Scenarij za rođendan Giannija Rodarija. Sažetak izvannastavnog događaja o književnom čitanju "Sati fantazije s Giannijem Rodarijem"

E. I. Serikova:

Prvo sam planirao obići izložbu “Fantazije Giannija Rodarija”. Ali dok sam proučavao biografiju i djelo ovog pisca, bio sam zapanjen koliko je bio talentiran ne samo kao pripovjedač i pjesnik, već i kao učitelj. Zbog toga je bilo teško odlučiti se za formu događanja. I na kraju, pola sata prije dolaska djece, došla je ideja da se provede lekcija po metodi J. Rodari - lekcija fantazije i razvoja kreativnih sposobnosti.

(Na događaj sam pozvala djecu koja žive u susjedstvu, dakle neorganizirana. Prije početka su mi kolege rekli: “Žao nam je na vašem trudu. Doći će samo troje ljudi. Ali došlo ih je 15.”

Za stolovima je organiziran mini sat.

(Nakon što su svi sjeli za stolove, pokazalo se da sam zaboravio pripremljene bilješke o D. Rodari na drugom kraju knjižnice. Ali zašto ne otići po njih?!)

Lekcija je započela neočekivanim pitanjem: “Recite mi, što biste učinili da nam krokodil pokuca na vrata i zatraži komad šećera?” Djeca odmah ulaze u dijalog, počinju maštati i raspravljati.

(Bilo je raznih pitanja, npr. “Što ćeš učiniti ako postaneš nevidljiv?” Jedan dječak je rekao: “Onda ću sve pobijediti”)

Zatim je pričala o Rodarijevom djetinjstvu i njegovim roditeljima. Djecu se posebno dojmilo kako je Giannijevu ocu pozlilo dok je spašavao mačića tijekom kiše.

“Pored koga živi čarobnica i vila Fantasia?” Okrutne, grube i ravnodušne ostavlja.

Djeca čitaju pjesme Giannija Rodarija.

Zadaci: Zadajem različite teme, a vi trebate dramatizirati svaku priču. (Stvari - kišobran, šešir i cvijet - uzeti su prije početka manifestacije iz svega što im je došlo pod ruku). Ovo je zanimljivo zbog improvizacije. Djeca nisu bila pripremljena, ali sve je ispalo sasvim u redu.

Zeko je mačak, malo gladan; zlu Crvenkapicu i dobrog vuka koji voli cvijeće.

Rodari je stvorio radoznalo Zašto? i napisao knjigu “Zašto? Iz čega? Za što?" Pitanja su birana, djeca su na njih odgovarala, a ja sam izražajno čitala Rodarijeve pjesme.

Razred: 5. razred
Tema lekcije: Gianni Rodari "Priče na telefonu"
Svrha lekcije: upoznati učenike s radom talijanskog pisca
D. Rodari “Priče telefonom”
Ciljevi lekcije:
obrazovni:
- podučavati pažljiv odnos prema riječi;
- naučiti točno i potpuno odgovarati na pitanja;
- poučavati izražajno čitanje teksta po ulogama;
razvoj:
- razvijati govor, logično razmišljanje, maštu, pažnju;
- razvijati emocionalnu i intelektualnu osjetljivost;
- osjećaj suosjećanja s likovima djela;
obrazovni:
- njegovati ljubav prema književnosti;
- obrazovati kompetentnog čitatelja;
- njegovati prijateljski odnos prema drugovima u razredu.
Edukativno-metodička podrška:
Udžbenik ruske književnosti. 5. razred. T. Chaplyshkina, A. Sadvakasova, L. Safronova, N. Stavitskaya, S. Khodova. Atamura, 2010. (enciklopedijska natuknica).
Trajanje lekcije: 45 min
Korištene metode:
RCM tehnologija;
ICT, Adobe Flash CS5 program;
tehnologije kompetencijskog pristupa.
Plan učenja
Faze lekcije Privremena provedba
I Organizacijski trenutak 1 min
II Motivacija za aktivnosti učenja 5 min
III 1. Prezentacija “Čarobnjak iz zemlje djetinjstva” 10 min
2. “Čitanje s pauzama” bajke “Pitanja naopako” 9 min.
3. Tjelesne vježbe 1 min
4. Čitanje po ulogama
Bajka “O mišu koji je jeo mačke” 8 min
5. Kviz “Bajke” 4 min
6. Testirajte se 4 min
IV Refleksija
Uputa za domaću zadaću. 3 min
Tijekom nastave:
I. Organizacijski trenutak: pozdrav, priprema za uspješan rad

