухову та зорову пам'ять.

Обладнання: предметні картинки, картки - символи, картки з письмовим завданням на кожну дитину.

Хід заняття:

I.Організаційний момент:

Повідомлення теми заняття.

Біля лісу на узліссі, високо на суку

З ранку співає зозуля: «КУ-КУ, КУ-КУ, КУ-КУ!»

Внизу біжить річка по жовтому піску,

Співає зозуля дзвінко: «КУ-КУ, КУ-КУ, КУ-КУ!»

ГА-ГА-ГА - гомкає гусак,

Я сім'єю своєю пишаюся,

На гусенят і на гуску

Все дивлюся – не надивлюся.

II. Уточнення акустико-артикуляційних характеристик звуків [Г] – [К].

Скажіть, звук [Г] приголосний чи голосний? Чому?

Дзвінкий чи глухий? Чому?

А звук [К] приголосний чи голосний? Чому?

Дзвінкий чи глухий? Чому?

Отже звуки [Г] - [К] є парними.

III. Формування фонематичного сприйняття, операцій фонематичного аналізу та синтезу.

    визначити наявність/відсутність заданого звуку у ряді інших звуків.

Інструкція 1:

[Г] серед інших звуків:

р, к, н, м, п, г, л.

Інструкція 2:

Покажи картку-символ, коли почуєш звук[До] серед інших звуків:

Р, к, н, м, п, до, л.

    визначити наявність/відсутність заданого звуку в складах.

Інструкція 1:

Покажи картку-символ, коли почуєш звук[Г] у складах:

Інструкція 2:

Покажи картку-символ, коли почуєш звук[До] у складах:

Гака-га-ха-ого – уку – иги.

    визначити наявність/відсутність заданого звуку в словах.

Інструкція 1:

Покажи картку-символ, коли почуєш звук[Г] у словах:

Інструкція 2:

Покажи картку-символ, коли почуєш звук[До] у словах:

Гра – ікра – гол – кіл – гра – ікра.

    визначити позицію звуку у слові:

Інструкція 1:

Визнач місце звуку[Г] :

ГАЗЕТА, РОГА, ГАРМОНЬ, ГОЛУБ, РАДУГА, ВОГОНЬ, ГРИБ, ГНІЗДО.

Інструкція 2:

Визнач місце звуку[До] у словах і розподіли їх по вагонах:

КАБАН, РІЧКА, РАК, КАМІНЬ, ВІКНО, ХОМ'ЯК, КАПУСТА, ВОВК.

    вставити пропущений склад ГА або КА (усно з перекиданням м'яча):

Інструкція:

Я кину м'яч і назву частину слова, а ви вставте пропущений склад ГА або КА:

ДУ…(ГА), РУ…(КА), АЛЕ…(ГА), ДОРО…(ГА), МІР…(КА), ВІЛ…(КА), ЗАГАД…(КА), РАДУ…(ГА), ВІТ… (КА), РВ…(ГА), БІЛ…(КА), ВЕРІВ…(КА), ВІДВА…(ГА).

IV. Фіз.хвилинка:

Ми топаємо ногами,

Ми плескаємо руками,

Киваємо головою.

Ми руки піднімаємо,

Ми руки опускаємо

І крутимо головою.

V. Диференціація букв Г - К на листі.

1. Розподіл слів на 2 групи (письмово):

Інструкція:

У перший стовпчик запишіть слова з літерою Г, а в другому стовпчик – з літерою К:

Фортеця, ЦЕГЛА, ГЛУБИНА, ГОРОД, ГРАЧІ, ЗАКАТ, МАГАЗИН, Стрибок.

2. Вставити пропущений склад ГА або КА (письмово):

Інструкція:

Встав пропущений склад ГА або КА у слова:

- ПОРОЖНЯ, … - ЗЕТА, … - ТЕР, … - РАЖ, … - ЛИТКА, … - ПЕЛЬ, … - НАВА, … - РАНДАШ.

VI. Підсумок заняття:

Логопед: Які звуки ми вчилися розрізняти? Чим відрізняються ці звуки?

Цілі:

1. Закріпити в учнів вміння розрізняти приголосні Г-К в усній та письмовій мові;

2.

3.

4. Розвиток зв'язного мовлення;

5.

Обладнання:сигнальні картки, магнітофонний запис, перфокарти, картка з текстом «Мишка злякалася», 2 паперові колеса.

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення пройденого матеріалу . З якими звуками працювали на минулому занятті? Характеристики звуків (згодні, К - глухий, Г-дзвінкий). У чому схожість та відмінність артикуляцій цих звуків?

Гра «Літера загубилася».

Знайдіть літери, що загубилися, в словах.

Ора...орка кни...а доро...а

…риби сні…овик…ошка…рот.

ні...і Ні...іта...рокодил.

ІІІ. Закріплення пройденого матеріалу.

1. Диференціація звуків Г-К у складах.

Записати склади у два рядки: з Р - у першу, з К - у другу.

КИ, КО, ГІ, ГЯ, КЕ, АГА, АКА, ГАК, КАЧ.

2. Диференціація Г-К у словах.

1) Робота з сигнальними картками з магнітофонного запису.

Гіркий, губна, гучний, маленькі, гречана, блакитна, гаряче, червона, красивий, глибокий, гармошка, каша, стрічка, молоко, цибуля, місто, голос, гусята, колодязь.

