Зорилго нь хүүхдүүдэд үлгэр унших явдал юм. Цэцэрлэгийн хүүхдүүдийг уран зохиол, ардын аман зохиолын талаархи ойлголттой болгохын тулд хүүхдүүдтэй ажиллах тогтолцоо; тухайн сэдвээр яриаг хөгжүүлэх арга зүйн хөгжил.

ЗОХИОН БАЙГУУЛЛАГЫН УНШИХ ЗАНГИЛАЛЫН ХУРААНГУЙ.

БАГА БҮЛЭГД. Үлгэр уншиж байна. "Чоно ба долоон залуу ямаа"

Зорилго: хүүхдүүдийг "Чоно ба долоон ямаа" үлгэртэй танилцуулах.

Зорилго: - хүүхдүүдэд үлгэрийг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх;

Үлгэрийн баатруудтай харьцах;

Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Хүүхдүүдэд дуулгавартай байдлын үндсэн дүрмийг дагаж мөрдөхийг ойлгуулах;

Бүрэн ойлголтыг хөгжүүлэх: үлгэр жишээг таних, нэрлэх;

Хичээлийн явц.

Хичээл эхлэхээс өмнө багш хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсоод тоглохыг урьж байна. Биеийн тамирын дасгал.

Сониуч Барбара

Зүүн харж, баруун тийшээ харж,

Дээшээ хараад доошоо харна.

Энд би ирмэг дээр суув.

Тэгээд тэр түүнээс доош унав.

Хаалганы цаанаас тогших чимээ сонсогдов. Багш үүдэнд ирээд эмээгийн хувцас өмссөн хүүхэлдэйг авав.

Эмээ нь сайн уу гэж хэлээд түүнийг эмээ Рассказушка гэдэг. Тэрээр олон үлгэр мэддэг бөгөөд тэдгээрийн тухай оньсого таахыг санал болгодог. Эмээ нь үлгэрийн тухай оньсого хийдэг:

  1. Ямар үлгэр вэ: муур, ач охин,

Хулгана, бас Бугийн нохой

Тэд эмээ, өвөөдөө тусалсан

Та үндэс ногоо цуглуулсан уу? (манжин)

  1. Асуултанд хариул:

Машаг сагсанд авч явсан хүн

Хэн модны хожуул дээр суув

Тэгээд бялуу идэхийг хүссэн үү?

Чи үлгэр мэддэг биз дээ?

Хэн байсан бэ? ... (баавгай)

  1. Ойн ойролцоо, захад,

Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг.

Гурван сандал, гурван аяга байна,

Гурван ор, гурван дэр.

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (гурван баавгай)

  1. Хамар нь дугуй, хоншоортой,

Тэд газар тонгойх нь тохиромжтой,

Жижиг зүүгээр сүүл

Гутлын оронд туурай.

Тэдний гурав нь - мөн ямар хэмжээгээр?

Найрсаг ах нар адилхан харагддаг.

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (гурван гахай)

  1. Энэ нь гурилаар хийсэн,

Цөцгийтэй хольсон байсан.

Тэр цонхны дэргэд хөлдөж байсан,

Тэр зам дагуу өнхрөв.

Тэр хөгжилтэй, зоригтой байсан

Тэгээд замдаа нэг дуу дуулсан.

Бүүжин түүнийг идэхийг хүссэн,

Саарал чоно, хүрэн баавгай.

Мөн хүүхэд ойд байх үед

Би улаан үнэгтэй уулзсан

Би түүнийг орхиж чадаагүй.

Ямар үлгэр вэ? (цагаан гаатай хүн)

  1. Бид сүүтэй ээжийг хүлээж байсан,

Тэгээд тэд байшинд чоно оруулав ...

Эдгээр нь хэн байв

Бага насны хүүхдүүд? (ямаа)

мултимедиа нь үлгэр жишээг харуулж байна. Хүүхдүүд үлгэр, гол дүрүүдийн нэрийг хэлдэг. "Чоно ба бяцхан ямаа" үлгэрийн сүүлчийн зураг. Хүүхдүүд үүнийг үлгэр гэж нэрлэдэг боловч эмээ үүнийг таньдаггүй. Багш эмээ, хүүхдүүдийг зөвхөн сонсохоос гадна ширээний театр ашиглан үлгэр үзэхийг урьж байна.

Эрт урьд цагт нэг ямаа хүүхэдтэй амьдардаг байжээ. Ямаа торгон өвс идэж, хүйтэн ус уухаар ​​ой руу явав. Түүнийг гармагц ямаанууд овоохойгоо түгжиж, өөрсдөө гарахгүй. Ямаа буцаж ирээд хаалгыг нь тогшоод:

Бяцхан ямаанууд аа, залуус аа!

Нээх, нээ!

Сүү урсан урсдаг,

Ховилоос туурай хүртэл,

Туурайнаас дэлхийн бяслаг руу!

Бяцхан ямаанууд хаалгаа онгойлгоод ээжийгээ оруулна. Тэр тэднийг хооллож, уух юм өгч, ой руу буцаж очиход хүүхдүүд өөрсдийгөө чанга түгжих болно.

Нэгэн өдөр чоно ямаа дуулахыг сонсов. Ямаа явсны дараа чоно овоохой руу гүйж очоод бүдүүн хоолойгоор хашгирав:

Хүүхдүүд ээ!

Бяцхан ямаанууд аа!

Хойшоо налах,

Нээх

Ээж чинь ирлээ

Би сүү авчирсан.

Туурай нь усаар дүүрэн байна!

Хүүхдүүд түүнд хариулав:

Чоно хийх юм байхгүй. Тэрээр урманд очиж, хоолойгоо засуулж, нарийхан хоолойгоор дуулахыг тушаажээ. Дархан хоолойгоо засав. Чоно дахин овоохой руу гүйж, бутны ард нуугдав.

Энд ямаа ирж, тогшив:

Бяцхан ямаанууд аа, залуус аа!

Нээх, нээ!

Ээж чинь ирж сүү авчирсан;

Сүү урсан урсдаг,

Ховилоос туурай хүртэл,

Туурайнаас дэлхийн бяслаг руу!

Хүүхдүүд ээжийгээ дотогш оруулаад, чоно хэрхэн ирж, тэднийг идэхийг хүссэнийг хэлье.

Ямаа хүүхдүүдийг тэжээж, усалж, тэднийг хатуу шийтгэв:

Хэн ч овоохойд ирж, миний чамд магтсан бүх зүйлийг давахгүйн тулд бүдүүн дуугаар гуйж байгаа бол хаалгаа бүү нээ, хэнийг ч бүү оруул.

Ямаа гарч ирмэгц чоно дахин овоохой руу алхаж, тогшиж, нарийхан дуугаар гашуудаж эхлэв.

Бяцхан ямаанууд аа, залуус аа!

Нээх, нээ!

Ээж чинь ирж сүү авчирсан;

Сүү урсан урсдаг,

Ховилоос туурай хүртэл,

Туурайнаас дэлхийн бяслаг руу!

Хүүхдүүд хаалгаа онгойлгож, чоно овоохой руу гүйж орж, бүх хүүхдүүдийг идэв. Зууханд ганцхан ямаа булсан.

