z-ээс x өгүүлбэрийг ялгах. Сэдэв: g-k гийгүүлэгчийг ялгах

Хичээл 1

Хичээлийн зорилго:

§ K ба G дууны сонсголын ялгааг хөгжүүлэх;

§ K, G авиаг K, G үсэгтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх;

§ фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

§ Үгийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;

§ анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

§ өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал

1. Шүлэгт Г авиа хэдэн удаа гардаг вэ? Зөөлөн G авиатай үгийг олоорой.

Олон зууны турш өөр хоорондоо

Г, К хоёр эв найртай амьдар

Мөн К гомдоохгүй,

Түүнийг Г-ээр солих үед

Гаднах төрхөөрөө гахайтай төстэй юу вэ?

Тэгээд тэр нэг хөл дээрээ зогсож байна.

Зүрх сэтгэлээрээ санацгаая -

Энэ бол бахархал, энэ бол уйтгар гуниг.

G-ээр эхэлсэн бүх үгс хэрэгтэй -

Тэд ярианд маш их хэрэгтэй байдаг!

Би эндүүрэхгүй байх гэж бодож байна -

G - тагтаа шиг,

G - галуу шиг.

G - мөөг, вандуй, жигнэмэг,

хот, газ, декантер, сонин.

Шүлэгт К авиа хэдэн удаа гардаг вэ? Зөөлөн К авиатай үгсийг нэрлэ.

K - кино театр, компот, котлет,

Ном, будаг, чихэр,

Нэхсэн тор, хөлөг онгоц, халим - Чи сонсож байна уу?

K - хаа сайгүй сонсогдож байна!

Туулай, тахиа, муур, муур,

Мөн байцаа, төмс,

Хошоонгор, какти, агч,

Мөнх ногоон кипарис.

Viburnum бут, хуш мод,

Өө, бид ямар өгөөмөр хэлтэй юм бэ!

Т.Синицина

Бид танд сануулж байна!

G дуу нь чанга, дуу хоолой нь үүсэхэд оролцдог, дууны утас чичирдэг. Хүзүүн дээрээ алгаа тавивал чичиргээ мэдрэгдэнэ.

2. Өөрийгөө туршиж үзээрэй! Дууг харьцуулах:

§ Алгаа хүзүүндээ тавь. Чичиргээ мэдрэгдвэл чичрэх нь дуугарах чимээ, чичиргээгүй бол уйтгартай.

§ Чихээ алгаараа таглаж, дуут Г авиа, дуугүй К авиаг дууд.

Эхлэгч ярианы эмч нарт туслах.

"Эдгээр дуугүй хоолойтой хүмүүс"

Хүүхдэд фонетик-фонемик хэл ярианы хомсдолд тохиолддог хамгийн түгээмэл эмгэгүүдийн нэг бол гийгүүлэгчийг дуугүй, дуут гэж ялгахад бэрхшээлтэй байдаг нь нууц биш юм. Хүүхэд хосолсон гийгүүлэгчтэй үгсийг зөв дуудаж чаддаг боловч өөр хүний ​​ярианд тэдгээрийг тодорхойлоход бэрхшээлтэй байдаг.

Эсэргүүцэх дуу авиа бүхий үгийн дарааллыг давтах хамгийн энгийн тест нь энэ асуудлыг нэн даруй илрүүлдэг.

Энэ согогийг засах нь дуу хоолойны үйл ажиллагаа алдагддаг хамгийн бага дисартрит өвчний улмаас хүндрэлтэй байж болно.

Ийм эмгэгтэй ажиллахын тулд ярианы эмч нь эсрэг талын дуу чимээг ялгахын тулд олон тооны лексик материалыг сонгож, хүүхдийн үйл ажиллагааны сонирхлыг хадгалахын тулд янз бүрийн тоглоомын арга техникийг ашиглах ёстой.

Миний санал болгож буй тэмдэглэлүүд энэ сэдвээр дэд бүлэг, бүлгийн болон ганцаарчилсан хичээлүүдийг бэлтгэхэд хамтран ажиллагсаддаа тусална гэж найдаж байна.

Хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: "Үг, өгүүлбэрт үндэслэн K - G дууг ялгах."

Зорилго:

  1. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх: хүүхдүүдэд K, G дууг чихээр ялгахыг заа.
  2. Фонемийн дүн шинжилгээ хийх үйлдлийг бий болгох: үгэнд фонемийн байрлалыг мэддэг байх.
  3. Үгийн төгсгөлд К, Г гийгүүлэгчийг бичих дүрмийг хүүхдүүдэд зааж сурга.
  4. Хэл ярианы сэтгэл зүйн үндсийг хөгжүүлэх: харааны шугаман санах ойг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • сэдэвт зураг: морь, чоно, цонх, банзал, мөөг, хөл, зүү, ном, хүү, охин, тэшүүр, бөмбөрцөг, харандаа, шоо, зүүлт, ширээний тоглоом, гладиоли; хүүгийн зураг, охины зураг;
  • K, G үсэг байхгүй үгс бүхий картууд;
  • өгүүлбэрийг дуусгах хос үгс бүхий картууд;
  • "Мөөг, жимс түүж буй ойд хүүхдүүд" сэдэвт зураг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын үе шат.

Даалгавар: пароним үгсийн жишээг ашиглан дуу авианы зөв дуудлагын утгыг харуул.

Миний ач хүү Илюша өөр хотод амьдардаг бөгөөд чам шиг хоёрдугаар ангид сурдаг. Өчигдөр тэр над руу залгаад:

"Би хоёр дахь нүд рүү очдог. Энэ муурыг сургах нь маш хэцүү байдаг. Би саяхан нэг зорилго тавьсан. Яс руу ир, бид царцдас руу явна."

Та нарын хэд нь Илюшагийн ярьж байгааг ойлгосон бэ?

Би яаж зөв хэлэх ёстой вэ?

Илья ямар дууг андуурдаг вэ? (K ба G)

Тэр дууг буруу дуудах үед үг юу болсон бэ? (Тэд утга санаагаа өөрчилсөн.)

Та яагаад дуу авиаг зөв дуудах хэрэгтэйг одоо хэн хэлэх вэ? (Ингэснээр биднийг ойлгож, бодлоо илэрхийлэх боломжтой болно).

2-р шат: Зааварчилгаа.

Зорилго: К, Г авианы хэллэгийг тодруулах, тэдгээрийн ижил төстэй байдал, ялгааг харуулах.

Ярианы эмч: Өнөөдөр бид Илюшагийн андуурсан дууг харьцуулж, ялгаж сурах болно.

Гэхдээ эхлээд ямар дуу чимээ байгааг санацгаая? (Эгшиг ба гийгүүлэгч)

Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Бид ямар дуу авиаг харьцуулж, ялгах вэ? (K ба G).

K. авианы талаар юу мэддэгээ санацгаая (Энэ бол гийгүүлэгч авиа юм).

Тэгээд яагаад? (Аманд бөглөрөл үүссэн)

Бүгдээрээ хамтдаа энэ авиаг дуудаж, уруул, хэлнийхээ байрлалыг мэдэрцгээе. (Хүүхдүүд болон ярианы эмч нар үүнийг чангаар хэлдэг.)

Агаарыг чөлөөтэй гаргахад юу саад болж байна вэ, түүний замд юу саад болж байна вэ? (Хэлний ар тал нь тагнайтай хавсарч, агаар гарахаас сэргийлдэг. Иймээс агаар нь чимээ шуугиантай эвдэрдэг).

Энэ дууг гаргахыг минь сонс. Хэн нэгэн дууг сонссон уу? (Үгүй).

Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ? (дүлий)

Бүгдээрээ Г авиаг дуудаж, тайлбар өгье. (Г авиа нь эгшиг юм. Амны хөндийн бөглөрөл байдаг - хэлний ар тал нь нуман хаалгатай, тагнайтай хамт хаагдаж, агаар нэвтрэхээс сэргийлдэг).

K болон G дуунууд ямар төстэй вэ? (Хоёр дуу авиа нь гийгүүлэгч, хоёр авиаг дуудах үед саад бэрхшээл нь хэл юм)

Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (G дууг дуугарна).

3. Фонемик шинжилгээ: К, Г авиаг ялгаж, үгэнд эзлэх байр суурийг тодорхойлох.

Ихрүүд Коля, Галя нар төрсөн өдөртэй болжээ. Тэдэнд бэлэг авчирсан боловч залуус тэднийг хольж хутгав. Хүүхдүүдэд бэлгийг нь ялгахад нь тусалцгаая! Хэрэв нэр нь G дуутай бол энэ нь Галягийн бэлэг, хэрэв К бол Колягийн бэлэг юм.

Хүүхдүүд объектын зургийг ангилдаг - тэшүүр, бөмбөрцөг, ном, ном, харандаа, ширээний тоглоом, гладиоли, шоо.

4. Шугаман санах ойг хөгжүүлэх дасгал.