2) Де більше слів (у лівому чи правому колесі)? Читайте за годинниковою стрілкою та у зворотному напрямку, але обов'язково поспіль.

(Відповідь: праворуч - пісок, сік, косовиця, око; зліва - коса, оса, док

Словникова робота: око, код.

3) Змініть слова так, щоб після приголосного Г або К з'явився голосний.

ПРАХ - ПРАХИ МОЛОТОК -

ЛИСТОК - БЕРЕГ -

ОВРАГ - ПОЛОГ -

ГАЛСТУК - ЧОБІВ -

СТІГ - КЛУБОК -

4) Дайте відповідь на допити одним словом. Запишіть відповіді, наголосіть на Г і К різними пастами.



Запитання:

Що на спині у верблюда?

Як називається вид гойдалок, що з мотузок у вигляді мережі?

Що лишається на столі після розрізаного хліба?

Що гуркотить під час грози?

Як називається зелений масив у місті?

Чим вимірюють температуру?

Слова довідок: горб, гамак, крихти, грім, парк, градусник.

3. Диференціація Г-К у реченнях.

а) Закінчити речення, підібравши відповідні за змістом слова.

гості-кості Собака гризе ….

У четвер до нас приїдуть.

гірка-кірка Гриша любить хлібну.

У понеділок весь клас ходив на.

Галина-калина У саду цвіте.

Катину подругу звати.

ікра гра. У дворі йшла цікава.

Дуже корисна чорна.

Прочитайте речення.

б) Робота з перфокартами: Вставте в речення відповідні за змістом слова з літерами Г, К.

Сьогодні на уроці ми відгадували ____________.

Повіяв сильний вітер, __________ гром.

У лісі кукує ______________.

Галя розфарбовує картинку кольоровими _____________.

У лісі хлопці зібрали білі __________ та стиглі ___________.

Дощ перестав і __________ сонечко.

Прочитайте речення, назвіть головні члени речення.

Логопедичний фізхвилинка.

4. Диференціація Г-К у зв'язному мовленні.

Лист пам'яті. Прослухайте розповідь. Запишіть як запам'ятали.

Мишка злякалася.

Пішла мишка на ринок. Купила мишка сир і поклала до сумки. Коли вона поверталася у свій будиночок, спалахнула перша зірочка. Мишка бігла через ліс. У темряві вона заблукала. Раптом мишка бачить, між ялинками світяться два очі: «Напевно, це кішка», - злякалася мишка і шмигнула під пеньок. А коли зійшло сонечко, мишка зрозуміла, що злякалася вікон свого будинку.

Прочитайте записану розповідь.

IV. Підсумок заняття. Чому навчилися на занятті?

ПЛАН ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ № 41

Тема: ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗГОДНИХ Ж-Ш.

Цілі:

1. Сформувати в учнів вміння диференціювати приголосні Ж, Ш в усній та письмовій мові;

2. Розвиток фонематичного сприйняття;

3. Розвиток та вдосконалення граматичного ладу;

4. Розвиток зв'язного мовлення;

5. Розвиток пам'яті, мислення, уваги.

Обладнання:складова таблиця; таблиці для мнемонічного прийому; індивідуальні картки із завданнями; малюнки: жук, куля, жолудь, шапка, жаба, жаба, тістечко, груша, жасмин, баклажан, машина, шина, етажерка, калоші, аґрус.

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення пройденого матеріалу.

З якими звуками працювали на минулому занятті? Назвіть дзвінкий, глухий. У чому схожість та відмінність артикуляції цих звуків?

Гра «Доскажи слівце».

Ви повинні підібрати слова з будь-яким із цих звуків.

Що за скрип, що за хрускіт? Михайло грав у футбол

Це що за кущ? І забив у ворота...(ГОЛ).

Як бути без хрускоту.

Якщо я... (КАПУСТА). Човни морем пливуть,

Люди веслами … (ГРЕБУТ).

Кругла, розсипчаста, біла.

На стіл вона з поля прийшла На вербі з тріском рвуться нирки.

Ти посоли її трохи. На річці лід тріщить уночі.

Адже правда смачна... (КАРТОШКА). І гнізда в'ють без тяганини

На гілках перші... (ГРАЧІ).

Хто розфарбує наш альбом?

Ну, звичайно... (Олівець).

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.

1. Виділення звуків.Що зображено на зображенні? (ЖУК, ШАР) з початку слів з предметних картинок. Виділіть перший звук. Характеристики звуку. (Аналогічна робота з другим звуком).

2. Уточнення артикуляції звуків, встановлення їх подібності та відмінності.

3. Зіставлення артикуляції звуків їх графічним зображенням.



Ця літера широка Ах, табурет хороша!

І схожа на жука, Псревернув - і літера - Ш!

І при цьому точно жук

Видасть звук, що дзижчить: Ж-Ж-Ж.

4. Диференціація Ж-Ш.

а) у складах(Складова таблиця).

1) Прочитайте склади парами. Скажіть, якими літерами відрізняються ця пара складів.

ЖА-ША ЖУ-ШУ ША-ЖА ШУ-ЖУ

ЖО-ШО ЖИ-ШИ ШО-ЖО ШИ-ЖИ

2) Прослухайте склади та звукопоєднання. Запишіть лише приголосні.

ЖА, ШИ, ША, ЖИ, ШУ, ШУ, ЖО, ШО, ШТА, ЖДА, ШТУ, ЧЕКАЮ, ЧЕКАЄ, ШЛО, ЖНЕ, ШТИ, ШТІ, ЖНИ.