Dečki, danas ćemo se upoznati s vrlo zanimljivim književnim bajkama. I mislim da ćete odmah pogoditi tko je njihov autor čim vam pročitam zagonetku.
Pa slušaj:
Zemlja vrtova voća i povrća
To je u jednoj od knjiga bajki,
A u njemu je dječak povrće,
On je hrabar, pravedan, nestašan! (Cipollino)
Priču o čudesnom dječaku luku - veselom, nestašnom i hrabrom - napisao je talijanski pisac Gianni Rodari. Ovu su knjigu čitale vaše mame i tate, bake i djedovi, a ona ne stari! Gianni Rodari napisao je i mnoge druge bajke, prekrasne priče i prekrasne pjesme.
II. Uvod u temu lekcije. Priprema za formuliranje zadatka za lekciju. Formulacija problema od strane djece.
III. Operativni stadij
1. Prezentacija “Čarobnjak iz zemlje djetinjstva”
1 okvir Biografija
Na sjeveru Italije, u samom podnožju Alpa, nalazi se jezero d’Orta s toliko plavom i čistom vodom da se čini kao da je komadić neba, nakon što je jednom pala kiša, zauvijek ostao na stjenovitim obalama. U blizini ovog jezera vrlo je zgodno smješten gradić Omeña, čije su uske ulice i niske kuće okružene zelenilom i cvijećem. Tamo je 23. listopada 1920. rođen Gianni Rodari.
Dječakov otac, Giuseppe Rodari, bio je pekar – vlasnik male pekare te pekare i trgovine hranom.
Gianni Rodari je kao dijete često bio bolestan i bio je vrlo slabo dijete. Unatoč tome, naučio je svirati violinu, pisao je poeziju, uživao u crtanju i sanjao o tome da postane slavni umjetnik. Kada je dječak imao 9 godina, njegov otac je umro. Za obitelj su došli teški dani. Kako bi prehranila obitelj (Gianni je imao još dva brata - Cesarea i Maria), majka mu je dobila posao sluškinje u bogatoj kući.
Gianni Rodari morao je studirati na teološkom sjemeništu - tamo su ne samo poučavali djecu siromašnih, već su ih i besplatno hranili i odijevali. Nakon završene bogoslovije 1937. godine bio je prisiljen otići u službu kako bi pomogao obitelji. Rodari je postao učitelj u osnovnoj školi i paralelno je pohađao predavanja na Filološkom fakultetu Sveučilišta u Milanu.
Gianni Rodari volio je raditi s djecom, smišljao je smiješne i poučne priče za svoje učenike. Njegovi su učenici gradili kućice od slova, a zajedno s učiteljicom sastavljali su bajke.
Možda nije bio baš dobar učitelj: bio je premlad. Nije imao posebno obrazovanje i možda nije bio "učen" učitelj, ali je bio veseo učitelj. Rekao je: “Pričao sam u razredu – i zato što sam volio djecu i zato što ni sam nisam bio nesklon zabavi – priče koje nisu imale veze sa stvarnošću i zdravim razumom – priče koje sam izmišljao...” A djeca smatrao je užasno zanimljivim za proučavanje, jer "u stvarnosti, možete ući s glavnog ulaza, ili možete ući - a to je djeci mnogo zabavnije - kroz prozor." Mnoge od njegovih bajki rođene su upravo na školskim satovima: “Putovanje Plave strijele”, “Džip na TV-u”, “Gelsomino u zemlji lažljivaca”, “Priče putem telefona”.
A onda je Rodari odlučio zapisati te priče i nastavio ih je zapisivati ​​i kad je prešao na drugo radno mjesto, u novine. Kad su izdavači saznali za pjesme i bajke, rado su ih počeli objavljivati ​​u novinama, dječjim časopisima i objavljivati ​​kao zasebne knjige.
2 okvira Izložba
Rodarijeve priče su vrlo zanimljive i informativne. Najpoznatija od njih je bajka-priča "Avanture Cipollino" (1951., Marshakov ruski prijevod objavljen je 1953.) o dječaku luku i njegovim prijateljima. Junaci ove bajke žive u izmišljenoj zemlji u kojoj žive ljudi povrće i ljudi voće. Bajka neprestano spaja stvarnost i fikciju. Autor je postavio pravilo: dok se zabavlja, govori o ozbiljnim stvarima. Vedar, nikad obeshrabren, Cipollino brani siromašne, bori se za pravdu i progovara protiv okrutnosti i zla. Posebno veliku popularnost djelo je steklo u SSSR-u, gdje je prema njemu snimljen crtani film (1961.), a potom i film bajke "Cipollino" (1973.), u kojem je Gianni Rodari glumio u cameo ulozi.
Kažu da je, kada je Gianni Rodari stigao sa svojom kćeri Paolinom u Moskvu, djevojka neočekivano vidjela poznate likove u izlogu trgovine igračaka - Cippolino, Signor Tomato, Prince Lemon. Pisac je bio vrlo zadovoljan: ostvario mu se san iz djetinjstva - junaci knjige pretvorili su se u igračke! I to se dogodilo u zemlji koju je Rodari jako volio. Nije li ovo bajka?
Neki radovi
Zbirka “Knjiga šaljivih pjesama” (1950.)
"Upute za pionira", (1951.)
"Cipollinove avanture", (1951.)
Zbirka pjesama "Vlak pjesama" (1952.)
"Gelsomino u zemlji lažljivaca" (1959.)
Zbirka “Pjesme na nebu i na zemlji” (1960.)
Zbirka “Priče telefonom” (1960.)
"Jeep na TV-u" (1962.)
"Planeta božićnih drvaca" (1962.)
"Putovanje Plave strijele" (1964.)
“Kakve se pogreške događaju” (1964.)
Zbirka “Torta na nebu” (1966.)
“Kako je Giovannino, zvani Besposličar, putovao” (1973.)
"Gramatika fantazije" (1973.)
"Bio jednom jedanput barun Lamberto" (1978.)
"Skitnice" (1981.)
3 kadra Ispovijest
U Italiji je Gianni Rodari dugo ostao nepoznat kao pisac, a sebe je doživljavao samo kao novinara. Njegovo je ime postalo popularno prvenstveno zahvaljujući brojnim prijevodima na ruski jezik. Najbolji prijevodi Rodarijevih pjesama pripadaju Samuilu Marshaku. Tek nakon što su “Cipollinove avanture” prevedene na ruski 1953. godine, započeo je pobjedonosni pohod djela Giannija Rodarija svijetom. S vremenom su u piščevoj domovini, Italiji, Rodarijeve pjesme i bajke počele ulaziti u školske udžbenike.
Tijekom tri desetljeća književnog rada Gianni Rodari objavio je više od desetak knjiga za djecu – u poeziji i prozi.
Gianni Rodari mrzio je laž i licemjerje, a isto je učio i svoje čitatelje: "Čini mi se da su najopasniji neprijatelji čovječanstva lažljivci. Na svijetu ima stotine lažljivaca... Lažljivac je onaj tko kaže mir, ali u stvarnosti se zalaže za rat... Stvarno vjerujem u snagu istine... Istina je poput glasa pjevača - taj glas od kojeg drhte prozorska stakla." Upravo je taj glas Rodari obdario Gelsominu, a taj čarobni dar omogućio je dječaku da se odupre kraljevstvu Lažljivaca. U borbi za istinu, piščevo oružje je riječ. A Gianni Rodari savršeno je svladao ovo oružje.
Knjige Giannija Rodarija prevedene su na desetke jezika i poznate su u cijelom svijetu.
Godine 1970. spisateljica je nagrađena najčasnijom međunarodnom nagradom na području dječje književnosti - medaljom Hansa Christiana Andersena. Primajući nagradu, spisateljica je izjavila: "Mislim da bajke - stare i moderne - pomažu u razvoju uma. Bajke sadrže tisuće hipoteza. Bajke nam mogu dati ključeve za ulazak u stvarnost na nove načine. One otvaraju svijet dijete i naučiti kako ga transformirati..."
Upamtimo dobro ovu mudru lekciju veselog učitelja – Giannija Rodarija.
Tekst s 4 okvira
Rad sa zbirkom “Priče telefonom”
Senor Bianchi ima vrlo naporan posao. Putuje po cijeloj zemlji i prodaje lijekove ljudima. Ali svaku večer nazove kući i svojoj kćeri ispriča bajku. Telefonom. Evo ih - pred vama!
- Što mislite, zašto je autor zbirci dao takav naslov? Što misliš da ovo znači?
- Kako autor objašnjava pojavu “Telefonskih priča”?
- Zašto su te bajke bile vrlo kratke?
2. Tehnika “Čitanje sa zaustavljanjem”.
Bajka "Pitanja iznutra"
- Što mislite o čemu bi mogla biti ova bajka?
- Kako to misliš - iznutra prema van? U prijevodu - u novom, izmijenjenom obliku, ali uz očuvanje istih temelja, značajki (obično ironičnih.)
1. Jednom davno živio je dječak koji je volio postavljati pitanja.
-Jeste li ikada morali odgovoriti na mala pitanja "zašto"?
2. To, naravno, nije nimalo loše, naprotiv, čak je jako dobro kada čovjeka nešto zanima...
- Što sada mislite o junaku bajke?
- Zašto nitko nije mogao odgovoriti na herojeva pitanja?
- Što mislite kako će se dalje razvijati događaji?
Pogledajmo kako će se događaji dalje razvijati.
3. Ovako je dječak odrastao - svaki dan nekoliko desetaka pitanja...
- Kako je autor bajke objasnio razlog neuspješnih pitanja junaka?
- Zašto je sudbina "zašto naopako" bila tužna i besmislena?
- Po uzoru na pitanje “Zašto brkovi imaju mačku?” pokušaj smisliti nekoliko sličnih pitanja.
3. Tjelesne vježbe.
4. Čitanje po ulogama
Bajka "O mišu koji je jeo mačke"
Heuristički razgovor
5. Kviz “Bajke”
1. U kojoj zemlji žive najobrazovaniji ljudi? (“Zemlja bez uglova”). Objasnite zašto su oni najodgojeniji? (Nema uglova - nema sudara, sukoba).
2. Što je izgubio glavni lik bajke “Dječak rasejani”? (Dijelovi vašeg tijela).
3. U kojoj je bajci dječaku stol pao na glavu kada mu je odlučio polizati noge? ("Kuća sladoleda")
4. Iz koje je bajke dijalog?
“Koliko je teška suza?
- Ovisi čiji. Hirovitu je lakša od najblažeg povjetarca, a gladnom djetetu teža je od cijele zemlje...” (Bajka “Izmišljajmo brojeve”).
5. Kakva je bila kiša u bajci “Neviđena kiša”? Ili što? (Kiša slatkiša).
6. Tko je bio otac J. Rodarija? (Pekar, pekar)
7. Koji grad je varalica prodala frizeru? (Stokholm)
8. Kako se zvao policajac iz zemlje bez uglova? (Službenik reda)
9. Tko je preveo bajke G. Rodarija s talijanskog na ruski? (S. Ya. Marshak)
10. Tko je pomogao starom knjižničkom mišu da se sakrije od mačke? (pauk)
11. Ako su u Modeni brojali: “jedna, dvije, tri, četiri pičkice,” kako su onda brojali u Rimu? (naprtnjače, dvaneti, drantsy - porineti)
6. Okvir 5 “Testiraj se”
Provjerimo se
1. Zašto je nos pobjegao od junaka bajke “Nos koji bježi”? (Razlog se u finalu objašnjava samim odbjeglim organom: “Slušaj, ne čačkaj više nos. Ili si barem nokte odreži.”)
2. Poslušati ulomak iz bajke. “Kad je umrla, ljudi su pronašli njezinu bilježnicu. Otvorili su ga... a u njemu vidljivi i nevidljivi križevi. – ... Mora da je slavila svoja dobra djela. Koliko ih ona ima, očevi!” Što je zapravo junakinja zabilježila i kako se bajka zove? Pokušajte objasniti značenje imena. (Bajka "Pigalitsa". Junakinja je mala žena koja je primijetila kihanje svojih sugrađana. Mala je ne samo visinom, već i djelima).
3. Što je rak smislio u bajci “O rakovima”? Je li u pravu, po vašem mišljenju? (Rak je odlučio hodati ne unatrag, kao njegovi rođaci, nego ravno. Otac, majka i ljudi oko njega uvjeravali su ga da bude kao i svi ostali, ali „naš rak i dan danas hrabro korača naprijed i vjeruje u svoju ispravnost kako je vjerovao prvoga dana. A nama ostaje samo da mu od srca poželimo: „Sretan ti put!“ Autor očito odobrava izbor rakove životne pozicije).
4. Je li moguće da miš jede mačke? (Možda ako je ovaj miš knjižnični miš i jede slike u knjigama. Bajka “O mišu koji je jeo mačke”).
IV Refleksija. Uputa za domaću zadaću.
Čitajući knjigu J. Rodarija, shvatili smo da je riječ o piscu vrlo bogate mašte: bez obzira na bajku, postoji nova ideja. Nudim vam vježbe za razvoj vaše mašte kao domaću zadaću. Pročitajte naslove nekoliko bajki J. Rodarija i pokušajte sastaviti svoje bajke koristeći sljedeće naslove:
“Liftom do zvijezda”, “Mali kozmonaut”, “Prodavač kometa”, “Violet na polu”.

