Hodina na tému „Vedenie estetických dialógov v triede ako prostriedok zvyšovania duchovnej a mravnej výchovy žiakov“. Lekcia estetickej výchovy „Rád s vami komunikujem“ Cool hours na tému estetika

Pestovanie hodnotového postoja ku kráse, formovanie predstáv o estetických ideáloch a hodnotách.

Systém tried

od 0 do 4 ročníka

Zostavila: Ovchinnikova O. V.

Akademický rok 2013 – 2014 rok

Vysvetľujúca poznámka

Schopnosť cítiť, chápať a oceňovať krásu neprichádza sama od seba, treba ju rozvíjať od detstva. Vďaka tomu bude život človeka v budúcnosti zmysluplnejší, jasnejší a bohatší. Krása nielen dáva potešenie a potešenie, ale inšpiruje vysoké, láskavé myšlienky a pocity.

Pri výchove detí a mládeže zohráva významnú úlohu estetika každodenného života. Okolie človeka, zariadenie, výzdoba miestnosti, oblečenie – každý deň a hodinu ovplyvňuje estetický vkus. Preto je dôležitým aspektom estetickej výchovy vštepovanie všeobecnej kultúry deťom: hygiena, upravenosť, zdvorilosť, pozornosť a zdvorilosť.

Hlavnou úlohou školy a pedagógov je pestovať u každého žiaka porozumenie v okolitom živote, v prírode, v medziľudských vzťahoch.

Cieľ: formovanie estetickej kultúry, estetický postoj k okolitému svetu, schopnosť vidieť a pochopiť krásu; podporovať schopnosť vidieť a pochopiť krásu; pestovanie schopnosti vnímať krásu prírody, umeleckých diel, vnútornú a vonkajšiu krásu človeka.

Ciele: formovať estetické potreby, hodnoty a pocity; naučiť schopnosť rozpoznať krásu a harmóniu; podporovať rozvoj tvorivých schopností; podporovať rozvoj tvorivých schopností; rozvíjať potreby a zručnosti vyjadrovať sa v rôznych, prístupných a pre dieťa najatraktívnejších aktivitách.

Výber vyučovacích hodín v týchto oblastiach:

Krása prírody;

Ľudská krása (oblečenie; hygiena, upravenosť);

Umenie (dekoratívne a úžitkové umenie, hudba, maľba);

Krása vo svete okolo nás;

Ľudové umenie, folklór (rozprávky, hádanky, príslovia a porekadlá).

Témy vyučovacích hodín estetickej výchovy

0 trieda


  1. V jesennom lese.

  2. Magické zrkadlo.

  3. Ľudové umenie.

  4. Zázraky v sitku.

  5. Ruské ľudové rozprávky.
1 trieda

  1. Zlatá čarodejnica - jeseň.

  2. Kto je úhľadný, ten je úhľadný.

  3. Úsmev a smiech sú príjemné pre každého.

  4. Hádaj melódiu.
2. stupeň

  1. Čo dokáže vreckovka.

  2. Zimná dovolenka.

  3. Cesta do zimného lesa.

  4. Hudobná šou.

  5. Rozprávky tancujú v kruhoch.
3. trieda

  1. Kto chce nájsť odpovede na hádanky?

  2. Kvety našej vlasti.

  3. Svet prírody. Na návšteve u Berendeyho.

  4. Estetika v oblečení.

  5. Nástroje ruského ľudového orchestra.
4. trieda

  1. Viditeľné umenie.

  2. Aký krásny je tento svet.

  3. Kvety sú liečitelia.

  4. Sviatok prísloví a porekadiel.

  5. A oblečenie by malo byť krásne.

Hodina triedy (0. ročník)

"V jesennej záhrade"

Úlohy:

Podporovať starostlivý prístup k životnému prostrediu;

Vytvorte túžbu opraviť to, čo je pokazené;

Rozvíjať estetické vnímanie.

Vybavenie: ručne kreslený záhradný strašiak, maľovanie holých stromov, atribúty pre aplikáciu.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ: Chlapci, prišiel k nám na návštevu záhradný strašiak. Povie vám hádanky o jeseni.

Prišiel bez farieb a bez štetca

A prefarbil všetky listy. (jeseň)

Zatrasiem brezou, postrčím ťa,

Napadnem ťa, zapískam, dokonca ti ukradnem klobúk.

Ale nie je ma vidieť. Kto som? Môžete hádať?

Nado mnou, nad tebou

Preletelo vrece vody

Vbehol do vzdialeného lesa,

Schudol a zmizol. (oblak)

Robí hluk na poli a v záhrade,

Ale do domu sa nedostane.

A ja nikam nejdem

Pokiaľ ide. (dážď)

Ohrievaš celý svet

A nepoznáte únavu

S úsmevom na okne

A všetci ťa volajú... (slnko)

učiteľ: Chlapci, Scarecrow sa pýta, čo sa stane so stromami na jeseň? Skúsme mu to povedať.

(Odpovedajú deti.)

učiteľ: Presne tak chlapi. Vypočujte si báseň o padaní listov.

Listy padajú, padajú,

V našej záhrade padá lístie.

Žlté, červené listy

Stáčajú sa a lietajú vo vetre.

Ukazuje sa, že Strašiak nechce, aby stromy zostali bez listov. Ale to sa nedeje. Chlapci, pomôžme nášmu hosťovi. Mám obrázok, ale stromy na ňom nemajú listy. Musíme na ňu nalepiť listy. Tento obrázok dáme Strašiakovi, potom nebude smutný.

(Učiteľ vyzve deti, aby buď vystrihli a nalepili papierové listy na rôzne stromy alebo na jeden strom; alebo nalepili hotové listy.)

učiteľ: Pozrite sa, aký krásny obrázok sme dostali. Deti, Strašiak vám ďakuje za taký krásny darček a lúči sa s vami. Rozlúčme sa aj s ním!

Hodina triedy (0. ročník)

"Magické zrkadlo"

Úlohy:

Naučte sa dodržiavať hygienické pravidlá;

Vytvorte túžbu potešiť ostatných a priniesť radosť.

Vybavenie: zrkadlo, obrázky a ilustrácie na tému „Hygiena a zdravie“, písm.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ: Chlapci, hádajte hádanku a dozviete sa, o čom sa budeme na hodine rozprávať.

Nepozrel som sa z okna - Antoshka bola sama,

Pozrel som sa z okna - bola tam druhá Antoshka!

Čo je to za okno, kde sa Antoshka pozeral?

(zrkadlo)

Áno, je to tak, zrkadlo. (Učiteľ ukazuje zrkadlo.) Prečo potrebujeme zrkadlo?

(Odpovede detí.)

Čítanie básne L. Kondratieva „Zrkadlo“

Zrkadlo miluje čisté tváre.

Zrkadlo povie: treba si umyť tvár.

Zrkadlo zalapá po dychu: kde je hrebeň?

Prečo neučeše dieťaťu vlasy?

Zrkadlo dokonca stmavne strachom,

Ak sa naňho lajdák pozrie!

učiteľ: Deti, ste ako toto hlúpe dieťa?

(Odpovede detí.)

(Porozprávajte sa s deťmi o úhľadnosti, čistote, upravenosti. Pozrite si obrázky a ilustrácie na túto tému.)

Dnes som vstal skoro,

Umyl som sa z vodovodu,

Išiel som si umyť zuby sám,

A hrebeň som našiel sám.

Stojím pred zrkadlom,

nespoznávam sa.

Nie, taký dobrý chlap

Byť flákačom sa nestáva.

V. Stepanov

učiteľ: Ak máte zlú náladu, stačí ísť k zrkadlu a usmievať sa a vaša nálada sa okamžite zmení. Vypočujte si pravidlá používania zrkadla:

Mal by byť vždy čistý a zrkadlovou stranou nadol;

Nemôžete dať svoje zrkadlo zlému človeku.

Ani v rozprávkach sa hrdinovia nezaobišli bez zrkadiel. („Príbeh mŕtvej princeznej a siedmich rytierov“, „Kráľovstvo krivých zrkadiel“.)

Vypočujte si riadky a zapamätajte si, z ktorej básne sú:

Skoro ráno za úsvitu

Malé myši sa umývajú

A mačiatka a káčatká,

A chrobáky a pavúky.

(K. Čukovskij „Moidodyr“)

Moidodyr vám poslal list, vypočujte si ho:

"Drahí priatelia! Som veľmi rád, že si každé ráno umývaš tvár a čistíš zuby. Všetci chlapci a dievčatá to robia. Chcú byť čisté, upratané a potešiť ostatných. Nie je pekné vidieť jedno z detí, ako je špinavé a neupravené."

O čom sme sa rozprávali? Čo nové ste sa naučili?

Hodina triedy (0. ročník)

"Ľudové umenie"

Úlohy:

Rozvíjať estetické vnímanie.

