Дунд бүлгийн ярианы хөгжил, аман харилцааны соёлын талаархи хичээлийн хураангуй. "Нүүдлийн шувууд" сэдвээр ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл Цэцэрлэгийн ярианы хөгжилд зориулсан тэмдэглэл

"Ойн боодол" дунд бүлгийн ярианы хөгжлийн GCD

Ажлын тодорхойлолт:"Ойн боодол" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Энэ материал нь сургуулийн өмнөх бүлгийн багш нарт хэрэг болно. Энэ бол "Зэрлэг амьтад" сэдвийг нэгтгэх, нэгтгэх зорилготой сургуулийн өмнөх насны 4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын хичээлийн хураангуй юм.
Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, зэрлэг амьтдын нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
1. Зэрлэг ан амьтад, тэдгээрийн зулзага, биеийн хэсэг, орон байр зэргийг ярианд нэгтгэх.
2. Дүрслэх оньсого дээр суурилсан сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
3. Мнемоник хүснэгт ашиглан өгүүллэг зохиох чадварыг нэгтгэх.
4. Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Нийгэмшил", "Уран зохиол унших".
Ажлын материал:
- цоож бүхий илгээмж, захидал;
- зэрлэг амьтдын гэрийг дүрсэлсэн картууд;
- дидактик тоглоом: "Хэний сүүл?" ”;
- зэрлэг амьтад, тэдний төлийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд.
Урьдчилсан ажил:Гадна тоглоомоор дамжуулан гадаад ертөнцтэй танилцах ангиудад зэрлэг амьтадтай танилцах, амьтдын хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх. Хурууны дасгал хийх, таавар тааварлах, зохион бүтээх. Сурган хүмүүжүүлэгч:Өглөөний мэнд залуусаа. Өнөө өглөө манай группт боодол, захидал авчирсан. Захиа уншъя.
Сайн уу залуусаа!
Бид танд бэлэг бүхий илгээмжийг илгээж байна. Гэхдээ үүнийг нээж, хэн болохыг мэдэхийн тулд та шалгалт өгөх хэрэгтэй. Та тэнцсэн шалгалт бүрт цоожны түлхүүр хүлээн авах болно. Бид танд амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч:За залуусаа, та шалгалтанд бэлэн үү? (хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайхан, зөв ​​ярьж сурахын тулд та бид хоёр хэлээ дулаацуулах хэрэгтэй.
1. “Инээмсэглэл”, “Хашаа”
Бидний уруул инээмсэглэв
Тэд шууд миний чихэнд очив.
Та "Ба-ба-ба" гэж оролдоод хэлээрэй,
Надад хашаагаа үзүүлээч.

2. "Хоолой"
Заан нялх хүүхэд бидэн дээр ирлээ
Гайхалтай хүүхэд
Зааны нялх хүүхдийг хараарай
Уруулаараа уруулаа тат.

3. “Инээмсэглэл” / “Хоолой”
Хэрэв бидний уруул инээмсэглэвэл
Хараарай - хашаа гарч ирнэ.
Хөвөн нарийхан хоолой байвал яах вэ
Тиймээс бид хоолой тоглож болно.

4. "Үзэх"
Нэг нэгээр нь, ар араасаа
Сумнууд тойрог хэлбэрээр хөдөлж байна.
Та хоёр уруулаа долоох

Сумнууд хэрхэн хөдөлж байгааг надад харуул.

5. "Дүүжин"
Гаа цагийн дагуу хөдөлдөг:
Зүүн талд нь хачиг, баруун талд нь ийм байна.
Чи үүнийг хийж чадна:
Хачиг гэх мэт, хачиг гэх мэт үү?

6. "Савлуур"
Хөгжилтэй савлуур дээр
Таня, Никита хоёр суув.
Савлуур доошоо унав
Тэгээд тэд дээшээ нисэв.
Шувуудтай хамт, магадгүй
Тэд нисэхийг хүссэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, бие халаалтаа сайн хийлээ. Тиймээс, 1-р тест нь оньсого таамаглах явдал юм (хэрэв хариулт зөв бол амьтны дүрс гарч ирнэ).
Энэ ямар ойн амьтан бэ?
Нарс модны дор багана шиг боссон уу?
Мөн өвсний дунд зогсож байна -
Чих нь толгойноос том.
Хариулт: туулай
Намрын улиралд хэн хүйтэн байдаг вэ?
Гунигтай, өлсөж алхаж байна уу? (Чоно)

Энэ гайхамшигтай улаач
Сайхан сүүл, цагаан гэдэс,
Маш аймшигтай заль мэх
Торон дахь тахиа тоолж байна
Энэ нь эздийг айлгах болно,
Тэр даруй зугтаж, шууд ой руу явна.
Хариулт (үнэг)

Тэр урт өвлийн турш нүхэнд унтдаг,
Гэвч нар дулаарч эхлэхэд
Зөгийн бал, бөөрөлзгөнө зам дээр
Гарч байна…
Хариулт (баавгай)

Би сэвсгэр үстэй дээл өмсөж, өтгөн ойд амьдардаг.
Хуучин царс модны хөндийд би самар хаздаг.
Хариулт (хэрэм)

Сайн байна залуусаа. Бүх оньсого тайлагдлаа. Энд цоожны эхний түлхүүр байна. Надад хэлээч, бид ямар амьтдын тухай оньсого таасан бэ? (хүүхдийн хариулт). Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт). Зөв, зэрлэг амьтад ойд амьдардаг бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн байшинтай байдаг. Дараагийн шалгалтыг "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Ширээн дээр амьтан, гэрийн зурагтай картууд байдаг. Хүүхдүүд амьтан болон түүний гэрийг шугамаар холбохыг хүсдэг. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ багш холбогдох асуултуудыг тавьдаг.
Чоно хаана амьдардаг вэ? (Үүрээнд)
Хэрэм хаана амьдардаг вэ? (Хөндий дотор.)
Үнэг хаана амьдардаг вэ? (Нүхэнд.)
Туулай хаана амьдардаг вэ? (Бут дор.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхалтай, бид энэ шалгалтыг давлаа. Энд цоожны хоёр дахь түлхүүр байна. Бидний дараагийн шалгалтыг "Үүнийг зөв нэрлэх" гэж нэрлэнэ.
Хүүхэд "Амьтад ба тэдний нялх хүүхдүүд" цувралаас зургийг сонгоод:
Үнэг - үнэг - бяцхан үнэг (үнэг бамбарууш)
Чоно - чоно - чонын бэлтрэг (чоно бамбарууш)
Баавгай - тэр баавгай - бамбарууш (бамбарууш)
Туулай - туулай - бяцхан туулай (туулай)
хэрэм – хэрэм – хэрэм зулзага (нялх зурам)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Үүний тулд бид өөр түлхүүр авдаг. Одоо би чамд жаахан амрахыг санал болгож байна. (биеийн минут)
Муухай амьтад.

Туулай бутны дундуур үсэрч,
Намаг дундуур, дов толгод дээгүүр.
Хэрэм нь мөчир дээр үсэрдэг
Мөөгийг хэрэм нялх хүүхдэд авч явдаг.
Хөлтэй баавгай алхаж байна,
Тэр тахир сарвуутай.
Зам байхгүй, зам байхгүй
Өргөст зараа эргэлдэж байна. Тэд хоёр хөл дээрээ үсэрч, алган дээрээ "чих" хийдэг.

Тэд гараа цээжнийхээ өмнө бөхийлгөж үсэрдэг.

Тэд эргэлддэг.

Бөөрөнхий нурууг хийж, хагас бөхийлгөж хөдөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бид хоёр амарсан ч "Өгүүллэг зохио" гэдэг шалгалт байсаар байна.
Хүүхэд нэг амьтны дүрсийг сонгож, үлгэр зохиохын тулд мнемоник хүснэгтийг ашиглахыг хүснэ. Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөр нэг шалгалт дуусч, бидэнд өөр түлхүүр байна. Хамгийн сүүлд үлдсэн тест бол "Хэний сүүл?"
Ширээн дээр сүүлгүй амьтдын зураг байдаг. Хүүхдэд хүссэн сүүлээ олж, нааж, хэний сүүл (үнэг, чоно, хэрэм, туулай) болохыг нэрлэхийг хүснэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бүх шалгалтыг давсан, сав баглаа боодол дотор юу байгааг харцгаая (тэд үүнийг нээнэ, амттан байна).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та илгээмжийг хэн илгээсэн гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, ойн оршин суугчид танд бэлэг илгээсэн.
Хүүхдүүдэд амттан өгдөг.

Энэ хэсгийг толилуулж байна хичээлүүдТэгээд ангиуд, хүүхдүүдэд зөв, сайхан ярьж сурахад нь туслах. Яриа хөгжүүлэх хичээлүүдхүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, хүүхдийн ярианы хөгжлийг дэмжих.

Сайт дээр 23 төлөөлөл байна ярианы хөгжлийн ангиудхүүхдүүд.

Бага ангийн багш нар олон хүүхэд үг хэллэг зохиоход бэрхшээлтэй, өгүүлбэрийг дүрмийн хувьд зөв зохиохоо мэддэггүй, үгийн сан муутай байдгийг тэмдэглэжээ. Иймэрхүү дутагдал нь гэртээ мэдэгдэхүйц биш, харин сургуулийн хичээл дээр илэрдэг. Энэ нь ярианы хөгжлийн түвшин хангалтгүй байгаатай холбоотой юм.

Эдгээр хүндрэлээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд хөгжүүлэх шаардлагатай байна хүүхдийн яриасургуулийн өмнөх насны. Бидний ярианы хөгжлийн талаархи хичээлүүдээс та янз бүрийн түвшний бэрхшээлтэй даалгавруудыг олох боломжтой. Хэрэв хүүхдэд ямар нэг зүйл болохгүй байвал түүнд тусалж, зөвлөгөө өг.

Бүгд ярианы хөгжлийн ангиудхүртээмжтэй хэлээр бичигдсэн, даалгавруудыг хөгжилтэй байдлаар өгч, ямар ч хүүхдийн сонирхлыг татахуйц үзэсгэлэнтэй зургуудын хамт өгдөг.