А) - Коля юу бэлэглэснийг надад хэлээч? (тэшүүр, ном, харандаа, шоо.)

Галя юу бэлэглэсэн бэ? (бөмбөрцөг, ном, ширээний тоглоом, гладиоли).

B) - Зурган дээрх нэр нь К, Г авиаг агуулсан объектуудыг ол

Самбар дээр зураг тавьсан: Ойд байгаа хүүхдүүд мөөг, жимс түүж байна.

Нэр нь К авиаг агуулсан бүх объектыг нэрлэнэ үү.

Нэр нь Г авиаг агуулсан бүх объектыг нэрлэнэ үү.

4. Үгэнд К, Г авиаг ялгах.

Бид бэлгийг ялгахдаа ямар дуу чимээг хайж байсан бэ? (K ба G)

Бид дуу чимээг хэрхэн бүртгэдэг вэ? (Ка, Гэ үсэг)

A) Объектын зураг дээр тулгуурлан: Дүрсэлсэн объектын нэрс (морь, чоно, цонх, хормой, мөөг, хөл, ном, зүү) -ийн нэрийг үгээр бичнэ.

Фонемийн шинжилгээний үйлдлийг бүрдүүлэх.

Эхний зургийг нэрлэ. Та ямар дуу чимээ гаргадаг вэ? Та энэ дууг хаанаас гаргасан бэ? (үгийн эхэнд, төгсгөлд, голд)

Үр дүнг дэд бүлгийн хамт чанга шалгана.

B) Карт ашиглах: үгэнд алга болсон үсгийг оруулна уу.

Дөрвөн үгийн аль нь сондгой болохыг тааварлаарай (жишээ нь, бүгд К авиатай, нэг нь Г авиатай).

Гүзээлзгэнэ, усан үзэм, тахиа, хүүхэлдэй.
Зүү, тагтаа, зураг, галуу.
Хурга, үхэр, зүүлт, гимнастикчид.
Бульфич, сагс, цаас, уул.
Солонго, гар, товчлуур, цасан хүн.
Хөхөө, жимс, тоть, вандуй.

B) - Би үгсийг хэлэх болно, та зөвхөн K дууг сонссон газраа давтах болно.

Далиа, мэлхий, багш, бичээрэй, удахгүй, төмс, тахиа, цаас, кино театр.

D) G авиаг агуулсан үгсийг давт:

Берри, дуу, инээ, ачаа, шаазгай, гич, гунигтай бай.

D) Бид "Дууг солих" тоглоом тоглоно.

К авиаг G болон эсрэгээр сольж дэвтэртээ үгсийг бич.

Та юу хийх вэ? (Хүүхдүүд зааврыг давтах ёстой тул ярианы эмч зааварчилгаа ойлгомжтой эсэхийг шалгана).

Мөшгих цаас бол хайрга, хонхорхой бол мэнгэ, түрс бол зүү, Галина бол вибурнум, дуу хоолой бол баяжуулалт юм.

Юу болсныг хэлээч. Үгсийн утгыг тайлбарла.

E) Хариултуудыг бичнэ үү:

Маш олон хувцаслалт, маш их няцралт.
Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ?
(Байцаа)

Толгойгүй, гэхдээ малгайтай.
Нэг хөл, нөгөө нь гуталгүй.
(Мөөг)

Улаан сарвуу
Тэд өсгийг чинь чимхэж,
Эргэж харалгүй гүй.
(Галуу)

G) Өгүүлбэрүүдийг гүйцээж, утга учиртай үгсийг сонго.

Хөлбөмбөгийн тоглогч гоолдсон...
Хурц...
(Зорилго, тоо)

Хулгана асар том тарианы нүхийг нүх рүү чирнэ...

Өвлийн улиралд цэцэрлэгт хүрээлэн цасаар дүүрдэг ... (царцдас, гулсуур)

Хүүхдийн хоолой сонсогдов...

Тэд застав дээр ирлээ ...

Нохой хазаж байсан ... (зочин, яс)

5. Дуудлага хийх дүрэм:

Үгийн төгсгөлд байгаа “G” авиа дүлийрч, “К” авиа сонсогдоно.

Эндээс харахад та зөвхөн сайн сонсохоос гадна дүрмийг мэддэг байх хэрэгтэй! Мэдээд зогсохгүй хэрэгжүүлж сур.

1) Г, К гийгүүлэгчийн дараа эгшиг гарч ирэхээр үгсийг өөрчлөх (амаар):

төмөр - индүү
жалга - жалга
зангиа - зангиа
хадлан - өвс хадлан
эрэг - эрэг
гутал - гутал

2) Бид үгэнд ямар үсэг бичдэг вэ?

Босгон дээр цас орж байв.
Муур өөрөө бялуу хийжээ.
Энэ хооронд би баримал хийж, жигнэж,
Бялуу нь горхи шиг урсав.
Өөрийнхөө бялууг хий
Цаснаас биш - гурилаас.

3) Тоглоом "Хэн хамгийн түрүүнд барианд хүрэх вэ?"

Самбар дээр хоёр сурагч үгийн төгсгөлд алга болсон K, G үсгийг оруулж, дүрмийг тайлбарлаж, шалгалтын үгийг сонгох ёстой.

Хэл ярианы эмчилгээний үр дүн.

Бидний хичээл ч дууслаа. Өнөөдөр хичээл дээр юу хийснээ хэн надад хэлж чадах вэ?

Та яагаад дуу авиаг зөв дуудах хэрэгтэй байна вэ? (Утга, өөрөөр хэлбэл таны бодлыг үгээр зөв ойлгож, дамжуулах).

Өнөөдөр бид ямар дуу авиаг харьцуулж, ялгасан бэ? (K ба G).

"К" дууг дүрслэх (гийгүүлэгч, дуугүй)

"G" авиаг дүрслэх (гийгүүлэгч, дуут)

Үгийн төгсгөлд байгаа үсгийг хэрхэн шалгах вэ?

Анги дахь хүүхдийн ажлыг үнэлэх.

Топоркова Е.М.
өндөр мэргэшсэн ярианы эмчилгээний багш,
GBOU №1995 дунд сургууль Москва

Урд талын ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

« Дууны ялгаа [G]-[K]»

Боловсролын:дуу авиаг ялгаж сурах[G] - [K]; дуу чимээг тодруулах[G] - [K] бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд; эдгээр дуу авианы акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах, харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах; бичгээр G - K үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах:фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:фонемик анализ, синтезийн үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харааны ойлголт, сэтгэлгээ, сонсгол, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, картууд - тэмдэгтүүд, хүүхэд бүрт бичсэн даалгавар бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

I.Зохион байгуулах цаг:

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Ойн захад, өндөр мөчир дээр

Өглөө хөхөө: "КО-КОО, КОО-КО, КОО-КОО!" Гэж дуулдаг.

Шар элсэнд гол урсдаг,

Хөхөө чанга дуугаар: "КУ-КУ, КУ-КУ, КУ-КУ!"

GA-GA-GA - галуу дуугарах,

Би гэр бүлээрээ бахархаж байна

Загас, галууны хувьд

Би хайсаар байгаад хангалттай харж чадахгүй байна.

II. Дууны акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах [G] - [K].

Надад хэлээч, [G] авиа нь гийгүүлэгч үү эсвэл эгшиг үү? Яагаад?

Дуутай эсвэл дуугүй юу? Яагаад?

[K] авиа нь гийгүүлэгч үү эсвэл эгшиг үү? Яагаад?

Дуутай эсвэл дуугүй юу? Яагаад?

Энэ нь [G] - [K] дууг хослуулсан гэсэн үг юм.

III. Фонемик ойлголтыг бий болгох, фонемик анализ, синтезийн үйлдлүүд.

    бусад дуу авианы дунд өгөгдсөн дуу байгаа эсэх/байгааг тодорхойлох.

Заавар 1:

[G] бусад дуу чимээний дунд:

G, k, n, m, p, g, l.

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] бусад дуу чимээний дунд:

Г, к, н, м, п, к, л.

    үе дэх өгөгдсөн авиа байгаа/байгааг тодорхойлох.

Заавар 1:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[G] үг хэллэгээр:

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] үг хэллэгээр:

Га-ка-га-ха-ого – уку – йгы.

    үгэнд өгөгдсөн авиа байгаа/байхгүй эсэхийг тодорхойлох.

Заавар 1:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[G] үгээр:

Заавар 2:

Дууг сонсохдоо тэмдгийн картыг харуул[TO] үгээр:

Тоглоом - түрс - зорилго - тоо - тоглоом - түрс.

    Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлно уу:

Заавар 1:

Дууны байршлыг олох[G] :

СОНИН, ЭВЭР, АККОРИНА, ТАГтаа, СОЛОНГО, ГАЛ, МӨӨГ, ҮҮР.

Заавар 2:

Дууны байршлыг олох[TO] үгээр хэлж, машинуудад тараана:

ГАХАЙ, ГОЛ, ХАВДАР, ЧУЛУУ, ЦОНХ, ШҮҮШ, БАЙЦА, ЧОНО.

