Naši priatelia sú hračky, poznámky z hodiny o rozvoji reči. Zhrnutie lekcie o vývoji reči

Zhrnutie lekcie o vývoji reči

„Obľúbené hračky“ Na základe básní A.L. Barto

Ciele:
Vzdelávacie;

- naďalej rozvíjať záujem o básne A. Barto;
- rozširovať a obohacovať slovnú zásobu;
- naďalej sa učiť chápať, čo je dobré a čo zlé;
Nápravné;
- upevniť všeobecný pojem „hračka“;
- rozvíjať slovotvorbu podstatných mien so zdrobnenými príponami.
Vzdelávacie;
- naučiť sa pozorne, premyslene počúvať a odpovedať na otázky na základe textu;
- pestovať starostlivý postoj k hračkám.
Vývojové;
- rozvíjať pamäť, myslenie, predstavivosť, zrakové vnímanie;
- prebúdzať deti k riešeniu problémových situácií, vykonávať jednoduché úlohy s hračkami samostatne alebo s pomocou učiteľa.
Materiál na lekciu: hračky: zajac, medveď, kôň, nákladné auto s mačiatkom, bábika s loptou, miska s vodou.
Prípravné práce: memorovanie básní A. Barto, rozhovor „Moje hračky“.
Priebeh lekcie
Deti stoja v kruhu. Hračky sú ukryté pod prikrývkami.
Chlapci, dnes máme hostí, pozdravíme ich a darujeme hosťom našu obľúbenú hru prstami.
HOSTIA
Hostia pribehli ku Káti, (prejdeme prstami jednej ruky po dlani druhej ruky)
Všetci si podali ruky.
Ahoj Zhora, (spojte palec a ukazovák)
Ahoj Zhanna, (veľké a stredné)
Som rád, Seryozha, (veľký a nepomenovaný)
Rada Snežana. (palec a malíček)
Dali by ste si koláč? (spoj dlane)
Možno krehké pečivo (ukážte 2 otvorené dlane)
Alebo roh (dáme 2 päste na seba)
Tu je želé fazuľa pre vás, (ukáže prstom do otvorenej dlane)
Vezmi si trochu (niekoľkokrát ohnite dlane do pästí)
Všetci rýchlo striasli omrvinky
A tlieskali rukami!
Sadnite si na stoličky
Chlapci, máte radi prekvapenia? Pozri, sú tu ukryté hračky a ty musíš uhádnuť, ktoré. Vypočujte si prvú hádanku:
Jazdím rýchlejšie ako vietor,
"" Clack-clack, "" - klopem kopytami,
kričím nahlas "jarmo"
Sadni si na chrbát a ja ťa odveziem! (kôň)
Presne tak, je to kôň. Pozrite sa, aký je to kôň. krásna? Ako kôň „hovorí“? Povedzme yig-go-go spolu. Ako to kliká? Aký kôň? Čo vidíš na koni?
(Deti sa spolu s učiteľkou pozrú na koňa a pomenujú chvost, hrivu, uši, kopytá, oči atď. Potom ich učiteľ vyzve, aby si zapamätali báseň o koňovi.)
Milujem svojho koňa
Hladko jej rozčešem srsť,
Učešem si chvost
A pôjdem na koni na návštevu.
Chlapci, je táto báseň dobrým vlastníkom? Prečo ste sa tak rozhodli? (Odpovede detí)
Teraz si vypočujte ďalšiu hádanku.
Toto zviera žije iba doma.
Každý pozná túto šelmu.
Má fúzy ako ihlice na pletenie.
Spieva mrnčiu pieseň.
Len myš sa ho bojí...
Uhádli ste to? Je to mačka)
Zoberme si mačku. Popisujeme mačku. Napodobňujeme, ako mňauká a mrnčí.
Svetlá svietia, motor hučí
Pneumatiky na kolesách
Uháňať po ceste
Sme v sebe... (auto)
Dostávame auto. Ako to bzučí a pípa.
Spomeňme si na báseň o aute a mačke.
Nie, rozhodli sme sa márne
Doprajte mačke jazdu v aute.
Mačka nie je zvyknutá jazdiť
Kamión sa prevrátil.
Čo ešte môžete prevážať v kamióne? (Odpovede detí)
Ach, deti, práve som to počul alebo naozaj niekto plače v našej toalete? Poďme sa pozrieť.
(Ideme spolu do umyvárne a tam leží zajačik zabalený v uteráku)