Vybavenie: zvuková nahrávka ľudovej hudby, podnos s ľudovými umeleckými remeslami, ručne kreslený had Gorynych, list, obrázok alebo ilustrácia gusli, ručne kreslená mačka Bayun, medveď.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ:(K piesni „Podomáci,“ vstupuje učiteľka s podnosom, na ktorom sú predmety pomaľované gorodetskou maľbou, hračky Dymkovo, drevené lyžice, hniezdiace bábiky. Deti skúmajú predmety, charakteristické prvky maľby, farby. Učiteľka kladie všetky predmety pod stolom a ticho tancuje s deťmi v okrúhlom tanci „Bochník.“ Potom si všetci sadnú.)

Kým sme ty a ja tancovali v kruhu, predmety niekde zmizli. Pozri, je tam list. Ukázalo sa, že to bolo od Zmeyho Gorynycha. Počúvaj:

Bývam vo veľkej diere

Na Kudykinej hore.

Nikdy nikomu

nerobím zle.

O tomto píšem,

Žiadam vás, aby ste ma navštívili.

Poďte všetci do diery

Na Kudykinej hore.

(V. Kudryavtseva)

Poďme na cestu. Na našej ceste sme stretli harfy - samohry. Hádajte, čo nám zahrá harfa, potom prejdeme. (Znie známa ľudová hudba „Kalinka“, „Komarinskaya“, „Ach, ty baldachýn...“) (Deti hádajú, pomenujú a pokračujú.)

Pozri, toto je mačka Bayun. Musíme hádať hádanky, potom nás nechá prejsť:

Narazíš na stenu a ja sa odrazím.

Hoď to na zem a ja vyskočím.

Letím z dlane do dlane -

nechcem stále klamať.


Dnes sa všetci tešia!

V rukách dieťaťa

Tancujú od radosti

Vzduch…. (lopty)

Dieťa tancuje,

A len jedna noha. (spinster)

Mačka bola rada, že vieš riešiť hádanky. Necháva nás prejsť. Och, kto je toto? Medveď. Chce nám klásť otázky. Ak odpovieme, nechá prejsť aj nás. Deti, počúvajte otázky:

Aký je dnes deň v týždni?

Aké to bolo včera?

Aké to bude zajtra?

A pozajtra?

Výborne. Medveď nás nechal prejsť. A tu je had Gorynych. Dáva nám veci, hovorí, že žartoval - naozaj chcel, aby k nemu prichádzali hostia, inak sa ho všetci boja a neprídu a nudí sa. Deti, povedzme hadovi Gorynychovi, ako pozývať hostí.

(Odpovede detí.)

Had Gorynych si uvedomil, že spáchal zlý skutok a oľutoval, čo urobil. Poďme sa chlapci rozlúčiť so Zmeyom Gorynychom. Týmto sa naša lekcia končí.

Hodina triedy (0. ročník)

"Zázraky v sitku"

Úlohy:

Rozvíjať zmysel pre humor a predstavivosť;

Rozvíjať schopnosť vybrať si rým.

Vybavenie: oblúky, pruhy, kruhy.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ: Chlapci, počúvajte báseň „Zázraky v sitku“ od V. Bojarinova.

Neslýchané, neslýchané:

Medveď letí po oblohe

Záplaty roztrhaný oblak.

Je v ňom obrovská diera...

Dážď leje ako vedrá.

Bájka v tvárach, bájka,

Neslýchané, neslýchané:

A zajac sa opaľuje na piesku.

Bájka v tvárach, bájka,

Neslýchané, neslýchané:

Dima sa ráno zobudila

Obliekla som sa, obula si topánky

A sám som cvičil.

Toto je koniec všetkých zázrakov.

Chlapci, povedzte mi, čo je nepravda a čo je pravda?

(Rozhovor o humore, smiechu, dobrej nálade, mimike.)

učiteľ: Teraz pozorne počúvajte báseň a tam, kde sú v slovách chyby, vyslovte správne slová v zbore.

Ako sa to stalo, nie je známe

Len list sa stratil.

Spadol do niekoho domu

A on tomu vládne.

Ale ledva som sa tam dostal

Nezbedný list

Stranger Things

Začali sa diať veci.

Pred deťmi potkan maliari maľujú!

Pozrite, chlapci, rak vyrastal v záhrade!

Na hlavách sme zbierali chrpy šteniatka!

Starý dedko Pakhom ďalej koza jazdil na koni!

Mama s sudy Išiel som po ceste popri dedine!

Misha nerúbal drevo, kachle vrchnáky utopil sa!

Výborne. Nedovoľme, aby si už šibalské písmenko takto robilo žarty.

Deti, čo sú to rozprávky? (Čo sa vo svete nestáva.) Naša lekcia sa blíži ku koncu. Chcem, aby ste použili pruhy, oblúky, kruhy na rozloženie tváre a ukázali na tejto tvári, akú máte teraz náladu.

(Učiteľ príde, pozrie sa a diskutuje s deťmi.)

Hodina v triede (0 známok)

"Ruské ľudové rozprávky"

Úlohy:

Rozšíriť vedomosti o čase, o histórii našej krajiny;

Naučte sa rozprávať rozprávky, hodnotiť činy hrdinov;

Pestujte láskavosť a zodpovednosť za svoje činy.

Vybavenie: knihy s ilustráciami, zvukové nahrávky hudby I.S. Bach „Toccata d moll“.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ:(prineste si stroj času. Rozhovor o čase: kto koľko rokov žil, koľko rokov žili rodičia, starí rodičia. Rozhovor o ročných obdobiach, ich postupnosti. Preto sa pýtajú „Koľko máš rokov?“ A zrazu zaznie Bachova hudba, stroj času preniesol deti do minulosti. Povedzte o sedliackych deťoch, že ich bolo v rodine veľa.)

Vypočujte si báseň S. Yesenin „Rozprávky babičky“

V zime je večný na dvoroch

Valiaci sa dav

Cez záveje, cez kopce

Ideme domov.

Sánka sa z toho unaví.

A sedíme v dvoch radoch

Vypočujte si rozprávky starých manželiek

O Ivanovi Bláznovi.

A sedíme, ledva dýchame.

Je čas na polnoc.

Tvárme sa, že nepočujeme

Ak ťa mama zavolá spať.

Aké rozprávky vám rozprávali staré mamy? (Deti rozprávajú rozprávky, ak chcú.)

Na svete je veľa rozprávok, ktoré ľudia vymysleli: „Ivan Tsarevich a sivý vlk“, „Ivan sedliacky syn a zázračný Yudo“, „Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“, „Kashchei nesmrteľný“. “.

(Ukáž obrazy V. Vasnetsova, napísané pod dojmom ruských ľudových rozprávok. Deti si obrazy prezerajú.)

Tak deti, sme späť. Užili ste si výlet? Tu sa naša lekcia skončila.

Triedna hodina (1 trieda)

"Zlatá čarodejnica jeseň"

Úlohy:

Oboznámte deti s príznakmi jesene;

Rozvíjať pozorovanie, vynaliezavosť, zvedavosť;

Pestovať lásku k prírode, estetické vnímanie prírodných javov.

Vybavenie: jesenné listy rôznych stromov, plagáty s reprodukciami jesennej krajiny.

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ: Chlapci, o čom si dnes budeme rozprávať, musíte uhádnuť sami. Vypočujte si báseň a povedzte, o ktorom ročnom období je:

Padajúce lístie blúdi v háji

Cez kríky a javory,

Čoskoro sa pozrie do záhrady

Zlaté zvonenie.

Vyrobte si vejár z listov

Svetlé a krásne.

Vietor bude pretekať cez lístie

Ľahké a hravé.

A poslušne nasledovať vietor

Listy odlietajú -

Takže už nie je leto

….. prichádza. (jeseň)

Rozhovor o jesennej prírode.

učiteľ: Chlapci, aké kvety teraz ešte rastú? (Odpovede detí.)

V záhradách a na námestiach kvitnú chryzantémy a sedmokrásky a blednú georgíny. Celá príroda sa pripravuje na chladné obdobie - zimu. Ale zatiaľ je tu jeseň so svojou jedinečnou krásou. A takýto obraz krásy môžeme vidieť na jeseň.

Chlapci, kto mi môže povedať, aké zmeny v prírode sa práve dejú? Aká obloha, stromy, rastliny?

Áno, všetko bolo namaľované v žiarivých zlatých, žltých a červených farbách, jeseň urobila maximum:

Jeseň kvitla na okrajoch farieb,

Jemne som pohyboval štetcom po listoch,

Lieska zožltla a javory sa rozžiarili

A fialové osiky, iba zelený dub.

Jeseň letí preč! Neľutujte leto.

Hľa, háj je oblečený do zlata!

učiteľ: Chlapci, máte radi jeseň?

Každý človek obdivuje jeseň po svojom. Niektorí to ticho obdivujú, iní vyjadrujú svoje pocity perom na papieri a ďalší používajú štetec a farby na plátno - to sú umelci.

Pri pohľade na obrazy s jesennou krajinou.

učiteľ: Chlapci, pozrite sa na tieto plagáty. Na týchto plagátoch môžete cítiť dych života, zdá sa, že vy a ja sme tam boli.

