Жианни Родаригийн төрсөн өдөрт зориулсан зохиол. "Жанни Родаритай уран зөгнөлийн хичээл" уран зохиолын уншлагын хичээлээс гадуурх арга хэмжээний хураангуй.

Е.И. Серикова:

Эхлээд би "Жианни Родаригийн уран зөгнөл" үзэсгэлэнг үзэхээр төлөвлөж байсан. Гэхдээ би энэ зохиолчийн намтар, уран бүтээлийг судалж байхдаа түүнийг үлгэрч, яруу найрагч төдийгүй багшийн хувьд ямар авъяастай болохыг нь үнэхээр гайхшруулж билээ. Үүний үр дүнд арга хэмжээний хэлбэрийг шийдэхэд хэцүү байсан. Эцэст нь хүүхдүүд ирэхээс хагас цагийн өмнө Ж.Родаригийн аргаар хичээл хийх санаа гарч ирэв - уран зөгнөл, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх хичээл.

(Зэргэлдээ амьдардаг, өөрөөр хэлбэл зохион байгуулалтгүй хүүхдүүдийг арга хэмжээнд урьсан. Эхлэхийн өмнө хамт олон "Та бүхний хичээл зүтгэлд харамсаж байна. Гуравхан хүн ирнэ. Гэтэл 15 хүн ирсэн" гэж хэлсэн.

Ширээн дээр мини анги зохион байгуулав.

(Бүгд ширээнд суусны дараа би номын сангийн нөгөө захад Д.Родаригийн тухай бэлдсэн тэмдэглэлээ мартчихаж. Гэхдээ яагаад очиж авч болохгүй гэж?!)

Хичээл гэнэтийн асуултаар эхэлсэн: "Надад хэлээч, матар манай хаалгыг тогшиж ирээд элсэн чихэр гуйвал та яах байсан бэ?" Хүүхдүүд тэр даруй харилцан яриа өрнүүлж, төсөөлж, маргаж эхэлдэг.

("Хэрвээ чи үл үзэгдэх юм бол яах вэ?" гэх мэт янз бүрийн асуултууд байсан. Нэг хүү: "Тэгвэл би бүгдийг ялна" гэж хэлсэн)

Дараа нь тэр Родаригийн бага нас болон түүний эцэг эхийн тухай ярив. Борооны үеэр зулзагаа аврах үеэр Жианнигийн аав хэрхэн өвдсөн нь хүүхдүүдэд онцгой сэтгэгдэл төрүүлсэн.

"Илбэчин, дагина Фантазия хэний хажууд амьдардаг вэ?" Харгис хэрцгий, бүдүүлэг, хайхрамжгүй орхидог.

Хүүхдүүд Жианни Родаригийн шүлгийг уншдаг.

Даалгавар: Би өөр өөр сэдвүүдийг өгдөг бөгөөд та ямар ч түүхийг жүжиглэх хэрэгтэй. (Шүхэр, малгай, цэцэг зэргийг арга хэмжээ эхлэхээс өмнө гарт ирсэн бүх зүйлээс авсан).Энэ нь импровизацын ачаар сонирхолтой юм. Хүүхдүүд бэлтгэлгүй байсан ч бүх зүйл сайхан болсон.

Bunny бол муур, бага зэрэг өлсөж байна; муу улаан малгайт ба цэцэгт дуртай сайн чоно.

Родари “Яагаад? Юунаас? Юуны төлөө?" Асуултуудыг сонгож, хүүхдүүд тэдэнд хариулж, би Родаригийн шүлгийг тод уншсан.

Анги: 5-р анги
Хичээлийн сэдэв: Жианни Родари "Утсан дээрх үлгэрүүд"
Хичээлийн зорилго: оюутнуудыг Италийн зохиолчийн бүтээлтэй танилцуулах
Д.Родари “Утсаар үлгэр”
Хичээлийн зорилго:
боловсролын:
- үгэнд анхааралтай хандахыг заах;
- асуултанд зөв, бүрэн хариулж сурах;
- текстийг дүрээр илэрхийлэн уншихыг заах;
хөгжиж буй:
- яриа, логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, анхаарлыг хөгжүүлэх;
- сэтгэл хөдлөл, оюуны хариу урвалыг хөгжүүлэх;
- бүтээлийн баатруудыг өрөвдөх сэтгэл;
боловсролын:
- уран зохиолын хайрыг төлөвшүүлэх;
- чадварлаг уншигчийг төлөвшүүлэх;
- ангийнхандаа найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Боловсрол, арга зүйн дэмжлэг:
Оросын уран зохиолын сурах бичиг. 5-р анги. Т.Чаплышкина, А.Садвакасова, Л.Сафронова, Н.Ставицкая, С.Ходова. Атамура, 2010 он.
Хичээлийн цаг: 45 мин
Хэрэглэсэн аргууд:
RCM технологи;
ICT, Adobe Flash CS5 програм;
чадамжид суурилсан хандлагын технологи.
Хичээлийн төлөвлөгөө
Хичээлийн үе шатууд Түр зуурын хэрэгжилт
I Зохион байгуулалтын үе 1 мин
II Сурах үйл ажиллагааны сэдэл 5 мин
III 1. “Хүүхэд насны нутгийн шидтэн” илтгэл 10 мин
2. “Асуулт дотор талд” үлгэрийн “Цэгээр унших” 9 мин
3. Биеийн тамирын дасгал 1 мин
4. Дүр болгон унших
“Муур идсэн хулганы тухай” үлгэр 8 мин
5. “Үлгэр” асуулт хариулт 4 мин
6. Өөрийгөө сорих 4 мин
IV эргэцүүлэл
Гэрийн даалгавар. 3 мин
Хичээлийн үеэр:
I. Зохион байгуулалтын мөч: мэндлэх, амжилттай ажилд бэлтгэх