Ямаа хэчнээн дуудаж, уйлсан ч хэн ч хариулдаггүй. Тэр хаалга онгорхой байгааг хараад овоохой руу гүйв - тэнд хэн ч алга. Би зуух руу хараад нэг ямаа олж харав.

Ямаа түүний азгүйтлийг хэрхэн олж мэдсэн, вандан сандал дээр хэрхэн суув - тэр гашуудаж, уйлж эхлэв: (ТА "Чоно ба долоон бяцхан ямаа" хөгжмийн үлгэрээс аудио бичлэг хийж болно, гэхдээ шинэ хэлбэрээр. Зам” СҮҮЛИЙН ШҮЛЭГ).

Өө, хүүхдүүд минь, ямаанууд минь!

Тэд нээж, нээсэн,

Муу чононоос авсан юм уу?

Чоно үүнийг сонсоод овоохойд орж, ямаанд хэлэв:

Загалмайлсан эцэг минь чи яагаад миний эсрэг нүгэл үйлдээд байгаа юм бэ? Би чиний хүүхдүүдийг идээгүй. Уй гашуугаа болиоч, ой руу орж зугаалцгаая.

Тэд ой руу орж, ойд нүх гарч, нүхэнд гал шатаж байв. Ямаа чононд хэлэв:

Алив, чоно, оролдоод үзье, хэн нүхнээс үсрэх вэ?

Тэд үсэрч эхлэв. Ямаа дээгүүр харайж, чоно үсэрч, халуун нүхэнд унасан.

Түүний гэдэс галаас хагарч, хүүхдүүд нь бүгд амьд үсрэн гарч ирэв, тийм ээ - тэд ээж рүүгээ үсрэв! Тэгээд тэд урьдын адил амьдарч, амьдарч эхлэв.

Үлгэрийг үзсэний дараа багш хүүхдүүдэд текстийн талаар асуулт тавьдаг.

Ямаа хаана амьдардаг байсан бэ?

Тэр хэнтэй амьдарч байсан бэ?

Өглөө бүр ямаа хаашаа явдаг байсан бэ?

Ямаа нялх хүүхдэдээ ямар дуу дуулж байсныг санаарай. Ямар хоолойгоор?

Ямаа болсон явдлыг хэрхэн хүлээж авсан бэ?

Ярилцсаны дараа багш насанд хүрэгчид байхгүй үед хүүхдүүд хаалга руу ойртох ёсгүй, энэ нь тохиолдож болохыг хүүхдүүдэд сануулдаг.

Залуус аа, ямаа сүүгээ хаана хадгалсан гэж та бодож байна вэ? (лонхтой). Гэтэл чоно бүх аяга таваг хагалжээ. Ямааны зовлонд тусалцгаая. Багш хүүхдүүдийг тосон даавуун дээр картоноор хайчилж хийсэн лонхтой ширээн дээр урьж байна. Багш хүүхдүүдийг лонхтой чимэглэхийг урьж байна (bas-relief загварчлал). Гэхдээ үүнээс өмнө тэрээр хурууны дасгал хийж, гар, хуруугаа ажилд бэлтгэхийг зөвлөж байна.

Ямаа.

Зам дагуу нэгэн өвгөн алхав

ширээн дээр хуруугаа алхаарай

Би эвэргүй ямаа олсон.

хуруугаараа эвэрээ харуул

Алив, ямаа, үсэрцгээе,

ширээн дээр хуруугаа дар

Бид хөлөө өшиглөж байна.

Тэгээд ямааны өгзөг

эврийг дахин харуул

Тэгээд өвгөн тангараглаж байна.

хуруугаа дохих.

Хүүхдүүд ажлаа хийж, эмээдээ үзүүлж, эмээ нь тэднийг магтдаг. Эмээ нь хүүхдүүдэд үлгэрт талархаж, баяртай гэж хэлээд явлаа. Хүүхдүүд ажлаа хардаг.

Хичээл дууслаа.

Үлгэрийн асуулт хариулт

Зорилго: 1. Хүүхдүүдийн орос ардын үлгэр, орос үлгэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

зохиолчид.

2.Уялбар яриа, ой тогтоолт, овсгоо самбаа хөгжүүлэх.

3. Ном унших дуртай, номыг хүндэтгэх,

коллективизмын мэдрэмж.

Тоног төхөөрөмж: уран зохиолын баатрууд, мозайк, чипс, хүүхдийн ном,

тусгал, хавчуургын эд анги, дуу хураагуур, диск

хүүхдийн дуу, дохионы карт.

Асуултын явц.


1. Зохион байгуулалтын мөч.

Эрхэм залуусаа! Өнөөдөр бид энд дурсан санахаар цугларлаа

дуртай үлгэрийнхээ талаар ярилц. Бага наснаасаа ээж, аав,

эмээ нар амьтад, үлгэрийн баатрууд болон төрөл бүрийн үлгэрүүдийг уншдаг

амьтад. Та маш олон үлгэр мэддэг бөгөөд сонсох, унших дуртай. Тийм ч учраас

Та бүхнийг үлгэрийн оронд очихыг урьж байна. Та санал нийлж байна уу?


2.Танилцуулах яриа.

Биднийг хүлээж буй бүх сорилтыг амжилттай даван туулахын тулд

Үлгэрийн орон руу явах замдаа та 2 багт хуваагдах хэрэгтэй. Тус бүр

баг өөртөө нэр өгөх ёстой.

Та үлгэрийн орон хаана байдгийг мэдэх үү? Тэгээд би мэдэхгүй. Төлөө

Замдаа төөрөхгүйн тулд бид хөтөчтэй хамт явна. Энэ хэн бэ?

та оньсого тайлах замаар олж мэдэх болно:

Нарсны дор, гацуур модны дор

Зүүтэй уут байна. (зараа)

Мөн манай зараа тийм ч амар биш. Түүний сагсанд маш олон даалгавар байдаг - тэмцээн. Зараа

хамгийн ухаалаг, хамгийн зоригтойг нь авч явах болно. Үлгэрийн орон хаана байгааг хурдан олж мэдэхийн тулд түүний бүх даалгаврыг гүйцээцгээе!

3. Өрсөлдөөнт хөтөлбөр.

(Хүүхдүүд багаар ажилладаг; асуултанд хамгийн түрүүнд хариулсан хүмүүс хариулдаг

дохионы картыг аваад зөв хариултыг өгнө үү. Зөв хариултын хувьд

хүүхдүүд чип авдаг. Шүүгчдийн зөвлөл нь дүрмийг дагаж мөрдөж байгаа эсэхийг хянаж, тэмцээний үр дүнг нэгтгэдэг.)

Даалгавар №1.

Аль үлгэрийн ишлэл болохыг олж мэд.

Мөн зам хол байна,

Мөн сагс нь амар биш,

Би модны хожуул дээр суумаар байна,

Би бялуу идмээр байна.

("Машенка ба баавгай")


Өө, Петя, энгийн байдал,

Би бага зэрэг авсан

Би муурыг сонсоогүй

Цонхоор харав.

("Алтан самман тахиа")

Сайхан бүсгүй гунигтай байна

Тэр хаварт дургүй.