Lístie sa točí nad cestou,

Les je priehľadný a karmínový.

S košíkom je dobré túlať sa

Po okraji lesa a čistiniek.

Kráčame a pod nohami

Počujeme zlatý šelest,

Vonia ako mokré huby

Vonia po lesnej sviežosti.

Hra „Hádaj, z ktorého stromu je list“

učiteľ: A toto je úloha, ukážem listy a vy musíte uhádnuť, z ktorého stromu je list.

Hádanky o jesennej prírode

učiteľ: Teraz skúste uhádnuť hádanky:

Polia sú prázdne, zem mokrá.

Dážď leje.

Kedy sa to stane? (jeseň)

Nadýchaná vata niekde pláva.

Čím je vlna nižšia, tým je dážď bližšie. (oblak)

Ľudia na mňa čakajú, volajú ma,

A keď k nim prídem, utekajú. (dážď)

Jeseň je aj čas zberu úrody z polí a záhrad. Viete, aká zelenina sa zbiera na jeseň? Teraz skontrolujme:

Čo vykopali zo zeme,

Vyprážané, varené,

Jedol si a chválil? (zemiak)

V záhradnom záhone rástli zelené konáre,

A na nich sú červené deti. (paradajky)

Záhradná posteľ je dlhá a zelená,

A vo vani je to žlté a slané. (uhorka)

Starý otec sedí oblečený v kožuchu,

Kto ho vyzlieka?

Roní slzy. (Cibuľa)

Narodil som sa pre slávu

Hlava je biela a kučeravá.

Kto má rád kapustnicu -

Hľadaj ma v nich. (kapusta)

Zhrnutie

učiteľ: Výborne chlapci! Poznáte dobre svoju rodnú prírodu a jej vlastnosti v jesennom období.

HODINA VYUČOVANIA (1. ročník)

“Kto je čistý, ten sa ľuďom páči”
Úlohy: formovať u detí túžbu vedome dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a vzhľadu, byť čisté a organizované.

Vybavenie:


  • Položky na vedenie hádankového kvízu (mydlo, uterák, špongia, kefy).

  • Študentské kresby k dielam V. Livshitsa „Rukavice“, V. Majakovského „Čo je dobré a čo zlé“, N. Nosova „Patch“, V. Odoevského „Moroz Ivanovič“, K Čukovského „Moidodyr“, „ Fedorinova hora“.

  • Pre súťaže:

    • zrkadlo,

    • 2 bábiky,

    • 2 hrebene,

  • Plagát s prísloviami na tému triedy.
Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ:

Čítajúc z tabule príslovie „Kto je úhľadný, ten sa ľuďom páči“.

Ako chápete význam tohto výroku? Koho možno nazvať úhľadným človekom?

(Odpovede žiakov sa vypočujú. Učiteľ na tabuľu zapíše črty úhľadného človeka, ktoré deti pomenujú.)

Čítanie básne „Slob“ od V. Livshitsa.

Nepotrebuje chodník


Po rozopnutí goliera,
Cez priekopy a mláky
Kráča rovno.

Nechce nosiť kufrík


Je ťahaný po zemi.
Pás skĺzol na ľavú stranu,
Z nohavíc sa vytrhol chumáč.

Musím priznať, je to nepríjemné.


Čo robil? kde bol?
Ako sa objavili škvrny na čele
Fialový atrament?

Prečo je na mojich nohaviciach hlina?


Prečo je čiapka ako palacinka?
A golier je rozopnuty?
kto je tento študent?

Dá sa hrdina tejto básne nazvať úhľadným a prečo? (Odpovede detí).

Áno. Táto báseň sa volá „Slob“.

Čo potrebuje úhľadný človek, aby si zachoval poriadok? Toto je kvíz hádaniek pripravený vašimi spolužiakmi.

Kvíz hádaniek.

(Žiaci, ktorí správne odpovedia, ukážu predmet hádanky a porozprávajú o jej účele a pravidlách použitia).



Neblúdim po lesoch,
A za fúzy, za vlasy,
A moje zuby sú dlhšie,
Než vlci a medvede . (hrebeň)

Cesta hovorí -


Dva vyšívané konce:
- Umy sa trochu,
Zmyte si atrament z tváre!
Inak ste za pol dňa
Zašpiníš ma. (uterák)

Chvost je z kosti a na chrbte sú štetiny? ( zubná kefka)

Gumička - Akulinka
Išiel som na prechádzku po chrbte,
A keď kráčala,
Chrbát sa stal ružovým. ( špongia)


Vykĺznuť ako niečo živé
Ale nepustím ho von.
Peny s bielou penou,
Nie ste príliš leniví na umývanie rúk . (mydlo)

Nepozrel sa z okna...


Bola tam len Antoshka,
Pozrel som sa z okna -
Je tu druhá Antoshka!
Čo je to za okno?
Kam sa Antoshka pozeral? (zrkadlo)

V práci vôbec nie je lenivá,


Čistí oblečenie každý deň
nešetrí štetinami,
Nezanechá žiadne vlákna. (Štetec na oblečenie)

- Pre úhľadnosť potrebujete trochu: vodu, mydlo, handričku a uterák. Všetko ostatné závisí od vás.

Musíte neustále sledovať čistotu tváre, rúk, krku a vedieť si správne čistiť zuby.

Snažte sa udržiavať čisté a upratané oblečenie a obuv, vzdelávacie veci, hračky.

Viete, ako sa postarať o svoje veci, oblečenie a udržať si úhľadný vzhľad?

Zábavné súťaže.

(Súťaží sa zúčastňujú dvaja ľudia. Do úvahy sa berie správnosť plnenia úloh a strávený čas).


  • "Kefujte bábiku."

  • „Zrkadlo“ Pri pohľade na seba do zrkadla povedzte frázu 5-krát s rôznymi intonáciami

  • "Aký som pekný a úhľadný." Skúste sa nesmiať.
Literárny kvíz.

Prostredníctvom príbehov, rozprávok a básničiek vám detskí spisovatelia chcú ukázať, ako sa cení úhľadný, usporiadaný človek, kým nedbalý, lenivý, nedisciplinovaný človek, naopak, vyvoláva nepriateľstvo.

Počúvajte (sledujte) fragmenty diel, ktoré poznáte. Skúste si zapamätať ich mená. Môžete použiť tipy z výstavy kreslenia.

"Nech žije voňavé mydlo,


A nadýchaný uterák,
A zubný prášok
A hustý hrebeň: "
(Čukovskému "Moidodyr")

„Ach, vy, moje úbohé siroty,


Žehličky a panvice sú moje!
Choď domov, neumytý,
Umyjem ťa pramenitou vodou."
(K. Čukovského "Fedorinov smútok").

„Otázka nie je položená nadarmo


Na diskusiu v triede,
Len si pomyslite – celá nosová dierka
Tarasovým atramentom."
(A. Barto "Hanebné miesto")

"Prišla do kuchyne a nevedela, čo má robiť. Milovala jesť, ale nikdy ju nenapadlo premýšľať o tom, ako bolo jedlo pripravené; a bola príliš lenivá na to, aby sa poobzerala. Tak sa rozhliadla: boli pred ňou ležala zelenina a mäso, ryby, ocot, horčica a kvas - všetko v poriadku. Myslela si, myslela si, nejako olúpala zeleninu, nakrájala mäso a ryby, aby si veľa nedala. práce, keďže všetko bolo umyté - neumyté, tak to vložila do panvice: zelenina, mäso, ryby, horčica a ocot, pridala aj trochu kvasu a pomyslela si: „Načo sa obťažovať, variť každú vec oddelene? V žalúdku bude totiž všetko spolu ".(Lenoch z rozprávky V. Odoevského "Moroz Ivanovič."

"Vzal nôž a odtrhol náplasť. Potom ju vyrovnal, dal si ju späť na nohavice, opatrne ju obkreslil okolo náplasti atramentovou ceruzkou a začal ju znova prišívať. Teraz šil pomaly, opatrne a čas sa postaral o to, aby náplasť nepresahovala čiaru.Trvalo dlho šmátral, ňuchal a stonal, ale keď bol hotový, bola radosť na náplasť pozerať.Bola prišitá rovnomerne, hladko a tak pevne, že si ho nemohol odtrhnúť zubami. Nakoniec si Bobka obliekol nohavice a vyšiel na dvor. Chlapi ho obkľúčili. „Výborne." ! - povedali." (N. Nosov "Náplasť").

Čítanie básne O. Bedareva „Toto som ja.“

Komu leží táto lyžica?


V hlinenom tanieriku
Mačka?
môj.

Koho je táto kniha?


Pod stolom bez pokrievky?
môj.

Koho tlačidlo sa stlačilo


Pod mojou posteľou?
môj.

Čia je to špinavá bábika?


Je to ťažké rozpoznať?
môj.

Koho tam je notebook?


Zabudli ste na okne?
môj.

Aké dievča


Zo zrkadla sa zamračene pozerá
Neumyté?