Залуус аа, өнөөдөр бид маш сонирхолтой уран зохиолын үлгэрүүдтэй танилцах болно. Би чамд оньсого шүлгийг уншаад л та тэдний зохиогч хэн болохыг шууд таамаглах байх гэж бодож байна.
Тиймээс сонсоорой:
Жимс, хүнсний ногооны цэцэрлэгт хүрээлэн
Энэ бол үлгэрийн номнуудын нэгэнд байдаг.
Тэнд ногооны хүү байна,
Тэр зоригтой, шударга, зальтай! (Циполлино)
Хөгжилтэй, зальтай, зоригтой сонгины хүүгийн тухай түүхийг Италийн зохиолч Жианни Родари бичсэн. Энэ номыг ээж, аав, эмээ өвөө нар чинь уншсан бөгөөд хуучирдаггүй! Жианни Родари мөн өөр олон үлгэр, гайхалтай түүх, гайхалтай шүлэг бичсэн.
II. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга. Хичээлийн даалгавар боловсруулахад бэлдэж байна. Асуудлыг хүүхдүүдийн томъёолол.
III. Үйл ажиллагааны үе шат
1. “Хүүхэд насны газрын шидтэн” илтгэл
1 хүрээ намтар
Италийн хойд хэсэгт, Альпийн нурууны бэлд ийм цэнхэр, тунгалаг устай д'Орта нуур байдаг бөгөөд нэгэн цагт бороо орсны дараа тэнгэрийн нэг хэсэг хад чулуурхаг эрэг дээр үүрд үлдсэн юм шиг санагддаг. Нарийхан гудамж, намхан байшингууд нь ногоон байгууламж, цэцэгсээр хүрээлэгдсэн энэ нуурын ойролцоо Оменья хэмээх жижиг хот маш тохь тухтай байрладаг. Тэнд Жанни Родари 1920 оны 10-р сарын 23-нд төрсөн.
Хүүгийн аав Жузеппе Родари нь нарийн боовчин байсан бөгөөд жижиг нарийн боов, нарийн боов, хүнсний дэлгүүрийн эзэн байжээ.
Жианни Родари хүүхэд байхдаа маш их өвчтэй байсан бөгөөд маш сул дорой хүүхэд байсан. Гэсэн хэдий ч тэрээр хийл тоглож сурч, шүлэг бичиж, зурах дуртай, алдартай зураач болохыг мөрөөддөг байв. Хүүг 9 настай байхад аав нь нас баржээ. Гэр бүлийн хувьд хэцүү өдрүүд ирлээ. Гэр бүлээ тэжээхийн тулд (Жианни Чезаре, Марио хоёр ахтай байсан) ээж нь баян байшинд үйлчлэгчээр ажилд орсон.
Жанни Родари теологийн семинарт суралцах ёстой байсан - тэнд тэд ядуучуудын хүүхдүүдэд сургах төдийгүй тэднийг үнэгүй хооллож, хувцасладаг байв. 1937 онд семинар төгсөөд гэр бүлдээ туслахаар ажил хийхээс өөр аргагүй болжээ. Родари бага сургуулийн багш болсон бөгөөд нэгэн зэрэг Миланы их сургуулийн филологийн факультетэд лекц уншдаг байв.
Жианни Родари хүүхдүүдтэй ажиллах дуртай байсан бөгөөд тэрээр шавь нартаа хөгжилтэй, боловсролын түүхүүдийг зохиожээ. Түүний шавь нар үсгээр байшин барьж, багштайгаа хамт үлгэр зохиодог байв.
Магадгүй тэр тийм ч сайн багш биш байсан: тэр хэтэрхий залуу байсан. Тэр ямар ч тусгай боловсролгүй, магадгүй "сурсан" багш биш ч гэсэн хөгжилтэй багш байсан. Тэрээр: "Би ангидаа хүүхдүүдэд хайртай байсан ч, өөрийгөө зугаацуулах дургүй байсан болохоор ч тэр үү, бодит байдал, эрүүл саруул ухаантай ямар ч холбоогүй түүхүүдийг - өөрийнхөө зохиосон түүхүүдийг ярьсан..." гэж хүүхдүүд хэлэв. "Бодит байдал дээр та гол хаалгаар орж болно, эсвэл цонхоор орж болно, энэ нь хүүхдүүдэд илүү хөгжилтэй байдаг." "Цэнхэр сумны аялал", "Зурагт дээрх жийп", "Худалчдын нутагт Гельсомино", "Утасны үлгэр" зэрэг түүний олон үлгэрүүд сургуулийн хичээл дээр төрсөн.
Тэгээд Родари эдгээр түүхийг бичихээр шийдэж, өөр ажилд шилжсэн ч гэсэн сонин дээр үргэлжлүүлэн бичсээр байв. Хэвлэн нийтлэгчид шүлэг, үлгэрийн талаар олж мэдээд сонин, хүүхдийн сэтгүүлд дуртайяа хэвлэж, тусдаа ном болгон хэвлүүлж эхлэв.
2 хүрээний үзэсгэлэн
Родаригийн үлгэрүүд маш сонирхолтой бөгөөд мэдээлэл сайтай байдаг. Тэдгээрийн хамгийн алдартай нь сонгино хүү ба түүний найзуудын тухай өгүүлдэг "Циполлиногийн адал явдал" (1951, Маршакийн орос орчуулга 1953 онд хэвлэгдсэн) үлгэр юм. Энэхүү үлгэрийн баатрууд хүнсний ногооны эрчүүд, жимсний эрчүүд амьдардаг уран зөгнөлийн оронд амьдардаг. Үлгэр нь бодит байдал, уран зохиолыг байнга хослуулдаг. Зохиогч үүнийг дүрэм болгосон: зугаацаж байхдаа ноцтой зүйлийн талаар ярь. Хөгжилтэй, хэзээ ч шантардаггүй Циполлино ядуусыг хамгаалж, шударга ёсны төлөө тэмцэж, харгислал, бузар муугийн эсрэг дуугардаг. Энэхүү бүтээл нь ЗХУ-д маш их алдаршсан бөгөөд үүний үндсэн дээр хүүхэлдэйн кино хийсэн (1961), дараа нь Жанни Родаригийн дүрд тоглосон "Cipollino" (1973) үлгэрийн кино гарчээ.
Жианни Родари охин Паолинагийн хамт Москвад ирэхэд охин гэнэт тоглоомын дэлгүүрийн цонхон дээр танил дүрүүд болох Ципполино, Синьор Улаан лооль, хунтайж Лемоныг харсан гэж тэд хэлэв. Зохиолч маш их баяртай байсан: түүний бага насны мөрөөдөл биелсэн - номын баатрууд тоглоом болж хувирав! Энэ нь Родаригийн маш их хайртай улсад болсон юм. Энэ үлгэр биш гэж үү?
Зарим ажил
"Инээдтэй шүлгийн ном" цуглуулга (1950)
"Анхдагчид зориулсан заавар", (1951)
"Циполлиногийн адал явдал", (1951)
"Шүлгийн галт тэрэг" шүлгийн түүвэр (1952)
"Худалчдын нутагт Гельсомино" (1959)
"Тэнгэр ба газар дээрх шүлгүүд" цуглуулга (1960)
"Утасны үлгэр" цуглуулга (1960)
"Телевизээр жийп" (1962)
"Зул сарын гацуур модны гараг" (1962)
"Цэнхэр сумны аялал" (1964)
"Ямар төрлийн алдаа гардаг вэ" (1964)
"Тэнгэрт бялуу" цуглуулга (1966)
"Зулгүй хүн хочтой Жованнино хэрхэн аялсан бэ" (1973)
"Уран зөгнөлийн дүрэм" (1973)
"Нэг удаа хоёр удаа барон Ламберто байсан" (1978)
"Трампууд" (1981)
3 фрэймийн Confession
Италид Жанни Родари зохиолчийн хувьд удаан хугацааны туршид үл мэдэгдэх байсан бөгөөд тэрээр өөрийгөө зөвхөн сэтгүүлч гэж үздэг байв. Түүний нэр орос хэл рүү олон тооны орчуулгын ачаар алдартай болсон. Родаригийн шүлгийн шилдэг орчуулгууд нь Самуил Маршакт харьяалагддаг. 1953 онд "Сиполлиногийн адал явдал" орос хэл рүү орчуулагдсаны дараа л Жанни Родаригийн бүтээлүүдийн ялалтын марш дэлхий даяар эхэлсэн юм. Цаг хугацаа өнгөрөхөд зохиолчийн төрөлх нутаг Италид Родаригийн шүлэг, үлгэрүүд сургуулийн сурах бичигт багтаж эхлэв.
Жианни Родари гуч гаруй жилийн уран зохиолын ажилдаа хүүхдүүдэд зориулсан яруу найраг, зохиол гэсэн арав гаруй ном хэвлүүлсэн.
Жианни Родари худал хуурмаг, хоёр нүүр гаргахыг үзэн яддаг байсан бөгөөд уншигчдадаа ч мөн адил сургасан: "Хүн төрөлхтний хамгийн аюултай дайсан бол худалч юм шиг надад санагддаг. Дэлхий дээр олон зуун худалч байдаг ... Худалч хүн бол амар амгалан, Гэвч бодит байдал дээр дайныг илэрхийлдэг... Би үнэний хүчинд үнэхээр итгэдэг... Үнэн бол дуучны хоолой шиг - цонхны шилийг чичрүүлдэг тэр хоолой." Родари Гельсомино энэ дуу хоолойгоор бэлэглэсэн бөгөөд энэ ид шидийн бэлэг хүүд Худалчдын хаант улсыг эсэргүүцэх боломжийг олгосон юм. Үнэний төлөөх тэмцэлд зохиолчийн зэвсэг бол үг юм. Мөн Жанни Родари энэ зэвсгийг төгс эзэмшсэн.
Жианни Родаригийн номууд олон арван хэлээр орчуулагдсан бөгөөд дэлхий даяар алдартай.
1970 онд зохиолч хүүхдийн уран зохиолын салбарын хамгийн нэр хүндтэй олон улсын шагнал болох Ханс Кристиан Андерсений одонгоор шагнагджээ. Зохиолч шагналаа гардан авахдаа: "Хуучин ба орчин үеийн үлгэр нь оюун ухааныг хөгжүүлэхэд тусалдаг гэж би боддог. Үлгэрт олон мянган таамаглал байдаг. Үлгэр бидэнд бодит байдалд шинэ замаар орох түлхүүрийг өгдөг. Тэд ертөнцийг нээж өгдөг. хүүхэд, түүнийг хэрхэн өөрчлөхийг зааж өгөөч ... "
Хөгжилтэй багш Жианни Родаригийн энэхүү мэргэн сургамжийг сайн санаж явцгаая.
4 хүрээ Текст
"Утсаар үлгэр" цуглуулгатай ажиллах
Сенор Бианчи маш завгүй ажилтай. Тэрээр улс даяар явж хүмүүст эм зардаг. Гэтэл орой болгон гэр рүүгээ утасдаж охиндоо үлгэр ярьж өгдөг. Утсаар. Тэд энд байна - таны өмнө!
- Зохиогч түүвэртээ яагаад ийм гарчиг өгсөн гэж та бодож байна вэ? Энэ нь юу гэсэн үг гэж та бодож байна вэ?
- Зохиолч “Утсаар үлгэр” гарч ирснийг хэрхэн тайлбарласан бэ?
- Эдгээр үлгэрүүд яагаад маш богино байсан бэ?
2. “Зогсоор унших” техник
"Дотор талд асуултууд" үлгэр
-Таны бодлоор энэ үлгэр юуны тухай байж болох вэ?
- Дотор нь гэж юу гэсэн үг вэ? Орчуулгад - шинэ, өөрчлөгдсөн хэлбэрээр, гэхдээ хуучин суурь, онцлог шинж чанаруудыг хадгалсан (ихэвчлэн инээдтэй.)
1. Эрт урьд цагт асуулт асуух дуртай нэгэн хүү амьдардаг байжээ.
-“Яагаад” гэсэн жижиг асуултуудад хариулж байсан удаа бий юу?
2. Энэ нь мэдээжийн хэрэг муу биш, харин ч эсрэгээр, хүн ямар нэгэн зүйл сонирхож байвал бүр ч сайн...
-Одоо үлгэрийн баатрын талаар ямар бодолтой байна вэ?
- Яагаад хэн ч баатрын асуултад хариулж чадаагүй юм бэ?
-Таны бодлоор үйл явдал цаашид хэрхэн өрнөнө?
Үйл явдал цаашид хэрхэн өрнөхийг харцгаая.
3. Хүү ингэж өссөн - өдөр бүр хэдэн арван асуулт...
- Үлгэрийн зохиолч баатрын амжилтгүй асуултын шалтгааныг хэрхэн тайлбарласан бэ?
-“Яагаад дотогшоо” гэдэг хувь заяа яагаад гунигтай, утга учиргүй болсон бэ?
- “Яагаад сахал мууртай байдаг вэ?” гэсэн асуултын дагуу загварчилсан. үүнтэй төстэй хэд хэдэн асуулт гаргахыг хичээ.
3. Биеийн тамирын дасгал.
4. Дүр болгон унших
"Муур идсэн хулганы тухай" үлгэр
Эвристик яриа
5. "Үлгэр" асуулт хариулт
1. Хамгийн боловсролтой хүмүүс аль улсад амьдардаг вэ? (“Булангийн булангүй улс”). Тэд яагаад хамгийн хүмүүжилтэй байдгийг тайлбарлана уу? (Булангууд - мөргөлдөөн, зөрчилдөөн байхгүй).
2. “Сэтгэлгүй хүү” үлгэрийн гол дүр юу алдсан бэ? (Таны биеийн хэсгүүд).
3. Ямар үлгэрт хүү хөлөө долоохоор шийдсэнийхээ толгой дээр ширээ унасан бэ? ("Зайрмагны байшин")
4. Ярилцлага аль үлгэрээс гардаг вэ?
“Нулимс хэр их жинтэй вэ?
-Энэ нь хэнийхээс хамаарна. Эрлэг хүнд хөнгөн салхинаас ч хөнгөн, харин өлссөн хүүхдэд бүх дэлхийгээс хүнд...” (“Тоо зохион бүтээцгээе” үлгэр).
5. “Урьдчилж байгаагүй бороо” үлгэрийн бороо ямар байсан бэ? Юуны? (Чихэр бороо).
6. Ж.Родаригийн аав хэн байсан бэ? (талхчин, нарийн боов)
7. Хууран мэхлэгч үсчинд аль хотыг зарсан бэ? (Стокгольм)
8. Булангүй улсын цагдааг хэн гэдэг байсан бэ? (Захиалга хариуцсан ажилтан)
9. Г.Родаригийн үлгэрүүдийг итали хэлнээс орос хэл рүү хэн хөрвүүлсэн бэ? (С.Я. Маршак)
10. Хуучин номын сангийн хулганыг муурнаас нуухад хэн тусалсан бэ? (аалз)
11. Хэрэв Модена хотод тэд "нэг, хоёр, гурав, дөрвөн идээ" гэж тоолж байсан бол Ромд яаж тоолдог байсан бэ? (цүнх, дванец, дранцы - поринец)
6. 5-р хүрээ “Өөрийгөө сорих”
Өөрсдийгөө шалгацгаая
1. “Гуртсан хамар” үлгэрийн баатараас хамар яагаад зугтсан бэ? (Төгсгөлийн төгсгөлийн шалтгааныг оргосон эрхтэн өөрөө тайлбарлаж байна: "Сонс, хамраа дахиж битгий ав. Эсвэл ядаж хумсаа тайр.")
2. Үлгэрээс ишлэл сонс. “Түүнийг нас барахад хүмүүс түүний дэвтрийг олсон. Тэд үүнийг нээсэн ... мөн дотор нь харагдах ба үл үзэгдэх загалмайнууд байсан. – ... Тэр сайн үйлсээ тэмдэглэж байсан байх. Тэр хэдтэй юм бэ, аав аа! Баатар эмэгтэй юуг тэмдэглэсэн бэ, үлгэрийн нэр юу вэ? Нэрийн утгыг тайлбарлахыг хичээ. ("Пигалица" үлгэр. Баатар бол нутаг нэгтнийхээ найтаахыг тэмдэглэсэн жижигхэн эмэгтэй юм. Тэр зөвхөн өндрөөрөө төдийгүй, үйлсээрээ ч жижигхэн).
3. “Хавч загасны тухай” үлгэрт хавч хэлбэрт юу бодож олсон бэ? Таны бодлоор түүний зөв үү? (Хавч хэлбэртэн төрөл төрөгсөд шигээ арагш биш, шулуун алхахаар шийджээ. Түүний аав, ээж болон эргэн тойрныхон нь түүнийг бусадтай адил гэдэгт итгүүлсэн боловч "өнөөг хүртэл манай хавч хэлбэртэн зоригтойгоор урагш алхаж, өөрийнхөө зөв гэдэгт итгэдэг хэвээр байна. Түүний эхний өдөр итгэж байсанчлан, бидний хийж чадах зүйл бол түүнд чин сэтгэлээсээ: "Танд сайн аялаарай!" гэж хүсэх нь хавч хэлбэртний амьдралын байрлалыг сонгохыг зохиогч тодорхой баталж байна).
4. Хулгана муур идэх боломжтой юу? (Магадгүй энэ хулгана номын сангийн хулгана бөгөөд номон дээрх зураг иддэг бол. "Муур идсэн хулганы тухай" үлгэр).
IV эргэцүүлэл. Гэрийн даалгавар.
Ж.Родаригийн номыг уншаад бид энэ бол маш баялаг уран сэтгэмжтэй зохиолч гэдгийг ойлгосон: үлгэрээс үл хамааран шинэ санаа байна. Би танд гэрийн даалгавар болгон төсөөллөө хөгжүүлэх дасгалуудыг санал болгож байна. Ж.Родаригийн хэд хэдэн үлгэрийн гарчгийг уншиж, дараах гарчгийг ашиглан өөрийн үлгэр зохиохыг хичээгээрэй.
"Одод руу чиглэсэн цахилгаан шат", "Бяцхан сансрын нисгэгч", "Сүүлт одны худалдагч", "Туйл дээрх ягаан".