Наранд түүнд хэцүү байдаг

Нулимс асгарч байна, хөөрхий.

("Цасан охин")

Гол, цөөрөм байхгүй,

Би хаанаас ус авч болох вэ?

Маш амттай ус

Туурайн нүхэнд.

(“Алёнушка эгч, Иванушка ах”)


Бяцхан ямаанууд хаалга онгойлгож,

Тэгээд бүгд хаа нэгтээ алга болсон!

("Чоно ба долоон залуу ямаа")
Би эмээгээ орхисон

Би өвөөгөө орхисон

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Би ямар үлгэрээс ирсэн бэ?

("Колобок")
(Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн анхны тэмцээний үр дүнг нэгтгэв).

Даалгавар №2.

Мозайк зурж, үүссэн баатар аль үлгэрээс гаралтай болохыг нэрлээрэй.
4. Биеийн тамирын дасгал.

Бид үлгэрийн оронд ойртож байна. Үүнийг хурдан болгохын тулд бид жолоодох хэрэгтэй

галт тэргээр, дараа нь гол дээгүүр сэлж, бага зэрэг гүйж, авирах

хонгилоор.(Хүүхдүүд бүх хөдөлгөөнийг дуурайдаг).


Даалгавар №3.

Үлгэрийн баатруудыг тааварлаарай:


Тэр дэлхийн бүх хүнийг эдгээх болно.

Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг.

Тэр алдартай, алдартай

Сайн эмч...

(Айболит)
Манай аав хачин хүүтэй байсан.

Ер бусын, модон.

Гэхдээ аав нь хүүдээ хайртай байсан

Хөгжилтэй...

(Буратино)
Улаан малгайттай хэн таарсан бэ?

Тэгээд орондоо байгаа эмээгийн чинь дүр эсгэсэн үү?

(Чоно)
Тэр зөгийн бал руу явав

Тэгээд тэр дуулж чадсан:

- "Би бол үүл, үүл, үүл,

Тэгээд ч баавгай биш!"

(Винни Пүүх)
Нэг охин цэцгийн аяганд гарч ирэв

Тэгээд тэр охин дэлбээнээс арай том байсан.

Хэн ийм ном уншсан бэ?

Бяцхан охин мэдэх үү?

(Thumbelina)
Ваня гайхалтай морьтой байсан.

Ар талдаа хоёр бөхтэй.

Firebird-ийг авахад тусалсан

Хатан хааны өрөөнд байгаа охин.

(Бөгтөр бяцхан бөгтөр)
Тэр амьтан, хүүхдүүдийн найз,

Тэр бол амьд амьтан.

Гэхдээ дэлхий дээр ийм хүмүүс байдаггүй

Өөр хэн ч байхгүй.

Учир нь тэр шувуу биш

Барын бамбар биш, үнэг биш,

Муурын зулзага биш, гөлөг биш,

Чоно зулзага биш, тарвага биш.

Гэхдээ кинонд зориулж зураг авалт хийсэн

Мөн хүн бүр удаан хугацааны туршид мэддэг

Энэ хөөрхөн бяцхан царай

Юу гэж нэрлэдэг вэ ... (Чебурашка)


Тэр үргэлж хүн бүрт хайртай,

Хэн түүн дээр ирэхгүй байсан бэ?

Та таамагласан уу? Энэ бол Гена

Энэ бол Гена... (Матар)

Түүнийг эмээ, ач охин хоёр татаж байна.

Алдаатай муур, өвөө, хулгана. (манжин)

Тэр Карабас театраас зугтсан,

Амьтад, шувууд түүнийг биширдэг байв.

Пиноккиог өсгөх ажилд оролцсон

Цэнхэр үстэй... (Малвина)

Нэгэн цагт тахиа амьдардаг байжээ

Тэр ховор өндөглөдөг.

Хулганад эвдэрсэн нь харамсалтай.

Би сэрэхдээ их дур булаам байсан

Тэнэг жаахан... (Хулгана)


Даалгавар No4.

Аяыг нь тааварлаарай, аль үлгэр эсвэл хүүхэлдэйн киноноос гаралтайг нэрлэ.


Даалгавар №5.

Залуус аа, та бүгд ном уншдаг эсвэл зураг хардаг. БА,

Үнэнийг хэлэхэд та үргэлж яарч, хуудсыг хайхрамжгүй эргүүлдэг.

Дугаарыг нь мартсан ч гэсэн зөв хуудсыг олоход юу тусалдаг вэ? Мэдээжийн хэрэг, хавчуурга. Мөн энэ өрсөлдөөн нь яг тохирсон юм

Хаягдал материалаар хурдан хавчуурга хий. Танд гурван минут өгөх болно.
Даалгавар №6.

Залуус аа, надад алдаа олоход тусална уу. Зарим тэнэг яруу найрагч шүлгийн үсгийг буруу бичсэнээс шүлгийн утга учир алдагдаж байна. Үүнийг засахад минь туслаач.


Тэд нэг загасчин гэж хэлдэг

Би голд гутал барьчихсан,

Харин дараа нь тэр

Байшин дэгээтэй байсан.(муурын загас)


Машенкагийн нүдэнд айдас бий:

Том ногоон сонгино мөлхөж байна.(цох)


Бид эрдэнэ шишийн цэцэг цуглуулсан.

Бидний толгой дээр гөлөг байдаг (цэцэг)


Шарласан зүлгэн дээр

Арслан навчаа унагав.(ой)


Чоно дээр цөцгий байдаг,

Зуслангийн бяслаг, сүү.

Тэгээд би идэхдээ баяртай байх болно

Тийм ээ, үүнийг авахад амаргүй. (тавиур дээр)


Намагт зам байхгүй,

Би мууранд дуртай - хоп хоп! (хэт овойлт)

5. Дүгнэж байна.

За залуусаа, бидний аялал өндөрлөлөө. Бид бараг ирчихлээ. Үлгэрийн орон биднийг хааш нь дууддагийг мэдэхийн тулд бид таах хэрэгтэй

Зараагийн сүүлчийн оньсого:

Тэр чимээгүйхэн ярьдаг

Гэхдээ энэ нь ойлгомжтой бөгөөд уйтгартай биш юм.

Та түүнтэй илүү олон удаа ярьдаг -

Та илүү сайн, илүү ухаалаг болно!

(Ном)


-Тийм ээ, залуусаа, үлгэрийн орон номонд байдаг нь зүйн хэрэг. Эцсийн эцэст, зөвхөн эхлэн

Номоос бид бүх сонирхолтой үлгэр, түүхийг сурдаг, учир нь зөвхөн тусламжтайгаар л байдаг

уншиж сурахын тулд үсэг, тоонуудыг сурч мэдсэн эсвэл сурч байгаа номнууд болон

бичих. Зөвхөн номын ачаар л та хэрэгтэй мэдлэгээ олж авах болно. Ном таных

таныг ухаалаг хүмүүс болоход тань туслах найз. Тиймээс номыг үнэлж, хамгаалах ёстой.

(Шүүгчид асуулт хариултын үр дүнг нэгтгэн гаргадаг).