Підрахуйте кількість літер, визначте яких літер більше.

3) Прослухайте ряди складів. Повторіть їх у тій самій послідовності. Запишіть.

жа-ша-жа жу-шу-жу жа-ша-жа-ша

ша-жа-ша шу-жу-шу ша-жа-ша-жа.

б) Диференціація Ж, Ш у словах.

1) Складовий аукціон. Придумайте слова зі складом (жайворонок, спека, жало і т.д.); зі складом ША - куля, шапка.

2) «Лісенка». Приймайте слова, що починалися з Ж, Ш.

ЖИРИ ШУРУ

Залізо пустувати

ЖУРАВЛЬ Шелестит

3) Відхлопування складів. Прослухайте слова, відплескуйте долоньками кількість складів, що входять до слова.

шум, жук, жаба, шапка, шуба, кроки, шумів, дзюрчав, шалун, пішохід, стрижі, сторожив, шкіряний, мішок, заважав, мошка, лоша, ведмежа, школа, жирний.

4) Порівняйте пари слів за звучанням і змістом. Скажіть, якими звуками вирізняються ці пари слів. Усно складіть речення з кожним словом.

Куля-жар жаліти-жаліти

ШАЛЬ-ШКОДА ВУХИ-ВУЖІ

5) Розгляньте картинки. Визначте наявність та місце звуків Ж, Ш у назвах картинок.

Приблизні перелік картинок: жолудь, шапка, жаба, жаба, тістечко, груша, жасмин, баклажан, машина, шина, етажерка, калоші, аґрус.

6) Вставте в слова недостатній склад ЖИ або ШІ. Запишіть ці слова. Перед записом слів повторіть правопис ЖИ-ШІ.

7) Запис слів у два стовпчики (різними пастами):

ВІКТО, ЖУРАВЛЬ, КРАЩ, ЧИЖ, ПЛЯЖ, КОНДІШІ, АБАЖУР, ШЛЯП, КРУЖКА, МІШОК.

Прочитайте слова одного стовпчика, другого.

в) Диференціація Ш, Ж у реченнях.

1) Вставте у речення пропущені слова з літерами Ж або Ш.

У болоті квакала...

Мишко пив молоко з...

Бабуся пече смачні...

Кішка ловить...

Туристи воду носять у...

Слова для довідок: кружки, пиріжки, жаба, мишка, фляжка.

Прочитайте речення. Знайдіть головні члени речення.

Логопедична фізхвилинка.

г) Диференціація Ж - Ш у зв'язному мовленні.

Робота із картками. Прочитайте тексти, запам'ятайте їх та запишіть по пам'яті. (Кожен учень, отримавши картку з індивідуальним завданням, читає зміст, запам'ятовує. Потім перевертає картку і пише по пам'яті. Після виконання роботи знову перевертає картку та перевіряє правильність написаного. Крім цього, у картці є додаткове завдання).

Картка № 1

Загадка

У гору дерево, а під гору - коняшка.

Відгадай загадку, напиши відгадку. Згадай, як пишуться ЖІ, ШІ.

Картка № 2

Вони схожі

Ялина на їжачка схожа:

Їжак у голках, ялинка – теж.

Згадай, як можна перевірити приголосну наприкінці слово.

Картка № 3

Загадка

на доріжкувийшли р окуляри.

Ви не будете бодатись.

Я торкнувся їх трошки

Ріжки сховалися знову.

Відгадай загадку. До виділених слів підбери перевірочні слова.

Картка №4

Сімейка

Мишка в кружечцізелений.

Наварила каші пшоняної.

Дітлахів дюжина

Чекає на вечерю

Зверни увагу, як пишуться виділені слова. Напиши ці слова за складами.

Картка №5

Загадка

У мене три подружки,у кожної по гуртку,

Скільки кухлів у всіх моїх подружок?

Відгадай загадку. Напиши відгадку. До виділених слів знайди у тексті перевірочні слова.

Картка №6

Загадка

На баштані у нас росте,

Як розріжеш – сік тече,

Свіжий і солодкий він на смак,

Називається...

Відгадай загадку. Підбери перевірочне слово до слова СВІЖ. Зверніть увагу, як пишеться виділене слово. Напиши його за складами.

IV. Підсумок заняття. Чому навчилися на занятті?

ПЛАН ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ № 42

Логопедичне заняття у 3 класі

Тема. Диференціація Г-К у словах, реченні.

Цілі:

1.

2.

3.

4. Розвиток зв'язного мовлення;

5.

Завдання:

Освітні:

вчити розрізняти звуки [Г] - [К];

виділяти звуки [Г] - [К] серед інших звуків, складів, слів;

вивчати диференціювати літери Г - К на листі.

Корекційні:

Розвиваючі:

1. Організаційний момент.

Відгадайте загадки:

Звук [К]:

Я ряска, я ряска.
Куди-куди! – кричу я коротко.
Кричу, і чує вулиця:
Знесла яєчко ... (Куриця)

Звук [Г]:

Норовить щипнути за ноги,
Я жену його з дороги:
"Геть! Тебе я не боюся!"
"Га-га-га!" - Сміється ... (Гусак)

Як їх можна назвати одним словом? (Домашні птахи)

Чому ми називаємо їх домашніми? (Вони живуть у дворі, у людей, і люди дбають про них).

На які звуки починаються слова?

Сьогодні на уроці ми розрізнятимемо звуки та літери Г-К.