Oh! Myslím, že som!


Umyjem lyžicu.
Kniha s obálkou.
Zápisník je na poličke.
Ihla v ruke:
Gombík je prišitý.
Bábika je umytá.
Pozerám sa do zrkadla:
Tvár je ružová.
Vec nebola opustená.
Takto som dobrý!

8. Zhrnutie lekcie.

Pozrime sa na tie črty úhľadného človeka, ktoré sme si zapísali na začiatku hodiny. Potrebujeme na tomto zozname niečo zmeniť?

(Odpovede detí sa vypočujú a podľa potreby sa v nahrávkach vykonajú zmeny).

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

„Vedenie estetických dialógov v triede ako prostriedok zvyšovania duchovnej a morálnej výchovy študentov“

Morálka sú duchovné hodnoty človeka. Nie je vzdelaná, živí ju napodobňovanie dospelých, integrácia ich hodnôt - a nie deklarovaných, ale skutočných, každodenných.

Je dôležité nevnucovať dieťaťu to či ono presvedčenie, ale pomôcť mu pochopiť, že ak sa k ľuďom správate láskavo, svet sa obráti smerom k vám. Človek môže byť šťastný len vtedy, keď vie harmonicky budovať vzťahy so sebou samým aj s inými ľuďmi.

Zlo nie je také primitívne, ako sa zvyčajne vykresľuje. Násilie a autoritárstvo sú často skryté pod rúškom dobra; nie nadarmo sa hovorí: „Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami“.

Len starostlivou a usilovnou prácou sa môžete naučiť rozlišovať dobro od zla, zvoliť si vlastný morálny postoj a brániť ho. V dôsledku mnohých úvah dieťa príde na to, že každý dobrý skutok robí svet šťastnejším a krok za krokom sa učí dobru.
Vypracoval som zhrnutie triedy na tému „Laskavosť zachráni svet“, na ktorú vám dávam do pozornosti.

Téma lekcie: „Laskavosť zachráni svet“.

Ciele: Rozšíriť vedomosti žiakov o láskavosti a jej význame v živote človeka. Povzbudzujte deti, aby robili dobré skutky. Naučte sa robiť závery.

Rozvíjať koherentnú reč, schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, podporovať rozvoj tvorivej činnosti u študentov

Pestovať vnímavosť, dobrú vôľu, súcit s druhými, dať deťom predstavu o duchovnej kráse a duševnom zdraví človeka, o význame dobra pre harmóniu a šťastie, zintenzívniť ich osobné aktivity a rozvíjať schopnosť pomáhať a súcitiť. s ľuďmi.

Vybavenie: kartičky, albumové listy, klbko nití, zvukové nahrávky detských pesničiek, tematické plagáty, sviečka. Spleť, listy.

Priebeh lekcie

Pieseň hrá z filmu „Na ceste s mrakmi“

Čo myslíte, o čom sa budeme baviť? Presne tak, o láskavosti. Dnes sa naučíme dôležitosť láskavosti v živote každého človeka.

Veľmi často počujeme: milý človek, milý učiteľ. Čo to znamená byť láskavý?

Hra "Mikrofón".

Dieťa podá mikrofón susedovi a povie: „Dobrý človek je... starostlivý človek“ atď.

Ale často sa stáva, že je veľmi ťažké rozpoznať skutočne láskavého človeka. Vypočujte si podobenstvo

2. Trúbka láskavosti od A. Lopatina

Dvaja priatelia tvrdo pracovali a urobili vo svojom živote veľa dobrého. Keď prišli do neba, priletel k nim anjel a povedal:

Tvoja dobrota ti otvorila dvere do nebeského paláca. Pán mi prikázal odovzdať trúbku láskavosti jednému z vás. Hudba tejto trúbky padne do sŕdc ľudí žijúcich na Zemi a povie im o láskavosti.

Kamaráti sa tešili a pozerali na seba.

Ktorý z nich dostane fajku?

Vždy som bol láskavý k rodičom, deťom a manželke. „Často som pomáhal susedom bez akejkoľvek platby a dával peniaze chudobným,“ povedal jeden z nich.

"Môj priateľ mi pomohol viac ako raz," potvrdil jeho kamarát. - Vďaka Bohu, mal som to šťastie, že som v živote stretol veľa milých ľudí. Moja mama bola anjel dobroty, jednoducho som musel ľuďom vrátiť aspoň čiastočku tejto dobroty. Anjel ho gestom zastavil a podal mu obrovskú svietiacu trúbu.

Prečo ste sa rozhodli odovzdať trúbku môjmu priateľovi? - spýtal sa prvý priateľ urazene. - Bol som bohatší a viac som pomáhal ľuďom.

Buďte ako trúba, keď hovoríte o dobre prijatom od druhého. „Buď ako hrob, keď hovoríš o dobrom, ktoré si vykonal,“ odpovedal anjel.

Nebol prvý súdruh láskavý?

V čom bola odpoveď druhého priateľa iná?

Prečo potom ten druhý dostal fajku?

Ako chápete morálku podobenstva?

S akou vlastnosťou charakteru sa v tomto podobenstve spája pojem láskavosť?

Medzi rôznymi národnosťami existuje veľa prísloví o láskavosti a teraz si s vami zahráme hru „Zbierajte príslovie“

3. Hra „Zbieraj príslovie“

Hranie vo dvojiciach. Príslovia sú rozrezané na slová, musíte ich zhromaždiť a vysvetliť význam.

V dobrom sú sušienky dobré pre zdravie, ale v zlom nie je mäso dobré na budúce použitie.

Naučte sa dobré veci, aby vám zlé veci neprišli na myseľ.

Tým, ktorí pomáhajú ľuďom, sa plnia priania.

Krása trvá až do večera, ale láskavosť trvá navždy.

Kto robí zlo, robí ho pre seba, a kto robí dobro, robí ho aj pre seba.

Ak strávite hodinu v dobrom, zabudnete na všetok svoj smútok.

Ak robíte dobrý skutok, zlý sa sám presadí.

Raž a pšenica sa urodia každý rok, ale láskavý človek sa vždy zíde.

Kto nasleduje zlé, nenájde dobré.

Soľ je dobrá, ale ak ju dáte, ústa sa vám zdvihnú

Z dobrého koreňa pochádza dobrý konár.

Pre dobrého človeka je každý deň sviatkom.

4. Telesná výchova „Web of Kindness“

Deti stoja v kruhu.

Teraz si spomeňte, kto je z našej triedy a akú láskavosť vám urobili. Podáte klbko nite niekomu, kto vám urobil dobre, pričom niť budete držať vo svojich rukách, čím utkáte sieť láskavosti..

Každý z vás dostal k narodeninám gratulácie a priania. A všetci vám zaželali, samozrejme, len to najlepšie. Možno to, čo vám chýba na charaktere, možno to, čo ste nedostali od svojich rodičov. Teraz sa pozorne pozrite na svojich susedov v rade a premýšľajte, čo by ste im chceli priať?

6. Tréning „Dlaň“

Deti si obkreslia dlaň a do stredu napíšu svoje meno. Potom odovzdajú dlaň susedovi a ten napíše želanie. Napríklad „Buďte zdraví“. Ak sa nezmestí, môžete písať do stredu dlane. Každý dostane list prianí.

Prečo si teda myslíte, že je potrebné konať dobro?

Vypočujte si podobenstvo.

7. Podobenstvo „Prečo potrebujete konať dobro“ od A. Lopatina

Jedného dňa učiteľ povedal študentom:

Hovorili sme o tom, prečo sa musíte správať láskavo. Teraz choď a dokáž, že vieš robiť ľuďom dobre.

Študenti sa rozišli rôznymi smermi a vrátili sa o týždeň neskôr.

Pomáhal som starým ľuďom. Sú slabí a potrebujú pomoc,“ povedal jeden z nich.

"Postaral som sa o chorého muža, pretože potreboval súcit," vysvetlil ďalší.

„Nakŕmil som chudobných, aby som ho podporil,“ povedal tretí.

Chránil som dieťa. Deti potrebujú ochranu dospelých, povedal štvrtý.

Snažil som sa robiť dobro každému. "Asi som sa mýlil," priznal posledný študent.

Myslíte si, že posledný študent mal pravdu?

prečo?

A čo prvé tri?

Čo možno uzavrieť?

Ľudia hovoria: "Láskavosť robí zázraky." Zapáľme sviečku a predstavme si, že je čarovná a odteraz sa každý, kto ju zdvihne, zmení na čarodejníka. Zapnite fantáziu, predstavte si, že každý z vás sa stal dobrým čarodejníkom. Čo by ste robili, keby ste sa stali čarodejníkom? Začnite takto:

Keby som sa stal čarodejníkom,...

8. Tréning „Kúzelná sviečka“

9. Reflexia

Vidím, ako ste dnes usilovne študovali, zoznámili ste sa s pojmami láskavosť, starostlivosť, skromnosť atď. dozvedeli sme sa veľa nových prísloví o láskavosti a zoznámili sme sa s podobenstvami. Teraz premýšľajte a napíšte na tieto listy to najdôležitejšie, čo ste sa naučili z našej lekcie. A zajtra na hodine si z vašich listov vyrobíme stromček dobrôt.