Бүгд ангиудСургуулийн өмнөх боловсролын багш О.А. Воловская шалгаж, баталсан.

Хүүхэд амьд ба амьгүй биетүүдтэй (амьд ба амьгүй) танилцаж, "Хэн?" Гэсэн асуултанд хариулсан үгсээр өгүүлбэр зохиож сурдаг. эсвэл юу?"


Хүүхэд "Юу?" Гэсэн асуултад хариулах үгсээр өгүүлбэр зохиож сурдаг. Тэр генийн хэрэг гэж юу байдгийг хараахан мэдэхгүй байгаа ч үгнээс зөв татгалзаж чадна.


Хүүхэд "Хэн?" Гэсэн асуултанд хариулсан үгсээр өгүүлбэр зохиож сурдаг. Хичээлийг амьтдын олон тооны өнгөлөг гэрэл зургууд дагалддаг.


Хүүхдийг тоглоомын хэлбэрээр "Хэнд, юунд?" Гэсэн асуултын асуултанд хариулсан олон өгүүлбэр зохиохыг урьж байна.


Бид хэрэглүүрийн хэрэгслээр асуултанд хариулсан олон өгүүлбэр зохиодог: "Хэн, юугаар?", Бид Колобокийн тухай үлгэрийг санаж байна.


"Хэний тухай, юуны тухай, юунд, юун дээр?" Гэсэн асуултад хариулсан үгстэй өгүүлбэр зохиож, нөхцөл байдлаас хамааран "дээр", "дээр" гэсэн угтвар үгсийг ашиглана.


Амьтад ба тэдний төл - амьтдыг эр, эм, зулзаганд хэрхэн зөв нэрлэх вэ. Амьтдын нялх хүүхэдтэй байгаа маш олон сонирхолтой гэрэл зургууд.


Бид амьд ба амьгүй зүйлсийн хувьд жижиг, эелдэг үгсийг сонгодог: төрөл бүрийн амьтан, эд зүйл, жимс, жимсгэнэ.


Бид олон янзын нэр үг, хүнсний ногоог судалж, хүнсний ногоо, хүнсний ногооны нэр томъёог тодорхойлох үгсийг сонгон авдаг. Бид объектуудын ижил төстэй байдал, ялгааг эрэлхийлдэг.


Амьтад, жимс, жимсгэнэ, аяга таваг гэх мэт олон янзын объектын нэр томъёо байдаг.


Тоглоомын хэлбэрээр хүүхдийг эхлээд өгүүлбэр зохиож, дараа нь зурган дээр үндэслэн богино өгүүллэг зохиохыг урьж байна. Хүндрэл нь аажмаар, өгүүллэг ба богино өгүүлбэрийн ялгааг тайлбарлав


Бид үйл үгсийг судалж, эмэгтэй, эрэгтэй, саармаг, олон тооны үгсийн үйл үгийн төгсгөлийг зөв сонгож эхэлдэг. Бид амьтдад зориулсан үйлдлүүд, үйлдлүүд нь амьтдад зориулагдсан байдаг.


Төрөл бүрийн угтвар үгсийг судлах: "дээр, доор, дотор" гэх мэт. Зургаас эхэнд юу болсон, дараа нь юу болсон, эцэст нь юу болохыг тодорхойлох, хэд хэдэн зураг дээр үндэслэн өгүүллэг зохиох


Урт, богино үг ихтэй, хүүхэд нэг үг урт, богино аль алиныг нь тодорхойлж, өөрийнхөө үгийг гаргаж сурдаг.



Геометрийн дүрс, өнгийг давтах, зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох



Африк, Австралийн амьтдыг судалж, тэдний тухай богино өгүүллэг бичдэг.



Муурны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох. Муурны олон сонирхолтой хөгжилтэй зургууд.



Бид гадаа цаг агаар ямар байсан, өчигдөр ямар байсан, маргааш ямар байхыг хэлж сурдаг. Сонголтуудыг авч үзэх болно: нар гэрэлтэж байна, бороо орж байна, гадаа аянга цахилгаантай, гадаа цас орж байна.

"Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын арга зүйн ажил" номинаци

Би сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бэлтгэл бүлэгт "Мэргэн ухааны модыг хайх" сэдвээр яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуйг толилуулж байна. Хичээлийг орчин үеийн боловсролын технологийн элементүүдийг ашиглан зохион байгуулдаг: бие даасан ялгаатай сургалт, мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи, боловсролын сургалтын хэрэглэгдэхүүн. Хичээлийн агуулгыг нэгтгэсэн. Төрөл бүрийн үйл ажиллагааг нэгтгэх нь хичээлийн бүтцийг өргөжүүлэх, баяжуулах боломжийг олгодог.

Удахгүй болох үйл ажиллагаанд оролцох сэдлийг нэмэгдүүлэхийн тулд асуудлын нөхцөл байдал, видео бичлэгийг ашигладаг. Хичээлийн үе шат бүрт хүүхдийг өдөөж, идэвхжүүлдэг харааны хэрэглүүр, МХТ-ийг сонгодог. Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашигладаг: статик ба динамик байрлалыг өөрчлөх, ярианы шинж чанартай хөдөлгөөнт тоглоомууд, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд Хичээлийг орчин үеийн боловсролын технологийн элементүүдийг ашиглан зохион байгуулдаг: нэг бүрчлэн ялгаатай сургалт, мэдээлэл, харилцаа холбоо. технологи, хөгжлийн дидактик хэрэглүүр.

Зорилтот: хүүхдийн аман яриаг сайжруулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Хүүхдийн фонемик ойлголтыг сайжруулах: үгийн эхний ба сүүлчийн дууг тодорхойлох, өмнөх дууны сүүлчийн дууг үндэслэн үгийг сонгох;
  • Ижил язгууртай үг бүтээх чадварыг дадлагажуулах;
  • Мнемоник схемд тулгуурлан өгүүлбэрийг зөв бүтээхэд туслах;
  • "Өвөл" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг нэгтгэх, өргөжүүлэх.

Боловсролын:

  • яриа, анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • Ассоциатив сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • Харааны ойлголт, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;
  • Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Су-Жок эмчилгээг ашиглан хүүхдийн ярианы хөгжлийг хариуцдаг тархины хэсгүүдийг идэвхжүүлнэ.

Боловсролын:

  • Бие биетэйгээ найрсаг харилцаа, сайхан, зөв ​​ярих хүслийг төлөвшүүлэх.
  • Хамтран ажиллах ур чадвар, хэлэлцээр хийх чадвар, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.
  • Сэтгэл зүйн тайтгарлын уур амьсгалыг бий болгож, хүүхдүүдэд баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төрүүлж, амжилтанд хүрэх урам зоригийг бий болго.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Ярианы хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил".

Арга зүйн техник:

  • Амаар (асуулт, тайлбар).
  • Харааны (интерактив тоглоом, мнемоник диаграм).
  • Тоглоом (D/i “Цасны овоо”, Су-Жок бөмбөгөөр гарын алга, хуруунд иллэг хийх, “Гэрээ ол” хөдөлгөөнт ярианы тоглоом).
  • Практик (хосоор нь өгүүлбэр бичих).
  • Хөгжмийн дагалдан.

Тоног төхөөрөмж:Ойн үзэмж, видео, 2 кофе ширээ, мольберт, цээж, бөмбөлөг утас, цасан шуурга, цасан ширхгүүд, заагч, "Мэргэн ухааны мод", зүүлт, дэлгэц, фонограмм, видео проектор, м/м самбар, интерактив тоглоом "Катерпиллар", цагираг, бэлгийн хайрцаг, Хүүхдэд зориулсан бэлэг болох тоглоом "ABC + Арифметик".

Тараах материал: мнемоник диаграмм, Су-Жок бөмбөг ба бөгж, тоглоом, дэр, медальон.

Урьдчилсан ажил: Тэмдгүүдтэй танилцах, өвлийн тухай өгүүлбэр зохиох, тэмдэгт ашиглан зурах, үг хэллэг тоглоом "Үгийн гинж", "Үг нэрлэх" дасгал (хатуу (зөөлөн) гийгүүлэгчээр эхэлсэн үгсийг зохион бүтээх, "мөс", "ой", "ой" гэсэн үгстэй холбоотой үгсийг сонгох дасгал. массажны бөмбөг, цагирагны танилцуулга Су-Жок, массаж хийх үг сурах.

Хичээлийн явц

Залуус аа, өнөөдөр бид ид шидийн газар руу сэтгэл хөдөлгөм аялал хийх ёстой. Тэнд биднийг үлгэрийн баатар, олон сонирхолтой сюрпризүүд хүлээж байх болно. Гэхдээ та өөрийнхөө мэдлэгт итгэлтэй байж, бидний замд тулгарах бэрхшээлийг даван туулахад бэлэн байж л тэнд очиж болно. Эцсийн эцэст бидний очих газар нууц, гайхамшгаар дүүрэн байдаг! Чи бэлэн? (Тийм ээ!)

Таны бодлоор бид аялалдаа юу ашиглаж болох вэ? (Хүүхдийн хариулт)
-Хоёулаа ид шидийн тээврийн хэрэгслээр явцгаая - нисдэг хивс.

Хивс дэвсэж байна.

Суугаад, гараа чанга атгаж, "Хүүхдийн өлгий!" (нислэгийн дууг дуурайдаг хөгжим)

Бид цэнхэр тэнгэрийн хажуугаар гайхамшгийн газар руу нисэж байна.

1, 2, 3, 4, 5 нүдээ нээж болно

Энд бид ид шидийн оронд ирлээ!

“Энд мэргэн ухааны мод ургадаг.
Та маш их зүйлийг мэдэж байх ёстой
энэ талаар танд туслах болно
Оросын үлгэрийн баатар!