ІІ. Основна частина.

Уточнення акустико-артикуляційних характеристик звуків [Г] – [К].

Давайте порівняємо звуки Г-К і скажемо, чим вони схожі та чим відрізняються.

Покладіть руку на шийку. Вимовте звук Г.

Подивіться на профіль артикуляції звуку - губи розкриті, зуби розімкнуті, язик упирається в небо і створює перешкоду повітрі, голос звучить.

Звук Г – приголосний, твердий, дзвінкий.

Вимовте звук До.

Подивіться на профіль артикуляції звуку - губи розкриті, зуби розімкнуті, язик упирається в небо і створює перешкоду повітрі, голос не звучить.

Звук К - приголосний, твердий, глухий.

Отже звуки [Г] - [К] є парними.

Робота у зошитах: записати число.

Логопед говорить учням, мову з дзвінким звуком. Хлопці повинні назвати записати склад з глухим приголосним звуком.

Га - ка, го - ко, гу - ку, гі - ки

Промовляння чистомовок зі звуками Г-К.

Га-га-га – вийшли гуси на луки.

КА-ка-ка – наша ялинка висока.

Го-го-го – не побачу нікого.

Ко-ко-ко - за течією легко пливти

Гу-гу-гу – багато бджіл на лузі

Ку-ку-ку – Катя сипала борошно.

Вставити пропущений склад ГА чи КА. Запиши до зошита.

ДУ…(ГА), РУ…(КА), АЛЕ…(ГА), ДОРО…(ГА), МІР…(КА), ВІЛ…(КА), ЗАГАД…(КА), РАДУ…(ГА), ВІТ… (КА), РВ…(ГА), БІЛ…(КА), ВЕРІВ…(КА), ВІДВА…(ГА).

ПЕРЕВІР СЕБЕ

Фізмінутка.

Закінчіть речення, використовуючи слова для довідок, наголосити на -г.

Молоко рідке, а сметана ……………..

Малина солодка, а калина ……………..

Струмок вузький, а річка ……………..

Співати добре разом, а …………….. окремо.

Слова для довідок: _уста, _орькая, широ_ая,_оворить.

На дисках підберіть слова, протилежні за значенням.

Запиши слова парами вставляючи г або до.

горе – радість

чистота - бруд

багатий - бідний

схід - захід сонця

голосно – тихо

Встав у слова літери г або до.

Склади слова парами на дошці.

кора – гора

кіл - гол

гірка - кірка

калька – галька

Диференціація звуків лише на рівні тексту.

Прочитайте текст, вставте пропущені літери Р або К.

Собака гризе …ості. У четвер до нас прийдуть …ості. Гриша любить хлібну …орку. У понеділок увесь клас ходив на …орку. На подвір'ї йшла цікава і…ра. Дуже корисна чорна і…ра. У саду цвіте... аліна. Катину подругу звати ... аліна.

ІІІ Підсумок заняття.

З якими звуками ми сьогодні працювали на уроці?

Дайте характеристику цим звукам.

Додаткове завдання

1. Прослухайте слова, назвіть склади зі звуком г або до.

б) ікра, голка, луки, Ігор, гра, вікно, вогонь, луки, річка

2. Запишіть склади з літерами г і к.

а) Галя, Коля, Ґуля, котик, голуб, губи, кулак, шматок, гирі, Гера, кіно, гуляти

б) гриби, криво, грива, гріє, дах, груша, гримить, клинок, клеїть, кричить

в) рукави, ягоди, бережіть, допомагає, купує, стрибає, табори

г) веселка, нога, ноги, чоботи, голка, серветка, руки, гілки, клітина

3. Порівняйте пари слів за звучанням і змістом. Якими звуками вирізняються ці слова? Усно складіть речення з кожним словом.

гірка - кірка гості - кістки кіль - гол калька - галька

трот - кріт ікра - голка Галина - калина голос - колос

4. Послухайте слова. Накресліть їхні схеми. Надпишіть букву г або до над відповідним складом. Напишіть під схемою відповідне їй слово.

кури, гиря, укол, ікра, дорога, магазин, кишеня, качалка, погода, кришка, дзвіночок, гігант, місто, грізний, брила, бригада, каблуки, голуби, чоботи, скакалка, каблук.

6. Робота з картинками. (Проводиться аналогічно до попереднього завдання, можна використовувати картинки із завдання 4.)

7. Змініть слова так, щоб у них з'явилися літери до або г. Підкресліть літери гік різними олівцями.

місто - містечко, голка - ..., газета - ..., гриб - ..., голос - ..., графин - ..., кора - ..., голова - ..., голуб - ..., губи - ..., гармонь - .. .

8. Закінчіть слова, додавши склад га або ка.

ніт... ...зета ру... але... ро-... лу... ре...

кочер... соба... баран... лопат... бере... ма...зінру...ва

ро…тийма…ронибо…тий біт… сем… вет… нор…

Ражі ... рета ... харч ... челі

9. Закінчіть слова, додавши склад га або ка.

але... кеп... шабель... тілі... ве... гір... сапо... уро...

ру... вра... палат... каблу... ре... день... латок... загад...

10. Вставте в слова пропущену літеру г або до.

у...ол, ва...він, у...сус, по...ода, у...оль, лав...а, ...амінь, ...усто, ...усти , ...рафін, я...ода, ...аль...а, ...ал...а, з…аз…а, я…од…а, ...олуб.. .а, за...ад...а, ...ро...оділ

11. Змініть слова так, щоб після згодного г або до. з'явився голосний.