Дл

Г.Родаригийн “Ципполино” үлгэрээс сэдэвлэсэн намрын өглөөний үдэшлэг.

Вед. Эрвээхэй эргэлдэж байгаа биш, эрвээхэйний цаг дууссан

Энэ шар навч далавч дээрээ шувуу шиг унана.

1 хүүхэд Хаа сайгүй бороо орж, зам нойтон байна....

Шилэн дээр маш олон дусал байдаг, гэхдээ бага дулаан байдаг.

2 хүүхэдтэй Хус моднууд мөнгөлөг унтдаг, нарс модны ногоон нь илүү тод байдаг

Учир нь гадаа алтан намар болж байна.

3 хүүхэд Дахин намар цаг ирж, салхи сэвэлзэв

Энэ бол гайхамшиг - тэр өнгөөрөө хүн бүрийн сэтгэлийг татсан.

4 реб. Хивс, босгон дээрх навчийг хар

Намрын нарлаг өдрүүд цөөхөн байдаг нь харамсалтай.

5 реб. Муухай салхи ирж, мөчрийг сэгсэрнэ

Навчнууд зуныг санаж, дуу дуулдаг.

6 реб. Салхи борооны дуунд эргэлдэнэ

Тэр бидний хөлд навч шидэх болно

Цаг нь болохоор хөөрхөн

Гайхамшиг бидэнд дахин ирлээ - намар.

“НАМАР” дууг дуулж байна.

7 реб. Хөгжилтэй морьтой алтан сүйх тэргэнд

Намар ой мод, талбайн дундуур давхилаа.

8 реб. Сайн шулам бүхнийг өөрчилсөн

Тэр газрыг тод шараар будав.

9 реб. Намрын навчийг урт, нимгэн сойзоор дахин будна

Улаан, шар, алт, чи ямар сайхан өнгөтэй навч вэ.

10 реб. Салхи бүдүүн хацрыг нь хийсгэж, хөөргөж, хөөргөв

Тэгээд би алаг моднуудыг үлээж, үлээж, үлээв.

11 хүүхэд Навч нараар дүүрч, навч наранд дэвтээсэн

Тэд дүүргэж, хүндэрч, бутнуудын дундуур шуугив

Бид мөчир дээр үсрэв.

Алтан салхи эргэлдэж, алтан бороо шаржигнана.

12 хүүхэд Нарийн бороо шиврээ шиврээ асгаж, цэцэрлэгийн навчис шуугиж байна

Бид байшинд бороо орохыг хүлээж, түүнд дуу дуулах болно.

“БОРОО” дууг дуулж байна.

13 хүүхэд Өтгөн харанхуй ойд намар гарч ирэв

Ногоон нарс хэдэн шинэ боргоцойтой вэ?

14 реб. Уулын үнс хэдэн час улаан жимстэй вэ?

Зам дээр давалгаа ургаж байв.

15 реб. Зөвхөн цэцэрлэгт гоёмсог Калинушка зогсож байна

Боловсорч гүйцсэн жимсээрээ хүүхдүүдийн сонирхлыг татдаг.

"КАЛИНКА" дугуй бүжиг тоглогддог(хүүхдүүд сууна).

Хөвгүүд гарч ирдэг.

1 жижиг Шувууны байшин хоосон, шувууд нисэв

Модны навчис ч сайн суухгүй.

2 жижиг Нар ядарч байна, та бага зэрэг дулаарч байна,

Шар, час улаан навчнууд эргэлдэж байна.

3 жижиг Манай намрын цэцэрлэг шуугиан дэгдээж байна

Замууд дээр өнгө өнгийн овоонууд байдаг.

Вед. Та навчийг цуглуулж, вааранд хийж өг.

Хөвгүүд навч цуглуулж, " бүжиглэх" Дараа нь хөвгүүд навчийг вааранд хийнэ.

Охидууд гарч ирэн үүлдрийн мод цуглуулж, дараалан зогсдог.

1 dev. Би хашаан доторх нарийхан уулын үнсийг харж байна

Өглөө үүрээр салбарууд дээр маргад.

2dev. Маш олон улаан, боловсорсон, үзэсгэлэнтэй жимс

Сүнсэнд зориулж жимс жимсгэнэ цуглуул

Rowan жимс нь маш сайн байдаг.