Залуус аа, бүгд хамтдаа алхаж,
Мэдлэгээ бүү алдаарай!
Та даалгавруудыг дуусгах үед,
Мэргэн ухааны мод таны хичээл зүтгэлд талархах болно!"

Бүх зүйл бидний төлөө ажиллахын тулд уриагаа хэлцгээе: "Бидний уриа: - Сэтгэлээ бүү алдаарай! Бүх зүйлийг туулж, бүгдийг олж мэд!"

Дэлгэц дээр Баба-Яга

B-Y: - Манайд зоригтой эрчүүд ирснийг би харж байна! Чи яагаад ийм чимээ шуугиантай байгаа юм бэ? Эсвэл чи мэргэн ухааны модноос бэлэг авахыг хүссэн үү? Ха ха ха! Энэ модыг олоход тийм амархан гэж бодож байна уу? Би түүнийг өөрөө хайсан боловч олсонгүй. Гэхдээ би чамд туслахын тулд шидэт бөмбөгөө өгч чадна. Хаашаа ч явсан бид тэр чигээрээ л явах ёстой. Та үүнийг ... цээжинд, модны доороос олох болно.

Бид модны доор цээжийг олж, бөмбөгийг гаргаж авдаг.

Шидэт бөмбөг биднийг хааш нь хөтлөх бол гэж би гайхаж байна.

Бөмбөг интерактив самбар руу эргэлддэг.

Тоглоомыг асаана уу.

Бөмбөг биднийг эхний даалгаварт хөтөлсөн: Бид Катерпилларыг үгсээс гинжээр гаргах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та өгөгдсөн үгийн сүүлчийн дууг тодорхойлж, дараагийн зургийг сонгох хэрэгтэй.

"Катерпиллар" интерактив тоглоом.

Видео.

B-Y: Энэ зайлшгүй шаардлагатай! Өнөө үед ямар ухаалаг хүүхдүүд вэ! Тэд үгээр катерпиллар бүтээжээ!

Бидний бөмбөг өнхрөв
Цасан шуурга руу эргэв!
Зогс! Блок!
Ахиц дэвшил алга.
Энд тоглоом байна, надад хариулт өгөөч!

Залуус аа, бөмбөг биднийг цасан овоолго руу хөтөлсөн. Энэ цасан овоолго нь энгийн биш, ид шидтэй, цас биш, харин "цас" гэсэн үгтэй төстэй үгсээс бүтсэн.

  • Хайртай үг байдаг, жижиг нь - Жок.
  • Цас орно гэсэн урт үг байдаг.
  • Сайхан үг, тэмдэг үг байдаг - цасан бөмбөг (бөөн).
  • Хүн, үлгэрийн баатар - Цасан охин гэсэн үг байдаг.
  • Цаснаас сийлсэн дүрс - цасан хүн гэсэн үг байдаг.
  • Хөнгөн, сэвсгэр - цасан ширхгийг гэсэн үг байдаг.
  • Цэцэг - цасан дусал гэсэн үг байдаг.
  • Шувуу - бухын шувуу гэсэн үг байдаг.

Сайн байна залуусаа! Бид ч бас энэ даалгавраа биелүүлсэн!

Чи өнхрүүл, бөмбөг өнхрүүл,

Су-Жокын бөмбөгнүүд явж байна!

Та гартаа бөмбөгийг өнхрүүлээрэй,

Миний араас давт!

Хүүхдүүд гартаа 1 бөмбөг авдаг.

Су-Жок бөмбөгөөр массаж хийх. (хүүхдүүд үгсийг давтаж, текстийн дагуу бөмбөгтэй үйлдэл хийдэг). Хүүхдүүд бөмбөгийг байранд нь тавиад 1 массажны бөгж авна.Хуруугаараа уян харимхай бөгжөөр массаж хийнэ. (Хүүхдүүд ээлжлэн хуруу бүрт массажны бөгж зүүж, хурууны гимнастикийн шүлэг уншдаг).

Дэлгэц дээр Б-I.

B-Y: Би амьдралдаа өнгөт зараа харж байгаагүй! Би зөвхөн ой модтой тааралдсан! Бөмбөгийг цааш дага!

Тэгээд бидний бөмбөг өнхрөв. Р Новш, бид дахиад тоглоом хүлээж байна. Тоглоомыг "Байшингаа ол" гэж нэрлэдэг. Ямар өнгө нь хатуу гийгүүлэгчийг илтгэдэгийг санацгаая? Зөөлөн гийгүүлэгчийг яах вэ? Одоо та хөгжмийн эгшгээр хөлийнхөө хуруунд тоглоом бариад сайхан гүйх болно, хөгжим дуусмагц та тоглоомондоо байшин олох хэрэгтэй.

P/i "Гэрээ ол"


Хөгжмийн дагалдан. Видео.

Чи өнхр, өнхр, бяцхан бөмбөг,
Надад дахиад нэг удаа туслаач.
Схемийг шийдэх ёстой -
Унших зөвлөмж!

Ширээн дээр очоод хосоороо суу.

Би ширээ тараадаг.


Ширээн дээр анхааралтай ажиглаж, өвлийн талаар санал тавиад, хэн нь хариулах, хэн бэлэн байна, гараа өргө.

Мнемоник хүснэгттэй хосоор ажиллах.



В слайд дээр

Би: Чи үнэхээр зоригтой юм! Бид бэрхшээлээс айгаагүй, бүх даалгавраа биелүүлсэн! Та мэргэн ухааны модноос нэг алхмын зайд байна! Болгоомжтой байгаарай! Зоригтойгоор урагшлаарай!
Бөмбөг Мэргэн ухааны мод руу эргэлддэг. Багш дэлгэцээ нээж, модон дээр зүүлт асаав.
Тиймээс та бид хоёр мэргэн ухааны модыг олсон!

Таны мэдлэг, хичээл зүтгэлийн төлөө Мэргэн ухааны мод таныг медалиар шагнадаг. Модноос нэг медаль аваад хичээл зүтгэлийнхээ төлөө аваарай.
Мөн мод нь та бүгдэд өөрийн мэргэн ухааныг өгдөг - "Би онц сурлагатан болно" тоглоом. Энэ тоглоом таныг сургуульд бэлтгэх, илүү ухаалаг болоход тусална.

Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг боллоо, бүгд шидэт хивсэн дээр гарах болно.

“Хамтдаа хэлье, хамтдаа хэлье,
Бид цэцэрлэгт очих хэрэгтэй байна!"

Хөгжим тоглож байна.

Ингээд та бид хоёр цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ. Та ямар ажлыг хийхэд хамгийн их таалагдсан бэ? Энэ аялалд хэнд хэцүү санагдсан бэ? Ямар даалгавар танд хамгийн хэцүү санагдсан бэ?

Тэмдэглэл

ярианы хөгжлийн ангиуд

(БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛЭГ)

хичээл №1

Бэлтгэсэн:

багшIмэргэшлийн ангилал - S.L. Ненашева

Нефтейюганск, 2017 он

Хичээл 1
"Үнэг ба ямаа" үлгэрийг дахин ярих

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: үлгэрийн зохиолын онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх (эхлэл, төгсгөл); Дахин ярихдаа уран сайхны дүрслэлийн хэрэгслийг ашиглаж сурах, дүрүүдийн харилцан яриаг илэрхийлэх;

Тайлбар толь ба дүрэм: хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлийг илэрхийлдэг нэр үгийн тодорхойлолтыг сонгох, нэрлэсэн шинж чанарт үндэслэн объектыг олоход суралцах; үгсийг тохиролцохдоо тэдгээрийн төгсгөлд анхаарлаа төвлөрүүл;

ярианы соёл: Янз бүрийн дуу хоолойтой (чанга, дунд, нам гүм, шивнэх) хэлийг тодорхой, тод дуудаж сурах; дуу авиа, хэмнэлийн хувьд ижил төстэй үгсийг сонго.

Материал. Үнэгний зургууд.

Хичээлийн явц

Багш оньсого асуудаг: "Сүүл нь сэвсгэр, үс нь алтан - хэний тухай оньсого вэ?" (Үнэгний тухай.) Хүүхдэд үнэгний хэд хэдэн зургийг үзүүлэв: “Та ахлагч бүлэгт байхдаа та бид хоёр өөр өөр зураг үзсэн. Одоо та ямар ч зураг авч, ямар үнэгтэй болохыг хэлж болно. Нэг нь улаан үнэгтэй бол нөгөөд нь өөр... хэн нэгэн сайхан үнэгтэй, өөр хэн нэгэнд..."

Багш "Үнэг ба ямаа" үлгэрийг тодоор ярьдаг. Асуулт асууж байна:

- Энэ үлгэр юу вэ?

- Энэ нь яаж эхэлдэг вэ? дуусах уу?

- Үлгэрт үнэг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Чи түүнийг яагаад зальтай гэж бодож байна вэ? Үнэгийг өөр яаж дүрсэлсэн бэ?

- Үлгэрт ямар ямаа байдаг вэ? Түүнийг яагаад ийм байгаа гэж та бодож байна вэ?

- Ямар үг, илэрхийлэл танд хамгийн их таалагдсан бэ?

- "Түүхийг дахин сонс" гэж багш зөвлөж байна, "тэгвэл чи үүнийг хэлэх болно." Анхааралтай сонсож, санаж байгаарай.

3-4 удаа давтан хэлэх сонсогддог.

Та хүүхдүүдийг дүрд (эсвэл "баг") үлгэрийг дахин ярихыг урьж болно.

Хүүхдүүд нөхдийнхөө яриаг үнэлдэг. Хэрэв тэдэнд хэцүү байвал багш үүнийг өөрөө хийж, агуулгын бүрэн бүтэн байдал, харилцан ярианы аялгууны илэрхийлэл, текстээс дүрсэлсэн үг, илэрхийлэл ашиглахад анхаарлаа хандуулдаг.