Chlapci, aká gazdiná tu nechala tohto zajačika?
Vezmime ho so sebou.
Možno to urobil niekto z vás?
Opis zajačika
Deti, poznáme básničku o zajačikovi?
Poďme si to prečítať, možno bude nášmu zajačikovi teplejšie?
Majiteľ opustil zajačika -
Zajačik zostal v daždi.
Nemohol som vstať z lavičky,
Bola som úplne mokrá.
Chlapci, prosím, povedzte mi, či má tento zajačik dobrého majiteľa. Je možné nechať hračky vonku? Čo tak ich hodiť? Ako môžeme zajačikovi pomôcť, aby bol šťastnejší a teplejší? Poďme sa s ním hrať. (Postavme sa v kruhu)
Minúta telesnej výchovy.
Sediaci zajačik sivý (sadneme si)
A krúti ušami. (dáme si ruky k hlave a pohneme sa)
Takto, takto
Krúti ušami.
Zajačikovi je zima na sedenie
Potrebujeme si zahriať labky. (tlieskame rukami)
Takto, takto
Musíme zahriať naše malé labky!
Zajačikovi je zima, aby stál
Zajačik potrebuje skákať. (skákanie)
Takto, takto
Zajačik musí skákať!
Vlk vystrašil zajačika!
Zajačik okamžite utiekol!
Pozrite sa, chlapci, aký veselý sa stal zajačik! Povie vám všetkým „Ďakujem“.
Ďalšia hádanka.
Je hnedý a má paličkovité nohy,
Chytá ryby silnou labkou.
A tiež miluje med!
Kto zavolá chuť na sladké? (medveď)
Deti hádajú hračku a hovoria o nej. Aký medveď, aký má medveď. Deti pomenúvajú časti tela. Učiteľ ponúkne vrčanie ako medveď. Potom sa ponúkne, že povie báseň o medveďovi.
Pustil medvedíka na zem
Medveďovi odtrhli labku.
Aj tak ho neopustím...
Pretože je dobrý.
Chlapci, ak sa medveďovi odtrhla labka, je to dobrý alebo zlý skutok. Je dobré alebo zlé, že dievča nechce hodiť medvedíka?
Deti, našim hračkám ešte nie je koniec
Vypočujte si nasledujúcu hádanku:
Kopú ho, ale neplače
Hodia ho, ale on skáče.
Čo to je? Presne tak, je to lopta.
Pozri, aký je krásny, akú má farbu? Aký je to tvar? Je veľký alebo malý? (Vykonávame experiment s loptou. Lopta sa nepotopí v nádrži s vodou, objasňujeme vlastnosti lopty: ľahká, gumená, guľatá.
Poznáte básničku o lopte? Poďme si to prečítať!
Naša Tanya hlasno plače:
Spustila loptičku do rieky.
- Ticho, Tanechka, neplač:
Lopta sa v rieke neutopí.
Výborne! Všetci dobre zarecitovali svoje básne. Ako povedať jedným slovom: kôň, medveď, lietadlo, lopta, auto, bábika. (hračky)
Chlapci, povedzme vám, kto napísal všetky tieto básne o hračkách. (Agniya Lvovna Barto)
Chlapci, povedzte mi, je možné roztrhnúť hračky? (Je zakázané) Prečo nie? (Sú zranení. Sú tiež urazení)
Chlapci, je možné nechať hračky vonku? (Nie. Nezostanú žiadne hračky.)
Chlapci, ako sa hrá s písacím strojom, aby sa nerozbil? (Musíte ju prevaliť za lano, nemôžete ležať na stroji)
Chlapci, čo by sme mali robiť, aby sme zabezpečili, že naše hračky budú vždy krásne? (Umývať, česať)
Chlapci, musíte sa starať o svoje hračky: musíte hrať opatrne, aby nespadli. A ak spadnú, čo sa môže stať? (Môžu sa zlomiť, zrútiť) Hovorme im láskavo. (bábika, loptička, zajačik, zajačik, terč, auto, kôň)
Toto je koniec lekcie, deti, rozlúčme sa s našimi hosťami a poďme sa hrať s našimi novými hračkami.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v skupine seniorov
TVORBA GRAMATICKÉHO ASPEKTU REČI
K TÉME “HRAČKY”

Úlohy.