    GA эсвэл KA дутуу үеийг оруулна уу (бөмбөг шидэх амаар):

Зааварчилгаа:

Би бөмбөг шидэж, үгийн нэг хэсгийг нэрлэхэд, та дутуу GA эсвэл KA үеийг оруулна уу:

ДУ...(ГА), РУ...(КА), ГЭХДЭЭ...(ГА), ДОРО...(ГА), ГОР...(КА), ВИЛ...(КА), оньсого. ..(КА), РАДУ...(ГА), ВЕТ... (КА), РО...(ГА), БЭЛ...(КА), ВЕРЕВ...(КА), ОТВА... (GA).

IV. Физик минут:

Бид хөлөө дэвсдэг

Бид алгаа ташиж байна

Бид толгой дохилоо.

Бид гараа өргөдөг

Бид бууж өгдөг

Тэгээд бид толгойгоо эргүүлнэ.

В. Г - К үсгийг бичгээр ялгах.

1. Үгийг 2 бүлэгт хуваах (бичгээр):

Зааварчилгаа:

1-р баганад G үсэгтэй үгсийг, 2-р баганад K үсэгтэй үгсийг бичнэ.

ЦАЙЗ, ТООСГО, ГҮН, НОГООМЫН ЦЭЦЭРЛЭГ, ДЭЭД, НАР ШАТАХ, ДЭЛГҮҮР, ҮСЭР.

2. Алга болсон GA эсвэл KA үеийг (бичгээр) оруулна уу:

Зааварчилгаа:

Алга болсон GA эсвэл KA үеийг үгэнд оруулна уу.

- ХООСОН, ... - ЗЕТА, ... - ТЕР, ... - УУРЛАГА, ... - ЛИТКА, ... - ПЭЛ, ... - НАВА, ... - РАНДАШ.

VI. Хичээлийн хураангуй:

Ярианы эмч: Бид ямар дуу авиаг ялгаж сурсан бэ? Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?

Зорилго:

1. Оюутнуудын аман болон бичгийн ярианы G-K гийгүүлэгчийг ялгах чадварыг бэхжүүлэх;

2.

3.

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5.

Тоног төхөөрөмж:дохионы карт, соронзон хальсны бичлэг, цоолбортой карт, "Хулгана айсан" гэсэн бичигтэй карт, 2 цаасан дугуй.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулах цаг.

II. Бүрхэгдсэн материалыг давтах . Та сүүлийн хичээл дээр ямар дуу авиатай ажилласан бэ? Дуу авианы шинж чанар (гийгүүлэгч, K - дуугүй, G - дуут). Эдгээр дуу авианы хэллэгийн ижил төстэй болон ялгаатай талууд юу вэ?

Тоглоом "Захидал алдагдсан."

Алдагдсан үсгүүдийг үгээр олоорой.

Ora...orka book...and doro...a

...зүүдэндээ загас...овик...ошка...ам.

үгүй...болон Ни...ита...рокодил.

III. Бүрхэгдсэн материалыг бэхжүүлэх.

1. Үе дэх G-K авиаг ялгах.

Үгүүдийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: эхнийх нь G, хоёр дахь нь K.

KY, KO, GI, GYA, KYO, AGA, AKA, GAK, KACH.

2. Үгээр G-K ялгаа.

1) соронзон хальсны бичлэг ашиглан дохионы карттай ажиллах.

Гашуун, уруул, чанга, жижиг, Сагаган, хөх, халуун, улаан, сайхан, гүн, баян хуур, будаа, тууз, сүү, сонгино, хот, дуу хоолой, хонгор, сайн.

2) Хаана илүү олон үг байдаг вэ (зүүн эсвэл баруун дугуйнд)? Цагийн зүүний дагуу болон эсрэг чиглэлд унш, гэхдээ үргэлж дараалан унш.

(Хариулт: баруун талд - элс, шүүс, хадах, нүд; зүүн талд - хусуур, соно, усан онгоцны зогсоол

Тайлбар толь бичгийн ажил: нүд, код.

3) Г, К гийгүүлэгчийн ард эгшиг гарахаар үгсийг өөрчил.

ТӨМӨР - ТӨМӨРИЙН АЛХ -

НАВЧ - ЭРЭГ -

жалга - халхавч -

Зангиа - гутал -

HACK - ЦАГ -

4) Байцаалтанд нэг үгээр хариул. Хариултуудыг бичиж, G, K-ийн доогуур зураасыг өөр өөр оо ашиглан зур.



Асуултууд:

Тэмээний нуруун дээр юу байгаа вэ?

Сүлжээ хэлбэрээр олсоор нэхсэн савлуурын төрлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Талхыг огтолсны дараа ширээн дээр юу үлдэх вэ?

Аадар борооны үед юу дуугардаг вэ?

Хотын ногоон байгууламжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Температурыг хэрхэн хэмждэг вэ?

Лавлах үгс: овойлт, гамак, үйрмэг, аянга, парк, термометр.

3. Өгүүлбэр дэх G-K ялгаа.

a) Утгад нь тохирсон үгсийг сонгон өгүүлбэрүүдийг гүйцээнэ үү.

зочин-яс Нохой хаздаг ....

Пүрэв гарагт тэд бидэн дээр ирнэ ...

Слайд царцдас Гриша талханд дуртай....

Даваа гарагт анги бүхэлдээ...

Галина-вибурнум цэцэрлэгт цэцэглэдэг ....

Катягийн найзын нэр...

түрс тоглоом. Хашаанд нэг сонирхолтой зүйл болж байв....

Хар нь маш хэрэгтэй....

Өгүүлбэрийг унш.

б) Цоохор карттай ажиллах: Г, К үсэгтэй үгсийг тохирох утгатай өгүүлбэрт оруулна.

Өнөөдөр хичээл дээр бид ____________ таамаглав.

Хүчтэй салхи үлээж, __________ аянга дуугарав.

______________ ойд хашгирч байна.

Галя зургийг _____________ өнгөөр ​​будна.

Ойд залуус цагаан __________, боловсорсон ___________ цуглуулав.

Бороо зогсч, нар __________.

Өгүүлбэрүүдийг уншиж, өгүүлбэрийн үндсэн хэсгүүдийг нэрлээрэй.

Ярианы эмчилгээний физик минут.

4. Холбогдсон ярианы G-K ялгаа.

Дурсамжаас ирсэн захидал. Түүхийг сонсоорой. Үүнийг санаж байхдаа бичээрэй.

Хулгана айж байв.

Хулгана зах руу явав. Хулгана бяслаг худалдаж аваад цүнхэндээ хийв. Түүнийг гэртээ буцаж ирэхэд анхны од гэрэлтэв. Хулгана ой дундуур гүйв. Тэр харанхуйд төөрөв. Гэнэт хулгана модны завсраар гэрэлтэж буй хоёр нүдийг хараад, хулгана айж, хожуулын доогуур шувтлав. Нар мандах үед хулгана байшингийнхаа цонхноос айж байгаагаа мэдэв.

Бичсэн түүхийг уншина уу.

IV. Хичээлийн хураангуй. Та ангид юу сурсан бэ?

Ярианы эмчилгээний хичээлийн төлөвлөгөө №41

Сэдэв: Ж-Ш гийгүүлэгч үсгүүдийн ялгаа.

Зорилго:

1. Оюутнуудад аман болон бичгийн ярианы Ж, Ш гийгүүлэгчийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх;

2. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. Дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх, сайжруулах;

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5. Санах ой, сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үгийн хүснэгт, мнемоник төхөөрөмжүүдийн хүснэгт, даалгавар бүхий бие даасан картууд; зураг: цох, бөмбөг, царсны боргоцой, малгай, мэлхий, бах, бялуу, лийр, мэлрэг цэцэг, хаш, машин, дугуй, юу ч биш, галош, үхрийн нүд.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулах цаг.

II. Бүрхэгдсэн материалыг давтах.

Та сүүлийн хичээл дээр ямар дуу авиатай ажилласан бэ? Дуутай эсвэл дүлий гэж нэрлэнэ үү. Эдгээр дуу авианы хэллэгийн ижил төстэй болон ялгаатай талууд юу вэ?

Тоглоом "Үгийг хэл".

Та эдгээр дуу авианы аль нэгтэй үгийг сонгох ёстой.

Энэ юун шаржигнах юм бэ, энэ юун хяхтна вэ? Михаил хөлбөмбөг тоглодог

Энэ ямар төрлийн бут вэ? Тэгээд гоол оруулсан...(GOAL).

Хэрхэн хямрал байхгүй гэж?

Хэрвээ би... (БАЙЦА). Усан онгоцууд далай дээр хөвж байна,

Сэлүүртэй хүмүүс...(СЭЛҮҮР).

Дугуй, үйрмэг, цагаан.

Тэр тариан талбайгаас ширээн дээр ирээд бургасны нахиа хагарч уналаа.

Үүнийг бага зэрэг давслаарай. Голын эрэг дээр шөнөдөө мөс хагардаг.