- Та түүхийг сонирхолтой бөгөөд илэрхий ярьсан. Юу гэж дахин бодъёбайсан ямаа. Та түүнийг дүрслэхийн тулд ямар үг хэрэглэж болох вэ? (Удаан ухаантай, тэнэг, ухаангүй, хайхрамжгүй гэх мэт)

- Үнэг ямар байсан бэ? (Улаан үстэй, зальтай, үзэсгэлэнтэй, ухаалаг, авхаалжтай, хурдан, уян хатан.)

- Хүний тухай ярихдаа ямаа үнэгний тухай ямар үг хэлж болох вэ?

- Ямар худаг байсан бэ? (Гүн, хүйтэн, харанхуй, шаварлаг, бохир, нарийн.)

- Өөр юуг "хүйтэн" гэж нэрлэж болох вэ? (Цас, мөс, агаар, салхи ...)

- Юуг "хүйтэн" гэж нэрлэж болох вэ? (Өвөл, цасан ширхгүүд, мөсөн бүрхүүл, мөсөн хэсэг ...)

- Анхааралтай сонсоод хариул.Хүйтэн, гүн, ил тод - Энэ гол уу, горхи уу?..Цэнхэр, шил, эмзэг - энэ таваг уу эсвэл аяга уу?

Эдгээр дасгалуудыг хийхдээ багш нь хүүхдүүд төгсгөлийг тодорхой хэлж, нэр үгтэй нэр үгсийг зөв тохирдог эсэхийг шалгадаг.

Багш үнэгний тухай хэл мэхийг сурахыг санал болгож байна: "Үнэг зургаа дагуулан гүйдэг. Үнэг долоох, элс” гэж. Багш, дараа нь хүүхдүүд хэлийг чанга, дунд зэрэг, чимээгүйхэн, шивнэх байдлаар дууддаг.

Та хүүхдүүдэд "Бяцхан үнэг, чи хаана байсан бэ?" гэсэн үгийн шүлэг зохиох даалгавар өгч болно. (Зүлгэн дээр бүжиглэсэн; бутны дор амарсан гэх мэт) Хүн бүр хамгийн амжилттай хосыг чанга, чимээгүйхэн, шивнэх байдлаар давтдаг.

Хичээл 2

"Сургуульд" уран зураг дээр үндэслэсэн өгүүлэмж

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: Хүүхдэд урьд өмнө олж авсан хуйвалдааны ур чадвараа ашиглан зураг дээр тулгуурлан хуйвалдааны түүхийг зохиохыг заах (хуйвалдаан, оргил үе, төгсгөл), дүрсэлсэн үйл явдлын өмнөх үйл явдлыг бие даан зохион бүтээх;

толь бичиг: "Сургууль", "Намрын" сэдэвтэй холбоотой хүүхдийн ярианы үгсийг идэвхжүүлэх; харьцуулах, нэгтгэх, чухал шинж чанаруудыг онцлон тэмдэглэх, аливаа үзэгдлийг илэрхийлэх нарийн үгсийг сонгох;

дүрэм: тухайн үгэнд ижил үндэстэй үгсийг сонгож сурах; болон дуу авиаг ялгах дасгал хийхw; Ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх: мэдэгдэлд асуулт, баяр баясгалангийн сүүдэр өгч сур.

Материал. "Сургууль руу" зураг.

Хичээлийн явц

Багш "Сургуульд" гэсэн зургийг индэр дээр байрлуулна. Асуулт асууж байна:

- Та энэ зургийг юу гэж нэрлэж болох вэ? Нэрийг нь өгөөч. Хэний нэрийг илүү зөв, илүү сонирхолтой гэж бодож байна вэ? Яагаад?

- Энэ хүүхдүүд яагаад цэцэрлэгт биш сургуульд явдаг гэж та бодож байна вэ?

- Сургуульд явж байгаа хүүхдүүдийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Сурагчид, сургуулийн сурагчид, нэгдүгээр ангийн сурагчид.)

- Сургуулийн хүүхдүүд цүнхэнд юу байдаг вэ? (Харандааны хайрцаг, дэвтэр, сурах бичиг...) Энэ бүх зүйлийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Сургуулийн хэрэгсэл.)

- Жилийн хэдэн цагт хүүхдүүд сурч эхэлдэг вэ?

- Бид намрыг бусад улирлаас хэрхэн ялгах вэ? Зөвхөн намар юу болдог вэ? (Навч унах, ургац хураах, шувууд нисэх гэх мэт)

- Намрын улиралд цаг агаар өөр байж болно. Нар гийж, тэнгэр цэлмэг байвал намрыг ямар үгээр дүрсэлж болох вэ? (Нарлаг, алтлаг, цэлмэг, эрт.) Тэнгэр бүрхэг, хүйтэн салхи үлээж, бороо байнга ордог бол намрыг ямар үгээр дүрслэх вэ? (Хожуу, гунигтай, үүлэрхэг.)

- Үг сонсох -заа, багш, багш. Эдгээр холбоотой үгс ямар нийтлэг зүйлтэй вэ? Мөн үгсургууль холбоотой үгс байна уу?(Сургуулийн хүү, сургуулийн сурагч, охин.)

Хүүхдүүд "Намрын" зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиодог. Багш эхлээд тайлбарлав:"Хамгийн эхэнд Сургууль руу дөхөхөөс өмнө эдгээр хүүхдүүдэд юу тохиолдсоныг хэлээрэйтэгээд - өө Зураг дээр юу харж байна."

Түүх нь хувь хүн эсвэл хамтын (хэд хэдэн хүний ​​бүлэг) байж болно.

Хэрэв хүүхдүүд зураг дээр дүрсэлсэн үйл явдлуудаас өмнөх үйл явдлуудыг гаргахад хэцүү байвал багш өөрөө үлгэрийг эхлүүлж, хүүхэд үргэлжлүүлнэ. Түүхийн эхлэл иймэрхүү байж болно:

“9-р сарын цэлмэг, нарлаг өдөр охид, хөвгүүд хичээлдээ бэлдэж байв. Тэд оройдоо цүнх, сурах бичгээ бэлдсэн байв. Слава маш эрт боссон, тэр хоцрохоос айсан хэвээр байв. Түүний найз Саша түүний араас ирж, тэд сургууль руу танил замаар алхав ..."

Багш даалгавар өгдөг: "Өгүүлбэр хэлБи сургуульд явна энэ нь тодорхой сонсогдохын тулд, энэ нь та нар гэдгийг тодорхой ойлгож байнабаяртай энэ, чиБи хүсч байна сургуульдаа яв... Одоо энэ өгүүлбэрийг хэлээрэй, тэгвэл чи гэдэг нь тодорхой болноТа асуух."

Хичээл 3

К.Д.Ушинскийн "Дөрвөн хүсэл" өгүүллэгийг дахин ярьж, хувийн туршлагаасаа сэдвүүдийн талаар ярилцах

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: хүүхдүүдэд уран зохиолын текстийг орхигдуулах, давталтгүйгээр тууштай, үнэн зөв дамжуулахыг заах; хувийн туршлагаасаа сэдэвт бүрэн түүх зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

дүрэм: Тэмдэглэл ба үйл үгийн харьцуулалтын зэрэглэлийг бий болгох янз бүрийн аргуудыг заах;

толь бичиг: нэр, үйл үгийн синоним, антонимийг сонгож сурах;

ярианы соёл: хэмнэлийг зөрчихгүйгээр багшийн эхлүүлсэн хэллэгийг дуусгахыг заах; хосыг өөр өөр хоолойн хүчтэй дуудах.

Хичээлийн явц

Багш К.Д.Ушинскийн "Дөрвөн хүсэл" түүхийг уншдаг.

Асуулт асууж байна:

- Энэ түүх юуны тухай вэ?

- Митя яагаад өвөлд дуртай байсан бэ?

- Тэр хавар юунд дуртай байсан бэ?

- Митя энэ зун юу санаж байсан бэ?

- Хүү намрын тухай ямар үгс хэлсэн бэ?

- Түүхийг яагаад "Дөрвөн хүсэл" гэж нэрлэсэн бэ?

Дахин ярихын тулд та дөрвөн хүүхдийг дуудаж болно, тус бүр нь жилийн тодорхой цагийн талаар ярих болно (түүхийг хоёр удаа давтах ёстой).

Дараа нь багш шинэ даалгавар санал болгож байна: "Та жилийн аль цагт дуртай вэ, яагаад? Энэ тухай товч бөгөөд бүрэн гүйцэд өгүүллэг гаргаж ир” (хувийн туршлагаас сэдэвлэсэн өгүүллэг). (Дор хаяж дөрвөн түүх байх ёстой.)

"Шинэ улирал бүр хүүд өмнөхөөсөө илүү сайхан санагдсан" гэж багш хэлэхдээ "Зун сайхан, намар сайхан байсан. Харьцуулъя: хавардулаан, болон зунилүү дулаахан эсвэлдулаан; өвсногоон, мөн борооны дараа тэрилүү ногоон эсвэлилүү ногоон; намрын сүүлХүйтэн, мөн өвлийн улиралдилүү хүйтэн эсвэлилүү хүйтэн." Дараа нь хүүхдүүд нэр үгсийг харьцуулах зэрэглэлийг бие даан бүрдүүлдэг.цэвэрхэн (илүү цэвэрхэн, цэвэрхэн), өндөр (илүү өндөр, илүү), нарийхан (нарийхан, илүү нарийхан), хөгжилтэй (илүү хөгжилтэй, илүү хөгжилтэй), дулаахан (илүү дулаахан, илүү дулаахан), хүчтэй (илүү хүчтэй, хүчтэй) гэх мэт.

Хэцүү тохиолдолд багш хүүхдүүдийн анхаарлыг харьцуулах түвшинг янз бүрийн аргаар бий болгож чадна гэдэгт анхаарлаа хандуулдаг. Жишээлбэл, та хэлж болноилүү хүчтэй, Би болох ууилүү хүчтэй.

"Түүхд: "Хавар ирлээ." Та яаж өөрөөр хэлэх вэ? - гэж багш асуув. (Ирэв.) Дараа нь тэр бусад өгүүлбэр, хэллэгийг нэрлэв: тэр сэтгэлдээ хүрэхийн тулд гүйв (хангалттай), цэцэг түүв (түүж, цуглуулав) гэх мэт.