Hrá hudba z filmu „Little Muk“.

Zoznam použitých informačných zdrojov:

  1. http://pritchi.ru/id_5518- stránka "Pritchi.ru" Príslovia od A. Lopatinu
  2. A. Lopatina, M. Skrebetskaya „Príslovia“, kniha 3, Vydavateľstvo „Amrita-Rus“, M., 2009
  3. O.P. Varenka „Manuál pre učiteľov. Triedna hodina" "Wako", M., 2008

Ministerstvo školstva Bieloruskej republiky
EE "Štátna pedagogická univerzita Mozyr"
pomenovaný po I.P. Shamyakin"

Katedra pedagogiky

Spoločenská hodina

"Kultúra vzhľadu"

(pre žiakov 9. ročníka „G“ strednej školy č. 15)

Vykonané

Žiak 4. ročníka, 3. skupina

fyzikálne a matematické

fakulty

Tukach Anna Sergejevna

Pedagogický metodik: Kuzmenko E.V.__________

Triedny učiteľ: Stankevich L.D.___________

Známka______________

Dátum _____________

Mozyr 2013

Metodika prípravy a konania podujatia.

1. Stanovenie miesta a úlohy tohto vzdelávacieho podujatia v systéme vzdelávania. Vzdelávacie podujatie je jedným z článkov v celkovom reťazci aktivít triedneho kolektívu žiakov zameraných na dosiahnutie všeobecný cieľ vzdelávania a osobného rozvoja.

2. Určenie účastníkov. Je dôležité viesť hodinu komunikácie „Kultúra vzhľadu“ so školákmi, pretože Už od školy je dôležité rozvíjať schopnosti tvorivého vytvárania vlastného štýlu v obliekaní a o tieto zručnosti sa veľa ľudí snaží.

3. Stanovenie cieľa: prispieť k rozvoju estetického vkusu študentov, rozvíjať zručnosti tvorivého vytvárania vlastného štýlu oblečenia.

4. Smerovanie obsahu vzdelávania. Podujatie je zamerané na rozvoj morálnych a estetických vlastností jednotlivca.

5. Vypracovanie plánu prípravy podujatia.

Diania

Termíny

Práca s metodickou literatúrou a internetovými zdrojmi.

14.10.2013-15.10.2013

Vypracovanie scenára pre podujatie.

Príprava rekvizít na akciu

    Výtlačok pravidiel, ktorými sa riadi osoba s dobrým vkusom.

    Tlačiteľná jesenná farebná schéma, jarná farebná schéma, zimná farebná schéma a letná farebná schéma.

    Výtlačok farebného spektra.

Oznámenie deťom o podujatí.

Výzdoba miesta konania akcie.

Upratovanie miesta konania akcie.

6. Vypracovanie plánu podujatia.

1. Organizačný moment.

3. Základné funkcie odevu.

4. Čo je móda?

6. Úloha farby v oblečení.

7. Základné štýly oblečenia.

8. Zhrnutie.

Predmet: Kultúra vzhľadu.

Cieľ: prispievať k rozvoju estetického vkusu študentov, rozvíjať zručnosti pri tvorivom vytváraní vlastného štýlu oblečenia; prispievajú k formovaniu morálnych a estetických vlastností jednotlivca.

Plán:

1. Organizačný moment.

2. Úvodný prejav učiteľa.

3. Základné funkcie odevu.

4. Čo je móda?

5. Čo znamená „mať vkus“ a 5 pravidiel, ktoré človek s dobrým vkusom dodržiava.

6. Úloha farby v oblečení.

7. Základné štýly oblečenia.

8. Zhrnutie.

Priebeh podujatia:

1. Organizačný moment (pozdravenie žiakov, komunikácia témy hodiny a pod.).

2. Predstavenie učiteľa . A.P. Čechov povedal, že „všetko v človeku by malo byť krásne: tvár, oblečenie, duša a myšlienky“, mal by byť krásny nielen v pocitoch a myšlienkach, ale aj vo vzhľade. Oblečenie hrá dôležitú úlohu vo vzhľade. Dnešnú hodinu venujeme oblečeniu a schopnosti správne sa obliecť.

3. Základné funkcie odevu.

4. Čo je móda? Ľudia vynašli zrkadlo v 3. tisícročí pred naším letopočtom. Prečo človek potrebuje zrkadlo? (Názor detí).

Zrkadlo odpovedá človeku na jednu otázku: "Som krásny?" Ale je to naozaj také dôležité? V každej dobe, vo všetkých kútoch sveta ľudia chceli a chcú byť krásni.

Oblečenie zanecháva odtlačok aj na tej najsprávnejšej tvári, odhaľuje zlé vlastnosti, zlý charakter a vkus.

Vzhľad je úplne prvá informácia, ktorú o cudzincovi dostaneme, a prvá informácia je najstabilnejšia. Pamätajte na príslovie: „Privítajú ich šaty, odradia ich myseľ.“ Samozrejme, hlavná vec je inteligencia a duchovné bohatstvo. Ale pozdravia vás na základe oblečenia! Oblečenie môže veľa prezradiť o svojom majiteľovi.

Prečo sa človek začal obliekať?(Utilitárny význam odevu, amuletu, dekorácie).

Dekorácia diktuje móda.

Móda(slovo je latinské a znamená: miera, spôsob, spôsob pôsobenia) pre nás znamená dočasnú prevahu určitých chutí.

Aká je úlohamóda v našom živote?

Sú ľudia, ktorí tvrdia, že neuznávajú žiadnu módu, no ako všetci ostatní sú v niečom oblečení, preto môžete módu „rozpoznať“ alebo „nerozpoznať“, byť jej tvorcom alebo otrokom, ale nemôžete byť mimo módy. teda móda je spoločenský fenomén.

Odevy sú nevyhnutným artiklom, na ich výrobe sa podieľajú rôzne odvetvia a predáva ich obrovská sieť predajní, čiže móda je ekonomický fenomén.

Móda ako umenie vytvoriť kostým spolu s inými druhmi umenia - estetický fenomén.

Každý človek vníma módu po svojom: závisí od veku, výchovy, kultúry, charakteru, jedným slovom od osobnosti. Móda pre každého z nás je súčasťou nášho vnútorného sveta, čo znamená móda je psychologický fenomén. A postoj k tomu, výber je fenomén morálny.

Móda tiež fenomén sezónne.

Hra "Šatník". Trieda je rozdelená do 4 skupín, z ktorých každá sa nazýva jedno z ročných období. Skupiny hovoria o tom, čo nosia v rôznych obdobiach roka, a potom hádajú názov jedného kusu oblečenia, ako ho opisujú.

5. Čo znamená „mať vkus“ a 5 pravidiel, ktoré človek s dobrým vkusom dodržiava . Chceme vyzerať ako dobre oblečení a vychovaní ľudia. Čo si to vyžaduje? Najdôležitejšia vec: byť vždy dobre oblečený, musíte mať chuť.

Mnoho ľudí zachádza do extrémov, obliekajú sa podľa najnovšej módy, kupujú „značkové“ veci, preplácajú veľa peňazí, stávajú sa znakom prázdnoty, menia sa na „identifikačný znak“ ľudí určitého okruhu, pre ktorých sa veci stávajú zmyslom. zo života.

Otázka vkusu je zložitá. Ochutnajte- to je predovšetkým zmysel pre proporcie vo všetkom (čo, kde, kedy nosiť, ako sa správať k svojmu vzhľadu, ako sa správať).

Človek s dobrým vkusom dodržiava niekoľko jednoduchých, ale veľmi dôležitých pravidiel.

ja. Oblečenie musí zodpovedať svojmu účelu (úzdobné, domáce, pracovné).

Na akom oblečení by sme si podľa vás mali dať najviac záležať? Presne tak, o robotníkovi. Vašou úlohou je chodiť do školy, takže školská uniforma je hlavným zameraním. Pracovné oblečenie by malo byť pohodlné a krásne.

II. Oblečenie musí zodpovedať veku.

6. Úloha farby v oblečení . Nielen tvarom, modelom, ale aj farba. Zistilo sa, že ovplyvňujú našu energiu a tým aj našu pohodu. Ľudia si už dávno všimli, že napríklad mužské farby sú čierna, modrá, t.j. tie, ktoré sú posunuté na kratšiu vlnovú dĺžku, sú ultrafialové spektrum.

Ale dámske oblečenie musí nevyhnutne zodpovedať dlhej vlne žiarenia: červená farba a všetko v tomto smere. To je už dávno známe, nie nadarmo sa novonarodení chlapci, keď boli zavinutí, viazali modrou stuhou a dievčatá ružovou.

