Манай найзууд бол тоглоом, ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл юм. Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

“Дуртай тоглоом” А.Л.-ын шүлгүүдээс сэдэвлэсэн. Барто

Зорилго:
Боловсролын;

- А.Бартогийн шүлгийг сонирхохыг үргэлжлүүлэх;
- үгсийн санг өргөжүүлэх, баяжуулах;
- юу сайн, юу нь муу болохыг ойлгохыг үргэлжлүүлэн заах;
Залруулах;
- "тоглоом" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх;
- жижигрүүлэх дагавар бүхий нэр үгийн үг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын;
- текст дээр үндэслэн анхааралтай, анхааралтай сонсож, асуултанд хариулахыг заах;
- тоглоомонд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Хөгжлийн;
- санах ой, сэтгэлгээ, төсөөлөл, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх;
- Асуудлыг шийдвэрлэхэд хүүхдүүдийг сэрээх, тоглоомтой энгийн даалгавруудыг бие даан эсвэл багшийн тусламжтайгаар гүйцэтгэх.
Хичээлийн материал:тоглоом: туулай, баавгай, морь, зулзагатай ачааны машин, бөмбөгтэй хүүхэлдэй, аяга ус.
Урьдчилсан ажил:А.Бартогийн шүлэг цээжлэх, “Миний тоглоомууд” яриа.
Хичээлийн явц
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тоглоомууд хөнжил дор нуугддаг.
Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилж, зочдод дуртай хурууны тоглоомоо өгцгөөе.
ЗОЧИД
Зочид Катя руу гүйж ирэв. (бид нэг гарынхаа хурууг нөгөө гарынхаа алган дээр гүйлгэдэг)
Бүгд гар барьлаа.
Сайн уу Жора, (эрхий болон долоовор хуруугаа холбоно)
Сайн уу Жанна, (том ба дунд)
Баяртай Серёжа, (том, нэргүй)
Рада Снежана. (эрхий ба жижиг хуруу)
Та бялуу авах уу? (алгаа нийлүүлнэ)
Магадгүй богино талх (2 задгай алгаа харуулах)
Эсвэл эвэр (бид 2 нударгаа бие биенийхээ дээр тавьдаг)
Энд танд вазелин шош байна, (хурууг нээлттэй алган руу заана)
Та жаахан ав (алгаа нударгаараа хэд хэдэн удаа нугалах)
Бүгд үйрмэгээ хурдан сэгсэрэв
Тэгээд тэд алгаа ташив!
Сандал дээр суу
Залуус аа, та гэнэтийн бэлэг барих дуртай юу? Хараач, энд тоглоом нуугдаж байгаа бөгөөд аль нь болохыг та таах хэрэгтэй. Эхний оньсогыг сонсоорой:
Би салхинаас хурдан унадаг,
"" Clack-clack, "" - Би туурайгаа тогшлоо,
Би чангаар "буулга" гэж хашгирав
Нуруун дээрээ суу, би чамайг унаад өгье! (Морь)
Энэ нь зөв, энэ бол морь юм. Энэ ямар морь болохыг хараарай. Үзэсгэлэнтэй юу? Морь яаж "ярьдаг" вэ? Хамтдаа йиг-го-го гэж хэлье. Хэрхэн дардаг вэ? Ямар морь? Та мориноос юу харж байна вэ?
(Хүүхдүүд багштай хамт морийг харж, сүүл, дэл, чих, туурай, нүд гэх мэтийг нэрлэнэ. Дараа нь багш морины тухай шүлгийг санаж байхыг хүснэ.)
Би морьдоо хайртай
Би түүний үсийг зөөлөн самнаж,
Би сүүлээ самнана
Тэгээд би морьтой очиж уулзах болно.
Залуус аа, энэ шүлэг сайн эзэн мөн үү? Яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? (Хүүхдийн хариулт)
Одоо дараагийн оньсого сонс.
Энэ амьтан зөвхөн гэртээ амьдардаг.
Энэ араатныг хүн бүр мэддэг.
Тэр сүлжмэл зүү шиг сахалтай.
Тэр орилох дуу дуулдаг.
Түүнээс зөвхөн хулгана л айдаг...
Та таамагласан уу? Энэ бол муур)
Муурыг авцгаая. Бид муурыг дүрсэлдэг. Бид түүнийг хэрхэн мяавлаж, шуугиж байгааг дуурайдаг.
Гэрэл асаалттай, мотор дуугарч байна
Дугуй дээрх дугуй
Зам дагуу гүйж байна
Бид өөрсдөө... (машин)
Бид машинаа авдаг. Хэрхэн дуугарч, дуугарч байна.
Машин, муурны тухай шүлгийг санацгаая.
Үгүй ээ, бид дэмий л шийдсэн
Муурыг машинд суулгаарай.
Муур морь унахад дасаагүй
Ачааны машин онхолдсон.
Ачааны машинд өөр юу авч явах вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Өө, хүүхдүүд ээ, би сая сонссон уу эсвэл манай угаалгын өрөөнд уйлж байгаа хүн байна уу? Явж харцгаая.