3dev. Бид бол жимс - найз охид, хөгжилтэй инээд

Та биднийг цэцэрлэгт мартсан, бид салхинд хөлдөх болно.

4dev. Тэд найзуудаа олох гэж чам руу хурдан гүйж ирэв.

“BERRY” бүжиг тоглогдож байна.

Вед. Бид гайхалтай бөмбөгийг үргэлжлүүлж, үлгэрийн баатрууд бидэн дээр ирж байна.

Энэ үлгэрийн гол дүр энд байна.

CIPPOLINO гарч ирэв.

Би хөгжилтэй Циполино, би Италид өссөн

Жүрж, нимбэг, чидун боловсордог газар

Аав нь олон хүүхэдтэй, чимээ шуугиантай гэр бүлтэй:

Чиполето, Чипоча, Чиполото, Чиполочо

Тэгээд мэдээж би.

Чиполино дуу дуулдаг(Хулууг анзаарав).

Чипол. Авга ах Хулуу, өглөөний мэнд.

Таны ажил ямар байна, барилга барихад хэцүү биш гэж үү?

Хулуу. Тиймээ, бага багаар, тоосго тоосго

Гэхдээ цөөхөн хэд нь байдаг, гэхдээ би хаанаас авах вэ?

(хулуу нь барилгын материалаар байшин барьдаг)

Чипол. Тэгээд би чамайг баярлуулах болно, хараач

Хоёр цоо шинэ, би чамд зориулж авчирсан, аваарай.

(хулуунд хоёр тоосго өгдөг)

Хулуу. Баярлалаа Чиполино!

Хулууны дууг дуулж байна.

Ханхүү Лемон гарч ирэв.

Би бол ямар ч улиралд үнэ цэнэтэй анхилуун ханхүү нимбэг

Гадны импортын хүн, түүнийг хар л даа!

(эргэж, Хулууны байшинг анзаарав).

А-а-!!! Өө….!!! Хамгаалагч нар! Хамгаалагч нар!

Шууд энд! Энэ юу вэ! Хэн зүрхэлсэн юм бэ!

Миний газар дээр дача барихыг хэн зөвшөөрсөн бэ?

Хараач, тэр ямар байшин сүйтгэв!

Би чамаас асууж байна, чи яагаад нүдээ аниад байгаа юм бэ?

Эсвэл хэн тантай ярьж байгааг ойлгохгүй байна уу?

Энэ бол би, хунтайж Лемон ...

Алив, харуулууд, одоо гарч ирээрэй, бүгдээрээ!

Хамгаалагчдын бүжиг тоглодог.

1 хамгаалагч Бид аюулгүй байдал - сайн байна! Маш хүчтэй тулаанчид!

Бид нимбэгийг хамгаалдаг, бид маш хатуу байдаг.

2 хамгаалагч Хоёрт, хоёрт, толгой эргэхгүй байх

Бид өвддөггүй, өвддөггүй, нимбэгийг хамгаалдаг.

Эцэг Чиполино гүйж гараад Лимон руу гүйв.

Аав Ч.Эрхэм дээдсээ!

Найздаа хулууг хэлээрэй, тэр хууль сураагүй

Тэр жижигхэн байшин барьж, хэнийг ч харамладаггүй.

(энэ үед Чиполино гүйж ирээд ханхүү Лемоны толгой руу бүх хүчээрээ тоосгоор цохив)

Лимон. А-я-я-яа! өвдөж байна, дээрэмчин, аа-я-ай!

Бяцхан шарсан мах, бүгд шоронд орж, бүгдийг нь бариад ав

Бүгдийг нь барьж ав, би бүгдийг нь дүүжлэнэ……………

Өө, ямар их өвдөж байна! (зугтав).

Вед. Хамгаалагч нар ойлголгүй эцэг Чиполиног барив

Хулууны авга ах тэднийг шоронд аваачна

Энэ үед Чиполиногийн араас хөөцөлдөж байна (танхимаар түүнийг хөөж байна).

Гэтэл түүний найз Радишка Чиполино руу гүйж ирдэг.

Улаан лууван гарч ирдэг.

Улаан лууван. Чиполино, юу болсон бэ? Би энд хашгирахыг сонссон!

Чипол. Аав, авга ах Хулууг шоронд аваачсан.

Улаан лууван. Өө! Яагаад байшин тэднийг зовоосон юм бэ?

Өө! Муухай хунтайж Лимон!

Энэ байшин нь маш жижиг бөгөөд энгийн зүйл биш юм

Одоо бид үүнийг мөчир, цэцэгсээр бүрхэх болно.

Мөн хуурай навчаар бүрхэнэ.

Хөөе, навчнууд эргэлдэж, байшин дээр бууж байна.

Навчтай бүжиглээрэй(бүжгийн төгсгөлд хүүхдүүд байшинг навчаар бүрхэв).

Чипол. Би аавыгаа аварч, шоронгоос чөлөөлөх хэрэгтэй байна.

Улаан лууван. Би юу хийхээ мэдэж байна (чихэнд минь шивнэх)

(дараа нь Радишка, Чиполино нар явна)

Вед. Энэ хооронд Вишен гүнгийн гэрт бүжгийн хичээлүүд болж байв.

Гүнж нар бяцхан Гүн интоорын дургүйг хүргэнэ.

Тэд түүнд ямар нэг зүйлийг байнга зааж өгдөг.

“Минуэт” бүжгийг хосоороо тоглодог.(бүжгийн төгсгөлд ширээ, сандал тавьдаг).

Countess Cherry 1 Бүжиг дууслаа, математикт орцгооё.

Тоол, суу, хойшоо шулуун, бүү хазай, бурхан минь

Энд таны эхний даалгавар байна. Ширээнээсээ гар.

Countess Cherry 2 Таваг дээр 6 вандуй, шилэнд хоёр вандуй байна

Илүү сайн хараарай. Хамтдаа хэдийг тоол.

Count Cherry. Нагац эгч, би маш их ядарч байна, би тэднийг эртнээс тоолж байсан.

Countess Cherry 1 За, та хэд гэж хариулдаг вэ (нэг вандуй иддэг)

Count Cherry. За, найм, найм, би зугаалж болох уу!

Countess Cherry 1 Үгүй ээ, бид шалгаж, тооцоолох хэрэгтэй ...

Энэ нь буруу байна, Count...... чи их ухаангүй юм

Эгчээ, надад илүү энгийн даалгавар өгөөч.

Countess Cherry 2 Энд тавган дээр алим байна (3 ширхэг).

Хэрэв би нэгийг нь идвэл яах вэ? Тоолох......

Count Cherry. Хоёр үлдлээ, та юуг тоолох вэ!

(Гүн авхай Cherry 1 тавагнаас алим авч, тус бүрээс нь хазаж эхлэв)

Гүнж Интоор 1. Үгүй ээ, бид дахин шалгах хэрэгтэй …………

Та графикийг харж байна! Чи юу ч мэдэхгүй.

Би чиний өмнөөс ичиж байна. Та өнөөдөр шийтгэгдэж байна!

Вед. Энэ хооронд Кактус цэцэрлэгч шинэ зүйл олж авав

Хөгжмийн диск. Тэр их хөгжимтэй цэцэг.!!!

Кактус гүйж байна.

Сайн уу? Сайн уу найзуудаа! Чи намайг яаж танив?

Мэдээж энэ бол кактус, би! Надтай мэндлээрэй!!!

(бүгд алга таших)

Би чамд дажгүй диск авчирсан, би толгойгоо баталгаажуулж байна

Түүнийг тоглож эхлэнгүүт бүгд суудлаасаа үсрэх болно, би мэднэ!

Тэд бүжиглэж, бүжиглэж, бие биенээ урьж эхэлнэ.

(дискийг өгдөг)

Countess Cherry, Count Cherry! Дискийг сонсоорой!

Груша надад өгсөн. Гараад гараад ир……….

Зүрх сэтгэлээсээ бүжиглэцгээе!!!

Countess Cherry 2 Өө! Бүжиглэцгээе!

Бүх ногоо, жимс жимсгэнэ, энд хурдан ирээрэй.

Энэ дискийг суулгана уу. Бүжиглэж байна! Өө!

Хүнсний ногооны диско тоглодог. (Арам зам зам).

(Бүжгийн дараа Радиш, Чипполино, Гүн Максим нар үлдсэн).

Count Cherry. Ципполино, би ядарч байна. За, чи хаашаа гүйсэн бэ?

Би чамд шилтгээн дэх бүх зүйлийг хэлж чадна. Тэгээд яагаад бид цэцэрлэг рүү гүйх хэрэгтэй байна вэ?

Чипол. Биднийг энд хэн ч сонсохгүй.

Миний захиалгыг бүгд сонсоорой!

Шөнө унтлагын өрөөнд сэмхэн орцгооё

Бид түлхүүрийг нь авах нь гарцаагүй!

Улаан лууван. Ханхүү Лемон унтаж, бид орон дээр авирах болно

Түлхүүрийг дэрэн доороос аваад чимээгүйхэн холдуулъя!

Count Cherry. Мөн нимбэг гэнэт сэрж, эргэн тойронд хамгаалагчдыг цуглуулах болно.

Тэд биднийг бас авч явж, торны цаана суулгана!

Чипол. Өө, Count Cherry, би чамаас үнэхээр ичиж байна!

Чи үнэхээр хулчгар юм уу, тоолдоо???

Count Cherry. Би хулчгар хүн биш, гэхдээ би айж байна.