Dl

Jesenska matineja prema bajci “Cippolino” G. Rodarija.

Ved. Ne vrti se leptir, vrijeme leptira je prošlo

Ovaj žuti list pada poput ptice na krilo.

1 dijete Kiša pada po cijeloj zemlji, cesta je mokra....

Ima puno kapi na staklu, ali malo topline.

2 djece Breze spavaju u srebru, zelenilo borova svjetlije je

Jer vani je zlatna jesen.

3 dijete Opet je jesen, vjetar se zavitlao

Čudo pravo - sve je osvojila svojim bojama.

4sk. Pogledaj tepih, lišće na pragu

Šteta je samo što u jesen ima malo sunčanih dana.

5sk. Došao je šaljivi vjetar, tresući grane

I lišće pjeva pjesmu, sjećajući se ljeta.

6sk. Vjetar će se vrtjeti uz pjesmu kiše

Bacat će nam lišće pred noge

Tako lijepo da je vrijeme

Opet nam je stiglo čudo – jesen.

Izvodi se pjesma “JESEN”.

7 sk. U zlatnoj kočiji s razigranim konjem

Jesen je galopirala kroz šume i polja.

8sk. Dobra vještica promijenila je sve

Obojila je tlo jarko žutom bojom.

9sk. Jesen prebojava lišće dugim, tankim kistom

Crveno, žuto, zlatno, kako si lijepih boja lišće.

10sk. A vjetar je debele obraze napuhao, napuhao, napuhao

I puhao sam, puhao, puhao po šarenom drveću.

11 djece Lišće je bilo ispunjeno suncem, lišće je bilo natopljeno suncem

Napunili su se, postali teški, šuštali kroz grmlje

Skakali smo po granama.

Zlatni se vjetar vije, zlatna kiša šumi.

12 djece Sitna kišica rominja, šušti u lišću vrta

Sačekat ćemo kišu u kući i zapjevati joj pjesmu.

Izvodi se pjesma “KIŠA”.

13 dijete U gustoj mračnoj šumi pojavila se jesen

Koliko svježih češera imaju zeleni borovi?

14sk. Koliko grimiznih bobica ima planinski jasen?

Valovi su rasli točno na stazi.

15sk. Samo u vrtu stoji elegantna Kalinushka

Svojim zrelim bobicama privlači djecu.

Izvodi se kolo „KALINKA“.(djeca sjednu).

Dječaci izlaze.

1 mala Kućica za ptice je bila prazna, ptice su odletjele

Ni lišće na drveću ne stoji dobro.

2 mala Sunce je umorno, ti škrto griješ,

Žuto i grimizno lišće se vrti.

3 mala Naš jesenji vrt šušti i šušti

Na stazama su šarene hrpe.

Ved. Sakupiš lišće i doneseš mi ga u vazi.

Dječaci skupljaju lišće i " ples" Zatim su dječaci stavili lišće u vazu.

Djevojke izlaze, skupljaju rowan i staju u red.

1 dev. Vidim vitki planinski jasen u dvorištu

Smaragd na granama ujutro u zoru.

2 dev. Puno crvenih, zrelih i lijepih bobica

Skupite niz bobica za dušu

Rowan bobice su vrlo dobre.

3dev. Mi smo bobice - prijateljice, veseli smijeh

Zaboravio si nas u vrtu, smrznut ćemo se na vjetru.