  • Cvičte deti v tvorení prídavných mien („Z čoho je to vyrobené?)“;

pri tvorení zloženej vety s adverznou spojkou „a“; v koordinácii podstatného mena s prídavným menom („Povedz mi o hračke“), podstatného mena s osobným zámenom („Moje, moje, moje“);

  • cvičiť deti v používaní priestorových predložiek a v používaní podstatných mien v genitíve.
  • Rozvíjať pozornosť a rečovú aktivitu.
  • Podporujte starostlivý prístup k ľuďom okolo vás a hračkám.

    Materiál. Hračky vyrobené z rôznych materiálov; obrázky zobrazujúce hrajúce sa deti (pre hru „Čo je na obrázku?“); sada obrázkov v škatuli alebo obálke s obrázkami hračiek (pre hru „Moje, moje, moje“); hračka medveďa, stolička, vedierko, krabica s malými hračkami (pre príbeh o hračkách), malá obrazovka (pre hru „Čo sa stalo?“); obrázky zobrazujúce rozbité hračky (pre hru „Čo chýba?“).

    Priebeh lekcie.
    Deti stoja na koberci.
    - Ahojte deti. Čo podľa vás znamená „ahoj“? (Individuálne odpovede detí). Toto slovo znamená prianie zdravia inej osobe. Poprajme si navzájom zdravie. (Deti pozdravia svojho suseda v kruhu, volajú ho po mene. Hostí pozdravia zborovo.)

    Každé ráno prídeš do škôlky. Páči sa vám naša škôlka? Páči sa vám naša skupina? Čo sa ti na našej skupine obzvlášť páči? (Individuálne odpovede detí). Naozaj máme veľa rôznych zaujímavých hier a hračiek.

    Deti pristupujú k stolu, na ktorom sú rozložené hračky.
    - Pozrite sa na hračky, ktoré máme dnes na návšteve. Všetky sú iné, navzájom sa líšia. Sú rôznych veľkostí, rôznych farieb, vyrobené z rôznych materiálov. Môžete s nimi hrať rôzne hry. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

    Hra "Z čoho je vyrobená?"
    Individuálne reakcie detí.
    - Táto hniezdna bábika je vyrobená z dreva, čo znamená, že je ... (drevená).
    Sklenená korytnačka - ... (sklo)
    Gumová loptička - ... (guma)
    Železný bubon - ... (železo)
    Hlinený kôň - ... (hlina)
    Plastové vedro - ... (plastové)
    Plyšový medvedík - ... (plyšový)
    Papierové lietadlo - ... (papier)
    Plastelínová bábika - ... (plastelína)
    Drôtený krúžok - ... (drôt)

    Poďme si tieto hračky porovnať.
    (individuálne odpovede detí)
    Lopta je gumená a bábika je drevená.
    Vedro je plastové a lietadlo je papierové. Atď.

    „Povedz mi o hračke“
    (Všetky deti.)
    - Pozrime sa bližšie na niektoré z týchto hračiek.
    Toto je lopta. Povedz mi, aký je? (okrúhle, červené, gumené, elastické...). Ako sa s tým dá hrať? (Udrieť, hodiť, chytiť, kotúľať, kopnúť...)
    Toto je vedro. Aké to je? (Ružové, plastové, veľké, svetlé, krásne...). Ako sa s tým dá hrať? (Zbierajte do nej piesok a stavajte domčeky, alebo zbierajte vodu a polievajte kvety, alebo niečo premiestňujte...).
    Toto je lietadlo. Aký je? (Svetlé, papierové, ľahko sa trhá, môže sa pokrčiť...). Ako sa s tým dá hrať? (Vyštartujte do vzduchu, usporiadajte súťaže, aby ste videli, kto lietadlo poletí ďalej.)

    Hračky sú rôzne a dajú sa hrať rôznymi spôsobmi.
    "Čo je na obrázku?"
    - Každý z vás má svoj obrázok. Povedzte nám, kto je na ňom vyobrazený a čo robí.
    (Dievča skáče cez švihadlo. Chlapec sa hrá s kolovratom. Dievča stavia pyramídu...)