(Бид хамтдаа угаалгын өрөөнд ороход алчуураар ороосон бөжин хэвтэж байна)
Залуус аа, ямар гэрийн эзэгтэй энэ туулайг энд хаясан бэ?
Түүнийг бидэнтэй хамт авч явцгаая.
Магадгүй та нарын нэг нь үүнийг хийсэн үү?
Туулайг дүрсэлж байна
Хүүхдүүд ээ, бид туулайн тухай шүлэг мэддэг үү?
Уншаад үзье, магадгүй манай бөжин илүү дулаахан байх болов уу?
Эзэмшигч нь туулайгаа орхисон -
Нэг туулай бороонд үлдэв.
Би вандан сандалнаас гарч чадсангүй
Би бүрэн нойтон байсан.
Залуус аа, энэ туулай сайн эзэнтэй эсэхийг хэлж өгөөч. Тоглоомоо гадаа үлдээх боломжтой юу? Тэднийг хаях уу? Туулай илүү аз жаргалтай, дулаахан болоход нь бид хэрхэн туслах вэ? Түүнтэй тоглоцгооё. (Дугуйлан зогсооцгооё)
Биеийн тамирын минут.
Саарал туулай сууж байна (бид сууна)
Тэгээд чихээ сэгсэрнэ. (бид гараа толгой дээрээ аваачиж хөдөлгөж)
Энэ мэт, үүн шиг
Тэр чихээ сэгсэрнэ.
Бүжин суухад хүйтэн байна
Бид сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй. (Бид алгаа таших)
Энэ мэт, үүн шиг
Бид бяцхан сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй!
Бүжин зогсоход хүйтэн байна
Туулай үсрэх хэрэгтэй. (үсрэх)
Энэ мэт, үүн шиг
Бөжин үсрэх хэрэгтэй!
Чоно туулайг айлгав!
Туулай тэр даруй зугтав!
Залуус аа, туулай ямар хөгжилтэй болсныг хараарай! Тэр та бүхэнд "баярлалаа" гэж хэлдэг.
Дараагийн оньсого.
Тэр бор, хөлтэй,
Хүчирхэг сарвуутай загас барьдаг.
Мөн тэр зөгийн бал дуртай!
Хэн чихэрлэг шүдийг дуудах вэ? (Баавгай)
Хүүхдүүд тоглоомыг тааж, түүний тухай ярьдаг. Ямар баавгай, баавгай юутай вэ. Хүүхдүүд биеийн хэсгүүдийг нэрлэдэг. Багш нь баавгай шиг архирахыг санал болгодог. Дараа нь тэр баавгайн тухай шүлэг хэлэхийг санал болгож байна.
Тедди бамбаруушийг шалан дээр унагав
Тэд баавгайн саварыг таслав.
Би одоо ч гэсэн түүнийг орхихгүй -
Учир нь тэр сайн.
Залуус аа, хэрэв баавгайн савар тасарсан бол энэ нь сайн эсвэл муу үйл юм. Охин бамбарууш шидэхийг хүсэхгүй байгаа нь сайн эсвэл муу юу?
Хүүхдүүд ээ, бидний тоглоом дуусаагүй байна
Дараах оньсого тааварыг сонсоорой.
Тэд түүнийг өшиглөдөг ч тэр уйлдаггүй
Тэд түүнийг шидсэн ч тэр үсэрдэг.
Энэ юу вэ? Энэ нь зөв, энэ бол бөмбөг юм.
Тэр ямар үзэсгэлэнтэй вэ, тэр ямар өнгөтэй вэ? Ямар хэлбэртэй вэ? Тэр том эсвэл жижиг үү? (Бид бөмбөгтэй туршилт хийж байна. Бөмбөг нь усан санд живдэггүй, бид бөмбөгний шинж чанарыг тодруулж байна: гэрэл, резин, дугуй.
Та бөмбөгний тухай шүлэг мэдэх үү? Уншаад үзье!
Манай Таня чангаар уйлж байна:
Тэр бөмбөгийг гол руу унагав.
- Чимээгүй, Танечка, битгий уйл:
Бөмбөг голын усанд живэхгүй.
Сайн хийлээ! Бүгд л шүлгээ сайхан уншсан. Нэг үгээр яаж хэлэх вэ: морь, баавгай, онгоц, бөмбөг, машин, хүүхэлдэй. (Тоглоом)
Залуус аа, тоглоомын тухай энэ бүх шүлгийг хэн бичсэнийг хэлье. (Агния Львовна Барто)
Залуус аа, надад хэлээч, тоглоом урах боломжтой юу? (Энэ нь хориотой)Яагаад үгүй ​​гэж? (Тэд гомдсон. Тэд бас гомдсон)
Залуус аа, тоглоомоо гадаа үлдээх боломжтой юу? (Үгүй. Тоглоом үлдэхгүй.)
Залуус аа, та бичгийн машин хагарахгүйн тулд яаж тоглох вэ? (Та түүнийг олсоор өнхрүүлэх хэрэгтэй, чи машин дээр хэвтэж чадахгүй)
Залуус аа, бидний тоглоом үргэлж үзэсгэлэнтэй байхын тулд бид юу хийх ёстой вэ? (Угаах, самнах)
Залуус аа, та тоглоомоо арчлах хэрэгтэй: тэд унахгүйн тулд болгоомжтой тоглох хэрэгтэй. Хэрэв тэд унавал юу болох вэ? (Тэд эвдэрч, сүйрч магадгүй)Тэднийг эелдэг байдлаар дуудцгаая. (хүүхэлдэй-хүүхэлдэй, бөмбөг-бөмбөг, бөжин-бөжин, баавгай-онит, машин-машин, морь-морь)
Хичээл ингээд дууслаа, хүүхдүүд ээ, зочидтойгоо баяртай гэж хэлээд шинэ тоглоомуудаа тоглоцгооё.

Ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй
ЯРИАНЫ ХҮРЭМ ЗҮЙН БҮРДЭЛ
“ТОГЛООМ” СЭДЭВТ

Даалгаврууд.

  • Хүүхдүүдэд нэр үг үүсгэх дасгал хийх ("Энэ нь юунаас бүтсэн бэ?)";

"а" сөрөг холбоос бүхий нийлмэл өгүүлбэр үүсгэхэд; Нэр үгийг нэр үгтэй хослуулан ("Тоглоомын тухай надад хэлээрэй"), хувийн төлөөний үгтэй нэр үг ("Миний, миний, миний");

  • хүүхдүүдийг орон зайн угтвар үг ашиглах, генитив тохиолдолд нэр үг хэрэглэхэд сургах.
  • Анхаарал, ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
  • Эргэн тойрныхоо хүмүүст болон тоглоомонд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

    Материал. Төрөл бүрийн материалаар хийсэн тоглоом; тоглож буй хүүхдүүдийг дүрсэлсэн зургууд ("Зураг дээр юу байна?" Тоглоомын хувьд); тоглоомын дүрс бүхий хайрцаг эсвэл дугтуйнд хийсэн зургийн багц ("Миний, миний, миний" тоглоомын хувьд); баавгайн тоглоом, сандал, хувин, жижиг тоглоомтой хайрцаг (тоглоомын тухай үлгэрийн хувьд), жижиг дэлгэц ("Юу болсон бэ?" Тоглоомын хувьд); эвдэрсэн тоглоомыг дүрсэлсэн зургууд ("Юу дутуу байна?" Тоглоомын хувьд).

    Хичээлийн явц.
    Хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна.
    -Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Таны бодлоор "сайн уу" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт). Энэ үг нь өөр хүнд эрүүл мэндийг хүсэх гэсэн утгатай. Бие биедээ эрүүл энхийг ерөөе. (Хүүхдүүд хөрштэйгээ тойрог хэлбэрээр мэндчилж, нэрээр нь дууддаг. Тэд найрал дуугаар зочдыг угтдаг.)

    Та өглөө бүр цэцэрлэгтээ ирдэг. Манай цэцэрлэг таалагдаж байна уу? Манай групп таалагдаж байна уу? Та манай бүлгийн юунд дуртай вэ? (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт). Үнэхээр бидэнд олон янзын сонирхолтой тоглоом, тоглоом байдаг.

    Хүүхдүүд тоглоом тавьсан ширээнд ойртоно.
    - Өнөөдөр бидний зочилж буй тоглоомуудыг хараарай. Тэд бүгд өөр өөр, бие биенээсээ ялгаатай. Тэдгээр нь өөр өөр хэмжээтэй, өөр өөр өнгөтэй, янз бүрийн материалаар хийгдсэн байдаг. Та тэдэнтэй янз бүрийн тоглоом тоглож болно. Тэднийг илүү нарийвчлан авч үзье.