праска-... молоток-... кігті-... листок-... берег-... нігті-...

яр - ... полог - ... лікті - ... краватка - ... чобіт - ... легкий - ...

стог-... клубок-... м'який-...

12. Допишіть букву г, що не вистачає в словах, або до. У дужках напишіть перевірочне слово.

сні..., кула..., творо..., пау..., ро..., стовпи..., замо..., дуршла..., піджа..., дру..., каблу..., шлан..., гон..., гамма..., зна..., гостро..., рино..., плу..., клубо..., лу..., четвер. ..

13. Дайте відповідь на запитання одним словом. Запишіть відповіді. Підкресліть г і до різними олівцями.

Запитання: Що на спині у верблюда? (Або характерна ознака верблюда.)

Як називається вид гойдалок, що з мотузок (у вигляді мережі)?

Що лишається на столі після розрізаного хліба?

Якою іграшкою люблять грати найменші діти?

Що гуркотить під час грози?

Як називається зелений масив у місті?

Де встановлюють загальну телевізійну антену?

Чим вимірюють температуру?

Слова довідок: горб, гамак, крихти, погрі-мушка, грім, парк, на даху, градусником.

14. Відгадайте загадки. Запишіть відгадки. Підкресліть у них букви м, до. різними

олівцями.

Що за звір холодною взимку

Ходить лісом голодний?

П'ять хлопчиків,

П'ять комірців;

Розійшлися хлопчики

У темні комори,

Кожен хлопчик

У свою комірчину.

Без голови, а в капелюсі.

Одна нога, та та без чобота.

Завжди крокуємо ми вдвох,

Подібні, як брати.

Ми за обідом - під столом,

А вночі – під ліжком.

Червоні лапки

Щиплють за п'яти,

Біжи без оглядки.

Чорний, моторний

Кричить: Крак!

Черв'якам ворог.

Він гойдалка та ліжко.

Добре на ньому лежати.

Він у саду чи лісі

Похитає на вазі.

Маленький, віддалений

Крізь землю пройшов,

Червону шапочку знайшов.

Голубочка біла

До хати прилетіла.

Що, де бачила,

Про все розповіла.

Відгадки: цвях, вовк, чоботи, рукавички, гуси, гриб, грак, гамак, газета.

15. Диктанти.

Попереджувальний диктант

Методичні вказівки. Логопед малює на дошці схеми слів, над відповідним словом написує букву г або до. Після того, як учні напишуть диктант, вони перевіряють його, користуючись схемами, даними на дошці .

головний, грузді, качалка, похмурий, грілка, гирі, головка, геогра-фія, крик, біографія, грядка, віз, глибокий, кулак, очі, гамак, гості, граки, кепка, колонка, кістки, олівець, гадюка, краватки.

Послоговий диктант (з промовлянням складів)

гвоздик, дзвіночок, голівка, голубка, маргаритки, полуниця, горизонт, підбори, сутінки, гучний, грунт, галка, кришка, глечик, каблук, груша, бригада, колгоспники, кухоль, білка, цибуля, горе, гіркий

Перевірочна диктант

букви, клен, граблі, крапля, редиска, гуляти, прогулянка, виставка, скарбничка, гладкий, кучугури, ковзанка, грона, капуста, гра, ікра, каль-ка, глибокий, галька, агрус, чобіт, пиріг, мак, гамак, рогатий, ріг

Диференціація г - До у реченнях

1. Закінчіть речення, підібравши відповідні за змістом слова.

гості - кістки Собака гризе.

У четвер до нас прийдуть.

гірка - кірка Гриша любить хлібну.

У понеділок весь клас ходив на

гол — кіль Галкін Коля забив у ворота.

Будівельники вбили перший.

галька - калька На морі багато... .

У копіювальниці багато... .

Галина - калина У саду цвіте.

Катину подругу звати.

ікра - гра У дворі йшла цікава.

Дуже корисна чорна.

2. Складіть словосполучення, підбираючи до слів пункту а відповідні за змістом слова з пункту б.

а) гіркий, губний, гучний, маленький, гречаний, блакитний, гарячий, червоний, красивий, глибокий

б) гармошка, каша, стрічка, молоко, цибуля, місто, голос, гусята, гуаш, колодязь

3. Випишіть із речень пари слів, пов'язані між собою за змістом, з літерами м, до. Підкресліть літери г, до олівцями різного кольору.

Небо затягла грозова хмара. Ґуля щодня годує голу-бей. Гриша любить гречану кашу. Мама мила малюка м'якою губкою. На стайні є гнідий кінь. Ми їли гарячу картоплю. Оленка має бігові ковзани. Наша команда виступала у блакитних майках. Коля забив гол. Була цікава гра. Червона кофта висить на стільці.

4. Придумайте та запишіть речення з цими словосполученнями. Підкресліть літери м, до.

грона калини кисті винограду мішок картоплі

жменю крупи високо стрибнув скакав галопом

голосно говорили годувала голубів гризла кістка

копав грядки кивнув головою розфарбував гуашшю

загадав загадку купив гармошку грівся на сонечку

котився з гірки скакав дорогою гойдався в гамаку

грав на скрипці втік за обрієм стрибнув через канаву

5. Вставте в речення відповідні за змістом слова з літерами м, до. Підкресліть літери г, до у цих словах.