тэнгэрт үүлний дор хурдан нисч буй нисдэг хивсийг харах; ой дундуур явж байхдаа хүний ​​хэлээр ярьдаг саарал чонотой таараарай

Баба Ягагийн эвдэрсэн овоохойтой санамсаргүй тааралдав уу? Би чамд өгөхийг хүсч байна

Үлгэрийн орон руу ойр ойрхон үзэхийн тулд үлгэрийн бяцхан ном."


Бэлтгэсэн, хэрэгжүүлсэн

Елена Кузина
Цэцэрлэгт үлгэр уншиж, ярих

ОРШИЛ

Эрт дээр үеэс хүмүүс хэрэглэж ирсэн үлгэрүүдболовсролын зорилгоор. Яагаад яг үлгэрүүд? Тийм учраас үлгэр- Энэ бол хүүхдэд мэдээлэл дамжуулах, хүлээн авах хамгийн ойлгомжтой арга юм. Манай хүүхдүүд зурагт үзэж, компьютер тоглоом тоглодог ч сурган хүмүүжүүлэгчид, заримдаа эцэг эхчүүд уншиж, уншихад дуртай хэвээр байна. үлгэр ярих. Тиймээс, миний бодлоор, сэдэв цэцэрлэгт үлгэр уншиж, яриходоогоор хамгийн их хамааралтай.

Энэ нь бүх онцлог шинж чанаруудын тухай юм хүүхдийнойлголт - хүүхдүүд бүх мэдээллийг БИДНИЙ мэдрэхүйгээр хүлээн авдаг. Эцсийн эцэст тэд ертөнцийг БИДНИЙ нүдээр хардаг. Тэд БИДНИЙ дохио зангаа, нүүрний хувирал, объект, нөхцөл байдалд БИДНИЙ хариу үйлдэл үзүүлдэг. Тэд БИДНИЙ мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийн илрэлийг анхааралтай ажиглаж, дараа нь ертөнцийг хардаг.

Жишээлбэл, ээж нь хүүхдийнхээ дэргэд цэцэглэж буй цэцэг, хөх тэнгэр, үзэсгэлэнтэй эрвээхэйг чин сэтгэлээсээ баярлуулдаг. Хүүхэд Ойлголоо: "Энэ их сайхан зүйл, ээжийгээ их баярлуулсан болохоор би үүнийг сайн гэж ойлгож, цэцэг, тэнгэрт баярлах болно" гэсэн үг юм. хулгана, айдас түүний нүүрэнд туссан бол хүүхэд хулганыг өөртөө болон хайртай хүмүүстээ аюултай зүйл гэж ойлгох болно. Магадгүй тэр хулганаас айж эсвэл тэдэнд дургүй болж эхэлдэг.

Тиймээс хүүхдүүд насанд хүрэгчидтэй шууд харьцахдаа өөрт нь дамждаг, янз бүрийн өнгө аяс, сэтгэл хөдлөлөөр өнгөрдөг мэдээллийг л хүлээн авдаг. Тэгээд ороогүй бол өөр хаана үлгэрүүд, маш амархан бөгөөд тод төсөөлөхөд тод дүрсийг хайж олоорой хүүхдийнУхамсарт олон жилийн турш үлдэх үү?

Сонсож байна үлгэр, хүүхэд "хардаг"түүний баатрууд, тэднийг өрөвдөж, тэдэнтэй хамт баярлаж, тэднээс суралцаж, тэдэн шиг байхыг хүсдэг, эсвэл эсрэгээр, хэзээ ч үүнийг хийхгүй гэж өөртөө амласан. ҮлгэрХүүхдийн сэтгэлийг хөдөлгөж, түүнийг бодох, өөртөө ямар нэг зүйлийг өөрчлөх, одоогийн нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олоход тусалдаг. IN үлгэрүүдсайн муу, өгөөмөр сэтгэл ба шунал, эр зориг ба хулчгар зан, нинжин сэтгэл, харгислал зэргийг хооронд нь харьцуулсан байдаг. Шаардлагагүй хүндрэлгүйгээр үлгэрүүд нь шууд бөгөөд ойлгомжтой байдагХүүхдэд муу байх нь хэн нэгэнд хор хөнөөлтэй үйлдэл хийх, харин сайн байх нь зөв бөгөөд ашигтай гэдгийг тод жишээ ашиглан тайлбарла. Эцсийн эцэст эерэг баатрыг шагнал үргэлж хүлээж байдаг.

Хэл үлгэрүүдЭцэг эхийн уйтгартай тэмдэглэгээ, тайлбараас илүү хүүхдэд илүү ойр, ойлгомжтой байх болно.

Үлгэрдотоод эсэргүүцэл үүсгэдэггүй тул хүүхэд үүнийг сонсох боломжтой. IN үлгэрүүдХүүхдүүдэд бэрхшээл, бэрхшээлийнхээ талаар лекц уншдаггүй, буруутгадаггүй, албаддаггүй - тэд зүгээр л сонсож, өөрсдөө дүгнэлт хийдэг. Үлгэр маш их зүйлийг хийж чадна: харанхуйгаас айж, тайван нойрсоход тусалдаг, санаа зовнил, зөрчилдөөнийг хэрхэн даван туулахыг заадаг.

дамжуулан үлгэрХүүхэд насанд хүрэгчидтэй ярилцахдаа сонсохоос татгалзаж, хүлээж авахаас татгалзсан аливаа мэдээллийг өгч болно. Эцсийн эцэст сонсож байна үлгэрүүд, хүүхдүүд өөрсдийнхөө амьдралын цуурайг санамсаргүйгээр тэднээс олж, бэрхшээлийнхээ эсрэг тэмцэлд эерэг баатрын жишээг ашиглахыг хичээдэг. ҮлгэрЭнэ нь хүүхдэд итгэл найдвар төрүүлж чаддаг бөгөөд энэ нь амжилтанд хүрэх хүч чадалтай болно гэсэн үг юм.

ЦЭЦЭРЛЭГТ ҮЛГЭР УНШИЖ, ЯРНА

Уран сайхны үгийг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллахад өргөн ашигладаг. Хүүхдүүд ардын дуу сонсох дуртай үлгэрүүд, яруу найраг, түүхүүд. Сонирхолтой агуулга, баялаг төсөөлөл, тод уран сайхны дүр төрх нь хүүхдийн анхаарлыг татаж, баяр баясгаланг авчирдаг бөгөөд үүний зэрэгцээ түүнд хүмүүжлийн нөлөө үзүүлдэг.

Уран зохиолын бүтээлийн үнэ цэнэ нь хүүхдийн цогц хөгжилд үзүүлэх нөлөөнд оршдог. Бодит түүхүүд, үлгэрүүд, шүлэг нь хүүхдүүдэд зориулсан ертөнцийг танин мэдэх нэг хэлбэр бөгөөд хүүхдэд хүрээлэн буй бодит байдлын талаархи одоо байгаа санаагаа тодруулах, түүнийг аажмаар шинэ ойлголтоор баяжуулж, амьдралын туршлагаа өргөжүүлэхэд тусалдаг.

Уран зохиолын үгийг дамжуулан хүлээн авдаг унших, сонсох. Эхний тохиолдолд ойлголт нь шууд, хоёрдугаарт - гүйцэтгэгчээр (уншигч эсвэл өгүүлэгч, хэн зохиогч болон гүйцэтгэгч хоёрын хооронд зуучлагч мэт.