    Тоглоом "Энэ юунаас бүтсэн бэ?"
    Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.
    - Энэ үүрлэх хүүхэлдэй нь модоор хийгдсэн бөгөөд энэ нь ... (модон) гэсэн үг юм.
    Шилэн яст мэлхий - ... (шил)
    Резинэн бөмбөг - ... (резин)
    Төмөр хүрд - ... (төмөр)
    Шавар морь - ... (шавар)
    Хуванцар хувин - ... (хуванцар)
    Тансаг баавгай - ... (теди)
    Цаасан онгоц - ... (цаасан)
    Пластилин хүүхэлдэй - ... (пластилин)
    Утасны цагираг - ... (утас)

    Эдгээр тоглоомуудыг харьцуулж үзье.
    (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)
    Бөмбөг нь резин, үүрлэсэн хүүхэлдэй нь модон юм.
    Хувин нь хуванцар, онгоц нь цаас юм. гэх мэт.

    "Тоглоомын талаар надад хэлээч"
    (Бүх хүүхдүүд.)
    - Эдгээр тоглоомуудын заримыг нарийвчлан авч үзье.
    Энэ бол бөмбөг. Надад хэлээч, тэр ямархуу хүн бэ? (дугуй, улаан, резин, уян харимхай ...). Та түүнтэй яаж тоглож чадах вэ? (Охих, шидэх, барих, өнхрүүлэх, өшиглөх...)
    Энэ бол хувин юм. Энэ ямар байна вэ? (Ягаан, хуванцар, том, хөнгөн, үзэсгэлэнтэй ...). Та түүнтэй яаж тоглож чадах вэ? (Түүн рүү элс цуглуулж байшин барих, эсвэл ус, цэцэг цуглуулах, эсвэл ямар нэгэн зүйл зөөх ...).
    Энэ бол онгоц. Тэр ямархуу хүн бэ? (Хөнгөн, цаас, амархан урагдсан, үрчлээстэй...). Та түүнтэй яаж тоглож чадах вэ? (агаарт хөөрч, хэний онгоц хол нисэхийг харахын тулд тэмцээн зохион байгуул.)

    Тоглоомууд нь өөр бөгөөд өөр өөр хэлбэрээр тоглох боломжтой.
    "Зураг дээр юу байна?"
    -Та бүгдэд нэг зураг бий. Түүн дээр хэн дүрслэгдсэн, юу хийж байгааг бидэнд хэлээрэй.
    (Охин олсоор харайж байна. Хүү эргэдэг топтой тоглож байна. Охин пирамид барина...)

    Биеийн тамирын дасгал.
    Тууштай цэрэг
    Бүгдээрээ урагш бөхий
    Тэгээд эсрэгээрээ.
    Зүүн, баруун,
    Бүү залхуу бай!
    Нэг хөл дээрээ зогс
    Яг л тууштай цэрэг юм шиг.
    Гараа цээжиндээ дарж,
    Хараач, битгий унаарай!
    Гараа дээш, гараа хажуу тийш,
    Мөн газар дээр нь - хоп, хоп, хоп!
    Хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалаа гарга.
    Илүү гүнзгий амьсгаа авцгаая... Тэгээд дараа нь...
    Гуравдугаар сар аажмаар байрандаа орно.
    Хүүхдүүд. Өө, цэнэглэгч сайн байна.

    Хүүхдүүд хивс рүү шилждэг.

    Тоглоом "Миний, миний, миний"
    - Хөрш зэргэлдээх бүлгийн Таня охин танд тоглоомоо (картан дээр) өгөхөөр шийджээ. Эдгээр тоглоомууд хэнийх вэ? (Танин). Таня надад бөмбөр өгсөн. Энэ бол одоо миний бөмбөр. Настя, Таня чамд юу өгсөн бэ? (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

    Тэгээд одоо би танд нэг түүх ярих болно. Орой бүх хүүхдүүд цэцэрлэгээсээ харих үед тоглоомууд амь орж тоглож эхэлдэг гэдгийг та мэдэх үү. Тэд бие биендээ зочилж, тоглоомон аяганаас цай ууж, тоглоомын цагаан гаа, жигнэмэгээр дайлж, хамгийн сүүлийн үеийн мэдээг хуваалцдаг: тэдэнтэй хэн тоглож байсан, хүүхдүүд ямар сонирхолтой тоглоом зохиосон,
    Тэгээд нэг өдөр тоглоомууд нуугдаж тоглохоор шийдэв. Мишкаг жолоочоор сонгосон. Тэр хана руу эргэж, шударгаар 10 хүртэл тоолж эхлэв. Зальтай тоглоомууд бүгдийг нэг хайрцагт нуухаар ​​шийдсэн бөгөөд энэ нь зогсож байв ... (сандлын дэргэд).
    Тоолж дуусаад Мишка харахаар явав. Эхлээд тэр ... (хайрцагны ард), дараа нь ... (сандлын доор), дараа нь хувин зогсож байсан ... (сандал дээр) авирав. Тэр...(хувин руу) хараад, эсэргүүцэж чадалгүй түүн рүү унасан, үнэхээр болхи! Тэр гарч... (хувингаас), үсэрч ... (сандлаас шал руу), эргэн тойрноо харав, тойрон алхав ... (сандал тойрон), авирлаа ... (хайрцаг дээр), суув. доошоо буугаад: "Тэд хаана нуугдаж байгаа юм бэ?" Энэ үед хайрцагт байсан тоглоомнуудын нэг нь аяархан найтаав. Гайхсандаа Мишка унасан ... (хайрцагнаас), гэхдээ тэр даруй түүнийг харав. Ингэж л би найзуудаа олсон!