    Fyzické cvičenie.
    Vytrvalý vojak
    Nakloňte sa dopredu
    A potom naopak.
    Nakloňte sa doľava, doprava,
    Nakloňte sa, nebuďte leniví!
    Postavte sa na jednu nohu
    Je to ako keby ste boli vytrvalý vojak.
    Pritlačte si ruky k hrudi,
    Pozri, nespadni!
    Ruky hore, ruky nabok,
    A na mieste - hop, hop, hop!
    Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami.
    Dýchnime hlbšie... A potom...
    Pochod pomaly na mieste.
    deti. Oh, nabíjačka je dobrá.

    Deti sa presúvajú na koberec.

    Hra „Moje, moje, moje“
    - Dievča Tanya zo susednej skupiny sa rozhodla, že vám dá svoje hračky (na kartách). Koho sú to hračky? (Taníny). Tanya mi dala bubon. Toto je teraz môj bubon. Nasťa, čo ti dala Tanya? (individuálne odpovede detí)

    A teraz vám poviem príbeh. Vedeli ste, že keď všetky deti idú večer zo škôlky domov, hračky ožijú a začnú sa hrať. Navštevujú sa, pijú čaj z hračiek, doprajú si medovníky a sušienky a zdieľajú najnovšie správy: kto sa s nimi hral, ​​aké zaujímavé hry s nimi deti vymysleli,
    A potom sa jedného dňa hračky rozhodli hrať na schovávačku. Za šoféra vybrali Mishku. Otočil sa k stene a úprimne začal počítať do 10. Prefíkané hračky sa rozhodli všetko skryť do jednej krabice, ktorá stála... (pri stoličke).
    Po dokončení počítania sa Mishka išla pozrieť. Najprv sa pozrel ... (za krabicu), potom ... (pod stoličku), potom vyliezol ... (na stoličku), na ktorej stálo vedro. Pozrel sa...(do vedra), neodolal a spadol do neho, taký nemotorný! Vystúpil... (z vedra), vyskočil... (zo stoličky na podlahu), obzrel sa, prešiel... (okolo stoličky), vyliezol... (na bedňu), posadil sa dole naň a pomyslel si: "Kde sa skrývajú?" V tom čase jedna z hračiek v krabici nenápadne kýchla. Mishka z prekvapenia spadla ... (z krabice), ale okamžite sa do nej pozrela. Tak som našiel svojich priateľov!

    Hra "Čo chýba?"
    - Navrhujem, aby ste si zahrali hru s rôznymi hračkami, ktoré sú skryté v krabici. Tu sú (získajte 5-6 hračiek). Chcú sa s vami hrať na schovávačku. Pozorne si ich prezrite, zapamätajte si ich (5-8 sekúnd). (Zakryte hračky malou zástenou, jednu vložte späť do škatule, zvyšok usporiadajte. Odstráňte zástenu.) Povedzte mi, čo vám chýba? (3-4 krát).

    Ale niekedy sa hračky navzájom sťažujú: čo bolo rozbité, roztrhané, pokazené...
    Hra "Čo chýba?"
    Každé dieťa má kartičku s obrázkom rozbitej hračky.
    - Teraz sa pozorne pozrite na svoje obrázky. Zobrazujú hračky, ktoré deti rozbili. Povedzte mi, či každej z týchto hračiek niečo chýba (individuálne odpovede detí).
    - Vy a ja vieme, že s hračkami treba zaobchádzať opatrne a nelámať ich. Poznáte báseň „Postarajte sa o svoje hračky“. Pripomeňme si ho.
    Postarajte sa o hračky
    Nákladné auto bez kolies
    Nos ježka je odlepený
    Kurčatá sčerneli
    A z bábiky ide vata!
    Boli tam nové hračky
    A teraz sú z nich staré dámy.
    Zoberme to rýchlo
    Ihly a lepidlo
    Nite, cievky
    A opravujeme hračky.
    A my vám za to z celého srdca ďakujeme
    Deti sa vám poďakujú.

Obsah programu:

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

    Rozšíriť vedomosti detí o rozmanitosti hračiek, tvarov, materiálov, z ktorých sú vyrobené;

    Rozvíjať vizuálne vnímanie, fixáciu pohľadu;

    Naučte sa identifikovať komponenty, materiál, vlastnosti povrchu;

    Naučte sa zostaviť súvislý, logicky prepojený príbeh o hračke pomocou podpornej schémy;

    Naučte sa tvoriť kvalitné prídavné mená, porovnávajte hračky podľa materiálu;

    Naučiť deti identifikovať a pomenovať priestorové usporiadanie predmetov;

    Naučte sa rozlišovať a pomenovať farby, odtiene a správne ich používať pri opise hračiek;

    Opravte názvy hlavných geometrických štandardov.