4 dev. Brzo su dotrčali k tebi da nađu prijatelje.

Izvodi se ples “BOBICA”.

Ved. Nastavljamo divnu loptu, dolaze nam junaci bajke.

A evo i glavnog lika ove bajke.

CIPPOLINO izlazi.

Ja sam veseli Cipolino, odrastao sam u Italiji

Gdje sazrijevaju naranče i limuni i masline

Otac ima hrpu djece, bučnu obitelj:

Chipoleto, Chipocha, Chipoloto, Chipolocho

I naravno, ja.

Chipolino izvodi pjesmu(primjećuje Bundeva).

Chipol. Ujače Bundeve, dobro jutro.

Kakav je vaš posao, nije li teško graditi?

Bundeva. Da, malo po malo, ciglu po ciglu

Ali ima ih samo nekoliko, ali gdje ih mogu nabaviti?

(tikva gradi kuću od građevinskog materijala)

Chipol. I ugodit ću ti, gledaj

Dva potpuno nova, nosio sam ti ih, uzmi ih.

(daje bundevi dvije cigle)

Bundeva. Hvala Chipolino!

Izvodi se pjesma Tikva.

Princ Lemon izlazi.

Ja sam mirisni princ limun, vrijedan u svako godišnje doba

Stranac iz uvoza, pogledajte ga samo!

(okrene se i opazi Bundekinu kuću).

A-a-!!! Oh….!!! Stražari! Stražari!

Odmah ovdje! Što je to! Tko se usudio!

Tko je dopustio da se na mojoj zemlji gradi vikendica?

Gle, kakvu je kuću uništio!

Pitam te zašto trepćeš očima?

Ili ne razumijete tko vam se obraća?

Ja sam, princ Lemon...

Hajde, stražari, izađite i povedite sve odmah!

Izvodi se gardijski ples.

1 stražar Mi smo sigurnost - bravo! Vrlo jaki borci!

Mi štitimo limun, vrlo smo strogi.

2 čuvar U-dva, u-dva, nemoj da ti se vrti u glavi

Ne razbolimo se, ne razbolimo se, zaštitimo limun.

Otac Chipolino istrčava i trči do Limona.

Otac Ch. Vaša Visosti, Vaša Visosti!

Poštedi svog prijatelja bundevu, nije naučio zakone

Sagradio je malu kuću i nikoga nije zakinuo.

(u to vrijeme Chipolino pritrčava i svom snagom ciglom udara princa Lemona po glavi)

Limun. A-ja-ja-ja! boli, razbojniče, ah-ya-ay!

Sitnica, svi u zatvor, sve ih zgrabite

Uhvatite sve, sve ću ih objesiti……………

Au, kako je to bolno! (bježi).

Ved. Stražari bez razumijevanja zgrabe oca Čipolina

Ujak Bundeva i odvodi ih u zatvor

A u to vrijeme kreće potjera za Chipolinom (juri ga po dvorani).

Ali tada u Chipolino dotrči njegov prijatelj Radishka.

Rotkvica izlazi.

Rotkvica. Chipolino, što se dogodilo? Čuo sam vrisku ovdje!

Chipol. Tata i ujak Bundeva su odvedeni u zatvor.

Rotkvica. Oh! Zašto im je kuća smetala?

Oh! Gadni princ limun!

Ova kuća je vrlo mala i neugledna

Sada ćemo ga pokriti granama i cvijećem.

I prekrijte ga suhim lišćem.

Hej, lišće se vrti i pada na kuću.

Izveden ples s lišćem(na kraju plesa djeca pokrivaju kuću lišćem).

Chipol. Moram spasiti svog tatu, osloboditi ga iz zatvora.

Rotkvica. Znam što da radim (šapuće mi na uho)

(tada Radishka i Chipolino odlaze)

Ved. U međuvremenu su se u kući grofice Vishen odvijali tečajevi plesa.

Malom grofu Višnji grofice su užasno dosadne.

Stalno ga nečemu uče.

Ples “Menuet” izvodi se u paru.(na kraju plesa postavljaju se stol i stolica).

Grofica Višnja 1 Ples je gotov, idemo na matematiku.

Broji, sjedni, leđa ravna, nemoj se pogrčiti, Bože moj

Evo vašeg prvog zadatka. Ruke sa stola.

Grofica Višnja 2 Na tanjuru je 6 zrna graška, u čaši su dva zrna graška

Pogledaj bolje. Brojite koliko zajedno.

grof Višnja. Teta, kako sam umorna, davno sam ih prebrojala.

Grofica Višnja 1 Pa koliko odgovoriš (pojede jedno zrno graška)

grof Višnja. Pa, osam, osam, mogu li u šetnju!

Grofica Višnja 1 Ne, moramo provjeriti i izračunati...

To nije u redu, grofe......vrlo ste odsutni duhom

Sestro, daj mi jednostavniji zadatak.

Grofica Višnja 2 Evo jabuka na tanjuru (3 komada).

Što ako pojedem jedan? Računati.....

grof Višnja. Ostala su dva, pa što ćeš brojati!

(Grofica Višnja 1 uzima jabuke s tanjura i počinje grickati svaku)

Grofica Višnja 1. Ne, moramo ponovno provjeriti…………

Vidite grafikon! Ti ne znaš ništa.

sramim se zbog tebe. Danas ste kažnjeni!

Ved. U međuvremenu je vrtlar Kaktus dobio novog

Glazbeni disk. On je vrlo muzikalan cvijet.!!!

Kaktus utrčava.

Zdravo! Pozdrav prijatelji! Kako ste me prepoznali?

Pa, naravno, to je kaktus, ja! pozdravi me!!!

(svi plješću)

Donio sam ti cool disk, i garantiram glavom

Čim on počne svirati, svi će skočiti sa svojih mjesta, znam!

Počet će plesati, plesati i pozivati ​​jedni druge.

(daje disk)

Grofice Višnje, grofe Višnje! Poslušajte disk!

Grusha mi ga je dao. Izađi, izađi……….

Zaplešimo od srca!!!

Grofica Višnja 2 Oh! Zaplešimo!

Sve povrće i voće, brzo ovamo.

Molimo instalirajte ovaj disk. Ples ples! hura!

Izvodi se disko od povrća. (Aram Zam Zam).

(nakon plesa ostaju Radish, Chippolino i grof Maxim).

grof Višnja. Cippolino, umoran sam. Pa, kamo si pobjegao?

Mogao bih ti sve ispričati u dvorcu. I zašto trebamo trčati u vrt?

Chipol. Nitko nas ovdje ne može čuti.

Slušajte svi moju naredbu!

Ušuljajmo se noću u spavaću sobu

Sigurno možemo preuzeti ključ!

Rotkvica. Prince Lemon će spavati, mi ćemo se popeti na krevet

Uzmimo ključ ispod jastuka i tiho ga iskrademo!

grof Višnja. A limun će se odjednom probuditi i okupiti stražare oko sebe.

A odvest će nas i iza rešetaka!

Chipol. Oh, grofe Višnji, sad vas se stvarno sramim!