    Тоглоом "Юу дутуу байна?"
    - Хайрцагт нуусан янз бүрийн тоглоомтой тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Тэд энд байна (5-6 тоглоом аваарай). Тэд чамтай нуугдаж тоглохыг хүсч байна. Тэднийг анхааралтай ажигла, санаарай (5-8 секунд). (Тоглоомуудаа жижиг дэлгэцээр хучиж, нэгийг нь хайрцагт хийж, үлдсэнийг нь өөрчил. Дэлгэцийг ав.) Надад хэлээч, юу дутуу байна? (3-4 удаа).

    Гэхдээ заримдаа тоглоомууд бие биендээ гомдоллодог: юу эвдэрсэн, урагдсан, муудсан ...
    Тоглоом "Юу дутуу байна?"
    Хүүхэд бүр эвдэрсэн тоглоомын зурагтай карттай.
    - Одоо зургуудаа анхааралтай хараарай. Тэд хүүхдүүдийн эвдэрсэн тоглоомыг дүрсэлсэн байдаг. Эдгээр тоглоом бүрт ямар нэг зүйл дутагдаж байгаа эсэхийг надад хэлээрэй (Хүүхдийн хариулт).
    -Тоглоомыг эвдэхгүй, болгоомжтой авч явах ёстой гэдгийг та бид мэднэ. Та "Тоглоомдоо анхаарал тавь" шүлгийг мэддэг. Түүнийг санацгаая.
    Тоглоомонд анхаарал тавь
    Дугуйгүй ачааны машин
    Зараагийн хамар нь наасан байна
    Тахиа хар өнгөтэй болжээ
    Мөн хүүхэлдэйгээс хөвөн ноос гарч байна!
    Шинэ тоглоомууд байсан
    Тэгээд одоо тэд хөгшин бүсгүйчүүд болжээ.
    Хурдан авъя
    Зүү ба цавуу
    Утас, дамар
    Тэгээд бид тоглоомоо засдаг.
    Үүний төлөө бид чин сэтгэлээсээ талархаж байна
    Хүүхдүүд танд талархах болно.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

    Төрөл бүрийн тоглоом, хэлбэр, тэдгээрийг хийсэн материалын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;

    Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, харц засах;

    Бүрэлдэхүүн хэсэг, материал, гадаргуугийн шинж чанарыг тодорхойлж сурах;

    Дэмжих схемийг ашиглан тоглоомын тухай тасралтгүй, логик холбоотой түүхийг зохиож сурах;

    Өндөр чанартай нэр томъёо үүсгэж сурах, тоглоомыг материалаар нь харьцуулах;

    Хүүхдүүдэд объектуудын орон зайн байршлыг тодорхойлж, нэрлэхийг заах;

    Тоглоомыг дүрслэхдээ өнгө, сүүдрийг ялгах, нэрлэх, тэдгээрийг зөв ашиглаж сурах;

    Гол геометрийн стандартуудын нэрийг засах.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

    Сонсголын санах ой, хүрэлцэх, хүрэлцэх ой санамжийг хөгжүүлэх;

    Орон зайн сэтгэлгээ, орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх;

    Мөрдөх, байрлуулах харааны функцийг идэвхжүүлэх;

    Практик үйл ажиллагаанд хүүхдийн хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

    Тоглоом хийдэг материалын талаархи үндсэн санааг өг.

    График ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

    Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх;

    Тоглоом, тэдгээрийн олон янз байдлын тухай түүхүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх;

    Тоглоомтой харьцах, тоглох үйлдлүүдийн дүрмийг бататгах.

    Нөхөрсөг байдал, багаар тоглох чадварыг төлөвшүүлэх.

Ярианы даалгавар:

    Дээжний хэсгүүдийн орон зайн байршлыг аман тэмдэглэгээг заах;

    Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх;

    Хүүхдийн үгсийн санг хөгжүүлэх.