Эцсийн эцэст үнэн амттай ... (ТӨМС). Мөн үүрийг цаг алдалгүй хийдэг

Салбарууд дээр эхнийх нь ... (ROOKS).

Манай цомгийг хэн будах вэ?

За, мэдээжийн хэрэг... (ХАРАНГА).

III. Шинэ материалтай танилцах.

1. Дуу чимээ тусгаарлах.Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? (ЦОХ, БӨМБӨГ) сэдвийн зураг дээр үндэслэсэн үгсийн эхнээс. Эхний дууг сонгоно уу. Дууны шинж чанар. (Хоёр дахь дуутай ижил төстэй ажил).

2. Дуу авианы хэллэгийг тодруулах, тэдгээрийн ижил төстэй байдал, ялгааг тогтоох.

3. Дуу авианы хэллэгийг тэдгээрийн график дүрслэлтэй харьцуулах.



Энэ үсэг өргөн байна аа, өтгөн нь сайн байна!

Энэ нь цох шиг харагдаж байна Эргэн тойрон - мөн үсэг - Ш!

Үүний зэрэгцээ энэ нь гарцаагүй цох юм

Энэ нь шуугиан дэгдээх болно: J-J-J.

4. J-SH-ийн ялгаа.

A) үг хэллэгээр(үгийн хүснэгт).

1) Үгүүдийг хосоор нь унш. Эдгээр хос үеийг ямар үсэг ялгаж байгааг надад хэлээч.

ЖА-ША ЖУ-ШУ ША-ЖА ШУ-ЖУ

ЖО-ШО ЖИ-ШИ ШО-ЖО ШИ-ЖИ

2) Үе, авианы хослолыг сонс. Зөвхөн гийгүүлэгчийг бичнэ үү.

ЖА, ШИ, ША, ЖИ, ШУ, ШУ, ЖО, ШО, ШТА, ЖДА, ШТУ, ХҮЛЭЭД, ХҮЛЭЭЖ, ЯВСАН, ЖНЭ, ШТЫ, ШТИ, ЖНИ.

Үсгийн тоог тоолж, аль үсэг илүү байгааг тодорхойл.

3) Үгийн мөрүүдийг сонс. Тэдгээрийг ижил дарааллаар давт. Үүнийг бичээрэй.

жа-ша-жу жу-шу-жу жа-ша-жа-ша

ша-жа-ша шу-жу-шу ша-жа-ша-жа.

б) Ж, Ш-г үгээр ялгах.

1) Үгийн дуудлага худалдаа. Үетэй үгэнүүдые бодоод (болжор, халуун, хатгуур г.м.); SHA үгтэй - бөмбөг, малгай...

2) "шат". Ж, Ш гэж эхэлсэн үгсийг хүлээн зөвшөөр.

ШУР ӨХ

ТӨМӨР ДЭГҮЙ ТОГЛОЖ БАЙНА

ТОГОГЧ ЯАРАЛТАЙ БАЙНА

3) Үе алгадах.Үг сонсох, үгэнд орсон үений тоог алгаараа алгадах.

шуугиан, цох, бах, малгай, үслэг дээл, гишгүүр, чимээ шуугиан, шуугиан, дэггүй, явган зорчигч, хурдан, харуул, арьс, цүнх, хөндлөнгөөс оролцсон, дунд, унага, баавгай, сургууль, тарган.

4) Хос үгсийг авиа, утгаараа харьцуул. Эдгээр хос үг ямар авиагаар ялгаатай болохыг хэл. Үг бүрээр амаар өгүүлбэр зохио.

БӨМБӨГ-ХАЛУУН Дэггүй-ХАТГАХ

ШАВЛ-УУЧЛААРАЙ чих-ПУЗЖИ

5) Зургийг хар. Зургийн нэрэнд Ж, Ш авиа байгаа, хаана байгааг тодорхойл.

Зургийн ойролцоо жагсаалт: царсны мод, малгай, мэлхий, бах, бялуу, лийр, мэлрэг цэцэг, хаш, машин, дугуй, юу ч биш, галош, үхрийн нүд.

6) Үгэнд алга болсон ZHI эсвэл SHI үеийг оруулна. Эдгээр үгсийг бич. Үгсийг бичихийн өмнө ZHI-SHI үсгийг давт.

7) Хоёр баганад үг бичих (өөр өөр пастад):

ЦОНХ, тогоруу, овоохой, СИСК, Наран шарлагын газар, сараана, лампшад, малгай, аяга, цүнх.

1-р баганын үгсийг хоёр дахь баганад уншина уу.

V) Өгүүлбэрт Ш, Ж ялгах.

1) Ж, Ш үсэгтэй дутуу үгсийг өгүүлбэрт оруулна.

Намагт шаржигнан ...

Миша сүү уусан ...

Эмээ нь амттай жигнэдэг...

Муур барьж авдаг ...

Жуулчид ус зөөдөг...

Лавлах үгс: аяга, бялуу, мэлхий, хулгана, колбо.

Өгүүлбэрийг унш. Өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийг ол.

Ярианы эмчилгээний физик минут.

G) Холбогдсон ярианд ялгах Ж - Ш.

Картуудтай ажиллах. Текстүүдийг уншиж, цээжилж, санах ойгоос нь бичиж ав. (Оюутан бүр бие даасан даалгавар бүхий картыг хүлээн авсны дараа агуулгыг уншиж, цээжилдэг. Дараа нь картыг эргүүлж, санах ойгоос бичнэ. Ажлаа хийж дууссаны дараа картыг дахин эргүүлж, бичсэн зүйлийн зөв эсэхийг шалгана. Нэмж дурдахад карт нь нэмэлт даалгавар агуулдаг).

Картын дугаар 1

Нууцлаг

Өгсөх нь мод, уруудах нь морь юм.

Оньсого тааж, хариултыг бичээрэй. ZHI, SHI хэрхэн бичихээ санаарай.

Картын дугаар 2

Тэд адилхан

Гацуур нь зараа шиг харагдаж байна:

Зараа зүүгээр хучигдсан байдаг ба гацуур мод ч мөн адил.

Үгийн төгсгөлд гийгүүлэгчийг хэрхэн шалгаж болохыг санаарай.

Картын дугаар 3

Нууцлаг

Асаалттай мөргарч ирсэн хөл.

Чи бөгсгүй.

Би тэдэнд хүрсэн бага зэрэг

Эвэрүүд дахин нуугдав.

Оньсого тааварлаарай. Тодруулсан үгсийг тестийн үгтэй тохирно.

Картын дугаар 4

Гэр бүл

Хулгана оруулна уу аяганогоон.

Бага зэрэг будаа хийсэн шар будаа.

Арваад хүүхэд бий

Оройн хоол хүлээж байна

Тодруулсан үгс хэрхэн бичигдсэнийг анхаарч үзээрэй. Эдгээр үгсийг үе шаттайгаар бич.

Картын дугаар 5

Нууцлаг

Надад гурав байна найз охид,тус бүр нэгтэй аяга,

Миний бүх найз охидод хэдэн аяга байдаг вэ?

Оньсого тааварлаарай. Хариултаа бичнэ үү. Текстээс тодруулсан үгсийн тестийн үгсийг олоорой.

Картын дугаар 6

Нууцлаг

Энэ нь манай гуа талбайд ургадаг,

Та үүнийг огтолмогц шүүс урсаж,

Энэ нь шинэхэн, чихэрлэг амттай,

Энэ нь гэж нэрлэгддэг...

Оньсого тааварлаарай. FRESH гэдэг үгэнд тестийн үгийг сонго. Тодруулсан үг хэрхэн бичигдсэнийг анхаарч үзээрэй. Үүнийг үе шаттайгаар бичнэ үү.

IV. Хичээлийн хураангуй. Та ангид юу сурсан бэ?

Ярианы эмчилгээний хичээлийн төлөвлөгөө №42

3-р ангид ярианы эмчилгээний хичээл

Сэдэв. Ялгаварлах Г-К үг, өгүүлбэрээр.

Зорилго:

1.

2.

3.

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

[G] - [K] дууг ялгаж сурах;

бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд [G] - [K] дууг тодруулах;

бичгээр G - K үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах:

Боловсролын:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Оньсого таавар:

Дуу [K]:

Би бол бялуу, би коридалис.
Хаана-хаана! - Би товчхон хашгирав.
Би хашгирч, гудамж сонсдог:
Тэр өндөглөдөг ... (Тахиа)

Дуу [G]:

Хөлөө хавчихыг хичээдэг,
Би түүнийг замаас хөөж:
"Зайл! Би чамаас айхгүй!"
"Га-ха-ха!" - инээв... (галуу)

Тэднийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Шувууны аж ахуй)

Бид яагаад тэдгээрийг гар хийцийн гэж нэрлэдэг вэ? (Тэд хүмүүсийн хашаанд амьдардаг, хүмүүс тэднийг асардаг).

Үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр бид G-K үсэг, дуу авиаг ялгах болно.

II. Гол хэсэг.

Дууны акустик-артикуляторын шинж чанарыг тодруулах [G] - [K].

G - K авиаг харьцуулж, тэдгээр нь ямар төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг хэлье.

Хүзүүн дээрээ гараа тавь. Г дууг хэл.

Дууны артикуляцийн профайлыг хараарай - уруул нээлттэй, шүд нь нээлттэй, хэл нь тагнай дээр байрладаг бөгөөд агаарт саад тотгор үүсгэдэг, дуу хоолой сонсогддог.

G дуу нь гийгүүлэгч, хатуу, дуу авиа юм.

K дууг хэл.

Дууны үе мөчний профайлыг хараарай - уруул нээлттэй, шүд нь нээлттэй, хэл нь тагнай дээр хэвтэж, агаарт саад тотгор үүсгэдэг, дуу хоолой нь сонсогддоггүй.

К дуу нь гийгүүлэгч, хатуу, уйтгартай.

Энэ нь [G] - [K] дууг хослуулсан гэсэн үг юм.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах: тоог бич.

Хэл ярианы эмч оюутнуудад дуут авиатай үеийг хэлдэг. Залуус нь уйтгартай гийгүүлэгчтэй үеийг нэрлэж, бичих ёстой.

Га-ка, го-ко, гу-ку, ги-ки

G-K авиатай цэвэр хэллэгийг дуудах.

Ха-га-га - галуу нугад гарч ирэв.

КА-ка-ка - манай мод өндөр.

Явах - Би хэнтэй ч уулзахгүй.

Ко-ко-ко - урсгалтай усанд сэлэх нь амархан

Гу-гу-гу - нугад маш олон зөгий

Ку-ку-ку - Катя гурил асгав.

Алга болсон GA эсвэл KA үеийг оруулна уу. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй.

ДУ...(ГА), РУ...(КА), ГЭХДЭЭ...(ГА), ДОРО...(ГА), ГОР...(КА), ВИЛ...(КА), оньсого. ..(КА), РАДУ...(ГА), ВЕТ... (КА), РО...(ГА), БЭЛ...(КА), ВЕРЕВ...(КА), ОТВА... (GA).

ӨӨРИЙГӨӨ ШАЛГААРАЙ

Биеийн тамирын дасгал.

Жишиг үгсийг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээж, k -g-ийн доогуур зур.

Сүү нь шингэн, цөцгий нь ……………..

Бөөрөлзгөнө нь чихэрлэг бөгөөд viburnum ……………..

Гол горхи нарийхан, гол нь ……………..

Хамтдаа дуулах сайхан ч …………….. тусад нь.

Лавлах үгс: _ядарсан, _оркая, _өргөн_ая, _воровит.

Диск дээрх эсрэг утгатай үгсийг сонгоно уу.

Үгсийг хосоор нь r эсвэл k оруулан бич.

уй гашуу - баяр баясгалан

цэвэр байдал - шороо

баян - ядуу

нар мандах - нар жаргах

чанга чимээгүй

Үгэнд g эсвэл k үсгийг оруулна уу.

Самбар дээрх үгсийг хосоор нь зохио.

кора - уул

тоо - зорилго

слайд - царцдас

ул мөрний цаас - хайрга

Текстийн түвшинд дуу авиаг ялгах.

Текстийг уншиж, алга болсон G эсвэл K үсгийг оруулна уу.

Нохой ясыг нь хазаж байна. Пүрэв гарагт... остууд манайд ирнэ. Гриша талханд дуртай ... орка. Даваа гаригт бүх анги ... orca руу явав. Хашаанд нэг сонирхолтой, бас...ра болж байв. Маш ашигтай хар ба...ра. Алина цэцэрлэгт цэцэглэж байна. Катягийн найзыг ... Алина гэдэг.

III Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ангидаа ямар дуу авиатай ажилласан бэ?

Эдгээр дуу чимээг тайлбарла.

Нэмэлт даалгавар

1. Үгийг сонсож, г эсвэл авиатай үеийг нэрлээрэй руу.

б) түрс, зүү, нуга, Игорь, тоглоом, цонх, гал, нуга, гол

2. Г, к үсэгтэй үеийг бич.

a) Галя, Коля, Гуля, муур, тагтаа, уруул, нударга, хэсэг, жин, Хера, кино театр, алхах

б) мөөг, муруй, дэл, дулаацах, дээвэр, лийр, шажигнуур, ир, цавуу, хашгирах

в) ханцуйгаа, жимс жимсгэнэ, анхаарал халамж тавих, туслах, худалдан авах, үсрэх, хуаран хийх

г) солонго, хөл, хөл, гутал, зүү, салфетка, гар, мөчир, тор

3. Хос үгийг авиа, утгаараа харьцуул. Эдгээр үгс ямар авиагаар ялгаатай вэ? Үг бүрээр амаар өгүүлбэр зохио.

гулсуур - царцдас зочин - ясны гадас - зорилго тодорхойлох цаас - хайрга

trot - мэнгэ түрс - зүү Галина - viburnum дуу хоолой - чих

4. Үгсийг сонс. Тэдний диаграммыг зур. Захиа бич Г эсвэл руу харгалзах үений дээгүүр. Диаграммын доор түүнд тохирох үгийг бичнэ үү.

тахиа, жин, тарилга, түрс, зам, дэлгүүр, халаас, өнхрөх зүү, цаг агаар, таг, хонх, аварга, хот, аймшигт, блок, бригад, өсгий, тагтаа, гутал, олс, өсгий.

6. Зурагтай ажиллах. (Энэ нь өмнөх даалгаврын нэгэн адил хийгддэг; та 4-р даалгаврын зургийг ашиглаж болно.)

7. Үгийг үсэг агуулсан байхаар өөрчил руу эсвэл d.Үсгүүдийн доогуур зур geek янз бүрийн харандаа.

хот - хот зүү - ..., сонин - ..., мөөг - ..., дуу хоолой - ..., декантер - ..., холтос - ..., толгой -..., тагтаа -..., уруул - ..., баян хуур - ...

8. Үг залгах замаар үгсийг гүйцээнэ үү га эсвэл ка.

nit... ...zeta ru... гэхдээ... ro-... lu... re...

покер... нохой... хуц... хүрз... ав... ма...зинру...ва

ро...тима...ронейбо...ты бит...сэм...вет...нор...

Ражи...рета...питан...чели

9. Үг залгах замаар үгсийг гүйцээнэ үү га эсвэл ка.

гэхдээ... cap... сэбэр... теле... вэ... уул... сапо... uro...

ру... вра... танхимууд... кабл... ре... өдөр... нөхөөс... оньсого...

10. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич Г эсвэл руу.

у...ол, ва...он, у...сус, по...ода, у...ол, лав...а, ...амен, ...усто, ...усти , ...рафин, би...ода, ...ал...а, ...ал...а, с...аз...а, би...од...а, ...олуб.. .а, төлөө...ад...а, ...ро...одил

11. Үгийг гийгүүлэгчийн дараа байхаар өөрчил Г эсвэл руу. эгшиг гарч ирэв.

төмөр—... алх—... хумс—... навч—... эрэг—... хадаас—...

жалга - ... халхавч - ... тохой - ... зангиа - ... гутал - ... гэрэл - ...

хадлан—... бөмбөг—... зөөлөн—...

12. Алга болсон g буюу үсгийг гүйцээнэ үү руу. Баталгаажуулах үгийг хаалтанд бичнэ үү.

сне..., кула..., творо..., пау..., ро..., багана..., замо..., дурсла..., пиджа..., бусад..., кабу..., шлан..., гон..., гама..., мэднэ..., цочмо..., ryno..., плу..., клуб..., лу..., дөрөв ...

13. Асуултанд нэг үгээр хариул. Хариултуудаа бичээрэй. g ба доогуур зур руу янз бүрийн харандаа.

Асуулт: Тэмээний нуруун дээр юу байдаг вэ? (Эсвэл тэмээний шинж тэмдэг.)

Олсоор нэхсэн савлуурын төрлийг (тор хэлбэрээр) юу гэж нэрлэдэг вэ?

Талхыг огтолсны дараа ширээн дээр юу үлдэх вэ?

Бага насны хүүхдүүд ямар тоглоомоор тоглох дуртай вэ?

Аадар борооны үед юу дуугардаг вэ?

Хотын ногоон байгууламжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Телевизийн нийтлэг антенн хаана суурилуулсан бэ?

Температурыг хэрхэн хэмждэг вэ?

Лавлах үгс: овойлт, дүүжин, үйрмэг, чимээ шуугиан, аянга, цэцэрлэгт хүрээлэн, дээвэр дээр, термометр.

14. Оньсого таавар. Хариултуудыг бичнэ үү. Тэдгээрийн доторх үсгийн доогуур зур г, к. өөр

харандаа.

Өвлийн хүйтэнд ямар амьтан бэ?

Ой дундуур өлсөж алхаж байна уу?