Улаан лууван. Бүх зүйл бидний төлөө бүтнэ, бид энд нэг цагийн дараа уулзана.

(хүүхдүүд зугтдаг).

Вед. Би та нарт хэлээгүй ч шоронгийн түлхүүр ханхүү Лемоны унтлагын өрөөний орны дэргэд хадгалагддаг. Бидний зоригтой найзууд шоронд хоригдсон бүх ногоо, жимс жимсгэнэ, мэдээжийн хэрэг авга ах Хулуу, эцэг Чиполино нарыг суллахын тулд түүнийг хулгайлахаар шийджээ. Гүн Черри хунтайж Лемоны шилтгээнд сэм орж шоронгийн түлхүүрийг хулгайлсан байна. Радишка хамгаалагчдыг харж байхад Чиполино цоожыг онгойлгов. Ажил нь дууслаа, тэд найзуудаа суллаад энд гүйж байна.

Чиполино, улаан лууван, авга ах Хулууг оруулна уу.

Аав Ч. Хайрт Чиполино минь! Чи яаж энд ганцаараа ирсэн юм бэ?

Хайрт минь, эелдэг хүү минь. Би чамд маш их санаа зовж байсан!

Хулуу. Тэр бидэнгүйгээр алга болохгүй, тэр маш том хүн.

Та нимбэгийг яаж ялж чадсан бэ?

Эцсийн эцэст тэр урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй хүч мөн үү?

Улаан лууван. Өө, би Лемон сэрж, нүдээ нээн, сунгасан гэж сонсож байна.

(хүүхдүүд зугтдаг).

Лемон гарч ирнэ(эвшээж, түлхүүр байхгүй байгааг анзаарав).

Лимон. Түлхүүр алга болсон, асуудал, асуудал! Өө хөөрхий толгой минь!

Би яасан бэ, өвдөж байна, нүднийхээ өмнө жингээ хасаад байна

(бөмбөлөг тэсэлдэг)

Туслах, хөгшрөлтөөс туслах, хэмнэх

Амьсгалж байна, унтаад байна, алга болж, алга болж байна!!!

Вед. Санаа зоволтгүй, Лемон. Та өвлийн улиралд ч бидэнд маш их хэрэгтэй байх болно. Бид чамайг саванд хийж, элсэн чихэрээр дүүргэж, тагийг нь таглаж, тантай хамт цай ууж, огт өвдөхгүй байх болно.

Вед. Тэгээд хүнсний ногоо бүжиглэж эхлэв! Бидэнд зориулж хөгжим тоглоорой!!!

“НАЙЗУУД” полька тоглогдож байна.

Вед. Энд л бидний намрын үлгэр дуусна.

Та бүхэнд хамгийн сайн сайхныг хүсье, зочдод баяртай гэж хэлье.

Өвөлдөө бэлдээрэй - өвөл,

Тэр зүгээр л булан тойроод байна!!!

Урьдчилан үзэх:

Жианни Родаригийн ажилд зориулсан арга хэмжээний сценари

Сэдэв: "Хаа нэгтээ, нэгэн цагт алс холын оронд."

Зорилго : Д.Родаригийн бүтээлүүдийг танилцуулах;

Д.Родаригийн бүтээлтэй хүүхдүүдийг танилцуулах;

Багш аа.

1920 оны 10-р сарын 23-нд (өөрөөр хэлбэл хэдэн жилийн өмнө?) Италийн жижиг хотод "жүрж, нимбэг, чидун, инжир гэх мэт боловсорч гүйцдэг" Омегна хотод Жованни хэмээх хүү мэндэлжээ. Өнөөдөр түүний нэрийг хүн бүр мэддэг байх. Тэрээр гайхалтай ном, үлгэр, шүлэг, өгүүллэг бичсэн. Энэ зохиолчийн нэрийг Жианни Родари гэдэг.

Эхний оюутан гарч ирээд итали хэлээр үлгэр уншиж байна.

"Cipollino era figlio di Cipollone e aveva sette fratelli: Cipolletto, Cipollotto, Cipolluccio e cosi di seguito, tutti nomi adattti ad una famiglia di cipolle..."

Багш аа.

Сайхан сонсогдож байна. Гэхдээ эхнээс нь, одоо орос хэл дээр эхэлье. Бас сайхан сонсогдож байна ш дээ.

2-р оюутан ижил хэсгийг орос хэл дээр уншдаг:

“Циполлино бол Циполлонегийн хүү байсан. Мөн тэрээр долоон ахтай байсан: Cipolletto, Cipollotto, Cipolloccia, Cipolluccia гэх мэт - шударга сонгины гэр бүлд хамгийн тохиромжтой нэрс.

"Циполлиногийн адал явдал" үлгэр нь Жанни Родаригийн нэрийг дэлхий даяар алдаршуулсан.

5 сурагч “сонгины костюмтай” гарч ирээд шүлэг уншина.

1. Бид бүгд цэцэрлэгийн орон дээр өссөн.

Бид маш ядуу байна.

Тийм учраас бидэнд засварууд байгаа

Хүрэм, өмд.

2.Гялалзсан малгайтай ноёд

Тэд манай хашааг тойрч байна.

Бидний үнэр сонгино бололтой

Хэтэрхий хурц.

3.Биднийг ядуучууд ихэд хүндэлдэг.

Бүх дэлхий дээр биш

Та олохгүй булан

Лук ширээн дээр байна!

4. Дэлхий даяар алдартай

Булцууны гэр бүл:

(нэрийг нь нэг нэгээр нь хэлэх)

Cipolluccia, Cipolletto,

Циполлоккио, Циполлотто,

Тэгээд мэдээж би. (Cipollino)

Багш аа.

Циполлино биднийг бүх оршин суугчид нь ямар нэгэн ногоо, жимс жимсгэнэтэй төстэй байсан гайхалтай улсад урьж байна. Үлгэрийг уншлаа, Баатруудыг нь дурсацгаая.

Багш кроссворд байршуулж байна.

1. Менежер, гэрийн үйлчлэгч эрхэм (Улаан лооль).

2.Мэргэжлээрээ Усан үзмийн мастер...(гуталчин).

3.Хөгжмийн багш профессор..(Лийр).

4. Ойд Хулууны загалмайлсан эцгийн байшинг хэн харж байсан бэ? (Нэрс жимс).

5. Гүнжийн шивэгчин Cherry..(Гүзээлзгэнэ).

6.Улс орныг захирч байсан хунтайжийг хэн гэдэг байсан бэ? (Лемон).

1.Алдарт мөрдөгч ноён..(Лууван).

2.Амьтны цэцэрлэгт хүрээлэн дэх Энэтхэгийн гүн ухаантан..(Заан).

3. Countesses Cherry Duke-ийн хамаатан садны нэг..(Мандарин).

4. Cherry Orange гүнж нарын тарган хамаатан ямар цол хэргэмтэй байсан бэ? (барон).

5. Интоорын багшийг хэн гэдэг байсан бэ? (Петрушка).

6.Хүүхдийн хамгаалагч нохой..(Мастино)

Багш аа.

Хэрэв та энэ улсад байсан бол ямар ногоо, жимс шиг харагдах байсан бэ?

Оюутнууд гарч ирээд хэлдэг.

1. Циполлино бол сонгины хүү - хөгжилтэй, хөгжилтэй, бүтээлч. Тэр бидэн рүү, Орост, эс тэгвээс 50-иад оны эхээр ЗХУ-д ирсэн. Тэр биднээс аль хэдийнээ дэлхийг тойрон аялж, төрсөн хүнийхээ нэрийг Италийн зохиолч Жианни Родаригийн нэрийг авч явав.

2. Зохиолч уу? Дараа нь 50-иад онд Родари өөрөө өөрийгөө ингэж дуудаагүй байна. Дэлхийн алдар нэр, олон сая хувь ном, уран зохиолын өндөр цол, шагнал (Ханс Кристиан Андерсений шагналыг оруулаад) - энэ бүхэн түүнийг хүлээж байв.

3. "Cipollino"-г төрөхдөө тэр зүгээр л "Унита"-гийн сэтгүүлч байсан. Энэ бол Италийн коммунистуудын сонины нэр байв. Тэр бас коммунист байсан. Тэрээр Дэлхийн 2-р дайны үеэр Италийн эсэргүүцлийн жагсаалын нэг болжээ.

4.Родари тууштай, итгэлтэй хүн байсан. Эрх чөлөө, эрх тэгш байдал, ахан дүүс гэдэг хоосон үг биш гэдэгт итгэлтэй байж, хөдөлмөрч хүн бол дэлхийн хамгийн дээд зэрэглэл юм.

5. Талхчин, үйлчлэгчийн хүү, эрт, эрт өнчирч, талхныхаа хоолыг өөрөө залгуулж эхэлсэн тэрээр бүтээлдээ итгэлтэй байв.

"Гар урлал ямар үнэртэй вэ" шүлгийн жүжиглэлт».

1 оюутан.

Хүн болгонд хийх зүйл бий

Онцгой үнэр:

Талх нарийн боовны үнэр үнэртэж байна

Зуурмаг ба жигнэх.

2 оюутан.

Мужааны цехийн хажуугаар өнгөрөв

Та семинар руу яв, -

Хутга шиг үнэртэй

Мөн шинэхэн самбар.

3 оюутан.

Зураач үнэртэж байна

Турпентин ба будаг.

Бүрхүүл шиг үнэртэй

Цонхны шаваас.

4 оюутан.

Жолоочийн хүрэм

Бензин шиг үнэртэй.