Урлагийн урлагийг эзэмш унших, түүх ярих- багшийн мэргэжлийн хариуцлага цэцэрлэг.

Уран зохиолын бүтээлийг уран сайхны аргаар гүйцэтгэх нь нарийн бэлтгэл шаарддаг. Аливаа ажлын урьдчилсан ажил нь бүтээлч ажил юм. Бэлтгэл ажлын явцад та энэ бүтээлийг сайтар судалж, санааг нь ойлгож, зохиогчийн зорилгыг ойлгох хэрэгтэй. Үзэл санааг ойлгосноор тухайн бүтээлд, дүрүүд болон тэдний үйлдлүүдэд хандах хандлагыг тодорхойлж, үйл ажиллагааны дүр төрх, нөхцөл байдлыг илүү тодорхой харахад тусална.

Сонсогчдын анхаарлыг татахын тулд багшийн яриа нь сэтгэл хөдөлгөм, үнэмшилтэй байх ёстой. Энэ нь зөвхөн нарийн бэлтгэлийн үр дүнд л тохиолдох бөгөөд энэ үеэр багш энэ ажилд маш их дассан тул түүний ярьж буй зүйлд хандах хандлагаа илэрхийлэх боломжтой болно.

Бүтээлч төсөөлөл нь урлагийн бүтээлийг гүйцэтгэхэд ихээхэн тусалдаг. Энэ юуны тухай болохыг харах хэрэгтэй чи хэлээрэй.

Бүтээл дээр уран бүтээл хийх явцад уран сайхны дамжуулах хэрэгслийг мөн тодорхойлсон байдаг. Бүтээлийн дууг илэрхийлэх гол хэрэгсэл бол дуу хоолой юм. Дуу хоолойн хамгийн олон янзын аялгуу, түүний хүч чадлын бүх боломжит сүүдэр, хэмнэл унших, агуулгад тохирох нь гүйцэтгэсэн бүтээлийн үнэн зөв, үнэмшилтэй дүр зургийг бүтээхэд тусална.

Багшийн даалгавар бол дуу хоолойныхоо бүх баялгийг чадварлаг ашиглах явдал юм.

-д бэлтгэж байна унших эсвэл хэлэхТекстийг ойлгоход ихээхэн анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Гүйцэтгэлийн төрлөөс үл хамааран ( номноос унших, унших эсвэл уншихГүйцэтгэж буй бүтээлийн төрлөөс хамааран багш текстийг сайн эзэмшсэн байх ёстой. Урлагийн бүтээлийн текстийн талаархи мэдлэг түүх ярихихэнх тохиолдолд үг хэллэг байх ёстой.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан бүтээлүүд нь жижиг хэмжээтэй, санахад хялбар байдаг. Текстийг үгчлэн дамжуулах үед хэлж байнабүхэл бүтэн ажлын хэв маяг, бүрэн бүтэн байдлыг хадгалдаг.

Гүйцэтгэж буй текстийн агуулгыг гүн гүнзгий, бүрэн гүйцэд ойлгосны үндсэн дээр багш тохирох уран сайхны аргыг хялбархан олж, ашиглах шаардлагатай. унших, түүх ярих.

Бидний ажлын зорилго бол хүүхдүүдийн мэдрэмж, дотоод ертөнцтэйгээ ухамсартай харилцах, өөрөөр хэлбэл тэдний өөрийгөө ухамсарлах чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах, ардын хэлээр дамжуулан мэдрэмжээ удирдах чадварыг хөгжүүлэх явдал юм. үлгэрүүд.

Ажлын эхний үе шатанд хүүхдүүдийн сонсох хүслийг бий болгох нь даалгавар юм үлгэр ярьж байна, үйл ажиллагааны хөгжлийг дагаж, сайн дүрүүдийг өрөвдөх.

Бага насны хүүхдүүдийн хувьд бид Бид үлгэр уншдаггүй, А бид хэлдэг: Энэ нь сэтгэл хөдлөлийн нөлөөг сайжруулж, улмаар үндсэн утгыг ойлгоход тусалдаг үлгэрүүд. Эцсийн эцэст багш ном руу биш, харин хүүхдүүд рүү харвал хүүхэд бүртэй ярилцаж байгаа мэт санагддаг бөгөөд энэ нь монолог яриаг сонсох, ойлгох маш чухал чадварыг хөгжүүлдэг.

At түүх ярихШирээний театр, соронзон самбар эсвэл фланелграфыг дэлгэцийн чимэглэл, дүрслэлээр харуулахад ашиглах нь зүйтэй. Хүүхдүүдийг юу болохыг сонирхуулахын тулд үлгэр ярьж байнабас ашиглаж болно үгсэсвэл өөрийн зохиосон богино шүлэг.

Хүүхдүүд бүлэгт ороход олон сурган хүмүүжүүлэгчид эцэг эхтэйгээ ганцаарчлан ярилцахдаа хүүхдүүдийн цөөн хэдэн эцэг эх уншдаг гэсэн асуудалтай тулгардаг. үлгэрүүд, мөн, бүр ч илүү тэд хэлдэгсолихыг оролдож байна "амьд"видео бичлэг эсвэл DVD харуулах замаар үг.

Тиймээс энэ сэдвээр эцэг эхчүүдийн хурал хийх нь зүйтэй "Юу заадаг юм үлгэр, хаана багш энэ тухай танд хэлэх болно, юу болов үлгэр, сонгох талаар эцэг эхчүүдэд зөвлөмж өгнө үлгэрүүдхүүхдийн нас, арга зүйн зөвлөгөө (газар, цаг хугацаа) дагуу түүх унших эсвэл ярих; хүүхдийг сонсоход бэлтгэх хэрэгцээ үлгэрүүд, уншсан зүйл рүүгээ буцах; уншсан зүйл дээрээ үндэслэсэн яриа - дүрүүдэд хандах хандлага, тэдний үйлдлийг үнэлэх; хүүхдүүдэд үлгэр домог ярих; чимэглэлийг харж байна, сэдвээр зураг зурах үлгэрүүд).

Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эх хоёулаа юу уншиж, юу уншихаа үргэлж санаж байх ёстой түүх ярихсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэрэгтэй Хэрхэн:

Сургуулийн өмнөх нас бол нас юм үлгэрүүд.

Үлгэр- энэ бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд өөрт нь тохиолдож буй үйл явдлын урсгалыг ойлгож, өөрийн арга замаар системчлэх боломжийг олгодог ертөнцийг эзэмших онцгой арга зам бөгөөд хүүхдийн сэтгэхүй өөрчлөгдөх хүртэл хүлээхийг хүсдэггүй. "шинжлэх ухааны". Энэ нь шинжлэх ухааны үндэслэлгүй, түр зуурынх ч гэсэн хүүхдэд зориулсан системчилэл юм шаардлагатай: бууруулдаг "ойлголтын хурцадмал байдал", хүүхдийн ухамсрыг уялдуулж, ертөнцийг ойлгомжтой болгож, улмаар тааламжтай, тохь тухтай болгодог. Энэ нь амьдрахад сонирхолтой, илүү сайн судалж, илүү гүнзгий ойлгохыг хүсдэг ертөнц болгодог.