Таван хүү

Таван шүүгээ;

Хөвгүүд өөр өөрсдийн замаар явав

Харанхуй шүүгээнд,

Хөвгүүд бүр

Таны шүүгээнд.

Толгойгүй, гэхдээ малгайтай.

Нэг хөл, нөгөө нь гуталгүй.

Бид үргэлж хамт алхаж,

Ах нартай адилхан.

Бид оройн хоолонд байна - ширээн доор,

Мөн шөнө - орны доор.

Улаан сарвуу

Тэд өсгийг чинь чимхэж,

Эргэж харалгүй гүй.

Хар, уян хатан

Орилж: "Крак!"

Хорхойн дайсан.

Тэр бол рокер, ор юм.

Үүн дээр хэвтэх нь сайн хэрэг.

Тэр цэцэрлэгт эсвэл ойд байна уу

Жин дээр ганхах болно.

Жижиг, алслагдсан

Дэлхийгээр дамжин өнгөрөв

Би Улаан малгайтыг олсон.

Тагтаа цагаан өнгөтэй

Тэр байшин руу нисэв.

Та хаана юу харсан бэ?

Тэр надад бүгдийг хэлсэн.

Таадаг: хадаас, чоно, гутал, бээлий, галуу, мөөг, дэгээ, гамак, сонин.

15. Диктант.

Анхааруулга диктант

Арга зүйн заавар. Хэл ярианы эмч самбар дээр үгсийн диаграммыг зурж, харгалзах үгийн дээр үсэг бичдэг. Г эсвэл руу. Сурагчид диктант бичсэний дараа самбар дээр өгөгдсөн диаграммыг ашиглан шалгана .

гол, сүүний мөөг, өнхрөх зүү, гунигтай, халаах дэвсгэр, жин, толгой, газарзүй, уйлах, намтар, ор, тэрэг, гүн, нударга, нүд, дүүжин, зочид, дэгээ, малгай, багана, яс, харандаа, могой, зангиа .

Үе бүрээр диктант (үгийн дуудлагатай)

улаан лиш, хонх, толгой, тагтаа, бумба, гүзээлзгэнэ, тэнгэрийн хаяа, өсгий, үдшийн бүрий, чанга, газар, жигнэмэг, таг, лонх, өсгий, лийр, бригад, хамтын тариаланчид, аяга, хэрэм, сонгино, уй гашуу, гашуун

Туршилтын диктант

захидал, агч, тармуур, дусал, улаан лууван, алхах, алхах, үзэсгэлэн, гахайн банк, гөлгөр, цасан шуурга, тэшүүрийн талбай, баглаа, байцаа, тоглоом, түрс, кал-ка, гүн, хайрга, үхрийн нүд, гутал, бялуу, намуу, гамак, эвэрт, эвэр

Ялгаварлах g - Хэнд өгүүлбэрээр

1. Утгад нь тохирсон үгсийг сонгон өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

зочин - яс Нохой хаздаг....

Тэд пүрэв гаригт бидэн дээр ирнэ....

слайд - царцдас Гриша талханд дуртай ....

Даваа гаригт анги бүхэлдээ явлаа

гоол - Коля Галкин гоол орууллаа....

Барилгачид эхний ээлжинд машинаа...

хайрга - ул мөрний цаас Далайд маш олон зүйл байдаг ... .

Хуулбарчин маш их зүйлтэй ...

Галина - цэцэрлэгт viburnum цэцэглэдэг ....

Катягийн найзын нэр...

түрс - хашаанд сонирхолтой тоглоом болж байв....

Маш хэрэгтэй хар....

2. а-д байгаа үгийг тухайн догол мөрийн утгын хувьд тохирсон үгтэй холбож өгүүлбэр зохио. б.

a) гашуун, уруул, чанга, жижиг, Сагаган, хөх, халуун, улаан, үзэсгэлэнтэй, гүн

б) баян хуур, будаа, тууз, сүү, сонгино, хот, дуу хоолой, гослинг, гуаш, худаг

3. Өгүүлбэрүүдээс утгын хувьд өөр хоорондоо уялдаа холбоотой хос үгсийг үсгээр бичээрэй. г, к. Үсгүүдийн доогуур зур г, к янз бүрийн өнгийн харандаа.

Тэнгэр үүлтэй, аянга цахилгаантай байв. Гуля өдөр бүр тагтаа тэжээдэг. Гриша Сагаган будаанд дуртай. Ээж нь хүүхдээ зөөлөн хөвөнгээр угаана. Жүчээнд хул морь байна. Бид халуун төмс идсэн. Аленка гүйлтийн тэшүүртэй. Манай баг цэнхэр өмсгөлтэй өрсөлдсөн. Коля гоол оруулсан. Сонирхолтой тоглоом байлаа. Улаан хүрэм сандал дээр өлгөөтэй байна.

4. Эдгээр хэллэгтэй өгүүлбэр зохиож бич. Үсгүүдийн доогуур зур г, к.

viburnum баглаа усан үзмийн баглаа төмс

атга үр тариа давхисаар өндөрт харайв

чанга ярих, тагтаа тэжээх, яс хазах

ор ухаж, толгойгоо дохиж, гуашаар будсан

гэж оньсого асууж, баян хуур худалдаж аваад наранд шарлаа

толгод уруу өнхөрч, зам дагуу үсэрч, гамак дээр эргэв

хийл тоглоод тэнгэрийн хаяанд алга болж шуудуу дээгүүр харайв

5. Өгүүлбэрт утга учиртай үсэг бүхий үгсийг оруул г, к. Үсгүүдийн доогуур зур г, к эдгээр үгэнд.

Өнөөдөр хичээл дээр бид таамагласан.... Хүчтэй салхи үлээж, ... аянга. Ойд хөхөө хөхөх нь... . Байшин дээр улаан нисэв ... . Галя утаснуудаа ... . Бяцхан саарал нь миулав... Машин асфальтан дээгүүр явж байсан... . Галя зургаа өнгөөр ​​будна... . Ойд залуус цагаан ..., боловсорч гүйцсэн ... цуглуулав. Бороо зогсч... нар гийж байна. Гриша... чарга дээр... .

6. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич. Гийгүүлэгчийг онцлон тэмдэглэ г, к.

Зуны өглөө.

Тэнгэр ... цэнхэр. Бри...да lu...u-д ажилладаг байсан. ...фермийн аж ахуй... анхилуун хадлан авчирч ... зуу... а. Том сүрэг их хэмжээний хоол хүнс шаарддаг. Сүүний ... тоо хэмжээ, чанар ... хэлбэрээс хамаарна. Залуусыг ... хот руу явуулж байна. ... фермээс ... мөн тэд өөр ... бүтээгдэхүүн авдаг.

Зуккини.

Абачо... -тарган...

Ле... дээр... эгнээ... цагт -

Тэгээд чимээгүйхэн....

Тэр...ойролцоо...д хэвтэж байна

Тавдугаар сараас,

Савыг өргөхгүйгээр.

Жижиг, том.

Бяцхан Маняа

Жижиг... өө хүрз... өө

Болгоомжтой нар ... унав

Жижиг ... эгнээ ... эгнээ ... y.

Жижиг үр

Би үүнийг дараалан тарьсан,

Жижигхэн ... тэд хашаатай

Э...өө о... төрчихлөө.

Би...ля гэж бодсон

Түүний ажлын хувьд:

"Тэр магадгүй том болно

Жаахан... ямар нэгэн зүйл."

Гэхдээ би буруу байсан...rep...өө

Би тамдаа байна ...

Гайхалтай тарвас

Би энд өссөн ... ойролцоо ... e.

Сургуулийн сайт дээр.

Хавар ирлээ. Нар хүчтэй тусаж байна. Урсгал ... чимээ шуугиантай. Бараг ... ногоон гэрэлд гарч ирэв. Бри...ада ш...олни...ов... цэцэрлэгт. Тэд ... доошоо унаж байна ... эгнээ, ... шидэж ... цэцгийн ор. Өө... аравдугаар сар... анхдагчид туслах болно.

7. Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариул. Тэднийг бич. Тэдгээрийн доторх үсгийн доогуур зур г, к.

Асуулт: Хавар ямар шувууд нисдэг вэ?

Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ?

Аль баатар хот Нева мөрөн дээр байрладаг вэ?

Зуны улиралд анхдагчид хаашаа явдаг вэ?

Хэн хашгирав, хэн шоолж байна вэ?

Та өвсөө хэрхэн тармуурдаг вэ?

Ойд ямар шувуу дууддаг вэ?

Дайзи, будаа, хонх хаана ургадаг вэ?

8. Эдгээр үгсээс утгыг нь өөрчилж өгүүлбэр зохио.