5 оюутан.

Ажилчдын цамц

Машины тос.

6 оюутан.

Боовны тогооч шиг үнэртэй

Хутны самар.

7 оюутан.

Дээлтэй эмч-

Тааламжтай эм.

8 оюутан.

сул шороо,

Талбай ба нуга

Тариачин шиг үнэртэй

Анжисны ард алхаж байна.

9 оюутан.

Загас ба далай

Загасчин шиг үнэртэй.

Бүгд нэгдмэл байдлаар

Зөвхөн хоосон байдал

Огт үнэртэхгүй.

1 оюутан.

Хичнээн үнэртэж байсан ч хамаагүй

Баян залхуу хүн

Маш чухал биш

Үнэртэй байна, залуусаа!

Багш аа.

Жианни Родари орчуулагчдаа маш азтай байсан. Самуэль Яковлевич Маршак "Яагаад би Жанни Родаригийн шүлгийг орчуулав" гэсэн өгүүлэлдээ: "Ард түмэнтэй нийтлэг амьдардаг яруу найрагчид л ардын дууны дэргэд зогсож, шүлгийг тоолоход зохистой шүлэг зохиож чаддаг. Жианни Родари надад ийм яруу найрагч юм шиг санагддаг. Түүний шүлгүүдээс би Ром, Болонья, Неаполь хотын гудамжинд тоглож буй хүүхдүүдийн дууг сонсдог." Маршак тэднийг өөрөө сонсоод зогсохгүй сая сая уншигчдад хүргэх боломжийг олгосон юм.

Оюутнууд гарч ирээд шүлгийг уншина:

Пиацца Жованни Мастай Ферретти.

Хүүхдүүд усан оргилуурын шүршигчээр усанд ордог.

Хүмүүс Ромын Пиаззале дахь усанд шумбаж байна.

Ойролцоох троллейбус урсан өнгөрдөг.

Савласан троллейбус хагарч байх шиг байна.

Троллейбусанд суусан хүмүүс их ууртай байна.

Тэд айлган сүрдүүлсэн мэт цонхоор харна.

“Хөөе, завхайнууд! Та сэлж чадахгүй!"

Гэхдээ хувцасны доор, халуунаас нойтон,

Би хүмүүсийн сэтгэлээс өөр зүйлийг уншсан.

Амьд ямар нэг зүйл нууцаар цохилдог

Хүн бүрийн сэтгэлд, хүрэмнийхээ доор.

Насанд хүрэгчид: "Өө, бяцхан чөтгөрүүд!

Зун бол таны ахын хувьд диваажин юм.

Бид яамдад бичих ёстой,

Өмдөө унагахын оронд

Мөн хүүхдүүд шиг усан санд зайлж,

Хуучин Мастай Ферретигийн талбайд.

Багш аа.

Жанни Родаригийн дэлхийн алдар нэр эхэлсэн эхлэл нь Зөвлөлт Холбоот Улс байсан юм. Зохиолчийн цаг хугацаа, эх орон болох Италид Родаригийн шүлэг, үлгэрийг сургуулийн сурах бичигт оруулж эхэлсэн.

Та Жанни Родаригийн өөр ямар бүтээлийг мэдэх вэ?

Багш аа. (драматизм)

Залуус аа, та сүнсэнд итгэдэг үү? За тэгээд үлгэрээ сонсоорой...Энэ хөөрхий сүнснүүд

Борт гариг ​​дээр олон сүнснүүд байсан. Та амьдарч байсан уу? Үгүй ээ, тэд өрөвдөлтэй амьдралыг бий болгосон гэж хэлэх нь илүү зөв байх болно. Шөнө дундын үед тэд нуугдаж байсан газраасаа гарч ирэн, Бортичуудыг айлгахын тулд дэлхий даяар тарав.

Гэвч Бортичууд тэднээс огт айгаагүй. Эдгээр нь ухаалаг хүмүүс байсан.Тэгвэл тэдэнтэй таарвал ичсэндээ улайж алга болтлоо инээж байсан.

Жишээлбэл, зарим сүнс гинжийг чичирч эхэлдэг (Бортичуудын нэг нь тэр даруй хашгирах үед гинжний чимээ:

5.-Хөөе, сүнс чи гинжээ тосолсон нь дээр! Тэд маш их хашгирч байна!

Мөн өөр сүнс, жишээлбэл, цагаан даавуугаа бүх хүчээрээ даллаж эхэлнэ. Бортичуудын нэг, магадгүй ямар нэгэн хүү түүнд хашгирав:

6.-За, чи яагаад тэнд эргэлдэж байгаа юм бэ? Хуудсыг энд чирээд угаалгын машинд хурдан хийнэ үү. Үүнийг угаах цаг нь болсон.

Өглөө болоход сүнснүүд нуугдаж байсан газар руугаа буцаж ирээд, бүрэн айж, сүнс нь алдаж, бие биедээ гомдоллож:

1.-Чөтгөр юу болоод байгааг мэдэж байна! Тагтан дээр суугаад шөнийн сэрүүнд баясаж байсан нэгэн эмэгтэй надад юу гэж хэлснийг та төсөөлж байна уу? "Хараач" гэж тэр хэлэв, "чи хоцрох болно!" Таны цаг удаан байна уу?"

2.- Тэгээд би? Тэд надад тэмдэглэл хийсэн! Мөн дотор нь юу бичсэнийг та мэдэх үү? (уншсан) “Эрхэм ноён сүнс! Алхаж дуусаад хаалгаа хаа. Өчигдөр та үүнийг онгорхой орхисон бөгөөд золбин муурнууд гэрт орж ирээд, муурны минь сүүг идсэн."

3.- Сүнсийг хүндлэхгүй!

1.-Хүндэтгэлгүй!

2.-Бид ямар нэг зүйл хийх хэрэгтэй байна!

3.-Жишээ нь юу вэ?

4. Хамгийн ухаалаг сүнс

Хайрт найзууд! Энэ нь таны хийж чадах зүйл биш юм! Бид цаашид Бортичуудыг айлгахгүй! Хэзээ ч үгүй! Тэд бидний чимээ шуугианд дассан, тэд бидний бүх заль мэхийг мэддэг. Үгүй ээ, бидэнд өөр хийх зүйл алга.

1.-“Энд” гэж юу гэсэн үг вэ?

4.- Би хэлмээр байна - энэ гариг ​​дээр. Бид түүнийг орхих хэрэгтэй..

2.-За, тийм ээ, зөвхөн шумуул, ялаа амьдардаг ямар нэгэн гариг ​​дээр очихын тулд!

4.-Үгүй ээ, ноёд оо, би нэг тохиромжтой гараг мэднэ.

3.- Тэгээд үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

4.-Дэлхий гэж нэрлэдэг. Дэлхий дээр бидний тухай бараг л ярьдаггүй сая сая хүүхдүүд амьдардаг гэдгийг би нэг үнэнч, найдвартай хүнээс мэдсэн...

Шудрага бус! Бид хамгийн түрүүнд асуусан! Хариулах!

Бид бол дэлхий дээрх сүнснүүд. Эндээс нисье, учир нь энд хэн ч биднээс айхгүй.

Мөн та хаашаа нисч байна вэ?

Борт гариг ​​руу. Биднийг айлгах хүн байна гэж хэлсэн.

Аз жаргалгүй хүмүүс! Үүнийг мэдэж аваарай: сүнснүүд тэнд хийх зүйл байхгүй учраас бид яг энэ гарагийг орхисон!

Хараал ид, бид юу хийж чадах вэ?

Бид нэгдэж, хулчгар хүмүүс амьдардаг гаригийг хайцгаая. Бүх орчлон ертөнцөд ядаж нэг ийм гариг ​​байдаггүй гэж үү?

Мэдээжийн хэрэг, энэ бол таны хийх ёстой зүйл юм!

Тэгээд тэд тэгсэн. Борти болон дэлхийн сүнснүүд нэгдэж, бага зэрэг гомдоллон сансар огторгуйн гүнд алга болов.

Багш аа.

Энэ дуу нь "Гельсоминогийн шидэт дуу хоолой" киноны дуу юм.

Энэ уран сайхны кино ямар бүтээлээс сэдэвлэсэн, энэ дууг дуулсан баатрын нэр хэн бэ гэдгийг тааварлаарай.

Зургийн үзэсгэлэн.

Сурагчдын зурсан зургуудаас Жианни Родаригийн бүтээлүүдийг олж мэд.


MBOU "Саргацкая Ош"

Үйл явдлын сценари,

Италийн зохиолчийн мэндэлсний 95 жилийн ойд зориулсан

Жанни Родари

зэрэгцээ 2-р ангийн сурагчдад зориулсан

Бэлтгэсэн: бага ангийн багш,

Кобылина Оксана Владимировна

Саргацкое-2015

Зорилго: Д.Родаригийн бүтээлүүдийг танилцуулах; хүүхдүүдийг Д.Родаригийн бүтээлтэй танилцуулах;

Багш аа.

(Слайд 1.) Өдрийн мэнд, гайхалтай уншигчид. Өнөөдөр 95 нас хүрч байгаа эр хүүхдүүдээ ингэж дууддаг. Ромоос ирсэн энэ агуу түүхчийг Жанни Родари гэдэг.

(Слайд 2.) 1920 оны 10-р сарын 23, Италийн нэгэн жижиг хотод Омена , "Жүрж, нимбэг, чидун гэх мэт боловсорч гүйцдэг" тэнд Жованни хэмээх хүү төржээ. Өнөөдөр түүний нэрийг хүн бүр мэддэг байх. Тэрээр гайхалтай ном, үлгэр, шүлэг, өгүүллэг бичсэн.