ҮлгэрүүдТэд хүүхэд бүрийн өөрөө олж илрүүлдэг амьдралыг баталгаажуулах сэдлийг хүчтэй сонсдог тул маш чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Тэд хүүхдэд муу зүйл үргэлж шийтгэгдэж, сайн сайхан ялах болно гэдэгт итгэх боломжийг олгодог.

ҮлгэрХүүхдэд амьдралын хамгийн баялаг ертөнцийн хаалгыг нээж, амьдралын янз бүрийн нөхцөл байдалд илүү сайн явахад тусалдаг.

Үлгэрзүүдийг сэрээж, сэтгэлийг нь татдаг. Тэр хүүхдэд баатарлаг байдлын анхны мэдрэмжийг төрүүлдэг ... Тэр түүнд эр зориг, үнэнч байдлыг зааж, хүний ​​хувь заяа, ертөнцийн ээдрээ, ялгааг тунгаан бодоход сургадаг. "үнэн"-аас "худал".

Холбоо барихаас үлгэрхүүхэд өөрийн гэсэн сэтгэгдэл төрүүлдэг. Хүүхэд бага байх тусам энэ сэтгэгдэл нь насанд хүрсэн хүний ​​алсын хараанаас ялгаатай байдаг. Хүүхэд хэрхэн логикоор сэтгэхээ хараахан мэдэхгүй байна, гэхдээ үлгэршууд заадаггүй. Үлгэрийн зургууд, хэв маяг, хэл яриа нь нялх хүүхдэд амин чухал мэдээллийг аажмаар дамжуулдаг.

Үлгэрёс суртахууны асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалдаг. Үүнд бүх баатрууд ёс суртахууны тодорхой чиг баримжаатай байдаг. Тэд бүхэлдээ сайн эсвэл бүрмөсөн муу байдаг. Энэ нь хүүхдийн өрөвдөх сэтгэлийг тодорхойлох, сайн мууг ялгах, нарийн төвөгтэй мэдрэмжийг сайжруулахад маш чухал юм. Хүүхэд өөрийгөө эерэг баатартай тодорхойлдог.

"Морозко" Оросын ардын үлгэрийг унших" ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

"Морозко" боловсролын үйл ажиллагааны хувилбар


Ажлын байр: MBOU DO DDT "Planet", Томск дахь нэмэлт боловсролын багш.
Тодорхойлолт: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй
сурган хүмүүжүүлэгч, нэмэлт боловсролын багш нарт зориулсан.
Зорилтот: "Морозко" үлгэрийн агуулгын танилцуулга.
Даалгаврууд:
Үлгэрийг сонсож, ойлгож сур.
Үлгэрийн баатруудын бүтээл, дүрд дүн шинжилгээ хийж сур. Сайныг муугаас ялгах.
Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.
Урлагийн бүтээлийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.
Тохиромжтой яриа, санах ой, логик сэтгэлгээний чадварыг хөгжүүлэх.
Хичээлийн материал: Чайковскийн "Улирал" хөгжим, ТВ самбарт зориулсан чимэглэл
"Морозко" үлгэр, Өвлийн хувцас, хиймэл цасан бөмбөг бүхий сагс.
Тайлбар толь бичгийн ажил: ээрэх, гашуун хяруу, алтаар, мөнгөөр, хаалга нээгдэв.
Хичээлийн явц:
1. Зохион байгуулалтын үе шат.
Мэндчилгээ, анхаарлыг зохион байгуулах шүлэг.
“Зүүн талд байгаа хөрш рүүгээ, баруун талд байгаа хөрш рүүгээ инээмсэглэ.
Зүүн талын хөршөө тэвэрч, баруун талд байгаа хөршөө тэвэр.
Бүгдийг тэврээрэй найзуудаа
Бид хамтдаа нэг гэр бүл.
Нар, нуга руу инээмсэглэцгээе.
Мөн ямар ч өвсний ир,
Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе
Яг одоо чамтай адилхан байна."
2.Бэлтгэл үе шат.
Хөгжим тоглож байна. (Чайковский "Улирал "Өвөл").
Багш Пушкиний "Үүл хойд зүгийг гүйцэж байна ..." шүлгийг уншиж байна.
Шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ?
Өвлийн хувцастай хүүхэд гарч ирнэ.
Нууцлаг:
"Би хэн бэ?
Саарал үстэй эзэгтэй:
Би өд тоосыг сэгсрэх болно -
Хөвсгөр ертөнцөөс дээгүүр үү?"
Би цас авчирч, талбай, ой модыг цагаан хөнжлөөр бүрхэж, гол мөрөнг мөсөнд бүрхэв. Бас би чадна
Дэггүй хүүхдүүдийн хувьд гар, хамраа хөлдөө. Чи айхгүй байна уу? За тэгээд зоригтой юм бол гараад ирээч дээ.
Биеийн тамирын минут. "Би хөлдөх болно" гадаа тоглоом(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, урагш сунгана
гар, хурдан хөгжим эгшиглэх, өвөл, тойрог хэлбэрээр гүйх, хүүхдийн гарт хүрэхийг оролдох, мөн
Хүүхдүүд тэднийг хурдан араар нь тавив; амжаагүй хүмүүс өвөл хөлдсөн)
Өвөл: "Гэхдээ би чамд цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, цанаар гулгах, мөн жилийн хамгийн дуртай баяраа өгөх болно.
Шинэ он. Зөвхөн энэ баяраар Санта Клаус бэлэгтэй ирдэг. Та өвөлд дургүй гэж үү?
Одоо миний өвлийн үлгэрийг сонс."
3. Үндсэн үе шат:
Үлгэр уншиж байна(Телевизийн самбар дээрх чимэглэлийг харуулсан)




Үлгэрийн агуулгын талаархи яриа.
Асуултууд:
Танд үлгэр таалагдсан уу?
Та юу санаж байна вэ?
Та хэнийг өрөвдсөн бэ?
Хэн биш гэж?
Хойд охин, хөгшин эмэгтэйн охины амьдрал ямар байсан бэ?
Ойд хойд охин, хөгшин эмэгтэйн охин хоёр хэрхэн биеэ авч явааг харьцуулж үзээрэй?
Морозко яагаад хойд охиноо өрөвдөв?
Эдгээр үгсийн алийг нь хойд охинд, аль нь хөгшин эмэгтэйн охинд хэлж болох вэ?
"Сайхан, хөдөлмөрч, эелдэг, эелдэг, тэвчээртэй"
"Бүдүүлэг, залхуу, зэвүүн, ууртай, хортой"
Яагаад?
Дүгнэж хэлье, хойд охин нь ямар байсан бэ? Тэр Морозкогаас юу авсан бэ?
Хөгшин эмэгтэйн охин ямар байсан бэ? Тэр Морозкогаас юу авсан бэ?
Гол санааг тодруулъя:
Тэд хүртэх ёстой зүйлээ авсан гэж та бодож байна уу?
Үлгэрийн гол санаа юу вэ?
Сайныг шагнаж, мууг шийтгэдэг.
Охин, дагавар охин хоёртой ижил төстэй түүх тохиолдсон үлгэрийг санаарай ("Арван хоёр
сар")
“Ажил хийвэл өгөөжтэй” гэдэг зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
4. Эцсийн шат:
Дидактик тоглоом: "Ижил, эсрэг утгатай үгс"
Тоглоомын зорилго: үгийн синоним ба антонимийг сонгох чадварыг хөгжүүлэх.
Ажилсаг нь залхуу, ажилсаг нь залхуу, хичээл зүтгэлтэй, бүх арилжааны домкрат нь бузар.
Охин, дагавар охин.
Биеийн тамирын хичээл "Цасан бөмбөгийн тулаан"
Багшийн үг: "Бид үлгэрт баяртай гэж хэлье,
Завсарлагадаа буцаж орцгооё
Гүйж тоглоцгооё
Дуулах, бүжиглэх дуунууд."