Дараа нь хүүхдүүд эсрэг утгатай үг сонгох дасгал хийдэг. "Хэрэв би нэг үг хэлвэлтом, тэгвэл ямар үг эсрэг утгатай байх вэ? - гэж багш асуув(жижиг). Дараа нь тэр дахиад хэдэн үг хэлэв:сайн (муу), хүйтэн (дулаан), явах (зогсох), ярих (чимээгүй байх) гэх мэт.

- Хавар ирлээ! Тэгээд тэр юу авчирсан юм бэ, чи нэрлэ. Ингээд хавар ирлээ... (дулаан, цэцэг, өвс гэх мэт) авчирсан. Энэ хэллэгийг чанга, чимээгүйхэн, шивнэх байдлаар хэлье.

Хичээл 4

Хамтын түүх ярих

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: хүүхдүүдийг нийлмэл өгүүлбэр ашиглах, хүйс, тоогоор нэр үгтэй нийцүүлэхэд сургах; ижил үндэстэй үгсийг сонгож сурах;

толь бичиг: өгөгдсөн үгсийн тодорхойлолтыг сонгох дасгал хийх.

Материал: туулайтай зураг (туулай).

Хичээлийн явц

Багш туулайн зургийг индэр дээр тавьдаг. Асуулт асууж байна:

- Туулай ямар байдгийг яаж хэлэх вэ? (Ичимхий, хулчгар, саарал ...)

- Хэрэв бид туулай ямар үслэг цувтай болохыг ярихыг хүсвэл ямар үгсийг сонгох вэ? (цагаан, сэвсгэр, зөөлөн.)

- Та туулайн сэтгэл санааг дүрслэхийн тулд ямар үг хэрэглэж болох вэ? (Хөгжилтэй, сайн, хөгжилтэй, гунигтай.)

Багш асуултанд хариулахдаа хүүхдүүд үндсэн нэр үгтэй нэр үг зөв тохирч байгаа эсэхийг шалгадаг. Жишээ нь, хэрэв хүүхэд нь нэр үгсэтгэлийн байдал нэр үг сонгоноинээдтэй, Та түүнийг энэ хэллэг хэрхэн сонсогдож байгааг сонсохыг урих хэрэгтэй. Хүүхдүүд алдаагаа засахыг урамшуулах ёстой.

Багш асуулт асууна:

- Нялх туулайг хэн гэдэг вэ? (Бяцхан туулай.) Та яаж өөрөөр хэлж чадаж байна аа? (Бүжин, бөжин, бөжин.) - Хэрвээ хүүхдүүд хоёр дахь асуултанд хариулахад хэцүү байвал тэр: "Та туулайг юу гэж энхрийлэн дуудаж болох вэ?"

- Бага туулайг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Харес.) Би яаж өөрөөр хэлэх вэ? (Бүжин, туулай, туулай.)

- Ямар төрлийн туулайнууд байдаг вэ? (Хөгжилтэй, сэвсгэр, хурдан, уян хатан, урт чихтэй.)

Та хүүхдүүдийг олон үг нэрлэхийг албадах ёсгүй. Хамгийн гол нь хариулт нь зөв байх ёстой. Жишээлбэл, хүүхэд: "Урт чих" гэж хариулдаг. Багш хариултын зөвийг баталж, "Үүнийг нэг үгээр яаж хэлэх вэ?" Гэж асууна. Шаардлагатай бол тэр аврах ажилд ирдэг: "Урт чих". (хурдан хөл -флот хөлтэй, ташуу нүд -хөндлөн нүдтэй гэх мэт) Багш хэд хэдэн асуулт асууна.

- Туулай хаана амьдардаг вэ? (Ойд.)

- Жижиг ойн нэр юу вэ? (Бяцхан ой, бяцхан ой.)

- Ойд байгаа замын талаар та юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? (Лесная.)

- Ойг хамгаалж, хамгаалж байгаа хүнийг хэн гэдэг вэ? (Ойчин, ойчин.)

Одоо санаж, нэрлэсэн бүх үгсээ давтъя. Та хэдэн өөр үг нэрлэсэн юм" гэж багш дүгнэж, "ой, ой, бяцхан ой, ойч, ойч. Эдгээр бүх үгсэд ижил хэсэг нь ой гэж сонсогддог бөгөөд тэдгээр нь бүгд ойтой ямар нэгэн байдлаар холбоотой байдаг.

- гол! (Гол, гол, гол.)

- Жижиг голын талаар та яаж хэлэх вэ? (Гол.)

- Яаж голын талаар эелдэг үг хэлэх вэ? (Реченка.)

- Голын эрэг дээрх элсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гол.)

Багш санал болгож байна: "Одоо би туулай ойгоос хэрхэн захидал хүлээн авсныг хэлье. Тэр маш их баяртай байсан, гэхдээ энд асуудал байна: захидал бороонд баригдаж, норсон. Зарим үгийг унших боломжгүй. Бүжинд захидал уншихад тусалцгаая. Анхааралтай сонсож, мөр бүдэгэрсэн газруудад юу бичиж болохыг санал болго."

(Багш даалгавраа дуусгахдаа хүүхдүүд үгээ "Бид завь хийсэн ..." - "унах" гэсэн өгүүлбэрээр төгсдөг холбоос үгээр эхлэх ёстой.)

Захидлын жишээ текст: "Сайн уу, Тепа. Ах бид хоёрт тохиолдсон түүхийг би чамд ярья. Нэг өдөр бид голын эрэг дээр удаан тоглов. Тэгээд бид завь хийсэн болохоор... Бид завиндаа суугаад далайд гарлаа. Гэнэт хүчтэй салхи үлээв. Том давалгаа босч, энэ нь... Бид маш чанга хашгирч эхэлсэн тул... Баавгай сэлж, биднийг эрэг рүү татан аварсан. Бид үсэрч, давхиж эхлэв ... Бид хурдан хатаж, дулаарсан, учир нь Мишка ирээд биднийг авчирсан. Би явж байна. Бид маш их лууван, байцаа идсэн ... Бид удахгүй гэртээ харьж байна."

Багш диктант авч, захидлын текстийг нэмэлтийн хамт бичнэ. Хамгийн тохиромжтой, зөв ​​сонголтуудыг хамтад нь сонгодог.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүдийн санал болгосон нэмэлтүүдийн хамт захидлыг бүхэлд нь уншина. Багш хэд хэдэн хүүхдээс захидлыг дахин хэлэхийг хүснэ.

Хичээл 5

В.Бианчигийн “Баавгайн бамбаруушийг усанд оруулах” түүхийг дахин өгүүлэх нь

3 даалгавар.Холбоотой яриа: хүүхдүүдэд үлгэрийн бие даасан хэсгүүдийг нэгдмэл байдлаар холбож, текстийг үнэн зөв, тууштай, илэрхийлэлтэй дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх;

толь бичиг: нэр, үйл үгийн синоним, эсрэг утгатай үг сонгох дасгал хийх;

ярианы соёл: дуу авианы зөв дуудлагыг тодруулах, нэгтгэхh Тэгээдболон, тэдгээрийг үгээр ялгаж сурах, янз бүрийн хэмнэлтэй эдгээр дуу чимээтэй хэлийг мушгих: хурдан, дунд, удаан.

Хичээлийн явц

Багш В.Бианчигийн “Баавгайн бамбаруушийг усанд оруулж байна” өгүүллэгийг уншиж байна. Асуулт асууж байна:

- Зохиогч энэ бүтээлдээ юуны тухай ярьж байна вэ?

- Түүхийн танд юу сонирхолтой байсан бэ? Таны хамгийн дуртай мөчүүд юу байсан бэ?

- Та ямар хэллэг, үгсийг санаж, хамгийн их дуртай вэ?

Түүхийг дахин уншиж байна.

Багш хүүхдүүдийн нэгийг хоёр дахь үлгэрчийг сонгохыг урьж, эхний хэсгийг хэн, хоёр дахь хэсгийг дахин ярихыг түүнтэй санал нийлнэ. Үлдсэн хүүхдүүдийг үлгэрчдийг анхааралтай сонсохыг хүснэ (дараа нь үнэлэх). Дөрвөн удаа давтан хэлэх сонсогддог.

Багш хүүхдүүдэд хандан:

“Бамбарууд усанд орж, ойд зугаалахаар явлаа. Гэхдээ тэд ямар ялгаатай байсан бэ! Эхний баавгай нь хөгжилтэй, хөгжилтэй байдаг. Тэр үнэхээр тоглох дуртай байсан. Тэр модонд авирч зөгийн бал үнэртэв. Би баярлаж, модноос бууж, ээж рүүгээ явлаа! Тэр ямар баавгай байсан бэ, та түүний тухай яаж хэлэх вэ? (Хөгжилтэй.) Үгийг тааруулинээдтэй ойролцоо утгатай үгс (баяр хөөртэй, амьд ...).

- Хэрэв тэр хөгжилтэй байсан бол тэр зүгээр л ээж дээрээ очсонгүй, харин ... гүйж, гүйж, нисч, толгойгоо гашилгасан ...

- Нөгөө бяцхан баавгай нь бас тоглох дуртай байв. Гэхдээ тэр маш удаан байсан. Мөн түүнд ямар нэгэн зүйл үргэлж тохиолддог байв. Модонд ойртож ирэнгүүт зөгий хатгуулжээ. Тэр бүрэн өвчтэй болсон. Бас ээж дээрээ очив. Хоёр дахь баавгай юу байсан бэ? Үгийг тааруулна ууинээдтэй эсрэг утгатай үгс (гунигтай, уйтгартай, гунигтай ...).

- Хэрэв тэр гунигтай байсан бол тэр зүгээр л ээж дээрээ очоогүй, харин ... тэнүүчилж, тэнүүчилж байсан ..."

Багш дуу хоолойгоороо нэг үгээр тодруулдагБяцхан баавгай дуу чимээболон мөн ямар дууг тодруулсныг асууна.