Хажуу, доор, яс, нохой, үүдний танхим. Могойн дотор нар жаргаж байв. Нэгдэлчид, овоо, өвс, овоолон. Эргэн тойрон цасаар бүрхэгдсэн, бүх зүйл. Цасан дор мөчрүүд, бут, моднууд нугалж байв. Анги, манайх, явлаа, үзэсгэлэн, уран зураг, дээр, график гэх мэт. Халуун, болжмор, дэгээ, улсаас ирсэн оддын загаснууд буцаж байна. Зам нь хайрга чулуугаар дүүрсэн. Бид олны дунд алхахаар явлаа.

Сэдэв. Ялгаварлах З-С үг, өгүүлбэрээр.

Зорилго:

1. Аман болон бичгийн яриан дахь гийгүүлэгч авиа, үсгийг ялгаж сурах;

2. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. дүрмийн бүтцийг сайжруулах;

4. уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

[Z] - [S] дууг ялгахыг заах;

бусад дуу авиа, үе, үгсийн дунд [Z] - [S] дууг тодруулах;

эдгээр дуу авианы акустик болон артикуляторын шинж чанарыг тодруулах, харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах;

бичгээр Z - S үсгийг ялгаж сурах.

Залруулах: фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: фонемик анализ, синтезийн үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харааны ойлголт, сэтгэлгээ, сонсгол, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

1. Хос үгсийг авиа, утгаараа харьцуул.

шүд - шөл, сарнай - шүүдэр, ямаа - сүлжих, Зоя - шар буурцаг

2. Үг сонсох, хэрэв та үгэнд ямар нэгэн авиа сонсвол z эсвэл s үсгийг дээшлүүл

s эсвэл s.

шүүс, шүхэр, салбар; шүд, нойр, ган, дуугарах, тогтворгүй, сайн хооллодог, бүдүүн, арчилгаа, ширүүн, тарвас, вазелин, найм, лав, хөөс, ваши-лек, шил

3. Дуу авиа байгаа байдал, байршлыг тодорхойлох s, h: үгээр

Үгсийн ойролцоо жагсаалт: үзэсгэлэн, гоо сайхан, бизон, квас, шил, тэрэг, өвөл, өвөл, хавар, шил, хашаа.

заан, хамар, хаалт, могой, тарвас, сармагчин, цайз, чарга, тэмээн хяруул.

4. Үгсийг сонс. Нэрлэж бичнэ үү: а) эхний үе; б) эцсийн үе.

а) чарга, зөгийн сархинаг, Зоя, Соня, шүд, хуурай, бүрэн, салют, нар жаргах, өвөл, хөх, суусан, ногоон, үр, Сема, хөвгүүд

б) хусуур, ямаа, зөөх, зөөх, хамар, ямаа, сарнай, шүүдэр, жинс, тэрэг, зөөх, зөөх

5. Үгийг сонс. Тэдгээрийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: эхнийх нь z үсэг, хоёр дахь нь s үсэг. z эсвэл s үсгээр үгийн доогуур зур. (Та өмнөх даалгаврын үгсийг ашиглаж болно.)

6. Үгийн дутуу үсгийг нөхөж бич.

Такан, ...акон, ...тайван, ...ладкий, ...лой, ...абота, ...лово, ...доровье, ...тин, ...а...лонка , ...драв...твой, ...па...фор, ...анаве...ка, ...о...уугуул, ...али...ат, ...о ...тавит, ...а...тавит, ...ано...а

7. Алга болсон үеийг z эсвэл үсгээр гүйцээнэ үү -тай.

та..., ко..., ко..., ва..., у..., ро..., бу..., ро..., ва...

Үгийг давтаж болохгүй, хэрэв хүндрэл гарвал ярианы эмч дараах зургийг өгч болно.

сав, сүлжих, ямаа, ваар, ваар, сахал, сарнай, бөмбөлгүүдийг, шүүдэр.

8. Үгийг залгаж гүйцээж бичээрэй.

a) эсвэл төлөө:

ли... ...пог...бота пи...тел

Ли... ...мок...жигшүүртэй...ли...

ко... ...хар ...погипи...ла

өнгөрсөн ... ... шатсан ... жин ... ла

б)Жичэсвэлsg.

гэхдээ... үс... энэ нь... хэцүү... дээр...

ва... моро... хөшиг... дээр... намар

ro... streko... capri... по...сат

9. Эдгээр үгэнд угтвар залга ард, гарч ирсэн үгсийг нэрлээд бич.

Жишээ: авчрах - авчрах.

нэхэх, гялалзах, зөөх, үүрэх, өмсөх, суух, хэвтэх, давслах, хог хаях, асуух

10. Үгийн бүдүүвч зурж, харгалзах үений дээр z, s авиаг бич.

Жишээ: хашаа z, тэмдэглэл z s.

чавга, хашаа, сүүл, хонх, хоньчин, дэлгүүр, тарьсан, дархан,галуу,ногоон, эмчлэх, хатах, хуралдах, дуугарах, хоцрох, од, тарих, зохиох, боловсорч гүйцэх, тэмдэглэх, ханиад хүрэх, отолт хийх, унтах.

11. Зургуудыг хар. Тэднийг нэрлэ. Эдгээр үгсийн диаграммыг хий. z, s үсгүүдийг бич. Үгсийг бичиж, үе болгон хуваа.

Ойролцоогоор жагсаалт: тахө, тахө, заан, шил, чавга, тарвас, байцаа, үүр.

12. З, с гийгүүлэгчийн дараа эгшиг гарч ирэхээр үгийг өөрчилж, доогуур нь зурж сүүлчийн үеийг нэрлэнэ үү.

Жишээ:хайлаас - вяЖич, ой - leса.

нүд - ... хамар - ... хяруу - ... овъёос - ... шороо - ...

бүс - ... тарвас - жин - ... луужин - ... захиалга - ...

насос - ... шумбагч - ... амт - ...

автобус - ... гулгах - ... хулчгар - ... тэрэг - ...

13. З, с гийгүүлэгчийн ард эгшиг гарахаар үгийг өөрчил. Энэ эгшгийг онцлон тэмдэглэ. Үгийн дундах дуут гийгүүлэгч байгаа эсэхийг хэрхэн шалгахыг тайлбарла.

Жишээ: бага - доод О к, тэрэг - тэрэг О чка.

бага - ... нарийн - ... ойр - ... гулгамтгай - ...

үлгэр - ... хус мод - ... тэрэг - ... заагч - ...

замаск - ... боолт - ... будаг - ... маск - ...

цүүц - ... хүсэлт - ... бардам - ​​... улаан лууван - ...

14.Алга болсон z эсвэл s үсгийг оруулна уу. Туршилтын үгийг хаалтанд бичнэ үү. Эдгээр гийгүүлэгчийг шалгасан эгшгийн доогуур зур.

Жишээ: у...кий (уз д nky), кра...ка (кра О чка).

кра...ка, совхо..., тру..., зака..., дер...кки, бли...ко, бэрэ...ка, овэ..., гла..., вку .... vodola..., autobu..., троллейбус..., хэд... дохио, үгүй...ко, повя...ка, ариун...ка

15. Шүлгийг унш. Текстээс үгийн тестийн үгийг олоорой нэг удаа, ваз. Үгсийг хосоор нь бич. Туршилтын үгийг үгтэй тааруулна уу аарцаг

Хэзээ ч үгүй!

Магадгүй хорин мянган удаа

Төмөр савыг хая.

Мөн шаазан ваар

Нэг удаа ч гэсэн хаяж болохгүй.

Эцсийн эцэст, хорин мянган удаа

Бидэнд хорин мянган ваар хэрэгтэй. (А. Кондратьев.)

16. Гурван баганад үгсийг бичнэ үү: z үсгээр - эхний, s үсгээр - хоёрдугаарт, z үсгээр, s - гуравдугаарт. З үсгийг ногоон харандаагаар, c үсгийг цэнхэр харандаагаар зур. Дуут гийгүүлэгчийн шалгалтын үгийг сонго. Онцолсон үгсийг үе шаттайгаар бичнэ үү.

чарга, сууж, сайхан, үнэр, нэг удаа, улаан лууван, дасгал, цэнгэлдэх хүрээлэн,чарга, үзэсгэлэнтэй, ягаан, гайхалтай, жавартай, нүд, тэмдэглэл, нам, заагч, тэмдэг, будаг, нарийн,хөшиг,бөглөрсөнтархах,гэрэлтүүлэх, хуванцар, отолт, цоорхой.

17. Тайлбар толь бичгийн диктант (үгний график диаграм дээр үндэслэсэн).

Удирдамж:

а) ярианы эмч энэ үгийг дуудна.Оюутнууд энэ үгийн график дүрсийг өгч, z, s үсгийг бичээд дараа нь үгийг бүхэлд нь бичнэ.

резин, хөгжим, эмчилсэн, боловсорсон, хагархай, даавуу, хэсэг, хавар, ногоон

албадан, алт, гялалзсан, ихэмсэг, хөлдүү, сүрэг, унтаж, унтсан, хөлдсөн, хоньчин, хангамж, хяруу

Ойролцоогоор жагсаалт: нүд, үс, чарга, нарс, гал, гүзээлзгэнэ, байцаа, сагс.