Бие даасан ажил: нэгдмэл strabismus бүхий хүүхдүүдэд зориулсан дэмжлэг.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

    Сэдвийн танилцуулга;

    "Эртний тоглоомын музейд хийсэн аялал" слайдыг үзэх;

    Дефектологич багшийн асуудлаарх яриа;

    Ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох дасгал хийх;

  1. Физминутка;

    "Хүрэлтийн хайрцаг" дасгал;

    Дэмжих диаграммыг ашиглан дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх;

    Компьютерийн технологийг ашигласан тоглоомууд;

    хурууны гимнастик;

    График даалгавар.

Тоног төхөөрөмж:

    "Эртний тоглоом" слайд;

    Дүрслэх өгүүллэг бичихэд туслах диаграммууд;

    Тоглоом: баавгай, пирамид, хүүхэлдэй, бөмбөг;

    "Мэдрэх хайрцаг";

    График даалгавар "Зургийг задлах."

Урьдчилсан ажил:

    Зургийг шалгах;

    Уран зохиолын бүтээл унших;

    "Тоглоомын дэлгүүр" дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулах.

Хичээлийн явц:

Хичээлийн танилцуулга.

Багш-дефектологич: Та нар бүгд тоглох дуртай. Тоглоомоо сонирхолтой болгохын тулд танд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш-дефектологич: Тийм ээ, танд найз нөхөд, сонирхолтой тоглоом хэрэгтэй.

Хүүхдүүд хэр удаан тоглоомтой болсон гэж та бодож байна вэ? Тэд юу байсан бэ, яагаад?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш-дефектологич: Одоо бид "Эртний тоглоом" жижиг кино үзэх болно. Тоглоомын төрөл, тэдгээрийг хийсэн материалд анхаарлаа хандуулаарай.

Слайд үзэх.

Багш-дефектологич: Надад хэлээч, яагаад хуучин тоглоомуудын дунд онгоц, нисдэг тэрэг, машин байдаггүй вэ? Хүүхдэд зориулсан тоглоомыг хэн, яаж хийдэг байсан бэ? Юуны?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш-дефектологич: Тоглоомыг шавар, даавуу, мод, чулуугаар хийсэн. Хожим хүмүүс шил хийж сурснаар шилээр хийдэг болсон. Жишээлбэл, зул сарын гацуур модны чимэглэл, аяга таваг.

Багш-дефектологич: Тоглоомыг янз бүрийн материалаар хийдэг гэдгийг бид мэднэ. Надад хэлээч,

Тоглоомыг шавраар хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоомыг сүрлээр хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоом нь даавуугаар хийгдсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоомыг ноосоор хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хэрэв тоглоом хуванцараар хийгдсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хэрэв тоглоом нь тансаг эдээр хийгдсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоомыг хөвөн ноосоор хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хэрвээ тоглоом нь шилээр хийгдсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоомыг картоноор хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоом цаасаар хийгдсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Тоглоомыг резинээр хийсэн бол түүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Багш-дефектологич: Эрт дээр үеэс хүмүүс дуртай сэдвээрээ оньсого бичих дуртай байсан. Би тоглоомын тухай оньсого таахыг санал болгож байна.

Тэр нүдээ аньдаг

Бас түүх ярьдаг.

Магадгүй "Ээж!" хашгирах

Тэгээд тэргэнцэрт (хүүхэлдэй) хэвт.

Гуалиг, царайлаг, бүдүүн дэлтэй.

Та үүн дээр уралдаж чадахгүй нь харамсалтай,

Та зөвхөн дүүжлэх боломжтой (морь бол эргэдэг сандал).

Хэрвээ чи хана мөргөх юм бол би буцаж үсэрнэ.

Чи үүнийг газар шид, тэгвэл би босно.

Би алганаас алган руу нисэж байна,

Би тайван хэвтэхийг хүсэхгүй байна (бөмбөг).

Ойр хавьд янз бүрийн найз охидууд байдаг

Гэхдээ тэд адилхан харагдаж байна.

Тэд бүгд бие биенийхээ хажууд сууж,

Зөвхөн нэг тоглоом (матрешка хүүхэлдэй).

Хүүхэд бүжиглэж байна, гэхдээ зөвхөн нэг хөлтэй (эргэдэг)

Биеийн тамирын дасгал "Бид ядарч байна."

Бид ядарч байна, бид хэтэрхий удаан суулаа.

Бид дулаацахыг хүссэн.

Дараа нь тэд хана руу харав.

Тэгээд тэд цонхоор харав.

Баруун, зүүн эргэх,

Тэгээд эсрэгээрээ.

Скват хийж эхэлцгээе

Бид хөлөө бүрэн нугалав.

Тэгээд бид сүүлчийн удаа суулаа,

Тэгээд тэд суув.