Григорьева А. "Үлгэрүүд хэрхэн төрдөг вэ"

Та мэдмээр байна уу,

Үлгэр яаж төрдөг вэ

Тэдэнтэй яаж гарах вэ

Ямар ч зөвлөгөөгүйгээр?

Үлгэрүүд хаа сайгүй байдаг

Тэд далд амьдардаг

Аль ч сэдвээр

Биднийг хүрээлж байна.

Энгийн сандал дээр ч гэсэн.

Зөвхөн ихэвчлэн

Чанга нуугдаж байна

Мөн тэд бидний нүднээс нуугдаж байна.

Аврора гүнж шиг.

Баяртай үлгэрийн ханхүү

Нойрсож буй гоо бүсгүйг сэрээхгүй...

Бас агуу яруу найрагч

Нууц руу орохгүй

Тэгээд тэр бидэнд бодит амьдралыг илчлэх болно.

Тэгээд үлгэрүүд гарч ирдэг -

Зүгээр л,

Ямар ч сануулгагүйгээр...

Дудник Э.

( Слайд 3.) "ХАМТ ipollino era figlio di Cipollone e aveva sette fratelli: Cipolletto, Cipollotto, Cipolluccio e cosi di seguito, tutti nomi adattti ad una famiglia di cipolle..."

Багш аа.

Энэ үлгэр нь итали хэл дээр байгаа бөгөөд сайхан сонсогдож байна. Гэхдээ эхнээс нь, одоо орос хэл дээр эхэлье. Бас сайхан сонсогдож байна ш дээ.

Родина Н.

“Циполлино бол Циполлонегийн хүү байсан. Мөн тэрээр долоон ахтай байсан: Cipolletto, Cipollotto, Cipolloccia, Cipolluccia гэх мэт - шударга сонгины гэр бүлд хамгийн тохиромжтой нэрс.

Багш аа.

"Циполлиногийн адал явдал" үлгэр нь Жанни Родаригийн нэрийг дэлхий даяар алдаршуулсан.

5 оюутан явлаа2 "Б" анги "сонгины костюм"-д, шүлэг унших.

1. Бид бүгд цэцэрлэгийн орон дээр өссөн.

Бид маш ядуу байна.

Тийм учраас бидэнд засварууд байгаа

Хүрэм, өмд.

2.Гялалзсан малгайтай ноёд

Тэд манай хашааг тойрч байна.

Бидний үнэр сонгино бололтой

Хэтэрхий хурц.

3.Биднийг ядуучууд ихэд хүндэлдэг.

Бүх дэлхий дээр биш

Та олохгүй булан

Лук ширээн дээр байна!

4. Дэлхий даяар алдартай

Булцууны гэр бүл:

(нэрийг нь нэг нэгээр нь хэлэх)

Cipolluccia, Cipolletto,

Циполлоккио, Циполлотто,

Тэгээд мэдээж би. (Cipollino)

Багш аа.

(Слайд 4.) Циполлино биднийг бүх оршин суугчид нь ямар нэгэн ногоо, жимс жимсгэнэтэй төстэй байсан гайхалтай улсад урьж байна. Үлгэр уншлаа, Оньсого тааж баатруудыг нь дурсъя.

Шихова Д., Ивочкина А., Марголина А., Беляева В., Алексеев В.

Багш аа.

Хэрэв та энэ улсад байсан бол ямар ногоо, жимс шиг харагдах байсан бэ?

Оюутнууд гарч ирдэг2 "А" анги , тэд хэлдэг.

1.Cipollino - хүү - сонгино - хөгжилтэй, хөгжилтэй, бүтээлч. Тэр бидэн рүү, Орост, эс тэгвээс 50-иад оны эхээр ЗХУ-д ирсэн. Тэр биднээс аль хэдийнээ дэлхийг тойрон аялж, төрсөн хүнийхээ нэрийг Италийн зохиолч Жианни Родаригийн нэрийг авч явав.

2. Зохиолч уу? Дараа нь 50-иад онд Родари өөрөө өөрийгөө ингэж дуудаагүй байна. Дэлхийн алдар нэр, олон сая хувь ном, уран зохиолын өндөр цол, шагнал (Ханс Кристиан Андерсений шагналыг оруулаад) - энэ бүхэн түүнийг хүлээж байв.

3. "Cipollino"-г төрөхдөө тэр зүгээр л "Унита"-гийн сэтгүүлч байсан. Энэ бол Италийн коммунистуудын сонины нэр байв. Тэр бас коммунист байсан. Тэрээр Дэлхийн 2-р дайны үеэр Италийн эсэргүүцлийн жагсаалын нэг болжээ.

4.Родари тууштай, итгэлтэй хүн байсан. Эрх чөлөө, эрх тэгш байдал, ахан дүүс гэдэг хоосон үг биш гэдэгт итгэлтэй байж, хөдөлмөрч хүн бол дэлхийн хамгийн дээд зэрэглэл юм.

5. Талхчин, үйлчлэгчийн хүү, эрт, эрт өнчин хоцорсон тэрээр өөрийнхөө талхыг өөрөө залгуулж эхэлсэн бөгөөд үүнд итгэлтэй байсан гэж бүтээлдээ бичжээ.

Багш аа.

(Слайд 5.) Хүүг 9 настай байхад аав нь нас баржээ. Аав Жузеппе Родари амьтдад маш их хайртай байсан. Нэг өдөр бороонд норсон зулзагаа аврахдаа ханиад хүрээд долоо хоногийн дараа уушгины хатгалгаа өвчнөөр нас баржээ.

Гэр бүлийн хувьд хэцүү өдрүүд ирлээ. Гэр бүлээ тэжээхийн тулд ээж нь хүүхдүүдийнхээ хамт төрөлх тосгондоо нүүж, баян байшинд үйлчлэгчээр ажилд орсон.

Ирээдүйн зохиолч аавынхаа талх нарийн боовны цехээс анх "гар урлал ямар өнгөтэй болохыг" мэдэж, олон жилийн дараа энэ тухай гайхалтай шүлэг зохиосон юм болов уу, хэн мэдлээ.

Таны өмнө цагаан талхчин байна
Цагаан үс, хөмсөг, сормуус.
Өглөө нь тэр шувуудаас эрт босдог ...

Зохиолч өөр нэг ижил төстэй шүлэгтэй.

2 "Б" анги "Гар урлал ямар үнэртэй байдаг вэ?».

1 оюутан.

Хүн болгонд хийх зүйл бий

Онцгой үнэр:

Талх нарийн боовны үнэр үнэртэж байна

Зуурмаг ба жигнэх.

2 оюутан.

Мужааны цехийн хажуугаар өнгөрөв

Та семинар руу яв, -

Хутга шиг үнэртэй

Мөн шинэхэн самбар.

3 оюутан.

Зураач үнэртэж байна

Турпентин ба будаг.

Бүрхүүл шиг үнэртэй

Цонхны шаваас.

4 оюутан.

Жолоочийн хүрэм

Бензин шиг үнэртэй.

5 оюутан.

Ажилчдын цамц

Машины тос.

6 оюутан.

Боовны тогооч шиг үнэртэй

Хутны самар.

7 оюутан.

Дээлтэй эмч-

Тааламжтай эм.

8 оюутан.

сул шороо,

Талбай ба нуга

Тариачин шиг үнэртэй

Анжисны ард алхаж байна.

9 оюутан.

Загас ба далай

Загасчин шиг үнэртэй.

Бүгд нэгдмэл байдлаар

Зөвхөн хоосон байдал

Огт үнэртэхгүй.

1 оюутан.

Хичнээн үнэртэж байсан ч хамаагүй

Баян залхуу хүн

Маш чухал биш

Үнэртэй байна, залуусаа!

Багш аа.Родари болон түүний хоёр ах болох Чезаре, Марио нар ээжийнхээ төрөлх тосгон Варесотто хотод өссөн.

Бяцхан Жианни шүлэг бичдэг, зурах дуртай, зураач болохыг мөрөөддөг байв. Жианни Родари ч бас хөгжимчин болохыг хүсч, бүр хуучин хийл тоглож сурсан. Тэрээр тоглоом үйлдвэрлэгч болохыг мөрөөдөж, ер бусын, хөгжилтэй тоглоом зохион бүтээхийг хүсдэг байв.

Багш аа.

(Слайд 6.) Жианни Родари ердийн сургуульд биш, теологийн семинарт суралцах ёстой байсан - тэнд тэд ядуучуудын хүүхдүүдэд сургах төдийгүй тэднийг үнэгүй хооллож, хувцасладаг байв. Семинарт суралцах нь ер бусын уйтгартай байсан. Олон жилийн дараа Жианни Родари "Сургуульд байхдаа бид үхрийг хүртэл тэвчээргүй болгож чадах тийм уйтгартай зүйлсийг хийхээс өөр аргагүй болдог байсан" гэж дурсав. Гэвч семинар нь номын сантай байсан бөгөөд бяцхан Жианни түүний төсөөллийг сэрээсэн, зүүд зүүдлүүлсэн олон гайхалтай ном уншиж чаддаг байв.

Арван долоон настайдаа тэрээр мэргэшсэн багш, семинарын төгсөгч болжээ.