18. Оньсого таавар. Хариултуудыг бичнэ үү. z, s үсгүүдийн доогуур зур. Онцолсон үгсийг үе шаттайгаар бичнэ үү.

Арга зүйн заавар. Хэл ярианы эмч самбар эсвэл бие даасан картууд дээр оньсого бичдэг. Сурагчид оньсого уншиж, энэ даалгаврыг гүйцэтгэнэ. Гүйцэтгэсэн даалгаврын зөв эсэхийг ажлын явцын дагуу шалгана.

Зундаа саарал, өвөлдөө цагаан. Энэ махчин амьтан яриа хөөрөөтэй.

Хулгайч,уймраа,

Мөнгөн унжлагатай - Цохилтцагаан талтай

Нэгдүгээр сарын хярууны ул мөр - Түүний нэр ....

Цагаан хонгилтой….Тайлбарлах үг: бухимдалтай.

Тайлбарлах үгс:

унжлага, сувд.

Цас шиг цагаан, байшин бүх талаараа нээлттэй,

Хүн бүрийн хүндэтгэлд. Байшинд олон мянган багана байдаг.

Аманд орсон - Дээрбагануудмайхан,

Тэнд тэр алга болсон. Доодбаганууд- хивс.

Тэд бас энд хивсэн дээр амьдардаг,

Илэрхийллийг тайлбарла: Мөн баганад,

"Бүхнийг хүндэтгэн". Мөн майханд.

Тайлбарлах үг: майхан.

Алтаншигшүүр хайлдагцасан бөмбөг,

Маш олон хар байшин бий. Нуга амиллаа.

Хичнээн жижиг харууд вэдомков, өдөр ирж байна.

Маш олон бяцхан цагаануудоршин суугчид. Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Талбай дээрх цас, Frostгялалздаг

Гол мөрөн дээрх мөс. Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Таагаарай: бөжин, шаазгай, хус, ой, наранцэцэг, элсэн чихэр, өвөл, хавар.

Алга болсон үгсийг зөв утгаар нь өгүүлбэрт нөхөж бичнэ үү.

Шүдний шөл Зоя үндэс өвдөж байна... .

Эмээ амттай хоол хийсэн...

ямаа - сүлжих Зина сайхан, өтгөн ... .

Цэцэрлэгт тэнүүчилж...

тууралт - тууралт Өвчтөнд улаан ... тууралт гарсан.

Намагт аймаар...

давс - өргөст хэмхийг давсны уусмалаар хийнэ.

Бидэнд... өвлийн улиралд өргөст хэмх хэрэгтэй.

sev - залгиур Өвчтөн улаан... .

Хавар эхэллээ...

уур хилэн - ус зайлуулах шаардлагагүй ... нохой.

Үлдсэн ус нь...

2. s эсвэл z авиаг агуулсан нэг үгээр өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

Жишээ: Оймс нэхэх.

Зөөх.... Аваач.... Аваач.... Хүргэх.... Нэхэх .... Уяа....

Лавлах үгс: цүнх, сонин, чарга, зангилаа, оймс.

3. a, b цэг дэх үгсийг ашиглан хэллэг зохио.

a) хүйтэн жавартай, хөгжилтэй, сонирхолтой, дуугарах, судалтай. Кремлевски, өндөр, гөлгөр, тогтворгүй

б) үлгэр, агаар, дуу, дуулсан, цөл, хашаа, одод, тахө, намаг

4. Эхний мөрөнд байгаа үгсийг тохирох үгтэй тааруулан өгүүлбэр зохио хоёр дахь нь гэсэн утгатай. Дараа нь эдгээр хэллэгийг ашиглан өгүүлбэр үүсгэ.

a) самовар, нуур, автобус, хонх, булбул, царцаа, могой

б) хөлдөх, буцалгах, мөлхөх, исгэрэх, тоормослох, чалчаа, дуугарах

5. Үг хэллэг бүрээр өгүүлбэр зохиож бич.

Боловсорсон тарвас. Хүчтэй хяруу. ичээнээс.

Буцаж борлосон. Ууртай нохой. Эрүүл шүд.

Хуучин шүхэр. Хүйтэн агаар. Боловсорсон чих.

Халамжтай эгч. Зоригтой үйлс. Одот тэнгэр.

6. Текстүүдээс z, s үсэгтэй үгсийг бич. z үсгийг ногоон харандаагаар доогуур зур -тай цэнхэр.

Биднийг хүлээ.

Инээмсэглэл, сар, инээ.

Зөөлөн гэрэл, эргэн тойронд тархсан.

Бидний өмнө хоёр туяа зогсох болтугай

Тэд төмөр зам шиг хэвтэх болно.

Бид газраас бууна.

Тиймээс зөвхөн оддыг авч хаяцгаая

Тэд яаран өнгөрөх болно!

Бүү ай - бид буцаж ирнэ

Амьд, гэмтэлгүй.

Цэнэглэгч.

Дарааллаар нь

Дараалал!

Цэнэглэх

Бүгд!

Бид зоригтой өсдөг

Наранд

Идээлсэн.

Бидний хөл

Хурдан.

Шошго

Бидний цохилтууд.

Өдөр мэдэгдэхүйц буурч эхлэв. Бүрэнхий хурдан ирж байна. Шөнийн тэнгэр бүрхэг байна. Үүн дээр нэг ч од харагдахгүй байна. Үүр оройтдог.

Хонх дуугарч, хүүхдүүд хурдан байрандаа оров. Цас туулайн мөрийг хурдан бүрхэв. Боловсорч гүйцсэн тарвасыг колхозын зах зээлд авчирсан. Нэгдлийн тариаланчид боловсорч гүйцсэн овъёосыг цагт нь хадав.

Алтан нуга.

Бид тосгонд амьдардаг байсан. Манай цонхны өмнө нуга байсан. Нугад Dandelions ургаж, нуга бүхэлдээ алтан өнгөтэй байв. Энэ нь маш үзэсгэлэнтэй байсан.

Нэг өдөр би загас барихаар бослоо. Цонхоор хартал нуга алтан биш, ногоон өнгөтэй байв. Үдээс хойш гэртээ харих үед нуга дахин алтан өнгөтэй байв. Би ажиглаж эхлэв. Орой болоход нуга дахин ногоон өнгөтэй болжээ. Тэгээд нэг данделион түүж үзлээ. Тэр өөрийгөө хааж, алтан дэлбээгээ ногоон аяганд нуусан нь тогтоогджээ.

Нар мандахад данделионууд нээгдэж, нуга дахин алтлаг болж байгааг би харав.

Ямар сонирхолтой цэцэг, Dandelions: тэд орой унтаж, өглөө босдог.

(ГарагчМ. Пришвин.)

7. Өгүүлбэрт утга учиртай үгсийг оруул.

Дуугарч... сурагчид орлоо.... Бороо орж, хүмүүс нээгдэв.... Онгоц хөөрлөө... тэгээд.... Дараа... хавар ирлээ. Өвөө хүүхдийн гацуур модны дэргэд ирлээ... . Нар... хангалтгүй байна. Энд тэд ирж байна ... мөн өвөл ... .

8. Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохио.

Хашааны цаана нохой хуцав. Миний шүд маш их өвдөж байна, Соня. Нохой туулай хөөж байв. Туулай, нохой, жим авав. Дуу гэнэт зогсч, дуугарав. Хадлан, могой, өвс, мөлхөж явсан. Булбул цэцэрлэгт дуулж, хангинаж байв. Дэлбээ, Соня, Зоя нар сарнай цуглуулав. Бутнууд дээр шүүдэр гялалзаж байв.

сарнай ба ваар, соно ба царцаа, сав ба тогоо, заан ба тахө, могой, манго бут.

Ялгах - -тай холбогдсон бичвэрүүдэд

Цэгүүдийн оронд алга болсон z эсвэл s үсгийг оруулна уу.

Өвөл.

На... Stupila... има. Тэнд ... чимээгүй хяруу байсан. ...ина...яла...анки гээд толгод өгсөв. Тэр гулсуураар ... анкас унасан. Түүний араас гүйх нь... obakaTre... эсвэл. Айхгүй ээ...би...инаморо...аа.

Хус.

... тамд бай ... ка. Бере...ка...хөхөөх байсан. ... торхон дээр... алим хүртэл. ... алим маш их байсан ... уурандаа тооцоолсон ... тики хүртэл.

Улаан лууван.

Хараач, хар даа, бүгд ... толь авч байна

Ямар улаан гэрэл вэ? ... ногооноос ... урсав.

Энэ бол зэрлэг...дика

Шинэ өдөр үүр цайж байна. Хэрэм зулзага дуулдаг

Тийм ээ, тэр самар иддэг,

Өнөө өглөө хүйтэн жавараас ... бас самар муудаагүй байна

On... are...venyatber...s. ... д... хясаа нь ... хөндий байна.

Сэдэв. Ялгаварлах З-З үг, өгүүлбэрээр.



Холбогдох хэвлэлүүд