Farba- jeden z najvýraznejších výrazových prostriedkov kostýmu. Veľmi ovplyvňuje pocity, kondíciu a náladu ľudí. Ľudské vnímanie farieb sa vyvinulo v podmienkach prostredia a napriek všetkým individuálnym vlastnostiam existujú vedecky podložené vzory vo vnímaní farieb.

Červená farba je symbolom čoho?(Slnko, oheň, krv, život.) S čím je spojený?(S radosťou, krásou, dobrotou, ale znamená aj úzkosť, nebezpečenstvo, ohrozenie života.)

Červená farba je spojená s energiou, aktivitou, optimizmom a niekedy aj agresivitou. Červená sa používa, keď potrebujete vyzerať odvážne, energicky a temperamentne.

Oranžové a žlté farby nás nútia myslieť na slnko a plážový piesok. Používajú sa, keď potrebujete vyzerať optimisticky, uvoľnene, veselo, mlado, športovo.

Biela najčastejšie symbolizuje sviežosť, ale u niektorých národov môže znamenať bez života a dokonca aj smútok.

Čierna farba sa nazýva „kráľ elegancie“. Používajú sa, keď chcú vo svojom vzhľade ukázať individualizmus, nezávislosť, sofistikovanosť, tajomnosť a autoritu.

Pastelové farby sú jemné, svetlé, vysoko bielené odtiene jasných tónov. Vhodné pre všetky dievčatá.

Tmavé farby sú spojené s pokojom, múdrosťou, zrelosťou, skúsenosťami („jeseň života“). Tieto farby sú pre serióznych, rozvážnych a skúsených ľudí.

Šedú farbu si vyberáte vtedy, keď potrebujete pôsobiť ako pokojný, zdržanlivý, neznesiteľný človek, ktorý nie je ovplyvnený emóciami.

Iné farby tiež nesú „sémantické zaťaženie“, ale je to celkom konvenčné a nejednoznačné.

O farbách existuje celá doktrína – veda o farbách. Hlavné sú červené, modré, žlté. Zvyšok – achromatický – získame pridaním bielej a čiernej.

Aké studené farby poznáte? teplo?

Pri vytváraní kostýmu treba brať do úvahy vlastnosti farby. Svetlé, čisté, teplé farby zväčšujú objekt a zosvetľujú ho. Tmavé, studené redukujú a dodávajú ťažkosť.

Každý človek má svoje vonkajšie vlastnosti. Páči sa vám farba, no nie vždy vám pristane. Napríklad hnedá, zlatá, olivová, zelená sú jarné farby.

Vyberte si jesenné farby.

Jeseň Jar Leto Zima

Cvičenie "Harmónia farieb"

1. Predstavte si, že má vaša babička narodeniny. Vyberiete jej šatku. Aké tóny to môžu byť?

2. Tvoja mama má modré oči. Chcel by si jej dať blúzku. Ktorú gamu si vyberiete? prečo?

III. Niečo, čo môže poškodiť vaše zdravie, nemôže byť krásne.

IV. Oblečenie musí zodpovedať individuálnym charakteristikám osoby.

Cez naše oblečenie a správanie sa odhaľujú osobné osobnostné črty – spôsob myslenia, úroveň kultúry.

Nielen tvorba nových modelov, ale aj výber vášho každodenného oblečenia je kreatívny proces – to znamená, že každý môže byť umelcom, vytvoriť si svoj vlastný jedinečný imidž, štýl a vkus.

V. Všetky položky a časti kostýmu musia byť dobre kombinované z hľadiska účelu, farby, látky, štýl.

7. Základné odevné štýly . Štýl- je to súbor detailov vzhľadu, ktoré existujú v jednote schválenej spoločnosťou. Štýl pozostáva z určitého súboru detailov oblečenia, topánok, účesov a šperkov. Môže váš výber oblečenia formovať váš individuálny štýl? Napriek tomu, že móda vždy diktuje určitý priemerný model vzhľadu, to vôbec nezasahuje do prejavu individuality. Vašou individuálnou voľbou je, že prostredníctvom oblečenia vytvoríte vonkajší obraz, v ktorom by ste sa chceli ukázať ostatným. Čo je individuálny štýl?

Individuálny štýl- je to súbor detailov vzhľadu, ktorý odlišuje konkrétnu osobu od iných ľudí a poskytuje jej odlišnosť od ostatných a osobnú príťažlivosť. V súčasnosti sú hlavné štýly:

Klasický štýl. Tento štýl sa nazýva klasický, pretože vyhovuje väčšine ľudí a je vhodný vo väčšine situácií (okrem kempingových výletov a diskoték). Klasický štýl sa vyznačuje oblekmi a prísnymi typmi vrchného oblečenia. Na dámske oblečenie - obleky (s anglickými goliermi, apache goliermi), rovné alebo zúžené sukne, nohavice. V pánskom oblečení klasický štýl zahŕňa saká (s anglickým golierom, orámovanými vreckami alebo obdĺžnikovými chlopňami), obleky, nohavice a kravaty. Osobitná pozornosť by sa mala venovať farebnej schéme oblečenia. Dominujú v ňom tmavé odtiene – čierna, tmavomodrá, tmavošedá, no nevylučujú sa ani svetlé farby – béžová, karamelová, svetlošedá. Zvyčajne je nositeľ klasického štýlu vnímaný ako profesionál, ktorý vyžaruje spoľahlivosť, silu, vzbudzuje dôveru a rešpekt.

Extravagantný štýl. Extravagantný štýl je úplným opakom klasiky. Je výsadou mladých ľudí, vyznačuje sa výraznými, ostrými farbami a tvarmi, nezvyčajnými strihmi, nečakanými kombináciami textúr látok, asymetrickými detailmi, ostrými rohmi. Na dokončenie sebavyjadrenia je avantgardné oblečenie často sprevádzané rovnako extravagantným účesom a make-upom.

Športový štýl. Ak si ceníte voľnosť, pohodlie a komfort v oblečení, ak je vaša postava fit a atletická, ak preferujete aktívny životný štýl, potom vám bude vyhovovať športový štýl oblečenia. Hlavnou úlohou oblečenia v športovom štýle je poskytnúť svojmu majiteľovi maximálnu voľnosť, pohodlie a pohodlie, pričom nezabudnúť zdôrazniť všetky prednosti postavy.

Romantický štýl. Romantický štýl vďačí za svoj vzhľad dobe Romantizmus. Obdobie krásnych románov, zdôrazňujúcich krehkosť a nežnosť ženy. Éra Puškina, Lermontova. Romantický štýl oblečenie v sebe nesie túžbu po láske a citoch, romantické oblečenie zvýrazňuje krásu ženskej postavy a zanecháva ženu skromnú, mierne koketnú a nežnú.

Aj keď je oblečenie štandardné, pomocou doplnkov a doplnkov ich môžete urobiť individuálne. Sú to doplnky, ktoré často hovoria o schopnosti vidieť seba a druhých, o záujmoch, o vkuse.

Myslíte si, že len nové veci môžu byť krásne? Od raného detstva sa deti učili vážiť si oblečenie. V rodine ho často nosilo niekoľko generácií, tradovalo sa ako to najcennejšie. A skutočne to malo pre človeka veľkú hodnotu, pretože... absorboval životné remeslá: tkanie, šitie, tkanie, vyšívanie. Oblečenie v roľníckej rodine sa nevyhadzovalo. Tie nepotrebné dostali cudzí ľudia. Zo starých obnosených košieľok vyrábali oblečenie pre deti.

8. Zhrnutie . Chlapci, aké dôležité pravidlá sme sa dnes naučili? Ste vždy šetrný? Vždy si vážime to, čo nosíme? Čo je podľa vás hodnotnejšie: čo sa kupuje alebo čo sa vyrába vlastnými rukami?

Na záver si želám, aby si každý z vás našiel to svoje útočisko v živote, kde bude krásna vaša duša, telo, myšlienky aj oblečenie.

Dramatizovaná triedna hodina. Téma: Zázraky ľudového umenia

Cieľ: formovať estetický vkus detí oboznamovaním sa s ľudovými remeslami a ruskými ľudovými piesňami.

Vybavenie: hračky Dymkovo, Abashevsky, Bogorodsky, Filimonovsky; farebne riešený plagát s názvom vyučovacej hodiny (na tabuli), balalajka, krabička (truhla).

Priebeh lekcie

Deti oblečené v ruských krojoch vstupujú do triedy s ruskou ľudovou hudbou. Sadnú si.

Vedenie. Nie je to také krásne! Koľko rôznych hračiek. Naša krajina je bohatá na talentovaných ľudí, ktorí vytvárajú také úžasné veci. Títo ľudia sú ľudovými remeselníkmi. Vytvorili a vytvárajú skutočné zázraky z dreva, hliny, železa a kostí. Ľudoví remeselníci vytvorili toľko hračiek a riadu, že sa ich rozhodli predať každému, kto ich chcel. Veľa krásnych vecí sa predávalo na jarmokoch, čo boli hlučné, veselé ľudové slávnosti. Ľudia do nich chodili nielen predávať či kupovať, ale aj jednoducho obdivovať diela ľudových remeselníkov a pozrieť si veselé vystúpenie potulných šašov.