Jeste li stvarno kukavica, grofe???

grof Višnja. Nisam kukavica, ali se bojim.

Rotkvica. Sve će nam uspjeti, naći ćemo se ovdje za sat vremena.

(djeca bježe).

Ved. Nisam vam rekao, ali ključ zatvora se čuva blizu kreveta u spavaćoj sobi princa Lemona. I naši hrabri prijatelji odlučili su ga oteti kako bi oslobodili svo zatočeno povrće i voće, i, naravno, ujaka Bundevu i oca Chipolina. Grof Cherry se ušuljao u dvorac princa Lemona i ukrao ključ zatvora. I Chipolino je otvorio bravu dok je Radishka promatrao stražare. Posao je obavljen, oslobodili su svoje prijatelje i trče ovamo.

Ulaze Chipolino, Radish i Uncle Pumpkin.

Otac Ch. Dragi moj Chipolino! Kako si završio ovdje sam?

Moj dragi, ljubazni sine. Bila sam tako zabrinuta za tebe!

Bundeva. Neće biti izgubljen bez nas, on je vrlo odrastao momak.

Kako ste uspjeli pobijediti limun?

Ipak je on sila bez presedana?

Rotkvica. Oh, čujem da se Lemon probudio, otvorio oči i protegnuo se.

(djeca bježe).

Pojavljuje se limun(zijeva i primjećuje da nedostaje ključ).

Limun. Ključ je nestao, nevolja, nevolja! O moja kisela glavo!

Šta mi je, bolesna sam, mršavim pred očima

(puca balone)

Pomoć, pomoć od starenja, spasi

Gušim se, zaspim, nestajem, nestajem!!!

Ved. Ne brini, Lemon. I zimi ćeš nam biti od velike koristi. Stavit ćemo te u staklenku, napuniti je šećerom, zatvoriti poklopac i piti čaj s tobom i nećeš se uopće razboljeti.

Ved. I povrće je počelo plesati! Pustite nam glazbu!!!

Izvodi se polka “PRIJATELJI”.

Ved. Tu naša jesenja bajka završava.

Svaka vam čast, pozdravljam vas gosti.

Spremite se za zimu - zima,

Ona je odmah iza ugla!!!

Pregled:

Scenarij za priredbu posvećenu djelu Giannija Rodarija

Tema: “Negdje, jednom davno, u dalekoj zemlji.”

Ciljevi : upoznati s djelima D. Rodarija;

Upoznati djecu s radom D. Rodarija;

Učitelj, nastavnik, profesor.

Dana 23. listopada 1920. godine (dakle, prije koliko godina?) u malom talijanskom gradiću Omegna, gdje “sazrijevaju naranče i limuni i masline, smokve i tako dalje,” rođen je dječak kojeg su nazvali Giovanni. Danas je njegovo ime vjerojatno svima poznato. Pisao je prekrasne knjige, bajke, pjesme i priče. Ime ovog pisca je Gianni Rodari.

Prvi učenik izlazi i čita bajku na talijanskom:

“Cipollino era figlio di Cipollone e aveva sette fratelli: Cipolletto, Cipollotto, Cipolluccio e cosi di seguito, tutti nomi adatti ad una famiglia di cipolle...”

Učitelj, nastavnik, profesor.

Zvuči dobro. Ali krenimo od početka, sada na ruskom. Također zvuči dobro, znaš.

Drugi učenik čita isti odlomak na ruskom:

“Cipollino je bio Cipolloneov sin. I imao je sedam braće: Cipolletto, Cipollotto, Cipolloccia, Cipolluccia i tako dalje - najprikladnija imena za poštenu čeljad luka.

Bajka "Cipollinove avanture" proslavila je ime Giannija Rodarija u cijelom svijetu.

5 učenika izlazi u "odijelima od luka" i čita poeziju.

1. Svi smo mi odrasli u vrtnim gredicama.

Jako smo siromašni.

Zato imamo zakrpe

Jakne i hlače.

2. Gospoda u sjajnim šeširima

Obilaze nam dvorište.

Očito je naš miris luk

Preoštro.

3.I siromašni nas visoko cijene.

Ne na cijeloj zemlji

Kutak gdje nećeš naći

Luke je na stolu!

4. Poznat u cijelom svijetu

Obitelj žarulja:

(izgovori njihova imena jedno po jedno)

Cipolluccia, Cipolletto,

Cipollocchio, Cipollotto,

I, naravno, ja (Cipollino)

Učitelj, nastavnik, profesor.

Cipollino nas poziva u nevjerojatnu zemlju, gdje su svi stanovnici bili slični nekoj vrsti povrća ili voća. Bajka je pročitana, Prisjetimo se njenih junaka.

Učitelj objavljuje križaljke.

1. Upravitelj i domaćica gospodin (Tomato).

2.Majstor Grape po zanimanju...(postolar).

3.Učiteljica glazbe prof..(Kruška).

4.Tko je čuvao kućicu Tikvinog kuma u šumi? (Borovnica).

5.Grofičina sluškinja Višnja..(Jagoda).

6. Kako se zvao princ koji je vladao zemljom? (Limun).

1. Poznati detektiv Mr.. (Mrkva).

2.Indijski filozof u zoološkom vrtu..(Slon).

3. Jedan od rođaka grofica Cherry Duke..(Mandarin).

4. Kako se zvao debeli rođak grofice Cherry Orange? (barun).

5.Kako se zvao Cherryin učitelj? (Petrushka).

6.Veliki pas čuvar..(Mastino)

Učitelj, nastavnik, profesor.

Da ste u ovoj zemlji, na kakvo biste povrće ili voće izgledali?

Učenici izlaze i govore.

1. Cipollino je dječak od luka - veseo, veseo, inventivan. Došao je kod nas, u Rusiju, odnosno tada u Sovjetski Savez početkom 50-ih. I već od nas krenuo je na put oko svijeta, ponijevši sa sobom ime osobe kojoj je, zapravo, zahvalio svoje rođenje - ime talijanskog pisca Giannija Rodarija.

2.Pisac? Tada, 50-ih, sam Rodari još se nije tako nazivao. Svjetska slava, milijuni primjeraka knjiga, visoke književne titule i nagrade (uključujući nagradu Hans Christian Andersen) - sve ga je to čekalo naprijed.

3. A do rođenja “Cipollina” bio je samo novinar za “Unitu”. Tako su se zvale novine talijanskih komunista. Bio je i komunist. Postao je to tijekom Drugog svjetskog rata u redovima Talijanskog pokreta otpora.

4. Rodari je bio dosljedna i uvjerena osoba. Uvjereni da sloboda, jednakost i bratstvo nisu prazne riječi, da je radni čovjek najviši rang na svijetu.

5. On, sin pekara i sluškinje, rano je ostao siroče i rano počeo sam zarađivati ​​za kruh, u to je bio siguran u svojim djelima.

Dramatizacija pjesme “Kako miriše zanat”».

1 student.

Svatko ima nešto za raditi

Poseban miris:

Pekara miriše

Tijesto i pečenje.

2 student.

Pokraj stolarije

Ideš u radionicu, -

Miriše na strugotine

I svježa ploča.

3 student.