Сьогодні на уроці ми відгадували. Повіяв сильний вітер, ... грім. У лісі кукує... . На будинку майорів червоний... . Галя змотує нитки в... . Зам'яука маленький, сіренький ... . Машина їхала по асфальтовій... . Галя розфарбовує картинку кольоровими. У лісі хлопці зібрали білі... і стиглі... . Дощ перестав, і... сонечко. Гриша... на санчатах з... .

6. Вставте у слова пропущені літери. Підкресліть приголосні м, до.

Літній ранок.

Небо ... блакитне. Брі...ада працювала на лу...у. ...олгоспні...і возили запашне сіно і... ладнали його в сто...а. Велике стадо вимагає багато ... орма. Від...орма залежить...чисельність і...якістьмоло...а. Моло...о відправляють...род. З...роду...олгоспні...і отримують дру...ієпроду...ти.

Кабачок.

Абачо ...-товстун ...

Ле... на...ряд...у —

І мовчки... .

Він лежить на ... ряд ...

З травня,

Олови не піднімаючи.

Маленьке та велике.

Маленька Маня

Малий ... лопат ...

Бережно впала...

Маленька...у...ряд...у.

Мале ... насіння

В...ряд...у посадила,

Маленьким парканом

Е...о...родила.

Я подумав, ...лядя

На її роботу:

«Виросте, мабуть,

Мале ... щось».

Але помилився ... реп ... про

Я у своїй до...ад...е:

Вели...ан кавун

Виріс тут на...ряд...е.

На шкільній ділянці.

Настала весна. Сонце сильно ... риє. Шумно бе...ут струмок...і. На...олыхвет...ах з'явилися поч...і. Брі...ада ш...ольних...ів на о...роді. Вони...опають...ряди і...отовят...лумби для квітів. О...тябрятапомо...ють піонерам.

7. Дайте відповідь на запитання повними пропозиціями. Запишіть їх. Підкресліть у них букви м, до.

Запитання: Які птахи прилітають навесні?

Де ростуть овочі?

Яке місто-герой знаходиться на річці Неві?

Куди виїжджають піонери влітку?

Хто буркує, а хто регоче?

Чим згрібають сіно?

Який птах кукує у лісі?

Де ростуть ромашки, кашка та дзвіночки?

8. Складіть речення з цих слів, змінюючи їх за змістом.

Гризти, під, кістка, собака, ганком. Грілася, на, гадюка, сонечко. Колгоспники, складати, сіно, стог. Покрито, довкола, снігом, все. Під, зігнулися, снігом, гілки, кущі, та, дерев. Клас, наш, ходив, виставка, картини,, графіки, в. Шпаки, з, теплі, жайворонки, граки, і, країн, повертаються. Дорога, посипана, вся, галькою. Вирушили, на, юрбою, Жовтень, про-гулянка.

Тема. Диференціація З-С у словах, реченні.

Цілі:

1. Вчити розрізняти приголосні звуки та літери в усному та письмовому мовленні;

2. Розвиток фонематичного сприйняття;

3. Вдосконалення граматичного ладу;

4. Розвиток зв'язного мовлення;

5. Розвиток уваги, пам'яті, мислення.

Завдання:

Освітні:

вчити розрізняти звуки [З] - [З];

виділяти звуки [З] - [С] серед інших звуків, складів, слів;

уточнити акустико – артикуляційні характеристики даних звуків, провести порівняльний аналіз; вчити визначати позицію звуку у слові;

вивчати диференціювати літери З - З на листі.

Корекційні: розвивати фонематичний слух, фонематичне сприйняття.

Розвиваючі: розвивати навички володіння операціями фонематичного аналізу та синтезу; розвивати зорове сприйняття, мислення, слухову та зорову пам'ять.

1. Порівняйте пари слів за звучанням і змістом.

зуб - суп, троянда - роса, коза - коса, Зоя - соя

2. Прослухайте слова, підніміть літеру з або с, якщо у слові почуєте звук

з або з.

сік, парасолька, сук; зуб, сон, сталь, дзвін, хисткий, ситий, в'язанка, турбота, суворий, кавуни, вазелін, вісім, восковий, міхур, василік, бульбашка

3. Визначте наявність та місце звуків с, з: у словах

Приблизний перелік слів: виставка, краса, зубр, квас, скло, вози, озимі, зимові, весняні, склянка, паркан.

слон, ніс, віконниці, змія, кавуни, мавпа, замок, санки, страус.

4. Послухайте слова. Назвіть та запишіть: а) початковий склад; б) кінцевий "слог".

а) сани, стільники, Зоя, Соня, зуби, сухо, ситі, салют, захід сонця, зима, синій, сіли, зелень, насіння, Сема, сини

б) коса, коза, несу, везу, носи, кози, троянди, роси, ваги, вози, неси, вези

5. Послухайте слова. Запишіть їх у два рядки: у першу з літерою з, у другу — з літерою с. Підкресліть склад із з або с. (Можна використовувати слова попередніх завдань.)

6. Вставте у слова пропущені літери.

Такан, ...акон, ...спокійно, ...ладний, ...лой, ...бота, ...лово, ...доров'я, ...оловей, ...а...лонка , ...Драв ...твуй, ...па ...бо, ...анаве ...ка, ...о ...натільний, ...або ...ать, ...о ...тавить, ...а...тавить, ...ано...а

7. Допишіть недостатній склад з літерою з або с.