Багш-дефектологич: Одоо би тоглоомыг харахгүйгээр таньдаг эсэхийг шалгахыг хүсч байна.

"Хүргэх хайрцаг" дасгал.

Багш-дефектологич: Та бүгд гартаа тоглоомтой. Тэд өөр өөр материалаар хийгдсэн өөр өөр байдаг. Тэдний тухай бидэнд ярина уу. Мөн энэ диаграм нь танд үүнийг хийхэд тусална.

Хүрээ ашиглан дүрсэлсэн өгүүллэг бичих.

Багш-дефектологич: Би танд тоглоом агуулсан логик тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Компьютерийн технологийг ашигласан тоглоомууд "Шаардлагагүй объектыг арилгах", "Эхлээд юу, дараа нь юу вэ", "Хоёр элементийн дараалал", "Дээжтэй ижил объектыг ол", "Алга болсон объектыг авах", "Хүснэгт бөглөх" ”.

Багш-дефектологич: Сайн байна! Одоо би танд тоглоомын нэрийн өмнөөс хандаж хэлмээр байна. Тоглоомын дууг сонсоорой.

Хүүхдүүд тоглоомонд дуртай

Бүгд л ингэж хэлдэг.

За, тоглоомын тухай юу?

Залуус дургүй юу?

Тэд сүнснүүдийг хайрладаг!

Үүнийг хүн бүр анзаардаггүй нь харамсалтай!

Та доромжлолыг анзаарахгүй байх болно

Бидний хэлснээр.

Бид залуусыг уучилдаг

Би аливаа доромжлолд дуртай.

Хэл ярианы эмгэг судлаач багш: Энэ тоглоомын дуу юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш-дефектологич: Хайрцагт маш олон тоглоом байсан бөгөөд тэд холилдсон. Одоо тэдгээрийг тайлцгаая.

Хурууны гимнастик "Бөмбөлөг".

Бөмбөлгийг хурдан хий хоёр гарын бүх хуруунууд хүрнэ

зөвлөмжүүд

Тэр том болж байна энэ байрлалд бид тэднийг үлээж байна

Гэнэт бөмбөлөг хагарч, агаар гарч ирэв. хуруунууд нь бөмбөг хэлбэртэй байдаг

Тэр туранхай, туранхай болсон. Агаар "гарч", хуруугаа авдаг

анхны байрлал

"Зургийг тайлах" даалгаврыг бэлэн суурь дээр хийж гүйцэтгэв.

Дүгнэлт: Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Бүх тоглоом адилхан уу? Тоглоомууд нь юугаараа ялгаатай вэ? Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын

байгууллага – нөхөн төлбөрийн төрлийн “5-р цэцэрлэг”.

Стерлитамак хотын дүүрэг

Бүгд Найрамдах Башкортостан Улс

"Тоглоом"

нэгдсэн хичээлийн хураангуй

компьютерийн технологийг ашиглан

3-р бэлтгэл бүлэгт

Бэлтгэсэн: Сагитова Г.З.

багш-ярианы эмгэг судлаач

Анги.
Сэдэв. Баавгай. Том, жижиг баавгайг харж байна.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, харилцаа холбоо, танин мэдэхүйн судалгаа, хөгжим.
Зорилго: хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчны объектуудын нэрээр танилцуулах: баавгайн тоглоом; тоглоомыг дүрсэлж сурах (хэсгүүд, хэмжээ, шинж чанаруудыг нэрлэх), зургаас түүний дүрсийг олох, том, жижиг тоглоомыг харьцуулах; яриаг хөгжүүлэх, хөгжимд хөдөлгөөн хийх сонирхол; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.
Сургуулийн өмнөх боловсролын зорилтот удирдамж: "Баавгайг олох" тоглоомд оролцох, насныханд хүртээмжтэй хөгжмийн бүтээлүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх (Оросын ардын аялгуу "Полянка", Г. Фридийн зохион байгуулсан); Зураг дээр үзүүлсэн зүйл, тоглоомын тухай (зураг дээрх баавгай ба түүний дүрс) талаар ярих, багшийн тэргүүлэх асуултуудын тусламжтайгаар объектыг хэмжээгээр нь шалгаж, харьцуулах боломжтой.
Материал ба тоног төхөөрөмж: өөр өөр хэмжээтэй хоёр теди баавгай, янз бүрийн тоглоомын зураг (туулай, ачааны машин, хүүхэлдэй, бөмбөг, баавгайн 2-3 зураг).
Хөгжмийн дагалдан: Орос ардын аялгуу “Полянка”, Г.Фридийн найруулгаар.
Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан.
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Багш (том бамбарууш үзүүлэв). Залуус аа, хар, хэн болохыг надад хэлээч.
Хэрэв хүүхдүүд зөв хариулсан бол багш хариултаа баталж, хүүхдүүдээс чимээгүй байсан тоглоомыг нэрлэхийг хүснэ.