Deti začnú okrúhly tanec „Ach, ulica, ulica je široká“. Buffony vojdú, ukážu ľudové hračky: dymkovskú dámu, abaševskú kozu - a zakričia:

Ach áno bábika, ach áno Malasha,

Neslýchaný zázrak!

Bezprecedentný zázrak!

Hračka je zázrak!

Elegantné, krásne!

Chcete si kúpiť?

Môžem sa poddať!

Vedenie. A toto si naša Ivanuška kúpila na jarmoku.

Deti inscenujú pieseň „Kde si bola, Ivanuška?

Vedenie. Na jarmokoch často hrala hudba, napríklad táto...

Deti hrajú „Mesiac svieti“.

Moderátor (berie balalajku). Chlapci, koľkí z vás poznajú názov tohto nástroja?

deti. Balalajka!

Gašparko.

Správny!

Dievča hrajúce sa na balalajku,

Veselý spevák

Práve si stvorený -

Vyrobené z dosiek,

Tri struny a tri rohy -

To je všetko.

V okne sa objaví petržlen.

Petržlen. Ahojte chalani!

Spoznávaš ma?

Som zábavná hračka

A moje meno je...

deti. Petržlen!

Petržlen.

Presne tak, Petruška!

Som najzábavnejší na svete

To je dôvod, prečo ma majú deti radi.

Neprišiel som k tebe sám,

Priviedol som svojich priateľov.

Kde sú?

A nie na lavičke,

A nie pod lavicou.

Pravdepodobne utiekli na jarmok.

Vedenie. Neboj sa, Petruška, sú tu už dlho a sú v tejto krabici.

Petržlen. Chcem ich chlapom predstaviť.

Vedenie. S kým by sme mali začať?

Z truhly vyberie hračku Dymkovo „Turecko“.

Prvý čitateľ.

Tu je inteligentný moriak,

Je celý taký dobrý

U veľkého moriaka

Všetky strany sú lakované,

Všetkých prekvapil outfitom

Dôležite roztiahol krídla.

Pozri, huňatý chvost

Nie je to pre mňa vôbec ľahké.

Druhý čitateľ.

Rovnako ako slnečná kvetina

A ten vysoký hrebeň

Horiace červenou farbou,

Ako kráľovská koruna.

Morka je farebne krásna,

Je pompézny, hrdý,

Pozerá zhora na všetkých okolo

Dôležitým vtákom je moriak.

Potom moderátor vytiahne hračku Watercart.

Tretí čitateľ.

Za ľadovou vodou

Mladý vodník,

Vznáša sa ako labuť,

Nosí červené vedrá

Pomaly na jarmo.

Pozri, aká je dobrá

Toto dievča je krásne:

Pevný čierny cop

Šarlátové líca horia,

Úžasný outfit

Kokošník hrdo sedí!

Vodník je taký krásny

Vznáša sa ako labuť,

Spieva tichú pieseň.

Moderátor poskytuje stručné informácie o hračke Dymkovo.

Petržlen. Teraz nech chlapci sami hádajú, kto ešte prišiel na návštevu.

Priatelia rôznych výšok

Ale vyzerajú rovnako

Všetci sedia vedľa seba,

A len jedna hračka.

deti. Matrioška.

Gašparko. Poznám básne o hniezdiacich bábikách.

Všetci sú matriošky,

Všetky sú roztomilé.

Všetky so šarlátovými lícami

Pod farebnými šatkami.

Elegantný, pekný,

Trochu ako ja.

Petržlen. A chlapci, priviedol som so sebou starého priateľa. Hádajte, kto to je?

Ani v teple, ani v mraze

Nevyzlieka si kožuch.

Leto chodí

A v zime spí a odpočíva.

deti. Medveď!

Petržlen. Výborne, uhádli ste správne!

Moderátor (ukazuje hračku Medveď), Ale toto nie je obyčajný medveď. Vyrobili ho remeselníci z dediny Bogorodskoye. V tejto obci remeselníci strihajú drevené hračky.

Petržlen. Robia medvede, líšky, kone, vtáky.

Gašparko. Môžete sa s nimi hrať: sliepky klujú, šťuka sa trasie, kováči klopú. Ste presvedčení, akí sú vynálezcovia bogorodskí majstri?! Pomocou lán a dosiek nútia zvieratá pohybovať sa. A tieto zvieratá nie sú zlé, pretože ich vyrábajú láskavé ruky remeselníkov.

Deti spievajú pieseň „In the Forge“. Ozve sa piskot.

Vedenie. Och, čo je to za zvuk?

Petržlen. Toto sú moji priatelia. Nebaví ich ležať v krabici, tak si pýtajú dovolenku.

Vedenie. Teraz, teraz, počkajte! Pustíme vás von.

Vyberá korčule z krabice.

Gašparko. Ide o dvoch bratov – koňa Ogonyoka z obce Filimonovo, koňa Dymoka z obce Dymkovo. Chlapci, z čoho sú vyrobené tieto korčule?

deti. Vyrobené z hliny!

Vedenie. Správny. Chlapci, pozrite, je to jednoduchý skate?

deti. Víla.

Vedenie. Prečo vyzerá ako z rozprávky?

Deti odpovedajú.

Vedenie. Dymkovský kôň je nezvyčajný, báječný, pretože je zdobený jasným vzorom.

Petržlen. Kone vždy pomáhali ľuďom.

Vedenie. Staroveká legenda hovorí, že každú jar vynesú do neba nádherné kone so striebornou hrivou a zlatými chvostmi voz. Slnko prinieslo ľuďom teplo a úrodu, a preto sa na hračkách Dymkovo a Filimonov objavili svetlé kruhy a pruhy.

Petržlen. Podobne ako slnko a jeho lúče.

Gašparko.

Poď poď!

Kúp Kúp!

Kúpte si hračky -

Nosiči vody a zvieratá!

Pozrite sa, aké živé

Je tu aj odvážny kôň!

Petržlen.

Prichádza jar, prichádza červená!

Kačacie píšťalky pískajú,

Kohút píska,

Nie nadarmo sú sviatky jari.

Gašparko.

Ach, hračky a ľudia,

Pustite sa do okrúhleho tanca.

Pokračujme v oslave

Budeme spievať a tancovať.

Hrá vaša obľúbená ruská ľudová melódia.

Gašparko.

Pod brezami na lúkach

Vybehnite, kohúti,

Červené náušnice,

Zelené čižmy

Vaše sú veľmi dobré!

Príjemnú zábavu!

Štvrtý čitateľ.

A tu je kurský slávik.

Neje, nepije,

Celé storočie spieva.

Nedáva nikomu pokoj.

Piaty čitateľ.

Huby, vajíčka,

Krabice, vtáky,

Zbrane, hniezdiace bábiky,

maľované lyžice,

A tu je hríb hríb.

Plukovník nad hubami!

Šiesty čitateľ.

Rohaté kozy,

Zatuhnuté kozy,

Čakáme ťa na ceste,

Natiahnite nohy!

Petržlen.

Strany sú strmé,

Zlaté uši,

Klobúk s volánikom,

Na Egorkinom chrbte.

Gašparko.

Tieň-tieň-sladkosť!

Budeme tancovať celý deň!

Hrajte hlasnejšie, balalajky,

Vstaňte v okrúhlom tanci, zajačiky!

Siedmy čitateľ.

Ach, lyuli, oh, lyuli!

Kone idú na lúku!

Odvážne kone,

Hrdý, odvážny!

Ach, medvede hnedé,

Prečo si zamračený?

Zabudli sme ti zavolať?

Poď von a tancuj!

Gašparko.

Jeden dva tri štyri!

Kruh je užší, kruh je širší!

Na špičke a päte,

Príjemnú zábavu pri drepovaní!

Odbočte doľava - odbočte doprava,

Usmievajte sa veselšie!

Všetky deti tancujú s hračkami.

Ach, vy, milí hostia!

Máme maľované hračky

Veselý a svetlý

Tu sú naše darčeky!

Príďte nás opäť navštíviť

Sme vždy radi, že máme hostí,

Nastal čas rozlúčiť sa.

deti. Zbohom, zbohom!

Deti odchádzajú za tónov ruskej ľudovej melódie.

Kultivácia estetického vkusu študentov;

pestovanie morálnej kultúry správania medzi študentmi;

pestovanie tolerantných vzťahov medzi deťmi;

Rozvoj tvorivých schopností a rečníckych schopností detí;

Štúdium žánrov folklóru a ľudového úžitkového umenia;

Spojenie ľudového umenia a moderného života.

  • Rozvoj schopností kolektívnej tvorivosti v skupinovej práci.

Vybavenie:

Krieda, doska;

Fragment karikatúry „Žabia princezná“ a fragment filmu „Koschei the Immortal“ (videoklip) + projektor s obrazovkou + počítač;

Príklady nudných rozprávok (ľudových a detských);

Zvukový záznam detských ľudových piesní + sprievodná skladba piesní;

Matriošky;

Prehrávač so slúchadlami (podporná stopa nahratých skladieb);

Košík s Chupa Chups.