та..., ко..., ко..., ва..., у..., ро..., бу..., ро..., ва...

Слова не повинні повторюватися, при утрудненні логопед може дати картинки:

тази, коси, кози, ваза, вази, вуса, троянди, намисто, роси.

8. Закінчіть і запишіть слово, додавши склади:

а) за або са:

ли… …пог …бота пи...тель

Чи … … мок … гадка вя … чи

ко… …хар …погіпі…ла

повз… …палив… чи ваги…ла

б)зиабосьг.

але... воло... зано... на...вати

ва... моро... занаве... на...пати

ро... стреко... капрі... по...пати

9. До цих слів приєднайте приставку за, назвіть і запишіть слова, що вийшло.

Приклад: нести – занести.

в'язати, світити, нести, возити, носити, сісти, стелити, солити, смітити, просити

10. Складіть схеми слів, звуки з, запишіть над відповідним складом.

Приклад: паркан з, записка з с.

сливи, паркан, хвіст, дзвінок, пастух, магазин, посадив, коваль,гуси,зелень, пригостив, засохнути, скликати, задзвенів, запізнитися, зірка, засіяти, скласти, дозріти, записка, застудити, засідка, заснути.

11. Розгляньте картинки. Назвіть їх. Зробіть схему цих слів. Надпишіть літери з, с. Запишіть слова, розділіть склади.

Приблизний список: занавеска, зебра, слон, склянка, зливу, кавуни, капуста, гніздо.

12. Змініть слово так, щоб після приголосних з, з'явився голосний, підкресліть і назвіть останній склад.

Приклад:в'яз - в'язи, ліс - леса.

око – … ніс – … мороз – … овес – … бруд – …

пояс - ... кавун - вантаж - ... компас - ... замовлення - ...

насос - ... водолаз - ... смак - ...

автобус - ... занос - ... боягуз - ... воз - ...

13. Змініть, слово так, щоб після згодних з, з'явилася голосна. Підкресліть цю голосну. Поясніть, як перевірити дзвінкий приголосний у середині слова.

Приклад: низько - низ о до, коляска - коляс о чка.

низько - ... вузький - ... близько - ... слизько - ...

казка - ... берізка - ... коляска - ... указка - ...

замазка - ... пов'язка - ... фарба - ... маска - ...

стамеска - ... прохання - ... зухвалий - ... редиска - ...

14.Вставте пропущену літеру з або с. У дужках напишіть слово перевірки. Наголосіть на голосній, за допомогою якої ви перевірили ці приголосні.

Приклад: у...кий (вуз е нький), кра ... (крас о чка).

кра...ка, совхо..., тру..., зака..., дер...ккі, бли...ко, бере...ка, ове..., гла..., вку .... водола..., автобу..., тролеїбу..., скільки...кії, ні...ко, повя...ка, свя...ка

15. Прочитайте вірш. Знайдіть у тексті перевірочні слова до слів раз,ваз. Випишіть слова парами. Підберіть перевірочне слово до слова таз.

Жодного разу!

Можна двадцять тисяч разів

Впустити залізний таз.

А порцелянову вазу

Впустити не можна жодного разу.

Адже на двадцять тисяч разів

Потрібно двадцять тисяч ваз. (А. Кондратьєв.)

16. Запишіть слова в три стовпчики: з літерою з — у першу, з літерою с — у другу, з літерами з — у третю. Підкресліть літеру із зеленим олівцем, літеру із — синім. До дзвінких приголосних підберіть перевірочне слово. Виділені слова пишіть по складах.

санки, сіли, славний, запах, разок, редиска, зарядка, стадіон,санки, красивий, рожевий, казковий, морозний, очі, записка, низький, вказівка, вивіска, фарба, вузький,фіранка,забився,розлогий,засвітити, пластилін, засідка, зазевався.

17. Словниковий диктант (з опорою на графічну схему слова).

Методичні вказівки:

а) логопед вимовляє слово, що навчаються дають графічне зображення цього слова, написують букви з, з, потім пишуть слово цілком.

гума, музика, пригостив, стиглий, скалки, сукно, шматок, весна, зелень

змусив, золото, засяяв, зазнайка, замерзло, стадо, сплять, заснув, застиг, пастух, запаси, морози

Приблизний список: очі, волосся, санки, сосна, багаття, суниця, капуста, кошик.

18. Відгадайте загадки. Запишіть відгадки. Підкресліть літери з, с. Запишіть виділені слова за складами.

Методична вказівка. Логопед виписує загадку на дошку або індивідуальні картки. Учні читають загадку і виконують це завдання. Правильність виконаного завдання перевіряється по ходу роботи.

Літній сірий, взимку білий. Ця хижачка балакуча.

Злодійка,метушлива,

Сріблясті підвіски.білобока.

Слід січневого морозу – А звуть її … .

Білоствольна … .Слово пояснення: метушлива.

Слова пояснення:

підвіски, перліски.

Білий як сніг, Будинок відкритий з усіх боків,

У честі у всіх. У будинку – тисячі колон.

До рота влучив - Надколонаминамети,

Там і зник. Підколонами- килими.

Тут живуть і на килимах,

Пояснити вираз: І в колонах,

"у честі у всіх". І в наметах.

Слово пояснення: намет.

Золотерешето Танесніжок,

Чорних будиночків повно. Ожив лужок.

Скільки чорненькихдомівок, День прибуває.

Стільки біленькихмешканців. Коли це буває.