- Өөр ямар амьтдын нэрэнд z, s авиа байдаг вэ? (Тогоруу, цох, бах...)

- Ямар амьтдын нэрэнд з, з авиа байдаг вэ? (Туулай, могой, тахө, ямаа...)

Хүүхдүүд үгсийг нэрлэж, z авианы аль нь хатуу, зөөлөн болохыг хэлдэг.

Дараа нь багш хэлээ мушгина: "Зараа гацуур модны дэргэд хэвтэж байна, зараа зүүтэй байна."

Зарим хүүхдүүд хэлээ эргүүлэхийг хурдан давтдаг, хэд хэдэн хүн дунд зэргийн хурдаар давтдаг; дууг хангалттай тод дуудаж амжаагүй хүмүүсболон,- арай удаан хурдаар.

Хичээл 6

"Тэжээвэр амьтад" цувралын уран зураг дээр үндэслэсэн түүх

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: хүүхдүүдэд аль нэг зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиохыг заах, өмнөх болон дараагийн үйл явдлуудыг зохион бүтээх; үлгэрийн агуулга, өгүүлбэрийн зөв байдлыг үнэлж сурах;

дүрэм ба үгсийн сан: нэр үгийн олон тоогоор дадлага хийх, харьцангуй нэр үг үүсгэж сурах; тодорхойлолтыг сонгох дасгал хийх; харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

ярианы соёл: дуу авиа, хэмнэлийн хувьд ижил төстэй үгсийг сонгож, өөр өөр хэмнэлтэй, өөр өөр хоолойн хүчтэйгээр дуудах дасгал хийх.

Материал. "Тэжээвэр амьтад" цувралын зургууд; “Унагатай морь”, “Тугалтай үнээ”, “Ишигтэй ямаа”, “Гахайтай гахай”.

Хичээлийн явц

Багш индэр дээр дөрвөн зургийг үзүүлэв. Зураг бүрт гарчиг өгөхийг санал болгож байна. Хүүхдүүд нэр гаргаж ирээд хамтдаа хамгийн амжилттайг нь сонгодог.

- Нялх амьтдыг юу гэж нэрлэдэгийг санаарай. Морь нь... унагатай. Олон... унага. Үхэр ... тугалтай. Маш олон ... тугал. Гахай... Ямаа...

- Та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? Тэд зэрлэг үү эсвэл...? (Гэрийн тэжээвэр амьтад.) Та өөр ямар тэжээвэр амьтдыг мэдэх вэ? (Муур нохой.)

- Нялх нохойг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гөлөг.) Нэг нь гөлөг. Хэд хэдэн, олон... (Гөлөг, гөлөг.)

Багш ингэж хэлэх нь адилхан зөв гэж тайлбарлав.гөлөг, олон гөлөг ТэгээдГөлөг, олон гөлөг.

- Хэрэв тугал урт хөлтэй бол түүнийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Урт хөлтэй.) Хэрэв тэр том нүдтэй бол тэр ... том нүдтэй.

- Надад хэлээч, ямар морь, ямар унага вэ? Тэдгээрийг харьцуул. (Морь том, унага жижиг. Үхэр эвэртэй, тугал нь эвэргүй).

Багш нэг зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох даалгавар өгдөг. Хүүхдүүд зөвхөн зурсан зүйлийн талаар ярихаас гадна өмнөх болон дараагийн үйл явдлуудыг зохион бүтээдэг. Хүүхэд ярьж байх хооронд бусад нь талбайн хөгжил, түүний зөв барилгыг анхааралтай дагаж мөрддөг.

Дараа нь дөрвөн хүнтэй бүлэг зохион байгуулдаг. Хүн бүр ярилцах зургаа сонгодог. Дөрвөн зурган дээр үндэслэн ерөнхий түүхийг эмхэтгэсэн. Үлдсэн хүүхдүүд үлгэрийг үнэлж, түүнд зориулж гарчиг гаргадаг.

Багш хүүхдүүдийг хамтдаа шүлэг зохиохыг урьж байна. Тэр эхний мөрийг хэлдэг бөгөөд хүүхдүүд хоёр дахь мөрийг гаргаж ирдэг.

- Унага, чи хаана байсан бэ? (Би гудамжаар үсэрч байсан.)

- Чи хаана байсан бэ, тугал? (Би ээжийнхээ араас гүйсэн.)

- Хөөе бяцхан ямаа, чи хаана байсан бэ? (Хувинтай ус уув.) Хүүхдүүд дуртай хос шүлгээ сонгож, удаан, хурдан, чанга, шивнэх байдлаар давтана.

Хичээл 7

"Танягийн цэцэрлэгт ирсэн анхны өдөр" сэдэвт түүх цэцэрлэг"

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: багшийн санал болгосон төлөвлөгөөний дагуу хүүхдүүдэд үлгэр зохиох дасгал хийх, бие даан зохиол бүтээхийг заах;

дүрэм: нэр үгийн генитив олон тоо үүсгэх дадлага; үг бүтээх дасгал хийх;

ярианы соёл: дуу авиаг ялгах дасгал хийхts Тэгээдh; тодорхой хэллэг дасгал хийх.

Материал. Зураг: туулай, чоно, хэрэм, туулай, харцага.

Хичээлийн явц

Багш хэлэхдээ: "Таня гэдэг шинэ охин цэцэрлэгт ирлээ. Тэр юу хийх, хэрхэн биеэ авч явах талаар юу ч мэдэхгүй байв. Таня зугаалахаар бэлдэж эхлэв. Та зугаалахдаа ямар хувцас өмсдөг вэ? (Пальто, гутал, трико, өвдөгний оймс, оймс, леггинс...)

- Таня зөвхөн ороолт бэлдсэн. Түүнд юу дутагдаж байна вэ? (оймс, өвдөгний оймс, өмд, гутал...)

- Таня жижигхэн хэвээр байсан бөгөөд хаана байрлуулахаа сайн мэдэхгүй байв. Түүнд тусалцгаая.

- Талх ... талхны саванд, элсэн чихэр ... чихрийн саванд, чихэр ... чихрийн саванд, саван ... савангийн саванд, салфетка ... салфетканы саванд, өндөг.. .өндөгний аяганд цөцгийн тос ... тосон таваганд давс хийнэ ... давстай саванд хийнэ.

- Дараа нь Таняд амьтдын зургийг үзүүлсэн боловч тэр бамбаруушийг нь юу гэж нэрлэдэгийг сайн мэдэхгүй байв. Бүгдээрээ түүнд хүүхдүүдэд зөв нэр өгөхөд нь тусалцгаая. Хэн бэ өндөг? (Туулай.) Чоно дээр үү? (Чонын бамбарууд.) Туулай юу? (Бяцхан туулайнууд.)Ухэрэм? (Хэрэм.) Харцага дээр үү? (Галчата.)

- Ингээд "Танягийн цэцэрлэгт орсон анхны өдөр" үлгэрийг гаргацгаая. Бяцхан охин Таня цэцэрлэгт явна гэдгээ яаж мэдсэн, дараа нь цэцэрлэгт хэрхэн ирсэн, тэнд ямар шинэ, сонирхолтой зүйл үзсэн, ямар сэтгэл санаатай байсан, анхны өдөр нь хэрхэн дууссан тухайгаа ярина уу."

Хэрэв үлгэр зохиох ажил нь хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш өөрөө эхэлдэг: тэр охины сэтгэл санаа, бүлгийн өрөөний дүр төрхийг дүрсэлдэг. Хоёр, гурван давхрын дараа үнэлгээ өгдөг. Багш нь үлгэрт дүн шинжилгээ хийхдээ хүүхдүүд өгүүлбэрийг зөв зохиож, сонирхолтой агуулгыг тэмдэглэдэг эсэхийг шалгадаг.

Дараа нь хамтын түүхийг эмхэтгэсэн: хэд хэдэн хүүхэдIХэн эхлэх, хэн үргэлжлүүлэх гэх мэтийг урьдаас тохиролцсоны дараа хүн бүр өөрт тохирсон хэсгийг ээлжлэн хэлдэг.

Шаардлагатай бол багш түүхийн төлөвлөгөө өгдөг. Багш хүүхдүүдийг "Таня ширээний ард суугаад таваг унагав" гэж хэлээ эргүүлэхийг давтан хэлэхийг урьж байна. Бүгдээрээ хамтдаа хэлцгээе: "Танягийн таваг байнга мөргөлддөг." Дуу чимээ бүр тод сонсогддог гэж хэлье."

Анхаарна уу. Хүүхдэд нэр үгийн генитив хэлбэрийн хэлбэрийг бий болгоход сургахдаа хүүхэд үг бүрийг нэрлэсэн тохиолдолд нэрлэж, ташуу тохиолдолд давтан хэлэх ёстой. Үг бүтээх дасгалд хүүхдүүд өөрсдөд нь хялбар энгийн хэлбэрүүдийг шууд нэрлэж, багш эхлээд хэцүү хэлбэрүүдийг нэрлэнэ.

Хичээл 8

Өгөгдсөн сэдвийн талаар ярьж байна

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: тухайн сэдвээр богино өгүүллэг бичиж сурах,

ярианы соёл: дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах-тай Тэгээдw, хүүхдүүдэд эдгээр авиаг чих, дуудлагаар нь ялгах, эдгээр авиагаар баялаг үг хэллэгийг янз бүрийн хэмжээ, хурдаар тод, тод дуудах, асуух, батлах аялгууг зөв хэрэглэхэд сургах.

Материал. Дуу авианд зориулсан хосолсон объектын зургуудs, w, тоглоом; "Нуга ба нуга" уран зураг ("Дууны үг" гарын авлага, зохиолч Г.А. Тумакова).

Xангиудын тоо

Багш хүүхдүүдэд тоглоом (нохой, заан, үнэг, муур, хулгана, морь гэх мэт) үзүүлж, ямар амьтны нэр авиатай, ямар нэр дуугардаг болохыг хурдан хариулахыг хүснэ.w (жишээ нь, хүүхэд эдгээр дууг үгсээс сонгож, тэдгээрийг дуудах ёстой).