Жианни Родари семинарыг төгсөөд гэр бүлдээ туслахаар ажилдаа явахаас өөр аргагүй болжээ. Орон нутгийн хөдөөгийн сургуульд бага ангийн багш болсон. Тэрээр хүүхдүүдтэй ажиллах дуртай, оюутнууддаа хөгжилтэй, сургамжтай түүх зохиох дуртай байсан бөгөөд оюутнуудыг бие даасан бүтээлч байдалд татдаг байв.

Багш аа.

(Слайд 7.) 1939 онд Миланы их сургуульд филологийн лекц уншсан. Дэлхийн 2-р дайны үеэр (1939-1945) Г.Родари фронтод явж, хоёр найзаа алдаж, ах Сезаро нь хорих лагерьт хоригдож байжээ. Биеийн байдал тааруу байсан тул Жианни албанаас чөлөөлөгдсөн. Тэрээр нацистуудын эсрэг эсэргүүцлийн хөдөлгөөний гишүүн болжээ.

Багш аа.

(Слайд 8.) 1948 онд Родари L'Unita сонинд сэтгүүлч болж орчин үеийн Италийн хүүхдүүдийн тухай шүлэг бичиж эхэлсэн бөгөөд энэ нь ихэвчлэн хүүхдийн ардын аман зохиолтой төстэй байдаг.

2 "Б" анги.Италийн тухай шүлэг

Пиацца Жованни Мастай Ферретти.

Хүүхдүүд усан оргилуурын шүршигчээр усанд ордог.

Хүмүүс Ромын Пиаззале дахь усанд шумбаж байна.

Ойролцоох троллейбус урсан өнгөрдөг.

Савласан троллейбус хагарч байх шиг байна.

Троллейбусанд суусан хүмүүс их ууртай байна.

Тэд айлган сүрдүүлсэн мэт цонхоор харна.

“Хөөе, завхайнууд! Та сэлж чадахгүй!"

Гэхдээ хувцасны доор, халуунаас нойтон,

Би хүмүүсийн сэтгэлээс өөр зүйлийг уншсан.

Амьд ямар нэг зүйл нууцаар цохилдог

Хүн бүрийн сэтгэлд, хүрэмнийхээ доор.

Насанд хүрэгчид: "Өө, бяцхан чөтгөрүүд!

Зун бол таны ахын хувьд диваажин юм.

Бид яамдад бичих ёстой,

Өмдөө унагахын оронд

Мөн хүүхдүүд шиг усан санд зайлж,

Хуучин Мастай Ферретигийн талбайд.

Багш аа.

(Слайд 9.) 1951 онд Родари анхны шүлгийн түүврээ "Зөв яруу найргийн ном" болон "Циполлиногийн адал явдал" хэмээх хамгийн алдартай бүтээлээ хэвлүүлсэн. Гэсэн хэдий ч Их туульч эх орондоо удаан хугацаанд танигдаагүй, төдийлөн танигдаагүй зохиолч хэвээрээ байв. 1953 онд "Циполлино" хэмээх орос орчуулга хэвлэгдсэний дараа энэхүү үхэшгүй мөнхийн бүтээл хуучин ЗХУ-ын нутаг дэвсгэрт маш их алдаршсан бөгөөд жил бүр сая сая хувь хэвлэгддэг. Бяцхан үрсэд зориулсан энэхүү гайхалтай сургамжит түүхийг бүтээгч 1952 оноос хойш ЗХУ-д олон удаа айлчилж, халуун дулаан, хайраар угтсан. Даруухан, ичимхий Жанни Родари зохиолчийг маш их хүндэлж, хүндэтгэдэг Зөвлөлтийн хүүхдүүд, бүтээлч хүмүүстэй уулзахдаа үнэхээр баяртай байв. Гэсэн хэдий ч түүний хөгжилтэй, инээмсэглэсэн харцнаас эх орондоо Италид үл танигдах зохиолч хэвээр үлдсэнд хорсол, дургүйцлийг уншиж болно.

Хөгжилтэй, хөгжилтэй, шавхагдашгүй, эелдэг найрсаг үлгэрч Жианни Родари хүүхдүүдэд өнгөлөг бөмбөг шиг тоглож болох олон ер бусын түүхийг өгсөн.

Дудник Е.Кравченко Е.

ТООНЫГ ХЭРХЭН ҮҮСГЭДЭГ ВЭ

Тоогоо гаргацгаая?!

Явцгаая! Алив, би нэгдүгээрт байна! Бараг нэг, бараг хоёр, бараг гурав,

бараг дөрөв, бараг тав, бараг зургаа ...

Эдгээр тоо хэтэрхий бага байна. Миний үгийг сонс. Нэг супер сая тэрбум! Нэг найман сая! Нэг гэнэтийн бас нэг гайхалтай!

Зүгээр л бод! Тэгээд би бүхэл бүтэн үржүүлэх хүснэгт гаргаж чадна! Энд хараарай!

Гурван удаа нэг - Паолина, Мартин!

Гурав дахин хоёр - амттай халва!

Гурав удаа гурав - хамраа хурдан арчих!

Гурав дахин дөрөв - шоколад, дэлхийн хамгийн амттай!

Гурав дахин тав - би дахиад л буруу байсан!

Гурав дахин зургаа - би өлсөж байна!

Гурав дахин долоо - би хэзээ ч шөл иддэггүй!

Гурав дахин найм - та тавтай морил!

Гурав дахин ес - дэлхий нулимсанд итгэдэггүй!

Гурав дахин арав - тэд жингүй!

Надад хурдан хэлээч, энэ цагаан гаа хэдэн үнэтэй вэ?

Би хоёр удаа "чихийг чинь цохино"!

Эндээс Милан хүртэл хэр хол байдаг вэ?

Мянган километр шинэ, нэг километр маш хуучин, долоон шоколад!

Нулимс хэр их жинтэй вэ?

Мөн энэ нь өөр юм. Хөөрхөн хүүгийн нулимс салхинаас ч бага жинтэй. Өлссөн хүүгийн нулимс бүх дэлхийгээс илүү хүнд!

Энэ их урт үлгэр байсан уу?

Хэт их!

Эцэст нь дахиад хэдэн тоо гаргацгаая. Моденад тэдний юу бодож байгааг та мэдэх үү? Нэг ба нэг, хоёр хоёр, гурав гурав гурав, дөрвөн цагаан гаа, хожуулын өсгий.

Мөн би Ромд байдаг шиг тоолох болно. Разик, двазик, гуравдахь сав газар, дараа нь өөрийн мэддэгээр тоол ...

Тоглоом. Интоорын бүжиг.

Багш аа.

(Слайд 10.) 1952 онд Жианни Родари "Шүлгийн галт тэрэг" шүлгийн түүвэр болон "Цэнхэр сумны адал явдал" хэмээх шинэ, түүнээс дутахгүй гайхалтай үлгэрийг бичиж хэвлүүлжээ.

1959 он - "Худалчдын нутагт Гельсомино" хэвлэгджээ.

1960 он - "Тэнгэр ба газар дээрх шүлгүүд" цуглуулга.

1962 он - "Утасны үлгэр" цуглуулга.

1966 он - "Тэнгэрт бялуу" цуглуулга.

Тоглоом. Хулуу ахад зориулж байшин барь.

Багш аа.

(Слайд 11.) Родаригийн бүх бүтээлийг Самуил Маршак орос хэл рүү орчуулсан. Зураг дээр Жанни Родари, Самуэль Маршак нар байна.

Багш аа.

(Слайд 12.) 1970 онд Жанни Родари олон улсын хүндэт шагнал болох Ханс Кристиан Андерсений одонгоор шагнагджээ.

1970-аад оны сүүлчээр Ж.Родари хүнд өвчтэй байсан ч 1980 оны 4-р сарын 14-нд Их үлгэрч нас барсан нь түүний ойр дотны олон хүмүүсийн хувьд гэнэтийн бөгөөд аймшигтай цохилт болсон юм. Италийн агуу түүхч Жианни Родаригийн үр удам зөвхөн хүүхдийн төсөөлөл, хөгжилтэй үлгэрт ойлгомжтой, утгагүй зүйлээр дүүрэн гайхамшигтай шүлгүүдээр үнэлж баршгүй өвийг өвлөн үлдээжээ.

Тэр бол Жанни Родари, зоригтой, сайхан сэтгэлтэй Циполлиног манай гэрт авчирч, шоронгийн ханыг нурааж, Гельсоминогийн гайхалтай дуу хоолойг сонсох боломжийг бидэнд олгосон бөгөөд үлгэрт үнэнч тоглоомон гөлөг Button амьд болж хувирдаг. нохой, бас нэг үлгэрт хүү Марко сансарт модон морин дээр аялж байхдаа би айдас, дургүйцэл байхгүй зул сарын гацуур модны гариг ​​дээр очсон юм. Гэсэн хэдий ч, хэрэв бид Италийн түүхч зохиолчийн номын бүх баатруудын тухай ярих юм бол сэтгүүлийн нэг хуудас ч хангалттай байх болно. Тиймээс Родаригийн номыг уншсан нь дээр, тэдний баатрууд насан туршдаа чиний жинхэнэ найзууд болно!

Өмнө зарласан “Сенор Радаригийн уран зөгнөл” зургийн уралдааны сурагчдыг шагнаж урамшууллаа.

Ашигласан эх сурвалжууд

Жанни Родаригийн намтар -

Людмила Дякова. Зайрмагнаас ордон барьсан үлгэрч. –

Мяэоц Ольга. Жанни Родари -

Жанни Родари -



Холбогдох хэвлэлүүд