Miriše na slikara

Terpentin i boja.

Miriše na staklar

Kit za prozore.

4student.

Vozačka jakna

Smrdi na benzin.

5 student.

Radnička bluza

Strojno ulje.

6 student.

Miriše na slastičara

Muškatni oraščić.

7 student.

Doktor u ogrtaču-

Ugodan lijek.

8 student.

rastresita zemlja,

Njiva i livada

Miriše seljački

Hodanje za plugom.

9 student.

Riba i more

Miriše kao ribar.

Svi složno

Samo besposlica

Uopće ne miriše.

1 student.

Bez obzira koliko mirišeš

Bogati lijenčina

Vrlo nebitno

Miriše, ljudi!

Učitelj, nastavnik, profesor.

Gianni Rodari je imao puno sreće sa svojim prevoditeljima. Samuel Yakovlevich Marshak u članku “Zašto sam prevodio pjesme Giannija Rodarija” napisao je: “Samo oni pjesnici koji žive zajedničkim životom s narodom sposobni su skladati pjesme dostojne stajati uz narodne pjesme i brojati rime. Gianni Rodari mi se čini takvim pjesnikom. U njegovim pjesmama čujem zvonke glasove djece koja se igraju na ulicama Rima, Bologne, Napulja.” Marshak ne samo da ih je sam čuo, nego je i dopustio da budu predstavljene milijunima čitatelja.

Učenici izlaze i čitaju pjesmu:

Piazza Giovanni Mastai Ferretti.

Djeca se kupaju u mlazu fontane.

Ljudi rone u vodu na Piazzale Rome.

A u blizini prolazi trolejbus.

Čini se da će krcati trolejbus puknuti.

Ljudi u trolejbusu su jako ljuti.

Gledaju kroz prozore, kao da prijete:

“Hej, drolje! Ne znaš plivati!"

Ali ispod odjeće, mokre od vrućine,

Čitam nešto drugačije u dušama ljudi.

Nešto živo bije tajno

U svačijem srcu, ispod jakne.

Odrasli misle: “O, mali vragovi!

Ljeto je utočište za tvog brata.

Moramo pisati u ministarstvima,

Umjesto da spustiš hlače

I ispirati se u bazenu kao djeca,

Na trgu starog Mastai Ferretija.

Učitelj, nastavnik, profesor.

Upravo je Sovjetski Savez postao polazište s kojeg je započela svjetska slava Giannija Rodarija. Od vremena i domovine pisca - u Italiji, Rodarijeve pjesme i bajke počele su se uvrštavati u školske lektire.

Koja još djela Giannija Rodarija poznajete?

Učitelj, nastavnik, profesor. (dramatizacija)

Ljudi, vjerujete li u duhove? Pa onda poslušajte priču...Ovi jadni duhovi

Bilo je duhova na planeti Bort, mnogo duhova. Jeste li živjeli? Ne, ispravnije bi bilo reći - bijedno su egzistirali. U ponoć su izašli iz svojih skrovišta i razišli se po cijelom planetu kako bi prestrašili Borthiane.

Ali Borthianci ih se nisu nimalo bojali. Bili su to pametni ljudi, a kad bi ih sreli, smijali bi se dok ne bi nestali, crvenjeli od srama.

Na primjer, neki duh počinje zveckati lancima (zvuk lanaca, kada jedan od Borthijanaca odmah viče:

5.-Hej, dušo, bolje podmaži lance! Jako škripe!

A drugi će duh početi, primjerice, iz sve snage mahati svojom bijelom plahtom. A jedan od Bortijana, najvjerojatnije neki dječak, dovikne mu:

6.-Pa, zašto se motaš tamo? Dovucite plahtu ovamo i brzo je stavite u perilicu. Krajnje je vrijeme da ga stavite u pranje.

Do jutra su se duhovi vratili u svoja skrovišta, potpuno preplašeni, izgubljeni duhom i žaleći se jedni drugima:

1.-Vrag zna što se događa! Možete li zamisliti što mi je rekla jedna gospođa koja je sjedila na balkonu i uživala u svježini noći? "Vidi", kaže, "zakasnit ćeš!" Je li vam sat spor?"

2.- A ja? Gurnuli su mi poruku! A znate li što u njemu piše? (Čita) “Dragi gospodine dušo! Kad završite šetnju, zatvorite vrata. Sinoć si je ostavio otvorenu i mačke lutalice su ušle u kuću i popile mlijeko moje mace.”

3.- Nema poštovanja prema duhovima!

1.-Bez poštovanja!

2.-Moramo nešto učiniti!

3.-Što, na primjer?

4.Najmudriji duh

Dragi prijatelji! Ne možete ništa učiniti! Nećemo više plašiti Borthiane! Nikada! Navikli su na našu buku, znaju sve naše trikove. Ne, nemamo više što raditi ovdje.

1.-Što znači "ovdje"?

4.- Želim reći - na ovoj planeti. Moramo je ostaviti..

2.-Pa da, završiti na nekom planetu gdje žive samo komarci i muhe!

4.-Ne, gospodo, znam jedan prikladan planet.

3.- A kako se zove?

4.-Zove se Zemlja. Od jedne vjerne i pouzdane osobe saznao sam da na Zemlji žive milijuni djece koja o nama jedva govore...

Nije pošteno! Mi smo prvi pitali! Odgovor!

Mi smo duhovi sa planete Zemlje. Odletimo odavde, jer nas se ovdje više nitko ne boji.

A kamo letiš?

Na planet Bort. Rekli su nam da tamo ima nekoga da plaši.

Nesretnici jedni! Dakle, znajte ovo: napustili smo ovaj planet upravo zato što duhovi tamo više nemaju što raditi!

Dovraga, što možemo učiniti?

Udružimo se i potražimo neki planet na kojem žive kukavice. Ne postoji li barem jedan takav planet u cijelom Svemiru?

Pa, naravno, to je ono što trebate učiniti!

I tako su i učinili. Bortovski i zemaljski duh ujedinio se, malo zagunđao i nestao u dubini svemira.

Učitelj, nastavnik, profesor.

Pjesma je iz filma "Čarobni glas Gelsomina".

Pogodite po kojem je djelu snimljen ovaj igrani film i kako se zove junak koji pjeva ovu pjesmu.

Izložba crteža.

Na ilustracijama koje su nacrtali učenici saznajte djela Giannija Rodarija.


MBOU "Sargatskaja Oš"

Scenarij događaja,

posvećen 95. obljetnici rođenja talijanskog književnika

GianniRodari

za učenike paralelnih 2. razreda

Pripremila: učiteljica razredne nastave,

Kobylina Oksana Vladimirovna

Sargatskoe-2015

Ciljevi: upoznati s djelima D. Rodarija; upoznati djecu s radom D. Rodarija;

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 1.) Dobar dan, divni čitatelji. Tako je svoju djecu nazvao čovjek koji danas puni 95 godina. Ime ovog velikog pripovjedača iz Rima je Gianni Rodari.