Дараа нь багш хүүхдүүдэд хосолсон зургуудыг өгдөг: чарга - малгай, үслэг цув - онгоц, даам - гутал, ширээ - шүршүүр, муур - үнэг, нохой - мэлхий гэх мэт (ижил зургийг өөр өөр хүүхдүүдэд давтаж болно; та үүнийг хийх ёсгүй. дуутай үг өгөх жишээ нь"толгой хулгана гэх мэт). Нэр нь s үсэгтэй зургуудыг доош нь эргүүлэхийг санал болгож байна. Мөр дундуур явж, даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана. Хэд хэдэн хүүхдээс аль зургийг эргүүлээгүйг асууж, нээлттэй орхиж, тэнд дүрсэлсэн объектуудыг нэрлэхийг хүснэ. Дараа нь зургийн нэр нь дуугаар эхэлсэн хүмүүсээс гараа өргөхийг хүсдэгw. Хүүхдүүд ээлжлэн зурганд нэр өгдөг (малгай, даам, үслэг цув гэх мэт). Бусад нь анхааралтай сонсож, нөхдийнхөө алдааг засдаг.

Дараа нь багш дуу чимээтэй зурагтай хүүхдүүдийг эхлээд гараа өргөхийг зөвлөж байнаw үгийн дундуур, дараа нь дуутай зурагтай хүмүүстw үгийн төгсгөлд. Зураг, дууны хувьд ч мөн адил. (Урьдчилсан байдлаар багш дуу чимээтэй зургуудыг доош нь эргүүлэхийг санал болгож байнаw дуу чимээтэй зургуудыг нээлттэй үлдээгээрэйХамт.)

Багш оньсого хэлдэг. Хүүхдүүд хариултаа чангаар хэлэхгүйгээр энэ үгэнд ямар авиа байгааг хэлэх ёстой - s эсвэлw.

Улаан үстэй, сэвсгэр сүүлтэй.

Бут дор ойд амьдардаг.

(Үнэг.)

Эгч нар талбай дээр зогсож байна:

Шар нүх.

Цагаан сормуус,

(Daisies.)

Жижиг, саарал

Шалны доор амьдардаг

Шөнөдөө энэ нь зураастай байдаг.

(Хулгана.)

Хэрэв би тоос харвал гомдоллох болно,

Би архирч, залгих болно.

(Тоос сорогч.)

Багш хүүхдүүдэд "Муур инээдэг, харин хулгана нулимстай" гэсэн зүйр үгийг цээжлэхэд нь тусалж, утгыг нь тайлбарлав. С, ш авиатай үгсийг тодруулахыг хүснэ.

Дараа нь хүүхдүүд "Муур инээж, хулгана нулимстай" сэдвээр богино өгүүллэг зохиох даалгаврыг гүйцэтгэнэ.

Багш нь хоёр туулайн тухай үлгэр сонсож, түүнд тохирох үгсийг олоход нь туслахыг санал болгож байна. Хэлсэн нь:

“Нэг өглөө Луга, Луга туулайнууд гэрээс гарав. Тэд ойгоор зугаалж, тэнд хэн амьдардаг болохыг олж мэдээд, загас барихын тулд ойролцоох гол мөрөн байгаа эсэхийг мэдэхийг хүсчээ. Луга өөртэйгөө дуугарсан ямар нэг зүйлийг авч явавО (хувин), Луга түүнтэй хамт нэр нь дуугарсан зүйлийг авч явавцагт (загасны уурга),

- Бөжин алхаж, алхсаар зам дээр гарч ирэв. Тэд бутны доороос хэн нэгэн мөлхөж байгааг хардаг бөгөөд нэр нь богино, дотор нь цөөхөн дуу чимээ гардаг, тэдний дунд дуу чимээ сонсогддог.у. Энэ хэн бэ? (Могой.) Туулайнууд могойг угтан аваад цааш явав. Удалгүй тэд гол руу очиж загасчилж эхлэв. Эхлээд тэд s (муур загас) дууг агуулсан том загасыг гаргаж ирэн, дараа нь түүний нэрээр сонсогддог жижиг загастай таарч эхлэв.sch. Хэн таамагласан бэ? (Тавхай, цурхай ...)

- Гэртээ ээж туулай, аав туулай хүүхдүүдийг амттай үдийн хоолоор хооллодог байв. Аяга тавагны нэрэнд чимээ сонсогдовs, sch. Эдгээр нь ямар хоол байсан бэ? Дараа нь хүүхдүүд тоглоом авав: Луга нэрээр нь дуугардаг тоглоом ававруу. Хүүхдүүд ээ, энэ ямар тоглоом вэ? (Хүүхэлдэй.) Тэгээд Луга дуу чимээтэй тоглоом ававw Гарчиг дээр. Энэ ямар тоглоом вэ? (Машин.)

- Одоо туулайнуудын тухай, хэрхэн зугаалахаар бэлдсэн, хэнтэй уулзсан, гэртээ хэрхэн амарч байсан тухай ярьж өгөөч" гэж багш хэлэв.

Хүүхдүүд гурван багаар үлгэр ярьж болно.

Хичээл 9

"Заа туулайг хэрхэн аварсан бэ" сэдвээр үлгэр зохиох

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: хүүхдүүдэд өгөгдсөн сэдвээр үлгэр зохиохыг заах, дүрүүдийн дүр төрх, тэдний үйлдэл, туршлагыг дүрслэх; бие биенийхээ түүхийг үнэлэх;

дүрэм: ижил үндэстэй үгсийг сонгож сурах;

толь бичиг: ижил утгатай үгсийг сонгож сурах; үгсийн семантик нюансуудад мэдрэмтгий байдлыг төлөвшүүлэх; эсрэг утгатай үгсийг сонгож сурах; полисмантик үгсийн утгыг сурахад туслах;

ярианы соёл: дуу хоолойныхоо хүчийг зохицуулж сур.

Хичээлийн явц

Багш оньсого асуудаг:

Ямар ойн амьтан бэ

Нарс модны доорх шон шиг бослоо

Мөн өвсний дунд зогсож,

Чих чинь толгойноосоо том уу?

Ууртай мэдрэмжтэй

Ойн цөлд амьдардаг.

Маш олон зүү байдаг

Мөн ганц утас ч биш.

(Н. Артюхова.)

Хүүхдүүд үүнийг туулай, зараа гэж таамаглаж байна. Багш нь зараа яагаад олон зүүтэй, яагаад хэрэгтэй байгаа, өөр ямар зүү байгааг асууна.

- Зараа, туулай хаана амьдардаг вэ? (Ойд.)

- Үгнээс ямар үг үүсч болох вэой? (Бяцхан ой, ой, ой, ойч, ойч.) Хэрэв хүндрэл гарвал багш тэргүүлэх асуултуудыг асууна.

- Ойд байгаа замын нэр юу вэ? (Цэцэрлэгт хүрээлэнд биш, цэцэрлэгт биш, харин ойд.) (Ой.)

- Ойд ажилладаг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Ойчин.)

- Ойд амьдардаг үлгэрийн хүнийг хэн гэдэг вэ? (Лесовичок.)

- Одоо санаж, нэрлэсэн үгсээ давт.

- Зараа зоригтой байсан ч ямар туулай байсан бэ? (Хулчгар) Одоо үйлчил-| Болгоомжтой ажилла, даалгавар нь хэцүү байх болно.

- туулайхулчгар. Би яаж өөрөөр хэлэх вэ? Үгтэй ойролцоо утгатай үгсийг сонгохулчгар (айсан, айсан ...).

- Зоригтой зараа. Үгтэй ойролцоо утгатай үгсийг сонгозоригтой (зоригтой, зоригтой ...).

Хэрвээ хүүхдүүд бие даан ижил утгатай үг сонгох боломжгүй бол | Багш асуув: "Үгнүүд утгаараа ижил төстэй байна уу?хулчгар, аймхай, аймаар? Тийм ээ, тэд адилхан. Та туулай гэж хэлж болнохулчгар уу? Тиймээ. Туулай яах вэ?ичимхий? Тиймээ. Эдгээр нь утгын хувьд ойролцоо, найз нөхөд гэсэн үгс юм."

- Өнөөдөр бид зараа туулайг хэрхэн аварсан тухай үлгэр зохиох болно. Туулайд юу тохиолдсон, зараа найздаа хэрхэн тусалсан талаар бодоорой. Үлгэр нь богино, сонирхолтой, бүрэн дүүрэн байх ёстой.

(Та дор хаяж таван хүүхдээс асуух хэрэгтэй - тэд багаар ярьж болно.) Хоёр, гурван үлгэрийн дараа багш хэний үлгэрт илүү дуртай байсан, яагаад гэж асуудаг.

Одоо би та бүхэнд Д.Сиардигийн “Салах тоглоом” шүлгийг унших болно. Та надад эсрэг утгатай үгсийг олоход тусална уу.

Би чамд хэльеI үгөндөр,

Мөн та хариулах болно ... (бага).

Би үгийг хэльехол,

Тэгээд та хариулах болно ... (ойрхон).

Би чамд нэг үг хэльехулчгар,

Та хариулах болно ... (зоригтой хүн).

Одооэхлэл I Би хэлье -

За хариулаарай... (төгсгөл).

- "Бүгдээрээ хамтдаа шүлгээ дахин хэлцгээе" гэж багш зөвлөж байна.