Úlohy opravy a vývoja:

    Rozvíjať sluchovú pamäť, hmat, hmatovú pamäť;

    Rozvíjať priestorové myslenie, priestorovú predstavivosť;

    Aktivujte vizuálne funkcie sledovania, ubytovania;

    Rozvíjať u detí hmat v praktických činnostiach;

    Uveďte základnú predstavu o materiáloch, z ktorých sú hračky vyrobené.

    Rozvíjať grafické zručnosti.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

    Rozvíjať vizuálnu pozornosť;

    Kultivovať emocionálnu reakciu na príbehy o hračkách a ich rozmanitosti;

    Posilnite pravidlá manipulácie s hračkami a herných akcií.

    Pestujte si priateľskosť a schopnosť hrať v tíme.

Rečové úlohy:

    Naučiť slovné označenie priestorového usporiadania častí vzorky;

    Rozvíjať súvislú reč;

    Rozvíjať slovnú zásobu detí.

Samostatná práca: podpora pre deti s konvergentným strabizmom.

Plán lekcie:

    Úvod do témy;

    Pozrite si snímku „Exkurzia do múzea starožitných hračiek“;

    Rozhovor o problematike učiteľa-defektológa;

    Cvičenie na formovanie gramatickej štruktúry reči;

  1. Fizminutka;

    Cvičenie „Box of touch“;

    Zostavovanie popisných príbehov pomocou podporných diagramov;

    Hry využívajúce počítačovú technológiu;

    Prstová gymnastika;

    Grafická úloha.

Vybavenie:

    Šmýkačka „Starožitné hračky“;

    Podporné schémy na písanie popisných príbehov;

    Hračky: medveď, pyramída, bábika, lopta;

    "Dotyková schránka";

    Grafická úloha „Rozlúštiť kresbu“.

Prípravné práce:

    Skúmanie ilustrácií;

    Čítanie beletrie;

    Organizácia hry na hranie rolí „Toy Store“.

Priebeh lekcie:

Úvod do lekcie.

Učiteľ-defektológ: Všetci sa radi hráte. Čo potrebujete, aby bola vaša hra zaujímavá?

Odpovede detí.

Učiteľ-defektológ: Správne, potrebujete priateľov a zaujímavé hračky.

Čo myslíte, ako dávno mali deti hračky? Aké to boli a prečo?

Odpovede detí.

Učiteľ-defektológ: Teraz si pozrieme malý film „Starožitné hračky“. Venujte pozornosť typu hračiek a materiálom, z ktorých sú vyrobené.

Zobraziť snímku.

Učiteľ-defektológ: Povedz mi, prečo medzi starými hračkami nie sú lietadlá, helikoptéry alebo autá? Kto a ako vyrábal hračky pre deti? Čoho?

Odpovede detí.

Učiteľ-defektológ: Hračky boli vyrobené z hliny, látky, dreva a kameňov. Neskôr, keď sa ľudia naučili vyrábať sklo, začali ich vyrábať zo skla. Napríklad ozdoby na vianočný stromček, riad.

Učiteľ-defektológ: Vieme, že hračky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Povedz mi prosím,

Ak je hračka vyrobená z hliny, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená zo slamy, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z látky, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z vlny, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z plastu, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z plyšu, ako sa volá?

Ak je hračka vyrobená z vaty, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená zo skla, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z kartónu, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z papiera, ako sa nazýva?

Ak je hračka vyrobená z gumy, ako sa nazýva?

Učiteľ-defektológ: Ľudia už dlho radi píšu hádanky o svojich obľúbených predmetoch. Navrhujem hádať hádanky o hračkách.

Zatvára oči

A rozpráva príbehy.

Možno "Mama!" kričať

A ležať v kočíku (bábika).

Je štíhly a pekný, s hustou hrivou.

Škoda, že sa na ňom nedá pretekať,

Môžete sa len hojdať (kôň je hojdacie kreslo).