(Slajd 2.) 23. listopada 1920. u malom talijanskom mjestu Omeña , tamo "gdje sazrijevaju naranče, i limuni, i masline, i tako dalje", rodio se dječak, koji je dobio ime Giovanni. Danas je njegovo ime vjerojatno svima poznato. Pisao je prekrasne knjige, bajke, pjesme i priče.

Grigorieva A. “Kako se rađaju bajke”

Želiš li znati,

Kako se rađaju bajke

Kako doći do njih

Bez ikakve natuknice?

Bajke su posvuda

Žive skriveno

U bilo kojem predmetu

Okružujući nas.

Čak iu običnoj stolici.

Samo često

Čvrsto se skrivajući

I skrivaju se od naših pogleda.

Kao princeza Aurora.

Zbogom vilinski prinče

Neće probuditi uspavanu ljepoticu...

I veliki pjesnik

Neću ulaziti u tajnu

I on će nam otkriti stvarni život.

A onda se pojave bajke -

Samo,

Bez ikakve naznake...

Dudnik E.

( slajd 3.) " SA ipollino era figlio di Cipollone e aveva sette fratelli: Cipolletto, Cipollotto, Cipolluccio e cosi di seguito, tutti nomi adatti ad una famiglia di cipolle..."

Učitelj, nastavnik, profesor.

Priča je na talijanskom i dobro zvuči. Ali krenimo od početka, sada na ruskom. Također zvuči dobro, znaš.

Rodina N.

“Cipollino je bio Cipolloneov sin. I imao je sedam braće: Cipolletto, Cipollotto, Cipolloccia, Cipolluccia i tako dalje - najprikladnija imena za poštenu čeljad luka.

Učitelj, nastavnik, profesor.

Bajka "Cipollinove avanture" proslavila je ime Giannija Rodarija u cijelom svijetu.

Odlazi 5 učenika2 "B" razred u “lukovim odijelima”, čitajući poeziju.

1. Svi smo mi odrasli u vrtnim gredicama.

Jako smo siromašni.

Zato imamo zakrpe

Jakne i hlače.

2. Gospoda u sjajnim šeširima

Obilaze nam dvorište.

Očito je naš miris luk

Preoštro.

3.I siromašni nas visoko cijene.

Ne na cijeloj zemlji

Kutak gdje nećeš naći

Luke je na stolu!

4. Poznat u cijelom svijetu

Obitelj žarulja:

(izgovori njihova imena jedno po jedno)

Cipolluccia, Cipolletto,

Cipollocchio, Cipollotto,

I, naravno, ja (Cipollino)

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 4.) Cipollino nas poziva u nevjerojatnu zemlju, gdje su svi stanovnici bili slični nekoj vrsti povrća ili voća. Bajka je pročitana, Prisjetimo se njezinih junaka rješavajući zagonetke.

Shikhova D., Ivochkina A., Margolina A., Belyaeva V., Alekseev V.

Učitelj, nastavnik, profesor.

Da ste u ovoj zemlji, na kakvo biste povrće ili voće izgledali?

Učenici izlaze2 "A" razred , kažu.

1.Cipollino - dječak - luk - veselo, veselo, inventivno. Došao je kod nas, u Rusiju, odnosno tada u Sovjetski Savez početkom 50-ih. I već od nas krenuo je na put oko svijeta, ponijevši sa sobom ime osobe kojoj je, zapravo, zahvalio svoje rođenje - ime talijanskog pisca Giannija Rodarija.

2.Pisac? Tada, 50-ih, sam Rodari još se nije tako nazivao. Svjetska slava, milijuni primjeraka knjiga, visoke književne titule i nagrade (uključujući nagradu Hans Christian Andersen) - sve ga je to čekalo naprijed.

3. A do rođenja “Cipollina” bio je samo novinar za “Unitu”. Tako su se zvale novine talijanskih komunista. Bio je i komunist. Postao je to tijekom Drugog svjetskog rata u redovima Talijanskog pokreta otpora.

4. Rodari je bio dosljedna i uvjerena osoba. Uvjereni da sloboda, jednakost i bratstvo nisu prazne riječi, da je radni čovjek najviši rang na svijetu.

5. On, sin pekara i služavke, rano je ostao siroče i rano počeo sam zarađivati ​​za kruh, bio je siguran u to, zapisao je u svojim djelima.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 5.) Otac je umro kada je dječak imao 9 godina. Otac - Giuseppe Rodari - jako je volio životinje. Jednog dana, dok je spašavao mačića koji je bio mokar na kiši, prehladio se i tjedan dana kasnije uginuo od upale pluća.

Za obitelj su došli teški dani. Kako bi prehranila obitelj, majka se s djecom preselila u svoje rodno selo i zaposlila se kao sluškinja u bogatoj kući.

Tko zna, možda je upravo u očevoj pekari budući pisac prvi put naučio “koje je boje zanat”, a kasnije, mnogo godina kasnije, o tome je napisao divnu pjesmu:

Evo pred vama bijeli pekač
Bijela kosa, obrve, trepavice.
Ujutro ustaje ranije od ptica...

Pisac ima još jednu sličnu pjesmu.

2 "B" razred “Kako mirišu zanati?».

1 student.

Svatko ima nešto za raditi

Poseban miris:

Pekara miriše

Tijesto i pečenje.

2 student.

Pokraj stolarije

Ideš u radionicu, -

Miriše na strugotine

I svježa ploča.

3 student.

Miriše na slikara

Terpentin i boja.

Miriše na staklar

Kit za prozore.

4student.

Vozačka jakna

Smrdi na benzin.

5 student.

Radnička bluza

Strojno ulje.

6 student.

Miriše na slastičara

Muškatni oraščić.

7 student.

Doktor u ogrtaču-

Ugodan lijek.

8 student.

rastresita zemlja,

Njiva i livada

Miriše seljački

Hodanje za plugom.

9 student.

Riba i more

Miriše kao ribar.

Svi složno

Samo besposlica

Uopće ne miriše.

1 student.

Bez obzira koliko mirišeš

Bogati lijenčina

Vrlo nebitno

Miriše, ljudi!

Učitelj, nastavnik, profesor. Rodari i njegova dva brata, Cesare i Mario, odrasli su u rodnom selu svoje majke, Varesottu.

Mali Gianni je pisao poeziju, volio je crtati i sanjao je da bude umjetnik. Gianni Rodari također je želio postati glazbenik te je čak naučio svirati staru violinu. Sanjao je da postane proizvođač igračaka i želio je izmisliti neobične, smiješne igračke.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 6.) Gianni Rodari je morao studirati ne u redovnoj školi, već u teološkom sjemeništu - tamo su ne samo poučavali djecu siromašnih, već su ih i besplatno hranili i odijevali. Učenje u sjemeništu bilo je neobično dosadno. “U školi smo bili prisiljeni raditi tako zamorne stvari da bi čak i krava mogla izgubiti strpljenje”, prisjećao se Gianni Rodari mnogo godina kasnije. Ali sjemenište je imalo knjižnicu, a mali Gianni mogao je čitati mnoge prekrasne knjige koje su mu budile maštu i davale mu snove.

Sa sedamnaest godina postao je ovlašteni učitelj, svršeni sjemenište.