Хичээл 10

"Туулайн төрсөн өдөр" сэдэвт үлгэр зохиож байна

Даалгаврууд.Холбоотой яриа: төлөвлөгөөний дагуу өгөгдсөн сэдвээр бие даан үлгэр зохиохыг хүүхдүүдэд заах; үлгэрийг үнэлэхдээ тайлбар, яриа хэлцлийг ашиглах, хуйвалдааны зугаа цэнгэлийн шинж чанар, илэрхийлэх хэрэгслийг тэмдэглэх;

дүрэм: нэр үгийн олон тоон хэлбэрийг бүрдүүлэх дадлага;

ярианы соёл: Хүүхдийн шүлгийг тод дуудах, хэмнэл, ярианы хэмнэл, дуу хоолойны хүчийг ялгах дасгал хийх.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдэд хандан:

- Хамгийн сүүлд та зараа, туулай хоёрын тухай сонирхолтой үлгэр бодож олжээ. Өчигдөр туулайн төрсөн өдөр байлаа. Туулайн төрсөн өдрийн үдэшлэгт ойн амьтад тоглож, бүжиглэж, ой, хээр талд юу харсан тухай оньсого тааварлав. Зараа дараах оньсого асуув: "Би маш олон мандарваа цэцэг, эрдэнэ шишийн цэцэг, хонх харсан. Би хаана байсан бэ? (Халбарт.)

- Та нарын хүн бүр ямар ч амьтны дүрд тоглож чадна. Туулайнд юу бэлэглэх, түүнд болон түүний зочдод юу харсан, юу хараагүй, юу их харсан талаар ямар оньсого хэлэхээ бодоорой. Мөн туулай болон бусад амьтад таамаглах болно.

Хүүхдүүд дасгалыг гүйцэтгэхдээ багш юуг, хэнийг нэрлэж болохыг санал болгож, амьд, амьгүй нэр үгийн зөв төгсгөлийг яллагч тохиолдолд ашиглах чадварыг хөгжүүлдэг.

Багш шинэ даалгавар өгдөг: "Одоо та "Туулайн төрсөн өдөр" сэдвээр үлгэр зохиох болно.Хамгийн эхэнд туулайд хэн очих гэж байсан, амьтан бүр туулайд юу өгөх гэж байсныг бидэнд хэлээрэй.Дараа нь Амьтад туулайд хэрхэн баяр хүргэж, төрсөн өдрийг нь хэрхэн тэмдэглэж, хэрхэн тоглож, оньсого асууж байсныг бидэнд хэлээрэй. Үлгэр нь сонирхолтой, богино, бүрэн дүүрэн байх ёстой."

Үлгэр зохиоход хэд хэдэн хүн оролцдог. Юуны тухай, ямар дарааллаар ярих вэ гэдгээ эхлээд тохирно. Хүүхдүүд ярьж эхлэхээс өмнө багш хамгийн сайн (хүүхдийн хэлснээр) үлгэрийг цомогт бичнэ гэж хэлдэг.

Багш хүүхдүүдийг өөрийнх нь араас хүүхдийн шүлгийн мөрүүдийг ижил хэмнэлээр дуусгахыг урьж байна (хэмнэлийг дарах).

Сургуульд бэлтгэх бүлэг 315

Бүжин-бөжин, чи яаж алхсан бэ?.. Зараа-зараа, чи хэнтэй бүжиглэсэн бэ?.. Хөөе, бяцхан амьтад, чи хаана байсан бэ?.. Чи, бяцхан үнэг, чи хаана алхаж байсан бэ?.. Бяцхан баавгай, хаана чи байсан уу?..

Дараа нь хүүхдүүд хамгийн их таалагдсан хүүхдийн шүлгийг удаан, хурдан, чанга, шивнэх замаар давтана.

Багш "Цагаан цас, цагаан шохой, цагаан туулай бас цагаан, гэхдээ хэрэм цагаан биш, бүр цагаан ч биш байсан" гэж хэлээ эргүүлэв. Хэд хэдэн хүүхдийг дуудаж, дуу бүрийг тодорхой сонсохын тулд хэлийг эргүүлэхийг тэднээс хүс. Дараа нь хэлний мушгиа аажмаар, дунд зэрэг, хурдан дуудагдана.

Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй: Л.Белоусовагийн "Нэг шүүгээний түүх" (схемийн зураг дээр үндэслэсэн) түүхийг ярианы эмчилгээний ахлах бүлэгт дахин ярих нь.

  • хүүхдүүдэд текстийг уялдаа холбоотой, дэс дараалан ярихыг заах

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

  • Хүүхдүүдэд үйл явдлын дарааллыг тусгасан схемийн зургийг төлөвлөгөө болгон ашиглан текстийг уялдаа холбоотой, бүрэн, логик, тасралтгүй ярихыг үргэлжлүүлэн заа.
  • Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг хүүхдүүдэд заа.
  • Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (Нэр үгийн олон тоо үүсэх).

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

  • Харилцан уялдаа холбоотой яриа, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Тоглоом болон ангид хамтран ажиллах чадвар, бие даасан байдал, санаачлага, аман харилцааны соёлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:

  • Үйл явдлын дарааллыг тусгасан бүдүүвч зураг, Л.Белоусовагийн “Дахин ярьж сурах уу? Энэ бол энгийн!" ("Шүүгээний түүх" өгүүллэг), компьютер, монитор, шүүгээг дүрсэлсэн хайчилбар зураг, бөмбөг.

Урьдчилсан ажил:

  • Уран зохиол унших:
  • С.Маршак “Хүснэгт хаанаас ирсэн бэ?”, Н.Нишчева “Манай орон сууц”, А.Барто. Доголон сандал, К.Нефедов. буйдан. Би нэг удаа зүүдэлсэн.
  • К.Ушинский. Ширээ, сандал.
  • "Тавилга" сэдвээр илтгэлүүдийг үзэх.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Тавилгыг зөв нэрлэсэн хүн сууна.

Бөмбөг тоглоом "Тавилгын хэсгийг нэрлэ."

2. Тоглоом - танилцуулга:

Тоглоом "Дөрөв дэх дугуй".(хөдөлгөөнт дүрсийг "товших" гэж тохируулсан, нэмэлт объект алга болно.)

  • Гал тогооны ширээ, сандал, буфет, ор.
  • Ширээ, шкаф, сандал, төгөлдөр хуур, буйдан

Тоглоом "Эсрэгээр нь хэл".

  • Хувцасны шүүгээ өндөр, орны дэргэдэх ширээ... .
  • Шүүгээ нь том, тавиур нь... .
  • Буйдан зөөлөн, сандал нь... .
  • Сандал нь зөөлөн, ширээ нь...

Тоглоом "Нэг олон"

Нэр үгийн олон тоо үүсэх. (нэг тавилга алга болсны дараа автоматаар ижил тавилга дүрсэлсэн дөрвөн зураг гарч ирнэ.)

  • буйдан - буйдан;
  • Хүснэгт - хүснэгт;
  • Сандал - сандал;
  • Ор - ор;
  • Хувцасны шүүгээ - шүүгээ.

Өнөөдөр бид нэгэн сонирхолтой түүхийг дахин ярих болно. Мөн хэсгүүдийн зургийг эвлүүлснээр та юу сурах вэ. Одоо бид хуруугаа ажилд бэлтгэх болно.

3. Хурууны тоглоом "Тавилга"

Энэ бол сандал - тэд үүн дээр суудаг (нударгаараа зүүн алгаа баруун гараараа дарж, хуруугаа дээш сунгасан).

Энэ бол ширээ - хүмүүс үүн дээр суудаг (зүүн гар нь нударгаараа, баруун нээлттэй алга нь дээр байрладаг)

Энд ор байна - тэд үүн дээр хэвтэж байна (гараа цээжний урд тохойгоор бөхийлгөж, нөгөөгийнхөө дээр хэвтэж байна)

Бид шүүгээнд юмаа тавьдаг (эвхдэг зүйлийг дуурайлган хийдэг)

Бид бүгд зугаалахаар явдаг (хоёр гарын хуруунууд өвдөгний дагуу явдаг)

4. "Зураг зурах" тоглоом (зураг хайчлах)

Хүүхдүүд ээ, та юу авсан бэ?... (шүүгээ)

Одоо би танд "Шүүгээний түүх" хэмээх түүхийг унших болно.

5. Схемийн зураг дээр үндэслэсэн өгүүллэг унших.

Багш текстийг уншиж, бүдүүвч зургийг үзүүлэв.

6. Агуулгын талаархи асуултууд:

Мастер мужаан юу хийсэн бэ?

Том, үзэсгэлэнтэй шүүгээ хийхэд ямар багаж хэрэгсэл найз нөхөд тусалсан бэ?

Энэ кабинетийг хэн худалдаж авсан бэ?

Шинэ хувцасны шүүгээ хүүхдүүдэд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд шүүгээнд юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд шүүгээнд дуртай байсан уу?

Хүүхдүүд ирэхэд тэр юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд өсч томрох үед шүүгээнд юу тохиолдсон бэ?

Тэд хуучирсан шүүгээг хаана тавьж, дотор нь юу хадгалж байсан бэ?

Саша, Маша хоёр насанд хүрсэн хойноо юу хийсэн бэ?

7. "Цэвэрлэгээ" биеийн дасгал

(цэвэрлэгээг дуурайлган хийдэг дасгалуудыг хөгжимд тоглодог)

Бид хормогч өмсдөг;

Ханцуйгаа шамлав;

Бид бэлдэж, хэдэн өөдөс авлаа;

Эргэсэн;

Бид шүүгээнээс тоосыг арчиж (өндөр, хөлийн хуруунд);

Бид кабинетийн хаалгыг арчина (дээрээс доош);

Бид шүүгээнд хувцас өлгөдөг;

Бид ядарсан, бид хөмсгөө арчдаг;

Хормогчийг тайлж, ханцуйгаа эргүүлэх;

Өөрсдөө алга ташъя.

8. Текстийг дахин уншихцээжлэх сэтгэлгээтэй багш.

9. Текстийг зураг ашиглан дахин ярих(гинжний дагуу).

(Хүүхэд бүр нэг зургийг ээлжлэн ярина, төгсгөлд нь 1-2 хүүхэд түүхийг бүрэн эхээр нь ярина.)

10. Хүүхдийн үлгэрт дүн шинжилгээ хийх.

11. Дүгнэлт.

Залуус аа, танд хичээл таалагдсан уу? Өнөөдөр бид юу сурсан бэ? Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Алексютина А.И.,
багш



Холбогдох хэвлэлүүд