Ak narazíš na stenu, odrazím sa.

Hodíš to na zem a ja vyskočím.

Letím z dlane do dlane,

Nechcem pokojne ležať (lopta).

V blízkosti sú rôzne priateľky,

Ale vyzerajú rovnako.

Všetci sedia vedľa seba,

A len jedna hračka (matriošky).

Bábätko tancuje, ale má len jednu nohu (koláča)

Fyzické cvičenie "Sme unavení."

Sme unavení, sedíme príliš dlho.

Chceli sme sa zahriať.

Potom sa pozreli na stenu,

Potom sa pozreli von oknom.

Pravá, ľavá odbočka,

A potom naopak.

Začnime drepy

Úplne pokrčíme nohy.

A naposledy sme si sadli,

A potom si sadli.

Učiteľ-defektológ: Teraz chcem skontrolovať, či poznáte hračku bez toho, aby ste ju videli.

Cvičenie „Box of touch“.

Učiteľ-defektológ: Každý máte v rukách nejakú hračku. Sú rôzne, vyrobené z rôznych materiálov. Povedzte nám o nich. A tento diagram vám s tým pomôže.

Písanie popisných príbehov pomocou rámca.

Učiteľ-defektológ: Odporúčam vám hrať logické hry, ktoré zahŕňajú hračky.

Hry využívajúce počítačovú technológiu „Odstránenie nepotrebných predmetov“, „Čo je prvé, čo potom“, „Postupnosť dvoch prvkov“, „Nájdite rovnaký predmet ako vzorka“, „Zoberte chýbajúci predmet“, „Doplňte tabuľku “.

Učiteľ-defektológ: Výborne! Teraz vás chcem osloviť v mene hračiek. Vypočujte si pieseň o hračkách.

Deti milujú hračky

To hovoria všetci.

No a čo hračky?

Nemáš rada chlapov?

Zbožňujú duše!

Len škoda, že si to nie každý všimne!

Urážku si nevšimneš

Podľa nás.

Odpúšťame chlapom

Milujem akýkoľvek priestupok.

Učiteľ rečového patológa: O čom je táto hračka?

Odpovede detí.

Učiteľ-defektológ: V krabici bolo veľa hračiek a pomiešali sa. Poďme ich teraz rozmotať.

Prstová gymnastika „Lopta“.

Rýchlo nafúknite balón sa dotýkajú všetky prsty oboch rúk

tipy

Stáva sa veľkým v tejto polohe na ne fúkame

Zrazu balón praskol, vyšiel vzduch, prsty nadobúdajú tvar gule

Stal sa tenkým a tenkým. Vzduch „vychádza“ a prsty berú

počiatočná poloha

Úloha „Rozmotať kresbu“ je dokončená na hotovom podklade.

Zhrnutie: O čom sme dnes hovorili? Sú všetky hračky rovnaké? V čom sa hračky líšia? Čo majú spoločné?

Rozpočet obce predškolské vzdelávanie

ústav – „Materská škola č. 5“ kompenzačného typu.

mestská časť mesta Sterlitamak

Baškirská republika

"hračky"

zhrnutie integrovanej hodiny

pomocou výpočtovej techniky

v prípravnej skupine č.3

Spracovala: Sagitova G.Z.

učiteľ – rečový patológ

Trieda.
Predmet. Medveď. Pohľad na veľké a malé medvede.
Typy detských aktivít: herné, komunikatívne, kognitívno-výskumné, hudobné.
Ciele: zoznámiť deti s názvami predmetov v ich bezprostrednom okolí: hračka medveďa; naučiť sa opísať hračku (pomenovať časti, veľkosť, vlastnosti), nájsť jej obrázok na obrázkoch, porovnať veľké a malé hračky; rozvíjať reč, záujem o pohyby na hudbu; obohatiť slovnú zásobu detí.
Cieľové usmernenia pre predškolskú výchovu: zúčastňuje sa hry „Nájdi medveďa“, prejavuje emocionálnu odozvu na hudobné diela prístupné veku (ruská ľudová melódia „Polyanka“, úprava G. Fried); vie rozprávať o tom, čo je zobrazené na obrázku, o hračke (medveď a jeho obrázky na obrázkoch), skúmať a porovnávať predmety podľa veľkosti pomocou navádzacích otázok učiteľa.
Materiály a vybavenie: dva medvedíky rôznych veľkostí, obrázky rôznych hračiek (zajac, nákladné auto, bábika, loptička, 2-3 obrázky medveďa).
Hudobný sprievod: Ruská ľudová melódia „Polyanka“, úprava G. Frieda.
Organizované vzdelávacie aktivity.
1. Organizačný moment.
Učiteľ (ukazuje veľkého plyšového medveďa). Chlapci, pozrite sa a povedzte mi, kto to je.
Ak deti odpovedajú správne, učiteľ ich odpoveď potvrdí a vyzve deti, aby pomenovali hračku, ktorá mlčala.