Цэцэрлэгийн хүүхдүүдтэй хамтран уран зохиол, ардын аман зохиолын талаарх ойлголтыг таниулах тогтолцоо.

Цэцэрлэгт хүүхэдтэй ажиллах тогтолцоо нь зорилго, зорилт, хэлбэр, арга барилыг агуулдаг

Ажлын зорилго Цэцэрлэгт хүүхдүүдийг ном уншихтай танилцуулах нь:

Уран зохиол, ардын аман зохиолын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

ярианы бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Номын соёл, хүүхдийн уран зохиолыг нэвтрүүлэх;

Хүүхдийн уран зохиолын янз бүрийн жанрын зохиолуудыг сонсоод ойлгох чадварыг хөгжүүлэх

Урлагийн бүтээлийн баатруудыг өрөвдөх сэтгэлийг өдөөх.

"Багадаа үлгэр үзээгүй хүн хуурай, өргөстэй хүн болж өсөж, хүмүүс түүнийг зам дээр хэвтэж буй чулуу шиг өвдөж, зулзаган навч шиг хатгадаг" гэж би хэлсэн байдаг. Токмакова.

Эдгээр асуудлыг хүүхэдтэй ажиллах янз бүрийн хэлбэрээр шийддэг:

Өдөр бүр үлгэр, үлгэр, шүлэг унших.

Номын бие даасан тойм.

Зохион байгуулалттай ангиуд.

Багш хүүхдүүдийн хооронд уран зохиол дээр суурилсан чөлөөт харилцаа холбоо.

Энэ асуудлаар эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллах.

Өдөр тутмын унших үйл явцөдөрт дор хаяж 30 минут (наснаас хамааран) авах ёстой.

Өдөр бүр унших зорилго нь хүүхдэд текстийг гүн гүнзгий ойлгох явдал юм.

Өдөр бүр унших нь бүтээл сонгох явдал юм.

Хамгийн сайн сонголт бол тэдгээрийг төрөл зүйл, ээлжлэн өгүүллэг, үлгэр, шүлэг дээр үндэслэн нэгтгэх явдал юм.

2 - долоо хоног - шүлэг унших;

3 - долоо хоног - түүх, түүхийг унших; бие даасан бүтээлийн чимэглэлийг шалгах;

4 - долоо хоног - "зузаан ном" -ын хуудсуудаар аялах (сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны).

Номыг уншсаны дараа, хүүхдүүдийн анхаарлыг түүний агуулгад төвлөрүүлж, багш түүнд дүрслэл үзүүлдэг.

Хүүхдүүдийн наснаас хамааран багш уран сайхны чимэглэлийг үзэх аргыг өөрчилдөг.

Нэг ба хоёрдугаар бүлгүүдэд харах техник нь хүүхдэд дүр, зүйлийг танихад чиглэгддэг.

Хэн болохыг олж мэдэх үү?

Хаана, хэн эсвэл юуг надад харуулаач?

Дунд бүлэгт - текст хэллэгийг зурагтай харьцуулах:

Эдгээр үгсийн зургийг олоорой.

Энэ зурагтай ямар үгс багтах вэ?

Ахмад бүлэгт - хүүхдийг зурсан объектын өнгө, баатрын дохио зангаа, дүрсүүдийн байршлыг үнэлэхэд чиглүүлэх.

Энэ зураг яагаад таалагдаж байна вэ?

Сургуулийн өмнөх бүлэгт - ижил ажилд зориулж өөр өөр зураачдын хийсэн зургуудыг харьцуулах.

Бүх насны бүлэгт зураг үзэх гол зорилго нь хүүхдүүдийг ярианд нь өдөөх явдал юм.

Хүүхдэд бага наснаас нь ном үзэхдээ номыг хамгийн том үнэт зүйл гэж үзэж, гартаа зөв барьж, номыг зөв ухаж унших, номын тавиур дээрх байр суурийг таньж мэдэх, номыг хамгийн том үнэт зүйл хэмээн сургах хэрэгтэй. ном зохиогч, гарчигтай.

Уран зохиолтой танилцах хичээлүүдийг зохион байгуулавянз бүрийн насны бүлгийн хүүхдүүдийг өөр өөрөөр зохион байгуулдаг.

Багш нь бага насны хүүхдүүдтэй ганцаарчлан эсвэл 2-6 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй ажилладаг.

Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдийг унших, үлгэр сонсохын тулд хоёр дэд бүлэгт хуваадаг.

Дунд болон ахлах бүлгүүдэд хичээлийг бүх хүүхдүүдтэй зэрэг явуулдаг. Хүүхдэд зориулсан унших хичээлийг зохион байгуулах үндсэн дүрэм бол уншигч болон сонсогчдод сэтгэл хөдлөлийг нэмэгдүүлэх явдал юм. Багш нь баяр хөөртэй байдлыг бий болгодог. Тэрээр цөөн хэдэн танилцуулга үгээр хүүхдүүдийн унших, ярих зүйлийнхээ сонирхлыг төрүүлдэг. Багшийн уншихын өмнө харуулсан шинэ номын өнгөлөг хавтас нь тэдний анхаарлыг ихэсгэх шалтгаан болж магадгүй юм.

Багш нь уран зохиолын текстийг тасалдалгүйгээр уншдаг бөгөөд зөвхөн боловсролын ном унших үед сэтгэгдэл бичихийг зөвшөөрдөг. Хичээлийн эхэнд хүүхдэд ойлгоход хэцүү бүх үгсийг тайлбарлах хэрэгтэй.

Хүүхдэд урлагийн бүтээлийг сонсож сургах, түүний агуулга, сэтгэл хөдлөлийг шингээхэд нь туслахын тулд багшилэрхий унших.

Багшийн илэрхийлэлтэй унших нь хүүхдэд уншиж буй урлагийн бүтээлд агуулагдах сэтгэл хөдлөлийг бүхэлд нь дамжуулах, түүнчлэн түүний мэдрэмжийг хөгжүүлэх, сайжруулах арга юм.

Дуудлагаас нь өөрөөр бичсэн үгсийн дуудлагад онцгой анхаарал хандуулдаг: (таны, түүний, өнөөдөр, талх нарийн боов, уйтгартай). Үг үсгийн алдаатай дуудснаас огт дуудаагүй нь дээр.

Илэрхий унших дараагийн элемент бол уншигчийн дуу хоолойны хүч юм.