2. Үндсэн хэсэг. Тоглоом харж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Баавгай руу ойртож, сэвсгэр үсийг нь илж, чихэнд нь хүрч, гөлгөр хамар, зөөлөн сарвуу, гэдсэнд нь хүрч, ямар нүдтэй болохыг хараарай.
Хүүхдүүд баавгайг харж, хүрч байна.
- Ямар баавгай? (Хүүхдүүдийг түүнтэй ярилцахыг урамшуулна.) Манай баавгай (юу?) том, сэвсгэр, чих нь (юу?) зөөлөн, сарвуу (юу?) зөөлөн, гэдэс (юу?), сүүл (юу?) ). Баавгайн хамар нь гөлгөр, нүд нь дугуй хэлбэртэй, товчлуур шиг.
- Тоглоомын хэсгүүдийг нэрлэ. (хамар, сүүл, сарвуу, гэдэс, нуруу.) Баавгайн хамар хаана байдаг вэ? (Хүүхдүүд үзүүлэв.)
3. "Баавгайг ол" дидактик тоглоом.
Багш нь тоглоомын зургуудыг тавиур дээр хавсаргаж, дараа нь хүүхдүүдээс баавгайг харуулахыг хүснэ: "Энд, зураг дээр баавгайнууд бас байдаг, гэхдээ тэд бусад тоглоомуудын дунд нуугдаж байна, тэднийг олоорой." Хүүхдүүд ээлжлэн гарч ирээд баавгайн зургийг зааж болно.

4. Хөгжмийн болон хэмнэлтэй хөдөлгөөнүүд.
Г.Фридийн найруулсан Оросын ардын “Полянка” аялгуунд хүүхдүүд болхи баавгай хэрхэн алхаж, жимс түүж байгааг дүрсэлсэн бол багш түүний араас хүүхдүүдийн давтдаг үйлдлүүдийг үзүүлж, тайлбарлаж байна: “Баавгай хөлт баавгай цэвэрлэх. (Тэд бамбай хөлтэй алхаж байна.) Өө, цэлмэг газарт хичнээн олон жимс байдаг вэ! (Тэд гайхсандаа гараа хажуу тийш нь дэлгэв.) Баавгайнууд сарвуугаараа жимс цуглуулж, дараа нь амандаа хийнэ. (Хөдөлгөөнийг дуурай.)"
5. Янз бүрийн хэмжээтэй баавгайн харьцуулалт.
Багш том баавгайн сууж буй ширээн доороос жижиг баавгай гаргаж ирээд том баавгайн хажууд суулгаад тоглоомыг нэрлэхийг түүнээс хүсэв: "Энэ хэн бэ?" (Баавгай.) Дараа нь эхлээд жижиг баавгай руу, дараа нь том баавгай руу зааж, "Энэ баавгай мөн үү?" Хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш: "Манай баавгай том, энэ нь жижиг. Манай баавгай юу вэ? (Том.) Тэгээд энэ үү? (жижиг.) Том баавгай нь том чихтэй, бага нь ... (жижиг чихтэй), том баавгай нь том сарвуутай, бага нь ... (жижиг сарвуу)" гэх мэт.
Асуулт бүрийн дараа багш хүүхдүүдэд бие даан хариулах боломжийг олгож, хэрэв бэрхшээлтэй тулгарвал түүний дараа хариултаа давтахыг дэмждэг.

6. Тусгал.
Бяцхан үрс минь, манай залуус хэрхэн тоглож байгааг хараарай.
Багш нь хүүхдүүдэд З.Александровагийн шүлгээс ишлэл уншиж, текстэд тохирсон хөдөлгөөнийг харуулж, хүүхдүүд давтана.
Баавгай сарвуугаа хугалж,
Бөмбөлөг дээр гишгээд эхлээд нэг хөлөөрөө, дараа нь нөгөө хөлөөрөө дэвс.
Тэр уурлаж, заналхийлэв:
"Чи баавгайг таних болно!" Хуруугаа дохи.
Би конусыг мөчир дээр булсан,
Тэр мөчир дээр бүжиглэж, Нэг газар хоёр хөл дээрээ үсэрч байв.
Хальтирч унасан
Доргоны нүхэнд. Доошоо суу.
Нойрмог дорго гарч ирэв
Тэр баавгай руу архирав. Хуруугаа дохи.
Баавгай хөлдөө даарч, мөчир дээр авирч,
Хулганаар нуусан. Байшиндаа үсэрч, доошоо бөхийж, өвдгөө гараараа тэврээрэй.



Холбогдох хэвлэлүүд