Сніг на полях, Інейсяє,

Лід на річках. Коли це буває?

Відгадки: зайчик, сорока, береза, ліс, соняшник, цукор, зима, навесні.

Вставте у речення пропущені слова, які підходять за змістом.

зуб - суп У Зої розхворів корінний ... .

Бабуся зварила смачний … .

коза - коса У Зіни гарна, пишна ... .

У город забрела….

зиб - висип У хворого висипала червона ... .

На болоті страшна….

солити - залити огірки треба ... розсолом.

Треба… на зиму огірки.

сівба - зіва У хворого червоний ... .

Почався весняний….

злити - злити Не треба... собаку.

Залишки води можна … .

2. 3акінчіть словосполучення одним словом, що містить звук з або з.

Приклад: В'язати шкарпетку.

Нести... . Занести... . Везти... . Завезти. В'язати... . Зав'язати... .

Слова довідок: сумку, газету, санки, вузол, шкарпетки.

3. Складіть словосполучення, використовуючи слова пунктів а та б.

а) морозний, веселий, цікавий, дзвінкий, смугастий. Кремлівські, високий, спекотна, хитка

б) казка, повітря, пісня, заспівувала, пустеля, паркан, зірки, зебра, трясовина

4. Складіть словосполучення, підбираючи до слів першого рядка відповідні за сенсу з другої. Потім придумайте з цими словосполученнями речення.

а) самовар, озеро, автобус, дзвінок, соловей, коник, змія

б) замерзло, закипіло, заповзло, засвистів, загальмував, застрекотів, задзвенів

5. З кожним словосполученням складіть та запишіть речення.

Стиглі кавун. Сильний мороз. Зимова сплячка.

Засмагла спина. Зла собака. Здорові зуби.

Старий парасольку. Морозне повітря. Стиглі колос.

Дбайлива сестра. Сміливий вчинок. Зоряне небо.

6. Випишіть із текстів слова з літерами з, с. Підкресліть букву із зеленим олівцем, букву з - синім.

Чекайте на нас.

Усміхнися, місяць, засмійся.

М'яке світло, навколо розлийся.

Два промені нехай перед нами

Ляжуть наче рейки.

Відірвемося від землі ми.

Так злетимо, що тільки зірки

Пронесуться повз!

Ви не бійтеся - ми повернемося

Живі, неушкоджені.

Заряджання.

По порядку

Будуйся в ряд!

На зарядку

Все підряд!

Ми ростемо сміливими,

На сонце

Засмагла.

Ноги наші

Швидкі.

Мітки

Наші постріли.

Помітно стали зменшуватися дні. Швидко настає сутінки. Нічне небо затягнуте хмарами. На ньому не видно жодної зірки. Пізно приходить світанок.

Задзвенів дзвінок, діти швидко посіли свої місця. Сніг швидко засинав заячі сліди. Стиглі кавуни привезли на колгоспний ринок. Колгоспники вчасно скосили стиглий овес.

Золотий лук.

Ми жили у селі. Перед вікном у нас був луг. На лузі росли кульбаби, і луг був весь золотий. Це було дуже гарно.

Одного разу я став вудити рибу. Подивився у вікно і побачив, що лук був не золотий, а зелений. Коли я вдень ішов додому, лук знову був весь золотий. Я почав спостерігати. Надвечір луг знову зазеленів. Тоді я зірвав кульбабу і роздивився. Виявилося, що він закрився, сховав свої золоті пелюстки в зелену чашечку.

Коли сонце зійшло, я міг бачити, як кульбаби розкриваються і як луг знову стає золотим.

Які цікаві квіти, кульбаби: вони ввечері лягають спати, а вранці встають.

(ЗаМ. Пришвіну.)

7. Вставте в речення відповідні за змістом слова.

Задзвенів ... , і учні увійшли в .... Пішов дощ, люди розкрили .... Літак набрав ... і .... Після ... настає весна. На ялинку до дітей прийшов Дід... . Сонце... мало. Ось прийшли і зима.

8. Складіть речення з цих слів.

За, собака, парканом, загавкав. Зуби, у, розболілися, Соні, сильно. За, собака, гналася, зайцем. Взяла зайця, собака, слід. Обірвалася, пісня, раптово, дзвінка. В, стог, змія, сіна, заповзла. Дзвін-ко, заспівав, саду, соловей. Пелюстки, Соня, і, збирали, Зоя, троянд. На, засяяла, кущах, роса.

троянди та ваза, бабка та коник, таз та каструля, слон та зебра, змія та ман-густа.

Диференціація з з у зв'язкових текстах

Замість точок вставте пропущену літеру з або с.

Зима.

На...тупила...іма. Були...ильні моро...и. ...Іна в'яла...анки і пішла на гірку. Вона катала...ь на...анках з гірки. За нею бігала...обакаТре...ор. Не боїться...я...інаморо...а.

Березка.

В... воду бере...ка. Бере...ка була... вуха. На бере...кегні...до...яблука. ...яблучок та...кал у гні...до ли...тики.

Гвоздики.

Подивись-но, подивися-но, Все бере ... і - ... еркала

Що за кра...ний вогник? З …леного …текла.

Це дикагово ... дика

Новий пра...днює день. Білка пі...єнки співає

Так горішки в ... е гри ... ет,

імним ранком від моро…а А горішки не про…ті

На …арі …венятбері …. В … е … кожухи … Золоті.

Тема. Диференціація З-Ж у словах, реченні.



Подібні публікації