Stoličky v triede je možné umiestniť do polkruhu na úvodné rozhovory, stoly v strede triedy sú pripravené na skupinovú prácu (3 skupiny).

Podklad:

Taniere na stoly s menami a symbolmi umelcov, hudobníkov a spisovateľov;

Listy papiera a perá (jednoduché ceruzky) na zapisovanie rozprávok;

Listy papiera s rýmami na drobnosti a jednoduché ceruzky;

Listy papiera so siluetami hniezdiacich bábik (drevený polotovar matriošky);

Perá, jednoduché a farebné ceruzky, gumy, fixky;

Priebeh vyučovacej hodiny

1. Organizačný moment (1 min.).

Študenti sedia na stoličkách. Téma hodiny na tabuli znie: „Do nášho sveta po ľudovej ceste“.

Motivácia k aktivite.

Dobré popoludnie chlapci! Dnes vás chcem pozvať na cestu časom, do minulosti našej domoviny až po počiatky ľudového umenia. A našou vedúcou hviezdou na tejto ceste bude sviečka. Teraz zapálim túto sviečku a prenesieme sa do dávnych čias. A naším sprievodcom v minulosti nebude nikto iný ako samotná Vasilisa Krásna.

2. Úvodný rozhovor (2 min.).

Takže sme späť v staroveku. V tých časoch, keď neboli televízory, počítače, elektrina a neboli ani knihy. A naša krajina bola malý štát. A ľudia v tomto štáte žili ako remeselníci a speváci a ich prejavy boli melodické a neunáhlené, ako tok hlbokých nížinných riek. A všetci sa volali Ivanushka a Maryushka.

Dnes sa v triede prejdeme ľudovou cestou od staroveku do moderného sveta a skontrolujeme, či sme my, obyvatelia moderného Ruska, nepremárnili zručnosti našich predkov.

Kde je náš sprievodca?

Na plátno sa premieta fragment karikatúry „Žabia princezná“ (1. fragment 0:00 – 1:10).

3. Aktualizácia poznatkov a konverzácie o ústnom ľudovom umení a úžitkovom umení(dities, nudné rozprávky a ruské hniezdiace bábiky) (12 min.).

1. Aktualizácia poznatkov o ústnom ľudovom umení.

No ani sme sa nestihli pozdraviť, keď sme sa hneď rozišli. Je to škoda pre Vasilisu, musí ju zachrániť pred Koshchei Nesmrteľným. A kde nájdeme smrť Koshcheiho, alias Nesmrteľného?

Deti odpovedajú na otázku položenú citovaním ruských ľudových rozprávok („...Kaščejova smrť na konci ihly, ihla vo vajci, vajce v kačici, kačka v zajacovi, zajac v hrudi , truhlica na dube, dub...“)

To je pravda, chlapci, ale nechajte to urobiť snúbenca Vasilisy Krásnej, Ivana Tsareviča, a vy a ja sa vyberieme na cestu sami. Koniec koncov, v staroveku sme sa neocitli dlho, iba keď horela sviečka.

Chlapci, aký druh ľudového umenia sme si zapamätali? Presne tak, o rozprávke. Ľudia skladali rôzne rozprávky: čarovné, o zvieratkách i tie každodenné. Ale boli aj rozprávky – nudné. Poznáte tieto?

Počúvaj ich:

Žil raz jeden karas,
A tak sa rozprávka začala.
Boli raz dva burboty,
To je polovica príbehu.
Boli raz tri husi,
To je celá rozprávka.

Žil raz jeden žeriav
Postavil hromadu sena -
Mám to povedať ešte raz od konca?

Kedy im to podľa vás povedali? Presne tak, keď nechceli nič povedať.

2. Aktualizácia poznatkov o ľudovej piesni.

Vy a ja sme sa ocitli na námestí v dedine.

Čo ste videli a počuli na námestí v obci? Správny. A eposy, spevy a spevy - to všetko sú malé folklórne žánre. Kto vie, čo sú to pitky a prečo ich Rusi predvádzali?

Deti odpovedajú na položenú otázku.

Samozrejme, sú to malé ľudové piesne, plné zábavy a nadšenia. Vykonávali ich rýchlo, často prechádzali slovami. Odtiaľ pochádza aj názov – ditties. A spievali ich, aby sa sami na sebe zasmiali a zabavili sa.

Vypočujte si bonmoty našich prababičiek:

Ako na našej lúke
Komár poštípal blchu.
Na breze sedí ďateľ
Umiera smiechom.

Máša sa rada oblieka
Áno, nerád sa umýva.
Aj keď má krásnu tvár,
Ale šibnutý a lenivý.

3. Aktualizácia vedomostí o úžitkovom umení.

Počas dlhých zimných večerov ľudia radi vyrábali remeslá. Aké druhy ľudového umenia a remesiel poznáte?

Správny. Čipkárstvo, maľovanie, drevorezba, vyšívanie a pletenie boli milé ruskej duši. Deti však najviac zaujali hračky. A dnes si pripomeňme jednu hračku, ktorá nie je až taká stará. Má niečo cez 100 rokov. Hádajte, ktorú hračku si chcem zapamätať?

V blízkosti sú rôzne priateľky,
Ale vyzerajú rovnako.
Všetci sedia vedľa seba,
A len jedna hračka.
(matrioška)

Ukáž hniezdnu bábiku zmontovanú a rozloženú.

Prvá matrioška bola vyrobená v Moskve. Narodila sa v maske dospievajúceho dievčaťa, oblečená v zelenom saku a letných šatách. V rukách držala kohúta a usmievala sa. Náčrt hniezdnej bábiky nakreslil umelec Sergei Vasilyevich Malyutin a nazval ju Matryona. V skutočnosti sa ukázalo, že Matryona nie je taký prosťáček. Bábika sa otvorila a v nej našli sestričku Matriošku. V tej - tej ďalšej.

Potom prišiel svetlovlasý chlapec v červenej košeli, ten sa objavil ako posledný. V prvej hniezdiacej bábike bolo spolu 8 bábik. Hračka sa páčila deťom aj dospelým.

Nový výrobok bol odoslaný na svetovú výstavu do Paríža. Ruská viacmiestna bábika zaujala aj hostí a obchodníkov, ktorí prišli z rôznych krajín.

Do Moskvy boli odoslané objednávky na veľké množstvo hniezdiacich bábik. A dnes je ruská hniezdna bábika vítaným hosťom v každom dome. Geografia jej bydliska pokrývala mnoho krajín sveta.

Oh, chlapci, pozrite, naša sviečka takmer dohorela, čo znamená, že je čas, aby sme sa vrátili do moderného sveta. Ako sa má Vasilisa? Podarilo sa Ivanovi Tsarevičovi poraziť Koshcheia Nesmrteľného a nájsť svoju snúbenicu?

Na plátno sa premieta fragment karikatúry „Žabia princezná“ (3. fragment 3:55 – 4:10).

Aký problém, našiel to, ale nemôže zlomiť kúzlo. Pomôžme mu.

K tomu sa pokúsime vdýchnuť moderný život ľudovému umeniu a odčarovať Vasilisu Krásnu.

4. Tvorivá dielňa (15 min).

Sú medzi vami nejakí umelci, básnici alebo spisovatelia? Sadnite si za stoly podľa svojich predstáv.

Teraz každá skupina vytvorí svoje vlastné moderné majstrovské dielo.

Spisovatelia budú vymýšľať a zapisovať nudné rozprávky (na stole sú pripravené listy linajkového papiera a perá),

Pesničkári vymyslia drobnosti na základe daných riekaniek (na stole sú pripravené hárky s hotovými riekankami z moderných slov a pier),

Umelci vymyslia maľbu pre modernú hniezdnu bábiku (na stole sú pripravené obliečky so siluetami hniezdiacich bábik, farebné ceruzky, fixky).

Najprv si však pripomeňme pravidlá práce v skupinách:

Študenti pomocou moderných slov, zápletiek a vizuálnych prvkov pracujú na vytváraní skupinových prác.

5. Zhrnutie hodiny (10 min.).

Počúvanie vymyslených kúskov, prezeranie náčrtov hniezdiacich bábik, čítanie nudných rozprávok (nezabudnite zdôrazniť moderné prvky).

Chlapci, zaujímalo vás ľudové umenie?

Žije úžitkové umenie a folklór v modernom svete?

Zachovajme a zveľaďme teda kreativitu našich predkov!

A čo Vasilisa Krásna?

Na plátno sa premieta fragment karikatúry „Žabia princezná“ (4. fragment 4:10 – 5:13).

Pozri, ona ožije a celé kráľovstvo Koščeevo ožije.

A na záver triednickej hodiny môžete podľa ľudovej tradície deti pohostiť sladkým kolobokom, len v modernom prevedení (Chupa Chups).



Súvisiace publikácie