Бүтээлийн агуулгыг залуу сонсогчдод хүргэхийн тулд унших явцдаа агуулгын дагуу дуу хоолойгоо чангалж, сулруулах шаардлагатай.

Ярианы нарийвчлал, илэрхийлэл нь логик стрессийг зөв байрлуулах замаар хөнгөвчилдөг бөгөөд түүний илэрхийлэл нь уншигчдын хүч чадлын дагуу дуу хоолойгоо өөрчлөх чадвараар тодорхойлогддог.

Унших үед шаардлагатай ярианы хурдыг хадгалах нь маш чухал юм.

Түр зогсолтын тусламжтайгаар та дүрүүдийн сэтгэл санааг бүрэн илэрхийлж чадна.

Хүүхдэд "сайн мэдрэмжийг" сэрээхийн тулд уран зохиолын тусламжтайгаар ажлын ёс суртахууны зарчимд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй.

Хүүхдэд уншдаг насанд хүрсэн хүн уран зохиолын "заах үүрэг" -ийг байнга санаж байх ёстой, уран зохиол бол "хүний ​​туршлагын жинхэнэ бөгөөд сэтгэл хөдөлгөм тэмдэглэл" (Д.Б. Пристли) бөгөөд үүнийг бага наснаасаа сурахад илүү хэрэгтэй байдаг.

Хүүхдийн уран зохиол нь хүүхдийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дүрслэхээс гадна хэлбэржүүлдэг. Тэр бяцхан хүнд сайхан мэдрэмж, эрхэм хүсэл тэмүүллийг сэрээдэг.

Багш хүүхдүүдийн хооронд уран зохиол дээр суурилсан чөлөөт харилцаа холбооЭнэ нь тэдний анхаарлыг татдаг үйл ажиллагааны төрлийг санал болгох боломжийг олгодог: жүжиг, хүүхэлдэйн жүжиг, биечлэн зохиол унших, "гараараа яруу найраг хэлэх".

Хүүхдийг уншихыг дэмжихийн тулд эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллахХүүхдийн уншлага, нас, сэтгэхүйн асуудалд зөвлөгөө өгөхөөс бүрдэнэ. Уран зохиолын асуулт хариулт, баярыг зохион байгуулах, зохион байгуулахад эцэг эхчүүдийг заавал оролцуулах. Бүлэг дэх номтой холбоотой мэдээллийн орон зайг зохион бүтээхэд эцэг эхчүүдийг оролцуулах (номын үзэсгэлэн, тайлбар, хүүхдэд юу уншиж өгөх талаар зөвлөмж өгөх).

Ангид байгаа хүүхдүүдэд уншдаг номын талаар мэдээлэл өгөх. Эцэг эхчүүдийг уран зохиолтой танилцуулах зорилгоор нээлттэй хичээлүүдийг зохион байгуулдаг.

Хүүхдийг номтой танилцуулах янз бүрийн хэлбэрийг хэрэгжүүлэхийн тулд цэцэрлэгт тодорхой нөхцлийг бүрдүүлэх ёстой:

Номын сангийн насны онцлогт тохирсон уран зохиолын цуглуулгатай байх.

Хүүхдийн зохиолчдын хөргийн фонд байгаа эсэх.

Багш нарт зориулсан дүрмийн толь бичгийн бэлэн байдал.

Бүлгийн номын буланг зохион байгуулах.

Цэцэрлэгийн насны бүлэг бүрт өвөрмөц мэдээллийн төвүүд - номын булангуудыг байгуулдаг.

Дүрмээр бол эдгээр номууд нь баялаг зурагтай, сайн нөхцөлд байдаг.

Бүлгийн номын булан дахь номын найрлагыг үе үе бүрэн эсвэл хэсэгчлэн шинэчилдэг бөгөөд энэ нь зөвхөн номууд элэгдсэнээс гадна хүүхэд хүмүүжүүлэх үйл явц нь тэдний сэдэвчилсэн шинэчлэлтийг шаарддаг.

Хүүхдүүд номын булангаас өөрийн хүсэл, амтанд нийцүүлэн ном авдаг ч дараа нь заавал байранд нь тавь.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ном гаргаж, хүлээн авч, тэдний аюулгүй байдлыг хариуцдаг жижүүр байх ёстой.

Хэрэв эвдэрсэн ном олдвол бага, дунд бүлгийн багш өөрөө, хүүхдүүдийн дэргэд засдаг.

Ахмад бүлгүүдэд хүүхдүүд ч гэсэн ном засах ажилд оролцдог.

Номын булангуудад сэдэвчилсэн номын үзэсгэлэнгүүдийг үе үе зохион байгуулдаг. Жишээлбэл, "Байгалийн тухай бидний номууд", "Пушкиний үлгэрүүд", "Бидний Оросын ардын үлгэрүүд", "9-р сард уншсан номууд".

Хүүхдийн нэрт зураачдын зурсан зургуудыг дэлгэн үзүүлжээ.

Дунд бүлгийн хүүхдүүд үлгэр, өгүүллэгийн нэрийг хавтас, чимэглэлээр нь таньдаг.

Багшийн тусламжтайгаар тэд A.S гэх мэт зохиолчдын нэрийг санаж байна. Пушкин, К.И. Чуковский, Л.Н. Толстой, М.М. Пришвин, С.Я. Маршак, С.В. Михалков.

Дунд бүлгээс эхлээд ном зохиол, зохиолчдын тухай богино боловч утга учиртай яриа өрнүүлдэг.

Эдгээр ярианы үеэр хүүхдүүд ямар номонд дуртай, дараа нь яагаад энэ эсвэл тэр номонд дуртай болох нь тодорхой болдог. Уншсан бүтээлийн талаар ярилцсаны дараа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдээс бүтээлч даалгавруудыг гүйцэтгэхийг хүсдэг. Жишээ нь: үгэнд холбогч сонгох, үгийг аялгууны өөрчлөлттэй дуудах, үгийн ижил утгатай үгийг сонгох - унтах - нойрмоглох, хүчтэй, зоригтой үгийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох.

Хүүхдийн нэг сард уншсан бүтээлээр хийсэн уран бүтээлийн зургийн цомгийг номын буланд байрлуулжээ. Бүлгийн номын булан дахь номуудтай харилцах явцад хүүхдүүд дараахь үгсийг сурдаг: хавтас, хавтас, хуудас, бага зэрэг дараа нь - нуруу.

Хүүхдийн номын булангаар дамжуулан бичиг үсэгт тайлагдсан уншигч хүмүүждэг. Хүүхдүүд бүх зүйлд насанд хүрэгчдийг дуурайдаг. Хэрвээ насанд хүрсэн хүн ном нээхээсээ өмнө гараа угааж, хэзээ ч нугалж, хуудсыг сайтар эргүүлж, үрчлээстэй, будсан номтой тулгарвал дургүйцлээ илэрхийлж байгааг харвал хүүхдүүд өөрсдөө номын хамгаалагч болдог.

Цэцэрлэгт сэдэвт суурилсан хөгжлийн орчныг идэвхтэй ашигладаг: хөгжмийн өрөө, дүрслэх урлагийн студи, театрын студи.




Холбогдох хэвлэлүүд