Gianni Rodari je nakon završene bogoslovije bio prisiljen otići raditi kako bi pomogao obitelji. Postao je učitelj osnovne škole u lokalnim seoskim školama. Volio je raditi s djecom, volio je smišljati smiješne i poučne priče za svoje učenike, privlačio učenike na samostalno stvaralaštvo.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 7.) Godine 1939. slušao je predavanja iz filologije na Sveučilištu u Milanu. Tijekom Drugog svjetskog rata (1939.-1945.) G. Rodari odlazi na frontu, gdje gubi dvojicu prijatelja, a njegov brat Cesaro završava u logoru. Zbog lošeg zdravlja Gianni je otpušten iz službe. I postaje članom Pokreta otpora protiv nacista.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 8.) Rodari je 1948. postao novinar za novine L’Unita i počeo pisati pjesme o djeci moderne Italije, često slične dječjem folkloru.

2 "B" razred. Pjesme o Italiji

Piazza Giovanni Mastai Ferretti.

Djeca se kupaju u mlazu fontane.

Ljudi rone u vodu na Piazzale Rome.

A u blizini prolazi trolejbus.

Čini se da će krcati trolejbus puknuti.

Ljudi u trolejbusu su jako ljuti.

Gledaju kroz prozore, kao da prijete:

“Hej, drolje! Ne znaš plivati!"

Ali ispod odjeće, mokre od vrućine,

Čitam nešto drugačije u dušama ljudi.

Nešto živo bije tajno

U svačijem srcu, ispod jakne.

Odrasli misle: “O, mali vragovi!

Ljeto je utočište za tvog brata.

Moramo pisati u ministarstvima,

Umjesto da spustiš hlače

I ispirati se u bazenu kao djeca,

Na trgu starog Mastai Ferretija.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 9.) Godine 1951. Rodari je objavio svoju prvu zbirku pjesama “Knjigu veselih pjesama” i svoje najpoznatije djelo “Čipollinove avanture”. No, u domovini je Veliki Pripovjedač dugo ostao nepriznat i malo poznat pisac. Godine 1953. objavljen je ruski prijevod “Cipollina”, nakon čega je ovo besmrtno djelo steklo veliku popularnost na području bivšeg SSSR-a, gdje se godišnje ponovno tiska u milijunskim nakladama. Tvorac ove nevjerojatne poučne priče za najmlađe, od 1952. godine, više puta je posjetio Sovjetski Savez, gdje je dočekan s toplinom i ljubavlju. Skroman i sramežljiv, Gianni Rodari bio je nevjerojatno sretan što je upoznao sovjetsku djecu i kreativne ličnosti koje su se prema autoru odnosile s velikim poštovanjem i poštovanjem. No, u njegovom vedrom, nasmijanom pogledu čitala se gorčina i ogorčenost što je u svojoj domovini, Italiji, ostao nepriznat pisac.

Gianni Rodari, veseo, veseo, neiscrpan i vrlo ljubazan pripovjedač, dao je djeci mnogo nesvakidašnjih priča s kojima se mogu igrati, kao sa šarenim loptama.

Dudnik E. Kravchenko E.

KAKO NASTAJU BROJEVI

Idemo s brojevima?!

hajmo! Hajde, ja sam prvi! Skoro jedan, skoro dva, skoro tri,

skoro četiri, skoro pet, skoro šest...

Ovi brojevi su premali. Slušaj moje. Jedan super milijun milijardi! Osam milijuna! Jedno iznenađenje i jedno nevjerojatno!

Samo misli! I mogu smisliti cijelu tablicu množenja! Evo pogledaj!

Tri puta jedan - Paolina i Martin!

Tri puta dva - ukusna halva!

Tri puta tri - brzo obriši nos!

Tri puta četiri - čokolada, najukusnija na svijetu!

Tri puta pet – opet sam pogriješio!

Tri puta šest - gladan sam!

Tri puta sedam - nikad ne jedem juhu!

Tri puta osam - nema na čemu!

Tri puta devet - Svijet suzama ne vjeruje!

Tri puta deset - ništa ne teže!

Brzo mi reci koliko košta ovaj medenjak?

Dvaput ću ti "nabiti uši"!

Koliko je daleko odavde do Milana?

Tisuću kilometara novih, jedan kilometar jako starih i sedam čokolada!

Koliko je teška suza?

A ovo je drugačije. Suza hirovitog dječaka teža je manje od vjetra. Suza gladnog dječaka teža je od cijele Zemlje!

Je li to bila jako duga bajka?

Previše!

Idemo konačno iznijeti još nekoliko brojeva. Znate li što misle u Modeni? Jedan-i-jedan, dva-dva, tri-tri-tri, četiri medenjaka i pete panjeva.

A ja ću brojati, kao u Rimu. Razik, dvazik, treci bazen, pa onda racunaj kako znas...

Igra. Ples trešanja.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 10.) Godine 1952. Gianni Rodari je napisao i objavio zbirku pjesama “Vlak pjesama” i novu, ništa manje izvanrednu bajku “Pustolovine Plave strijele”.

1959. – Objavljen je “Gelsomino u zemlji lažljivaca”.

1960. – zbirka “Pjesme na nebu i na zemlji”.

1962. – zbirka “Priče telefonom”.

1966. – zbirka “Torta na nebu”.

Igra. Sagradite kuću za strica bundevu.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 11.) Sva Rodarijeva djela na ruski je preveo Samuil Marshak. Na fotografiji su Gianni Rodari i Samuel Marshak.

Učitelj, nastavnik, profesor.

(Slajd 12.) Godine 1970. Gianni Rodari dobio je počasnu međunarodnu nagradu - medalju Hansa Christiana Andersena.

Krajem 1970-ih J. Rodari je bio teško bolestan, a ipak je smrt Velikog Pripovjedača 14. travnja 1980. bila neočekivan i strašan udarac za mnoge njemu bliske ljude. Potomci velikog talijanskog pripovjedača Giannija Rodarija naslijedili su neprocjenjivo nasljeđe u prekrasnim stihovima, punim besmislica, razumljivim samo dječjoj mašti i smiješnim bajkama.

Bio je on, Gianni Rodari, koji je doveo hrabrog i dobrog Cipollina u naše domove, dao nam je priliku da čujemo prekrasan glas Gelsomina, koji uništava zidove zatvora, u njegovoj bajci predano štene Button pretvara se u živog pas, au drugoj bajci dječak Marco, putujući svemirom na drvenom konju, završio sam na planetu božićnih drvaca, gdje nema straha ni zamjeranja. Međutim, ako govorimo o svim junacima knjiga talijanskog pripovjedača, onda ni jedna stranica u časopisu neće biti dovoljna. Zato je bolje čitati Rodarijeve knjige, a njihovi junaci postat će vam pravi prijatelji za cijeli život!

Nagrađivanje učenika za prethodno raspisani natječaj za crtanje “Fantazije senjora Radarija”

Korišteni izvori

Biografija Giannija Rodarija –

Dyakova Lyudmila. Pripovjedač koji je sagradio palaču od sladoleda. –

Myaeots Olga. Gianni Rodari -

Gianni Rodari -



Povezane publikacije