2. Hlavná časť. Pri pohľade na hračku.
Vychovávateľ. Poďte bližšie k medveďovi, pohladkajte ho nadýchanou srsťou, dotknite sa jeho uší, hladkého nosa, mäkkých labiek, bruška, pozrite sa, aké má oči.
Deti sa pozerajú a dotýkajú sa medveďa.
- Aký medveď? (Nabáda deti, aby sa s ním rozprávali.) Náš medveď (čo?) je veľký, našuchorený, uši (čo?) má mäkké, labky (čo?) mäkké a brucho (čo?), chvost (čo? ). Nos medveďa je hladký, jeho oči sú okrúhle, ako gombíky.
– Pomenujte časti hračky. (Nos, chvost, labky, brucho, chrbát.) Kde je medvedí nos? (Predstavenie pre deti.)
3. Didaktická hra „Nájdi medveďa“.
Učiteľ pripevní obrázky hračiek na stojan, potom na ne ukáže deti a požiada deti, aby ukázali medveďa: „Tu, na obrázkoch, sú aj medvede, ale sú skryté medzi ostatnými hračkami, nájdite ich.“ Deti sa môžu striedavo prichádzať a ukazovať na obrázky medveďa.

4. Hudobné a rytmické pohyby.
Na ruskú ľudovú melódiu „Polyanka“ v úprave G. Frieda deti zobrazujú, ako nemotorný medveď chodí a zbiera bobule, zatiaľ čo učiteľ ukazuje a komentuje akcie, ktoré deti po ňom opakujú: „Medvede chrapľavé chodia po zúčtovanie. (Kráčajú paličkovou chôdzou.) Ach, koľko bobúľ je na čistinke! (Prekvapene rozťahujú ruky do strán.) Medvede zbierajú bobule do labiek a potom si ich vkladajú do úst. (Napodobňujte pohyby.)“
5. Porovnanie medveďov rôznych veľkostí.
Spod stola, na ktorom sedí veľký medveď, učiteľ vyberie malého medveďa, posadí ho vedľa veľkého a požiada ho, aby pomenoval hračku: "Kto je to?" (Medveď.) Potom ukázal najprv na malého medveďa a potom na veľkého a položil otázku: „Je tento medveď rovnaký?“ Ak je pre deti ťažké odpovedať, učiteľ povie: „Náš medveď je veľký a tento je malý. Aký je náš medveď? (Veľký.) A tento? (Malý.) Veľký medveď má veľké uši, a malý... (malé uši), veľký medveď má veľké labky a malý... (malé labky),“ atď.
Po každej otázke učiteľ dáva deťom možnosť samostatne odpovedať a ak majú ťažkosti, povzbudzuje deti, aby po ňom odpoveď zopakovali.

6. Reflexia.
Pozrite sa, moji malí, ako sa naši chlapi zabávajú hraním.
Učiteľka prečíta deťom úryvok z básne Z. Alexandrovej a ukáže pohyby zodpovedajúce textu a deti zopakujú.
Medveď si zlomil labku,
Keď stúpite na hrbolček, dupnite najprv jednou nohou, potom druhou.
Nahneval sa a vyhrážal sa:
"Medveďa spoznáte!" Potriasť prstom.
Zakopal som kužeľ do konárov,
Tancoval na konároch, skákal na dvoch nohách na jednom mieste.
Pošmykol sa a spadol
Pri jazvečej diere. Podrepnite sa.
Vyšiel rozospatý jazvec
Zavrčal na medveďa. Potriasť prstom.
Medveď dostal studené nohy a vyliezol na konár,
Skryté pomocou myši. Vyskočte na miesto, podrepnite, obopnite si kolená rukami.



Súvisiace publikácie